Marineberichten. Indië in den nood des tijds. Oost-Indié. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 FEBRUARI tg35. Onze pr^mieyóprstelIing op morgenavond Indische begroeting. Wat voor weer vandaag? BUITENLAND Naar de besprekingen te Londen Duitschland beschouwt de voorstellen als grondslag voor behandeling. VLIEGBOOTEN. Verzoek om hulp. Ernstig verzet bij belasting inning te Semarang, De moordzaak'Born. De slachtoffers van hst motor-ongeluk. Visscherijberichten Stoomvaartberichten Tijdschriften en Weekbladen Goed begrepen. Onze lezers hebben ons gelukkig goed be grepen. Met het aanbieden van een zeer goed- koope en toch zeer goede tooneelvoorstelling, boogden wij slechts onzen lezeds, buiten de courant om, een genoegen te doen in den vorm van een genotvollen ontspanningsavond. Dat onze lezers dit goed ingezien hebben moge blijken uit het groote aantal verkochte en besproken plaatsen. Maar geheel uitverkocht is „Casino nog niet; er zijn nog plaatsen verkrijgbaar! Zij, die dus nog van „De verdwenen docii- menten" genieten willen, kunnen voor kaar ten nog terecht aan ons kantoor en aan „Casino". Hedenavond van 79 uur aan „Casino" laatste gelegenheid om plaats te bespreken 0.05 per plaats! de. provinciën Friesland en Groningen, van waar 's zomers toch reeds velen deze ge meente bezoeken. Voor de financiering der tentoonstelling zal een waarborgfonds worden gesticht. Tot welk bedrag hierin door de burgerij zal worden deelgenomen is nog niet bekend, doch dit zal in verband met de minder gunstige tijds omstandigheden niet hoog zijn en wellicht niet meer bedragen dan f 1500.hetwelk echter niet voldoende wordt geacht. In verband hiermede wordt een beroep od de gemeente gedaan om voor een gelijk 1;j- in genoemd fonds deel te nemen als waarvoor de burgerij zal teekenen. Aangezien, aldus JB. en W., naar onze meg- ning het welslagen der tentoonstelling vóór de gemeente van grootbelang is en reeds eerder een soortgelijke garantie werd ver strekt, n.1. ter gelegenheid van de tentoon stelling „Stad Helder 1925" en de „Bolthaj', komt het ons gewenscht voor, dat de ge vraagde garantie verstrekt wordt, weshalve wij U voorstellen op het waarborgfonds in te teekenen tot een bedrag, gelijk aan het be drag, hetwelk door de burgerij voor het fonds zal worden ingeteekend. Rentebetaling, Door de Amsterdamsche Bank N.V. te Am- sttrdam werd ons verzocht het debetbedrag van de rekening-courant dezer gemeente, per medio December 1933 bedragende f 471.75, aan te zuiveren. Bij onderzoek bleek, dat de verschuldigde rente der Couponrekening over het le half jaar 1918 niet aan de bank blijkt te zijn be taald. Het is niet mogelijk na te gaan om welke reden de betaling destijds is achterwege ge bleven. Wellicht is, tengevolge van de vele werkzaamheden ter Secretarie, gedurende de oorlogs- en na-oorlogsjaren, aan dat bedrag in 1918 niet meer gedacht. Voorgesteld wordt het thans, met eenige achterstallige rente, te voldoen, HOOG WATER, Zaterdagavond was het water buitgngewoqn hoog. Alles liep onder en het water klotste tegen het gebouw van TESO. Iu allerijl had men de waterdichte schotten voor de pakhuizen gezet, zoodat het water hier niet kon binnen dringen. Toen de laatste boot (die niet opbaar gewone plaats kon liggen) binnenkwam, begon het water even te vallen, Gelukkig heeft de hooge waterstand zich niet herhaald. BE „VAN GHENT" en de „KORTENAER". Hr. Ms. torpedobootjagers „Van Ghent" en „Kortenaer" zijn Zaterdagmorgen om 7 uur te Aden aangekomen. Hr. Ms. „Hertog Hendrik", onder bevel van den kapitein ter zee C. E. L. Helfrich, is 31 Jan. van Pyraeus naar Madras vertrokken. Luit. ter zee 2e kl. V... J. Haak Wegmann, wien vergund is uit Oost-Indië terug te kee- ren, is 23 Januari aai boord -an het s.s. Johan de Witt van Tnadjong-Priok vertrokken, i wordt 13 i ebruari te Genua en uaarna hier te lande terugverwacht. De minister ^president, Dr. H. Colijn, bracht gisterenavond een bezoek aan de autotentoonstelling R.A.I. te Amsterdam. O Verschenen is de memorie van antwoord op het verslag der Tweede Kamer inzake de Indische begrooting voor 1935. Wij ont- leenen het volgende eraan: Men kan er zich van overtuigd houden, dat de Indische regeering en haar gemach tigden er bij voortduring naar streven con flicten met den Volksraad waar mogelijk te voorkomen. De economische toestand. De meening van verscheidene leden, dat de Indische regeéring bij haar bemoeiingen op economisch gebied te aarzelend optreedt, kan de minister niet als gegrond erkennen. Een principieele aanvaarding van een nieu wen koers sluit geenszins uit, dat met om zichtigheid gehandeld wordt. De minister heeft reeds vroeger betoogd, dat de economische politiek geenszins een zijdig op het Westersch bedrijfsleven gericht is geweest. De Opvatting, dat voor het voeren van een welvaartspolitiëk slechts zeer weinig geld zou worden beschikbaar ges(tpl<l, ,,is naar de meening van den minister niet houdbaar, wanneer men de posten deraanhangige be groeting nagaat, welke betrekking hebben op de bevordering van de welvaart. Het „economisch werkplan". De in 1933 bij den Volksraad onder den naam van „Economisch Werkplan" ingedien de nota heeft, blijkens de inleiding daarvan, slechts ten doei gehad een overzicht te geven van een complex van economische maatregé- len, die in den loop van enkele jaren in de begrooting moesten worden verwerkt. De minister is van pieening, dat het niét wenschelijk is naast de Economische Com missie nog een specialen crisisraad in te stel len. Rijsfpolitiek. In verband met de over de rijstpolitiek der Regeering gemaakte opmerkingen, wordt de aandacht gevestigd op de maatregelen der regeering. Ook bij de nieuwe ten aanzien van de suikercultuur te nemen maatregelen zal niet worden verzuimd, met de belangen der be volking rekening te hoüdën. Samenwerking met Nederland. Op het gebied van "de economische samen werking tusschen Nederland en Indië bestaan, vele moeilijkheden, zoodat vorderingen van eenige beteekenis in dit opzicht bezwaarlijk anders dan zeer geleidelijk kunnen worde: verwacht. De gedachte, als zou het Nederland bjj die samenwerking er om te doen zijn zich zelf te bevoordeelen, mist eiken grond. De schaduw van Japan. De vraag, of, het departement van Kolc- niën voldoende geoutileerd is met het oog op zijn taak om den belangen van Nederlandsch- Indië bij de onderhandelingen met vreem de mogendheden recht te doen wedervaren. beantwoordt de minister voor het oogenblik bevestigd. Omtrent het verloop eh de vooruitzichten van de onderhandelingen met Japan meent de minister voorloopig nog geen mededeelirl- gen te mogen doen. Hij kan echter de ver zekering geven, dat hetgeen tot nu toe dóór de delagaties is bereikt, een goeden groncj- slag oplevert voor eventueele verdere bespre kingen. Financieele toestand stabieley. Dat de financieele toestand van Neder! Indië nog als zeer zorgelijk is te be schouwen, valt inderdaad niet te loocheneij. Dit mag intusschen het oog niet doen slui ten voor het moedgevend verschijnsel, dat de snelle achteruitgang gedurende de eerste ja ren van de crisis heeft plaats gemaakt voor een meer stabielen toestand hij de middelen, terwijl de uitgaven zij het ten deele dóór verschuiving van lasten naar de toekomst -4- haar dalende lijn blijven voortzetten, i Verdeeling vlootkosteii. De installatie van den burgemeester van Winkel (N.H.) den heer «J. Zwart. De hulde der kinderen aan den nieuwen burgervader. Te eenenmalè ontgaat den minister die redeneering, dat in het op zich nemen dóór Nederland van een deel der vlootkosten geeh t tegemoetkoming aan Indië kan worden ge- zien. wijl dat déél eigenlijk stèèds' dóór Nó- derland' had behooren te zijn gedragen. De „indo's". De positie van de Indo-Europeesche be- volkinggroep, welker goede gezindheid ep trouw aan het gezag ten hoogste worden ge waardeerd, heeft de volle aandacht van den minister en van de Indische Regeering. Hot vraagstuk van de verleening aan de leden de zer groep van bijzondere rechten, is uiterst ingewikkeld en dilicaat. Onderwijs. De minister hoopt, dat verdere bezuini'- ging op het onderwijs achterwege zal kun1- nen blijven, doch hij verbindt hieraan de op merking, dat geen land zich op den duur dë weelde kan veroorlooven van het onderhoud van een óndewijs-apparaat, dat ver boven zijn krachten uitgaat. Uitbreiding pestgevallen. De meening, dat de door den minjnster met zorg gadegeslagen toeneming van het aantal pestgevallen een gevolg zou zijn van de op den gezondheidsdienst toegepaste be zuinigingen, acht de mininster een onbewei- zen stelling. Veeleei moet z.i. oe groote stijl- ging van het aantal pestgevallen worden ber schouwd als, een verschijnsel, Inhaerent £lah den natuurlijken voortgang der pestbesmet- ting van Java, een voortgang, welke waarr schijnlijk ook in betere tijden niet te voort komen zou zijn geweest. Rapport-ïdenburg. Ter inlichting van de leden, die verklaardep met belangstelling het oogenblik af te wach ten waarop de Regeering mededeeling zaj kunnen doen van haar standpunt met betrek king tot de voorstellen der commissie-Idenl- burg, deelt de minister mede, dat een com missie van deskundigen is ingesteld met op dracht te onderzoeken of herziening van de maritieme weermiddelen in Nederlandsch- Indië mogelijk en gewenscht is. Eerst wan neer deze commissie haar rapport zal hebben uitgebracht, zal de regeering haar standpunt kunnen bepalen ten aanzien van de toekomj- stige organisatie der zeemacht. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Februari. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut Hoogste stand 768.2 te La Corur.a. Laagste stand 744.8 te Helsingfors. Verwachting; Zwakke tot matige wind uit W. richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke op klaringen, waarschijnlijk nog regen of natte sneeuw en weinig verandering in temperatuur. Te Den Heidei 754.2. v Eeim gunstig' onthaal te Berlijn. t Het communiqué over de Londensche be sprekingen heeft te Berlijn een zeer gunstig onthaal gevonden. De vrees, die in de afge- loopen weken in de Duitsche pers duidelijk aan den dag trad, nl. dat de Fransche en Engelsche ministers Duitschland in den een of anderen zin voor een ultimatum zouden stellen, is daardoor weggenomen en men is hier algemeen yan oordeel, dat thans eindelijk de weg ge baand is voor vruchtbare directe onderhande lingen met Londen en Parijs. Naar wij vernemen, worden de in de voor stellen vervatte elementen door de Wilhelm- strasse aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. Gezien de veelzijdigheid dezer voor stellen, zal er nog wel geruime tijd mee gemoeid zijn, alvorens de Duitsche regeering haar standpunt definitief bepaalt en haar ant woord plus eventueele tegenvoorstellen aan de betrokken regeeringen bekend maakt. Er bestaat echter niet de geringste kans dat het Duitsche antwoord afwijzend zal luiden. Fransche persstenumeiii. 'Het Journal schrijft: j Wij zijn nooit groote bewonderaars geweest van het Oostelijk Pact in zijn tegenwoordigen vorm, maar het plan van Litwinoi schijnt mi toch ie Londen den doodsteek te hebben gekregen wat echter niet behoeft uit te sluiten dat andere voorstellen uitgewerkt zijn die beter met den toestand van het oogenblik stroken Het blad wijst er dan nog in het bijzonder op dat de erkenning van Duitschland's rechtsgelijk- he d niets verandert of veranderen zal aan de 'dëmilitarisatie van de Rijnland-zóne. Hoofdstuk V van het Verdrag van Versailles bevat de bepa lingen nopens Duitschland's bewapening maar de demilitarisatie is in de artikelen 42-44 op afzon derlijke wijze geregeld. De Fransche ministers vertrokken. De Fransche minister-president Flandin heeft Londen gisterenmorgen per vliegtuig verlaten om naar Parijs terug te keeren. Minister Laval is om 11 uur per trein naar Parijs vertrokken, De correspondent van Reuter te Berlijn meldt, dat hij van de „spreekbuis der Rijksregeering" de verzekering heeft gekregen, dat Duitschland de voorstellen van Londen als grondslag van on derhandelingen zal beschouwen. Natuurlijk moeten dergelijke problemen echter grondig overwogen en besproken worden, vóór men kan verwachten, dat de belanghebbende partijen het volkomen eens worden. Engeland staat achter bij Amerika. Hoe langer hoe meer gaan in Britsche krin gen stemmen op, dat Engeland ten achter is met zijn watevliegtuigen en daardoor de kans groot is, dat de Amerikanen, Franschen of Duitschers in den strijd om het transatlanti sche verkeer de eersten zullen zijn. De Engelsehen verwachten, dat het nog maar een kwestie van enkele maanden zal zijn of de luchtschipverbinding over den Noord-Atlantischen Oceaan zal een feit zijn, doch zij weten ook zeker, dat het vliegtuig zwaarder-dan-de-lucht zal volgen en velen vermoeden, dat het watervliegtuig zó] winnen. Ons gezond verstand zegt ons, dat het var» zelf spreekt, dat het overbruggen van deh Oceaan van 3 400 km moet geschieden met een toestel, dat drijven kan. Zeker, er zijn op den Noord-Atlantischen Oceaa soms weken, dat de zee zoo woest is, dat zelfs de zeewaar digste vliegboot het er slechts enkele uren drijvende op kan uithouden, ofschoon zij in de vlucht de „storm heter zal kunnen afrijden dan de zeestormer". Maar er zijn ook vele dagen op zee, dat het vliegtuig daarop kan neerstrijken en rustig afwachten, tot een schip te hulp komt. Watervliegtuigen hebben ook het voordeel, dat zij kunnen vertrekken en landen in be staande baaien en meren, die geen aaniegkos- ten vergen; voorts da tzij dan, doordat zij een langen aanloop ter beschikking hebben, zwaar geladen kunnen opstijgen. Dit laatste argument heeft .Sikoreky er toe gebracht de vleogeibelasting aanmerkelijk te verhoogen, hetgeen de snelheid zeer ten goede komt. Evenwel heeft hij tegelijk weer hét aanbrengen van spleetvleugels en verstelbare schroefbladen dé vertrek- en landingssnelheid binnen redelijke grenzen gebracht. Hiermede bereikt Sikorsky een vliegboot, die als prae- tisch exploitatiemiddel verre uitsteekt boven de bestaande Britsche ontwerpen. LIEVEN GEVAERT. f Zijn» heengaan ün breedten 1 kring betreurd. De correspondent van de Nw. Roti. meldt Met consternatie is, in alle Vlaamsche kringen, het bericht vernomen van het schielijke over lijden, in Den Haag, van den Vlaamsehen groot industrieel en weldoener Lieven Gevaert, De gestorvene, die een zeer druk leven had, was eenige -dagen geleden uit Antwerpen naar Neder land vertrokken om aldaar een paar weken rust te nemen. In 1868 te Antwerpen geboren, wist de heer Gevaert zich van gewoon fotograaf, dank zij zijn fijnen handelszin en buitengewone bedrijvigheid, tot een der grootste industrieelen van België op te werken. Thans heeft de N.V. Gevaert Photo-Producten een kapitaal van 100 millioen francs en is haar naam over de geheele wereld bekend. Trotsch dezen verbazingwekkenden opgang bleef Lieven Gevaert (een zeldzaamheid in Vlaanderen) zijn volk trouw en gebruikte hij een deel van zijn fortuin om dit volk daadwerkelijk vooruit te helpen. Voor het personeel van de firma Gevaert was cle gestorvene een vader in den edelsten zin van het woord. Aan hem was de totstandkoming van ziekenkassen, reiskassen, pensioenfondsen, enz. verschuldigd. Bovendien heeft het personeel statutair recht op tantièmes en andere vergoe dingen. Geen wonder dus indien Lieven Gevaert door het personeel van deze firma op de handen werd gedragen. Voor slachtoffers van den hongersnood in Rusland.f Het interconfessioneele en internationale hulp comité voor de hongerlijdende gebieden in de Sowjet-Unie, vertegenwoordigd door kardinaal Innitzer te Weenen, prof. Adolf Keiler te Genève e.a. plubliceeren een manifest, gericht tot dg geheele wereld, waarin zij hulp vragen voor de slachtoffers van den hongersnood in de U.S.S R. Vier dooden, een zwaar gewonde. Semarang. Elk kwartaal beeft een keuring plaats van vrachtkarren, waarbij tegelijk de gemeentelijke belasting voor <Jeze karren wor den betaald. Tegen deze gemeentelijke belas ting wordt, speciaal door karrevoerders uit eenige desa's buiten Semarang, zooals o.a. de desa Genpek, op zeer felle wijze geageerd, er is een vereenjging vap grobakvoerders ge- vormd. Gisterenmorgen is aan de Kali Gawe, aan de oostgrens van de gemeente Semarang, ver zet ontstaan bij deze keuring, waarbij den be ambte in tijdelijken dienst van de gemeente, H. J. de Boer, een hand werd afgekapt. Uit het nabijzijnde posthuis schoten politieagen ten met getrokken klewangs te hulp. Zij wer den aangevallen door een 30-tal karrevoer ders; men ontnam hen de klewangs en twee agenten werden gedood. De posthuiscomman dant Sastrowirjo bleef zieltogend liggen. Hierop rukte versterking aan, waarop de aanvallers op de vlucht sloegen; zij worden nagezet door ongeveer 100 zwaargewapende politiemannen uit Semarang, alsmede door dë veldpolitie van Demak. De heer H. J. de Boer, wiens hand werd af gekapt, is in leven. Een karrevoerder is ge. dood. (Aneta) De doodstraf. Semarang, 2 Febr. (Aneta). Voor het uit spreken van het vonnis in de moordzaak-Born nam de Raad van Justitie achter de groene tafel plaats met de baretten op, waaruit viel af te leide dat het uitspreken van doodvon nissen kon worden verwacht. De Raad weigerde in te gaan op de ver zoeken tot het instellen van een psychiatrisch derzoek, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde des wege de uitlokster van den moord, de vrouw Noie, echtgenoote van wijlen Born, en de twee hoofddaders Kiso en Tasdi tot de dood straf. De twee andere beklaagden werden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Allen hoorden het vonnis, dat in het Ja- vaansche was vertaald, onbewogen aan, waar na zjj werden weggeleia. De verdedigers teekenden revisie aan ten behoeve van de ter dood veroordeelden. Juist op het oogenblik dat zij een misdaad aan het licht zouden brengen. Zooals een telegram heetf gemeld, heeft te Batavia een motor-ongeluk plaats gehad, waarbij drie politie-beambten werden verwond en twee hunner een hersenschudding opliepen. Een der gewonden, de assistent-wedana Mo- hamad Djoepri, die hij het ongeluk den pols en eenige ribben brak, kon reeds het zieken huis verlaten. Met de andere patiënten gaat het, hoewel langzaam, in de goede richting. Dc heer L< - iclte, die-hét motorrijwiel bestuur de' is van'het ongeluk zeer endei den indruk, temeer waar door het zondigen tegen de ver» kéersordonnantie het ongeluk plaats had. Een bijzonderheid is, dat de heer Lemette, die als een van de ijverigste recherche-beambten be kend staat, juist op weg was naar de woning van den dief van een briljant van f 2000 waar de. Naar deze zaak had de heer Lemette drie maanden onverdroten gespeurd, zoodat zijn haast alleszins verklaarbaar was. Ook eenige andere zaken waaronder een van moord, was deze rechercbeui; op het punt tot klaarheid te brengen. CHJNEESCH KASSIER VOOTRV LUCHTIG. Semarang, 2 Febr. 1 Aneta) Een Chmeesch kasiser van de Nederïandsehe ,-ïandel-Maat- schappij is voortvluchtig met medeneming van een bedrag van 61.000.—. (Bankinstellineng in Ned.-Indië zijn sleed» door borgstelling gevrijwaard tegen nadeelige gevolgen van dergelijke gevallen). 4 Febr. 0 Aangebracht door gamalenvïssehers: 385 kg garnalen per kg 0.220.19 20 kisten schar per kist 2.752.00 Door haring visschers 153 tal haring per tal 3.552.65 Stoomvaart Mjj. Nederland. Marnix v. SL Aldegonde, *.,5 Febr. t* ▲'dam verwacht. Poelau Laat, u., 2 Febr. v. Napels. Tawali, t., 3 Febr. v. Sabang. Tajandoen, t.j 3 Febr. te Londen. Simaloer, t, 1 Febr. v. Padang. Rotterdamsche Lloyd. Kedoe, t., pass. 3 Febr. Kaap Guardefui. Kota Gede, u., pass. 1 Febr. Pantëlïaria. Kota Tjandi. t, 3 Febr. v. Port Said. Modjokerto, t., pass. 4 Febr. Point de Galle, Kota Agoeng, t., pass. 4 Febr. Ouessant. Blitar, 2 Febr. te Antwerpen. Dempo, 'u., pass. 2 Febr. Perim. Kota Pinang, 2e F'ebr. te Soerabaya. Kota Nopan, 2 Febr. te Batavia. Modjokerto, t., I Febr. te Belawan. Kon. Paketv. Maatschappij. Barentz, 2 Febr. v. Lorenzo Marqués. N. Holland, 2 Febr. te Brisbane. Roggeveen, 2 Febr. te Kaapstad. Barentsz, 1 Febr. te L. Marqués. „De Wandelaar". „De Wandelaar", maandblad voo- natuur-" studie, natuurbescherming heemschut, geolo gie, follkore, buitenleven en toerisme .Uitge ver A. G. Schoonderbeek, Larén N.H.) begint mét het zoojuist verschenen Januari-mimmer zijn zevenden jaargang. De rijk geïllustreerde bijdrage „In de twee de week van September" door A. V. Fey bevat de smeuïg beschreven vacantis-avonturen in een, blijkbaar ten onrechte, half vergeten uit hoek van ons land; Groesbeelt. Rinke Tolman bepleit met klem en argu menten het instellen van een leerstoel voor natuurbescherming en het plaatsen van dit onderwerp op dë programma's der volksuni versiteiten. In een ander artikel schetst de zelfde auteur de ontwikkeling van het natuur leven in de eerste maanden van het jaar. N. Voerman geeft, bij foto's van Daan E. N. Voerman, onder het sprookjesopschrift „Er was eens..." een interessante, met historische bijzonderheden gedocumenteerde, beschrijving van het oude Noordhollandscbe dom Scher- merhorri. Dé bioloog Dr. A. Schierbeek werd in 1931 door de Vereen. Jan Pietersz. Coen uitverko ren om de „Deterdingreis" naar In hs mee te maken. Zijn indrukken van kampongs en cul tures van bergen en oerwouden en vooral van den btooverenden rijkdom der Indische flora en fauna vatte hij same- in een serie artikelen waarvan het eerste is afgedrukt. Voorts is Dr. A. C. de Koek present met zijn causerie over den sterrenhemel, terwijl Rusticus en Practicus weder eompareemn met wenken resp. inzake tuinverzorging en inzake kamerplanten. Met de rubriek „Van en voor de lezers" sluit deze aflevering, waarin behalve de bij de artikelen behoorende illustraties, ter opluiste ring nog een aantal fraaie wedstrijdfoto's zijn afgedrukt. Bulletin der Vrouwen Electriciteitsvereeniging Inhoud van het Januari-nummer: De bevro ren waterleiding. Een electrisch verwarmd aquarium. Uit de electrische keuken. Nieuwe toepassingen in iet boeren- en tuindersbe- drijf, 3. Electrisch stereliseeren van tuingrond. Verslagen en notulen; Verslag van de jaar vergadering der afdeeling Utrech.. Veslag van de lezing over electrische verwarming. Ver slag van de .cursie naar Rotterdam. Notulen van de Algemeene Jaarvergadering der V.Ë.V. Nieuws van de afdeeling Utrecht. Een nieuw model fornuis. Vragenrubriek. Dit blad verschijnt maandelijks. Bureau der vereeniging is gevestigd Nachtegaalspad 1, Arnhem. Morks Magazijn Januari Inhoud Persoonlijkheden: August Heyting, door H. G. Cannegieter met 18 illustraties. Novellen: Hunkering, door Ems I. H. van Soest. Kunst nijverheid: Italiaans majolica, door Matty Vi- gelius, met 9 afbeeldinjen. Populaire kennis: Weet gij wat gc zegt? door Dr. F. C. Domini- cus. Geschiedenis: De overwintering op Spits bergen, 300 jaar geleden door A. Hallema, met 5 illustraties. Tooneel: Van uit de Stalles, Haegsche Tooneelcauserietjes, reeks No. 4, door Roeland van Ruyven. Mier en mensch, door W. Fick-Lugten. De Razende Piano, vroo- lijk spel in 1 bedrijf, door Joh. W. Broedelet. Boekentafel, door G. van Hulzen en v. S. met 2 afbeeldingen. Inhoud van tijdschriften. Nieuwe Uitgaven. Van heinde en Ver in Woord en Beeld: door v. S. met 3 illustraties. Voor plaat :.A. T. A. Heyting. TusschenplaatDc Ster van het Ballet, pastelteekening van E. H. G. Degas (18341917). Bijvoegsel „Zij", maandblad voor de vrouw, met 8 illustraties. Verschenen bij Bosch en Keuning te Baarn: „De Libel", maandschrift or "ezen tijd. Abonnementsprijs 3.per jaargang. Een blad met zeer gevarieerdenen iuhnod, ty pografisch keurig verzorgd, rijk geïllustreerd en van een handig formaat. Voor de Libel-abonné's bestaat bovendien gelegenheid, een aantal hoeken van dezelfde uitgevers voor zeer gereduceerden pivs te be komen o.a. het bekende „Holland, zoo ben je." Dit nummer bevat onder meer: De Uitzichtloosheid der moderne jeugd. Win ter langs de Zuiderzee. Dissonanter in het Duitse muziekleven. De Saarkwestie eindelijk opgelost? Antwoord van Minister Slotemaker de Bruïne op de vraag: Wat is onze voor naamste taak in de huidige crisis? Verder: novelle, vers, muziek, litterair artikel, pae- dagogiek, zielkunde. Verdere rubrieken: Con fetti. Hier port men. Vrijpostigheden. After» dinner. Een keur van foto's en tekeningen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7