Radio-programma Winter ö|nn PU ROL DE IN DE PIJP. £€tt 9T£P /N H€T IJC. GEMENGD NIEUWS Stagnatie in den treinenloop. Botsing tusschen auto en motorfiets. Marine-officier te Amsterdam door communisten lastig gevallen. Zware brand te Leiderdorp. Brutale en laffe overval met berooving. Strenge koude in Silezië. Inbraak in Den Haag. Twee gangsters doodgeschoten Griep-epidemie in Tunis Gasvergiftiging op groote schaal Ernstig spoorwegongeluk in Rusland. Vier maanden voor een verboden krant. Ontploffing in een mijn. Een verijdelde ontvoering. De beul vermoord. De moordzaak-Born. De Koehan buiten zijn oevers. De lawines in Oostenrijk. Gespronqen handen, ruwe huid Engelsche stoomtreiler vergaan. TSTTT rmnrr-rro MAAR Douwc Egberfs lekte friesche Metten - Saai «n Baai -Tabak. Melange van rijpe tabakken. 3000 dooden en duizenden gewonden bedra gen. De gevechten duren met wisselenden uitslag voort. Japansche hulp? Volgens een mededeeling van Japansche officieele zijde zou het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken alle Japansche scheepvaartmaatschappijen opdracht gegeven hebben direct alle tranrsporten van het Chi- neesche leger op de Gele Rivier te willen uit voeren en deze transporten zoo mogelijk te steunen, zulks ter bestrijding van de commu nistische beweging. Binnenland OUDE MAN DOODGEVONDEN. De 75-jarige J. W. Aarts, wonende in den Stofhoek te St. Michelsgestel, is dood in zjjn woning gevonden. De oude man werd in ver waarloosden toestand aangetroffen. Bjjna tien jaar genoot hij ondersteuning van het Bur gerlijk armbestuur en diverse instellingen. Thans is aan het licht gekomen, dat hij in zijn woning 3000 had verborgen. Ontsporing van een rangeerenden trein op het westelijk viaduct te Amsterdam. Op het spoorweg-viaduct ongeveer ter hoogte van het droogdok te Amsterdam, heeft gisterenmorgen een op zichzelf minder ernstige ontsporing plaats gehad, die echter het treinverkeer tusschen AmsterdamRot terdam en AmsterdamZaandam gedurende een groot gedeelte van den morgen volkomen in de war heeft gebracht, tot groot ongerief van de vele reizigers, vooral de forensen, die in de morgenuren in zoo grooten getale Am sterdam plegen binnen te stroomen. Ook nadat de ontspoorde wagen in de rails teruggebracht en de sporen dus vrij gemaakt waren, nog uren verloopen voordat de dienst eenigszins normaal verliep en ook daarna heeft het nog eenigen tijd geduurd, voordat alle treinen weer op den juisten tijd vetrok ken en binnen kwamen. Zaterdagochtend omstreeks kwart voor negen is een motorrijder nabij den hoek van den Osdorperweg onder Amsterdam tegen een auto aangebotst. De 30-jarige G. uit Amster dam, bestuurder van de motorfiets, en de duo passagier, de 33-jarige F. A. de B., eveneens uit Amsterdam afkomstig, werden van het motorrijwiel geslingerd en bleven beiden ern stig gewond op den weg liggen. Zij zijn naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. De toestand van beiden is ernstig. Ze hadden niet van hem terug. Een marine-officier, die een dezer dagen omstreeks half elf op zijn fiets in de Rapen burgerstraat fietste, werd daar lastig geval len door eenige communisten, die hem den weg versperden en blijkbaar weinig goeds in hun schild hadden. De officier stapte van zijn rijwiel en gaf een der belhamels zulk een klap, dat deze man met zijn kornuiten het raad zaam achtte op de vlucht te slaan. De officier heeft van het gebeurde kennis gegeven aan de politie van het bureau J. D. Merjerplein. Voormalige olieslagerij afgebrand. Zaterdagochtend om ongeveer half elf is het fabrieksgebouw, waarin vroeger de olie slagerij van de firma Sillevis was gevestigd, gelegen aan de v .d. Valk Boumanweg te Lei- derdorp, in vlammen opgegaan. Het vuur werd met tien stralen van alle kanten aangevat, doch het geheele uitge strekte fabriekscomplex brandde geheel uit. Door dezen brand komen vijftig arbeiders zonder werk. Het gebouw, dat nog eigendom i Sillevis, en de inventaris van de N.V. Nedervul, zijn verzekerd. Nabij de fabrieksterreinen lag een zolder schuit met lompen geladen. De lompen vatten ook vlam. Men heeft de schuit naar den Rijn gesleept, waar de lading geheel is uitgebrand. Een bejaarde man te Loon op Zand in zijn woning door vier gemaskerde mannen overvallen en beroofd. HELDERSCHR COURANT VAN DINSDAG 12 FEBRUARI n In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in het rustige dorp Loon-op-Zand (N. Br.) een brutale overval met berooving ge schied. Vier gemaskerde mannen zjjn de woning binnengedrongen van den 64-ja- rigen, alleen-wonenden P. Verhoeven. Zjj hebben den bejaarden man aan handen en voeten gebonden, met den dood bedreigd en van al zijn spaarpenningen beroofd. Aan de Weteringstraat, een eenzamen land weg te Loon-op-Zand, woont de 64-jarige op zichter van de Vereeniging tot behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, de heer P. Verhoeven, alleen in een eenvoudige woning. De bewoner had zich zooals gewoonlijk, Vrij dagavond omstreeks tien uur ter ruste bege ven. Om half twee in den nacht werd hij door gedruisch uit zijn slaap opgeschrikt. Aanvan kelijk dacht V., dat het stormde, doch toen hij zich in zijn bed oprichtte, bemerkte hij tot zijn grooten schrik, dat door het opengeschoven raam aan de voorzijde van het huis vier mannen binnendrongen, die hun gelaat door zwarte maskers onher kenbaar hadden gemaakt. Twee van de in dringers traden op den hevig: ontstelden Verhoeven toe en grepen hem vast. De op zichter, die ondanks zijn hoogen leeftijd, nog een krachtige man is, trachtte zich van van zijn belagers te bevrijden. Er ontstond een hevige worsteling, waarbij Verhoeven er in slaagde een van zjjn aanvallers tegen den grond te slaan. Daarop snelden de beide andere gemaskerde mannen toe en wierpen zich eveneens op het slachtof fer. Thans was Verhoeven niet langer tegen de overmacht opgewassen. Hij moest het on derspit delven en kon niet verhinderen, dat de vier mannen hem op hardhandige wijze met touwen handen en voeten bijeensnoerden. Toen het slachtoffer aldus weerloos was ge maakt, eischten de bandieten op ruwe wijze zjjn geld. Verhoeven weigerde aanvankelijk te zeggen waar hij zjjn spaarpenningen placht te bewaren. Daarna sleurden de mannen den weerloozen man uit het bed en wierpen hem op den grond. Hierna vingen de mannen hun rooftocht door de woning aan. Het bed werd uiteenge haald en doorzocht, kasten en laden werden opengebroken en de inhoud over den grond verspreid. In de woning richtten zij een onbe- schrijfelijken chaos aan. Toen het geld echter niet werd gevonden en de oude man bleef wei geren de gewenschte inlichtingen te verstrek ken, wonden de onverlaten een touw om den hals van het slachtoffer en dreigden hem te zullen ophangen. Nog bleef V. voet bij stuk houden, doch zijn tegenstand werd gebroken, toen hem letterlijk het vuur aan de schenen werd gelegd. Een van de roovers beging de wreedheid om Verhoeven een stuk brandend papier tegen de voetzool te drukken, waardoor de doodelijke verschrik te man ten slotte vertelde, dat. hij zijn spaar duitjes op den zolder had geborgen. Daarna sleurden de onverlaten den gebon den V. met het hoofd naar beneden de trap op naar de zolderverdieping, waar zij hem dwon gen de bewuste plaats aan te wijzen.- De buit: ongeveer f800. De roovers maakten zich meester van het geld, dat in-totaal ongeveer driehonderd gul den aan contanten bedroeg. Daarna sleurden zij hun slachtoffer weer naar beneden, waar zij hem onbedekt op zijn bed neerwierpen. De mannen verlieten vervolgens met medeneming van den buit de woning op dezelfde wijze als zij waren binnengedrongen. Verhoeven, die aanvankelijk door het ge beurde versuft was, bleef overstuur in de wo ning achter en hoewel de touwen aan de voe ten en handen hevige pijn veroorzaakten, was hij niet in staat zich van zijn boeien te bevrij den. Hij trachtte door hulpgeroep de aandacht van mogelijke voorbijgangers te trekken, doch daar de woning in een zeer afgelegen gedeelte van het dorp is gelegen, gelukte hem dit niet. De ontdekking van het misdrijf. Pas om acht uur in den ochtend hoorden eenige voorbijgaande arbeiders het gekreun van den ouden man, Zij stelden den gemeente veldwachter van hun bevindingen op de hoog te, die zich onmiddellijk naar het huis van Verhoeven begaf, waar hij den bewoner in den boven omschreven toestand aantrof. Het slachtoffer was bovendien geheel verstijfd van de koude. De veldwachter haastte zich den ouden man van zijn touwen te bevrijden en nadat V. eenigszins op verhaal was gekomen, kon hij een volledig relaas van het gebeurde geven. Hij was echter niet in staat een volle dig signalement van de roovers te verstrek ken, daar dezen hun gelaat met maskers had den bedekt. Het zouden echter jonge kerels zijn geweest. Het onderzoek van de politie. Inmiddels werden de rijksveldwacht en den inspecteur van politie te Kaatsheuvel gewaar schuwd en de burgemeester van Loon-op-Zand de heer Mallens, waarna een uitgebreid politieonderzoek werd ingesteld. De verbrande resten van het papier, dat de mannen hadden gebruikt om hun slachtoffer te bedreigen, werden in het slaapvertrek gevonden. De po litie is er echter niet in geslaagd eenige aan- wijzing te vinden, die tot opsporing van de roo vers zou kunnen leiden. 1000.by Perry gestolen. Er is ingebroken in het filiaal van de firma Perry aan de Hoogstraat te 's-Gravenhage. Uit een geldkist in den winkel wordt een bedrag van ongeveer 1000.— vermist. De daders hebben zich door middel van inklim ming toegang verschaft. Buitenland Twee leden van een der machtige „gangs" van Chicago werden Zaterdag doodgeschoten, toen zij trachtten Louis Kaplan ,een welge- stelden automobielhandelaar te berooven. Een politieagent schoot, toen hij zag, dat de beide gangsters Kaplan in een greeedstaanden auto wilden duwen. EEN OUDE VERDWIJNING TOT KLAAR HEID GEBRACHT. Na zeven en veertig jaar. Zeven en veertig jaar geleden verdween uit Thessalon (Ontario) op mysterieuze wijze de toen twaalfjarige Maud Gillespie, die er met eenige andere personen op uit was getrokken om bessen te plukken. Deze verdwijning heeft indertijd een ten minste even groote sensatie veroorzaakt als de ontvoering van de baby van Lindbergh. Zes weken lang hebben 500 mannen met bloedhon den den omtrek afgezocht, zonder evenwel een spoor van het kind te vinden. De moeder van Maud Gillespie neeft nóóit de hoop opgegeven haar kind nog eens te zul len weerzien, en het is niet uitgesloten, dat deze hoop binnenkort vervuld zal worden. Een houthakker zou namelijk van een aviateur heb ben vernomen, dat deze in een Indiaansch kamp nabij de Hudson Baai een blanke vrouw heeft gezien, die moeder was van 5 Indiaan- sche kinderen. Deze vrouw zou aan den vlie ger verteld hebben, dat haar familie te Thes salon woonde, en men vermoedt thans, dat zij de langgezochte Maud Gillespie is. Volgens berichten uit Tunis grijpt de griep epidemie steeds verder om zich heen. Bijna 70 pet. van alle scholieren ligt ziek. Het aan tal dooden is tot dusverre gering. Drie dooden, vele bedwelmden. De conciërge van een huurkazerne te Cier- mont-Ferrant (Fr.) nam Vrijdag een sterke gaslucht waar. Hij begaf zich naar de eerste étage, welke door een bejaard echtpaar en een dienstmeisje bewoond wordt. Toen hij op zijn herhaald geklop geen antwoord ontving, opende hij met geweld de deur en trof de drie bewoners in bewusteloozen toestand aan. De vrouw was reeds dood, terwijl daarentegen de pogingen om bij de twee anderen de levens geesten weer op te wekken, succes hadden. Daar de gaslucht echter niet uit deze woning kwam, begaf de conciërge zich naar de tweede étage, waar hij een der huurders dood aantrof, terwijl in de tegenoverliggende kamer een be jaarde weduwe met zware vergiftigingsver schijnselen te bed lag. Op de geljjkstraatsche verdieping van een aangrenzend perceel trof men eveneens een vrouw aan, die reeds was overleden. Verschei dene personen die zich in hetzelfde huis en in een daartegenoverliggende woning bevonden, werden in hopeloozen toestand naar het zieken huis vervoerd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de hoofdtoevoerleiding van het gas was gesprongen Bij een stevigen Oostenwind heerscht in Silezië strenge koude. Uit de bergen wordt 15 tot 20 graden vorst gemeld. Ook in het vlakke land is de thermometer meest beneden 10 graden onder nul gezonken. Op de Schnee- koppe werd Vrijdagavond bij windsterkte 8 een temperatuur van 18 graden vorst ge meten. 18 dooden. 19 gewonden. Op het station Karian-Stroganowo, tusschen Tamboff en Oblewska, is Zondag om 4 uur 50 O.E.T. een personentrein tegen een goederen trein opgebotst. 18 personen werden op slag gedood, 9 zwaar en 10 licht gewond. Acht beambten zijn gearresteerd. Van een der beambten is komen vast te staan, dat hij dronken dienst heeft gedaan. Een groot spoorwegongeluk voorkomen. De procureur-generaal Ljoebimof heeft tegenover de pers verklaard, dat dit ongeluk wederom een bewijs levert voor het gebrek aan discipline en gebrek aan verantwoorde lijkheidsbesef der spoorwegbeambten. Voorts wordt gemeld, dat in de buurt van Kertsj een tweede groot spoorwegongeluk door een toeval is voorkomen. Een jongen uit dat dorp liep langs de rails en ontdekte, dat deze op een plaats was ver nield. Bij een te voren gehouden schouw was evenwel niets bemerkt. De jongeman gaf teekens en het gelukte een trein aan te houden, waarin zich onge veer 300 passagiers bevonden. Ook in verband met deze aangelegenheid is een streng onderzoek gelast. ;i De rechtbank te Nordhausen heeft een zich reeds sinds eenige weken in hechtenis bevin denden beklaagde tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld. Hij had van zijn broer te Weenen een in Duitschiand verboden tijd schrift ontvangen en aan een bekende door gegeven en verder in brieven ernstige ver dachtmakingen geuit. Tien ernstig gewonden. Volgens een bericht uit Londen is Zondag in een kolenmijn te Wolley, nabij Barnsley, een ernstige ontploffing geschied. Van de twintig menschen die zich in de schacht be vonden zijn er tien ernstig gewond, onder wie de directeur-generaal, de bedrjjfs-directeur, de mijn-inspecteur en een andere ambtenaar. Men was bezig een deel van de mijn te openen, dat het vorig jaar wegens een brand was afgesloten; men was voornemens hier weer aan den arbeid te gaan. De slachtoffers zijn door geweldige steekvlammen getroffen. Alle gewonden zijn boven gebracht en ge lukkig bleken zij niet in levensgevaar te ver- keeren, al is één hunner er vrij erg aan toe. WOENSDAG 18 FEBRUARI. Hilversum, 1875 m. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPR. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: VARA- tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, Orvitropio o.l.v. J. v. d. Horst, N. de Kleyn (viool), F. v. d. Heide (klarinet) en R. Schoute (piano), C. v. d. Lende (lezing). 12.00 Gramofoonpl. 12.15 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. I.001.45 De Flierefluiters o.l.v. E. Walis. 2.00 Voor de Vrouwen. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 XX-Ensemble oJ.v. Steyn, m.m.v. G. Ehr- hardt (zang). 5.50 Gramofoonpl. 6.05 De Flierefluiters o.l.v. E. Walls. 6.30 RVU. Prof. G. Gronggrjjp: Voedsel en Vrede in het Verre Oosten. 7.00 Sportuitzending. 7.20 „Mathis der Maler", Hindemlth (gr.pl.). 7.45 Voor Transportarbeiders. 8.00 Herh. SOS-Berlchten. 8.03 Gramofoonpl. 8.20 C. Steyn (accordeon) en J. Vogel (plano). 8.30 „Nu slaat 't dertien", spel van Observer, vert. Nel Bakker. VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 9.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot m.m.v. W. Ravelli (bas). 10.00 Vaz j ias. VARA-Varia. 10.15 Concert uit Parijs (Gr.pl.). 10.30 Orgelspel J. Jong. II.0012.00 Gramofoonmuzlek. Huizen, 301 m. NRCV-programma. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. Boes. 11.0012.00 Harmoniumspel M. F. Jurjaanz m.m.v. mevr. L. J. A. v. Neerden-Ongers (sopraan). 12.15 Gramofoonpl. 1.00 Orgelspel R. Parker. 2.00 Zang Greta Smit m.m.v L. Blaauw (orgel). 3.003.45 en 4.00 Trioconcert (viool, cello, piano). 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Causerie. 7.30 Gramofoonpl. 7.40 Ds. L. D. Poot; Holland op Zee. 8.00 Vaz Dias. Gram.pl. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. o.l.v. J. Spaan derman m.m.v. J. Smeterlin (piano). 9.15 Causerie Ds. L. D. Poot. 9.40 Vervolg concert. 10.30 Vaz Dias. 10.3511.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 14 FEBRUARI. Hilversum, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Gram.pl. 12.00 Tuschinsky-Select-Salonorkest o.l.v. Mak Tak. I.45 Gramofoonpl. 2.00 Halfuur voor de Vrouw. 2.30 Pianorecital G. Wortman. 3.003.45 Naaicursus. 4.0 OHalfuur voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Radio-tooneel, voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest oJ.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Kamermuziek door het Gagliano-kwartet. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.50 Internationale chansons door L. W. Nij- land. 9.10 Orgelconcert F. Hasselaar, m.m.v. H. Cals (sorpaan) en B. Lensky (viool). 9.40 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. F. Lang (piano). II.00 Vaz Dias. 11-1012.00 Uit „La Réserve", A'dam: „De Musketiers" en Zigeunerorkest o.l.v. L. Frank. Huizen, 301 m. 8.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2 00— 11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. W. Meynhout 10.45 en 11.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl 2.00 Cursus Fraaie Handwerken. 3.003.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. C. v. Meyenfeldt, m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Cursus Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 Orgelconcert G. Snijders. 6.307.00 Kapt. E. v. Hoogstraten: De Strijd om het Koninkrijk. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Een uurtje Driehoekswerk. 9.05 A. J. Drewes: Linkshandigheid. 9.35 Bachkoor en -orkest uit de Bethlehemkerk te Den Haag en solisten o.l.v. A. Schellevis. (Om 10.30 Vaz Dias). 10.5011.30 Gramofoonmuzlek. DR. RINTELEN ZAN 2 MAART TERECHTSTAAN. Van hoogverraad beschuldigd. Naar verluidt, zal dr. Rintelen, de oud-ge zant te Rome, 2 Maart a.s. voor een militair gerechtshof terechtstaan. De behandeling van zijn zaak zal waarschijnlijk vier dagen duren. De procureur-generaal heeft Zaterdagmidd g officieel de aanklacht wegens hoogverraad in gediend. Toen een jong paar zich per slede naar de kapel te Okno begaf, om zich daar te laten trouwen, sprongen plotseling vijf mannen te voorschijn, die trachtten den bruidegom te ontvoeren. Het gezelschap, dat de a.s. echte lieden begeleidde, wist tijdig de politie te waarschuwen, zoodat de ontvoerders konden worden gearresteerd. Daar bekenden deze, dat zij van de moeder opdracht hadden ont vangen haar zoon te ontvoeren, teneinde het huwelijk te verhinderen. De beul, die de doodvonnissen moest uit voeren, die er tegen twee mannen waren uit gesproken in verband met den October-op- stand is Zaterdagavond, naar V. D. uit Bar- celona meldt, vermoord. De daders behooren waarschijnlijk tot een bende, die den laatsten tijd tal van overvallen heeft gepleegd. De rol van den Inspecteur van politie. Bij de moordzaak-Born, die te Semarang gewurgd is door moordenaars, door zjjn In- landsche echtgenoote gehuurd, heeft nog een rol gespeeld de 42-jarige inspecteur van po litie te Batavia J. Bij het verhoor van de vrouw had deze ver teld, met J. in intieme relatie gestaan te heb ben en van dezen te hebben gehoord, dat men moest oppassen bij misdrijven geen vingeraf drukken achter te laten. Daarom waren bjj de wurging handdoeken gebruikt. J. is op last van den raad van justitie als getuige opgeroepen, „voorloopig" als getuige, zooals het heette, want er waren ernstige vermoedens, dat hij bij het drama een straf bare rol had gespeeld. Bij zijn verhoor bleek, dat hij in 1933 en 1934 in intieme relatie had gestaan met de vrouw van Born, bij wien hij was gaan in wonen, omdat hij Born kende. Toen hij naar Nederland vertrokken was met verlof, heeft hij haar brieven geschreven, die een Inlandsch vertrouwensman, aan wien ze geadresseerd waren, moest voorlezen, daar de vrouw niet kon lezen. In die brieven werd herhaaldelijk gezinspeeld op de mogelijkheid, dat Born zou sterven. „Als Born dood was", was het thema van vele brieven. J. zeide de vrouw te hebben bemind en ont kende natuurlijk met zijn brieven haar te heb ben willen aansporen Born uit den weg te ruimen. Terwijl hij in zijn brieven aan de vrouw hevig op Born afgaf, schreef hij aan Born zelf „poeslief", zooals de president van den raad van justitie het uitdrukte. In Nederland heeft J. tenslotte een eind ge maakt aan zjjn betrekking tot de vrouw van Born, omdat hij zich ging verloven met een Nederlandsche. Bjj zjjn terugkomst is hij nog eenmaal bjj de familie Born geweest, naar hij zegt, om het definitief af te maken. Uit dit alles is niet kunnen blijken, dat J. by den moord betrokken is geweest, maar wel is duidelijk uitgekomen de verfoeilijke rol, die hij gespeeld heeft en het is wel aan te nemen, dat zjjn voortdurende zinspelingen op den dood van Born suggestief hebben gewerkt op de domme Inlandsche vrouw en dus mede hebben bijgedragen om haar tot de afschuwe lijke daad te brengen. J.'s vrouw was van hem weggeloopen en toen is htj bjj Born ingetrokken. Hjj heeft twee kinderen. De president van den raad van Justitie heeft zijn afkeer van de houding van J. niet onder stoelen of banken gestoken en gezegd, dat hij niet in het politiecorps gehandhaafd kan blijven. Men weet uit de telegrammen, dat J. met 81 Januari uit den dienst is ontslagen, met nader te bepalen kwalifacatie. De vrouw en de gehuurde moordenaars zjjn ter dood veroordeeld. 9 dorpen onder water. Volgens een bericht uit Krasnodar is de ri vier de Koehan buiten haar oevers getreden Ongeveer 9 dorpen staan thans onder water' Het water is reeds door twee stuwdammen heen gebroken. Vele boeren worden vermist Troepen en hulpcolonnes zijn derwaarts gezon- Een lawine van 2 K.M. breed verwoest een dorp. ei™ tiJan n! grootste lawines van den laat- 12 Februari. Waarom gaan de men* schen niet naar de concertzalen en waarom luisteren ze wèl naar concerten, die door da radio worden uitgezonden? Tot dusverre waren wp zoo naïef, te ge. looven, dat de kwestie van de kosten hierbij een rol speelde. De zaak leek daardoor voor de concertzalen vrij hopeloos; want wij mee. nen te hebben opgemerkt, dat de gevoeligheid van het menschdom voor den financieel®» kant zjjner genietingen de tendenz heeft eer. der toe- dan af te nemen. Maar wjj schijnen ons te hebben vergist, Tenminste, Rachmaniof geeft ons een heel anderen kijk op het geval en wie zou het wagen, het gezag van zulk een beroemd pianist in twijfel te trekken? „Ik heb nog nooit voor de radio gespeeld*» verklaarde hij aan een redacteur van Ber- lingske Tidende; een kunstenaar moet dat niet doen. De radio is vernietigend voor hel muziekleven. Het kan uitstekend zjjn in Al. jaska, en het is natuurlijk heel aardig, hos men in Kopenhagen kan hooren hoe Toscanini het Metropolitan in New-York dirigeer,^ maar op de plaats zèif is het gevolg ervan, dat de menschen er niet meer naar talen, naai- de concertzaal te gaan. Ze kunnen thuis zitten, eten, drinken, en hun beenen op tafel leggen, terwijl zij de groote kunstenaars hoo ren spelen." Het verbaast ons, dat Rachmaninof hieruit niet de consequenties trekt, die voor de hand liggen. In het voorbijgaan zij opgemerkt, dat wij in Mlinchen eens een operavoorstelling hebben bijgewoond, die ons onvergetelijk is gebleven door de heerlijke knakworstjes met bier, die wij er genoten: opmerkelijk is dat wij inderdaad zoowel den naam van den dirigent als van de opera vergeten zijn! Zoodra het concert begon, haalden alle bezoekers enorm® pakketten belegde boterhammen te voorschijn De eerste maten gingen in het gekraak va» het perkamentpapier volkomen verloren. Dat de zaal zeer goed bezet was, spreekt onder deze omstandigheden vanzelf. Ligt hierin en dit is de uitspraak van Rachmaninof niet een vingerwijzing voor onze concertgevers opgesloten? Als de menschen toch huiselijk willen misschien als reactie op de epidemische uit huizigheid van de jaren in en na den oorlog waarom h- n die dan niet geboden Indien ons muziekleven ermee te redden is; mag geen valsche schaamte ons weerhouden. „Make yourself at home" zij de nieuw® leuze! Als er één het voorbeeld geeft, zal men eens zien hoe de anderen volgen. Er zal een nobele wedijver in huiselijkheid ontstaan: „Groot Boterhammenconcert onder leiding van Dr. Willem Mengelberg." „Kamermuziek in de Doelen. Vóór iederen bezoeker staat een tafel, om zijn beenen op te leggen." „Laat uw kinderen hun huiswerk maken bij het concert van het Utrechtsch Stedelijk Orkest! Summum van huiselijkheid. Mevrouw, breng gerust uw breiwerk mee!" „Concert in hemdsmouwen van de Arnhem sche Orkestvereeniging. De bezoekers worden uitgenoodigd, het voorbeeld van de orkest leden te volgen. U kunt uw Jasje aan uw stoel hangen." „Bij ons kan tijdens het heele concert ge rookt en gepraat worden! Langs de wanden gelegenheid voor bridge en andere spelea Cabines voor zuigelingen. Waarom der avond nog thuis doorgebracht? Het is thuis zoo saai als vroeger in het Concertgebouw!!!" Van Rachmaninof begint de victorie... t>00S^0en£Oct. BIJ AP0TH.en DROGISTEN schuren, alsmede de kapel van het dorpje en een herberg door de lawine neergesleurd. Daa* het dorpje in den winter niet bewoond is, zö® geen menschenlevens te betreuren. 0°k boven het dorpje gelegen bosch, dat ter schutting dient, alsmede de boomen na11 andere zijde, zijn geheel weggevaagd. in het 8ellrain-dal is het hotel Alpenrose St. Sigismund op 25 kilometer ten Westen Innsbruck door een lawine zwaar beschad g® 14 opvarenden verdronken. De stoomtreiler „Lagains" van de 1 "j. dated Fisheries te Grimsby, is aan de n°° kust van IJsland, waarschijnlijk met man^n muis vergaan. Zaterdag werd een S.O-sn ontvangen om hulp en twee schepen h< het schip bereikt, waarop geen teeken leven meer viel waar te nemen. De zeeën beletten echter een nader onderzoek hoord. Men moet aannemen, dat de 14 der bemanning omgekomen zijn, maai' o het schip slechts 60 meter uit de kust het mogelijk, dat een paar man deze mend hebben kunnen bereiken. De opsP wordt dan ook langs de kustlijn voortg' Nader wordt gemeld, dat de 14-kopP'e manning inderdaad verdronken is«

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2