Doodstraf geëischt tegen Hauptmann. lACHTIG MENSCHEN Ernstig mijnongeluk Italiaansch ultimatum aan Abessynië? BUITENLAND HELDERSCHH COURANT VAN DINSDAG 12 FEBRUARI 1 935- 3 Een mooie gift van Lady Riddell. De Canadeesche vijflingen. Nach Golde drangt De goedkoope huwelijksreizen in Italië. De synthetische diamant. Verdediger vraagt vrijspraak. Aanrijding van drie kinderen te Alphen aan den Rijn. Eens wat goeds uit Oss. Relletjes bij het Centraal Station te Amsterdam. Inval in een nachtclub. Het hooge water. BINNENLAND De post van de Uiver. Bioscoopbond laat nieuwe bedrijven niet toe. Mariniers Zaterdag terug. Salarisregeling N.-Holland. Een nieuwe botsing aan de grens van Abessinië. Mog niet onmiddellijk te wachten De werkloosheid in Duitschland. opgesloten in een stalen gevangenis Burgerlijke Stand JOHAHnES WILHELMUS MINKELS, 10HANNES WILHELMUS MINKELS, Lady Riddel heeft de 100.000 pond sterling, die haar man haar nagelaten heeft, bestemd voor den bouw en de uitrusting van een zus terhuis en opleidingsschool voor het St. Tho masziekenhuis te Londen. Lord Riddell's testament bevatte groote legaten voor verschillende andere zieken huizen. Een proces om een millioen dollar. Vrijdag ii bij het Federale Hof te Chicago een eisch tot betaling van een millioen dollars schadevergoeding ingesteld tegen Ovilla Dion- ne, den vader van de Canadeesche vrjfling en vijftien andere personen wegens het schenden van het contract inzake de tekijkstelling van de v\jf babies. De eisch tot schadevergoeding werd inge steld door een plaatselijken promotor Ivan Spear toen Dionne en zijn vrouw voor de eer ste maal de kinderen in een plaatselijk theater hadden laten bezichtigen. Spear verklaart, dat hij met de ouders van de vijf babies een overeenkomst had gemaakt, waarbij was gecontracteerd, dat de vijf babies onder zijn leiding zouden worden tentoonge steld. Onder de vijftien andere personen, die tege lijkertijd voor het bedrag van een millioen dollar worden aangesproken, bevinden zich dokter Ollan Dafoe, die de vrouw van Dionne geholpen heeft, de atterney-general Arthur Roebuck van Ontario, de grootvader van cie vijf babies, twee Canadeesche politie beamb ten en de directeuren van eenige dagbladen. Deze laatsten worden er van beschuldigd foto's te hebben gepubliceerd, waarop Spear copyright had. Men weet, dat Dunikofski zijn alchemisti sche verwachtingen niet opgegeven heeft. Zijn geldschieters, die zich civiele partij gesteld hadden, lieten hem maar noode veroordeelen. Volgens het Journal zijn ze nu met zijn raads lieden in overleg getreden ter bestudeering van een plan. Zij willen Kort en goed een naam- looze vennootschap vormen ten einde Duni kofski in staat te stellen, zijn proeven voort te zetten. Mr. Jean Charles Legrand, zijn advocaat, maakt zich al sterk een korrel goud volgens diens procédé te voorschijn getooverd te heb ben.... In Italië hebben de Italiaansche spoorwe gen 1617 goedkoope biljetten voor huwelijks reizen naar en van Rome afgegeven, waarvan 12 door middel van agentschappen in het bui- ingevoerd, hebben er 66.792 paartjes gebruik tenland. Sinds deze reductie in Juli 1932 werd van gemaakt, waaronder 2357 uit het buiten land en uit grensplaatsen. Reuter meldt uit Londen: De Londensche Kamer van Koophandel deelt mede, dat de aandacht van haar afdee- ling voor den handel in edelgesteenten is ge vestigd op zekere misleidende berichten in de pers over de uitvinding van een zoogenaamde synthetische diamant. Deze zijn nu onderzocht in een laboratorium van genoemde afdeeling. Het bleek, dat de zgn. synthetische diamant niet samengesteld was uit diamantstof. De synthetische diamant heeft n.1. een brekings index van 1.725 en een soortelijk gewicht van 3.61, terwijl deze voor echte diamant onder scheidenlijk 2.4175 en 3.52 bedragen. Bij mi croscopisch onderzoek bleek verder, dat er in den steen een gasbel zat. Uit deze gegevens valt af te leiden, dat de zgn. synthetische diamant ongetwijfeld witte synthetische „spinels" zijn. In hardheid, phy- sische afmetingen en chemische samenstel ling hebben zij niets met echte diamanten ge meen. De deskundigen van de afdeeling edelge steenten aarzelen niet, vast te stellen, dat de imitatie-steenen een geringe handelswaarde hebben, omdat zij zelfs niet voor industrieele doeleinden kunnen worden gebruikt Geen handelaar of deskundige kan er mee bedrogen worden. Aldus de mededeeling van de Londenschcn K. v. K. In een Duitsche mijn, vlak bij de grens. Zeven menschen verongelukt? V.D. meldt uit Kerkrade: Zaterdagavond omstreeks tien uur heeft even voorbij Kerkrade, juist op Duitsch grondgebied, een ernstig mijnongeluk plaats gehad. In de Duitsche steenkoolmijn Laurweg van den Essweiler Bergwerk Verein waren op de 350 m verdieping acht mijnwerkers aan het werken. Plotseling werden zij ver rast door een water doorbraak. Slechts één van hen wist zich tijdig in veiligheid te brengen. De geredde vertelt. De geredde mijnwerker Franz Simon heeft het een en ander meegedeeld omtrent de wijze, waarop het ongeluk geschied is. Hij had Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven zjjn boterham opgegeten en was daarna weer aan het werk gegaan. Tijdens het houwen het was toen waarschijnlijk kwart voor acht hoorde hij plotseling een geluid, dat op een knal geleek. Even later bemerkte hij, dat er ergens iets viel. Hij had zjjn kame raden toegeroepen, dat er boven iets niet in den haak was en zag bjj het licht van zjjn lamp op hetzelfde oogenblik, dat er water begon te stroomen. Hij had nog geroepen: „Water!" doch toen reeds werden twee mijnwerkers mee gesleurd. Zij kwamen in zijn nabijheid terecht. Toen het water kalmer ging stroomen, sprong hij over de luchtpijp en kon zich in veiligheid hrengen, doch eerst tegen half tien kon hij klopsignalen geven. Toen het water kalmer werd, is hij door de reddingbrigade in veiligheid gebracht. Er is geen gevaar meer voor verdere overstroomin gen. De autoriteiten hebben de hoop, dat men de zeven mijnwerkers nog kan redden, niet opge geven. Het D.N.B. meldt uit Aken, dat Zondag avond laat een lijk is geborgen. Na een kort, maar krachtig requisitoir heeft de officier van justitie in het Hauptniann-proces de schuldigverklaring van verdachte en de doodstraf geëischt, terwijl de advocaat In een welsprekend pleidooi om vrijspraak en gerechtigheid vroeg. Requisitoir en pleidooi. Op meer dan 400 bewijsstukken baseerde de openbare aanklager zijn beschuldiging en trachtte aan te toonen, dat Hauptmann tege lijk de ontvoerder en de moordenaar van Lindbergh's baby was, alsmede degene, die het losgeld in ontvangst genomen had. Hij wees op de verklaringen van de des kundigen en bezwoer de jury het schuldig uit te spreken. Daarna begon Reilly, Hauptmann's voor naamste advocaat, zijn pleidooi met de woor den, „oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld worde. Hauptmann is onschuldig". Daarna trachtte de verdediger te bewijzen, dat niemand in het huis van Lindbergh had kunnen doordringen, zonder de hulp van per sonen, die tot de huishouding behoorden en daarom was het hem zonneklaar, dat de kin derjuffrouw, Betty Gow en de overleden be diende Whateley aan de ontvoering mede plichtig waren. De personen, die de baby ont voerd hadden, moesten het goed bekend zijn geweest, anders zou het wel geschreeuwd hebben. Ook de hond had niet geblaft. De zoogenaamde voor de schaking gebruikte lad der zou in het geheel niet gebruikt zijn, daar men anders sporen op den grond voor het venster moest hebben gevonden. Veeleer was het kind de trap afgedragen. Binnef tand Tengevolge van het onvoorzichtig overste ken van den rijweg zijn te Alphen aan den Rijn drie kinderen van 4 en 5 jaar het slachtoffer geworden van een aanrijding. In de Hooft- straat, ter hoogte van de Bloemstraat, zijn twee kinderen van den heer L. v. Oosterom, toen zij plotseling van achter een stilstaanden auto te voorschijn kwamen, aangereden door den auto, bestuurd door de medische studente W. M. v. W., die, niet in het bezit van een rij bewijs, onder toezicht van haar vader, dr. van W., in een zeer matigen gang reed. Hoewel de bestuurster onmiddellijk remde, was een aan rijding niet te voorkomen. De kinderen raak ten bekneld tusschen de vooras en de straat. Toen zij waren bevrijd, bleken de gezichtjes schier onherkenbaar door de schaafwonden. Dr. van W. heeft de noodige geneeskundige hulp verleend. De toestand is niet levensge vaarlijk. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Zondagmiddag is het tienjarig zoontje van de familie Kuys, wonende op den Heezerweg te Eindhoven op een vijver achter de steen fabriek door het ijs gezakt en verdronken. Het lijk is opgehaald. Onlangs is de landbouwwoning van den heer Smits in de Bosschestraat te Oss tot den grond toe afgebrand. Ook een gedeelte van den in boedel en de landbouwinventaris gingen ver loren. De bewoner, die niet tegen brandschade verzekerd was, was door het gebeurde totaal geruïneerd. Ten einde den gedupeerde weer aan een bedrijf te helpen en zjjn talrijk gezin een onderdak te verschaffen, sloegen vele notabelen van Oss de handen inéén en het gelukte hun, gelden voor den bouw van een nieuwe boerderij bijeen te zamelen. Het bedrag was niet geheel en al toereikend en daarom hebben verscheidene bouwondernemers koste loos materialen beschikbaar gesteld, terwijl anderen belangloos het werk uitvoerden. Zondagavond heeft burgemeester J. F. Ploeg makers de nieuwe woning met stalling en aangevulden inboedel aan de familie Smits overgedragen. Hjj prees in zijn toespraak den burgerzin der Osscher bevolking, waardoor het beoogde doel is verwezenlijkt. Zondagochtend was het bjj het Centaaal- station te Amsterdam tamelijk rumoerig. Een der opvarenden van de Zeven Provinciën, die wegens muiterij gevangenisstraf heeft onder gaan, kwam te Amsterdam terug en werd, behalve door zjjn familie, opgewacht door een groep anti-militaristen. Buiten het station stonden een aantal com munisten en anti-militaristen, die het plan hadden, een optocht te formeeren. Bereden politie en motor-brigade grepen echter in en de groepjes menschen werden uit elkaar ge dreven. Een man werd licht aan het hoofd gewond. De teruggekeerde schepeling vertrok met zjjn familie per taxi. Een gezelschap van 30 personen naar een Amsterdamsch politiebureau gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks 3 uur, heeft de Amsterdamsche zeden- Dolitie onder leiding van hoofdinspecteur J. F. van Slobbe, een goeden slag geslagen. Genoemde hoofdinspecteur heeft, tezamen met inspecteur J. Fremery Kalff, dien nacht met tien rechercheurs en agenten van de zedenpolitie, een inval gedaan in perceel Von- HpM raat 56 te Amsterdam. zedenpolitie had reeds lang vermoeden, dat daar in verband met de Drankwet over tredingen werden begaan en dat er tevens op ander gebied dingen gebeurden, die niet in orde waren. Zonder dat eenige tegenweer werd geboden, kwam de hoofdinspecteur met zijn mannen binnen. Het bleek, dat er een eerste klas nacht club was ingericht. Aan de bar, zeer weelderig ingericht, zaten ongeveer 25 mannen en 5 vrouwen uit goede kringen van Amsterdam. Zjj werden naar het bureau van de zeden politie overgebracht. Een groote hoeveelheid champagne, whiskey en jenever is in beslag genomen, Tegen den exploitant is proces verbaal opgemaakt. De overgebrachte personen zjjn tot Zondag morgen vroeg op het bureau verhoord en daarna op vrije voeten gesteld. De exploitant verklaarde dat hjj een .feestje" gaf, doch verscheidene personen, die op het bureau van de zedenpolitie zijn gehoord, ver klaarden, dat zij meermalen in deze nachtclub hadden vertoefd en dat deze ook als zoodanig bekend stond. De dijkverschuiving bij Ravenstein. De voet van den Maasdijk tusschen Rave- stein en Demen aan de Imkerzijde is over een afstand van 6 7 meter aan het schuiven ge raakt. Het betreft hier een gedeelte van den dijk, hetwelk verleden jaar door den provin cialen waterstaat werd versterkt en dat in beheer is bjj het waterschap de Maaskant. Uit het deskundig onderzoek, ingesteld door den provincialen waterstaat en den dijksteel van het waterschap is gebleken, dat de nieuwe aangebracht kleilaag, welke nog niet geheel dicht was, niet tegen den druk van het hooge water was bestand. Onmlddeljjk is men met de herstelling .werkzaamheden aangevangen. Er is verder geen reden tot ongerustheid, te meer daar de was van de Maas tot staan is gekomen en val is ingetreden. De Maas valt. Uit G r a v e Nadat Zondag de Maas voor deze gemeente op een stand van 10.30 m N.A.P. tot staan was gekomen, is ze in het laatste etmaal 22 cm gevallen en valt ze thans zelfs zeer sterk. De peilschaal te Grave teekent thans 10.08 m N.A.P. De Waal valt. De langverwachte val van de Waal Is ook ingetreden. Er is enkele centimeters val waar genomen, zoodat de stand van het water thans ongeveer 11.7 m bedraagt. DE TOESTAND IN HET MIJNBEDRIJF Zaterdag niet gewerkt. Zaterdag is op geen van de Limburgsche mijnen gewerkt. Salariskorting b(j de Oranje-Nas- saumijnen. Bij de uitbetaling van de loonen op Vrijdag heeft de directie van de Oranje-Nassaumjjnen op de loonen van de arbeiders een korting van 3 pet. toegepast. LANDELIJK COLLECTIEF CONTRACT BOUWBEDRIJVEN. Naar het orgaan van den Bouwarbeiders- bond mededeelt, is in een nieuwe conferentie tusschen de vertegenwoordiges van de r.-k. en chr. aannemers- en bouwvakpatroonsbonden en van de vier bouwarbeidersbonden overeen stemming verkregen inzake de loonen en ar beidsvoorwaarden voor het voor 1935/36 af te sluiten collectief contract. Het compromis zal aan de leden ter goekdeuring worden voorgelegd. LOONSVERLAGING IN HET HOUT BEDRIJF AAN DE ZAANSTREEK. De bond van werkgevers in het houtbedrijf in de Zaanstreek heeft voor de aanvaarding van een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voorstellen ingediend bij de organisa ties van werknemers. Deze voorstellen behel zen o. m. een loonsverlaging van 10 pet. voor alle groepen. De bedoeling is, dat het nieuwe arbeidscontract 15 Februari zal ingaan. De Commissaris van Politie der Afd. B. te 's-Gravenhage maakt bekend, dat de 84 en- velloppen, afkomstig van de met de Uiver vervoerde post, door de bemoeiingen van de politie en de zorgen van het hoofdbestuur der P.T.T., allen aan de rechthebbenden zjjn afge geven. De brieven van de mail, van de Uievr, welke thans nog niet terecht zjjn, dienen dan ook als verloren te worden beschouwd. Maatregel tijdelijk genomen tot 31 Maart 1936. Gistermiddag is in een buitengewone spoed- eischende ledenvergadering van den Neder- landschen Bioscoopbond het voorstel van het hoofdbestuur, om tot tijdelijke afsluiting van het Nederlandsche film- en bioscoopbedrijf over te gaan, na een uitvoerige discussie aangenomen. Het besluit strekt tot een verbod voor de leden van den Bond om voorloopig tot 31 Maart '936 nieuwe zaken te gaan exploiteeren, be- hoorende tot een der volgende bedrijvenfilm producenten!, film-importzaken, filmverhuur kantoren, permanente bioscopen en reizende bioscopen. Om 8.08 te Rotterdam. Thans is het juiste tijdstip van den terug keer der mariniers uit het Saargebied in Nederland vastgesteld. Om acht minuten over acht a.s. Zaterdagavond zal de trein met de manschappen aan het Maasstation te Rotter dam aankomen. De bagage wordt dan van te voren aan het station D.P. afgezet. De manschappen van de motorbrigade en hun materiaal gaan direct met denzelfden trein door naar Haarlem. Wanneer de mariniers naar Den Helder komen is nog niet bekend. Een bezuiniging van 250.000 gulden. Provinciale Staten van Noord-Holland heb ben gistermiddag de salarisregeling voor het provinciaal personeel vastgesteld volgens de aanwijzing van den minister. Hierdoor is een besparing van f 250.000 verkregen. Met 1 Maart a.s. wordt de nieuwe regeling ingevoerd- De motie-Polak c.s. (niet voldoen aan de uitnoodiging van het K. B.) kwam hierna in stemmingzjj werd met 3622 stemmen ver worpen. De beraadslagingen werden hierna gesloten. De regeling was niet in een voordracht be lichaamd,dus er volgde geen stemming. De vergadering werd hierna gesloten. Italië mobiliseert twee legerdivisies en roept de lichting 1911 onder de wapens. Op 29 Januari zijn ten Zuiden van Wal Wal, bij Afdoeb, opnieuw Italiaansche en Abessijn- sche strijdkrachten slaags geraakt. Vijf Ita liaansche inheemsche militairen zgn gedood, zes gewond. De Italiaansche regeering heeft te Addis Abeba een formeel protest inge diend. Volgens het officieele Italiaansche com muniqué zou het gevecht veroorzaakt zijn door een groote groep gewapende Abes- syniërs. Verklaard wordt, dat Italië drie lichtingen heeft opgeroepen om de grens te verdedigen. Te Addis Abeba zijn directe onderhandelin gen aangevangen tusschen Italië en Abssynië om het grensgeschil bij te leggen, hoewel oor logszuchtige stammen gekant zouden zijn tegen de verzoenende politiek van den keizer van Ethiopië. Naar Reuter uit Rome meldt, bevestigt een officieel communiqué, dat twee legerdivisies en de lichting 1911 (wij zouden zeggen de lichting 1932) bij wijze van voorzorgsmaat regel zijn gemobiliseerd. Men meent, meldt Reuter verder, te weten, dat er troepen zijn gezonden naar Bari en Tarente. De meening in Abessynië. De regeering van Abessynië gaf intusschen Zondag als haar meening te kennen, dat het jongste grensincident met Italiaansche troe pen geen ernstig karakter droeg en als niet meer beschouwd moet worden dan als het ge volg van „de opvliegende stemming van eenige plaatselijke Italiaansche officieren". Reeds waren onderhandelingen met Italiaansche ver tegenwoordigers geopend, om het grensinci dent bij te leggen en een neutrale zone te scheppen tusschen de verschillende grens- patrouilles aan de grens van Italiaansch Somaliland, teneinde verdere incidenten te voorkomen. Een geruststellende, maar niet erg overtuigende verklaring. Naar Reuter nader uit Rome meldt, is Zon dag vandaar een trein met officieren, officie ren van gezondheid en soldaten naar het Zui den vertrokken. Men vermoedt, dat Eritrea en Italiaansche Somaliland hun bestemming zjjn. In officieele kringen ontkent men, dat er troepen uitgezonden zijn of worden met het oog op een actie van welken aard ook tegen Abessinië en legt men de zending van troepen en oorlogstuig naar de Oost-Afrikaansche ko loniën aldus uit, dat zij alleen gaan ter aflos sing en ter vervanging van verouderd mate riaal. (Het Is alleen onbegrijpelijk, dat daar voor een heele lichting zou moeten worden ge mobiliseerd, teekent de Red. van de „Nw. Rott. Crt." hierbij aan). Volgens een verklaring van den zegs man in het ministerie van buitenlandsche zaken bestaat wel degelijk de mogelijk heid, dat Italië een ultimatum aan Abes synië zal richten, ingeval de betrekkingen tusschen beide landen zich verder zouden verscherpen. Twee Italiaansche divisies ge mobiliseerd. Officieel wordt medegedeeld, dat tusschen 5 en 11 Febr. twee divisies zijn gemobiliseerd bij wijze van proef. Het betreft hier de lich ting 1911. Het officieele communiqué meldt voorts, dat' de proefmobilisatie in de grootste orde is geschied. Bijna 3 millioen. Het aantal werkloozen is in Januari met on geveer 369.000 gestegen tot 2.973.000. (Slot). Hoewel de redding van de tachtig opvaren den meer en meer naderbij kwam, was men toch niet gerust, voordat alle opvarenden veilig uit de ,,K XIII" waren. De electrotechnische ingenieur van Fair- field met enkele helpers legden als voorzorg een electrische hulpleiding aan, zoodat men werd van het schakelbord en de achterbatterij in het officiersverblrjf eventueel onafhankelijk in de centrale. Gelukkig hield het schot ech ter tot het laatst uit en behoefde van deze leiding geen gebruik te worden gemaakt. HOOFDSTUK XVII. De laatste uren in volslagen duisternis Met het electrische licht in de duikboot liep het minder goed af, want terwgl deze inge nieur bezig was met een herstelling aan den electromotor der luchtperspomp, veroorzaakte een van zijn helpers een kortsluiting met het gevolg, dat de hoofdzekeringen doorsloegen en plotseling alles in duisternis gehuld was. De laatste zes uur in gevangenschap werd dan ook in volslagen duisternis doorgebracht. Voor verlichting beschikte men nog slechts over twee handnoodlampen en een electrische zak lamp. Misschien zeg ik als leek iets heel dwaas, onderbreek ik den eersten officier van den Heldersche Onderzeedienst, de heer Wichers, maar waarom liet men de menschen dan ook zoo lang in die donkere hellende boot? Ze stak met den voorsteven een eind boven wa ter, kon men geen gat in de huid van dat boven het water uitstekende deel maken, waardoor niet alleen de duisternis verdreven zou worden, het zonlicht zou binnenstroomen, maar waardoor tevens de bemanning zich naar buiten kon werken, en zoo van alle na righeid af zou zijn? Zeer zeker werd dit overwogen, aldus vervolgde de verteller, maar eerst meende men, dat er nog een veel doeltreffender, min der trjdroovende handeling mogelijk was om de bemanning te verlossen. Men hoopte n.1. een van de boegtorpedo's hiervoor te kunen gebruiken, maar bjj een voorzichtig onderzoek bleken deze geheel met water gevuld te zijn. Men besloot daarna het water uit de voorste bovenbouwtank te pompen, en dan niet, zooals u zegt, een gat te hakken, maar één te bran den in de buitenhuid en één, in de drukvaste huid er onder. Er werd een plek gekozen, juist achter het schot van de hoofdballasttank. Men ging aan het werk, met den acetyleen brander en al spoedig zagen de opvarenden in de boot de steekvlam door de huid van het torpedocompartiment heenkomen. Een gat van ongeveer 45 cm in het vierkant was spoedig uitgebrand. HOOFDSTUK XVIII. Burgers eerst Zoo u weet, waren er onder de tachtig gevangenen ook eenige burgers aan boord van de „K XIH". Toen het gat groot genoeg was, dat de menschen naar buiten konden komen, gaf lui tenant Singer de order: „Burgers eerst de boot veriaten!" En toen kropen ze, na dagen lang op den bodem der zee in die schrikkelijke gevangenis, in die afgrijslijke hel vertoefd te hebben, de vrijheid, het licht, het leven, hun medemen- schen tegemoet. Een hevige ontroering maakte zich meester van de dappere, stoere kerels, die op de ber gingsvaartuigen en in de duikervletten dag en nacht gewerkt hadden om dit resultaat te bereiken. Een oogenblik was er een doodsch stilzwij gen, dat meer uitdrukte dan duizend woorden, maar dan, als de eerste ontroering voorbij is, dan breekt het enthousiasme zich baan. Onder donderend vreugdegejuich van de saamgedromde menschen op de bergingsvaar tuigen klommen de geredden één voor één op het dek van de „K XIII". In het geheel kwa men er 76 menschen. Luitenant Singer was vanzelfsprekend de laatste, die de boot om ongeveer 17 u. 15 verliet, nadat hij eerst te zamen met eenige lieden van de Admiraliteit, alle waterdichte schotten had gesloten. Niet allen traden het zonlicht tegemoet Twee man, die de wacht hadden gehad in het turbinecompartiment, werden vermist. Klaarblijkelijk hadden ze het machinekamer luik geopend, nadat ze eerst den druk binnen en buiten gelijk gemaakt hadden, en waren erin geslaagd de oppervlakte te bereiken. Door de plotselinge drukvermindering zijn ze waarschijnlijk bewusteloos (caissonziek) ge worden en zoo in de Gareloch verdronken Is de oorzaak van de ramp nog vastge steld? De duiker heeft inderdaad deze gevon den. Het bleek, dat de vier paddestoeldeksels op de ventilatiekokers naar de ketelfans in het ketelcompartiment geheel open stonden. Deze hadden natuurlijk gesloten moeten zijn. voordat men het sein: „ketelcompartiment gesloten" naar de centrale doorgaf, maar door een of andere vergissing was dit over het hoofd gezien. Toen het vaartuig later in het dok onder zocht werd, constateerde men, dat het handel van de vier ventilatiekokers op „open" stond. Het ongeval was dus niet te wijten aan een defect aan den bouw of de inrichting van het vaartuig, maar aan een oogenblik van ver geetachtigheid van een enkel persoon, waar door niet alleen een nieuw oorlogsschip ver loren ging, maar die ook aan drie menschen het leven kostte en waardoor 77 medeopva renden gedurende eindeloos lijkende dagen in voortdurend levensgevaar verkeeren zouden. Toen de menschen gered waren, kwam hét materieel aan de beurt. Zware stalen trossen werden onder de „K XIII" aangebracht, ten einde hiermede de boeg te helpen omhoog- brengen en om deze daarna te kunnen ophou den als de boot eenmaal boven water was. Daar het water langzaam naar binnen bleef lekken en er niet meer uitgepompt kon wor den, werd de boot hoe langer hoe zwaarder. Tenslotte werd de kracht op de trossen zoo groot, dat op Donderdag ten ongeveer 18 uur de bolders uit de bergingsvaartuigen werden getrokken en de „K XIII" weer in de diepte verdween. Wat een geluk, dat de menschen er uit waren Het Marine-bergingsbedrijf sloot daarop alle openingen in de drukvaste huid en bracht op ieder compartiment twee pijpen aan; een luchttoevoerpijp naar den bovenkant van het compartiment en een waterafvoerpijp zoo laag mogelijk. Op deze manier werd het water ge leidelijk uit de boot geperst met het resultaat, dat zes weken later de „K XIII" weer plotse ling aan de oppervlakte verscheen, even on verwachts als ze verdwenen was. De „K XIII" ging terug naar de werf, al waar zij geheel werd nagezien en gerepareerd. En na korten tijd was zij weer geschikt voor den dienst en werd herdoopt in „K 21". Commandant Goodhart werd, zij het na zijn dood, wegens het met dapperheid en eigen levensgevaar redden van menschenlevens op zee, beloond met de „Albert Reddingsme daille". En dit is nu het verhaal van de duikboot met het ongeluksnummer „K 13", aldus be sloot de heer Wichers zijn interessant ver haal. *an Den Helder van 9—11 Februari 1935. BEVALLEN G. LamRauchbaar, z. W. BeukersEngel, d. OVERLEDENM. Pranger, 73 jaar. J. W, Minkels, 37 jaar. De Heer en Mevrouw G. BAKKER-Maandag geven met groote vreugde kennis van de geboorte van hun Dochter SOPHIA ELISA8ETH THERESIA. Theresiakerkweg 7a, 111 Febr. Batavia (C), j 1935. R. WIT en D. WIT-Dihkmaat geven metblijdschapkennisx an de geboorte van hun Dochter ENGELBERTHA. Den Helder, Febr. 1935. v. d. Duyn v. Maasdamsti aat 7. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter DINA BERNA. J. BEUKERS. M. BEUKERS—Engel. Den Helder, 10 Febr. 1935. Spechtstraat 4 Met groot leedwezen geven wij U kennis, dat beden te Beverwijk, in den huize,, Westerburcht", zacht en kalm is overleden onze lieve Moeder, Be huwd-, Groot- eD Over grootmoeder, 1JOHAKNACAROLIHA DE LA FONTtllNE. Wed. van den Heer M. MEERENS, in den ouderdom van 78 jaar. Uit aller naam, M. F. MEERENS. Beverwijk, 11 Febr. 1935. Scheybeeklaan 5. De ter-aarde-bestelling zal plaats vinden te Den Hel der, op de Alg. Begiaaf- plaats aldaar, a.s. Donder dag 14 Febr. Vertrek vanaf Reigerstraat 25, te 1 uur. Heden overleed onze innig geliefde Man en Vader in leven majoor-torpedo maker K.M. in den ouderdom van bijna 38 jaar. Den Helder, 9 Febr. 1935. Laan 70. Mevr. M. MINKELS— Kwast. JOPIE. FREDDY. De ter aarde-bestelling zal plaats hebben op Woensdag 13 Februari, n.m. lu.30 vanuit het Mar. Hospitaal op de Algem. Begraafplaats te Huis duinen. Heden overleed onze innig geliefde Schoonzoon in den ouderdom van bijna 38 jaar. Den Helder, 9 Febr. 1935. F. KWAST en Echtgenoot? en verdere Familie.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3