Stadsnieuws fet witt Uzct gaan faevnl tweede blad heldersche courant van'dinsdag 12 februari 19^. Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent Visscherij. i. ZWAN EN BERG'S PAKJES SOEPEN Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 12 Febr. 17.34 uur. Woensdag 13 17.36 uur. benoeming gemeente-secretaris. In zijn vergadering van gisterenavond werd in de plaats van den heer J. Kamman tot Secretaris der Gemeente gekozen de heer dr. mr. E. van Bolhuis, hoofdcommies-redacteur ter Secretarie van de gemeente Hilversum met 12 stemmen. De heer R. Kamman, gemeente-secretaris van Tiel, die no. 1 stond op de aanbeveling, Verkreeg 9 stemmen. aankomst indische mail. Donderdag in ons land. De N.V. Stoomvaart Mij. Nederland meldt, dat de speciale boottrein met passagiers en post in aansluiting op het s.s. „Johan de Witt" Woensdagmorgen om 10.20 uur van Genua zal vertrekken. taptoe. Hedenavond, bij gunstig weer, taptoe. LEGER DES HEILS. Men schrijft ons: De plaatselijke afdeeling geeft Woensdag avond welkom aan den nieuw aangestelden territorialen Jongelieden-secretaris Lt. Kolonel Chr. Rönitz van Amsterdan. De jeugd zal een welkomstlied doen hooren, terwijl welkomst woorden gesproken zullen wórden. De Kolonel is voor Den Helder geen onbe kende. Hij was jarenlang leider van de Noord- Holland-divisie en staat bekend als een vlot Bpreker. V.D. JONGEREN ORGANISATIE. Wy herinneren aan de hedenavond te houden propaganda-avond van de Vrijzinnig Demo cratische Jongeren Organisatie en de oprichting van de Afdeeling Den Helder. Zie voor bizonderheden advertentie van Zaterdag. EEN MENSCHENREDDER" GEHULDIGD OP DEN ONDERZEEDIÈNST. Maandagmiddag om één uur werd op het terrein van den Onderzeedienst op plechtige wijze de bronzen eerepenning voor mensch- lievend hulpbetoon met lofljjk getuigschrift uitgereikt aan bootsman D. M. Zand, die met levensgevaar een zijner menschen uit de Zee- doksluis gered heeft. De officieren, onderofficieren.en manschappen hadden zich in carré opgesteld. 't Was: „Alle hens voor de boeg!" De commandant van den Helderschen Onder zeedienst, overste E. A. Vreede, treedt alsdan ln 't midden, en na het Koninklijk Besluit voorgelezen te hebben, waarin het feit ver meld wordt, dat bootsman Zand met inzet van eigen leven, dat van een ander heeft gered, speldt de commandant dezpn dappere het eere metaal op de borst. Dan richt overste Vreede zich tot de aanwezigen: Het is mij, aldus spreker, een buitengewoon genoegen, dezen eere-penning aan bootsman Zand te hebben mogen overhandigen Met inzet van eigen leven heeft hij zijn dappere daad gedaan. Wij, als militairen, hebben hieraan een voor beeld te nemen. Wij allen moeten steeds bereid zijn, met inzet van eigen leven de vrijheid van ons Vaderland te waarborgen. Deze medaille is vergezeld, door een oor-, konde welke geteekend is door H. M. de Koningin. H. M. heeft daardoor blijk gegeven mee te leven met de Marine, van hoog tot laag. Aan het eind van zijn rede, verzocht de commandant dan ook een driewerf hoera voor H. M. de Koningin aan te heffen. Op geest driftige wijze wordt hieraan gevolg gegeven. Op waardige en plechtige wijze is bootsman Zand voor zijn dappere daad gehuldigd. FILMAVOND OVER SURINAME. Wij vestigen de aandacht op een in dit num mer voorkomende advertentie, waarin wordt bericht, dat zendeling Mitlemeijer een film zal vertoonen in de Luthersche kerk (Weezen- straat). Deze film is zeer bezienswaardig en trok in vele groote steden des lands volle zalen. De film is brandvrij. Voor nadere bijzonderheden zie men de ad vertenties. oud-katholieke gemeente. In ons verslag betreffende de fancy fair van de Oud-Katholieke Gemeente, schreven wjj, dat deze gemeente bjjna 100 jaar bestaat. Dit was niet heelemaal juist; bedoeld was het kerkgebouw als zoodanig, want de kerkelijke gemeente bestaat al veel langer. Zoolang er een katholieke gemeente in Den Helder be staat, bestaat er ook een oud-katholieke. Oor spronkelijk vormden Den Helder en Huls duinen één gemeente; de kerk te Huisduinen is rond 1800 gesloopt. De r(j der pastoors is terug te voeren tot 1667, het sterfjaar van pastoor Adrlani. De geschiedenis daarvóór ligt voorloopig nog in het duister. Men ziet dus, dat de kerkelijke gemeente al zeer oud is, en dat, toen wij spraken van „bjjna 100 jaar dat uitsluitend sloeg op het tegenwoordige kerkgebouw in de Langestraat. inschrijvingen handelsregister. 512 Jan. 1935. Wijzigingen. Zjjpe: M. Mejjer en Zoon, St. Maartensbrug O 14, manufacturenhandel. Overgegaan aan. H. A. Wilbers. Opheffingen. Den Helder: M. v. d. Vaart, Begoniastraat 25, schilder. AANBESTEDING. Door den heer C. Kleiman, alhier, werd Maandagmorgen in „Het Kegelhuis", aanbe steed voor rekening van den heer J. Jacobs het bouwen van een winkelhuis met slacht plaats en bijkomende werken aan de Molen straat 48, alhier. Ingekomen waren de vol gende billettenH. Groot, alhier f 4868; A. Bolt, alhier f 5644; W. F. Labout, alhier f 5780; van Voorts en Riemers, alhier f 5798; p. Tuin, 't Zandt f 5898; Gebr. Riemers, alhier f 6198; A. J. Mulder, alhier f 6198; Mlnneboo en W al- boom, alhier f 6090; L. Plaatsman, alhier f 6232; c. J. Reyers, alhier f 6400; Gebr. Steeman, alhier f 6583; J. N. Vlaming, alhier t 0890; Koorn en de Jong, Medemblik, f 7998. RIDO'S REVUE „GAAT DAT ZIEN." Naast goede kwaliteiten ook teleur stellingen. Wy wonen in de „provincie." Zaterdag en Zondag ging in „Casino" de be kendeRido-Revue: „Gaat dat zien", met o.m. Henriette Davids en Isidore Zwaaf als hoofd- personen. Uit de in de afgeloopen week gepubliceerde recensie-uittreksels van de groote pers heeft men ln allerlei toonaarden den lof hooren ver kondigen over de qnallteiten van deze revue die uit 22 lifereelen heette te bestaan meer dan 35 medewerkers telde, enz. Geen wonder, dat we met een zekere nieuwsgierigheid, en velen met ons, naar de i evue trokken om onze wekelijksche beslomme ringen eens weg te lachen, onze oogen eens te streelen met kleurige balletten en geraffineer de decors. Echter gezien als geheel is „Gaat dat zien" een teleurstelling geworden. Sterk kregen we den indruk het offi- cieele programma onderstreept dit dat het gezelschap aldus redeneerde; „We zijn ln de provincie en daar kunnen we ze wel iets min der geven. Met deze belachelijke veronder stelling heeft men zich leeUjk in de vingers gesneden, want wel degelijk was na afloop een s-emming aan te voelen, die zeide; „we zijn er zoo'n beetje tusschen genomen." Om maar eens wat te noemen: Waar was het danspaar „Ly en Gerard", waar het quintet met de fa meuze liedjes, waar de beroemde scène met Henriette Davids en Isidore Zwaaf; „Wjj maai en" (parodie op de grasknippende burgers in Amsterdam-Zuid.) Vijf-endertig medewer kers waren er bij lange na niet, de rijen der balletteuses waren b.v. gedecimeerd, om nog maar te zwijgen van het orkest. Men had ge meend het ontbrekende wat te moeten com- penseeren met een jongmensch, dat een paar microfoon-songs lanceerde... „When I play on my Spanish quitar" ging nog, maar van dat mooie liedje: „Little man you 've had a busy day", kende hij niet eens de tekst! Je was gewoon bang, dat hij plotseling zou blijven steken. En dan dié ongelukkige aan kondiging: „Het liedje ie wel oud, maar ik geloof, dat ik 't hier nog wel kan geven." No ta bene! In de revue kreeg men overigens op kos telijke wijze - gelegenheid, de voorkeur van het Hollandsche publiek voor buitenlandsche kunstenaars te hekelen; vele buitenlanders treden in ons land op, terwijl Hollandsche mu sici, tooneelspelers e.d. werkloos rondloopen. Maar als nu de werkende Hollandsche artis- ten een opvatting t.a.v. de „provincie" huldi gen als boven door ons weergegeven, dan werkt zoo'n hekel-passage averechts verkeerd! Daarmede worden de eigen kunstbroeders en zusters niet gediend. We hebben tot nu toe alleen maar aanmerkingen gemaakt, doch het zou niet objectief zijn de goede kwaliteiten van de revue te ontkennen. Wij noemen er hier enkele; de meeste indruk maakte op ons Isi dore Zwaaf in „Welkom vreemdeling", waarin hij de reeds genoemde Hollandsche gastvrij heid voor werkzoekende, vreemde kunstenaars hekelde. Verder werd er natuurlijk dikwijls en braaf gelachen om Henriette Davids, die als „Betty Boop" kostelijk was, maar ook in het beproefde chapiter van Na Druppel! Zij is de centrale figuur in deze revue, die constant op de lachspieren werkt door haar fantastische woorden,schat" Velen vinden haar geweldig, doch het staat bij ons vast, dat zij niet in alle kringen dat Succes zal heben als b.v. een Lou Bandy. In tegenstelling met hem toch, is Henriëtte te gechargeerd en mist die vonk, waarmede Bandy zonder inspanning, zonder banaliteiten iemand doet schateren. Voorts noemen wé Berry Kievits en Tim Tilby, die een paar aardige liedjes brachten en geestig „De Stadion-musicus" speelden. Har telijk aplpaus verdiende ook „de Machine", een declamatie, waarin de machine als de oorzaak van de werkeloosheid aangewezen werd, maar die nu voor straf, óók werkeloos geworden is. Een suggestief decor werkte aan het welslagen van deze scène mede. Ferry de Rooy zong een paar mooie aria's, waarvan die uit de „Barbiere di Siviglia", vanwege de populairiteii het meeste succes oogstte. En verder noemen we hier het werk van de 7 of 8 Jorosy-girls en het orkest o.I.v. den heer H. Davids, broeder van Henriëtte, Hik en Louis. Besluiten we dit verslag met een eervolle vermelding voor de décors, en voor de mon tage en costumes in de beide finales, die de revue rijk was. ADRES AAN DEN RAAD. De Ned. Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters, Afd. Den Helder, heeft onderstaan adres aan den Raad der Gemeente gericht: De Afdeeling Den Helder van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slqters neemt nogmaals de vryheid, in ver band met het aanhouden van het verzoek om den grondslag van de heffing van personeele belasting voor koffiehuizen te verlagen, de aandacht van Uw College op het volgende te vestigen Door Uw College en haar leden van de financieele commissie is, ter beoordeeling van den algemeenen financieelen toestand der kof fiehuishouders, als maatstaf het jaar 1932 ge nomen. De algemeene toestand dier bedrijven is echter sinds 1932 zeer teruggeloopen, het geen U kunt constateeren uit de hierbij ge voegde uittreksels der balansen van diverse bedryven, zoowel groot als klein, in deze bianche, hier ter plaatse. Als maatstaf zijn voor 1932 de ontvangsten op 100 gesteld, terwijl die ontvangsten voor 1933 en 1934 in procenten hiervan worden uitgedrukt. Hieruit kunt U constateeren, dat bjjna al deze bedrijven sinds 1932 een groote teruggang in ontvangsten te zien geven. Elke contröle op deze gegevens is toegestaan. Indien het cijfer van 100 genomen was eenige jaren vóór 1932, dan zouden de uit komsten voor 1933 en 1934 nog véél ongun stiger zjjn, daar in 1932 de teruggang in alle bedrijven al was te constateeren. Adressant meent er Uw aandacht op te moeten vestigen, dat een 200-tal gemeenten de grondslag van de personeele belasting voor het koffiehuis-gedeelte al op 1/3 of 2/3 heb ben teruggebracht (hierby ingesloten een lijst met namen dier gemeenten). Tevens meent adressant er alsnog Uw aan dacht op te moeten vestigen, dat dit wel z.g. beschermde bedrijven zijn, doch dat zij daar ook rechten, als vergunnings- en verlofirecht voor moeten betalen en dat nog zoovele lasten als vermakelijkheids-, precariorechten, enz. opgebracht moeten worden, die by dezen te- ruggaanden economischen toestand ondragelyl; worden. Hopende, dat deze gegevens Uw College hebben overtuigd van de billijkheid van ons verzoek, Namens de Afdeeling voornemd, w. g. J. Burger, Voorzitter, w. g E, Woud, Secretaris, GEP. VICE-ADMIRAAL L. J. QUANT SPREEKT VOOR 'T VERBOND V. i nationaal herstel. Maandagavond had bovengenoemd Verbond een vergadering uitgeschreven in 't Kegelhuls, alwaar als spreker zoo optreden de gep. viqe- admiraal L. J. Quant. De heer A. Uithol sprak eenige woorden van welkom, voornamelijk tot den spreker, en deelde, nadat 't eerste couplet van het volkslied gezongen was, mede, dat burge meester Driessen en tevens enkele wethouders door ambtsbezigheden niet in- staat waren aanwezig te zijn. Hij geeft eenige inleidende woorden to( ple rede van den heer Quant en noemt en passant' de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, welke hij in de bijzondere aandacht der Nat. Herstellers aanbeveelt. Vervolgens geeft hy 't woord aan den heer Quant, die spreekt over: „Het juiste inzicht over het gehouden debat bij de Defensiebe- grooting 1935 in de Tweede Kamer der Staten- Generaal, naar aanleiding van het gesprokene! door Mr. Dr. Westerman, en 't daarover ge publiceerde in de diverse bladen". De heer Quant deelt priori mede, dat ,dé verslagen, hierboven genoemd, en in de groote pers opgenomen, een volkomen verkeerd beeld geven van 't werkelijk gesprokene. Vandaar dat het H.B. gemeend heeft de handelingen der Kamer als bijlage by 't orgaan te voegèn, teneinde den leden een meer duidelijk inzicht te geven. Wat de redevoeringen bij de Begrooting be treft, volgens spr. spraken hier ln eerste instantie 25 afgevaardigden elk één uur, waarbij de helft van den tijd werd verknoeid over de vraag of de S.D.A.P. schuld had aan de muiterij op „De Zeven Provinciën" door opruierij, ja of neen; ongeveer 16 uur werd dus verknoeid over een kwestie die reeds lapg' beslist is, en wier funeste gevolgen bekend geacht mogen worden. Wat de sprekers betreft, hierby kon njen typische principieele overeenkomsten zien. Daar was bijv. Jhr. van Rappart, strijder voor de idealen van den Vrijheidsbond, die! in marinekringen in geen al te best daglicht staat. Hij wees in zijn behandeling scherp j op den achterstand bij Defensie, en gaf toe (lat Nederland ten achter is by vele andere volkjen. In 'vergelijkenden zin kan men de volgen de getallen, van Geneefsch origine, aldus spr., gebruiken. Per hoofd der bevolking werd uitgegeven voor land- en zeemacht in Bel|gië: 11.47, Zwitserland 13.40, Frankrijk 19j40',1 Denemarken 9.70, terwijl Japan het onjge- looflijke getal van meer dan 40 pet. der totale Staatsbegrooting aan Defensie besteedde, j Nederland gaf terzelfder tijd per hojofd 6.22! Jhr. van Rappart zou in dit verband gaarne een weer-belasting Ingevoerd zien. Nu, Nat. Herst. vraagt een Weer-fonds, zoodat men dus in deze alleen in naam verschilde, en er klaarblykelijk wel zoo iets als samen werking op dezelfde basis kon ontstaan. Niets echter daarvan, en hief ziet men weer een. voorbeeld van nationale tweedracht* party belang, etc. De tweede spr. was de A.-R. Duymaer van Twist, die wees op den gespannen toestand in 't Oosten, hetwelk geen denkbeeldig gevkaf gemeend mag worden. Hy laat de diverse lan-, den. de revue passeeren en komt tenslotte tot de slotsom, dat een oorlogs-crediet noodzake lijk is. De heer Quant merkt hierbij op, dat een belangryk aan Defensie te besteden bedrag niet direct een invoering van een belasting beteekent, daar het er hier om gaat op welke wijze de totaalsom der begrooting uitgegeven wordt. Uit het volk zelf moeten stemmen opghan, die de regeering wyzen op de juiste richting, aldus spr., en hierbij noemt hy de geste Van de burgemeesters uit Brabant en Limburg. De heer Duymaer van Twist erkent even eens den achterstand van den bouw van oor logsschepen. 't Getal zakte steeds meer af, en blijft steeds ver beneden het vastgestelde minimum. De heer Tilanus (Chr.-Hist.) ziet het met zijn partygenoot Jhr. de Geer zóó, dat op de overige takken van dienst bezuinigd moet worden. Hoe 't evenwel zy, dit vraagstuk mag niet onopgelost bhjven, zonder gevaar voor de zelfstandigheid van Nederland. Deze onvol doende paraatheid heeft toeh al meer dan goed was, de aandacht van andere mogend heden op het land gevestigd. De heer Quant laakt het optreden van den heer Schaepinan in de Kamer, die o.a. de watervliegtuigen wil afschaffen, en verder met zijn défaitlstische houding meer kwaad dan goed sticht. Dat een dergelijk man |het waagt uit te roepen tegen den vertegenwoor diger van H.M. In de Kamer: „U bent bezig met nationalen afbraak", hiertegen neemt hy scherp stelling. De persoonlijke meening van spr. inzake het Defensie-vraagstuk ls geheel in overeenstem ming met die van het H.B. van Nat. Herstel, n.1. een 100-millioenfonds. Hy vestigt ln deze de aandacht op de door den gep. lt.-gen. H. van Ermel Scherer (gewezen Dir. der H. Krijgsschool) gehouden rede ln de Ver. tot beoefening van Krijgswetenschappen, die een zelfde bedrag noodzakelijk acht teneinde den bestaanden achterstand in te halen. Aldus, vervolgt spr., de heeren van Rap part, Duymaer v. Twist, van Dijk, Tilanus somden dezen zelfden achterstand op als de heer Westerman, soms veel scherper geformu leerd, en zy kwamen tot dezelfde conclusie. De verslagen hunner redevoeringen werden echter normaal en zonder speciale crTtiek door de groote bladen weergegeven. Een deel hiervan kan echter niet nalaten op onaan gename wyze critiek uit te oefenen op den heer Westerman en het Verbond. Met eenige citaten uit „De Telegraaf" en „Vaderland" stipt de heer Quant dit aan. De meening van den minister, die den toe stand by defensie momenteel „bevredigend" acht, is spr. niet toegedaan. Veel moet ver anderd en verbeterd worden alvorens men ge rust kan zijn over de strategische positie van het land. Hij hoopt dat men begrijpen zal, dat zyn bedoeling niet is te critiseeren, doch alleen; opbouwen, teneinde het ideaal te ver wezenlijken: paraat te zyn ente blijven. Na de hierop volgende pauze worden door een tweetal aanwezigen nog vragen gesteld. De heer Quant beantwoordt de vraag: „Werkt 't deprimeerend op officieren en min deren, als men met een verouderd schip in 't buitenland komt", ontkennend. Deze vraag slaat, aldus de heer Quant, op de „Heems- kerek" en de „Hertog Hendrik". Ook hyzelf hoopt dat belde vaartuigen zoo spoedig moge- lyk door nieuw materiaal vervangen zullen worden, doch als vlaggeschepen kunnen zy hog goede diensten verrichten. „Deprimeerend werkt 't niet," zoo zegt spr., „doch opbou wend evenmin". Tenslotte spreekt hij zijn meening ln 't algemeen uit over het mate riaal, hetwelk hy qualitatief zeer goed in orde acht, doch dat quantitatief dringend ver sterking eischt. De heer Uithol beantwoordt den tweeden spr., die informeert naar een eventueel natio naal blok, ter voorkoming van stemmenver lies by de a.s. verkiezingen, en zegt hier nader op terug te zullen komen. Hij dankt den heer Quant voor zijn rede, en laat het officieele gedeelte van den avond „met het Wilhelmus, besluiten. -bi HET KEURKORPS VAN DEN KATHO LIEKEN RADIO OMROEP. De K.R.O.-Boys in actie, maar ook Tholen en v. Lier. Talryk publiek brengt ovatie op ovatie. De Avro heeft haar Kovacs-Lajos, de KRO zyn Kro-Boys. Beiden zyn het keurcorps van hun omroepmen gaat er den boer mee op ter wille van de propaganda, Kovacs boekte een stampvol „Casino", de Kro-Boys smaakten hetzelfde genoegen. Want toen om by half negen het scherm plaats maakte voor een geweldig imitatie-radio-toestel, waarmede men yverig de driehonderd-zooveel meter golf op zocht, Op welke lengte de KRO uitzendt en die natuuriyk met de Kro-Boys in volle actie gevonden werd was er nagenoeg geen plaatsje onbezet gebleven. Een warm applaus het eerste van dezen avond, dat gevolgd zou worden door tallooze applausjes, applau- zen en ovaties verwelkomde de Boys, die in hun stemmige zwarte smokings voor een blauw decorum een keurig effect maakten. Natuuriyk luidde het eerste nummerDit jaar in het Kro-jaar, de huidige „yell" van den katholieken omroep, dat aldra lustig meege zongen werd door de „zaal", zoodat het con tact reeds dadelyk verkregen was. Dat con tact werd steeds beter, jovialer, intiemer. Want daar zorgden de Boys voor; zy kwa men naar hier met een eerste-klas programma, dat op het gebied der lichte muziek „voor elck wat wils" bood. De grootste verdienste vonden we, dat voor een ffinke dosis afwisseling en show was gezorgd, want een programma van louter oppervlakkige muziek boeit niet. En als we 't over afwisseling hebben, dan moeten we allereerst de mannen erbij halen, die met de ,Boys samen den heelen avond gedragen hebben Tholen en van Lier. j Wy hadden hen al een paar maal eerder meegemaakt, doch eerlijk gezegd, onze favo rieten zyn ze nooit geweest. Maar wat ze gisteravond op de Bühne ten beste gegeven .hebben en dat was héél wat maakte hen ongetwyfeld tot sterren op het terrein van de kleinkunst.Vooral Tholen, „de magere, knappe", heeft de honderden onbedaarlijk doen lachen, èn. in zyn 7 créaties in de telefooncel, èn in ..zijn repertoire tesamen met „bul" van Lier, kortom telkens als hy zich liet zien. De KRO kan trotsch zyn een ensemble te bezitten als de Kro-boys. Het corps heeft een moderne bezetting, de 14 leden ervan zijn prachtig op elkaar ingesteld, het ensemble- werk is keurig en het geluid beschaafd, ge schoold. Er zit goede leiding achter, of er vóór, zooals gisteravond, want de concertmeester Heinrich Scholl, is tevens eerste violist. Een begaafd musicus, deze heer Scholl, dat hebben we kunnen beluisteren in zijn soloLe Canari van F. Poliakin, met welke lieve compositie hy dan ook veel bijval oogstte. Is het corps dus qua geheel uitstekend, ook solistisch heeft het een drietal uitblinkers in zyn midden. Allereerst de pianist-leader Piet Lustenhouwer, die een meesterlyke techniek demonstreerde en daarby een komisch accentje aan den dag legde. Dan het „muzikale KRO- wonder", dat ls de kleine heer Alfred Burg- hardt, die zeer vele instrumenten bespeelt en er in een speciaal arrangement gelegenheid toe kreeg om dat eens te demonstreeren. Hy is de drummer van het ensemble, een uit stekende kracht. En dan bleek Jacques Mossel geweldig populair te zyn, want Tholen be hoefde maar een kik in zijn richting te geven of men klapte in de handen. Nu dient het ge zegd, dat Mossel een leuke jongen is en over een aardige stem beschiktals eerste saxofo nist is hij zyn plaats zeker waard. Dit wat het corps betreft; over het uit stekende programma kunnen we uiteraard niet zooveel zeggen. Het waren meest arran gementen op bekende melodieën, die ten ge- hoore gebracht werden. Die arrangementen waren dan afkomstig van den vaardigen P. Stabel, dat bleek het pseudoniem van Piet Lustenhouwer te zijn Voorts potpourris met veel show, als daar waren; „Per aetherschip de wereld rond«', „Een kykje in onze studio", „Bel op en het komt in orde", waarin Tholen en v. Lier hun werkzaam aandeel hadden. En men klapte, applaudisseerde en stampte op den grond, dat het een aard had, open doekjes, da capo's! Zoo ging het door, totdat eerst dicht by het middennachtelyk uur het doek gesloten bleef. Tusschen al die muziek en lach had men echter ook oor voor een ernstig woord. Dit werd uitgesproken door den Weleerwaarden Heer Pater J. Dito, vice-voorzitter van den K.R.O.; zyn korte rede had uiteraard een propagandistische stichting. Zijn weleerwaarde riep allen op tot een daad van dankbaarheid, van sympathie, van vriendschap jegens den K.R.O., welke daad 6 Oct. a.s., 's middags ver richt kan worden. 13 Oct. d.a.v. zal blyken, waarvoor die daad eigeniyk werd verricht. Spr. wekte allen op den K.R.O. groot te maken en wees er o.m. nog op, dat de katholieke omroep in Nederland de eenige is ter wereld met een wereld-zender (1 uur per week via de Phohi). Zeer voldaan gingen de byna 900 aanwe zigen door een miezerigen regen huiswaarts; het was een doorslaand succes voor den K.R.O.; voor de K.R.O.-boys en het duo Tholen en v. Lier ln het byzönder. DRIEHOEKWERK. Men verzoekt ons opname van het vol gende De „Nederlandsche Meisjes Clubs", bekend onder den naam van Driehoekwerk, hebben zich in de 8 jaar van hun bestaan zoo ontwik keld, dat dit jeugdwerk, oorspronkelyk opge richt als methode voor het jeugdwerk der Federatie van Christelijke Vereenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes, thans een zelf standige vereeniging is geworden, met ruim 3500 leden. Tegelykertijd met de verandering van orga nisatie is ook het uniform van kleur veran derd. Waar deze uniform-verandering zich na tuurlijk geleidelyk zal voltrekken, kan men nu de meisjes ontmoeten in haar oude blauwe uniformen of in het nieuwe uniform groene jurk en hoed, vierkleurige das en riem met het N. M. C.-insigne. De N. M. C. is nu één der bij genoemde Federatie aangesloten vereeni gingen en heeft als zoodanig het insigne aan genomen van den Wereldbond van Christen Jonge Vrouwen, (W. Y. W. C. A.), de blauwe Driehoek in den gouden Cirkel, waaraan de naam Driehoekwerk is ontleend. De drie zy- den van den Driehoek stellen voor de lichame- lyke, de verstandelyke en maatschappelyke ontwikkeling, omvat en gedragen door den Cirkel als symbool der geestelyke ontwikke ling. Op deze viervoudige ontwikkeling is het geheele werk gebaseerd. Men onderscheidt „Streepjes" (911), „Driehoeksmeisjes" (1116) en „Voortrek- sters" (16 jaar en ouder). Deze verschillende Groepen meisjes werken volgens een speciaal programma, dat aanpast by haar leeftyd. Op Donderavond 14 Februari a.s. van 89 uur zal op verzoek van de N.C.R.V. een Drie- hoek-Radio-avond gehouden "/orden. HET TUSGHINSKV ORKEST VAN ItAY FOREST. Men schryft ons Zondag speelt de groote Band van het Cabaret „La Gaité", Amsterdam, o. 1. v. de bekende Ray Forest, bestaande uit 12 musici, in Casino. Ray Forest die reeds een studio-uitzending voor de A.V.R.O. verzorgde, is weer een nieuwe ster aan den Nederlandschen Jazz-hemel en met zyn uitgebreid ensemble van 12 personen, waarin o.a. eenige krachten van „The Ramblers" medewerken, heeft hy het publiek in „La Gaité" drie maanden achtereen geboeid door zyn uitmuntende dansmuziek. De Directie heeft gemeend ook dit ensemble onder het gehoor van de Heldersche liefheb bers te moeten brengen en wel a.s. Zondag middag en avond. CONFLICT OP DE GROENTENVEILING. Tusschen de grossiers en de velllngs- vereeniging. Tusschen de groentengrossiers en kleinhan del eenerzljds,de veilingsvereeniging (tuinders) anderzyds is een conflict ontstaan, dat geleid heeft tot een staking aan de groentenveiling. Het bestuur van de veilingsvereeniging had een besluit genomen, waarbij de tuinders eerst hun waren zouden mogen veilen, zoodat de grossiers met hun producten tot het laatst zouden moeten wachten, waardoor deze laat- sten, die dit als een onbillijkheid voelden, be sloten niet meer te veilen. De kleinhandel plaatste zich unaniem achter de grossiers en gisterenmorgen waren dan ook op de veiling geen koopers, zoodat de tuinders hun waren niet kwijt raakten. Er is door de grossiers in overleg met den kleinhandel een regeling getroffen dat, zoo lang het conflict duurt, de levering van groenten aan de kleinhandel verzekerd is. In de N. R. Ct. troffen we een bericht uit Stockholm aan, waaruit viel te concludeeren, dat door de grootere vraag naar traan in ver schillende landen, het walvischvangstbedrijf er weer beter voor stond. We zouden hierop niet wyzen, omdat de eigenlijke walvischvangst onze visscherij niet raakt, ware het niet, dat de vraag naar traan zeker zal toenemen, omdat steeds meer het gebruik van traan ter voorkoming van aller lei ziekten wordt aangeraden en er succes volle proeven zijn genomen in Noorwegen om traan ook uit haring te bereiden. Daarop wezen we al eerder en het schijnt ons zaak óm scherper daarop de aandacht te doen vestigen. Misschien dat er voor onder nemende personen iets in zit om dit vraagstuk grondig te bestudeeren. Voor den walvischstand vreezen we, afge scheiden van alles, het ergste, zoo niet be schermende maatregelen tegen uitroeiing wor den genomen. „Het Volk", dat zich den laatsten tijd in buitengewone mate bezig houdt met allerlei visschery-aangelegenheden in den ruimsten zin van het woord, bevatte dezer dagen een artikel over den toestand in Volendam. Daaruit blijkt, dat, evenals in zooveel an dere streken van ons land en in de geheele wereld, de toestand er bijster slecht is. Zelfs wordt moeite gedaan om steun uit het iand te verkrijgen. Het is niet de bedoeling het artikel op den voet te volgen. Hetgeen ons voor onze plaats van belang scheen, meenen we te mogen be schouwen. Er wordt in bepleit om, met steun van de Zuiderzeesteunwet, deze Zuiderzeevisschers te maken tot Waddenzeevisschers. Indertijd hebben wij ongeveer het was in den tyd nog van de hoogconjunctuur hetzelfde bepleit. Het was vóór de dichting van de Zuiderzee, toen we voorzagen, dat de Zuiderzeevisscher uiteindelijk liever zyn be drijf zou willen blijven uitoefenen en de kan sen daarvoor voor hem het gunstigst zouden zyn te Den Helder. Als grondgedachte durven we ditzelfde denkbeeld nog voorstaan, maar nu de toestan den op visscherygebied nog zoo ongunstig zyn, lykt het ons niet gewenscht het aantal vis- schers in het Waddenzeegebied met elk kwan tum te vergrooten. Dit plan dient, uit alge meen zelfbehoud, even te worden opgeschort, totdat zich voor de visscherij een ruimer pers pectief gaat openen. Harlingen. dat indertijd ook groote moeite heeft gedaan de Zuiderzeesche visschersvloot tot zich te trekken, zal, dunkt ons, thans wel zoo'n zelfde geluid laten hooren. Er was, in dit Volk-artikel, een gedachte om, tot inrichting van een motorvloot, de daarvoor benoodigde gelden te verstrekken k fonds perdu. Dit lijkt ons, zelfs in het belang van den visscher, niet juist. Nu toch komen we op het punt van credietverstrekking, hetgeen ook wy voorstaan. Maar dan juist niet fond perdu, omdat de noodzaak te zorgen voor aflossing en rente een stimulans kan zyn en is, om uit het bedryf te halen, wat er in zit. Natuuriyk zouden ook wy die bepalingen zoo soepel mogelijk gesteld willen zien. Men spreekt wel van Waddenvisscher, maar in dat begrensde gebied zal de bestaanszeker heid onzeker zijn, zoodat ook gedacht zal moe ten worden aan uitoefening van het bedryf op de Noordzee. Daarvoor is uitgebreide vakbekwaamheid noodig. Vroeger waren de Volendammers, evenals nu nog een groot deel der Urkers, Noordzee- visschers, maar we meenen, dat, haast ge durende een menschenleeftyd, de Volendam mers niet meer het bedryf op de Noordzee hebben uitgeoefend. Er zou dus bovendien voor het tegenwoor dige geslacht een langdurige oefening noodig zyn om met eenig succes dat bedryf te kun nen voeren. Dit mag aan de maatregelen, die men zich denkt om de menschen te helpen, wel vooraf gaan. Men stampt maar zoo eeu Noorzeevisscher Feuilleton Pag. I Buitenlandsch Overzicht1 Het hooge water. Djjkverschuiving b\j Raven steinS Het aantal werkloozen in Duitsch- land bedraagt nog byna 3 millioen 3 Engelsche stoomtreiler vergaan. Veer tien opvarenden verdronken 3 Dr. Rintelen Oostenrijk) zal S Maart terecht staan wegens hoogverraad De vrijwillige arbeidsdienst in de Vér. Staten wordt van den zomer uitge breid tot 600.000 man1 De opheffing van het embargo op wapens voor Bolivië. Verontwaardi ging in Paraguayu f Brutale en laffe overval op bejaarde man te Loon op Zand N.-Br.iEen bedrag van 300 gulden geroofd 3 De Indische mail komt Donderdag morgen ons land3 De algemeene beschouwingen over de gemeentebegrooting zyn gisteren avond begonnenu Een nieuwe botsing aan de grens van Abessinië De mariniers komen Zaterdag 8.08 u. te Rotterdam Ernstig spoorweg-ongeluk in Rus land. 18 dooden, 19 gewonden Hr. Ms. „Van Ghent" en „Kortenaer" zyn gisteren te Port Baid aangeko men en vertrekken heden vandaar 3- Ernstig mijnongeluk in Duitsche mijn, vlak by de Nedeilandsche grens. Zeven menschen verongelukt 3 Italië zal een ultimatum aan Abes sinië sturen als de verhouding kritie- ker wordt3 Omtrek-nieuws7 Marktberichten Marineberichten 8 Sportnieuws3 Dinsdag 12 Februari, Lezing met lichtbeelden, onderwei-p Schoon heid en Bouwkunst", ir. Kramer, Chr. Mil, Tehuis, Kanaalweg, 8.15 u. Openbare psychometrische avond mevr. Poot, Amsterdam, Café „Centraal", Kanaalweg 8.30 u. Filmvoorstelling in de Luthersche Kerk. Voordeelig en overheerlijk! 6 Porties voor 15 Cent niet uit den grond. Daarvoor is een lang durige ervaring noodig. Het vraagstuk van de bediening van den motor treedt hierbij tevens op den voorgrond en technische voorbereiding zal aan de vis* schersjeugd met onthouden mogen worden. Maar afgescheiden van ales meenen we on langs niet te veel te nebben beweerd, dat Den Helder als visscherscentrum waarschijnlijk nog voor flinke uitbreiding vatbaar is. Stel toch, dat de economische omstandig heden zich ln de wereld wat hersteld hebben, zoodat er dus naar allerlei artikelen, ook visch alzoo, grooter vraag zal komen, dan ver valt dadelyk het bezwaar van uitbreiding der visschersvloot in het Waddengebied en zou den we he* slechts kunnen toejuichen, dat er zich Zuiderzeevisschers in dit gebied gingen vestigen. We behoeven natuuriyk niet uiteen te zet ten, we,Ke voordeelen daaruit voor de plaats zouden kunnen voortvloeien. We hebben dat indertijd uitvoerig gedaan. Als men weet dat Duitschland de laatsta jaren voor zijn visschersvloot heef' gedaan, dan is dat wel niet een basis voor vergelijking hetgeen Nederland zou kunnen doen, maar het bewijst toch, dat ook de vischery als bedrijfs tak niet mag worden achtergesteld bij an dere takken van welvaart. Het is verheugend, dat de eerste stappen tot steun aan de visscherij zijn gedaan en het gaat buiten onze oeoordeeling of die steun naar billykheid voldoende is. Hoofdzaak is thans dat er met grooter kracht wordt inge grepen en uiteindelyk zal dat resultaat ople veren. Een goede geschooldheid voor motorken.üj, waarvoor, met vergoeding aan de jongelui, gelegenheid zou moeten worden gegeven, zco- dat een cursus onafgebroken zou kunnen wor den afgeloopen, zou dan het moderne berdijf zeer ten goede komen. BENOEMING. De Minister van Sociale Zaken acht het gewenscht, dat voor een doeltreffende keu ring van visch te IJmuiden tenminste één ambtenaar aanwezig is, die bevoegd is om krachtens zyn benoeming ingevolge de Wa renwet op te treden. Een afdoende en weinig kostbare oplossing kar worden verkregen, indien de halchef en de onderhalchef van het Staatsvisschersha 'enbedryf te IJmuiden wor den benoema tot ambtenaren bij den Keu ringsdienst van waren voor het gebied Haar lem. De vergoeding kan naar de meening van den Minster van Sociale Zaken worden ge steld op onderscheidenlijk 100 en 50 per jaar. B. en W. stellen dus voor; I. Te benoemen tot ambtenaar bij den twu- ringsdienst voor waren voor het gebied Haarlem: a. J. D. Heykoop te IJmuiden, gemeente Velsen, op een bezoldiging van een honderd gulden per jaar; b. A. Tol te IJmuiden, gemeente Velsen,

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5