Anna Paulowna. Callantsoog. Wieringen. Schagen. Texel- HFXDKRSCHE COURANT VAN DTNSDAG 12 FEBRUARI 1935. op 550 voor ongehuwden en 650 voor ge- hUVoor deze wijziging worden weer een aan tal van de meest armoedige gezinnen in de belasting opgenomen en heeft er voorts over de geheele linie een evenredige verhooging «laats; terwijl bovendien het tarief van een belastbaar inkomen van 1350 en hooger nog eens extra is verhoogd. M de V.! Wij verwaarioozen nu maar «e heffing van de zgn. crisis-opcenten, die nu niet meer op de Gemeentefondsbelasting zul len worden geheven, doch zijn overgebracht naar de Rijksinkomstenbelastng. Waar ongetwijfeld straks, wanneer de me •we aanslagbiljetten zullen worden ontvangen, de belastingbetalende burgers uiting zu"*£ geven aan hun gevoelens, in verband met het te betalen bedrag, achten wij het noodzakelijk voor een en ander nu reeds aandacht te vra ten opdat men ook heel goed wete, dat deze nieuwe offers uitsluitend en alleen te danken zijn aan de financieele politiek van de Rijks- regeering. M. de V.! een andere Rrjksmaatregel, die een directen nadeeligen invloed heeft op de financiën der Gemeenten is de Omzetbelas ting. Onze gemeentelijke Gas- en Electrici- teitsbedrijven worden daardoor voor het jaar 1935 met ongeveer 25.000 belast, welk be drag natuurlijk weder op de verbruikers moet worden verhaald. M. de V.! Trots al het voorgaande kunnen wij met eenige voldoening constateeren, dat de thans aangeboden begrooting op normale wgze is sluitend gemaakt kunnen worden. Weliswaar is de Raad verplicht geweest om, in verband met de hiervoor genoemde finan cieele offers, die door het Rijk van onze Ge meente worden gevergd, de beproefde Ge meentelijke steunregeling werkloozen prijs op geven en daarvoor de Rijkssteunre geling te aanvaarden, maar overigens behoef den gelukkig geen meerdere diep ingrijpende maatregelen genomen te worden. De Rijkssteunregeling is thans ingevoerd en wanneer onze indruk niet verkeerd is, dam Is er gelukkig van geen grooten achteruitgang sprake. Aan den anderen kant geeft deze in druk echter ook geen redelijke aanleiding tot de veronderstelling zooals de redactie van de Heldersche Courant in een onderschrift deed uitkomen dat het misschien jammer Is, dat wij nu pas tot het aanvaarden van de Rijksregeling zijn overgegaan. M. de V.! Men dient wel goed te overwegen, dat bijvoorbeeld de nog slechts korten tijd geleden tot stand gekomen wijziging in de Rijkssteunregeling, waarbjj de beperking ten aanzien van de groepen werkloozen, die tot de crisiswerkloozen gerekend moesten worden, werd opgeheven voor onze Gemeente van zeer groote beteekenis moet worden geacht ten opzichte van het bedrag, dat als subsidie in den werkloozensteun kan worden genoten. M. de V.! Naast de sluitende begrooting verheugen wij ons in het feit, dat de finan cieele positie van onze gemeente een goede getuigenis geeft van het voorzichtige beleid, dat door het College van B. en W. wordt na gestreefd. M. de V.! !Het is van onze zijde reeds meer dere malen betoogd, dat juist in deze moeilijke tgden het zoo dringend noodig is, dat alle krachten worden ingespannen voor de behar tiging van de gemeenschappelijke belangen. Dit geldt ook voor onze Gemeente. En daar om hebben wij ons geërgerd aan de uitlatin gen over de „Noodlijdendheid onzer Gemeente" in de groote pers, maar meer nog aan de on verantwoordelijke schrijverij in de Heldersche Courant het voornaamste plaatselijke blad waarmede deze indruk ook op een ondub belzinnige wijze werd gesuggereerd. M. de V.! Tenslotte een algemeene opmer king over de positie van het Gemeentelijke Gasbedrijf. Zooals overal elders in ons land loopt het gasdebiet belangrijk achteruit, hoofdzakelijk door de concurrentie van andere brandstof. Wij zullen het op prijs stellen als het College van B. en W. bereid is een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid om althans eenigermate het bestaande gasdebiet te behouden, óók ten aanzien van het gasver bruik in bedrijven, enz. M. de V.! Wg zijn hiermede gekomen aan het einde van onze beschouwingen en willen besluiten met te verklaren, dat onze Soc.- Dem. fractie gaarne haar steun zal blijven verleenen aan het Gemeentebestuur bij een krachtig streven om de zelfstandigheid der Gemeente zooveel mogelijk te behouden, mede door het voeren van een voorzichtig financieel beleid. De heer Schoeffelenberger vraagt of het wel de moeite lo it de begrooting nog te behandelen, omdat zij n.1. bij voorbaat goed gekeurd is. Spr. is het grootendeels eens met de beschouwingen van den heer Bogaard ten aanzien van de rijkspositie; deze begrooting is eigenlijk een onecht kind van de rijks- begrooting. Zeer terecht zegt de heer Bogaard, dat de regeering alle sociale maatregelen voor de gemeentebesturen verlamt. Maar de houding der S.D.A.P. zelf is tweeslachtig, zij ia in theorie opposante in het kwadraat, maar is tenslotte regeeringspartij in de praktik. Zij wil zoo mogelijk met de katholieken de ministerportefeuiles aanvaarden. Nu kan men van de katholieken nooit eenheid in de poli tiek verwachten en als zij straks een coalitie vormen met de S.D.A.P., leidt dit tot een geweldige déb&cle. Spr. zegt dit niet om iemand onaangenaam te zgn, alleen maar om aan te toonen, dat de S.D.A.P. een regeering aanvalt, die zij eigenlijk beschermt. Spr. behandelt nu een vlugschrift van de vrtjz.-dem., getiteld: „Hou Koers". 12 punten staan er in, die de belangen van den midden stand behartigen, maar dat is in strijd met hun praktijk die den werkloozensteun vermin dert. De toestand is nationaal slecht en de maatregelen van de regeering zijn dat ook. Spr. wijst er dan op, dat de opbrengst der pers. bel. zeer zal verminderen, en laakt het voorts, dat de gemeente de radiodistributie niet heeft aanvaard. Het had heel wat in 't laatje gebracht. Grondbedrijf: onze boekwaarde is geen stimulans meer voor dezen tijd. In verhouding tot de goudwaarde van den gulden is dat foutief. Politie. Zij is een noodzakelijk kwaad. Ergerlijk is het dat de motorbrigade in 1933 783 verbalen heeft opgemaakt. Spr. had het beter geacht als de Raad beslist had over de 'oenoeming van een adj.-insp.-tituiair. Gem.-Rciniging. Thans staat weer een bedrag van 85.000.— op de begrooting. Daarvan had een aparte bijlage moeten komen. Ook het wegbrengen van het vuil in zee is niet afdoende geregeld. Is het niet beter het kanaaltje er mee te dempen Het zou een langjarige werkverschaffing zijn. In dit voor stel voor uitbreiding ziet spr. geen voordeel. Gasfabriek. De directeur van het Gas fabriek is een bezuinigingsacrobaat. Waarom is de enorme voorraad cokes niet voor lagen prijs van de hand gedaan? Technisch perso neel is er te kort. Gemeentewerken. Spr. gelooft dat de directeur in de praktijk geen directeur is. De heer Dokter wordt geïnspireerd door lagere ambtenaren, hg is te zachtzinnig, hetgeen niet in het belang is van het bedrijf. Alg. Rapport. Drukken van de begroo ting. Spr. heeft de vraag gesteld van het drukken. Het was niet zijn bedoeling de plaatselijke industrie te treffen, maar nu maakt men er zich af met te zeggen dat er verschillende omstandigheden zijn geweest, die tot dit besluit leidden. Welke zijn die om standigheden vraagt spr. Verminderd gasverbruik. Spr. meent dat bjj afschaffing van den meterhuur het gasver bruik zal toenemen. Spr. behandelt nog diverse onderwerpen uit het Alg. Rapport, o. a. de huisnummering. Spr. heeft indertijd al voorgesteld de huizen opnieuw te nummeren. Beplanten van pleinen enz. Spr. houdt een pleidooi om dit door de plaatselijke bloe misten te doen geschieden. Kermis. Het is toch, gezien de opbrengst, een gemeentebelang om de oude kermis weer in te voeren. Bouwen B.L.Q.-School. In verschillende scholen staan aantallen lokalen leeg; veel nuttiger zou het zijn als men deze gelden be steedde voor een tunnel. Daarmee was het algemeen belang weer gebaat. Spr. wijst er op, dat aanvaarding van het kiesstelsel-de Wilde tegen de dwergpartijpen onbillijk is. Laat de S.D.A.P. tegen een dergelijke wets wijziging opponeeren. De heer Eijïders aan 't woord. Volgende spreker is de heer E ij 1 d e r s. Wij ontleenen aan zijn rede het volgende: M. de V.l Wanneer het mij vergund is een beschouwing té houden over de begrooting, dan zal die zeer kort zijn. De economische crisis is nog niet opgelost en al mag de minister-president in zijn laatste rede, wijzende op de ongunstige omstandig heden, de mogelijkheid bespreken, dat er voor 's Rijks financiën in dit jaar eenige kleine verlagingen op de belastingen misschien kun nen worden toegepast, zulk een lichtstraaltje is voor de Gemeente Den Helder nog niet te zien. De diverse maatregelen ter eene zijde van regeeringswege, ter andere de groeiende werk loosheid hier maken, dat voor een komende begrooting nog verschillende maatregelen die nen genomen te worden wil men niet overgaan tot belastingverhoogingen. In de begrooting van 1935 zijn verschillende nadeelen aangebracht door de voorgenomen maatregelen van de regeering betreffende wij zigingen der wet op de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten en het instellen van een werkloozensubsidiefonds; daartegen over staat een tegemoetkoming doordat onze raad noode de rijkssteunregeling heeft aan vaard. Telden wij op onze Arbeidsbeurs in 1916 twintig werkloozen, in November 1934 waren er niet minder dan 1032 ingeschreven werk loozen. Voor Den Helder, waar weinig industrie is, is het getal groot te noemen. Doel moet zijn alle verslechteringen tot een minimum te be perken, doch ontkoming hiervan staat vrij zeker niet in onze macht. In deze begrooting wordt de burgerij meer der belast, pl.m. 40.000.—, dat staat zoo vast als een rots en daaraan is niet te ontkomen. In het Alg. Rapport zeggen B. en W., dat de burgerij in deze begrooting met pl.m. 40.000 meerder wordt belast, doordat 18 opcenten op de Gemeentefondsbelastnig meer geheven is, dit is onjuist. Wg eischen slechts 55 opcenten tegen 62 opcenten in 1934/'35. Dat het rgk daarnemens 25 opcenten te zgnen behoeve heft, betreuren wg natuurigk ook. Verder zeg gen zij, dat als het rijk voortgaat heffingen te zijnen behoeve te verhoogen, dat het voor de gemeente ondoenlijk zal wezen de opcenten met een gelgk percentage te verlagen. M. de V.! Dit is een gezocht antwoord, m.i. Door het instellen van een werkloozensubsi diefonds waarin de regeering 46 millioen gul den beschiktbaar stelt, hebben B. en W. de navolgende posten lager geraamd op de be grooting, omdat dergelijke bedragen gestort moeten worden in het werkloozensubsidiefonds n.1. 40 van de hoofdsom der grondbelasting gebouwd en onbebouwd 80 opcenten hoofd som personeele belasting, 10 opcenten op de vermogensbelasting en ten slotte heft de re geering 25 opcenten der gemeentefondsbelas ting. Deze 25 opcenten zijn niet in haar geheel op de gemeentebegrooting verlaagd. En nu mogen B. en W. zeggen: wij hebben de opcen ten van 62 op 55 geboekt, dus 7 opcenten min der. Het is een vaste waarheid, dat zij het ver schil, zgnde 18 opcenten, niet in mindering op de begrooting kunnen brengen. Opcenten ge meentefondsbelasting is de sluitsteen van de begrooting. Voor al deze verlagingen, die de regeering heft, ontvangen wij daartegenover een uitkeering van de rijkssteunregeling. De schuldenlast. De schuldenlast der gemeente wordt steeds grooter. 1 Januari 1934: 6.281.100, 1 Januari 1935 6.291.560, dus 10.460 meer en nu zeg gen B. en W.: wjj ztjn het met de opmerking eens en antwoorden daarop, dat groote bedra gen men niet op de gewone uitgaven kan bren gen, dan zouden zg die na ons komen, de voor- deelen genieten. Daartegenover staat, dat men de later komende, niet mag overbelasten. De schuldenlast wordt steeds grooter en dat moet zooveel mogelgk voorkomen worden. Ik zeg niet dat de financieele toestand van de ge meente ongezond is. Maar met het sluiten van leeningen moeten wij zeer voorzichtig zijn. Iedere leening vermeerdert onze rentelast. Ook met de schuldenlast moeten wij ons aanpas sen aan de tijdsomstandigheden. Verlaging van salarissen, minder worden van het gemeenschappelgk belastingvermogen, geven ons alle aanleiding waakzaam te zijn. Onderhoud ambtswoning. Bjj de voorbehandeling der begrooting van Publieke Werken, werd door de leden algemeen geklaagd over de groote onderhoudskosten en of het wenscheljjk was de onderwgzerswonin- gen in de stad te verkoopen. Het is naar aan leiding hiervan, dat ik over deze zaak wil spreken en een voorstel wil doen om een vast percentage te stellen voor onderhoud. Bij het vooronderzoek van de begrooting is op de buitengewone hooge uitgaven aanmer king gemaakt. Ontvangsten aan huishuur 4 onderwijzerswoningen en van 1 conciërgewo ning, samen 1385.per jaar. Uitgaven on derhoud 683 en bedrijfskosten 205, samen 888.—, blijft over 497. Hiervan moet af het navolgende: waterlei ding, grondbelasting, wegenbelasting, hoog heemraadbelasting en brandassurantie. Ik vraag u: wat blijft er dan over van de huur. „Volkshuisvesting" mag gemiddeld per wo ning besteden voor onderhoud 30.per wo ning is hoogstens 12 van de huuropbrengst. Nu wil het Cöllege van B. en W. nagaan of het stelten van een vaat percentage der opbrengst, voor de kosten van onderhond, practisch mogelijk is. M. de V., ik stel voor de onderhoudskosten van ambtswoning te bepalen op 20 pet. van de opbrengsthuur, dat is tenminste een hooger bedrag dan Volkshuisvesting mag gebruiken. Hiervoor behoeft de uitgaafposten in de begrooting niet verlaagd te worden, alleen men geeft niet meer dan 20 pet. uit. l'/2% pensioenstorting. Van de toelage van 1%% voor de pensioen- storting aan het gemeentepersoneel, waartoe in den loop van het jaar 1934 besloten is, kan ik geen uitgaafpost vinden in de begroo ting, zoo deze post wel in de begrooting voor komt, onder welk hoofdstuk wordt hiervan melding gemaakt? Zoo neen, mag dan de begrooting door den Raad worden aangeno men? Ik ben van meening: als wij overtuigd zijn dat de 1%% toelage pensioenstorting over 1935 aan ons gemeentepersoneel behoort te worden gegeven, dat deze uitgaafpost in de begrooting tot uitdrukking moet komen. Ten slotte de autonomie der gemeenten, In dezen tijd treden verschillende raadsleden in gemeenteraden op als verdedigers van de gemeentelijke autonomie, die naar het heet, door de Regeering wordt bedreigd. Het zijn verschillende gemeenteraden die door hun optreden de gemeentelijke autonomie hebben ondermijnd. Aan de financiën werd te wei nig zorg besteed. Nog meer zonderlinge' ge beurtenissen van den laatsten tijd kunnen worden vermeld. Er is een sterke neiging, om al meer lasten te verschuiven naar de onzekere toekomst, ten einde aan minder aangename maatregelen te ontkomen. Ziet de gemeenteraad zijn zelfbestuur alleen over de plaats zijner gemeente, het Rijk be ziet het zelfbestuur over geheel ons vader land. Als de regeering maatregelen neemt, dan hoort men van een deel van onzen raad, dat is het schenden van de gemeentelijke autono mie. Maar als de Regeering overgaat tot in stelling van de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten zooals in 1929, dan spreekt men in den Helderschen Raad niet over verkrachtig van de autonomie. Misschien wel door raadsleden te Bloemendaal en Wasse naar, die daardoor in de Gemeentefondsbelas ting meer moeten opbrengen dan dat zij terug ontvangen, terwijl Den Helder driemaal het bedrag, door haar in het fonds gestort, terug ontvangt. De Regeering heeft tot plicht om in de abnormale tijden die wij beleven ook in te grijpen in 't belang, niet van een enkele stad of dorp, maar van het geheele Neder'andsche volk! De heer Biersteker zal een terugblik houden en een blik in de toekomst slaan. Het is wel eens goed aan het einde van een 4-jarige periode een blik terug te werpen. Spr. wil enkele punten naar voren brengen; de rijke steunregeling en werkverschaffing zal spr. bg hoofdstuk 9 behandelen. In veel opzichten mogen wij ons gelukkig achten: wg vormen in een ontwrichte maat schappij een oase. De werkloosheid is hier minder groot dan elders, circa 3 der bevol king staat ingeschreven. In andere gemeenten bedraagt dat 1012 Dat wil niet zeggen, dat hier de druk niet zwaar is; integendeel,-epn bedrag van 7 ton is voor onze begrooting van tamelijk veel beteekenis. Een groot deel onzer gemeentenaren hebben een zekere stabiliteit ;in hun inkomen, al is het waar dat ook zij een veer hebben moeten laten. Een ander deel ón zer burgerg voelt wel degelijk den druk: land bouw, visscherij, enz. In de Kerstrede van den heer Albarda heeft deze gezegd, dat de tee kenen van opleving die er zijn, bedriegelijk zijn. Niet alleen arbeiders zijn de geslagenen, aldus de heer Albarda, óók middenstanders, en zelfs industrieelen vallen er onder. Men zal vragen: welk verband Is er tus schen deze uitspraak en de gemeente-begroo ting? Omdat ook hier voor verschillende men- schen de strijd om het bestaan zwaar is. Het besef dat de strijd behalve voor de werk loozen ook zwaar ls voor onze overige ge meentenaren wordt o.i. in den raad te weinig Ingezien en er wordt onvoldoende rekening mee gehouden. Burgemeester Houwing heeft wel eens ge zegd: wij hebben een raad grootendeels be staande uit arbeiders, en hij bewonderde het dat zij nog zooveel tot stand brachten. Maar het mag nu wel eens worden uitgesproken dat in dezen raad het enge begrip van arbeiders belang te veel domineert. De heer Bogaard Daar krijgen we zeker óók een staaltje van! De heer Biersteker kan daar niet over uitwijden, dat zou te uitvoerig worden. Wij willen evenwel niet dat op onze schouders het odium rust van arbeidersvijandelgkheid. Wij voelen zeer goed den nood die onder arbeiders heerscht. Als spr. zegt, dat hier dikwijls het belang der arbeiders domineert, geschiedt dat omdat wjj met breeder blik het geheele belang van het Nederlandsche volle willen zien. Wg staan op het standpunt, dat de politieke ljjn in de richting aangegeven door de ministers Colijn en Oud ook de lijn voor onze gemeente is en dat wij goed zullen doen ook voor onze gemeente een nationale politiek te voeren, in dezen zin, dat wij ons voelen als deel van het geheele Nederlandsche volk en moeten trach ten zoo goed mogelijk de zaken voor elkaar te krijgen. Van de politiek van Colijn en Oud is even wel in onze gemeenteraad niet veel merk baar en alleen dan als de druk van boven af komt, worden maatregelen genomen. Frappant is, dat de eigen volgelingen van het ministerie niet de lgn volgen die is uitgestippeld door de regeering! Spr. zal daar niet nader op ingaan, men is er voldoende mee bekend. Spr. citeert de uitlating van minister Oud dat er een te veel is aan ambtenaren en dat geldt ook voor de gemeente. Ook onze be grooting is weer 4 ton hooger... Geroep: Dat is toch heel gewoon! De heer Biersteker critiseert het ant woord van B. en W. op deze opmerking. Welke zgn de bezuinigingen, waarvan het Alg. Rap port spreekt? Op de opmerking, dat het Col lege met belangstelling de voorstellen tot be zuiniging tegemoet ziet, zal spr. niet ingaan: ze zijn heel wat jaren achtereen gedaan en telkens afgestemd. Het is den moriaan gc- wasschen Geroep: De aanhouder wint! De heer Biersteker heeft onder de hui dige constellatie van den Raad daarin niet veel vertrouwen. De druk op middenstand, landbouw, vissehe- rjj en nijverheid wordt niet gevoeld. In deze begrooting is niets gedaan om tot lagere las ten te komen; integendeel, er zjja tal van nieuwe belastingen bijgekomen. De heer Van der Vaart: Oók voor de arbeiders! De heer Biersteker wijst op het adres van „Horecaf". Er moet worden gestreefd naar vermindering der lasten voor de ge meentenaren. Nu moge men zeggen: overdrijft gij niet? Met een enkel voorbeeld zal spr. dit illustree- ren. Een zakenman had in 1929 een bedrijf met een omzet van 18.000 waarin hij 2500 verdiende. Dat bedrijf liep in 2 jaar tijds terug tot een omzet van 16.000, zijn winst daalde dienovereenkomstig en in 1934 had hij nog een omzet van 8000 en het winstpercentage, dat vroeger 15 bedroeg was teruggeloopen tot 10, dus 800 verdienste. In 1929 had hij op te brengen aan vaste las ten 800 totaal, thans moet hij opbrengen 1000 bij minder omzet! Iemand die een zaak had die in 1929 25.000 omzette met een winst van 3000, had in 1934 een omzet van 6000 en een winst van 300. De vaste lasten bedroegen in 1929 1200. in 1934 1500.— Nog een voorbeeld: Omzet in 1929 100.000 met een winst van 9000.en 2500.vaste lasten. In 1934 omzet 100.000 en verlies van 1000.vaste lasten ƒ3200. Gelukkig is hij niet onbemiddeld en kan levfen.maar deze voorbeelden illustreeren dat hier de druk ook zwaar is. Geroep: Men kan 't ook omdraaien! De heer Biersteker: Maar men kan nooit zeggen dat de druk niet zwaar is. Er zijn millioenen en millioenen in bedrijven verloren. Geroep: Dat is toch onze schuld niet! De heer Biersteker: 't Is onze schuld ook niet als er werkloosheid is! Ga maar eens rond in Koegras en informeer eens bij boeren die groote bedragen hebben geinvesteerd in hun bedrijven en thans minder verdienen dan de steuntrekkenden. Ik laat bulten beschou wing dat er tal van slachtoffers zijn, maar men zegge niet die menschen hebben een an deren tijd gehad. Het kapitaal zal ten alle tijde de kurk blijven waarop de maatschap pij zal blgven drijven. Zelfs dr. Wibaut, over de geordende productie sprekende, zeide dat daarvoor noodig was het kapitaal en dat daar voor dan rente moet worden uitgekeerd. Er moet nationale politiek worden gevoerd, ook in onzen raad en spr. sluit zich aan bij prof. Slotemaker de Bruine in deze, die een pleidooi hield voor vermindering der lasten. Ook mr, Joekes heeft gezegd dat aanpassing aan lager niveau noodzakelijk is. Daarvoor hebben wij reeds eenige jaren achtereen salarisverlaging voor het gemeente- personeel bepleit. Dr. Feens*ra Kuiper heeft er destijds heel wat over moeten hooren. Het voorstel werd altijd met hoongelach ontvan gen, nu komt van bovenaf de drang en het moet. Dat is toch een beetje spelen met de gemeentelijke autonomie. Spr. vertrouwt, dat nu de looncommissie .'el met een behoorlijke nivelleering zal komen. Wij willen overeenstemming in 'de loonen van rijk en gemeente, tot nu toe was er een be voorrechte positie van de gemeenteambtena ren. Als men vroeger had ingezien ue noodza kelijkheid van aanpassing ware het belang dezer menschen misschien beter gediend. Deze meening is geen uiting van would be bezuiniging, maar van een juist inzicht der maatschappelijke verhoudingen. Spr. citeert een uiting van den heer Vlie gen, die wijst op de noodzakelijkheid rekening te houden met de veranderde tijdsomstandig heden. Het breede inzicht van den heer Vliegen moesten de heeren zich ook eigenmaken, en spr. gelooft, dat het inzicht van vele leden te hekrompen is. Zij kunnen hun blik niet verder uitslaan dan tot de arbeidersklasse. Wg zijn voor goed loon en goede rechts positie en willen daar zoo min mogelijk aan tornen. Maar wij willen ook werken aan de instandhouding onzer samenleving. En wij hebben niet alleen te letten op onze eigen belangen of die van bepaalde klassen. Wij hebben enze samenleving als één geheel te bezien en wij moeten een ander levensniveau kiezen en ons daarbij aanpassen. De politiek van het huidige ministerie is een landspoli- tiek, die in de gemeenten moet worden door gevoerd. Ook de Raad van Den Helder moet voeren een nationale politiek. Gebleken is toch wel meer dan eens, dat achteraf spr. en zijn fractiegenoot het bij liet rechte eind hadden. Dr. Feenstra Kuiper hield zijn interpellatie over het verven der Handels school; de Raad wilde de Commissie niet, maar 14 dagen later was zij er. Al meerdere malen is aangedrongen door ons op een sala riscommissie voor herziening der salarissen. Nu is zij er van boven af gekomen Subsidie B.L.O. school. Van alle kanten werd gezegd: jelui hoeven op subsidie niet te rekenen. Maar toch schijnt die sub3idie er thans te komen. Natuurlijk, dat wij ons In die dingen verheugen. Er is slechts één weg voor behoud der autonomie: de lasten naar omlaag! Ook de menschen in gemeente-dienst zullen hebben in te zien, dat ook zij moeten leeren mee te werken aan verlaging der lasten. De vergadering wordt te 11 uur verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. AFSCHEID DS. S. U. ZUIDEMA. Ds. S. U. Zuidema, die, na zich in ons land nog verder voorbereid te hebben, mettertijd naar Solo (Ned.-Indië) vertrekt om zich met de opleiding te belasten van hen, die zich tot den zendingsarbeid in de overzeesche bezit tingen geroepen voelen, nam Zondagmiddag in de, tot de laatste plaats bezette, Ger. kerk aan de Molenvaart afscheid van zijn ge meente. Psalm 144 vers 3 „O, Heere, wat is de mensch dat Gij hem kent", was de tekst van zijn afscheidsrede, waarin hg wees op de lief de en trouw van God en zijn gemeente voor hield, dat men wel elkander uit het oog zou verliezen, maar dat het geen afscheid was voor den Heer. Na den kerkdienst richtte de predikant zich allereerst tot burgemeester Lovink, die met de eveneens genoodigde predikanten ds. Tollenaar en ds. Vorstman, aanwezig was. Spr. zal in het tegenwoordig zijn van den burgemeester het symbool, dat in Nederland de overheid de gemeente van Christus wil beschermen, uitte zijn dankbaarheid voor de wijze waarop het gemeentebestuur tegemoet getreden is in de pogingen de nooden der ge meentenaren te lenigen en verzocht zijn ge meente in het gebed zegen te vragen op het werk van den burgemeester. Tot ds. Tollenaar, vertegenwoordiger van de classis Alkmaar, richtte spr. den wensch dat de gemeente onder zijn leiding weer spoedig een eigen predikant mocht krijgen en in een slotwoord dankte de scheidende predi kant zgn gemeente, de verschillende vereeni- gingen, den koster en de kosteres en in het bijzonder den herkeraad, hoopte dat z'n catechisanten enkel en alleen omdat zij zich geroepen voelden weldra hun belijdenis zou den doen en wenschte allen: den zegen des Heeren. Burgemeester Lovink, nu het woord krij gend, herinnerde aan ds. Zuidema's Intrede, ongeveer 3% jaar geleden, prees hem en z'n echtgenoote voor de wijze, waarop zij in dezen moeilijken tijd de kerkelijke gemeente hebben geleid, voorgelicht en geholpen, dankte daarvoor namens het gemeentebestuur en wenschte den scheidende zegen op zijn werk, zegen ook voor hen en zijn huis. Ds. Tollenaar, vasthoudend aan den door ds. Zuidema gekozen tekst, wees er op, dat deze niet den gemakkelijksten weg gekozen had, dat het moeilijk moest zijn den harmo nisch gegroeiden band tusschen hem en zijn gemeente te verbreken. Maar, vervolgde spr., God heeft gewild, dat gij de verantwoorde lijke nieuwe taak op u nam: God heeft U ge kend. Hij dankte ds. Zuidema voor hetgeen deze in zijn gemeente verricht heeft; werk van eeuwige waarde. Op zijn verzoek zongen de aanwezigen den scheidende het laatste vers van Psalm 121 toe. De heer Wisse, ouderling, dankte ds. en mevrouw Zuidema voor hun vele en velerlei arbeid in de gemeente, het steeds open stel len van deur en hart voor jeugd- en andere kerkelijke vereenigingen en verzocht allen staande het laatste vers van Psalm 134, „Dat 'sHeeren zegen op U daal!", te zingen. Voor de laatste maal sprak daarop ds. Zuidema den zegen uit over zijn eerste ge meente, wier eerste eigen herder hij ook was. BONTE AVOND. Zondagavond gaf het gezelschap „De dikke Dahlia", de „bloem" van het koor der Mozes en Aaronkerk te Amsterdam, een bonte avond voor donateurs van het Orgelfonds der R.-K. kerk in de Spoorbuurt. Pastoor Van der Eem hield bij de opening een korte beschouwing over het Oi gelfonds, tot welks oprichting „De dikke Dahlia" mede den eersten stoot heeft gegeven. Spr. vertelde van de resul taten, die reeds waren bereikt en deelde mede, dat bij denzelfden voortgang binnen afzienbaren tijd het orgel werkelijk eigendom der kerk zou zijn. „De dikke Dahlia" oogste met mooie voor drachtskunst, dubbelkwartet-, duet- en solozang veel succes en liet ook op komische wijze het leven in de Spoorbuurt, meer in 't bijzonder enkele gebeurtenissen op Nieuwjaarsdag, de revue passeeren. In z'n sluitingswoord voor het gezellig samen zijn, dat velen nog lang bijeenhield, sprak pastoor Van der Eem zeer waardeerende woorden tot den penningmeester van het Orgel'onds, den heer H. op 't Veld en tot het gezel chap, dat niet alleen dezen avond zoo keurig verzorgde, maar ook des morgens reeds op andere wijze van z'n kunst had doen genieten. Het dubbel kwartet zong toen n.1. met het kerkkoor en bege leid door den organist van de Mozes en Aarons- kerk, onder leiding van den heer N. Zwarthoed, de mis „Mathildis", van H. Cuypers, OUDHEIDKUNDIGE VONDST? Door den opzichter, belast met het toezicht op de werkverschaffing, den heer B. de Wit, is bij het omspitten van het dorpsplein op 1% meter een oud steenen kruikje of vaasje ge vonden. De hals is er afgebroken. Op bet onderste deel, de buik, staat in oud Holland- sehe letters een spreuk. Het glazuur is op verschillende plaatsen gebarsten. Het vaasje ls op het Gemeentehuis gebracht. Getracht zal worden een en ander hieromtrent na te vorschen, en de letters en beteekenis te ont cijferen. VERLOTING. Door de Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is toestemming verleend aan het Comité tot ontwikkeling en ontspanning van jeugdige werkloozen voor het houden van een verloting ten bate van zijn kas. HET NIEUWE DORP. Officieus is vernomen, dat van het nieuwe dorp Wieringerwerf, hetwelk, gelgk bekend is, pl. m. 300 m ten Noorden van de „Terp" zal verrijzen, ongeveer de helft der woningen op het grondgebied der gemeente Wieringen zal komen te staan. WERKVERSCHAFFING. Bij den aanvang der w^ek bedroeg het aan tal tewerkgestelden bij de werkverschaffing in den Wieringermeerpolder, voorzoover afkom stig uit de gemeente Wieringen, 308. REGISTRATIE VISSCHERSVAARTUIGEN Het Gemeentebestuur heeft besloten geen gehoor te geven aan het door de Ver. van Zuiderzeegemeenten tot haar gericht verzoek om de totstandkoming te bevorderen van een nieuwe strafverordening, waarbij dan voor schepen, die het IJselmeer bevisschen, het voeren van een nummer en letter verplichtend wordt gesteld. Het gemeentebestuur is van oordeel, dat aan een zoodanige verordening alhier geen behoefte bestaat, omdat de schepen alle van een dergelijke aanduiding zgn voorzien. Hippolytushoef. EEN PRIESTERFEEST. Men deelt ons mede dat in verband met het 12'/,-jarig priesterjubileum van pater Timmerman, assistent-pater van de R.-K. hulp kerk te den Oever, in de R.-K. Kerk „St. Hippolytus" alhier a.s. Zondagmorgen om 10 uur een feestdienst zal worden gehouden, waarbjj de jubileerende pater zelf de Hoogmis zal uitvoeren. DOOPSGEZINDE JONGERENKRING. Donderdag 14 Februari a.s., des avonds 8.15 uur houdt voornoemde Jongerenkring een bgeenkomst in het nieuwe cathechisatie- gebouw, te Hippolytushoef. DE ND1UWE RIJWIELBAAN. Naar wij vernemen is door onze Wielerclub in de Wielerpers een oproep gedaan voor amateurs en nieuwelingen,- welke op de in begin Mei a.s. alhier te openen nieuwe rijwiel- baan, willen start«n EEN RIJWXELCLUB Naar wij vernemen, wordt Maandag 18 febru ari, des avonds f uur, in '1 café van den heer S. A. Veerdig, uitgaande van de Alkmaarder R.-K. Rijwielclub, een vergadering belegd, ten einde te geraken tot oprichting van een afdeeling alhier. Een paar sprekers van 't Hoofdbestuur lullen overkomen, om doel en werking van zulk een afdeeling uiteen te zetten. UITVOERING „HARMONIE". Zondag 17 en Zondag 24 Februari a.s. geeft de Muzickvereeniging „Harmonie", dir. de heer P. Kreijger, uit Den Helder, haar ie leden uit voering in dit seizoen. Het programma bevat een 5-tal muzieknummers en een tooneelstuk, getiteld „Dolle Hans", Indo-drama in drie bedrijven, door jan Fabricius. Oosterland. HERVORMDE ZUSTERRRING. Voornoemde Zusterkring houdt Donderdag 14 Februari a.s., des avonds 8 uur, een bij eenkomst in het lokaal van de Ned. Herv. Kerk te Oosterland. - <nf Den Oever. UITVOERING MUZIEKVEREENIGING „APOLLO". Zondagavond gaf bovengenoemde vereeni- ging haar tweede uitvoering van dit seizoen voor de gehuwde kunstlievende leden, in de concertzaal van den heer J. Lont. Om ongeveer acht uur opent de Voorzitter van „Apollo", de heer C. Koorn Vzn., dezen feestavond met een toepasselijk woord. In de vrij goed bezette zaal bemerkte we o.a. Bur gemeester Kolff en zijn echtgenoote. Terstond na de opening werd begonnen met het muzikale gedeelte dat bestond uit een vijftal muzieknummers. Deze nummers wer den op een uitstekende wijze ten gehoore ge bracht. Vooral het derde nummer „Themis", een polka voor piston, gecompagneerd door den Directeur, den heer J. V. Glabbeek te Den Helder, werd met begeleiding van het or kest op een sublieme wijze door den eersten pistonist, den heer Jac Bakker Czn., voorge dragen. Een dankbaar applaus was den heer Bakker's belooning. Het doet ons genoegen te kunnen constateeren dat „Apollo" over zulke uitstekende krachten beschikt. Hierna volgde de opvoering van een klucht in drie bedrijven „De verjongde Professor". Dit geestige tooneelstuk met zijn komische verwikkelingen viel bijzonder in den smaak van het publiek getuige het daverende ap plaus. De hoofd- en bijrollen bleken in goede handen te zgn en werden door de diverse heeren en dames op een goede wijze vertolkt. Een gezellig bal bsslcot deze goed geslaagde uitvoering. ONGEVAL. Zaterdagmiddag was men aan de haven te Den Oever bezig met het lossen van vaten bier uit het beurtschip van Gebr. Kaan. On gelukkigerwijs rolde een vit van de ioskade terug en viel in het schip en kwam terecht op den knecht den heer D. N. De heer N. bekwam ernstige wonden aan net gelaat. Dr. de Groot die de eerste hulp verleende ver voerde het slachtoffer naar zijn woning. ONGEVALLEN DOOR DE GLADHEID. Door de gladheid van den weg hebben op den afsluitdijk en omgeving enkele auto-on gevallen plaats gehad, welke behoudens ma- terieele schade alle zonder persoonlijk letsel zijn afgeloopen. Zondagavond vloog een auto te Zurich uit het rechte spoor tegen een hou ten schuur aan om vervolgens over den kop te slaan en met de wielen omhoog te blijven liggen. Door stuksnijden van de zeildoekbe- kleeding konden de inzittenden zich bevrijden. In den nacht van Zondag op Maandag zijn een tweetal personenauto's resp. nabij K.M.- paal 13 en 16 op den afsluitdijk in den grep pel tercht gekomen en omgeslagen. Ook hier liepen beide ongevallen zonder nadeelige ge volgen voor de inzittenden af. JAARVERGADERING „LA NORDA STELO" Zonuag vond alhier in 't Noord-Hohau^sch koffiehuis, onder voorzitterschap van den heer K. Roggeveen, de jaarvergadering plaats van de Esperanto Propaganda-Vereeniging „La Norda Stelo". Bij acclamatie werden alle bestuursiener» herkozen en bestaat het Bestuur voor het jaar 1935 weer uit de navolgenden: Voorzitter, de heer K. Roggeveen, Schagen, Vice-voorzitter de heer Sehouwvlieger, Den Helder, Secretaresse Mej. Wittop Koning, Am- sterdam, Penningmeester de heer C. Govers, Den Helder, en Commissaris de heer J. Duinker, den Burg, Texel. Om 12 uur beëindigde de voorz. het officieele gedeelte, waarna men gemeenschappelgk ging lunchen. Om 1 uur volgde daarna het leerzame en amusante gedeelte. Begonnen werd met zang van de Heldersche club, daarna een zeer vlot gespeeld toneel stukje van de Alkmaarsche club. Hierna een groot toneelstuk, dat de Schager Esperan.o- club onder leiding von den heer Wardenaar had ingestudeerd, hetgeen goed gespeeld werd en veel bijval oogstte. De Esperantovereeniging uit Anna Paulowna volgde hierna met eenige zeer verdienstelijk 2- en meerstemmig gezongen Esperantoliet e- ren, waarna tenslotte door den heer Duinker de film werd vertoond van het bezoek der club aan Texel, waar menig keer hartelijk om werd gelachen. Om 5 uur sloot de voorzitter de vergadering, welke voor de zooveelste maal heeft bewezen, wat men met goeden wil, goede organisr io en eendrachtig samenwerken kan bereikei De eerstvolgende vergadering werd vastge steld op 24 Maart en zal in Noord-Scharwouda worden gehouden. Met een hartelijk en welgemeend „<3is Re- vido" gingen allen daarna naar huis. De heer J. Hobsvoort, kommies bij de belastingen te Oud-Schoonebeek, wordt over geplaatst naar Schagen. BURGEKLIJKE STAND van 9 t/m 11 Februari 1935. GEBORENSjjtje, d. v. Jan Kersemaker eu Catharina Maria Barhorst. OVERLEDEN: Jan Verberne, 87 jaar, wet duwn. van Antje Zijm. 1 v POLITIE. Gevonden: 1 rijwielplaatje, 2 hand schoenen, 1 bril, 1 portemonnaie.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7