Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. Texel. Cailantsoog. De heer J. Smid 70 jaar Zeekrijgsraad Willemsoord. Het proces tegen Hauptmann. Doodstraf geë scht tegen Hauptmann Stationneeren verboden! OOOOOOOOQG HEI het Heldersche publiek meewerkt. De lezer is, hopen wrj, wel overtuigd, dat het geld goed besteed wordt; dus sveuntl Laat men dus en hiermede willen wij voor heden onze beschouwingen eindigen zich het giro-nummer van het Crisis-Comité goed in het geheugen prenten, no. 121145. En niet vergeten daarop zijn gave te storten, die, zooals uit het bovenstaande wel afdoende blijkt, goed wordt besteed niet alleen, maar die thans meer dan ooit noodig is! CENTRAAL GENOOT!3CHAI\ Dinsdag jj. hield de afdeeling „Cailantsoog" van het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en vacantiekolonles haar Jaar vergadering in het lokaal van den heer Jb. van Scheijen, te Groote Keeten. De voorzitter, de heer Jb. van Scheijen, opent de vergadering. Hij had een grootere opkomst verwacht. Van alle aanwezigen was er slechts één lid uit Groote Keeten. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat er een schrijven is binnengekomen van het z.g. Bos-fonds. Wijlen de heer Bos, administrateur en opzichter van het Centraal Genootschap, liet bij zijn overlijden zijn gezin in zorgelijke financieele toestand achter. Het Bosfonds meent de grondlegger van onze mooie bewe ging niet beter te kunnen eeren, dan door zijn gezin te steunen in den strijd om het bestaan. Aan alle afdeelingen wordt verzocht te steu nen met een jaarlijksche bijdragen van 2.50 tot 10.De vergadering besluit om zoolang het noodig is en de afdeelingskas dit toestaat een jaarlijksche bijdrage van 2.50 te ver- leenen. Vervolgens worden de aftredende bestuurs leden, Mevr. M. Breebaart v. d Horst en de heer Jb. van Scheijen, beide rozen. Zij nemen hun benoeming weer aan. Uit het Jaarverslag blijkt, dat in 1934 het aantal leden is teruggeloopen van 123 tot 120. Er is één kind uitgezonden. Wegens de gezon de toestand van de kas is voor 1935 geen ge meente subsidie gevraagd. Uit de Rekening en verantwoording stippen we aan, dat het saldo op 1 Jan. 1934 bedroeg 338,15. Aan contributies en subsidie werd ontvangen 169,50. De uitgaven bedroegen 84.65. Dus het batig saldo op 1 Jan. 1935 bedroeg 423. De voorzitter brengt aan de penningmeeste- rasse een woord van dank voor baar accuraat beheer. Rondvraag. De heer S. Kooger vraagt hoe het innen der contributie geregeld is. Dit zal weer geschie den door den heer J. Vos. De heer P. Vos vraagt of nieuwe inwoners een circulaire van het Genootschap ontvangen. De Voorzitter antwoordt, dat de bode de nieu welingen altijd persoonlijk bezoekt. Dit werpt meer succes af dan een circulaire. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter met een woord van dank deze Jaarver gadering. WERKVERSCHAFFING „ZWANENWATER". Door den Minister van Sociale Zaken is sub sidie toegezegd in 40% der loonen, uit te be talen in de werkverschaffing in de duinen van de N.V. Het Zwanenwater. Door de N.V. zelve wordt 60% betaald, terwijl voorgaande jaren de gemeente 40% betaalde. In deze 40% is nu door den Min. subsidie toegezegd. Deze sub sidie was reeds eerder aangevraagd, doch de beslissing was niet gelijktijdig met die voor de gemeentelijke werkverschaffing afgekomen. Zoo spoedig mogelijk, waarschijnlijk a.s. Za terdag, zal met het werk in het Zwanenwater een aanvang gemaakt worden, o.a. het planten van boomen. Het werk in het dorp, nJ. het straatwerk en het omspitten van het dorps plein, wordt nu tijdelijk stopgezet. DE NIEUWE DORPSWEG. De nieuw aangelegde weg langs de Noord zijde van het dorpsplein is weer een stap ver der naar zijn voltooiing. Aan het einde van de vorigp week is begonnen met het in walsen van een dek van „teerslakken". Vandaag hoopt men hiermede gereed te komen. De weg is dan voor het verkeer weer zeer goed te be rijden. Het bovendek, hetwelk uit een dek van koudasfalt, ter dikte van 1% cm, zal be staan, wordt bij gunstige weersomstandigbeid in begin April aangebracht. Reeds nu is te zien hoe deze groote veranderingen het dorp een mooier aanzien geven. BILJARTEN. Van de biljartvereeniging „Hollands Noor derkwartier" speelde van groep C Julianadorp tegen Nieuwe M'edorp bij den heer C. Slikker alhier. Julianadorp won 9 partijen en Nieuwe Nie- dorp 7. UITSTEL HERHALINGSOEF. Aan L. Wiggers is, tot nader te bepalen datum in 1936, uitstel verleend van opkomst voor herhalingsoefeningen. JAARVERGADERING MIDDEN8TANDS- VEREENIGING. De neutrale Middenstandsvereeniging ver gaderde Woensdagavond in Veerburg. De voorzitter, de heer C. Kaan, opende de eerste vergadering der vcreeniging in dit jaar met een terugblik op 1934. Ging het met de zaken bergafwaarts, de vcreeniging groeide. Juist de slechte tijd en het feit, dat de regee rt? alleen met organisaties rekening houdt, brengt de middenstanders tot het besef, dat organiseeren noodzakelijk is, merkte voor zitter op. Na goedkeuring der notulen, gelezen door den heer De Nijs, volgden een reeks mededee- Üngen en behandeling van ingekomen stuk ken. Den schrijven van district XI, waaronder de afdeeling ressorteert, meldt, dat de Kamer van koophandel goedgevonden heeft, dat de plaat selijke vereeniging zelf de formulieren afgeeft Voor het vragen van kosteloos rechtskundig advies. Dat advies kan ingewonnen worden bij een zestal advocaten in Den Helder, Scha den, Oudkarspel en Alkmaar. T°t het bestuur van de plaatselijke r.k. 'a'ddenstandsr ereeniging De Hanze is het v«rzoek gericht. mee te /erken om hier een veutregeling te krijgen, die het venten van a lcrloi vreemde scharrelaars en verkapte bc- Narjj tegen gaat. Tevens stelt men zich voor den burgemeester te bepleiten, zooveel mo gelijk het oprichten van kleine winkeltjes te Vo°rkomen. Naar aanleiding van een schrijven over ziekteverzekering ried voorzitter aan voor ziekte en ongevallen bij één verzekering te blijven. Dan kan men nooit last krijgen als er verschil van meening is, of er van ziekte of van ongeval sprake is. In vervolg op een besluit van de vorige ver gadering, besloot men thans met Maart een advertentieblad uit te geven, waarvoor het bestuur met De Hanze zal overeenkomen, hoe de inschrijving voor het drukken daarvan ge regeld wordt. Dc penningmeester, de heer D. de Graaf, deed daarop rekening en verantwoording. De uitgaven overtroffen de inkomsten, waardoor het voordeelig saldo van het vorig jaar is geslonken tot 188.64. waarbij dan nog onge veer 35 komt van het overschot der St. Ni- colaas-attractie. De heeren De Vries en Voort- huijzen rappoi .eerden alle bescheiden van den penningmeester in orde te hebben bevonden, waarop voorzitter den penningmeester be dankte voor zijn goed beheer en de commissie voor haar werk. Hij merkte daarna nog op, dat werken met verlies meestal niet mooi is, maar dat het hier een teeken is, dat de ver eeniging heeft gewerkt. Het stijgend ledental, hoopte hij, zal meehelpen in het komende jaar evenveel te kunnen doen, zonder een tekort op de rekening te krijgen. Het jaaroverzicht van den heer Zon, ver meldde o.a. een stijging van het ledental met 22, herinnerde aan dé samenwerking met De Hanze voor de St. Nic. attractie, die een gToot succes werd, aan de actie tegen de Heldersche ventverboden en gewaagde van de medewerking van het gemeentebestuur. Door bemiddeling van de vereenigng is bij den sluis wachter aan De Kooij een verbandtrommel geplaatst en is de telefoon voor nachtgesprek ken doorverbonden met het kantoor Den Helder. Voorzitters pluimpje aan het adres van den heer Zon, voor zijn keurig verslag, werd door de vergadering met applaus onderstreept. De aftredende bestuursleden De Nijs, Mole naar en Waiboer werden met groote meerder heid van stemmen herkozen. Op voorstel van het bestuur werd besloten, zoo mogelijk in samenwerking met De Hanze, spoedig een vergadering te houden met een spreker, die „den strijd in den kleinhandel" zal behandelen en daarvoor B. en W., de Holl. Mij. van Landbouw en de dames der leden uit te noodigen. Voor inwilliging van het verzoek van een paar middenstanders uit Oudesluis om tot de vereeniging toegelaten te worden, voelde men niet veel. Men zal hun den raad geven, zelf een vereeniging ter plaatse op te richten. Daar de rondvraag niets opleverde volgde sluiting. POLITIE. Verloren: Rijwielplaatje, portemonnaie met inh., doos met kaartjes wol. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jacob, z. v. K. Wisse en F. Elzin- ga; Johanna Wilhehnina, d. v. A. Hogewoning en I. J. Bakker; Elizabeth Geertje, d. v. A. Tiel en C. G. Smit; Cornelis, z. v. P J. Nieu- wenhuizen en G. Voorthuijsen; Hendrikus Jo- seph, z. v. G. van der Park en M. Ruijter; Maria Dieuwertje, d. v. C. de Rooij en T. Voorthuijzen. Ondertrouwd: F. N. Gouwenberg en M. Jon ker, H. Zeinstra en A. M. Boersen; A. Kaan en G. Keuris. Overleden: C. Nieuwenhuizen, oud 3 dagen. Ingekomen: Mej. M. Vlsscher van Gronin gen; P. J. M. Hamelink-Mazure van Groede; G. Buter en gez. van Den Helder; H. Hijman- Kramer van Den Helder. Vertrokken: B. Noordbuis, van Dijk naar Graft; J. Hogeveen en echtg. naar Den Hel der; J. v. d. Oord naar Zijpe; Wed. J. Green- leerZuijdijk naar Den Helder; J. W. Caspers naar Dalen; W. Boon en gez. naar Den Hel der; mej. T. Rab naar Texel; H. Zweep en echtg. naar Wieringerwaard; J. Kuiken naar Amsterdam. SCHIP GEZONKEN. Woensdagmiddag is ter hoogte van Breezand ten noorden van den afsluitdijk ten gevolge van het slechte weer een met steenkolen ge laden tjalk gezonken. Genoemd schip, toebe- hoorende aan de fa. O. J. Bosker alhier, was geladen vertrokken van Harlingen met be stemming Den Oever. De tjalk werd gesleept door een sleepboot van dezelfde firma. Zoodra men aan de sleepboot bemerkte dat de tjalk water begon te maken kwam zij direct langszij en begon terstond te pompen. Ondanks het pompen begon het scheepje steeds dieper te zinken en verdween in de diepte. De bemanning, benevens het gezin van den schipper, werden allen behouden aan boord van de sleepboot genomen, Hedenavond is de sleepboot „Annie" van de fa. Bosker naar het wrak vertrokken om lantaarns te plaatsen daar het vaartuig is gezonken. De verschillende haringkuilers mogen wel met een en ander rekening houden. Het schip in kwestie mat 80 ton. VERGADERING KLEUTERSCHOOL EN CINEMA DE HAAN. In een zeer toepasselijke en vlotte openings rede schetst de presidente mevr. G. de Haan Bosker den gang van zeiken van deze zoo jonge vereeniging. Een ieder heeft getoond een warm hart voor de Kleuterschool te hebben. Zij zegt in de eerste plaats dank aan het Gemeentebe stuur voor de groote medewerking. Zonder deze was het ondoenlijk geweest een kleuter- schooi te beginnen. Tevens zijn wjj erkentelijk heid verschuldigd aan den Weleerw. heer Pas toor De Wild, die vooral in het begin-stadium veel gedaan heeft. Zij kan niet nalaten ook dank te brengen aan mevr. Buitenburg—De Jongh cn mej. Smit die belast zijn met het onderwijs aan de kleutertjes. De samenwei - king tusschen bestuur en deze dames was im mer uitstekend. Dan leest de heer L. Noorden de notulen voor, die onveranderd worden goedgekeurd. Rekening en verantwoording. De beer L. Geuzebroek brengt namens de kascommissie verslag uit over de contrdle, waaruit volgt dat alles keurig in orde is be vonden. Zegt tegelijkertijd den pemnngm., den heer C Duynker dank voor zijn accurate ad ministratie. Uit het financieele gedeelte nemen wij de volgende gegevens over: Ontvangsten 1.760.50; uitgaven '1.717.10 (w.o. acht uitgelote aandeelen); batig saldo Wat betreft het overzicht der leerlingen en leden deeien wi) mede, dat ook Sereen.rüj- gende lijn is waar te nemen. De school ving DHRSCHE COURANT VAN DONDERDAG 14 EHBRUAR1 1935 51 aan met een 48 kleuters. Thans zjjn er op de school een 70-tal leerlingen, terwijl het aantal leden 142 bedraagt (vorig jaar 38). Als punt 4 der agenda bestaat thans gele genheid tot het stellen van vragen of inlich tingen, eventueel gedachtewisseling. Er komt echter geen enkele op- of aanmerking, De presidente brengt dan haar dank uit aan den secretaris en penningmeester, verder aan allen die hun steun verleenden aan de Kleuterschool dit afgeloopen jaar mocht boe op niet nalaten haar volle tevredenheid te be tuigen voor de prachtige resultaten, die de Kltuerschool dit afgeloopen jaar mocht boe ken. Daar de rondvraag hierop aansluit neemt de heer H. Wilms het woord en meent, dat een bjjzonder woord van dank aan de presidente hier niet misplaatst is. Het is niet te gcloovcn en niet in cijfers om te zetten, zoo zegt spr. hoeveel mevr. de HaanBosker voor deze ver. eeniging heeft gedaan. De heer Kila vraagt of het lidmaatschap, dat thans 1.— kost, niet minder kan worden ge steld. Na heen en weer gepraat komt men tot de conclusie, dat contributie-verlaging onge- wenscht is, wil men de vereeniging op peil houden. De heer J. Visser wil het aantal leden uit breiden en daarvoor een campagne op touw zetten. Laat elk lid één nieuw lid aanbrengen en de vooruitgang is verzekerd. In het sluitingswoord dankt de presidente voor den lof die haar zoo royaal werd toe gezwaaid door de verschillende sprekers. Spr. spreekt tot slot de hoop uit, dat deze avond bijgedragen heeft to een nog grooteren bloei van de Kleuterschool-vereeniging. Hierna sluiting. Hippolytushoef. POLITIE. Gevonden: een paar schaatsen, een paar kinderwantjes en een blauwe dameshand schoen. Inlichtingen bjj den Gemeentebode te Hip- polytushoef. DOOPSGEZINDE ZUSTERKRING. Men deelt ons mede dat voornoemde Zuster- kring Dinsdag 19 Febr. a.s., des avonds 8 u., te Hippolytushoef, een bijeenkomst houdt in het nieuwe Catechisatiegebouw. EEN LEZING. Donderdag 21 Febr. a.s., des avonds 7% uur, zal Ds. H. W. Meihuizen in het nieuwe Cate chisatiegebouw, te Hippolytushoef, voor be langstellenden een lezing houden over „De sprookjes van Andersen". EEN JUBILEUM. Onze afdeeling van Coöp. Centrale Boeren leenbank bestaat 12 Maart a.s. 25 jaar. Het voornemen is op dien dag de jaarl. Algem. Vergadering te houden en daaraan een eenig- zins feestelijk karakter te geven. BURENGERUCHT EN OVERTREDING WINKELSLUITINGSWET. I Door den Brigadier der Rijksveldwacht is j wegens nachtelijk burengerucht procesver- baat opgemaakt tegen J. O., te de Haukea en wegens overtreding winkelsluitingswet tegen A. G. te Hippolytushoef, Den Oever. STREMMING SCHEEPVAART. Met ingang van Woensdag 20 dezer, aan vangende te 6 uur, zal het scheepvaartver keer door de groote schutsluis te Kornwer- derzand vermoedelijk tot en met Donderdag 21 dezer te 18 uur, of zooveel langer ais noo dig zal blijken, gedeeltelijk gestremd zijn. BOUW ZANDZUIGER. Aan ondernemingsgeest ontbreekt het bij het aannemersbedrijf O. J. Bosker alhier niet. Werd voor eenige jaren reeds in eigen beheer een groote drijvende hijschbok gebouwd, thans is deze firma bezig met den ombouw in eigen beheer van hare sleepboot „Annie" tot grond- en perszuiger. De pompinstallatie, welke een capaciteit van 300 Ma/u. heeft is deze week gearriveerd en eer het 3 weken verder is zal de firma haar zuiger gereed hebben. De heer N. Heijblok, in administratieven dienst der M.U.Z. werkzaam is met ingang van 14 dezer benoemd bij den dienst der Om zetbelasting ressorteerende onder den Inspec teur der Directe belastingen, Invoerrechten en Accijnzen te Den Helder. LEDENVERGADERING BEGRAFENIS- V EREENIGING. Algemeene ledenvergadering der Begrafe-i nisvereeniging „Wieringerwaard", gehouden i op Dinsdag j.1., in het café Van der Woude, i Aanwezig waren 16 leden. De voorzitter, de heer Haringhuizen, opent do vergadering met een woord van welkom) tot de aanwezigen. Na voorlezing der notulen volgt behande ling jaarverslag, waaruit we het volgende' aanstippen: Het ledental bedraagt 392 uit; 137 gezinnen; uitgevoerd zijn 10 begrafenis sen, waarvan 7 van leden en 3 van niet-leden.j Aan contributie is ontvangen j 451,24, terwjjl! van de 10 begrafenissen is ontvangen S 563,10. Aan voorlooper en dragers is uitbetaald 338.Voor begrafenisrijtuigen is betaald) j 505,25. De notulen en het jaarverslag worden onder' dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Als volgend punt der agenda is aan de orde benoeming bestuurslid (secr.-penn.) wegens aftreden van den heer Speets. Alvorens tot deze benoeming wordt over gegaan, zegt de voorz. den heer Speets dank voor zijn bemoeiingen. De voorz. stelt vervol gens aan de vergadering voor den heer Speets, als eerelid te benoemen, wat onder applaus aangenomen wordt. I Op voorstel van den heer Kaan wordt bij, acclamatie gekozen de beer C. v. Zandwijk, die al twee jaar als waarnemend secr.-penn. met den heer Speets het werk verricht heeft. Aldus goedgevonden. Het salaris, dat dc heer Speets genoot, was 50,dit zal nu met het oog op de meerdere werkzaamheden vastgesteld worden op 70. Ais lid van het H.B., in plaats van den heer Speets, wordt benoemd de heer Sijbrands. Als afgevaardigde naai- de bondsvergade ring de heer C. v. Zandwijk. Rekening en verantwoording. Door de com missie, bestaande uit de heeren Peereboom en Sieswerda, werd rapport uitgebracht. De be scheiden waren in orde bevonden. De ontvangsten waren met inbegrip saldo vorig jaar 2675,45% De uitgaven waren 1008,72 Voordeelig saldo Vorig jaar was dit 1666,73% 1607,27% Een vooruitgang van 59,46 De voorz. zegt de commissie dank voor haar werk en ook den penningmeester voor zijn ac curaat beheer. Als Commissie voor het nazien der rekening 1935 werden gekozen de heeren Sieswerda en Peerboom, welke deze benoeming aanvaard den. Er volgt nu behandeling van een mededee- ling, betreffende een verzoek van den heer R. Breed, om hij eventueele begrafenissen zijn auto als volgwagen te gebruiken. De zaak zal door het bestuur worden geregeld. Bij de rondvraag spreekt de heer v. Zand wijk een woord van dank tot het bestuur en de vergadering voor het gestelde vertrouwen. Ook de heer Speets dankt het bestuur voor de prettige samenwerking, en ook het perso neel voor de bereidwilligheid, steeds getoond. Tot slot dankt de heer Kouseband den heer Speets nog namens de dragers, waarna ge sloten wordt. NUTS AVOND. Vrijdag 15 Febr. a.s. zal in Hotel „Texel" te Den Burg de 3e Nutsavond gehouden wor den, waarin als spreker zal optreden Ds. G. Westmiize van Rotterdam. UITVERKOOP VLESSING. 't Traditioneele horloge geplaatst in de etalage van de firma Vlessing is blijven stil staan op 11.29.3. De eerste prijs een inzinkbare naaimachine werd gewonnen door 't zoontje van den heer De Jong, Waalderstraat; 2e pr. dressoir door den heer K. Uitgeest; 3e prijs schilderij, door mej. A. Roeper. BEGIN VAN BRAND. Bij den heer F. Halsenia in Gerritsland ontstond gisterenavond een schoorsteenbrandje dat zich aanvankelijk ernstig het aanzien. Met medewerking van enkele buren was men echter 't vuur spoedig meester. FEESTAVOND SPORTVER. „TEXEL". De jaarlijksche feestavond van de S.V. Texel, die gisteren in Pen's schouwburgzaal plaats had, is ditmaal buitengewoon geslaagd. Het Het openingswoord werd gesproken door Öen voorzitter den heer Dapper, die vooral zjjn vreugde te kennen gaf over de aanwezig heid van den burgemeester en alle eere-leden der vereeniging. Als eerste nummer werden door de adsp. een serie vrije oefeningen ge geven. Daarna volgde, ook van de adsp., een serie standen, vooral de laatsten, waaraan ook de juniores medewerkten, voldeden, blijkens 't ap plaus, hijzonder. Vervolgens gaf de heer Nic. Rhn enkele liedjes ten beste, op zeer popu laire wijsjes, alle betrekking hebbende op 't, voetbalspel. *t Werd „een liedje met een praatje" waarmede bij veel succes oogstte. Deze refreinzang door de aanwezigen, sloeg als altijd, bizonder goed in. De heer Duinker vertoonde enkele film opnamen; in de allereerste plaats opnamen van Texelsche voetballers en personen, die op 't voetbalveld bekend zijn. 't Succes met deze opname was groot; tot slot werden nog enkele andere Texelsche films gegeven. Na de pauze werden enkele tooneeltjes ten beste gegeven, betrekking hebbende op 't voet balleven op Texel. De ontwerper, die niet is genoemd, heeft werkelijk iets alleraardigst samengesteld. Aller eerst was daar een vergadering van de elftal commissie; volgde een opname van de tribune bij een match. Vervolgens een praatje bij de pomp op de Groenepla&ts (hèt succes!) en tenslotte de aankomst van „Texel I", met de autobus na een overwinning. Aan 't slot van dit nummer werd geestdriftig door alle aan wezigen 't clublied van de S. V. „Texel" ge zongen. Als laatste nummer werd gegeven 't blij spel „Schoolmeester Pieterse of Hoe 't in school niet is", waarin op keurige wijze door de heeren H. Ran en v. d. Aakster de hoofd rollen werden gespeeld. Een onbedaarlijk lach succes werd met deze voordracht behaald. De beer Dapper sprak nog een kort slui tingswoord. 't Bal, dat onder leiding stond van den heer Boon, was zeer gezellig. DenBnrg, VOOR DE CRISISW3RKELOOZENZORG. Het tooneelgezelschap U.D.J. te Den Burg zal een uitvoering geven ten bate van het crisiscomité, op 15 Maart a.s. in Pen's Schouwburgzaal. Opgevoerd zal worden „Het geheimzinnige landhuis". Tooneelstuk in vier bedrijven, 't Vooi-nemen bestaat om dien avond eveneens een verloting te houden, waarvoor prijzen worden verzocht. BAL MASQUÉ. Zaterdag 23 Febr. zal in Pen's Schouwburg zaal te Den Burg een bal masqué gegeven worden. De zaal zal geopend worden om 7.30 en na 9 uur gesloten zijn. Gecostumeerden hebben toegang tegen betaling van 40 cent, niet gecostumeerden voor 50 cent per persoon. Om 12 uur midernacht heeft de Démasqué plaats. Voor de mooiste costuums worden prijzen beschikbaar gesteld. Daar een bal masqué hier slechts zeer zelden gehouden wordt, twijfelen we niet of de deelname zal zeer groot zjjn, te meer daar de Texelaars, door de maskerade op 5 en 12 Dec. op dit ge bied eeDige routine hebben. De Waal. •inn>' VERLOTING NED. HEBV. KERKVOOGDIJ. Dinsdag had alhier de verloting plaats ten bate voor de Ned. Herv. Kerkvoogdij. Een aantal mooie prijzen was beschikbaar. Finan cieel zal deze verloting ook geslaagd zjjn. Een woord van dank voor allen die hieraan hebben medegewerkt is hier zeker op zijn plaats. Op de volgende nos. zijn de prijzen gevallen, welke gedurende een week ter be schikking liggen bij mej. J. Slot, Polderweg. (Afhalen 's avonds tusschen 7 en 8 uur). 1252 507 213 619 779 1240 1137 368 272 209 203 827 271 863 45 334 854 798 802 1301 1293 337 1176 142 761 940 678 458 836 107 259 194 265 1350 247 1341 799 131 550 1177 767 759 1070 140 26 1190 473 472 1326 444 594 1169 467 690 990 159 922 1047 784 1106 1218 3308 725 220 1288 1242 441 1142 625 588 803 544 629 281 383 309 1173 1194 1080 34 1126 85 884 931 1298 279 867 685 312 352 1039 693 750 775 960 958 427 758 19 961 706 893 963 450 285 719 372 18 1032 390 983 638 1351 860 1138 747 1061 171 503 1209 1116 487 161 562 1163 696 De naam van de pop was „Fioris" en is door niemand geraden Bjj loting werd deze gewonnen door den heer C. Bakker. Gewonnen werden «kor T. Koopman: een sprei, S. Witner den Hoorn: een boekenkastje. De Kok te Oosterend: een schaap. M Bre- merBurg: een kapstok. Een belangrijke figuur in de Sand- bouwwereld. Gisteren is de heer J. Smid, te Voorburg, 70 jaar geworden. Geboren in een landarbeidersgezin te Nicuw- Beerta, bezocht hjj aldaar tot 1879 de lagere school, om zich daarna op de normaalschool te Groningen voor onden /ijzer te bekwamen. Na het diploma daarvoor in 1883 te hebben behaald, werd hjj benoemd tot onderwijzer aan de school te Winschoten. Om gezoiMlheidsredenen werd de heer Smid gedwongen zijn onderwijzersloopbaan vaar wel te zeggen. Daarna was hij enkele jaren werkzaam bij de Ned. Heidemaatschappij. Hierop volgde zijn aanstelling tot commies hjj de afdeeling Landbouw van het toenmalige Departement van Waterstaat. Na eerst Hoofdcommies te zjjn geweest, klom hij op tot Referendaris, welke functie hij in 1922 neerlegde. Niet meer gebonden door de ambtelijke koorden, heeft, gedreven door zjjn zeer sterk gevoel voor rechtvaardigheid, de oud-referen daris vooral na 1922 getracht ons volk en met name den stand waaruit hjj is voortge komen, te doordringen van zjjn zienswjjze. De voorspellingen van 1922 in zjjn boek „Landbouw en Democratie" kwamen ver haast door den groeten wereldoorlog, helaas uit. De landbouwende bevolking had geen be looning meer. Na herhaalde vergeefsche verzoeken, te ko men spreken in Drenthe, besloot de heer Smid eindeljjk gehoor te geven aan den oproep van enkele jonge Veenkoloniale boeren, «lie te zamen met anderen een groote vergadering voorbereidden te Assen. De vergadering ging uiteen zonder blijvend resultaat. Toch was het zaad gestrooid. En reeds op 16 Jan. 1932 bleek duidelijk dat het reeds ontkiemde. Op uitnoodiging van een v«)orloopig comité toog de heer Smid weder om naar Assen en zette voor een gezelschap genoodigden andermaal zjjn ideeën uiteen. Negentig procent der aanwezigen gaf bljjk zijn zienswijze te deelen ende nieuwe organisatie werd geboren. Men dóopte haar: Drentsche Boerenbond. Groningen, Friesland, Overijssel, Gelderland en Noord-Holland, zjj volgden en thans, na drie jaar, staat daar de Nationale Bond Land bouw en Maatschappij in de branding te strij den voor een betere waardeering van allen, die direct en indirect toetrokken zijn bjj de be arbeiding van den Nederlandsehen bodem. Voordien bjj de meesten onzer onbekend, heeft de heer Smid door zjjn groote kennis, zjjn veel en belangloos werk, in zjjn grooten eenvoud de harten veroverd van allen die hem leerden kennen. Zitting van Woensdag 13 Februari. De zittende setoiMfwacfet. De marinier 1ste klasse A. H. waq in den nacht van 12 op 13 November van het vorige jaar, terwijl hjj met een band om, waarop het woordje „schildwacht", wacht moest doen voor de Hoofdpoort van de Marinekazerne te Am sterdam, het dicht in de buurt zijnde portiers huisje binnengegaan en was daar op een stoel gaan zitten en in slaap gevallen. Al thans, toen de officier van de wacht hem zocht en hem tenslotte vond, maakte H. sterk den indruk geslapen te hebben, daar hjj met zjjn oogen knipperde en een roode vlek zjjn wang sierde, er getuigenis van afleggend, dat de hand bet slapende hoofd gesteund had. De man had het feit bekend, maar had in het vooronderzoek verklaard, dat hij was gaan kijken „of er een spoedbrief voor hem geko men was." De fiscaal, off. van adm. 1ste klasse Fran ken, qualificeerde het gebeurde als het ver zuimen van zijn plicht als schildwacht en eischte aan de hand van art. 129 van het Wetboek van Militair Strafrecht 3 weken gevangenisstraf. Tot zjjn verdediging voerde de marinier nog aan, dat hij niet geslapen had. Uitspraak: 14 dagen gevangenisstraf. Het mooie baadje. R. N., zeemilicien-bediende 3e klasse, had in November een baadje weggenomen van zeke ren K., welk reit N. erkende gepleegd te heb ben. Hij kwam er goed af, want zijn conduite- boekje was zoo goed, dat de fiscaal een voor waardelijk». straf van 1 maand en een proef tijd van 1 jaar voldoende vond. Dit maakte de taak van den verdediger, Mi. Ara. Veldman, gemakkelijk, die zich dan ook met het requi sitoir vereenigde. Uitspraak: conform. Overjas, colbertcostuum, hoed. waren, plus boorden, overhemd en das, door den marinier der 2e kl. J. van L. van korpo raal A. gestolen. Beklaagde had bekend. Het requisitoir luidde voor beft!, niet gun stig, daar gerefereerd werd aan een opmer king van den Officier-Commissaris bij het vooronderzoek: als behl. werkelijk een burger- kleedingstuk van noode had, dan had hij óf met de overjas óf met het costuum alleen kunnen volstaan. Maar nu hij een complete „uitrusting" gestolen heeft, is het misdadig element in van L. groot te noemen. Deze hoort dan ook 2 maanden tegen zich eischen, met aftrek van den tijd preventief in hechte nis gezeten (vanaf 24 Januari). De uitspraak luidde conform. Vermelden we nog, dat de Zeekrijgeiaad gepresideerd werd door Mr. Sichinga, kanton rechter, alhier. De volgende zitting is bejiaaid op 27 dezer. Uit het requisitoir en pleidooi In het nr. van Dinsdag is reeds iets mee gedeeld over requisitoir en pleidooi. Hauptmann bleef onbewogen tijdens het requisitoir van Hauck, terwijl hij zachtjes snikte toen Reilly sprak. Hauck was zenuwachtig. Hij besloot zijn requisitoir met te verklaren, «lat hij de leden van de jury beschouwt als Godvreezende, fat- soenlijke menschen en dat hij van hen vér- wachtte, «lat zij evenzeer als de aanklager hun plicht zouden doen. Toen Reilly op zijn beurt een beroep deed op de juryleden, wien hij bezwoer „niet te willen oordeelen om niet geoordeeld te wor den", brak Hauptmann in snikken uit. Met een zakdoek droogde hij zijn tranen. Reilley verweet in zijn pleidooi den chef der politie, Schwarzkopf, het mysterie-Lindbergh niet voldoende te hebben opgehelderd. De poli tie heeft foto's en bewijsstukken laten maken om de zwakke aanwijzingen krachtiger te doen lijken. Reilly beschouwt het voor bewe zen, dat Hauptmann den avond, dat het los geld werd uitbetaald, thuis is geweest. Voorts beschuldigde Reilly de politie van New-York ev van het adres en het telefoon nummer van Condon zelf cp de plank bij Hauptmann te hebben geschreven. Dit optreden noemde hij bet „gemeenste", dat hij sedert jaren van de politie heeft ge zien. Aan het einde van zijn rede dankte Reilly «Jen voorzitter der juiy voor zijn onpar tijdige leiding, sprak zijn deelneming uit met Lindbergh en wekte den juryleden op den beschuldigden vrij te spreken. De zitting werd vervolgens verdaagd. Het requisitoir van Hauck had 40 minuten geduurd. Edward Reille, de verdediger, had daarna gedurende 4 uur en 13 minuten ge pleit en beschuldigingen geuit om ten slotte de jury te verzoeken, Hauptmann in vrijheid te stellen. Toen Reily ten slotte uitgesproken was, had hij zes personen er van beschuldigd de mogelijke ontvoerders te zijn geweest van den baby van Lindbergh. Vier van deze per sonen zijn dood. Hij deed de sensationeels beschuldiging, dat 35.000 dollars ergens in een safeloket zijn opgeborgen en voor den dag zullen komen, zoodra het proces zal zijn afge loopen. Voorts heeft hij het bestaan genoemd van een loonlijst van den dag, waarop de ont voering plaats vond, op welke lijst den naam van Hauptmann voorkomt. Reilly zette ver volgens zijn eigen lezing van de wijze, waar op de ontvoering moet zijn geschied, uiteen. Betty Gow, het kindermeisje, zou het kind hebben meegenomen. De waakhond van Lind bergh blafte niet, omdat de butler Ollie Wha- tely, die nu dood is, op den hond paste. Fisch zou «Ie baby hebben weggebracht. Op den achtergrond van dit drama staan volgens Reil ly „Roode Johnson', vriend van Betty Gow en Violet Sharpe, het dienstmeisje der familie Morrow, die zelfmoord heeft gepleegd. Dr. Condon was de eenige man, die met de ont voerders heeft onderhandeld, hij was althans de eenige, die contact met ben heeft gehad. Reilly had in zijn pleidooi nog aan de jury gevraagd, zich toch vooral niet te laten inti- mideeren door de vooraanstaande plaats, die het gezin Lindbergh in de Ver. Staten en in de wereld inneemt. Als motto voor zijn plei dooi zou kunnen dienen: kolonel Lindbergh heeft van zijn vroegere «lienstboden een dolk stoot in den rug ontvangen. Bij het uitspreken van het pleidooi heeft Reilly zich niet ontzien, grove middelen te gebruiken. De man begon zijn rede met het zwaaien van de Amerikaansche vlag met de eene hand cn met een bijbel in de andere. Vooral Betsy Gow, het Schotsche meisje, dat bij de Lindbergh's in dienst was geweest, doch later naar Europa was teruggekeerd, moest het ontgelden. Als argument voor de mede plichtigheid van deze jonge vrouw aan do ontvoering voerde Reilly aan, dat zij de eenige was, die wist dat de Lindbergh's en het kind zich dien avond in de woning zouden bevin den, waar de insluiping had plaats gevonden. Beschuldigd van moord met voorbebachte rade. De attorney-general heeft in zijn slotredo een laatsten aanval gericht tegen Hauptmann en de jury in overweging gegeven geen cle mentie te toonen. Hij beschuldigde hem van moord met voor bedachten rade. In felle bew«iordingen eischte Wilentz, dat de jury Hauptmann naar den electri- schen stoel zon verwijzen. „De venijnigste slang zou baby Lindbergh) niet hebben aangeraakt, geen gangster zou het over zijn hart verkregen hebben het kind te rooven, maar dit individu, door wiens ade ren ijskoud bloed vloeit, heeft het bestaan. „De politie heeft ten slotte dit beest, dezen „vijand der wereld no. 1", gevonden, gij ziet hem hier voor u, het is Bruno Hauptmann. Zelfs onder zijn verdedigers is er niet een, dia aan zijn onschuld gelooft." De attorney-general constateerde vervol gens, dat ondanks het strengste toezicht op op alle gedragingen van het personeel van Lindbergh, deze menschen geenerlei verden king op zich hebben geladen, en dat er nim mer één dollar, afkomstig van het losgeld, in de handen van iemand uit hun omgeving is gevonden. (Niet langer stil staan dan noo dig voor on middellijk in- e n uitstappen)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11