Buitenlandsch Overzicht. We ekdmvan BmydUvan goede het beste, NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Kakkerlakkenplaag in Den Bosch. GEMENGD NIEUWS Schietpartij tusschen politie en inbrekers. QiUamPOvan30ct DE MOORD OP DE KEIZERSGRACHT No. 7555 EERSTE BLAD ZATEf DAG 16 FEBRUARI 1935 63ste JAARGANG Het Duitsche antwoord op de Londensche voorstellen overhandigd. De eischen der Amerikaansche marineleiding. Benadeelt Rusland landen die tegen haar toelating tot den Volkenbond stemden? daarom gebruiken sche en uitmuntende Nederlandsch product Een internationale hoteldief gearresteerd. we altijd de practi- Maggi's Bouillon in kwaliteit aan de spits COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersclie Courant t 1.50; Koegras Anna Paulowna. Breezand, Wieringen en Texel t 1.65; binnenland f 2- Nederl. (*>st- en West-Indië per zeepost f 2.10. idem per mail en overige landen t 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 10.50. f0.70. f0.70.fl.—Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, VerschyntDinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DK BOER Uitgave N.V. Drukkery v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 cL per regel (galjard). Ingez. medsd. (kolombreedte al3 redaction. tekst) dubbele prys. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 cL per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 cL (Adres Bureau van dit blad en met brieven pnder nummer: 10 cL per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Een commissie uit de ontwapeningsconferentie bijeen; ernstige meeningsverschi11en tusschen de groote mogendheden. Het conflict tusschen Italië en Abbessynië. Over de ontwapenings- conferentie. Het is onder de volke- keren dezer wereld nog lang geen koek en ei en al blykt soms aan de oppervlakte een zekere toenadering te zijn op punten van ondergeschikte beteekenis, zoodra onderwerpen van belang aan de orde zijn, is er direct de afstand, steekt de demon van wantrouwen zyn kop weer op, blijkt er geen toenadering mogelijk. Donderdag is de commissie uit de ontwape ningsconferentie, die zich met het vraagstuk van de wapenfabricage en den handel in wa penen bezig houdt, bijeengekomen, onder voorzitterschap van den gedelegeerde van Denemarken, voor de behandeling van het door de Amerikaansche regeering ingediende ontwerp-conventie. De commissie is bijeengekomen krachtens het besluit van het bureau der ontwapenings conferentie, dat op 20 November van verleden jaar besloten heeft voorloopig de pogingen tot het sluiten van een algemeene conventie tot vermindering en beperking van wapening te laten rusten en de krachten te concentree- ren op drie bijzondere kwesties, n.1. de wapen fabricage en den handel in wapenen, de open baarmaking van de militaire uitgaven en de schepping van een permanente ontwapenings commissie voor de uitoefening van een inter nationaal toezicht op het overeengekomene met betrekking tot de twee eerstgenoemde kwesties. Men zou mogen verwachten dat de mogend heden de laatste maanden geleerd hebben, door de dreigende gevaren, die zich telkens weer boven Europa hadden samengepakt, men zou mogen verwachten dat men nu toch ein delijk eens met ernst het vraagstuk van de beperking van de bewapening zou aanpakken. Doch niets daarvan, men blijft In zyn ver dwazing, niettegenstaande alle schoone belof ten. vasthouden aan zijn veiligheid, die men dan zoekt in zijn bewapening. De Geneefsche .corr. van de „Nw. Rott. Crt." meldde tenminste over de eerste bijeenkomst aan zyn blad o.m.: De eerste besprekingen van de commissie, die vandaag in het openbaar hebben plaats gehad, hebben den indruk versterkt, dat het besluit van het bureau van 20 November volstrekt niet gelukkig is geweest. Reeds on middellijk na dit besluit werd ernstig twijfel geopperd of een conventie inzake wapenfa bricage, handel in wapenen en openbaarma king van de militaire uitgaven, die zonder medewerking van Duitschland tot stand komt en dus waarschijnlijk wel niet door Duitsch land geratificeerd zou worden, ooit de rati ficatie van de andere staten zou kunen ver krijgen. Afgezien echter van deze overweging, die reeds een groot scepticisme over het practische nut van deze besprekingen rechtvaardigt, bleek het Donderdag on middellijk verder, dat tusschen de groote mogendheden nog steeds diepgaande mee- ningsverschillen over dit reeds zooveel ja ren lang in den Volkenbond behandelde vraagstuk bestaan. Diplomatieke voorbereiding, opdat de eerste openbare hervatting van de besprekingen be treffende het wapenvraagstuk althans over eenstemming tusschen Parijs, Londen en Rome zou aan het licht brengen, heeft blijk baar weer ten eenenmale ontbroken, ofschoon drie maanden verloopen zijn sinds het be sluit van het bureau om de krachten van de ontwapeningsconferentie op deze punten te concentreeren, met de bedoeling door een al thans gedeeltelijk succes aan de conferentie een aanmoediging voor verderen arbeid te ge ven. De commisie heeft vandaag eenstemmig be sloten het ontwerp-conventie van de Ameri kaansche regeering, dat door Hugh Wilson met een kort woord werd toegelicht, tot grondslag van haar discussies te nemen. Voor het overige echter niets dan meeningsver- schillen. De Fransche gedelegeerde Aubert begroet te het Amerikaansche ontwerp met sympa thie, doch de Fransche regeering zou nog eenige amendementen tot verscherping van de voorgestelde bepalingen indienen. Het Italiaansch' Abessynsch conflict. Wat zal het worden '•.tusschen Italië en Abes- synië die vraag blijft ons bezighouden. Zal het conflict in der minne geschikt worden of zul len de gemoederen tot het kookpunt opge zweept worden? Men verwacht en men hoopt dat het op een sisser uit zal loopen en dat het militair gedoe van Italië niet anders ge weest is dan grootdoenerij en bangmakerij. Al is dat wapengekletter natuurlijk altijd een spelen met vuur. In officieele kringen te Rome deed men Woensdagavond naar Reuter meldt, zijn best het woord oorlog uit zyn woordenboek te schrappen. Er heerscht een optimistische geest nopens het vooruitzicht op een vreed zame regeling van het geschil met Abessinië. In overeenstemming hiermee is een uitla ting van den Abessijnschen zaakgelastigde te Rome, waarin hy volgens den Romeinschen correspondent van de Petit Parisien zyn vertrouwen uitspreekt in de vredelievende bedoelingen van Italië, zulks met een beroep op uitlatingen van den koning en van Mus- solini. In een artikel van den correspondent van de Times te Addis Abeba schrijft deze, dat de regeering te Addis Abeba zich in haar ge schil met Italië beroept op de officieele kaart van 1925, waarop Wal Wal, het gebied, waar de ongeregeldheden hebben plaats gehad, op Abessijnsch gebied ligt. De Times wyst er verder op, dat de noma denstammen van Britsch-Somaliland sedert jaren gewoon zyn hun kudden naar het be twist gebied te dry ven, waar water en welde is; een afsluiting van dit gebied zou ernstig nadeel voor den Britschen handel beteekenen. Nog gewichtiger voor Engeland is, dat een langdurige grensstryd tot binnenlandsche on lusten in Abessinië kan leiden, waardoor mo gelijk ook de grenzen van den Engelsch- Egyptischen Soedan, Kenya en Oeganda zul len worden getrofffen. De Italiaansche Raad van Defensie is Donderdag weder onder voorzitterschap van Mussolini bijeengekomen. Het transport van de beide gemobiliseerde Italiaansche divisies is begonnen met de ver scheping van kleine onderdeelen uit Zuid- Italiaansche havens. Deze onderdeelen be staan voornamelijk uit kwartiermakers en technische troepen. Van Italiaansche zyde wordt uitdrukkelijk verklaard dat het tijdstip voor massaal transport nog niet is aangebroken. Voor het geval groote transporten van troepen naar Eritrea en Somaliland reeds binnen afzienbaren tyd zouden geschieden, dan hebben deze troepen slechts de opdracht, aldus de officieuze mededeeling, de Italiaan sche grensposten zoodanig te versterken, dat ze tegen iederen Abessynschen aanval ln de grensgebieden opgewassen zijn. EMIR AU. f Emir Ali, de vroegere koning van Hedzjas en broeder van wijlen koning Feisoel van Irak, is aan een beroerte overleden. HERZIENING VAN DEN WERKLOOZEN- STEUN IN ENGELAND. In derde lezing aangenomen. Het Lagerhuis heeft gisteren zonder stem ming de herziening van den werkloozensteun in derde lezing aangenomen. ben, te onthouden? 2. Is het juist, dat aan deze landen, dus ook aan Nederland, Russisch vlas geweigerd wordt, en dat aan koopers van dit vlas, in landen die dit wel kunnen bekomen, verboden wordt te leveren aan Nederlanders en inwo ners van de andere tegenstemmende landen, op straffe van eveneens uitgesloten te wor den? 3. Is aan de regeering bekend, dat daar door een Nederlandsche nijverheid (de vlas spinnerij) ten onder dreigt te gaan? 4. Zoo ja, is de regeering dan niet van oordeel, dat deze houding van Rusland in strijd is met de beginselen en de bedoeling van den Volkenbond? 5. Is de regeering voornemens maatregelen te nemen tegen dit optreden van Rusland, o. a. door stappen te doen btj den Volkenbond? Baron von Neurath, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, heeft Donderdag middag te Berlijn het Duitsche antwoord op de voorstellen van Londen aan de gezanten van Frankrijk en Engeland overhandigd. De tekst wordt niet openbaar gemaakt voor het antwoord te Parijs en Londen ontvangen zal zijn, maar officieus verluidde in diplomatieke kringen, dat het antwoord op het eerste deel der voorstellen over de onderlinge bescher ming in de lucht tegemoetmkomend is, maar dat het voorstel van een Oostelijk Pact door Berlyn nog met groote reserve is ontvangen. De marineleiding eischt in verband met de versterking van de „voorpostenketen" in den Stillen Oceaan een uitbreiding van het officie rencorps met 1032 en van de manschappen met 11.000 koppen, voorts 6 millioen dollar voor pantsering en munitie, 38 millioen voor den aanleg van versterkingen en vlieghavens, zoomede vliegtuigbases in Hawaii, de kanaal- zöne en de Westkust der Vereenigde Staten. Hawaii moet een even sterke basis worden voor de landsverdediging als Singapore. Sinds geruimen tijd worden diverse stads- deelen van Den Bosch door een kakkerlakken' plaag geteisterd. Op den z.g. Kippenwal en op den Vaaltweg treft men deze insecten in de huizen'in grooten getale aan; het ergst is de kwaal in de St. Lucasstraat. Een medewerker van het „Dagbl. van N.- Brab." heeft een onderzoek ingesteld. Hij kwam by een familie, welke zich juist rondom de tafel had geschaard om erwtensoep te eten. De soep werd opgeschept en niet minder dan drie kakkerlakken lagen in de soep te zwem men. De eetlust van de familie was natuurlijk weg. By een andere familie kwamen uit de keu kenkast niet minder dan negen van deze dier tjes te voorschijn. By nog een andere zaten er twee in de broodtrommel, terwijl een derde werd aange troffen in het botervlootje. Binnenland. Vragen van het Tweede Kamerlid Moller. De heer Moller heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gericht: 1. Is het aan de regeering bekend, dat Rusland de landen, die tegen diens toelating tot den Volkenbond hebben gestemd, trachten te benadeelen, o. a. door aan hun nijverheid grondstoffen uit Rusland, die zij noodig heb- DE GENERAAL OP SLOFFEN. De K.L.M. bericht: Toen de Perzische generaal Tschermoëff na een verblijf in Den Haag naar zyn vader land terugkeerde, kwam hy tot de ontdek king, dat hij zijn pantoffels in zijn hötel had laten staan. De generaal betreurde het gemis van zijn pantoffels zoo zeer, dat hij dringend instructie gaf, ze op de snelste wijze naar Teheran te zenden. Donderdag neemt het vliegtuig „Kwartel" de pantoffels mede naar Bagdad, vanwaar ze met primitiever vervoermiddelen naar Teheran gaan. HET ONGELUK IN DE MIJN LAURWEG. Woensdagavond en Woensdagnacht zijn de laatste drie lyken van de mijnwerkers in de mijn Laurweg bij Aken gevonden. IN KOKEND WATER GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Een meisje van een jaar is in een woning in de Potgieterstraat te Amsterdam uit een ledikantje in een teil kokend water gevallen. Het kind is door de moeder naar een gasthuis gebracht en is daar denzelfden dag overleden. De inbrekers ontkomen. Woensdagnacht is ingebroken in de land bouwerswoning van Boschma te Zevenberg- schen hoek, by welke inbraak een aantal flesschen bessensap en wyn werd buit ge maakt. Toen de inbrekers, drie in getal, zich met hun buit wilden verwijderen, stieten zij op de z.g. Derde weg op twee marechaussees van de brigade Moerdijk, die hen sommeerden halt te houden. Zij voldeden daaraan niet, maar zetten het op een loopen, waarop de marechaussee van hun vuurwapenen gebruik maakten. De drie inbrekers keerden zich daarop om en schoten met revolvers op de marechaussee, zoodat deze dekking moesten zoeken. Van deze gelegenheid maakten de inbrekers ge bruik in het nachtelijk duister te ontkomen. Omstreeks twee uur werden zy bij de r.-k. kerk van Hooge Zwaluwe opnieuw door de politie staande gehouden. Zij trokken hun re volvers en vuurden op de politiemannen, die genoodzaakt waren zich terug te trekken. Opnieuw ontkwamen zy in de richting van Made. Donderdagmorgen zyn daar twee man nen door de politie aangehouden, die op den openbaren weg zonder schoenen liepen. On derzocht wordt of zij iets met de inbraak en schietpartijen hebben uit te staan. DE INBRAAK IN HET ZUID-HOLLANDSCH KOFFIEHUIS IN DEN HAAG. Vier arrestaties. De politie in Den Haag heeft gisteren vier personen aangehouden, die betrokken zijn btj de in het begin dezer week gepleegde inbraak in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis aldaar, waarbij na forceering van de brandkast een bedrag van ongeveer 1200 werd gestolen. Reeds bij het eerste onderzoek had de poli tie de overtuiging, dat deze diefstal gepleegd tn hoofd en neus door inademing der geneeskrachtige dampen van r\ M na M. DOOZEN Wat Mllnhardt maakt U goed" moest zijn door of met medewerking van iemand, die ter plaatse goed op de hoogt® was. Het voortgezet onderzoek heeft inderdaad aangetoond, dat deze zienswijze juist is ge weest. Gearresteerd zyn thans de portier van het Zuid-Hollandsch Koffiehuis en drie bekende Haagsche inbrekers. In twee Haagsche hotels had de geveltoerist juweelen gestolen voor een bedrag van 10,000. Zondagmiddag 2 December tusschen 4 en 6 uur is in Hotel „Witte Brug" in den Haag een juweelendiefstal gepleegd ten nadeele vaa een ln dat hotel logeerende dame. Voorts is op Dinsdag 8 Januari eveneens des namiddag» tusschen 4 en 6 uur een soortgelijke diefstal gepleegd in Hotel „Promenade", eveneens tea nadeele van een aldaar logeerende dame. Gebleken was, dat de dader in beide gevallen een uitstekende geveltoerist moet zyn geweest, aangezien hy zich langs den gevel en door eea openstaand raam naar binnen had begeven, Teneinde, eenmaal in de kamer zynde, niet verrast te worden sloot hij aan da binnenzijde de kamerdeur af en brak daarna met een scherp voorwerp, vermoedelijk een schroevendraaier, de koffers en de kasten open. By deze inbraken heeft hy een flinke party bijouterieën, waaronder kostbare parelhalssnoeren weten buit te maken tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f 10.000. Alles wees er op, dat men hier te doen had met een geroutineerd hoteldief. Kort na den tweeden diefstal wist de Rot- terdamsche politie by een opkooper beslag ta leggen op een der paarlencolliers. Zy wist, vervolgens den verkooper op te sporen, dia oberkellner was in een hotel te Rotterdam, Deze verklaarde, de juweelen te hebben ver kocht voor een Zwitser, die in zijn hotel had gelogeerd. Hij kon van dezen Zwitser een be hoorlijk signalement opgeven, zoodat de com missaris van politie te 's-Gravenhage in het Algemeen Politieblad opsporing, aanhouding en voorgeleiding van den dader kon verzoeken. Als gevolg daarvan is op 26 Januari in een hotel te Rotterdam een zekere E. H. door da Rotterdamsche recherche aangehouden. Blijkens ingewonnen inlichtingen by de politia te Bern (Zwitserland) bleek de aangehondena te zyn de 40-jarige boekbinder E. H., zonder vaste woonplaats, van Zwitsersche nationali teit. Hy had reeds een 9-tal jaren zwara kerkerstraf achter den rug, wegens hoteldief stallen. Naar Den Haag overgebracht, ontkende H. iets met de beide diefstallen te maken hebben gehad. Daarop heeft zich een inspecteur vaa de Haagsche recherche naar Keulen begeven voor het instellen van een onderzoek, dat tot resultaat had, dat met behulp van de Deutscha Kriminal Polizei een vriendin van H. koa worden opgespoord. Ten huize van haar en vaa haar zuster eveneens te Keulen woonachtig, werden daarop verschillende voorwerpen van genoemde diefstallen afkomstig in beslag ge nomen. Beide vrouwen vertelden deze artikelen van H. ten geschenke te hebben gekregen. De aangehoudene H. is daarop voor dea officier van justitie in Den Haag geleid en na verhoor in het huis van bewaring opgesloten. Feuilleton. Amsterdamsche detectiveroman 23) „Wie daar?" „Recherche! Maar maak Je niet druk, Charlie. Ik moet alleen weten of Piet-met-de- hiuizenvallen hier is geweest. Maak maar 's open Gewillig deed Zwarte Charlie open, en liet •ten rechercheur binnen. De vraag naar Piet, dien armzaligen zwerver, die nooit lang uit de handen van de politie kon blyven, had hem gerust gesteld. Hy had immers geen Piet ge zien... en terwyl de rechercheur hem op deze ^Óze aan den praat hield en tevens vlak bij Was voor het geval Middernacht assistentie •bocht noodig hebben, had de detective zich •bet den sprong van een kat opgeheschen aan het kozyn, en was na het openschuiven van ®en raam, dat onheilspellend kraakte naar hlnnen geklauterd. Geruischloos sloop hy naar de deur en luis terde. Niets te hooren. Hij ging de trap op; b sommige kamers scheen licht, dat door de Spleten by de drempels scheen; hij luisterde baar de gesprekken van de bewoners, maar 2tl boezemden hem geen belang in. Het huis was smal en oud en niet ruim. en Innen een paar minuten wist de indringer, st er zich boven niemand bevond dien hy Zocht. Snel en geruischloos als een schim, gleed "li de trappen af. Beneden hoorde hy in het voorvertrek Zwarte Charlie spreken met den rechercheur, er achter was een tusschenka- mer, daarnevens weer een groote keuken, spaarzaam verlicht. Een gang was er niet ln dit oude krot, maar in den hoek van de keuken zag de detective iets wat hem Interesseerde: een openstaande deur, die toegang gaf tot de trap die naar den kelder voerde. Zonder tjjd te verliezen, daalde Norman Ray deze trap af, en bevond zich weldra in een grooten, vochtigen kelder, waar een paar ver schrikte ratten voor zijn voeten wegstoven. H(j liet zijn electrische lantaren langs de muren spelen en ontdekte ln een der hoe ken een paar groote leege kisten en manden Behoedzaam zette hfl ze op zijde en vond wat hij verwachtte: een smalle deur, die hij zonder moeite kon openen. Achter deze deur was een smal gangetje, dat tamelijk styi naar beneden helde; de schimmel lag dik op de verweerde oude stee- nen van de muren, waterdroppels tikten hier en daar op den grond. Middernacht haalde zyn revolver te voor schijn en daalde in het gangetje af. Hij wist, dat hij zyn leven op het spel zette, want als hij iemand hier ontdekte, dan audieu! schoone wereld. Een messteek in het donker, een s g, van achteren toegebracht, en het was gedaam Tastend langs den natten muur, ging de detective verder. De gang was langer dan hij had vermoed, hij voerde tot diep onder de »rht naar hij berekende, maar eindelijk liep gi acht, naa J die we] gesloten was, hij dood op 'groot ouderwetsch sleu- maar voozien van «mg ke]ijJ{ door. telgat, waar de detecUve g kante n,et aTtne groote kamen wM^rin weinig meubelen. in het midden e[vaarom. kleed of eenige andere bedemmg, heen verscheidene personen zate troleumlamp stond midden op de Ufel, en by j haar geel licht herkende de detective Jetje Karspels en, twee plaatsen van haar af, Wil lem Snoeck. Een lange, flinke, stevig-gebouwde man stond met zijn rug naar den detective ge keerd, en scheen de anderen toe te spreken, en toen deze man zich even zijwaarts afwend de, zag Midedrnacht dat ztjn gelaat bedekt was door een groot, zwart masker... TIENDE HOOFDSTUK. De duivel in eigen persoon. Hoe scherp de detective ook luisterde, hy kon niet veel verstaan van wat binnen ge sproken werd. Achter hem tikte een water druppel met eentonige regelmaat op den slee- nen vloer. Als de druppel, die by de Chinee- zen op de kaalgeschoren kruin van een ver oordeelde valt, en hem langzaam doodmartelt, dacht de luisteraar, die zijn aandacht maar niet van dat irriteerend tik-tik-tik achter zijn rug, kon afleiden. De klamme, duffe lucht, de eigenaardige geur in dit hol, de schimmel tegen de zolde ring, het scherpe licht van de lantaren van den detective, de brommende stemmen achter de deur het was alles als een onwezenlijke droom, maar dat het geen droom was maar harde werkelijkheid, zou de detective eerder ondervinden dan hem lief was. Terwijl hij voorover stond bij de deur, en zijn oor tegan het sleutelgat had gelegd om zooveel mogelijk op te vangen van wat daar binnen besproken werd, gebeurde het onver wachte. Hy had het sterke licht van zijn lan taarn een seconde op het sleutelgat laten vallen, en had dit de aandacht getrokken van een der mannen in het vertrek? Of was het de gewoonte van deze schuwe misdadigers overal spoken te zien, waardoor zij zonder noodzaak, maar uit achterdocht, hun nietig beetje veiligheid angstvalig bewaakten als hun kostelijksten schat? Middernacht wist het niet, en hy zou het nooit precies te weten komen, maar terwyl hy daar zoo gebukt stond, op niets voorbereid, behalve op onthullingen uit den mond van de boeven daarbinnen, werd eensklaps de deur die naar binnen draaide, open geworpen, en de detective tuimelde hals over kop naar bin nen. Voor dat hij zich kon oprichten, had ie mand hem tegen den rechterpols getrapt: z(jn revolver viel hem uit den hand. Met een sprong als een tijger was hij overeind, maar een vluchtige blik om zich heen overtuigde hem van de wanhopige positie waarin hij zich bevond. Vier mannen met gemeene verloopen gezichten, drongen om hem heen; voor de ta fel stond de gemaskerde, een lange gespierde man, met iets grijzend haar; Jetje Karspels en Willem Snoeck stonden naast hem en gaap ten Middernacht aan of hij een verschijning was uit een andere wereld. De detective was zijn revolver kwijt, maar al was dat niet het geval geweest, dan nog zou hy voor de overmacht hebben moeten zwichten; plotseling herinnerde .ij zich zyn politiefluit, een bliksemsnelle beweging... zijn lippen spitsten zich reeds toe... maar een van de mannen was hem een onderdeel van een seconde te vlug af. en sloeg hem het fluitje uit de hand. Het rolde over den vloer het be schreef een cirkel, het scheen een levend we zen dat niet tot rust wou komen, en star- oogend volgde Norman Ray het tot het bleef liggen, vlak naast het elegante schoentje van Jetje Karspels, wier welgevormde beenen, on der het wat erg korte rokje uit, hij de ge legenheid kreeg onder deze wel zeer eigenaar dige omstandigheden te bewonderen. „Wel, Ray, hoe bevalt je ons paleis?" De gemaskerde had gesproken, maar op een nasalen effen toon, a'sof hij zijn ware stem niet wilde laten hooren. Zonder een antwoord van den detective af te wachten ging de ge maskerde voort: „Ik bewonder moedige mannen, Ray, en als het niet strikt noodig was, Je naar de andere wereld te helpen, zou ik je leven sparen. Maar je bent voor ons te gevaarlijk, en je zult het daglicht niet meer zien. Je bent een verloren man, en je hebt het aan jezelf te wyten." „In dat geval," zei Middernacht langzaam „sterf ik liever zooals ik geleefd heb: met myn vuisten klaar." En hy sprong op den gemasker de toe en zou hem met zijn vuist midden in het gelaat hebben getroffen, wanneet deze den slag niet behendig had opgevangen en als een volleerd bokser den detective op zijn beurt een prachtigen harden stoot had toegebracht op de kin, die bijna ieder ander zou hebben doen neerzijgen. Maar de detective wankelde nauwelijks, en sprong weer op zijn tegenstander toe. De an dere mannen in het vertrek waren echter hun kortstondige verbauwereerdheid te boven en drongen op, maar de gemaskerde maakte een afwerend gebaar. „Terug," beval hy, „Ray is een moedig man, zei ik jullie toch. Wil je hem in zijn laatste oogenblikken dwarsboomen? Wil je hem het genoegen niet gunnen zyn krachten met my te meten? Waarom niet? Hjj heeft het al weken lang gedaan, hy zal het doen tot het bittere einde..." Steeds die nasale toon, steeds die korte zin nen, ste-ds die ironische, tartende manier van spreken. „Snoeck... en jy slet (dit laatste tot Jetje Karspels) schuif die tafel tegen den muur en geef ons ruimte." Het tweetal gehoorzaamde gedwee. Jetje's elegant schoentje trapte tegen de politiefluit, die geen geluid wou geven, maar wegrolde naar een hoek van het vertrek. „Kom Ray, mijn dappere aartsvijand, Iaat eens zien of je je vuisten gebruiken kunt!" Wat zich ru in den kelder afspeelde, zou den detective zyn leven lang by blyven: hy mocht vechten voor hy sterven moest, zijn lot was bezegeld, winner of verliezen, de man nen die nu grynzend tegei de muren stonden^ zouden hem nooit levend laten gaan. En da gemaskerde, wat bezielde hém? Wilde hy op de anderen inaruk maken door te laten ziea waartoe hy in staat was, schepte hy behagen ln dezen grotesken toestand, was hij een van die oermen^chen die vechten voor hun plezier,, of was het hem ee apart genoegen zyn vuis ten te probeerer. op den detective, die zijn vyand was? De olielamp op de tafel wierp haar dofgeel licht door het vertrek, grillige schaduwen tee kenden zien af op de muren, even was er dood- sche stilte... „Och, kijk maar niet naar die lamp Ray, ja Krygt geen kans haar om te gooien!" „Hier gedachtenlezer," zei de detective, en sloeg hard naar 't hoofd van den gemaskerde, maar weer pareeidt deze met het gemak van den volleerden pugilist. Middernacht's slagen waren gevreesd by al zyn vrienden met wien hy geregeld een oefen- partytje placht te boksen, maar als zy hem nu hadden kunnen zien, zouden zy hun held nauwelyks teruggekend hebben. Hy vocht met den moed der wanhoop, maar onverstoorbaar als een bronzen beeld stond de gemaskerd® man, en deed al zyn aanvallen stranden. Ach ter iederen slag van den detective lag zyn vol- 1 chaamsgewicht, maar het hielp hem niet Hy stond tegenover een meester, die op allea bedacht was, een man die volleerd was in aller lei vechtmethoden, en die over een oneindig jiu-jitsu repertoire scheen te beschikken, (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1