VAN WILLIGEN De mariniers weer thuis! Stadsnieuws *Wat wilt H Imnï gaan Onze I sterk, keurig afgewerkt goedkoop V. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 JL Het Marine-concert van a s. Woensdag. Meubelmakerij Visscherij. i Uit het politierapport. Een enthousiaste ontvangst. - Een plechtigheid op de binnenplaats van de marinekazerne. Licht op voor aüe voertuigen. Diasdag 19 Febr. 17.47 uur. Woensdag 20 17.49 uur. mail hu. 1is. „hertog hendrik". Medegedeeld wordt, dat Hr. Ms. „Hertog Hendrik" de haven Tinos niet zal aandoen doch in plaats daarvan de haven Port Vathé (Samos) zal bezoeken. In verband hiermede vervalt de verzending van brievenmalen voor bedoeld oorlogsschip te Tinos op 18 en 19 Februari a.s. Verkiezingen prov. staten. De Candidatenlijst voor den kieskring Den Helder van de Chr. Hist. Unie ziet er als volgt uit: 1. J. Ringers, Alkmaar. 2. J. van der Land, Enkhuizen. 3. Joh. Dorjée, Zaandam. 4. W. J. A. de Kat, Andijk. 5. G. Chr. Dun, Alkmaar. 6. J. Kroonenburg, St. Pancras. 7. J. Geusebroek, Medemblik. 8. C. Elles Jr„ Alkmaar. 9. S. Schuit, Zaandam. 10. Tj. Heikens, Marken. inschrijvings handelsregister. Wijzigingen: Callantsoog: J. Toes, Groote Keeten, B 49, timmerbedrijf. Overgegaan aan: H. Toes. Den Helder: Café „De Valk", eig. J. van WeeldeStins, Koningsplein 1. Overgegaan aan: J. G. San- derse. Een droeve en een blijde boodschap. De droeve: de heer F. Helmann, die hier het vioolconcert van Max Bruch zou komen spelen, is door ongesteldheid verhinderd. Dan de blijde: Hij wordt vervangen door den heer Louis Zimmerman, die hetzelfde nummer: viool-concert in g-mol van Max Bruch, zal uitvoeren. De heer Zimmerman is geen onbekende op de marine-concerten; gen paar jaar geleden heeft hij Mendelssohn voor ons gespeeld, voor een zaal, die afgeladen vol was. Het zal zonder eenigen twijfel ook thans zóo gaan: wie nog geen kaart heeft, zorge er tijdig voor, want vol is vol, dat is nu een maal niet anders. De heer Zimmerman is eerste concertmees ter in Concertgebouworkest. Het is misschien goed om hier nog even te -releveeren, da,t het overige programma een nogal populair, licht karakter draagt, waar mede dus wederom aan veler wensch tege moetgekomen wordt. De Freischütz-muziek van von Weber wordt door velen geappre cieerd; het programma opent er mede. Na de pauze krijgen we dan Nicolai's „Vroolijke vrouwtjes van Windsor", een Slavische Rhap- sodie van Friedemann (een nummer, dat wel in den smaak zal vallen), een fantasie uit Wagners „Tannhauser" (ook zeer populaire en geliefde muziek), terwijl verder nog een compositie van onzen stadgenoot Joh. Pala op het programma staat. Er is dus alle aanleiding om een volle zaal te verwachten. prop aganda-a vond nat. jongeren verbond. Zaterdagavond had het Nat. J. V. in U.S.O. een propaganda-avond belegd. Aanwezig wa ren o.a. de Burgemeester van Den Helder, die dezen avond een causerie zou houden over het Saarplebisciet, de Commandant der Marine, Schout-bij-nacht Kruijs en zijn Adjudant, Groepscommandant Benz v. d. Berg en de Commissaris van Politie. Na het zingen van het Wilhelmus heette voorzitter De Jong van de Afdeeling Den Hel der, allen welkom. Hij deelde mede, dat de afdeeling voor dezen avond gezocht had naar een onderwerp van een meer algemeen karak ter en meende, dat het Saarplebisciet als zoo danig kon gelden. De films moesten zeer tot den spijt van het bestuur vervallen. Burgemeester Driessen verkreeg dan het woord en zeide, dat het moeilijk was om over het Saarplebisciet iets te vertellen. De arbeid, die daar voor 15 Januari is verricht, is een onbelangrijke en passieve arbeid geweest. Wel het resultaat van dien arbeid is belangrijk, omdat het de noodige ontspanning in de Europeesche verhoudingen bracht. Als eerst opkomende vraag: „Wat is het Saargebied?" behandelt de heer Driessen eenige aardrijkskundige en staatkundige ge gevens. Het Saargebied heeft een grootte van X de Provincie Utrecht en werd na het Verdrag van Versailles bestuurd door 5 door den Volkenbond aangewezen personen. Vervolgens wees spr. op de moeite, die Duitschland in het werk stelde, om het land zonder volksstemming terug te krijgen. De Volkenbond meende echter, dat hiervan niet afgeweken kon worden en zoo had dan na 15 jaar sinds de sluiting van het verdrag de stemming plaats. Het gebied werd verdeeld in 8 kringen met in totaal 860 stembureaux. Voor deze stembureaux' werden 365 Nederland- sche Burgemeesters, Kamerleden, enz. als voorzitters aangewezen. Verder waren er 275 Zwitsers en 220 Luxemburgers. Op 10 Januari vertrokken twee extra-treinen uit Nederland om de voorzitters naar het Saargebied te ver voeren. Ook waren een drietal goederenwa gens in deze treinen gekoppeld, waarin de één de benoodigde stembiljetten geborgen wa ren. Ten einde geen enkel risico te hebben, dat communisten zouden trachten de stembil jetten te vermeesteren en aldus de stemming onmogelijk te maken, werden onderweg aller lei manoeuvres verricht en via een grooten omweg door Frankrijk bereikte de trein Saar- brücken. De biljetten werden direct overge bracht naar de Nederlandsche mariniers, die in een fabriek hun tijdelijke legerplaats had den. Vervolgens behandelt spr. de politieke toestand zooals die in het Saargebied begin Januari was. Ter eene zijde stonden de aan hangers van het Duitsche Front, ter andere zijde het Eenheidsfront, de aanhangers van de Status Quo. Verder was er nog een klein groepje aanhangers van Frankrijk. De Burgemeester werden beëedigd en op 15 Januari, Zondags, van 's morgens 8 tot des avonds 8 uur werd de stemming gehouden. Het was een meer taaie dan belangwekkende dagtaak. 55000 menschen, niet meer in het Saargebied woonachtig, kwamen uit het bui tenland om te stemmen, daar alleen zij, die op het tijdstip van de sluiting van het Verdrag van Versailles in het land woonden, recht hadden om te stemmen. Het deed wel eenigszins eigenaardig aan, dat zij, die al 15 jaar of korter niet meer bij het gebied betrokken zijn, toch nog voor den ver deren gang van zaken hun stem konden geven. Spr. verhaalt vervolgens eenige aardige en bijzondere stemmingsvoorvallen. De gewel dige toevloed van vreemdelingen maakte het b.v. onmogelijk allen eten te verstrekken, doch dat had men er gaarne voor over. Dan kwam de Maandagnacht en Dinsdag morgen, waarin de stemmen geteld werden en om kwart over acht voorzitter Rohde den uitslag bekend maakte, waaruit een meer derheid van ruim 90 voor Duitschland bleek. Als bij tooverslag werd overal gevlagd en de klokken geluid. Diverse voorvallen wer den door spr. nog vermeld. O. a. verscheen een „Totes-Anzeiger", waarin een „overlijdens advertentie" van het Saargebied als Volken bondskind. De heer Driessen gaat dan nog even terug naar de voorbereidingen, welke door den Vol kenbond getroffen werden, waarbij hij de kwestie van de internationale troepenmacht iets meer belicht. Gaarne had hij gezien, dat de Nederlandsche Regeering de door haar gevolgde lijn iets forscher had getrokken. Spr. vindt, dat een moreel sterk land één lijn volgt en hij hoopte, dat die ééne lijn nog eens in Nederland zal worden gevonden en gevolgd. Een der aanwezigen stelt de vraag, hoe de uitslag der stemming moest zijn voor het be palen van toewijzing, waarop spr. antwoordt, dat die uitslag voor den Volkenbond een richtsnoer zou zijn, hoe het verder met het Saargebied zou gaan. Na de pauze sprak de heer Lotgering, Districtsleider in Noord-Holland, een propa- ganda-rede uit in verband met de geschiedenis van Curagao. Door een bespreking in den Amsterdamschen Gemeenteraad werd zijn aandacht hierop gevestigd en via eenige his torische bijzonderheden over onze West wees hij op enkele deelen van de taak van de Na- tionaal-Jongeren, n.1. het streven naar de Rijkseenheid en het veranderen van de jeugd tot een nationaal-voelende jeugd. Deze toespraak kwam in de plaats van de aangekondigde films. De voorzitter van de Heldersche afdeeling dankte de sprekers voor hun werk en de aan wezigen voor hun belangstelling. JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. Graalavond. Ook de katholieken hebben hun jeudactie, zoo goed als andere groepen. De meisjes zijn vereenigd in de Graal en ofschoon zij nog slechts kort bestaan, was er toch alle aan leiding voor het geven van een Graalavond. Deze avond het woord „feestelijk" is in dit verband minder op zijn plaats, want de beweging dient een zuiver ideëel godsdienstig karakter, waarop het begrip „feest" niet past had plaats Zondagavond in het ge bouw van den R.K. Volksbond en er was vrij veel animo voor, gezien het aantal bezoekers. Des middags hadden de meisjes een rondwan deling door de stad gemaakt; de fleurige en kleurige pakjes en de niet minder kleurige vaandels maakten een vroolijken indruk en verdreven, waar zij passeerden, de somber heid van dezen guren Zondagmiddag. Want dat moet men de graal-meisjees nageven: ze zien er schilderachtig uit en de smaakvol ge kozen kleur-combinatie, waarbij alle opschik is vermeden, maar waar men gezocht heeft naar zachte, elkaar aanvullende, kleuren, ge tuigen van goeden smaak. Ze zijn er van allerlei aard, hetgeen verband houdt met rang, maar ook met parochie of afdeeling. In den feilen wind wapperden de vaandels vrij uit, en de meisjes hadden er werk mee om ze in bedwang te houden. Des avonds stonden deze vaandels op het podium; ze hingen nu slap en levenloos, maar enkele der draagsters trachten er toch eenig model in te brengen. Het programma van den avond bestond uit zang en spreekkoren, afgewisseld met dan sen. Uit den aard der zaak droeg dit alles een meer religieus karakter, maar onder de gezongen liedjes herkenden wij ook het pit tige „Wij zijn jong en dat is fijn" van de A. J. C.-ers. Mejuffrouw Leewens, de plaatse lijke leidster, heette met een enkel woord de aanwezigen de plaatselijke geestelijkheid, verschillende groeps- en districtsleidsters, enz. welkom. Van de plaatselijke autoriteiten was de Commissaris van Politie en mevrouw van der Hoeven tegenwoordig. En de districtleid ster van Hoorn, mejuffrouw Bouwman, hield later nog een speeehje om de bedoeling van deze Graal-beweging uiteen te zetten. In deze anderhalf jaar, aldus de spreekster, is de beweging gegroeid en om dat te kun nen blijven doen, heeft zij aller steun en hulp noodig, ook geldelijk. Het is van het aller grootste belang de jeugd vast te houden en in haar wederom liefde voor Christus aan te kweeken. In den tegenwoordigen tijd dreigt gevaar, zooals spr. uiteenzet. De katholieke actie is vierledig: zij gaat uit eenerzrjds van de vaders en moeders, anderzijds van de jon gens en meisjes. Deze verschillende acties moeten in elkaar vloeien, maar de ouderen be grijpen niet altijd voldoende wat de jeugd wil. Christus brengen zooals Christus zelf dat gewild heeft, dat is het wat wij willen; le vensblijheid en levensmoed geven, en daar voor is noodig een diep godsdienstig gemoed. We moeten de zekerheid hebben, dat, wat ook gebeure, het altijd goed met ons zal gaan. Dan is er geen crisis, geen malaise, maar aanvaarden wij alles omdat het van God komt. In dit opzicht door hun werk in de jeugdbeweging kunnen ook de ouderen van de jongeren leeren. Behalve een aantal vlot gezongen liedjes, stonden, zooals we zeiden, ook spreekkoren op het programma. Hiervan noemen wij het Blijheidslied en het aardige, zinnebeeldige „de Meubelen zijn en Zon is op bezoek" van J. Schreurs. Mooi was ook „De tijden zijn fel", eveneens al§ spreek koor uitgevoerd. Na de pauze werd opgevoerd het symbolische spel „De vijf blijde gehei men", een voorspel, hoofdzakelijk bestaande uit muziek en de Roratedansen, waarin wordt gesuggereerd de wanhoop en troosteloosheid, waarin de wereld verkeerde vóór de komst van Christus. In de nu volgende tafereelen volgen dan de „vijf blijde geheimen", welke worden besloten met een meditatieve ver heerlijking van Maria. In dit spel werden o. a. verzen van E. Brom en dr. Felix Rutten ge declameerd, terwijl verschillende meisjes, waaronder de kleintjes, religieuse dansen ten beste gaven. Een en ander had zeer de belangstelling en niet minder de bewondering dikwijls der toe schouwers en -hoorders, DE STORM IN ONZE STAD. Voor onze plaats telt het stormpje, dat, zooals uit de berichten blijkt, elders in bin nen- en buitenland zooveel onheil slichtte, eigenlijk niet mee: het was niet meer dan een flinke brie3. Want wel vermelden deze berichten voor Den Helder de windkracht 8, maar dat was slechts één enkele, korte uit- va1, en over 't algemeen kunnen wij hier niet anders spreken dan van een gematigden storm. Wij hebben ze wel erger gekend op onze kust! Er is dan ook geen sprake van eenig onheil of van narigheden, door den storm hier veroorzaakt. Wel beukten de gol ven heftig de kust en zweepten ze het water tot ver over den dijk, maar dat is weer een ander chapiter. We hebben de vorige week nog van den deskundigen heer Bot daarom trent een en ander gehoord in den Raad, toen de heer Van Loo de verdwijning van ons strand ter sprake bracht. Het Departement van Waterstaat is thans bezig de hoofden te verhoogen teneinde ze aldus te versterken. Maar dit gaat, aldus de heer Bot, noodwendig ten koste van ons strand. Want krachtiger zal de golfslag zich nu verweren tegen de de golven terugdringende pieren. Ook wees de heer Bot op de steeds voortschrijdende ver zanding onzer zeegaten rondom de Wadden eilanden. Zooals gezegd, dit is een gansch ander cha piter; de storm van de afgeloopen week staat daar buiten. Die storm moge geweldig de huizen hebben geschud, deuren en vensters hebben doen rammelen, in de Kemphaan straat en op den Burgem. Houwingsingel zijn er zelfs een 6-tal van deze laatste stukge- waaid hij moge groote massa's vuil we derom op den dijk hebben geworpen, hij mag toch, voor Den Helder althans, niet meer dan een „matig stormpje" worden ge noemd, zoo een, die in onze geschiedenis- annalen niet ernstig meetelt. De wind moet dan veel noordelijker op de kust staan! Er zijn misschien enkele lichtpuntjes te noemen. Dat gebeurt in dezen tijd maar zel den en al zullen deze thans nog geen gouden bergen kunnen zijn, men is al big als men niet behoeft te gewagen van ongunstige dingen. Het eerste lichtpunt is dan, dat België, vol gens een bericht in „Het Handelsblad", de contingenteering van alle producten gaat ver ruimen tgdens de wereldtentoonstelling in 1935. Men spreekt er zelfs van, dat alle con tingenten met 12i/, o/o zullen worden uitgebreid. Dit is een verruiming van beteekenis. Daaronder zal dan ook zeker de vischinvoer vallen, zoodat er althans naar België iets meer visch kan worden uitgevoerd. Waar we nog verder op willen wijzen is de grondgedachte, die hierin valt te constateeren n.1. dat wordt begrepen, dat men, wil men tot een zekere overeenstemming geraken, men niet star aan een ingenomen standpunt kan blijven vasthouden. Er wordt uit bewezen, dat men wel een wereldtentoonstelling kan houden, doch dat men daarvoor ook de wereld noodig heeft. 't Is nu eenmaal zoo en eigenlijk is het zoo eenvoudig als tweemaal twee is vier dat geen land kan leven zonder, of met uit schakeling van het andere land. Dat blijkt ook uit het tweede lichtpunt, dat we meenden te moeten noemen, n.1. het resul taat van de onderhandelingen tusschen de Nederlandsche handelsdelegatie en de Russen, De berichten, die ons de kranten brengen, geven gerechten grond tot optimistische ver wachtingen. Ook Rusland (en Nederland) kan het starre standpunt niet blijven innemen en moet zich losmaken daarvan. Dat gaat natuur lijk niet zoo in eens, maar groeit langzamer hand en de eerste merkbare teekenen van dien groei liggen daar als de handelsovereenkomsten. We wezen er reeds op, dat Rusland met zgn nog onbegrensde mogelijkheden een afzet gebied van zoo enorme beteekenis, ook van onze vischproducten zal kunnen worden. Natuurlijk zal daaraan een flink opgezette voorbereiding vooraf dienen te gaan. Maar we stellen ons voor, dat de koopmans geest ook nu nog wel aanwezig zal zgn en dat er een weg zal worden gevonden om rela ties aan te knoopen. Uit de korte mededeelingen, die de kranten vermelden over de handelsfaciliteiten, die Rusland zal verleenen, blijkt ten zeerste, dat men Holland, in zeker opzicht noodig heeft. Natuurlijk zullen daartegenover wel tegen prestaties dienen te worden geleverd, maar de grondsiag tot uitbreiding van het handels verkeer is gelegd. Daarom ook dient de visscherijwereld deze gelegenheid aanstonds te benutten vasten voet in Rusland te krijgen. Zooals we al schreven is de kwestie van het snelvervoer te zoeken in de luchtvaart, die de versche visch tot diep in Rusland kan brengen, zonder dat de kwaliteit daaronder zal lgden. En dan onze pekelharing, versche haring en bokking. Ook voor de voorjaarsharingteelt zou een goede handelsconnectie met Rusland van niet te onderschatten waarde kunnen Worden. Door deze handelsresultaten is de brug ge legd en het verkeer daarover kan er toe mee werken onze volkswelvaart weer op hooger plan te brengen. Laat men zich dat goed voor oogen stellen en trachten, reeds nu, connecties met Rusland te krijgen. I De beschouwingen in den gemeenteraad hebben ook het viëscherijbedrijf niet onberoerd gelaten en ofschoon we daarvan al zeer over tuigd waren, heeft het wederom bevestigd, dat deze belangen in goede handen zijn gelegd, j Dat stemt tot verheugenis, niet alleen om {iet vischbedrijf zelf, maar tevens ook om het geineentelgk belang. Bedriegen toch allerlei teekenen niet, dan zal het vischbedrijf in de toekomst nog een flinke plaats in het bedrijfsleven van onze Stad gaan aannemen. In velerlei opzicht hebben we gewezen op allerlei mogelijkheden die er nog zijn, zoowel met de Waddenzeevisscherij als met die op de Noordzee. We noemden de oestercultuur, bot- en paling- visscherijafzetmogelijkheid naar verder ge legen landen, die door de zich snel ontwikke lende vliegtechniek beter bereikbaar zijn ge- géworden. Het zijn richtlijnen, waarop nog zoo dadelijk geen succes zal zgn te verkrijgen, maar die, naar we meenen, toch stevig in het oog dienen te worden gevat. Hoofdzaak is momenteel, dat overheidsaan- Üacht sterk geconcentreerd wordt op hetgeen Voor de visscherij zal zijn te bereiken. En nu dat feit is geworden kan met grooter ver trouwen de toekomst tegemoet worden getre den, want als er nu eenige mogelijkheid is tot ontplooiing dan zal die mogelijkheid zeer zeker worden benut. Want hetgeen individueel (waarschijnlijk niet uitvoerbaar zou zijn, zal door de overheidsbemoeiing wel tot succes kunnen worden gebracht. OESTERS, BORDEAUX EN CROQUETJES. Maar alles in de verbeelding. Een cursus voor kellners. i Meer en meer is Den Helder in de laatste jaren een stad geworden, waarvan men zeg- jgén kan, dat zij de kinderjaren voorbij is. Op 'elk gebied schier is het ontwikkelingsproces, iinherlijk en uiterlijk, voortgeschreden en er zijn weinig gevallen meer, waarin de stad zich biet zelf kan helpen. Vroeger jaren, nog niet eens zoo lang geleden, moest men herhaalde lijk naar elders, nu eens voor dit, dan voor !dat. De isolatie van Den Helder, haar volko men karakter van kleinsteedschheid, en het ontbreken ook van elke behoefte, maakten dat mén, als een enkele maal eens iets buitenissigs voorviel, altijd elders zich oriënteeren moest. Ook op restaurantgebied was dat zoo en bui ten bepaalde kringen, die natuurlijk wèl daar op ingesteld waren, was er weinig behoefte aan geschoold en voor zijn taak berekend per soneel. Naarmate het ontwikkelingsproces van Den Helder voortgegaan is, groeide ook in deze richting de behoefte. Maar nu deed zich de moeilijkheid voor, dat de betrokken restaura teurs en ook de particulieren, die eens een |dinertje of een partijtje wilden geven, zich niet konden voorzien (althans dat meenden iij) van voldoende geschoold personeel. Dien tengevolge werd in zulke gevallen veel van elders betrokken. Voor de plaatselijke kel ners, koks, en ander restaurantpersoneel was zooiets ontmoedigend. Want zeer zeker zijn er ook hier ter plaatse onder dit personeel wel geschikte krachten te vinden of anders te kweeken. De afdeeling Den Helder van den Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel begreep, dat er, om deze in den loop der jaren ontstane legende den kop in te drukken, iets moest gebeuren. En dientengevolge organiseerde zij een vakcursus in dienen, dekken, serveeren en alles wat daarmee annex is. Het is van dezen cursus, de eerste die hier ter stede gegeven wordt, dat wij eens een en ander willen ver tellen. Een der lokalen van de Vakschool voor meisjes werd er voor beschikbaar gesteld en de bekende ober van „Bellevue", de heer Wei- tering, treedt er, geheel belangeloos, op als leider. Op het oogenblik zijn er acht deelne mers, en dat zijn waarlijk niet allen jongelui, maar er zijn mannen bij, die op dit terrein reeds ervaring hebben. Voor hen is zoo'n cur sus dus zuiver een herhalingscursus; de tijd, ook in dit vak, is voortgeschreden en heeft moderne opvattingen gebracht, die uiteraard eenige bestudeering vereischen. 's Maandagsavonds wordt de cursus ge geven; de bedoeling is een 3-maandsche cursus (13 weken), die dan bij welslagen, den vol genden winter herhaald wordt. De kosten voor de deelnemers zijn nihil; een kleine huur voor het gebruik van leervertrek en van eenig materiaal, dat de Vakschool verstrekt, wordt uit de afdeelingen bekostigd. Naast den heer Weitering, die het alge- meene gedeelte verzorgt, staat de chef-kok van „Bellevue", die leert hoe men smakelijke, pikante sausen, kan maken enz. Dat zoo'n cursus van groote beteekenis Is voor deze menschen, zal de volgende korte beschrijving van dezen derden avond, hopen wij, aantoonen. Door den leider was een menu opgesteld voor een diner voor zes personen, dat ter hand werd gesteld aan een der jongste deelnemers, met de opdracht dit geheel zelf standig en volledig te volvoeren. De jonge man moest beginnen met tafeldekken; onder aanwijzingen en kritiek van de rond hem staande collega's, werden de verschillende couverts zaakkundig geplaatst. Vooral de juiste plaats der bestekken (lepel, vork en mes), is van veel belang, en hieraan wordt vaak al de bekwaamheid van den kelner ge toetst. De tafel werd gedekt, niet zonder dat di verse moeilijkheden overwonnen waren. Intus- schen had de heer Weitering de gelegenheid benut om aan een anderen cursist op te dra gen de verschillende wijnen op te noemen, die bij de gerechten geserveerd behooren te wor den. Want dat, geachte lezer, is ook een studie apart. Hij bracht het er, dit zij in het voorbij gaan gezegd, best af. De tafel was gedekt, zeiden we, en nu kwam het moeilijkste deel van de opdracht: het opdienen der verschillende gerechten. De deelnemers zelf waren ditmaal de gasten en als ze den wijn dronken, deden ze de oogen dicht. Omdat, begrijpt u, het anders aqua pom- pa was. De soep was afkomstig van de pomp station in de duinen en werd uit een heusche soepterrien, met heuschen soeplepel, in de bor den gedaan. Dan kwam het opbrengen* kri tisch stond de heer Weitering er bij en gaf aanwijzingen, correcties, enz. En ook de gas ten bleven in de rol, namen de soep en de oes ters en de croquetjes, volgens de regelen der kunst in ontvangst. Er was bij de deelnemers veel animo en veel ernst, en zeker zullen zij van deze cursus sen veel meenemen. Men weet dus nu, dat men, voor goede restaurant- en hötelkelners, ook hier ter plaatse terecht kan, en dat het adres voor nadere inlichtingen aan de Vak school is. RAY FOREST IN „CASINO". Zondag j.1. werd het programma van be kende bands in „Casino" voortgezet met het optreden van Ray Forest en zijn 12 man. Dit ensemble heeft zich in korten tijd een zeer groote populariteit verworven, door zijn op treden in La Gaité en voor de A.V.R.O.- microfoon. De eminente oud-Flierefluiter-leader heeft een aantal goede krachten bij elkaar gebracht. Een van de best is hiervan wel de trompettist Sam Dasberg, die vroeger deel uitmaakte van de „Ramblers". Verder herkenden we den tenor-saxophonist van Johnny Dunn en den alt-saxophonist van Dajos Béla. Verder noe men we nog den trombonist Tony Wijman, die tevens als scatsinger dienst deed. De pauzes werden gevuld met het optreden van den refreinzanger Bert van Dongen. Deze gaf enkele liederen ten beste, die goed in den smaak vielen. Dit was eenigszins te verwon deren, want op een avond van jazz-muziek heeft men dikwijls geen aandacht voor liede ren als Ay, ay, ay, Oh Sole Mio, A Sweet Mystery of Life e. a. Dat de bezoekers den zang apprecieerden, bewees het daverend ap plaus en de toegiften, die Bert geven moest. Al met al heeft de band ook in Den Helder vele aanhangers verworven. HET GROOTE BAL MASQUé IN CASINO. Het bonte schouwspel van een Bal Masqué heeft altijd iets zeer aantrekkelijks. Dit jaar wordt er in Casino bijzonder veel werk van gemaakt. Een feeërieke verlichting en een bij zonder mooie versiering van de groote zaal én het tooneel doen U Casino niet herkennen. Twee Bands zorgen voor de uitmuntend hier bij passende muziek en wel de Negerband van Freddy Johnson welke reeds twee dagen met groot succes hier optrad en de Casino Band waarvan de muzikale prestaties met den dag stijgen. Voor de gemaskerden worden tal van schit terende prijzen beschikbaar gesteld en reeds gaven velen zich op. Plaatsen voor toeschouwers worden ook ge reserveerd op het balkon en tooneel vanwaar zij een uitstekend gezicht hebben op het bonte gedwarrel van de feestvierende menigte. Voor den voorverkoop van entreekaar ten en de opgave van gemaskerden verwijzen wij naar de advertentie van Woensdag en Don derdag. EEN AARDIG, ZEER NUTTIG SPEL. „Het veilige Baken". Dit is het Shell-verkeersspel, dat door de Bataafsche Import My., verkoopkantoor van Kon. Shell-producten te 's-Gravenhage in den handel wordt gebracht. Juister is te zeggen, dat het, zoolang de voorraad strekt, op schrif telijke aanvrage aan het adres der maatschap- pg, Carel van Bylandlaan 16, Den Haag en met bijvoeging van een 3 cents postzegel, wordt toegezonden. Aan de kantoren der maat schappij kan het echter niet worden afgehaald. Zooals de naam aangeeft, is de bedoeling de jeugd al spelende de verkeersregels te leeren; de klassieke put, de gevangenis en hoe al die strafoorden van ons oude ganzenbord meer heeten, zijn afgeschaft en vervangen door Shell-bakens of andere Shell-puntenoverigens brengt ook dit gemoderniseerde ganzenbord dezelfde verrukkingen aan de tegenwoordige jeugd dan haar voorgangster ze bracht aan de vaders en grootvaders. De afnemers van de Shell-producten zullen wel met dit spel kennis gemaakt hebben, maar zooals we reeds zeiden, is het ook voor anderen, en dan tot een beperkt aantal, nog verkrijgbaar. De afdeeling Den Helder van „Veilig Ver keer" heeft een 400-tal van deze spellen die al spelende den spelers een inzicht geven in de vele verkeersteekenen, ontvangen. Hiervan hebben alle politiemannen een exemplaar gekregen, voorts zijn er ter beschik king gesteld van de speeltuinvereeni- gingen, terwijl de jongens van de Ambachts school, die het Verkeersexamen afgelegd heb ben, allen een exemplaar krijgen. Leden van Pag. 1 Feuilleton t Buitenlandsch Overzicht Een stratosfeerverbinding Engeland Italië 6 De herdenking van den dood van koning Albert3 De storm van Zaterdag. Verschillen de ongelukken3 De Koningin en Prinses Juliana ver trekken a.s. Woensdag voor eenige weken naar Zwitserland n i De terugkeer van de mariniers in ons land. Kapitein de Bruyne ko ninklijk onderscheiden jp Tien jongens te water geraakt in de Nieuwe Meer te Amsterdam. Een 18-jarige jongen verdronken Van de Zuidpier te IJ muiden zijn Zondagmiddag tivee verloofden te 18-jarige jongen verdronken 6 De vechtlustige Italianen. Meer dan 10.000 zwarthemden willen naar So- malilandi Oe besprekingen van de Saarcom- missie zyn geëindigd. De ondertee- kende overeenkomsten1 De „K XVIII" is gisteren te Monte video" aangekomen 8 Een mislukte Oceaanvlucht van Gados en Resai. Behouden te Porte Proja gelande Achterlichten voor rijwielen noodig om een einde te maken aan lange reeksen ongevallen8 Auto in de Waal gereden. Dr. Ver beek verdronken Omtrek-nieuws 7 Marktberichten 3 Marineberichten Sportnieuws JP I j) Woensdag 20 Februrri. 5e Marine-Concert, Casino. Donderdag 21 Februari. Filmavond v. „Zonnestraal", Musis Sacrum, 8 uur. Rehobothkerk, Prof. Dr. J. Waterink, voor het V.V.-comité, over ,Jeugdcrisis of aftake ling". Zaterdag 23 Februari. Bal-Masqué Select van het Dansinstituut Po lak, Musis Sacrum, 8 uur. Bal-Masqué, Casino, 8.15 u. „Veilig Verkeer" kunnen een exemplaar afha len bij het secretariaat, Molengracht 7, uit sluitend Woensdagvavond tusschen 7 en 8 u, ONGEKEURD VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Door een ambtenaar van den vleeschkeu- ringsdienst werd bij den slager v. V. te Julianadorp ongekeurd vleesch in beslag ge nomen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Er werd proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner dezer gemeente terzake het laten voorttrappen van een transportrijwiel op meer dan twee wielen door een persoon bene den den leeftijd van 16 jaar. Proces verbaal is opgemaakt tegen een in woner dezer gemeente terzake overtreding van de Winkelsluitingswet. De „Nw. Rott. Crt," schreef Zondagmorgen o.m.: De mariniers zijn weer thuis! En de rentrée-joyeuse van ons populaire corps in het vaderland en in de Maasstad gisteravond kon de gedachte wekken, dat het hier ging om een historisch evenement voor Rotterdam en voor Nederland, wat het dan ook inderdaad in zekeren zin was. Een groote schare heeft bij station Maas de terugkee- rende mariniers opgewacht, en toen deze, na om 8 u. 20 te zgn aangekomen, onder de overkapping uit marcheerden, heeft men hen luide toegejuicht. De aankomst. Twaalf minuten over tijd, om 8 u. 20, rolde de lange trein, vol mariniers, die, in veld- tenue, zich achter de coupé-raampjes vertoon den, het station binnen. Kapitein M. R. de Bruyne, die zooals men weet, met het commando van den troep in de Saar is belast geweest, meldde den troep bij kolonel Dorren. Op hetzelfde oogenblik laaide het licht van een helder schijnende fakkel op. welke door de vuurwerkfabriek „De Kat" te Leiden in samenwerking met Polygoon is vervaardigd en bij deze gelegenheid voor het eerst toege past, en vulde het geheele perron met een lichtsterkte van honderd-duizend kaarsen, dat geruimen tijd bleef branden, en de ruimte lichter maakte dan zij ooit op klaarlichten dag is geweest! De batterij van foto- en film camera's kon haar werk doen. Uit de achterste wagon, traden de officie- len, onder wie ook de Engelsche verbindings officier More, die eenige dagen te dezer stede zal bhjven, en ds. J. van der Giessen, vloot- predikant. Er klonken bevelen en fluitsignalen. Er werd aangetreden, de troep werd aan den commandant gepresenteerd. Een roffel zette in, de pijpers deden zich hooren, buiten klonk het gejubel van de wachtenden. Het vaandel werd het perron opgedragen, voor den troep. Het Wilhelmus werd geflo ten, en toen zette de troep zich in beweging, nadat kolonel Dorren een kort en krachtig woord van begroeting tot den troep had ge richt, en een gelukwensch had uitgesproken naar aanleiding van de wijze, waarop het korps zijn eervolle taak in het Saargebied heeft volbracht. Toen ging het, door dichte drommen men schen heen, naar de kazerne. Op de binnenplaats. In den stroomenden regen, onder tromgerof fel en gefluit van de pijpers, marcheerde het bataljon de binnenplaats van de Mariniers kazerne op en maakte daar front. De commandant van het corps mariniers, kolonel C. J. O. Dorren, was met eenige offi cieren ter verwelkoming aanwezig. Nadat de commandant van het Saarcontin- gent, kapitein M. R. de Bruyne, de thuiskomst van zijn troep had gemeld, is daarvan mede- deeling gedaan aan den vice-admiraad J. de Graaff, die bij deze ontvangst den minister van defensie vertegenwoordigde. Vice-admi- raal de Graaff was vergezeld van zijn adju dant, reeds eenigen tijd aan de Mariniers kazerne aangekomen. Toen zijn excellentie op de binnenplaats verscheen, bracht de troep de eerbewijzen. Vice-admiraal de Graaff heeft vervolgens het bataljon toegesproken. Spr. zeide, dat de minister van defensie het betreurde bij deze thuiskomst niet tegenwoordig te kunnen zijn zooais hij op 20 December persoonlijk afscheid genomen heeft om allen een goede reis te wenschen en daarom spr. opdracht gegeveu had den troep thans welkom te heeten. Zijn» Excellentie hoopt, dat gjj allen de uwen'la goeden welstand zult aantreffen.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5