Buitenlandsch Overzicht. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MOORD OP DE KEIZERSGRACHT Meer troepen naar Afrika. Kruidt Uw sausen met BINNENLAND De uitpoldering van den noordoostpolder LISTERINE TANDPASTA eerste blad DINSDAG 26 FEBRUARI 1935 63ste JAARGANG Het bezoek van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken aan Berlijn. Beëindiging van de Fransch-Oostenrijksche besprekingen. Het Engelsche bezoek aan Parijs. F e u i 11 e t o n. Fransch- Oostenrijksche besprekingen Drie groote schepen vertrekken. De ex-keizer naar Zandvoort Een proefuitzending van de Nederlandsche seintoestellenfabriek. Als Uw tanden van gezondheid stralen, verraadt dit een regelmatig gebruik van De deplorabele toestand van de Groote Kerk te Alkmaar. COURANT rrr: Per 3 maanden by voorultbet': «eldersehe Courant t 1.50; Koegras. Neder 1 On 7™' VViertngen en Texel f 1.65; binnenland f 2.-. landen f 3 20 ,st"IntJiu Per zeepost f 2.10, Idem per mail en overige JÜS'4t noa' 4 ct-> fr- P- P- 6 ct Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. f0.50, f0.70. f0.70.fl._ Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, fl.50, VerschijntDinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct per regel (galjard). Ingez. medad. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) b(j vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Duitschland heeft zich nu bereid verklaard om over alle punten van de in het Londensche com muniqué vervatte kwes ties van gedachten te wisselen. Dat is tenminste een stap in de goede richting, er zullen nog wel heel wat moeilijkheden omzeild moeten worden voor dat men het eens wordt, maar In ieder geval is overleg nu mogelijk. Duitschland voelt wel dat het zich volkomen zou isoleeren, als het niet toeschietelijker wordt en het moet dus wat water b(j den wyn doen. De vastberadenheid, die Londen opeens ten toon spreidt, heeft indruk gemaakt te Berlijn schreef de „N. Rott. Crt." Zaterdagavond. Opeens is het uit met de ontwijkende tactiek. Dit is een reden tot voldoening, niet alleen voor Londen en Parijs, maar waarschijnlijk ook voor verschillende goede Duitsche diplo maten. Die hebben zeker gewaarschuwd, dat de anderen zich niet bij den neus zouden laten nemen, ,,aan den neus rondleiden", zooals het in het Duitsch zoo bijzonder teekenend heet. Eén dreunende slag op tafel met de Engel sche vuist is voldoende geweest. Engelsche be- toogen worden te Berlijn soms 't slechts juist door diegenen verstaan, welke op dat oogen- blik den doorslag geven. Als die Duitschers zich wilden doen gelden, dan leggen zij dat terdege in hun toon. Te Londen heeft men \e veel aanraking met oosterlingen gehad, om Aldus te spreken. De oosterling kan beleefd, ja, haast onderdanig in zijn woorden blijven, als hij reeds bezig is den hards ten dwang uit te oefenen. De Engelschman blijft, als hij beleefd van aard is, ook heel lang uitermate hoffelijk. Van dat type is Sir John Simon een voorbeeld. Wat wij met den vuistslag van Engeland, die Berlijn nu begrepen heeft bedoelden, schrijft het blad, is het bericht, dat Simon misschien zijn reis naar Moskou zou voort zetten. ïntusschen zijn niet alleeen zekere heeren te Berlijn, maar ook wij toeschouwers wijzer geworden ten opzichte van de bedoelingen van Londen. Het communiqué had daarop een toelichting gegeven, die de meesten onzer maar betrekkelijk zullen hebben vertrouwd. Het communiqué leek duidelijk: „Wij moeten de Duitschers beleefd en als gelijk behandelen, wanneer wij met hen verder willen komen. Geen ultimata. De stok niet ln de hand, maar achter de deur. Er moet nu iets geschieden, om een einde te maken aan de eeuwige onrust en onzekerheid, en verder aan den krankzin nigen wedstrijd in bewapening. Daarvoor zijn de verschillende verdragen noodig. De Duit schers moeten niet weerbarstig zijn, dat zou bewijzen, dat zij bedenkelijke plannen koeste ren. Wjji) moeten hun, in een vorm, waarop niets aan te merken valt, een uitnoodiging zenden om over alles, wat wij als een noodza kelijkheid voor den vrede beschouwen, mede te onderhandelen. Verder doen wij nu nog niets. Wij wachten de antwoorden van alle uitgenoodlgde staten af. Zijn die antwoor den binnen, dan komen wij weer bijeen'. In dit laatste, onschuldige zinnetje, stak het dreigement „Wij gaan desnoods zonder Duitschland door Amsterdamsche III detectiveroman 111 27) Ida Basquette, alias Ida Bosman, haalde haar schouders op alsof g& Wilde: zoo is de wereld en ik kan haa 'Tan^w kant beke en." gaf Middelt toe, „is er veel te zeggen voor - w houd g_ „Nietwaar? Ennezoudt u c aa toedracht van de zaak, voor zoover i betrokken ben, geheim willeu houden „Onder het motto: gedane zaken ne geen keer. nietwaar? Uw openhartigheid ts wat laat gekomen, maar ik beloof u uw '1fu buiten de zaak te houden." De actrice stond op en Middernacht liet haar hoffelijk uit. Buiten rumoerde de staa, het was een Zaterdagavond, de straten war vol en druk, ln de verte fonkelden de licht reclames tegen den avondhemel. Ida «a quette's oogen glinsterden. ZU voelde we e den polsslag van het leven, zij hoorde we de geluiden die haar lief waren, z(j was wee de avonturierster, de lichtzinnige vlinder, die leeft voor den schijn. Met de gemakkelijkheid vrouwen van haar karakter eigen, schudde z() de emoties die haar niet aangenaam waren, van zich af, ver gat de tragedie waarin zij een belangt Heeft men te Berlijn de ernst daarvan niet begrepen Wij kunnen het ons heel goed voor stellen. Zooals gezegd, ook wjj waren er niet zeker van, dat het dreigement meer dan een poging tot zachte pressie was. Of de Engelsche vastberadenheid nu zoo groot geworden was, dan wel, of de proef, die Berlijn met het geduld der Engelschen had genomen, toch werkelijk al te tartend was ge weest, het effect liet niet lang op zich wach ten. Wij hebben deze week al op een bedrij vigheid kunnen wijzen, die het gezoem is ge weest, dat aan het slaan van een groote klok pleegt vooraf te gaan. De slag kwam ook. Men heeft te Berlijn geen oogenblik geaarzeld omtrent zijn beteekenis. Londen liet zich niet van Frankrijk aftrekken. Londen was in tegendeel bereid, de Fransch-Russische sa menwerking niet alleen te erkennen, maar zelfs de nuttigheid ervan voor eigeh gebruik te onderzoeken. Een geweldige schaduw viel er over de Duitsche politiek: De schaduw van de herrezen entente cordiale tegen Duitsch land, nu met Italië reeds onmiddellijk erbij, en zonder een Donaumonarchie als tegen wicht. Men kent te leriijn zeer wel de ver deelde gevoelens in Polen omtrent de politieke oriëntatie van het land. Wat zou de invloed van Sir John Simon daar kunnen bewerken, bij het moreel en oeconomisch gezag, dat hij vertegenwoordigt, en bq de overredingskracht, die een Belgisch-Russische toenadering op zich zelf al, door haar dom gewicht, te War schau moest uitoefenen. De slag van Londen was zeer wel berekend. Berlijn moest zwich ten. Het heeft den slag nog lang niet verloren, maar de eerste strijd om het voorterrein is te zijnen nadeele beslist. GENERAAL GRAZIANI, opperbevelhebber van de Itallaansche troepen, die naar Oost-Afrika zijn ingescheept. De Oostenrijksche bondskanselier, Schusch- nig, en de Oostenrijksche minister van buitenland sche zaken, hebben een bezoek aan Parijs ge bracht, waar zij besprekingen hebben ge voerd met de Fransche regeering. De Oosten rijkers hebben zich principieel uitgesproken voor het Fransch-Italiaansch accoord van rol had gespeeld dan zij ooit achter het voet licht had vervuld. Middernacht zag haar met veerkrachtige passen den Singel afloopen en mompelde: „Wonderlijke karakters. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Wie, voor den drom mel, wordt Jan Heeringa's opvolger?" Middernacht liet zich door zijn hospita zijn middagmaal brengen en at met de bedaardheid van iemand die weet dat zijn taak is volbracht, en dat hij er voorloopig eens een poosje ztjn gemak van zou kunnen nemen. Het was be haaglijk warm in zijn kamer, buiten viel de regen in stroomen neer. Na het eten dronk de detective zijn koffie en doodde den tijd met het rooken van een half ozijn cigaretten. Hij verwachtte bezoekers, zes bezoekerr, tezamen een gezelschap vormend van zeer uiteenloo- pende menschen. In de eerste plaats z(jn op drachtgever, bankier Heeringa, wien hij be loofd had dienzclfden avond de zaak tot een einde te brengen, in de tweede plaats mr. van Dorsten, diens aanstaanden schoonzoon, ver volgens inspecteur Emonts met twee van ztjn mannen, en tenslotte den schrijver van deze regelen, die de dramatische ontknooping van deze zaak bijwoonde op uitnoodiging van z(jn vriend den detective, die van dramatische ontknoopingen hield, en die het liefst de mis dadigers die ht) op het spoor kwam, zich in eieen persoon liet aanmelden aan zijn woning. Ik vond Norman uitgestrekt liggen op een divan, zijn oogen half geloken, stompjes ciga- ret naast hem, rondgestrooid over het koste lijke tapijt, dat hij met zijn afschuwelijke slor digheid niet ontzag, tot wanhoop van Bniinsma, brave ziel. die al het mogelijke deed om het vertrek proper te houden en daar altijd maar zeer betrekkelijk in slaagde. Hij staarde naar een portret dat tegenover hem aan den muur hing, een foto van een Rome en het Fransch-Engelsch accoord van Londen. Zaterdagmiddag zijn de besprekingen tus- schen de belde regeeringen geëindigd. Het of- Dr. KURT VON SCHUSCHNIGG, de Oostenrijksche bondskanselier. ficieele communiqué, dat na afloop werd uit gegeven, was van den navolgenden inhoud: De Fransche en Oostenrijksche ministers hebben gemeenschappelijk den algemeenen toestand onderzocht en zich daarbij in het bij zonder bezig gehouden met de voorwaarden van de bevordering van het vertrouwen en de consolidatie van den vrede in Midden-Europa. Zij erkenden eensgezind de voordeelen. die alle belanghebbende landen moeter trekken uit het sluiten van een Midden-Europeesch pact, in den geest van volledige gelijkberech tiging, een pact, waarvan de grondslagen zijn vastgesteld tijdens de Fransch-Italiaansche onderhandelingen. Zij begroetten de overeenstemming tusschen de Fransche en Engelsche regeering, die het plan van een dergelijk pact als een element van zekerheid beschouwen, dat met de andere pacten van regionaal karakter een ondeelbaar geheel van vredeswaarborgen vormt en dat geschikt is, om de oplossing van de hangende algemeene vraagstukken te vergemakkelijken. Afgezien van den gelukkigen terugslag, die een dergelijke oplossing ongetwijfeld op den oeconomischen toestand van de wereld hebben moet, hebben de ministers kennis genomen van de reeds door onderhandelingen op dit gebied tusschen Oostenrijk en verschillende Europeesche staten, onder welke ook Frank rijk, bereikte resultaten. Met den wensch op intellectueel gebied een nieuwe vooruitgang in de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Oosten rijk te bereiken, willen zij binnenkort onder handelingen openen, om tusschen beide landen het contact en de uitwisseling op wetenschap pelijk, artistiek en litterair gebied te bevor deren. Saarvraagstuk naar Saarbrlicken te begeven, om daar op 1 Maart, in naam van den Vol kenbond, het bestuur over het Saargebied aan Duitschland over te dragen. DE ENGELSCHE TROEPEN TERUG UIT DE SAAR. Een maand verlof. Vrijdag Is het eerste bataljon van het regi ment Essex als eerste van de troepen, die terugkeerden uit het Saargebied, te Londen aangekomen. Onder groote belangstelling marcheerde het van Kingsci oss naar Catte- rick. Over het algemeen waren de mannen over' hun verblijf in het Saargebied best te spreken. Zij brachten allerlei souvenirs mee. Natuurlijk ook als eigenaardigheid Swastika- vlaggen. Dinsdag moeten zij inspectie maken. En dan krijgen zij een manad verlof als vergoeding, omdat zij met Kerstmis en Oud- en Nieuw zoo ver van huis zijn geweest DE OVERDRACHT VAN HET SAAR-BESTUUR. Aloisl zal op 1 Maart het bestuur over het Saargebied aan Duitschland overdragen. De voorzitter van den Volkenbondsraad, Tewfik Roezjdi Aras, heeft tot baron Aloisl het verzoek gericht, zich met zijn medeleden van de raadscommissie van drie voor het meisje met een wipneusje en een onberispe lijk figuur, een sporttype van onmiskenbare charme. Ik wist dat hij aan dit meisje zijn hart verloren had, en dat hij, met al zijn practische hoedanigheden, uren kon liggen droomen en fantaseeren, en zich luchtkastce len bouwen, bewoond door dit meisje en hem zelf. „Hallo!" zei hij oedaard, „heb je mijn bood schap gekregen. Niets te doen voor de krant vanavond?" „Neen," antwoordde ik, „vanavond ben ik geheel tot je beschikking. En ik moet eerlijk zeggen, dat ik brand van nieuwsgierigheid om te weten te komen hoe dat drama op de Kei zersgracht zi' nu precies heeft afgespeeld." „Ga dan zitten en luister." En Norman Ray, die mij, voor zoover hij het noodig had geoordeeld, voortdurend op de hoogte had gehouden van zijn vorderingen in deze geheimzinnige zaak, vertelde mij nu van den zelfmoord van den ouden knecht, en hoe licht de justitie op een dwaalspoor had kunnen worden gebracht door zich blind te staren op den schijn die tegen aderen pleitte. Ik luisterde met open mond toe, en toen h(J uitgesproken was, kon ik niet nalaten op te merken: „Dus allen waren onschuldig er is ln het geheel geen misdaad gepleegd?" „Allen zijn niét onschuldig," antwoordde h(j, „en er is wél een misdaad gepleegd. Er is niemand vermoord, dat is waar, maar er werd wel degelijk een collier ter waarde van dertig duizend gulden gestolen; daarvan zoeken we den dader, en die dader wordt vanavond ge arresteerd!" „Waar, en wanneer, Norman?" „Hier in dez kamer en over een uur, on geveer. Maar Je moet je woord geven, dat Je aan wat je hier zult zien en hooren, geen rucht baarheid zult geven. Er zijn omstandigheden De troepentransporten naar Italiaansch Oost-Afrika zijn thans in vollen gang. De „Vulcania" die Zaterdagavond van Napels in zee gestoken is, kwam Zondagmorgen vroeg in Messina aan, waar onmiddellijk met de inscheping is begonnen. Een tweede groot stoomschip, de „Biancamano", zou Zondag, eveneens uit Napels, naar Italiaansch Oost- Afrika vertrekken. Een derde stoomschip, de Zaterdagavond een bal-masqué in Pen's beiders aan boord met hetzelfde doel ver trokken. Ook dit 8.s. legt in Napels en Mes sina aan voor het opnemen van verdere transporten. Verbouwing in de villa van baron Von der Heydt te Zandvoort. In huize Lichttoren, de villa van baron Von der Heydt te Zandvoort, worden op het oogen blik grondige veranderingen aangebracht. Deze verbouwingen geschieden in overleg met den gewezen Duitschen keizer. De verbouwing trekt te Zandvoort de aan dacht, omdat men daaruit meent te kunnen afleiden, dat binnen niet al te langen tijd de ex-keizer met zijn familie hier gedurende lan- geren duur zal vertoeven als gast van baron Von der Heydt. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDELSBESPREKINGEN. Een gunstige wending. Naar men weet, zjjn sinds eenige dagen bespreekingen over een nieuwe handelsover eenkomst tusschen Nederland en België op het departement van oeconomische zaken te 's Gravenhage voortgezet. Naar ons ter oore komt, schrijft de Nw. Rott. Crt", is thans in deze onderhandelingen een gunstige wen ding gekomen, zoodat de parafeering voor de leiders der beide delegaties kan worden tege moet gezien. Nadat in het begin van deze week zoo vernemen wij een oplossing was gevonden voor het steenkoolvraagstuk, dat een ernstig struikelblok vormde voor de onderhandelin gen, hebben de besprekingen een vlotter ver loop gehad. Na het steenkoolvraagstuk bleef nog over een regeling te vinden voor de wijze van den Belgischen invoer hier te lande. Ook op dit punt z(jn de delegaties het Zaterdag ochtend eens geworden, zoodat wij den indruk hebben, dat aan de tot stand koming van een accoord niets meer in den weg staat. Waargenomen door de K XVTII. De Nw. Rott. Crt. verneemt, dat b(j den marine-dienst te Amsterdam bericht is inge komen van den commandant van de onder zeeboot K XVm, welke zich op dat tijdstip bij Aden bevond, dat in den nacht van 21 Februari J.l. om 1 u. 30 Greenwichtqd een fabriek, werkende op de omroepgolflengte zender van de Nederlandsche seintoestellen- van Hilversum, met zeer groote sterkte, ge hoord werd. Bij informatie is het blad gebleken, dat het hier een proefuitzending van bovengenoedme fabriek betrof, met een draaggolfvermogen van 120 kw., gemoduleerd met gramofoon- platen. Gezien dit resultaat op byna 600 km ver kregen mogen de ontvangstresultaten in ons land met belangstelling tegemoet gezien wor den, voor het geval, dat deze proefzender voor omroepdoeleinden beschikbaar gesteld zou worden. Tweemaal per dag Lislerine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 cents Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruikers over de geheele wereld De voortzetting van de werkzaam heden. In verband met de gfruchten omtrent niet voortzetting der werkzaamheden aan den Noordoostpolder in het meer Flevo had zich uit vertegenwoordigers van den middenstand der aan het meer gelegen Friesche en Over- ijsselsche gemeenten een comité van actie voor spoedige inpoldering gevormd. Een dele gatie uit dit comité, bestaande uit de heeren H. G. Scheltens, voorzitter der Kamper Ver- eeniging voor Handel en Industrie, K. Koffe- man, secretaris der Middens tan dsvereeniging van Urk, en B. F. Velsen uit Vollenhove, heb ben een conferentie gehad ten departemente van waterstaat. Naar wjj vernemen verzekerde de direc teur-generaal, dr. ir. J. A. Ringers, dat het werk zeker zal worden voortgezet, wanneer de beide Kamers den post van 2 millioen zullen hebben goedgekeurd, welk bedrag zal moeten dienen om gedurende 1935 met enkele voorbereidende werken aan te vangen en het mogelijk te maken de eerste termijnen van een grooter werk, als begin van de indijking, te betalen. Onjuist was de meening, dat de minister van financiën daartegen bezwaar zou hebben. De regeering, zoo verzekerde de heer Ringers, is zich volkomen ervan bewust toe zegging te hebben gedaan de inpoldering voort te zetten, en er zouden wel zeer ern stige motieven moeten zijn om het werk stop te zetten. Ten departemente wordt thans on derzocht, of en in hoeverre de kosten der werkzaamheden door daling van materiaal- prijzen en door de loonsverlaging zouden kun nen verminderd worden, en zeer binnenkort zullen deze berekeningen beëindigd zijn. Het comité zal thans bij de verschillende Kamerfracties steun zoeken voor zijn actie. De gemeentebesturen der aan het meer ge legen Friesche en Overjjsselsche gemeenten hebben zich ten gunste van een spoedige in poldering met een adres tot den voorzitter van den ministerraad gewend. die me tot dat verzoek noodzaken, er zijn in deze zaak een paar jonge menschen oetrokken die ik niet wil kwetsen. Het zou misschien een mooie primeur geweest zijn voor Je krant, maar die jacht op nieuws van jullie, heeft ai zooveel slachtoffers gemaakt. Heb ik je woord?" Niet zonder tegenzin mijn journalistiek bloed kwam in verzet deed ik de belofte van geheimhoud) 'g die hij eischte. „Enne... h'm... ben je nogal in conditie?" vroeg ht). „Ik bedoel: als het noodig mocht zijn een paar... h'm... rake klappen uit te deelen, ben je dan van de partij? We hebben te doen met een wanhopige, zie je, een man van groote lichaamskracht, en ik wil geen gebruik maken van wapens." „Je wilt je man levend in handen krijgen, hè. Wel, je kunt op me rekenen. Maar als ik me niet vergis, wordt er gebeld." Ik had mi) niet vergist, juffrouw Bruinsma kwam aanschommelen, en diende drie heeren aan, inspecteur Emonts en twee politieman nen. Middernacht posteerde de laatsten achter de breede portières die zijn suite in tweeën deelden, en gaf nauwkeurig zijn instructies, die hierop neerkwamen, dat de mannen, op een teeken van den detective het klappen in zijn handen zich moesten werpen op den man bij wiens binnentreden het teeken zou worden gegeven. De beide rechercheurs, intelligente mannen, aan gevaar gewend, knikten, en nauwelijks waren z\j achter de verbergende gordijnen verdwenen, of do schel ging en aangediend werd mr. van Dorsten. „Goeien avond, Ray, zei hij binnentredend. „Je hebt me gevraagd vanavond hier te ko men..." Hij zweeg plotseling toen hij ontwaarde dat er nog andere bezoekers waren. Middernacht stelde ons voor. „Aangenaam," zei de adovcaat met iets ge reserveerds in zijn houding, dat mij dadelijk op viel. „Ga zitten, van Dorsten," noodigde de detec tive, en wees hem een fauteuil aan. „Ja, ik heb je verzocht vanavond... h'm.., hier te ko men, omdat ik meen dat... enfin... het doet er niet toe wat ik meen. Kijk eens hier, van Dorsten, de zaak-Heeringa heeft, als ik het zoo noemen mag, een onverwachte wending genomen. Een wending die voor mij misschien niet zoo geheel onverwacht kwam, maar voor anderen.-., h'm... voor anderen wel." „Neen wacht even..." de detective hief de hand op toen de advocaat hem In de rede wil de vallen en achter de portières meende ik geritsel te hooren, alsof de beide rechercheurs op het punt stonden op het verwachte teeken in te grijpen. „Laat mi) uitspreken, van Dorsten," ging Norman Ray voort, „en je... h'm... een paar mededeelingen doen, die je zullen intereseeren, en die je rechtsstreeks aangaan. Nog slechts enkele dagen geleden bezocht ik Je op je kan toor, en ik speelde open kaart met je. Ik noem de je op wie in de termen vielen als verdacht van moord en diefstal, ik zei je onomwonden waar het opstond. Ik kan je nu vertellen dat Hendrik Bosman zelfmoord heeft gepleegd, neen, val me niet in de rede, maar dat de dief van het collier zich... h'm... tot op dit ogoen- blik nog op vrije voeten bevindt. Maar niet lang meer van Dorsten, niet lang. Ik heb je verhaal over je nachtelijk bezoek aan het huis op de Keizersgracht aangehoord, en het bracht je in een lastig parket. Wat het tijdstip be treft, waarop je in het huis was, daarvan weet Restauratie dringend noodzakelijk. Ieder die ooit te Alkmaar kwam, zal het opgevallen zijn, hoe mooi de prachtige Groote of Sint-Laurcnskerk, zooals zij vroeger heet te, in het stadsbeeld past. Men kan zich de Kaasstad niet denken zonder deze kathedraal, één van de mooiste kerkgebouwen in Noord- Holland, boven het IJ. Welnu, dit schoone 15de- eeuwsche gebouw verkeert in een bouw kundig zóó slechten toestand, dat de keerk- voogdij der Herv. gemeente te Alkmaar on langs aan de Regeering heeft medegedee! dat zjj niet anger de verantwoordelijkheid wenscht te dragen voor den deplorab"' toestand, waarin het koor en andere - ten van de kerk verkeeren. Sinds 1927, toen het restauratiewe: k stopgezet, nadat er 460.000 aan verwekrt was, is het koor door steigerwerk gestut, maar thans vertoonen er zich zulke angst wekkende scheuren, dat de toestand werkelijk gevaren begint op te leveren, zoodat de kerk voogdij bovenbedoelde waarschuwing tot de regeering richtte. Deze heeft daarop geant woord, in principe vóór de voortzetting van de restauratiewerkzaamheden te zijn en daar om reeds onderhandelingen met de gemeente Alkmaar en de provincie Noord-Holland te hebben aangeknoopt. Een hinderpaal voor het verkeer? Te Alkmaar zijn verschillende menschen de meening toegedaan, dat men inplaats van de kerk geheel te restaureeren beter een deel ervan had kunnen sloopen, om daardoor een breederen verkeersweg te krijgen, die ter plaatse wel wat smal is en nu allicht (als het niemand iets, want niemand heeft je in en uit zien gaan, en we moeten dus je eigen mededee lingen voor lief nemen." „Maar... e... wat..." „Wacht even, van Dorsten,, ik ben dadelijk uitgesproken. Ik wil je eens duidelijk maken waarom allerlei omstandigheden al onmiddel- sterk tegen je hebben gepleit. Je was in het bezit van juffrouw Heeringa's sleutel. Je wist ook de lettercombinatie van de brandkast. Je zei dat je in de brandkast moest zijn om brie ven te zoeken, en dat kan wel waar zijn ge weest. Ik ga nog verder, het wfts waar wat Je zei. Maar... het halen van de brieven be hoefde het meenemen van het collier niet uit te sluiten. Het was het collier van Je aan staande vrouw, zeker, maar je bent gjen rijk man, Je gaat trouwen op huwelijksvoorwaar den, en..." De advocaat sprong op, doodsbleek, en zich zelf niet meer meester. „Je beschuldigt me toch niet, Ray, dat ik..." Neen, van Dorsten, ik beschuldig je niet. Ik redeneer alleen... h'm..". logisch... zooals... h'm... de politie wel eens redeneert, nietwaar Emonts? Neen, ik beschuldig je niet, integen deel, je weet van den prins geen kwaad. Maar de schijn van Dorsten, o! die afschuwelijke schijn, die tegen iemand zijn kan! Hoeveel on- schuldigen heeft hij al niet in de gevangenis gebracht! Ik heb je alleen maar, en de andere heeren ook, willen laten voelen hoe gevaarlijk het is af te gaan op wat zoo logisch schijnt, zoo voor de hand ligt. Geloof me van Dor sten, een openbare aanklager die zijn vak kent, had je de gevangenis ingepraat. Ha! wie hebben we daar?" (Slot volgt..»

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1