'r Zand. Breezand Wieringen. Texel. j) GEMENGD NIEUWS TTFUDFRSCHE COURANT VAN, DINSDAG 5 MAART 1935. Julianadorp Gemeenteraad van Anna-Paulowna. Fa. J. F. SCHELLINGEN, Binnenland. Jeugdige dief gearresteerd Boerderij afgebrand. Huiselijk drama. De moordzaak-de Bie. De Ned. Herv. kerk te Leer broek afgebrand. Een der oudste kerken van Nederland. Aanklacht tegen den verdediger, mr. Roobol. Twee inbraken te Amsterdam. Onfortuinlijke inbrekers. V 1 ALG. VERG. BEGRAFENIS-VEREENIGING „DE LAATSTE EER". Maandagavond werd bovengenoemde verga dering gehouden in het Café ,,'t Centrum", van den heer H. W. Veul. Aanwezig 31 per- nonen. Opening door den Voorzitter, den heer j. Hossen. Jaarverslag over 1084. Gehouden zpn 3 algemeenc en 5 bestuurs vergaderingen. Een besprekh.g met het per soneel had plaats. Éénmaal inspectie over den inventaris. De Alg. vergadering van den Bond werd bijgewoond. Verder kwam een regeling met oen Helderschen ondernemer tot stand. De finantiën staan niet rooskleurig. In Koegras werden 8 begrafenissen uitgevoerd en in Den Helder 20. De laatste algemeene vergadering was noo- dig om een opengevallen plaats in het Be stuur aan te vullen. Volgt rekening en verantwoording van den Penningmeester K. Bregman. Rap porteur is I. J. Gaakeer Pz., die alles in orde heeft bevonden. De ontvangsten bedroe gen 1853.62, de uitgaven 1509.50. Saldo in kas 344.12. Over 1934 een achteruitgang van 00.63. Er zijn 182 obligatiehouders en 122 gezinnen met 386 leden in het fonds. De reke ning en verantwoording wordt goedgekeurd met dank. Tot commissie voor het nazien der rekening 1935 worden benoemd de heeren Gaakeer, Wijnsma en Speur. Bij de bestuursverkiezing wc het aftre dende lid P. van Bodegraven herkozen. Bij het punt vaststelling salaris personeel, kon men na eindeloos gediscussieer niet tot een oplossing komen. Over 14 dagen een bespreking met de be langhebbenden hierover. Het vervoer van het personeel ret door J. van Scheijen aangenomen voor per keer. Nu volgt, zooals gebruikelijk, de ro. jvraag, waarbij als van zelfsprekend verschillende kleine aangelegenheden naar voren komen en op gemakkelijke wijze worden opgelost. Deze rondvraag zou echter niet ten einde tvo den gebracht, want door enkele personen w-' n zulke aantijgingen geopperd, dat de '«o—i ter de vergadering ontijdig moest be- r'n Ti ren. CENTUAac GENOOTSCHAP KINDEK- IIERSTELLINGS- EN VACANTIEKOL. Jaarvergadering van de afd. 't Zand van het Centr. Genootschap voor Kinderherstel- lings- en vacantiekolonies bij den heer Schrie- ken alhier. De Voorz. Dr. Oterdoom opent met woorden van welkom tot de aanwezige leden en de pers. Hoewel een paar leden meer aan wezig zijn dan vorig jaar moet toch van ge ringe belangstelling worden gesproken. Spr. memoreert hierna nog even het pio nierswerk van wijlen den heer A.C. Bos. De secr. de heer Elzer .eest hierna de no tulen van de op 7 Maart 1934 gehouden jaar vergadering welke onveranderd worden goed gekeurd. Van de groote stapel ingekomen stukken noemen we slechts de voornaamste n.1. rapport van de uitzending van Grietje Luik welke van 28 Sept. '34 tot 30 Jan. '35 in een koloniehuis werd verpleegd. Tevens een schrijven over het stichten van een A. C. Bos- fonds. Het bestuursvoorstel om daarvoor jaarlijks 2.50 te betalen wordt algemeen goedgevonden. Na bespreking van een circu laire van het Genootschap betreffende vlagge tjesverkoop ten bate der Afd.kas wordt beslo ten 1000 ex. te bestellen. Een schrijven van het Prophylaxe fonds kwam in dat een bedrag van 65000,dis ponibel was voor tegemoetkoming in de kos ten van uitzending'. Van het Gem. bestuur van Zijpe was bericht ontvangen dat de max. sub sidie was gebracht van 200.op 100. voor deze afd., terwijl de afd. Oudesluls nu ook loo.kan bekomen. Volgt punt 3 van de agenda Jaarverslag. Dit nu is evenals vorig jaar niet opgemaakt daar zoowel uit de no tulen als uit de rekening over '34 de werk zaamheden over dat jaar voldoende kunnen blijken. De rek. over het afge'oopsn jaar wordt ver volgens nagezien door Je heeren K. de Best en H. Schrieken. Daaruit büjkt dat de ont vangsten de volgende waren: aan contributie van 46 leden 64.subsidie 47.50; rente 9.11 en toeslag uit het Prophylaxe-fonds 6.31; totaal 126.92. De uitgaven bedroegen: voor uitzending be taald 59.25; an-ere uitgaven 28.63, totaal 87.88, zoodat een voordeelig saldo van 39.04 werd geboekt. Alles werd overigens goed in orde bevonden en de beheerder onder dank voor het afgeloopcn jaar gedechargeerd. Hierna bestuursverkiezing. Aftredend zjjn Mej. Bult—Swearts en de heer Elzer. Beiden worden bjj acclamatie herbenoemd. De voorz. sluit hierna de vergadering, onder woorden van dank tot Zr. Meurs welke de uit te zen den kinderen zoo goed was weg te brengen en later weer terug te halen. De correspondent geeft dit cijfer op, dat ons echter te hoog voorkomt. Red. H. Crt. BILJARTEN. Zaterdagavond speelde het 2e vijftal van de biljartclub „De Carambole" tegen dat van T.O.P. bij den heer Boon te Schagen een nc- derlaagwedstrrd. De uitslag was dat T.O.P. in totaal 469 pnt. in 151 brt. en „De Carambole" 375 pnt. in 152 brt. wist te behalen, waarddoor T.O.P. dus verdiend won. R. K. UITVOERING. De R.K. Tooneelclub en het Meisjeskoortje van de congregatie verzorgden samen een avond in de zaal van den heer Borst, waar van de opbrengst bestemd was voor de kerk en de armen. Nadat Pastoor Verhoeff had geopend, bracht de tooneelclub „Arme Rijken" voor het voetlicht, het bekende tooneelstukje, dat ons schetst hoe ongelukkig zich een paar men- schen voelen, die rijk geworden, zich allerlei moeite getroosten om in hun nicuvl milieu geen gek figuur te slaan. Het viel goed in den smaak van het publiek. Ook de daarop volgende zang, onder leiding van mej. van Wever en begeleid op de piano door Pastoor Verhoeff, werd gewaardeerd. Vooral het „An der schonen blauen Donau", in costuum en met speciale belichting voor een passenden achtergrond gezongen, verdiende eên extra applausje. De pauze werd gebruikt om een verloting te houden en daarna kwam weer de Tooneel club, nu met „Het valsche étiket". Zooals het bij een klucht behoort, is er onbedaarlijk om gelachen. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. 0 De agenda van de openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna, op Woensdag 6 Maart 1935, des namiddags te half acht uur ten Raadhuize, beval de volgen de punten ter behandeling: Notulen. Mededeelingen: a. de begrooting voor 1934 is, voor zooveel den gewonen dienst betreft, door Ged. Staten goedgekeurd; eveneens een aanvulling dier be- grooting. b. de op 27 Juli j.1. vastgestelde verordening tot vermindering van personeele belasting voor koffiehuizen is goedgekeurd bij Kon. be sluit. c. de rekening dezer gemeente over 1932 is door Ged. Staten gesloten dd. 16 Jan jl. d. het besluit tot onderhandschen verhuur van het postkantoor is b(j besluit van Ged. Staten goedgekeurd. e. nadat de loonnorm in werkverschaffing tot 25 cents per uur was verlaagd, heeft Z. E. de Min. van Sociale Zaken bij een latere be schikking bepaald, dat de loonnorm op 27 cents gehandhaafd kan blijven; f. het bedrag voorgesteld door de letter u in de regeling van de financieele verhouding tus- schen Rijk en gemeente is voor het jaar 1932 voor deze gemeente vastgesteld op 17.1816; g. verslagen van de Commissiën tot Wering van Schoolverzuim over 1934; h. verslag van het vervolgonderwijs; 1. proces-verbaal van opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger; k. de levering van leermiddelen voor de o.l. scholen Is na gehouden aanbesteding opgedra gen aan de firma P. Out te Koog a. d. Zaan en firma Vooithuizen. alhier; 1. het besluit van Ged. Staten tot het aan gaan van een kasgeldleening tot een bedrag van 100.000.is door Ged. Staten goedge keurd.- Ingevolge dit besluit zijn gelden op genomen zoowel bij de Middenstandsbank als bij de boerenleenbank; m. het besluit van Ged. Staten tot vaststel ling van de jaarwedde van de Wethouders op 300.is bij Kon. besluit goedgekeurd: Benoeming van twee leden van het Burger lijk Armbestuur ter voorziening in de vaca turen Schilderman en J. C. Geerlings. Aanbe volen worden resp. 1. D. J. Dekker, 2. C. v. d. Linden en 1. J. C. Geerligs, 2. R. L. Waiboer. Verzoeken om tegemoetkoming wegens reis kosten ingevolge art. 13 der Lager Onder wijswet 1920 van J. van Drie en A. Voorthui zen. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld. Voorstel tot vaststelling van de belooningen aan de Secretarissen der Commissiën tot We ring van. Schoolverzuim en van de presentie1 gelden der leden. Verzoek van de vereeniging van houders van Landarbeidersplaatsjes om het bodeloon van den ophaaldienst voor rekening der gemeente te nemen. (Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken). Verzoeken van de Nat. Commissie tegen het alcoholisme om maatregelen te nemen tot ver dere verlaging van het max. aantal vergunnin gen en tot vaststelling van een maximum voor het aantal verloven A. (Voorgesteld wordt de verzoeken voor kennisgeving aan te nemen.) Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van het schoolgeld. Wijziging in de Verordening op het beheer van het Grondbedrijf en voorstel tot benoe ming van deskundigen voor de taxatie van de eigendommen over te gaan. Voorstel tot wijziging van de verordening tot aanwijzing van stemlokalen. Voorstel tot belegging van gelden verkregen uit afkoopsommen van begraafrechten. Voorstel tot wijziging van de begrooting '34. Rondvraag. EEN DRONKEN AUTO. Eenige jongelui, die een auto van den heer J. M. gehuurd hadden, raakten in den nacht van Zaterdag op Zondag op de Van Ewijcks- vaart tusschen Kleiweg en Kleine Sluis danig met den wagen aan het slingeren. Eerst werd een boom geraakt, daarna nog wat gezigzagd en tenslotte lag de auto op z'n kant in de riet- sloot. De vrienden brachten het er goed a", doch de auto kreeg er erg van langs. Garage Jonker heeft er zich over ontfermd. „DE RABBIJN VAN SELCHA". Door „Kunst na arbeid", de tooneelvereeni- ging van de jongelingen-congregatie werd in de zaal van de „Vlas- en Korenbeurs" opge voerd „De Rabbijn van Selcha". Pastoor Van der Eem sprak een inleidend woord. Het zware eischen stellende tooneel- spel is bewerkt naar een bijbelsch verhaal en vraagt wel dertig medewerkenden. Eenige kinderen zongen den reizang. Er was extra werk gemaakt van de aankleeding, die vele bijzondere costumes eischt. Jammer, ook van de hooge kosten aan het buren van die costumes verbonden, dat er niet meer publiek was. De aanwezigen genoten van het stuk, zeker niet het minst door het goede spel van eenige hoofdrolvertolkers, waarvan we noemen de heeren Jb. Leeghwater en C. Smiers. Na afloop bleef men nog geruimen tijd zeer gezellig bijeen. avond voor een flink bezette zaal het drama „De Gerechtigheid Gods" in drie bedrijven door Pater Franciscus Servatius-minderbroe- der capucijn. Hoewel het een zwaar en moeilijk stuk was, was de opvoering schitterend. Vol aan dacht werd het dan ook gevolgd. Er werd volop genoten. Een woord van dank aan allen, die hieraan medegewerkt hebben was dan ook zeer zeker op zijn plaats. Een gezellig dansje besloot dezen zoo ge notvollen avond. EEN LEZING OVER SOVJET-RUSLAND. In het café van den heer C. Scheltus, te iippolytushoef trad J.1. Zaterdagavond voor pl.m. 60 personen op de heer C. Borst van Oudkarspel, welke een uitvoerig betoog hield over zijne ervaringen, opgedaan tijdens zijn verblijf in Sovjet-Rusland, welk betoog 'ioor filmplaten werd verduidelijkt. Met groote aandacht werd de lezing gevolgd; het bleek, dat de toestand bij lange na niet zoo slecht is, als men in het algemeen denkt en dat daar ook geen werkeloosheid heerscht. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen (11 mannen, 13 vrou wen). P. Reitsma uit Workum; St. v. d. Velde uit Medemblik; Mw. T. de VriesKoojjman uit Enkhuizen; Mw. A. Boerdijk uit Harcnkarspel S. de Vries uit Rotterdam; Mw. M. Stigter geb. Jaarsveld uit Jaarsveld; Mw. G. Akker man geb. de Jonge uit WeststellingwerfMw. H. Moermond uit Alkmaar; Jac. Steenbergen, Meppel; J. Bouma uit Zwolle; A. Vellinga en gezin uit Leeuwarderadeel; A. Prins en gezin uit Harlingen. Vertrokken personen (22 mannen, 26 vrou wen). C. Verfaille naar Vreeswijk; P. Mosk naar Den Helder; P. Laros en gezin naar Vianen; C. Visser en gezin naar Den Helder; A. Ingelse en echtgen. naar Velsen; G. Brandsma en gez. naar Medemblik; C. Hoovorst en gezin naar Wijk aan Zee en Duin; A. Stigter en gezin naar Ouder-AmstelD. ter Horst en gezin naar Groningen; G. Boer en gezin naar Me demblik; R. Kadijk en gezin naar Medemblik; H. v. d. Velde naai- Heiloo; Mw. H. Kuiper naar Wildervank; Mw. H. Vledder naar Oost stellingwerf; KI. Bakker naar Emmen; H. v. d. Schaaf naar Medemblik. HERHALINGSOEFENINGEN. Willem Tuin op 12 Sept. a.s. te Groningen bij het 12e Reg. Infanterie, voor 17 dagen. Hendrik de Groote op 12 September a.s. te Ede bij het 10e Reg. Inf., voor 17 dagen. H. Kroon op 12 Sept. a.s. te Doesburg, bjj het 19e Reg. Infanterie, voor 17 dagen. Den dienstplichtige P. Cornielje van de Zee macht die op 7 Juni a.s. te Amsterdam voor herhalingsoefeningen moest opkomen (34 da gen) is uitstel verleend tot een nader te bepa len datum in 1936. JUSTITIE. Vanwege de plaatselijke Rijkspolitie is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een huiseigenaar te De Haukes, die nalatig was om de hem toebehoorende woning bij de waterleiding aan te sluiten. Hippolytushoef. EEN POLITIEKE LEZING. Donderdag 7 Maart a.s. des avonds 7.30 u. treedt voor de Prov. Ver. tot samenwerking op anti-mil. gebied in Noord-Holland in het Café Scheltus te Hippolytushoef als spreker op de heer B. de Ligt:, met het onderwerp: „Nationaal Socialisme of vrijer socialisme". UITVOERING DER GEMENGDE K.-K. TOONEELCLUB „ST. HIPPOLYTUSHOEF". K In het lokaal van den heer S. A. VeepJig gaf voormelde tooneelvereeniging J.1. Zondag- EEN FILMAVOND UITGAANDE VAN DE VEREENIGING „HET HOOGELAND". V? 'JUl Maandagavond werd in Cinema De Haan dé film „Barmhartigheid" vertoond, waarvoor wel belangstelling was, gezien de aanwezigheid van 130140 personen. Door de vertooning dezer film kreeg men een blik in het werk door genoemde Vereeniging verricht, waardoor vele ongelukkigen weer In goeden staat tot het maatschappelijk leven konden terugkee- ren. In de vier kolonies dezer Vereeniging, vinden ruim 300 menschen van onderscheiden gezindten, die door verschillende oorzaken geen plaats met eere in de samenleving kunnen hebben, daar een tehuis waar hun christelijke barmhartigheid bewezen wordt. Het openings- en slotwoord werd gesproken door den heer Oranje, candidaat te Den Oever, terwijl de verdere leiding in handen was van den heer Hofstede te Leeuwarden. In de pauze werden nog 28 nieuwe leden in geboekt, zoodat deze avond wel geslaagd mag heeten. LEZING D. WIJNKOOP. Men deelt ons mede, dat voor de afdeeling Wieringen der C. P. H. op Maandagavond 11 Maart a.s. in Café Scheltus als spreker zal optreden de heer D. Wijnkoop, lid van de Tweede Kamer. Debat vrij. EEN NIEUWE ZAAK IN HET CENTRUM VAN HIPPO. Zaterdagmiddag opende de heer Jb. Gorter zijn mooie winkelzaak op het Kerkplein (Hoofdstraat). Wij hebben daar even een kijkje genomen en inderdaad op de vroegere onooglijke plek gronds is een pracht pand verheven. De architecten Peters en Baanders ontwierpen een modern pui, terwijl de aanne mer Jn. Klein (de eigenlijke eigenaar van deze zaak) de rest voor zijn rekening nam. En zeer zeker is hij daarin geslaagd. Gewoekerd ia er met de onregelmatige afmeting van dit bouw terrein en menigeen zal gedacht hebben: wat moet daar nu komen? En thans kunnen we zeggen, dat dit gebouw een aanwinst voor ons dorp is. Een ruime étalage met een aparte zij-vitrine in het portiek vormen de entrée, hetgeen een vlotten Indruk maakt. De groote étalage wordt uitsluitend benut voor de arti kelen van de firma Jamin, die hier dus nu een depót gevestigd heeft. Opvallend was de vakkundig opgestelde Jamin-étalage; niet te druk en toch ruim voorzien. In de kleine éta lage vinden wij artikelen van de Hero-fabrie- ken in den rulmsten zin des woords, alsook de heerlijkheden van de N.V. „de Plukroos". De bovenverdieping is aan de voorzijde als magazijn ingericht en heeft een geheel glazen front, hetgeen een modernen indruk maakt. Kortom, het geheel doet zeer perttig aan. De tinten zijn in frissche kleuren gehouden en een flinke binnenruimte is in den winkel aan wezig. De heer Gorter, vooral door het verec- nigingsleven hier geen onbekende, zal met zijn zaak wel in een behoefte voorzien. Tot slot vermelden wij, dat vele bloemstuk ken aanwezig waren. Het binncnschilderwerk geschiedde door Gebr. Lont, het buitenschil derwerk door den heer Jn. Bruul, de verlich ting door den heer Jn. Navis en het sanitair door den heer Geusebroek. BAL-MASQUE IN „CONCOKD1A". Zondagavond hield de dansvereeniginj' T.O.P. een bal-masqué in de zaal van der heer Halfweeg. Dat er belangstelling voor zou zijn wisten wij, doch dat er een dergelijk groot aantal deelnemers zou zijn hadden wij niet verwacht. Ongeveer een veertigtal ge- maskerden hadden zich n.1. daarvoor opge geven. En niet alleen deze, doch ook vele nieuwsgierigen waren naar Concordia geto gen, om dit feest te vieren. Eigenlijk wel een beetje te druk was het. Wat de verschillende costumes betreft kun nen wjj opmerken dat er bij velen zeer veel werk van gemaakt was. Vooral de kleine Volendammertjes zagen er piekfijn uit en oogstten dan ook veel bijval. Het waren Jaapie Kort en Janna Duynker, de kleine actrice. Wij vonden van de overige deelneem sters het Indisch meisje het mooiste. Met zeer veel zorg en tot in de finesses volledig hadden (vakkundige?) handen hier een Wir- rlngsch meiske in een Javaansche non ja ge- metamorphoseerd. Werkelijk een prachtige créatie. Uit den aard der zaak warén er .meerdere pracht-costuums, als de boerinnen, kaartspel, appelbloesem etc. Betty Boop was ook een vermeldenswaardige verschoning. Al leen meencn wjj dat „echte" Betty slechts één kouseband bezit. Hier volgen de prijzen: Individueel. Ie prijs Radio-telegrafiste (Held. meisje); 2. Indisch meisje; 3. Betty Boop; 4. Holl. molen; 5. Aviatrice; 6. Holl. boerin; 7. Zeeuwsche boerin; 8. kaartspel; 9. bloemenmeisje; 10 Appelbloesem; 11. het Jokertje. Paren. 1. de kleine Volendammertjes; 2. Zeeuwsche paar; 3. het meisje met den Blauwen hoed met Daantje (een zeer origi neel paar, dat misschien door nog te weinig bekendheid van de film, te weinig opviel) en 4. de groep: theater T.O.P. Tot laat -In den nacht werd gedanst en meenen wij gerust te mogen zeggen, dat T.O.P. op een geslaagden avond kon terug zien. Den Oever. EEN RIJKE BUIT. Door de belastingkommiezen zjjn, in samen werking met de Rrjksvetdwacht te Den Oever en Oosterland jJ. Zondag te Wieringen niet minder dan 13 processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de motor- en rjjwiel- wet. In 12 gevallen betrof het hier personen, die hun rijwielplaatje niet op de voorgeschreven plaats op het rijwiel hadden bevestigd dan wel zonder belastingplaatje voortpeddelden. Men zij derhalve gewaarschuwd. Den Burg. AANBESTEDING. Door den heer Veldstra werd dezer dagen aanbesteed voor mej. T. Hoekstra, het bou wen van een woonhuis op het Schi'dereind. Aannemers waren: metselwerk, de heer H. Bakker; timmerwerk, Bakker en Koorn; loodgieterswerk: P. Oele en Zn.; schilder werk, Gebrs. Brcmer; electriciteitsaanleg, de heer A. Knopperts. BEGIN VAN BRAND. Zondag ontstond in de woning van den z.g. Eierkoogschuur aan den Westerweg te Den Burg een begin van brand in de keuken. Het vuur was men spoedig meester, doch het woonhuis cn de stal stonden geheel vol rook. MARKTOVERZICHT. Iets grooter dan we dat in de laatste weken gewoon zijn, was Maandag de veeaanvoer aan de Texelsche markt; vooral was er veel aan voer van n. kalveren, waarvan de prijs echter niet hoog is en de handel stug verliep. Voor een best kalf betaalde men pl.m. 6.per' stuk. Verder werden een tweetal melkkoeien aange voerd, die 139—150 per stuk golden. Voor paarden betaalt men een vrij goeden prijs, ge middeld 240.per stuk. De biggenhandel verliep zeer vlug, de prij zen zijn in de laatste weken sterk gestegen, een beste big brengt ruim 10.per stuk op. Voor varkens op de boerderij betaalt men on geveer 18 cent per pond. De aangevoerde lammeren deden, zooals ver wacht mocht worden, geen goeden prijs, gemid deld 7.per stuk. Aan de eirenveiling bleef de prijs vrijwel ge lijk met dien van vorige week, er werd een mlddenprija betaald (60 kg gemengd) van 2.50 tot 2.55 per 100 stuks. AANBESTEDING. Zaterdag werd te Den Hoorn onderhands aanbesteed het bouwen van een huis voor den heer K. Kuiper aldaar. Laagste in schrijvers waren voor metselwerk; de heer P. Boon Jz., Den Hoorn; schilderwerk, de heer J. C. Roeper; loodgieterswerk, de heer P. Oele; electriciteitswerken, de heer A. Knoppels. Het timmerwerk zal door den heer Kuiper zelf verricht worden. KERKNIEUWS. Te Den Hoorn is men voornemens onder de H. Mis in de R.K. Kerk in het vervolg door de geheele gemeente de gezangen te laten meezingen. Vrijdagsmiddags wordt hier toe geoefend door de jeugd en 's avonds door de ouderen. Mej. D. Witte zal de gezangen op een orgel begeleiden. BURGERLIJKE STAND. Van 2 tot en met 4 Maart. GEBOREN: Pieternella Jannetje, d. v. Pleter Johannes Zoetelief en Theodorc Ran. OVERLEDEN: Marretje Plaatsman, 78 jaar; Marijtje Dijker, 77 jaar, weduwe van Willem Brouwer. Den Hoorn. UITVOERING S.V. „ZWALUW" TE DEN HOORN. Zaterdag werd in Loodsmanswelvaren te Den Hoorn voor een geheel bezette zaal, een uitvoering gegeven door de Sportvereeniging „Zwaluw", waarbij wegens het behaalde kampioenschap tevens de kanipioensvlag werd uitgereikt. De heer J. Beumkes, de voorzitter van „Zwaluw", memoreerde in zijn openingswoord de moeilijke wedstrijden, die de vereeniging heeft moeten spelen en sprak tevens een woord van dank aan den heer Warding, die de club, wegens vertrek naar elders, moet verlaten, „en die één der beste spelers is geweest". Hierna droeg de voor zitter een door hem zelf vervaardigd gedicht voor, dat op de club toepasselijk was. Ver volgens werden opgevoerd „Vader mag ik trouwen?" door de heeren C. Drjjver en Le Noble, „De hengelaar en de zeeman" door ontving een keur van nieuwe Kaplampero en Wandlichlen. Zeer voordeelig 1 Van Galenslraal 48 - Telefoon 501. de heeren J. Beumkes en J. Koopman, welke voordrachten bijzonder aardig gedaan wer den. Hierna had de uitreiking van de kani pioensvlag plaats, welke plechtigheid verricht werd door het oudste lid van den Korfbal- bond, den heer Vermeulen, niet een toepas selijk woord aan den aanvoerder, den heer J. Kalis, die den heer Vermeulen dank bracht en een driewerf hoera uitbracht op de „Zwa luw". Vervolgens werden nog op zeer verdienste lijke wijze opgevoerd „Hein Knobbel'" door den heer C. Drijver en „Nol Reukzaad in de kazerne" door de heeren P. Lap en J. Beum kes. Na de pauze werd opgevoerd een blijspel in één bedrijf, „Een knap stel", opgevoerd door drie heeren en vier dames. Blijkens den gullen lach en het herhaald applaus, viel dit zeer in den smaak. Tot slot werden nog gegeven „Sergeant en recruut' door de heeren P. Lap cn C. Drijver en „De Voetbalmatch" door den heer P. Bremer. Hierna bracht de voorzitter dank aan allen, die hadden meegewerkt tot het slagen van dezen avond en spoorde aan om tot steun van de „Zwaluw" donateur der vereeniging te worden. De heer A. Smit Cz. dankte namens de aanwezigen den voorzitter en alle leden voor alles wat gegeven was, waarna weer, zooals altijd te Den Hoorn, een gezellig bal gege ven werd. De politie te Beverwijk heeft een 10-jarigen jongen op heeterdaad betrapt bij een poging tot diefstal van postduiven. De jongen bleek zich hieraan meermalen te hebben schuldig gemaakt en ten huize van zijn ouders werd dan ook een prachtcollectie vogels aange troffen. De jongen trok er des avonds op uit met een zaklantaarn en een knijptaDg. In het licht van de lantaarn knipte hij het gaas der hok ken stuk en haalde daarna de duiven eruit. Twintig stuks vee omgekomen. Zondagavond half 10 is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de groote land- bouwschuur van den landbouwer H. Slager te Scherpenisse. De heele schuur is tot den grond toe afgebrand- Twintig stuks vee zijn in de vlammen omgekomen. Door het zeer actieve optreden van de brandweer konden de belen dende gebouwen gespaard blijven en behoefde de motorspuit van Bergen op Zoom, welke ook gevraagd was, geen hulp meer te ver leenen. Alles was laag verzekerd. Man wegens brandstichting ge arresteerd. In een perceel in de Pontanusstraat te Ams erdam heeft zich een geval voorgedaan van brandstichting, dat verband houdt met een huiseljjken twist. Daar woont een 25-jarige koopman met zijn vrouw en kind. Onderlinge ruzies zijn er aan de orde van den dag. De vrouw lag ziek bij de bovenburen te bed en in een driftige bui heeft de man op een van de bedden in zijn woning petroleum gegooid en deze in brand gestoken, waarna hij het huis heeft verlaten. De brand werd door de bovenburen tenge volge van de sterke rookontwikkeling spoeuig ontdekt en dezen hebben bet vuur in de kiem weten te smoren. De brandweer, die eveneens was gealarmeerd, heeft daarop de politie van het geval in kennis gesteld. De politie heeft Zondagnacht den man, die zich in de nabijheid van de woning ophield, aangehouden. Hij heeft bekend brand te heb ben willen stichten en Is in het bureau Lin- naeusstraat opgesloton. De heer J. F. Benkers te Veghel heeft een aanklacht Ingediend wegens aantasting van zijn eer en goeden naam tegen den advocaat mr. H. H. Roobol te Arnhem. Zooals men zich zal herinneren heeft mr. Roobol, die als verdediger optrad van verdachte P. de B. in de bekende Ossche moordzaak-Bie, tijdens de behandeling van deze zaak voor het gerechtshof te 's Hertogenbosch, aan een der getuigen, den vader van het slachtoffer, de vraag gesteld, of hij wel eens in opdracht van Benkels uit Veghel, die destijds te Megen woonde, diens huis en later diens auto te Mill in brand had gestoken. Naar aanleiding van deze uitlatingen heeft B. thans bovengenoemde klacht bij de justitie ingediend. Ter toelichting diene, dat de woning met bakkerij van £5. te Megen, destijds, nadat er een inbraak was gepleegd, totaal zijn afge brand. De inbrekers zouden dezen brand waarbij twee personen nauwelijks aan den dood zijn ontsnapt, hebben gesticht. Eenige weken later werd B. evenwel zelf als verdacht van brand stichting of medeplichtigheid daaraan, gear resteerd, en naar 's Hertogenbosch overge bracht. Wegens gebrek aan bewijs werd hjj echter wederom in vrijheid gesteld. WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. De heer A. Homan, uit St. Maartensvlot- brug, reed gisterenmorgen ongeveer half 4 uit de richting Den Helder. In een bocht van den Helderschen weg moest hij zijn lich ten dimmen voor een tegenligger, waardoor twee fietsende mannen niet door hem wer den opgemerkt. Juist toen de auto's elkaar passeerden, werden belde wielrijders door den auto van den heer Homan gegrepen. Een van hen, F. Koordes, uit St. Maarten, kwam met een hevigen slag op den auto terecht en was vrijwel op slag dood. De andere Hep eenige kneuzingen op. De heer Koordes was gehuwd en vader van twee kinderen. Beide personen waren muzikan ten, die tot laat in den nacht gespeeld had den en op weg waren naar huia Zondagnacht omstreeks 2 uur is brand uit- gebroken in de Nederl. Hervormde kerk te Leerbroek, een der oudste kerkgebouwen van Nederland. Het vuur vond in het vele hout-» werk gretig voedsel. Al spoedig was hefl kerkgebouw één vlammenzee. De in aller-' haast gealarmeerde brandweer kon tegen de vuurzee weinig beginnen. Het gebouw brandde dan ook totaal uit. De muren en de toren bleven staan. Het kerkgebouw dateert van omstreeks het jaar 1025 en is tegelijk gebouwd en gelijkend op de kerk van Hoornaar. Het) staat te bezien of men in staat zal zijn het gebouw te restaureeren. Ais oorzaak van den brand wordt gedacht aan het gebruik van stoven. Zondagavond was er nog dienst geweest en in de dorpen is het nog gebruik,' dat de vrouwen een stoof met kooltjes vuuc ter verwarming van de voeten gebruiken. De schade wordt door verzekering gedekt, het kerkgebouw is verzekerd voor f 60 000, de toren voor f 40.000. OPSPORING VERZOCHT VAN MINDER- JARIG MEISJE. De commissaris van politie, chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam, verzo t namens den vader de opsporing van Geri .- dina Stam, oud 18 jaar, die sinds 28 Februari 1.1. wordt vermist. Zij noemt zich wel „Dixie". Signalement: lang pl.m. 1.70 M., zwart haar, donkere oogen, tenger postuur, knap uiterlijk, poedert en schminkt zich, loopt met linkerbeen opvallend mank; groene jurk, grijze kousen, zwarte pumpschoenen, blauv a ratiné winterjas met ceintuur, blauwe alpino-» muts met aan voorzijde twee kleine koperen knoopjes. FRAUDE BIJ HET ARMBESTUUR De administrateur-penningmeester geschorst. Er waren de laatste dagen bij den z.g.n. armmee8ter van het Burgerlijk A*rmbestuur te Naarden, vermoedens gerezen dat er bij 3 boekhouding onregelmatigheden waren. J juist opgetreden burgemeester, de heer B - dens Hosang, heeft als hulp-officier v t justitie een onderzoek ingesteld en aanlciu gevonden om den gemeente-secretaris en d r gemeente-ontvanger opdracht te geven boeken na te zien. Het blijkt dat er een l - drag van 5 a 7000 niet behoorlijk vera woord was. Naar aanleiding daarvan hebb ;t B. en W. den administrateur-penningmeester geschorst. De betrokkene is sinds een jaren in functie. De burgemeester heeft a a bescheiden van het burgerlijk armbestuur in beslag genomen. Vrijdagnacht heeft er een brutale inbraak plaats gehad in het Hoofdgebouw van den Ned. r.k. volksbond, in de 3e Hugo de Groot» straat te Amsterdam. De daders zijn over een muurtje geklom» men en vervolgens langs den brandladder naar het dak. Daar hebben zij een ruit inge drukt en, binnen het gebouw gekomen, zijn zij afgedaald naar de parterre, waar de kan toren van het bondsbestuur en van de vak- afdeelingen zijn. Er staan hier twee brandkasten. In de eene bevond zich een som van circa 3500, in de andere circa 100. De inbrekers kozen onbewust de kast met het minste geld uit, welke zij forceerden. Ver volgens braken ze twee van de drie aanwe zige lessenaars open, ook al weder onaange roerd latend de beste, n.1. den derde, waar n 450 zat. Nu werden zij slechts 10 uit een der beide lessenaars machtig. Daarna ver lieten zij het gebouw langs denzelfden weg, dus over het dak en langs den brandladder. De justitioneele dienst van het politiebureau Raampoort stelt een onderzoek in. Een andere inbraak vond plaats in het ge bouw van een aannemersfirma in de Zout man straat te Amsterdam. Dit kantoor is on bewoond. De daders kwamen binnen door het forceeren van de deur. In het kantoor sta ah een brandkast, waarin 500 geborgen was, die aan de achterzijde opengebroken werd. Door de bijzondere constructie van de kast gelukte het niet bij het geld te komen. Oi- verrichterzake zijn daarop de ongenoode g :- ten weer vertrokken. Deze zaak wordt onder zocht door de politie van het bureau De Ruy- terkade. DE ACTIE TEGEN DE WILDE AUTOBUSDIENSTEN. Zaterdagmiddag is de strijd her vat; ook Zondag contröle. Zooals wij Zaterdag reeds vermeldden: uit het feit, dat het rijkstoezicht op de spoorweg, u eenige dagen geen controle had uitgeoefo j op de wilde busdiensten, mocht niet worden geconcludeerd, dat de strijd gestaakt was. Deze veronderstelling is Zaterdagmiddag be waarheid, toen in den loop van den midd gf vier bussen van de firma Sommeling door h t rijkstoezicht, op verschillende plaatsen van t e route, werden aangehouden. Dit geschiedde met één bus ter hoogte van Leiden, met een andere bij Noordwrjkerhout en met de twee overige te Sassenheim. De passagiers werden genoodzaakt uit te stappen, doch zij werden door de firma Sommeling per taxi naar de plaats van bestemming vervoerd. Zondagmorgen ging alles weer normaal en het passagiersvervoer op het traject Amster dam-Den Haag—Rotterdam liep in de hon derden. Tegen den middag was het echter weel! uit met de vrijheid, want toen begon het rijks toezicht weer controle uit te oefeneD. Te Sas senheim werden opnieuw twee volle bussen van de firma Sommeling aangehouden. Ook nu weer moesten de passagiers uitstappen cn zH werden ook thans per taxi verder gebracht. Behalve te Sassenheim werd door bet rijks toezicht ook nog elders controle uitgeoefend, o.a bij Noordwrjkerhout. In de middaguren was het busverkeer dan ook vrywel lam gesla gen, doch Zondagavond ging het weer volle bussen vice versa.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11