Oost'Indië. De opstand in Griekenland. Texel. IIRLDFRSCHR COURANT ,VAN DINSDAG 5 MAART 1935. pa. J. F. SCHELLINGER, Uit de S.D.A P. De directie van den landbouw. Twee nieuwe militaire Fokkervliegtuigen. De scheepvaart tusschen Jaoan en Indië De scheepvaartconferentie te Kobe. BUITENLAND De reis van Simon naar Berlijn. Het Hongaarsche ministerie is afgetreden. Het heengaan van twee ministers gaf er den stoot toe. Het Italiaansch-Abessijnsche geschil. GEMENGD NIEUWS Binnenland. V7at voor weer vandaag? Jeugdige dief gearresteerd Boerderij afgebrand. Huiselijk drama. De moordzaak-de Bie. Aanklacht tegen den verdediger, mr. Roobol. De Ned. Herv. kerk te Leer broek afgebrand. Een der oudste kerken van Nederland. Twee inbraken te Amsterdam. Zwaar we e op den Atlantischen Oceaan. Onfortuinlijke inbrekers. Buitenland. Een herdersjongen vermoordt drie menschen. Opnieuw een zelfmoord uit een vliegtuig. Het motorschip Costa Rica loopt stormschade op. Ontaarde ouders. Voor den Politierechter te Alkmaar. 0iitv'nt»een ^eur van 11ieuw,! Kaplampen eM yi/andlichten. Zfer voordeeligl Van Galonstraat 48 - Telefoon 501. Stichting van Kerngroepen. Blijkens het verslag van de bestuursver gadering van de S.D.A.P. in de Arbeiderspers, een congres-voorstel tot het stichten van kerngroepen in de party, teneinde haar acti viteit zoo systematisch en intensief mogeiyk tc maken, aangenomen. In overleg met het bestuur van het N.V.V. is besloten om een gedeelte van den beschik baren tyd van het a.s. congres te gebruiken voor een demonstratieve bijeenkomst van N.V.V. en S.D.A.P. ter voorloopige bespreking van het in voorbereiding zynde Plan van den Arbeid. Aan het congres zullen worden voorgelegd eenige door het partybestuur goedgekeurde wijzigingen in de in 1923 vastgestelde Ontwerp- wèt op de Ondernemingsraden, welke wyzigin- „cn zyn voorgesteld door de commissie, in gesteld door N.V.V. en S.D.A.P. met de op dracht te rapporteeren over De practyk van de ondernemingsraden in het buitenland. In de partyraad der S.D.A.P. zyn voorstellen aangenomen tot tjjdelyke contributieverhoo- ging met 1 Mei. De verhooging heeft ten doel om de party in staat te stellen datgene te blijven doen wat op zyn minst noodig is. tien afdeeling voor «economische voorlichting onder leiding van ir. Stevens. Aan de directie van den landbouw te 's-Gra- venhage zal een afdeeling voor oeconomische voorlichting worden toegevoegd, waarvan als hoofd zal optreden ir. Const. Stever». ryks- landbouwconsulent voor Zeeland, gedf jerd te 's-Gravenhage. De benoeming kan nnen eenige dagen worden tegemoet gezien. Hierdoor zal de heer Stevens, die toch reeds gedurende eenige jaren geheel door werkzaam heden voor den crisisdienst in beslag werd genomen, voor goed Zeeland verlaten en zich blijvend in Den Haag vestigen. („N. R. Crt."). Men schryft aan de N. R. Crt.: Naar wij vernemen zal de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek een paar belangwekkende nieuwe Fokkermodellen uitbrengen. Beiden zijn militaire typen een jager en een groot gevechts- en bombardementsvliegtuig resp. de D 19 en de T 5. De twee nieuwe modellen, die op de Brus- se lsche Wereldtentoonstelling te zien zullen zijn, komen in de Hollandsche afdeeling voor industrie. Tevens worden daar tentoongesteld de Douglasmachines, de C X en de F 36, alles in modellen, schaal 1 25. GEPENS. SCHOUT BIJ NACHT GALLJES. Morgen 92 jaar. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, werd gisteren gepens. schout bij nacht J. Galles 92 jaar. Hy is de oudste Nederlandsche zee officier. Japanscbe exporteurs verschepen met Nederlandsche schepen uit vrees voor moeiiykheden. wy lezen in ue Bremer Nachr. het volgende ongedateerde bericht: Naar uit Osaka gemeld wordt, is sedert kort een sterke overgang merkbaar van Japansche verschepingen naar Nederlandsche schepen. De oorzaak daarvan is vrees van de Japansche verschepers, dat de huidige geschillen tusschen de Japansche en de Nederlandsche deelnemers aan de conferentie (te Kobe) tot een scherper optreden van de Ned. Indische regeering zou Jen kunnen voeren. De Kamer van Koophandel in Osaka heeft reeds een uitnoodiging tot een aantal leidende Japansche exporteurs gericht, om over een verandering te beraads igen. De Kamer wil het aansturen op ingrijpen van de Japansche regeering door de vaststelling van een wet tot bescherming van de Japansche scheepvaart. TRAGISCHE STERFGEVALLEN Bandoeng, 2 Maart (Aneta). Het „A.I.D. De Preangerbode" wyst er op, dat met een korte tusschenpoos twee opmcrkelyke sterfgevallen zyn voorgekomen onder Europeesche patiën ten. Het verloop wekt de verdenking op, dat de verdoovingsmiddelen, deze patiënten toege diend, onjuist zouden zijn samengesteld. De Justitie stelt thans een onderzoek in. Aneta deelt naar aanleiding hiervan nog mede, dat Dr. Mertens, Directeur van het Geneeskundig Laboratorium, het onderzoek in banden heeft. Dr. Mertens heeft reeds uitgelaten, dat het Borromeus-hospitaal in geen geval eenige blaam kan treffen. Het onderzoek, hetwelk veel tyd in beslag zal nemen, kan alleen ge richt zijn tegen de in Indië gevestigde indu strie, welke deze medicamenten rechtstreeks aan het hospitaal leverde. Dr. Mertens verklaarde nog geen evidente fout in bedoeld medicament te hebben ge vonden. In verband met de onzekerheid van den uitslag van het onderzoek worden de namen der siachtoffers nog niet gepubliceerd. Diflnltief afgebroken. Aneta meldt uit Batavia: De scheepvaartconferentie te Kobe is nu definitief afgesprongen, daar het tegenvoor stel om drie talen te bezigen, n.1. het Ncder- landsch, het Japansch en het Engelsch waar- bij ingeval van dispuut de Engclsche tekst bindend zou zyn, is geweigerd. Op 3 Maart keeren de Nederlandsche deel nemers naar Indië terug. Deze loop van zaken is uitsluitend het ge volg van de halsstarrige houding van het Isjihara-concern op welke houding noch de Japansche regeering noch de andere Japan sche scheepvaart-maatschappijen eenigen in vloed konden uitoefenen. De correspondent van de „N. R. Crt." te Londen telefoneerde gisterenochtend aan zijn blad. De Britsche regeering heeft dus alles ge daan, om het de Duitsche naar den zin te maken en besloten, dat Simon deze week enkel naar Beriyn zal gaan. Dit beteekent geens zins, dat de reizen naar Moskou en Warschau niet volgen zullen. Men neemt nog steeds aan van wel. Het beteekent alleen, dat de Britsche regeering meent het hezoek van Simon slechts het maximum van psychische werking te kun nen geven, wanneer het een geheel geïsoleerd feit wordt. Zondag wordt Simon al weer terug verwacht. Gömbös opnieuw kabinetsformateur. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Boe dapest, dat de ministerraad na een korte beraadslaging besloten heeft af te treden. Minister-president Gömbös heeft zich van ochtend tegen elven by den regent op audiëntie begeven om Horthy het besluit van het mi nisterie mee te deelen. D. N. B. meldt nader: Horthy heeft Gömbös opnieuw tot formateur benoemd. De minister-president is dadelyk aan zyn taak begonnen. Nader meldt deze medewerker ons: In regeeringskringen wordt verklaard, dat dit aftreden een gevolg is van de kunstmatig verwekte politieke spanning van den laatsten tyd. De belangen des lands, zoo wordt gezegd, werden hierdoor zoowel inzake de binnenland- sche als de buitenlandsche politiek ernstig geschaad. De minister-president wilde door ontslag te nemen den landvoogd de gelegen heid geven hem opnieuw een biyk van zijn vertrouwen te geven. Het nieuwe ministerie Gömbös. De nieuwe ministerlyst is reeds goedge keurd, er komen alleen twee nieuwe ministers in het kabinet, n.1. de ministers van binnen- landsche zaken Kosma von Leveld en de mi nister van handel Bornemissza. Nadat de ministerlyst door Horthy was goedgekeurd, verklaarde Gömbös omtrent de nieuwe regeering, dat deze zich in hoofdzaak de lynen van de vroegere regeering als richt snoer zal houden, zoowel in de binnen- als buitenlandsche politiek. DE ENGELSCHE BEGKOOTING VAN OORLOG. 3,950,000 pond hooger dan de hui dige begrooting. De legerbegrooting voor het komende jaar is geraamd op 43.500.000 pond sterling, zynde 3.950.000 meer dan de loopende begrooting. Men voorziet een effectief van 152.200 man tegen een van 149.500 van het vorige jaar. De overeenkomst inzake de neutrale zone geteekend. Naar Reuter meldt, heeft de Italiaansche regeering aan de Engelsche meegedeeld, dat er een overeenkomst is gesloten tusschen Italië en Abessinië tot instelling van een neutrale zone in de streek van Wal.val om nieuwe schennis van de grens te beletten. Ook opstand in Tliracië. De toestand ln Griekenland is opnieuw verergerd, daar Thracië, waar Venizelos veel aanhangers telt, openlyk in opstand is gekomen. Ook daar hebben zich ge vechten ontwikkeld, over den loop waar van echter nog geen gegevens beschik baar zyn. De vliegtuigen, die de opstandige oorlogs bodems ln de wateren van Kreta moeten be vechten, hebben nieuwe bomaanvallen onder- nome, met name op de torpedobooten. Het resultaat was echter onbeteekenend en slechts een boot liep geringe averij op. Te Kandia op Kreta hebben zich gevechten ontwikkeld. Het huis van Venizelos zou vol gens particuliere berichten onder machine geweervuur zyn genomen. De luchtmacht het eenige betrouw bare wapen. In tegenstelling met haar aanvankeiyke op timistische berichten, is de Grieksche regee ring er tot dusver niet in geslaagd den op stand heer en meester te worden. Het biykt, dat de luchtvloot het eenige wapen is, waar op zy met absolute zekerheid rekenen kan. Zeer bedenkeiyk schynt het bijv., dat de regeering het noodig heeft gevonden in de haven van Saloniki een aantal schepen te laten zinken om den ingang te versperren en de daar aanwezige oorlogsschepen op die wyze te verhinderen het ruime sop te kiezen en zich bij den opstand aan te sluiten. In ver band met de onbetrouwbare houding van de vloot staat ook het ontslag van den minister van marine Hadzikyriakos. Een beroep op Venizelos. De gematigde vleugel van de venizilisten heeft inmiddels een proclamatie uitgevaar- digt, waarin zy den opstand zegt te veroor- deelen en een beroep op Venizelos doet, dat hy het niet tot een slag ter zee laat komen, die tot een ramp zou leiden. Ernstige stryd te wachten. In den loop van den avond is Saloniki :hct punt geworden, waarop aller oogen zijn jgë richt, daar te Athene, zoowel als te Lprjssa en ln de garnizoensteden van Oud.GYieken- land, de regeering den toestand volkomen de baas is. In Saloniki echter staat het derde leger corps niet ten volle aan de zyde der regeering. Er valt n.1. niet te rekenen op die officie ren, welke uit Oud-Griekenland by wijze van straf naar hier zyn overgeplaatst. KondyUs heeft om zoo te zeggen zichzelf in Saloniki een groot aantal vyanden gemaakt. Om nu zekerder van haar zaak te zijn, heeft de regeering daarom gisteren en heden in alleryl driehonderd officieren uit de garni zoenen van Oud-Griekenland naar Saloniki en omgeving gezonden, die het commando ovci de niet geheel betrouwbaar geachte eenheden op zich moeten nemen. Ook zijn eenige regimenten uit Oud-Gne- kenland naar Saloniki op weg. Het vierde legercorps was terecht als een der voornaamste brandpunten van de opstan dige beweging beschouwd. In de richting van dit vierde legercorps worden dan ook uit Saloniki troepen gewoi pen, die last hebben gekregen dit vierde corps, dat op Saloniki aanrukt, op de hoog ten van Koekoetsj tegen te houden. Tot er versterking zal zijn aangekomen, moet men met alle kracht tegen de opstande lingen optrekken en een beslissendei slag slaan. Den geheelen dag zyn er uit de provincie troepen naar Saloniki vervoerd. Mocht het vierde legercorps van Kavalla zich door de regeeringstroepen heen slaan, om Saloniki in te nemen, dan hebben de op standelingen het grootste deel van den staat in handen. Deze mogelykheid schijnt geenszins uitge sloten, daar ook uit Xeres en Drama de op standelingen den opmarsch naar Saloniki zijn begonnen. Reeds vannacht verwacht men, dat op de hoogten van Koekoetsj gevechten tusschen regeering en opstandelingen zullen uitbreken. Reeds is het by Stroemitza en Komotini tot kleinere botsingen gekomen. Een officieel bericht. Volgens een officieel bericht uit Athene is de poging om den opstand naar de Noordelyke provincies te verplaatsen echter mislukt en mag men op een snel einde rekenen. Een draadloos bericht van Kreta wettigt het vermoeden, dat de muiters naar Rhodos willen vluchten. De „Awerof" moet op het achterschip ge troffen zijn door twee bommen van 112 kg, die brand verwekt hebben. Men had de be doeling den kruiser bulten gevecht te stellen, doch niet tot zinken te brengen. Scherpe maatregelen der regeering. De regeering heeft besloten tot een aantal scherpe maatregelen. President Zaimis heeft een decreet onderteekend over de invoering van standrechtbanken, dat heden van kracht wordt. De processen zullen buitengewoon kort zyn en de vonnissen zullen onmiddellijk voltrokken worden. Het vermogen van de rebellen wordt geconfisceerd. Een aantal schepen die gerepareerd worden zullen ter beschikking van de regeering worden gesteld. De aartsbisschop van Athene heeft ver zocht op vreedzame wijze te intervenieeren. Een aantal vooraanstaande aanhangers van Venizelos zyn als gijzelaars in hechtenis ge nomen. Te Thebe wordt een concentratiekamp In gericht. De regeeringstroepen hebben de stad Xeres ingenomen. Te Saloniki is de orde hersteld. De muitende schepen zijn gisteren opnieuw door 22 vliegtuigen gebombardeerd. Het ministerie van luchtvaart heeft gister middag besloten ln den loop van vandaag te beginnen met alle postvliegtuigen van de Aero-express te verbouwen tot bombarde mentsvliegtuigen. De gcdcelteiyke mobilisatie. De particuliere correspondent van Reuter te Athene meldt, dat de gedeeltelyke mobili satie een normaal beloop heeft en dat zich tal van vrijwilligers aanmelden by de recru- teeringsbureaux. De schepen van de opstandelingen by Kreta zyn al herhaaldelijk door vliegtui gen gebombardeerd en de regeering heeft twee torpedobootjagers uitgezonden als voorhoede. Vandaag of morgen de orde her steld? Uit Athene hedenomrgen: In de omgeving van de Grieksche minister president ls het over het algemeen rustig. Men ziet den toestand optimistisch en men verzekert dat ln de loop van vandaag of hoog stens morgen de orde ln Griekenland volko men hersteld zyn. 3 torpedojagers zyn naar Cretha ultgeloopen, om met steun van de vliegtuigen der regeering de muitende oor logschepen te bedwingen. De door de regee ring afgekondigde staat van beleg grijpt diep ln het leven te Athene in. Overdag heerscht er een druk verkeer. Alle winkels zyn ge opend en het voetgangerverkeer is buitenge woon druk; aangezien automobielen en taxi's een bijzondere vergunnning moeten hebben op zich op straat te vertoonen. De stad biedt 's avonds volkomen een beeld van een stad in oorlog. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 Maart. Medegedeeld door het Koninklyk Meteorologisch Instituut Hoogste stand 777.7 te Wisby. Laagste stand 746.4 te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit Zuideiyke rich tingen, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. De politie te Beverwyk heeft een 10-jaii e i jongen op heit u-daad betrapt by een pog. g tot diefstal van postduiven. De jongen biet zich hieraan meermalen te hebben schuk g gemaakt en ten huize van zyn ouders wei,, dan ook een prachtcollectie vogels aange troffen. De jongen trok er des avonds op uit met een zaklantaarn en een knyptang. In het licht van de lantaarn knipte hy het gaas der hok ken stuk en haalde daarna de duiven eruit. Twintig stuks vee omgekomen. Zondagavond half 10 is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de groote land- bouwschuur van den landbouwer H. Slager te Scherpenisse. De heele schuur is tot den grond toe afgebrand- Twintig stuks vee zyn in de vlammen omgekomen. Door het zeer actieve optreden van de brandweer konden de belen dende gebouwen gespaard blyven en behoefde de motorspuit van Bergen op Zoom, welke ook gevraagd was, geen hulp meer te ver- leenen. Alles was laag verzekerd. Man wegens brandstichting ge arresteerd. In een perceel in de Pontanusstraat te Amsterdam heeft zich een geval voorgedaan van brandstichting, dat verband houdt met een huiselyken twist. Daar woont een 25-jarige koopman met zyn vrouw en kind. Onderlinge ruzies zyn er aan de orde van den dag. De vrouw lag ziek by de bovenburen te bed en in een driftige bui heeft de man op een van de bedden in zyn woning petroleum gegooid eu deze in brand gestoken, waarna hy het huis heeft verlaten. De brand werd door de bovenburen tenge volge van de sterke rookontwikkeling spoedig ontdekt en dezen hebben het vuur in de kiem weten te smoren. De brandweer, die eveneens was gealarmeerd, heeft daarop de politie van het geval in kennis gesteld. De politie heeft Zondagnacht den man, die zich in de nabijheid van de woning ophield, aangehouden. Hy heeft bekend brand te heb ben willen stichten en is in het bureau Lin- naeusstraat opgesloton. De heer J. F. Benkers te Veghel heeft een aanklacht ingediend wegens aantasting van zyn eer en goeden naam tegen den advocaat mr. H. H. Roobol te Arnhem. Zooals men zich zal herinneren heeft mr. Roobol, die als verdediger optrad van verdachte P. de B. in de bekende Ossche moordzaak-Bie, tydens de behandeling van deze zaak voor het gerechtshof te 's Heitogenbosch, aan een der getuigen, den vader van het slachtoffer, de vraag gesteld, of hy wel eens in opdracht van Benkels uit Veghel, die destyds te Megen woonde, diens huis en later diens auto te Mill in brand had gestoken. Naar aanleiding van deze uitlatingen heeft B. thans bovengenoemde klacht by de justitie ingediend. Ter toelichting diene, dat de woning met bakkery van B. te Megen, destyds, nadat er een inbraak was gepleegd, totaal zyn afge brand. De inbrekers zouden dezen brand waarbij twee personen nauwelijks aan den dood zyn ontsnapthebben gesticht. Eenige weken later werd B. evenwel zelf als verdacht van brand stichting of medeplichtigheid daaraan, gear resteerd, en naar 's Hertogenbosch overge bracht. Wegens gebrek aan bewys werd hy echter wederom in vryheid gesteld. WIELRIJDER OVERREDEN EN GEDOOD. De heer A. Homan, uit St. Maartensvlot- brug, reed gisterenmorgen ongeveer half 4 uit de richting Den Helder. In een bocht van den Helderschen weg moest hy zijn lich ten dimmen voor een tegenligger, waardoor twee fietsende mannen niet door hem wer den opgemerkt. Juist toen de auto's elkaar passeerden, werden beide wielrijders door den auto van den heer Homan gegrepen. Een van hen, F. Koordes, uit St. Maarten, kwam met een hevigen slag op den auto terecht en was vrijwel op slag dood. De andere liep eenige kneuzingen op. De heer Koordes was gehuwd en vader van twee kinderen. Beide personen waren muzikan ten, die tot laat in den nacht gespeeld had den en op weg waren naar huis. Zondagnacht omstreeks 2 uur is brand uït- gebroken in de Nederl. Hervormde kerk te Leerbroek, een der oudste kerkgebouwen van Nederland. Het vuur vond in hetvele hout werk gretig voedsel. Al spoedig was het kerkgebouw één vlammenzee. De ln aller- haast gealarmeerde brandweer kon tegen de vuurzee weinig beginnen. Het gebouw brandde dan ook totaal uit. De muren en de toren bleven staan. Het kerkgebouw dateert van omstreeks het jaar 1025 en is tegelyk gebouwd en gelijkend op de kerk van Hoornaar. Het staat te bezien of men in staat zal zyn het gebouw tc restaureeren. Als oorzaak van den brand wordt gedacht aan het gebruik van stoven.- Zondagavond was er nog dienst geweest en in de dorpen is het nog gebruik, dat de vrouwen een stoof met kooltjes vuur ter verwarming van de voeten gebruiken. De schade wordt door verzekering gedekt, het kerkgebouw is verzekerd voor f 60.000, de toren voor f 40.000. OPSPORING VERZOCHT VAN MINDER JARIG MEISJE. De commissaris van politie, chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens den vader de opsporing van Gerrit- dina Stam, oud 18 jaar, die sinds 28 Februari U. wordt vermist. Zy noemt zich wel „Dixie". Signalement: lang pl.m. 1.70 M., zwart haar, donkere oogen, tenger postuur, knap uitertyk, poedert en schminkt zich, loopt met linkerbeen opvallend mank; groene jurk, grijze kousen, zwarte pumpschoenen, blauwe ratiné winterjas met ceintuur, blauwe alpino muts met aan voorzyde twee kleine koperen knoopjes. FRAUDE BIJ HET ARMBESTUUR De administrateur-penningmeester geschorst. Er waren de laatste dagen by den z.g.n. armmeester van het Burgerlyk Armbestuur te Naardcn, vermoedens gerezen dat er by de boekhouding onregelmatigheden waren. De juist opgetreden burgemeester, de heer Böd- dens Hosang, heeft als hulp-officier van justitie een onderzoek ingesteld en aanleiding gevonden om den gemeente-secretaris en den gemeente-ontvanger opdracht te geven de boeken na te zien. Het blijkt dat er een be drag van ƒ5 f 7000 niet behoorlijk verant woord was. Naar aanleiding daarvan hebben B. en W. den administrateur-penningmeester geschorst. De betrokkene is sinds eenige jaren in functie. De burgemeester heeft alle bescheiden van het burgerlyk armbestuur in beslag genomen. o- Vrijdagnacht heeft er een brutale inbraak plaats gehad in het Hoofdgebouw van den Ned. r.k. volksbond, in de 3e Hugo de Groot straat te Amsterdam. De daders zijn over een muurtje geklom men en vervolgens langs den brandladder naar het dak. Daar hebben zij een ruit inge drukt en, binnen het gebouw gekomen, zyn zy afgedaald naar de parterre, waar de kan toren van het bondsbestuur en van de vak- afdeelingen zyn. Er staan hier twee brandkasten. In de eenc bevond zich een som van circa 3500, in de andere circa 100. De inbrekers kozen onbewust de kast met het minste geld uit, welke zy forceerden. Ver volgens braken ze twee van de drie aanwe zige lessenaars open, ook ai weder onaange roerd latend de beste, n.1. den derde, waarin 450 zat. Nu werden zij slechts 10 uit een der beide lessenaars machtig. Daarna ver lieten zy het gebouw langs denzelfden weg, dus over het dak en langs den brandladder. De justitloneele dienst van het politiebureau Raampoort stelt een onderzoek in. Een andere inbraak vond plaats in het ge bouw van een aannemersfirma in de Zout man straat te Amsterdam. Dit kantoor is on bewoond. De daders kwamen binnen door het forceeren van de deur. In het kantoor staat een brandkast, waarin 500 geborgen was, die aan de achterzijde opengebroken werd. Door de bijzondere constructie van de kast gelukte het niet by het geld te komen. On- verrichterzake zyn daarop de ongenoode gas ten weer vertrokken. Deze zaak wordt onder zocht door de politie van het bureau De Ruy- terkade. DE ACTIE TEGEN DE WILDE AUTOBUSDIENSTEN. Zaterdagmiddag is de strijd her vat; ook Zondag contröle. Zooals wy Zaterdag reeds vermeldden: uit het feit, dat het rykstoezicht op de spoorwegen eenige dagen geen controle had uitgeoefend op de wilde busdiensten, mocht niet worden geconcludeerd, dat de strijd gestaakt was. Deze veronderstelling is Zaterdagmiddag be waarheid, toen ln den loop van den middag vier bussen van de firma Sommeling door het rykstoezicht, op verschillende plaatsen van de route, werden aangehouden. Dit geschiedde met één bus ter hoogte van Leiden, met een andere by Noordwykerhout en met de twee overige te Sassenheim. De passagiers werden genoodzaakt uit te stappen, doch zy werden door de firma Sommeling per taxi naar de plaats van bestemming vervoerd. Zondagmorgen ging alles weer normaal en het passagiersvervoer op het traject Amster damDen HaagRotterdam liep in de non derden. Tegen den middag was het echter weer uit met de vrijheid, want toen begon het ryks toezicht weer controle uit te oefenen. Te Sas senheim werden opnieuw twee volle bussen van de firma Sommeling aangehouden. Ook nu weer moesten de passagiers uitstappen en zij werden ook thans per taxi verder gebracht. Behalve te Sassenheim verd door het ryks toezicht ook nog elders controle uitgeoefend, o.a. by Noordwijkerhout. In de middaguren was het busverkeer dan ook vrijwel lam gesla gen, doch Zondagavond ging het weer met volle bussen vice versa. Een amper 14 jaar oude herdersjongen te Welnzirl in Opper-Oostenryk heeft Zondag zyn werkgever Joseph Preining, zyn vrouw en hun dochter met een byi doodgeslagen. De jongen roofde zevenhonderd schilling aan baar gel en stak tenslotte het huis in brand. DE NIEUWE WIJZE VAN ZELFMOORD. Weer iemand uit een vliegtuig ge sprongen. Een 23-jarig jongmensch nam Zondag te Toronto (Canada) passage voor een verkeers vliegtuig op een der korte trajecten. Toen het loestel een hoogte van ongeveer 500 M. bereikt had, overhandigde de jongeman den piloot een brief en sprong vervolgens uit het toestel. In den brief stond, dat de ongelukkige zijn positie had verloren en daarom een eind aan zyn leven maakte. Vrijdagavond meldden te Bazel zich twee passagiers voor een vliegtochtje aan. Op den terugweg sprongen beiden boven Laufen uit het toestel, zonder dat de bestuurder zulks kon verhinderen. Het zijn een onderwijzer en een meisje, wier deerlijk verminkte lyken zijn gevonden. Het motorschip Costa Rica, van den Kon. Wcst-Indischen Maildienst te Amsterdam, is gisteravond, naar Reuter meldt, te Plymouth uit West-Indië aangekomen met stormschade. Dinsdag is het schip op den Atlantischen Oceaan door een hooge golf getroffen, die het vaartuig overspoelde. Daarbij zijn de deu ren van den rooksalon vernield, tengevolge waarvan het zeewater door dit vertrek stroomde en door de deuren en ramen aan de andere zyde het schip verliet. De kracht van het water vernielde verscheidene meubel stukken en voerde een piano mee over boord. Verscheidene passagiers hebben lichte kwetsuren opgeloopen. De rechtbank van gezworenen te Frankfort a. d. Main heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak tegen het echtpaar Hoefeld en zyn dochter, die beklaagd waren van een poging om een ander dochtertje door een voortdurende schandelyke bejegening in den dood te dryven. De ambtenaar van het O. M. had tegen beide ouders vyftien jaar gevangenisstraf ge- eischt met 10 jaar eerverlies en plaatsing onder politietoezicht. In den eisch tegen den vader was een straf van 5 jaar inbegrepen wegens ernstige mishandeling. Voor den man vroeg het O. M. aftrek van de preventieve hechtenis, de vrouw achtte hij dien aftrek niet waardig. Hij liet de aanklacht tegen de dochter wegens medeplichtigheid aan moord val'en en verzocht de rechtbank na te gaan of het meisje vervolgd kon worden wegens het niet aanbrengen van een misdaad, waar van zij kennis droeg. Na twee uur beraadslaagd te hebben, ver oordeelde de rechtbank den man en de vrouw overeenkomstig den eisch. De dochter werd vrijgesproken. Zitting van Maandag 4 Januari. Hy wou niet bespionncerd worden. De n e ter audiëntie verschenen heer R. Z. te Den Helder had ln den nacht van 29 op 30 December een spionnetje, bevestigd aan de woning van den heer Schreuder aan de Kerk- gracht, afgerukt en tegen de keien geslingerd. De schade was niet vergoed en werd deze vandaal veroordeeld tot f 20 of 20 dagen. Met goed gevolg proef gestoomd. De heer J. K. te Schagen, die onlangs te recht stond ter zake vernieling en wiens zaak was aangehouden werd thans na ingewonnen rapport, voorwaardelyk veroordeeld tot één maand met 3 proefjaren, zulks mede in ver band met de door mr. Buiskool te zyner gunste gehouden krachtige actie. 'n Benzine-noodlijder. Een ontslagen chauffeur van den heer v. d. Wyst, taxi-ondernemer, te Den Helder, nam by zyn vertrek by wyze van souvenirs twee bussen benzine mede, om, zoo hy thans den politierechter trachtte te suggereeren, om zyn Zondagsche pak schoon te maken. De weder rechtelijke toeëigening van deze benzine werd echter beschouwd als diefstal en de zindelyke Adriaan veroordeeld tot f 15 boete of 10 dagen. Een vingervlugge dame. De beroeplooze 36-jarige mej. G. B. te Den Helder had zich op 18 October, tydens een visite, meester gemaakt van een bruine por- temonnaie inhoudende f 6.50 en eigendom van mej. Verscheure geboren v. d. Meyer. Ter zake van dezen unfairen diefstal stond G. heden terecht. Het feit werd door de vrouw erkend. De heer Bos, de bekende rapporteur der Chr. Reclasseeringsvereeniging had zich ge noodzaakt gezien, om een zeer ongunstig rap port uit te brengen. Haar levensgedrag was zeer berispelyk en waarheidsliefde niet boven verdenking verheven. Gevorderd werd 2 maanden gevangenisstraf. Vonnis 6 weken gevangenisstraf. Zichzelf 'n jasje aangemeten. De niet verschenen, maar overbekende heer G. B. uit Den Helder had zich wederrechtelijk toegeëigend een overjas van den volksloge menthouder Jan v. d. V. De jas was het eigendom van zekeren heer D., doch aan v/d V. toebehoorend. Meneer Gysbert wist er echter raad mee en verkocht de jas in Am sterdam. De meermalen veroordeelde heer B. kon zyn onderscheidingen nu dienaangaande verrijken met 3 maanden gev. Teunis was woest. De welbekende heer Teunis K. te Den Helder had zich op eersten Kerstdag 'n ste- vigen brom ingedronken, was criant vervelend en kwam in aanmerking om naar het schuurtje geëxpedieerd te worden. Dit transport ging niet bepaald gemakkelijk, doch de agent Kobes, die zich met de uitvoering belastte, is echter ook geen couveuse kindje en wist hem, hetzy met moeite, ter bestemder plaatse te werken. De niet verschenen opposant werd heden tot 1 maand gev. veroordeeld. MARKTOVERZICHT. Iets grooter dan we dat in de laatste weken gewoon zyn, was Maandag de veeaanvoer aan de Texelsche markt; vooral was er veel aan voer van n. kalveren, waarvan de prys echter niet hoog is en de handel stug verliep. Voor een best kalf betaalde men pl.m. 6.per stuk. Verder werden een tweetal melkkoeien aange voerd, die 130150 per stuk golden. Voor paarden betaalt men een vry goeden prys, ge middeld 240.— per stuk. De biggenhandel verliep zeer vlug, de prij zen zyn in de laatste weken sterk gestegen, een beste big brengt ruim 10.— per stuk op! Voor varkens op de boerderij betaalt men on geveer 18 cent per pond. De aangevoerde lammeren deden, zooais ver wacht mocht worden, geen goeden prys, gemid deld 7.per stuk. Aan de eirenveiling bleef de prys vrywel ge- lyk met dien van vorige week, er werd een middenprijs betaald (60 kg gemengd) van 2.50 tot 2.55 per 100 stuks.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7