Het is gebleken dat de Adelaarfietsen voldoen. Georg GOnthert, Koningstr. 33, Tel. 505 Stadsnieuws HET NIEUWE TEHUIS „PARKZICHT" LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM Uitrustingen voor de Tropen Herman Nypels' Predikbeurten HELDERSCHE COURANT VAN ZAfERDAG q MAART xotf. Lichten op voor alle voertuigen. Uw aangewezen vertrouwde adres Kledingmagazijnen Het scheepje voor Hoogland. De crisisvoorstelling Monumentaal gebouw aan den Huisduinerweg Iets fijns i SLAGROOM PUOOIN K JES PER STUK f O 15 FRANCO THUISBEZORGD Hotel,.Den Burg" N.V. ONTWLBP ftU/TOOGD PABKZICUT T[ DEN UClDCÖ KON ZICH NIET BEWEGEN Dank zij KL00STERBALSEM kan bij weer wandelen en fietsen AKKERS ORIGINEEL TEF» iNZAQE Het Rialto-theater nadert zijn voltooiing. O^RDH RT.AD Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Wintert (jd. Zon opond. 6.30 17.53 Hoogwater Maart öp: ond.: sm. nam. z 10 6.30 17.53 00.00 0.02 M u 6.27 17.54 0.24 0.45 6.25 17.56 1.12 1.40 6.23 17.58 2.15 2.52 6.20 18.00 3.42 4.35 6.18 18.02 5.19 5.59 6.16 18.03 6.32 7.02 D 12 W 13 D 14 V 15 Z 16 sr Zaterdag 9 Maart18.21 Zondag 10 18.23 Maandag 11 18.24 Wethouder, P. A. Smits, zal Maandag middag geen spreekuur houden; het wordt gehouden op Woensdagmiddag van 35 uur. B(J het laatst gehouden examen slaagde te 's Gravenhage voor late stuurman Groote Stoomvaart, de heer H. Eelman. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 11 Maart tot 18 Maart wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. DE VLOOT AALMOEZENIER OP DE HERTOG HENDRIK ERNSTIG ZIEK. Pater Albada Jelgersma in een ziekenhuis opgenomen. Naar de Msb. verneemt, is de vlootaaimoe- zenier pater M. Albada Jelgersma aan boord van Hr. Ms. Hertig Hendrik, welk schip op het oogenbllk een oefenreis maakt in de Mid- landsche Zee. zeer ernstig ziek geworden. Pater Jelgersma is in 'n ziekenhuis te Ca- tania op Sicilië opgenomen en zal waarschijn lijk een keeloperaUe moeten ondergaan. Volgens de laatste berichten was de toe stand iets minder ongunstig. INWIJDING ORGEL DER KERK TE HUISDUINEN. Men schrijft ons: De Ned. Hervormde Kerk te Huisduinen heeft in den laats ten tjjd verschillende ver beteringen gekregen. De verlichting is ver- ileuwd, voorportaal en consistorie zjjn opge knapt, terwijl een vriendelijk' hand loopers in de kerk scho ut. Nu wordt Zondagmorgen 10 Maart a.s. een belangrijke schr ue voorwaarts gedaan op den weg dier kerkrestauratie. Dan zal n-L het nieuwe orgel worden ingewijd, dat door de bijdragen der kerkgangers kon worden be kostigd. De oude toestand vetdwynt. Het orgel komt boven te staan, achter een pjjpenf-ont Het kerkinterieur is daardoor belangrijk verfraaid. Bij den inwijr'ingsdienst, die Zondagmor gen a.s. om 10 u. aanvangt, ral de heer Scha- dee uit Den Helder zijn welwillende medewer king verle Tien. Vcorganger is Ds. M. van Wichen, predikant te Huisdulnen-Julianadorp. Ieder belangstellende is hartelijk welkom. EEKE-VOORSTELLING ALBERT VAN DALSUM. Wij hebben reeds vermeld, dat ook Den Helder in de gelegenheid zal worden gesteld, den grooten acteur Albert van Dalsum bij diens 25-jarig tooneeljubileum te huldigen. Op 25 Maart n.L komt van Dalsum met zijn gezelschap hier een opvoering geven van Shaws „Pagmalion." Het spreekt vanzelf dat het Heldersche tooneellievend publiek deze gelegenheid niet zal laten passeeren om ook zijnerzijds van Dalsum de verzekering te geven van zijn sympathie en hoogachting. Hoe en op welke wijze dit zal geschieden, kunnen wij thans nog niet mededeelen; er zjjn hieromtrent grootsche plannen in de maakt, maar die z(Jn nog in staat van wor ding. Wel kunnen wij mededeelen, dat zich een comité van huldiging gevormd heeft, waarin zitting hebben de volgende personen: (aiphabetisch): L. Bandsma, Directeur van den Dienst van Sociale Zaken; W. de Boer, wethouder; J. Brouwer, Heldersche Courant; J. Bruin, Sted. Muziekcorps; J. J. Ferlnga. Inspecteur lager onderwijs; A. J. v. d. Hoeven. Commissaris van Politie; Ph. J. Kottman. Tooneelvereeni- ging „Tavenu"; L. F. H. Lelstikow, Kapel meester Staf muziek; L. van Loo, lid van den Raad; M. M. Polak, directeur Casino; mevr. M. Polakllvan Biene; W. J. Sanders, Too- neelvereeniging „Excelsior"; Notaris J. W. J. Schreuder; J. N. E. Teune, directeur der Water- en Llchtbedrtjven; J. W. van Vende- loo, lecraar Comeniusschool; G. W> Wolthuis, leeraar Rijks Hoogere Burgerschool. Verder, dat een eere-comité zal worden ge vormd, terwijl hoogstwaarschijnlijk door het Stedelijk Muziekcorps en de Stafmuziek der Kon. Marine medewerking zal worden ver- leend. Definitieve en meer uitvoerige mededeelin- gen hopen wij binnenkort te kunnen pu ceeren. Prijscourant wordt op aanvrage gaarne toegezonden De inzameling gesloten. Harte lijk dank aan allen, die een bijdrage schonken. Na onze vorige opgave, in het nummer van Donderdag, is nog een bedrag ontvangen van 36.70, zoodat met onze laatste verantwoor ding, totaal ontvangen is een bedrag van 222.16. Het is dus mogelijk om behalve het scheepje, dat een som van 175 gulden vraagt, ook een bedrag te reserveeren voor aanklee ding van het bootje, terwijl nog voldoende overschiet om Hoogland aan een pak te hel pen. Wij betuigen allen, die aan onzen oproep gehoor gaven, nogmaals onzen harteiijken dank. Het is verrassend en verheugend, dat een zoo groot bedrag in zoo korten tijd bij eengekomen is. Als straks het scheepje geheel gereed is hopen wij er nog een en ander van te vertellen en zullen zij, die hun gave ervoor stortten, in de gelegenheid zijn het te bezich tigen, zij het niet allen van binnen, dan toch het exterieur. Wij moeten nog een fout herstellen. Bij onze vorige opgave is verzuimd te vermelden een gift van het personeel van het Raadhuis, ten bedrage van 7 gulden, een gift van de kinderen van De B. van 0.30, van I. P. C. 1. en van C. K., Haarlem van 1.terwijl voorts nog een bedrag van pi. m. 6 gulden ia ont vangen aan diverse giften, welk bedrag wel by het totaal vermeld is, doch niet gespecifi ceerd. Tot onzen spijt is deze fout niet meer te herstellen, daar het lijstje met namen reeds met de correctie-proeven is weggedaan. Zij, die dus deze week een gave schonken, die niet vermeld werd, vinden hun geld terug in bo vengenoemd totaal bedrag. Sinds Donderdag werden de volgende giften ontvangen: J. A. 0.25; Helpu unu la ahan 0.50; N. N. 0.25; Onderoff. Onderzeedienst 7.N. N. 0.10; Fam. R. 1.—; N. N. 0.50; A. A. V. 1.—; N. N. 0.25; Marie L., Rotterdam 0.30; J. S. 0.15; R. 1.Moeder en dochter 0.35; Fam. J. L. 1.Van ons drieën 0.30; Uit de spaar pot van Jettie B. 0.25; N. V. 1.—; les E. 0.10; Piet en Mieneke N. 0.50; SL Maria Geneesk. Gesticht te Noordwijk 11.50; Tonny en Harry 0.30; Officieren O.Z.D.-kazerne 6.35; N. N. 0.25; J. Warnar 0.50; Fam. T. en S. 2. Wij sluiten dus hierbij de inzameling. Eventueel nog nagekomen giften zullen wjj Dinsdag nog vermelden. LEGER DES HKILS. Men schrijft ons: Zondag krijgt de afdeeling bezoek van den leider van het Leger des Heils in Nederland, Kommandant Bouwe Vlas. De Kommandant hoopt des morgens 10 uur den jaarlijkschen Altaardienst te leiden, waartoe een ieder har telijk wordt uitgenoodigd. Des middags 3 uur leidt de Kommandant een besloten samenkomst voor de leden der afdeeling. Balcon uitverkocht, zaal bijna. De data van de plaatsbespreking. Wi) kunnen tot ons genoegen mededeelen, dat wat betreft de belangstelling voor de crisis-filmvoorstelling, alles in kannen en kruiken is. Zooals U uit het onderkopje bo ven dit stukje gelezen hebt is het balcon thans uitverkocht, en de zaal op een paar plaatsen na. Wjj drukken de lezers dus nog eens op het hart: Als U nog profiteeren wilt van een prachtfilm en daarmede Uw steen tje bij wilt dragen voor het liefdadige doel, haast U dan, er is nog een kans, dat U een plaatsje krijgen kunt, pakt die gelegenheid aan. De Tivoll-bioscoop moet absoluut uitver kocht zijn, eerst dan kunnen we spreken van een doorslaand succes. En een doorslaand succes moet het toch worden, want we z\ju ervan overtuigd, dat elke inwoner van Den Helder zijn penningske wil offeren aan het Crisis-comité. Allons, de laatste ronde is in geluid, de laatste plaatsen gaan van de hand! De plaatsbespreking. Deze heeft plaats op Maandag en Dinsdag a.s. van 4 tot 5 uur aan de kassa van Tivoli. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de kaarten beslist medegenomen dienen te wor den. anders kan er geen plaats besproken worden. Kosten 10 cent per plaats; de baten wor den weer geheel afgedragen aan het crisis comité. De voorstelling vangt 's avond 8 uur aan. PROPAGANDA-AVOND CHR. JONGENSCLUB. Een reuze fuifavond, met Pim Klik en een wonderdokter. Pim Klik, moet u weten, heeft ons zijn Kampherinneringen verteld, en je zou hem haast een blonde krullebol hebben kunnen noemen. D'r was één bezwaar, namelijk dit, dat zijn haar niet krulde. Dat neemt niet weg, dat we een allerleukste voordracht kregen over Pim z'n kampherinneringen. Verder was er Jaap Graaff. Jaap Graaff was de crieur van het zaakje. U weet niet wat een crieur is? 't Is een Fransch woord en komt van crier, en crier beteekent, zooals u weet, schreeuwen. Dus zou je Jaap Graaff „schreeuwleelijk" kun nen noemen, maar dat zou al heel onvriende lijk zijn. En dat willen we niet, integen deel, 't was veel te aardig wat Jaap te vertel len had. Crieur is een Fransch woord (en dus deftig) voor „omroeper"; op een openbare verkooping is er iemand noodig, die den boel afroept en aanprijst en zoo iemand wordt in Frankrijk de crieur genoemd. Dus: Jaap kon digde ons altijd het programma aan, vertelde ons van de volgende nummers, die we te wach ten waren. En hij deed dat op dikwijls geestige wijze. De zaak, waar het vandaag over gaat, was deze: de gezamenlijke christelijke jongens clubs, vereenigd in de C.J.M.V., gaven Don derdag in „Musis Sacrum" een propaganda- Zooals men weet er zijn reeds meerdere berichten hierover in ons blad verschenen zai aan den Huisduinerweg een Rusthuis ver rijzen. Nu binnenkort de aanbesteding hiervoor plaats heeft in het eind dezer maand waar schijnlijk zijn wij in staat den lezer, naast een afbeelding van het Tehuis, reeds eenige nadere bijzonderheden te verstrekken, die hem zullen doen zien van welke groote beteekenis dit Rusthuis voor bejaarden en invalieden zal zijn, die hier, op een der fraaiste gedeelten onzer zich steeds nog verfraaiende en uitbreidende stad, in de toekomst hun tehuis vinden zullen. Het terrein. Het Rusthuis „Parkzicht" zal worden ge bouwd op een terrein, door de gemeente aan de stichting beschikbaar gesteld tegen billijke voorwaarden, gelegen aan den Huisduiner weg, tegenover het nu reeds in wording zijnde park in plan Weat („Timorpark"). De ligging van dit terrein ten opzichte van den verkeers weg naar Huisduinen, van de zon en van be doeld park, is in alle opzichten gunstig. We avond. En nadat de leider, de heer Leemans, de aanwezigen het welkom had toegeroepen, en den wensch had uitgesproken, dat de oude ren, door op deze wijze kennis te maken met het jverk der jongensclubs, z(j het dan slechts aan den buitenkant sympathie zouden krij gen daarvoor en het willen steunen, en dat de jongèren, die nog niet waren toegetreden, aan leiding zouden vinden eens nader kennis te maken (waarvoor ze op de verschillende club- bijeenkomsten altyd de gelegenheid hebben), nadat dit openingswoord was uitgesproken, en het bondslied gezongen, kregen we aller eerst „De ontdekking van Amerika". Deze ontdekking was een eenigszins merkwaardige voordracht, waarbij de aanwezigen het refrein van „gloria, Victoria" al begonnen mee te zin gen, toen het eerste couplet nog niet uit was. De tamboers en pijpers, die vervolgens op traden, gaven 'm van katoen; 't was hun eer ste optreden, en als het ons niet van tevoren was meegedeeld, zou je er geen erg in hebben gehad. Wel is het met die fluiten een beetje lastig;: ze willen nog wel eens anders dan je zelf wilt, maar aan het einde kwam toch de watergeus in Den Briel terecht, zij het ook langs eenigszins andere wegen dan die welke in de muziek waren voorgeschreven. Intusschen was het zakje met bonbons in de buurt al eenige malen rondgeweest; bij num mer 4 van het programma was dit begonnen, bjj nummer 6 vertoonde het ai bedenkelijke gapingen, en het mag ten zeerste worden be twijfeld of het nog het einde gehaald heeft. Toen kwam Pim Klik; hij had een reuzen- verslag gemaakt van zijn kampherinneringen en als m'n grijze haren geen beletsel waren, ging ik zóó mee met Pim als hij weer gaat. Nadat vervolgens het schoone lied „Onder moeders paraplu" en nog zooiets gezongen was, vertelde Jaap Graaff een en ander van het werk of juister gezegd van de organisatie van het .werk der verschillende clubs, die elk afzonderlijk werken, maar tenslotte alle in het groote verband van het N. J. V., zijn onder gebracht, dat op zijn beurt weer is georgani seerd in den Wereldbond. Zoo wordt dus een keten gevormd van christelijke jongerenclubs, die zich over geheel de wereld uitstrekt. U ziet hoe 'n geweldige reuzenavond het was. Daar kwam nog bij, dat er in Musis een paar lekkere warme kachels stonden te bran den en dat mag een mensch bij deze kou wer kelijk wel hebben. Ik zou hier dus een streep kunnen zetten, maar toch dien ik u van dien wonderdokter nog even te vertellen. Dat ging van de jpngens van het Tuindorp uit; de dok ter zelf had een geweldige baard, en wel een half uur lang zoolang duurde dit stukje heb ik in doodsangsten gezeten voor het af vallen er van. Stel u voor, of liever: stel TELEFOON 5 5 Hot gebouw. Zooals het gebouw, waarvan hierboven de afbeelding wordt gegeven, is geprojecteerd, omvat het nog maar een klein gedeelte van het geheel, dat op het terrein is gedacht Na algeheele voltooiing zal het gebouw een voor tuin omsluiten, die geheel op het zuiden zal liggen, zoodat de bewoners bij gunstig weer en in den zomer, in den tuin kunhen vertoe ven. Bovendien is de ligging van den tuin zoodanig, dat hij aansluit op den weg naar Huisduinen, zoodat het geheele verkeer langs het gebouw zal gaan, hetgeen ongetwijfeld de gezelligheid van het wonen in „Parkzicht" zal verhoogen. Het hiernevens afgebeelde gebouw is slechts een derde gedeelte van het gebouw, dat op het terrein is gedacht. Het hoog op getrokken gedeelte is zoowel nu als na de uit breiding, het belangrijkste gedeelte, daarin liggen namelijk de dienstvertrekken, de con versatiezaal, de lift, het trappenhuis, enz. Het gedeelte vleugel is nog maar een gedeelte van die zijde van den uitbouw. Het geheele gebouw bestaat uit sousterrein, begane grond, le verdieping en 2e verdieping, banken gedacht, zoodat men bij dezen over dekten ingang kan uitrusten. De hoofdingang geeft toegang tot de vestibule, waaraan de loge van den portier grenst. Tegenover den ingang, door de hall, ligt de hoofdtrap met lift, met wachtkamer, portiersloge en conver satiezaal. De bestuurskamei ligt mede naast de hall en kan zoodoende dienst doen voor ontvangst van eenige bezoekers, voor de ad ministratie, enz. In den vleugel van den beganen grond lig gen de beide vertrekken van den Directeur, een paar kamers tot bewoning en verder de verpleegafdeeling. Het is een zeer gelukkige gedachte geweest van het bestuur om ook een verpleegafdeeling in het gebouw onder te brengen. Juist in zulke tehuizen moeten de bewoners verzekerd zijn, dat zy ook in het zelfde tehuis bjj ziekte kunnen worden ver zorgd. By de algeheele uitbreiding is op een 40 bedden gerekend, nu is een ruimte voor 11 bedden aangenomen. Eerste en tweede verdieping. I. De geheele eerste en tweede verdieping zyn voor de bewoning bestemd. Alle typen kamers zjjn daar in opgenomen, kleine en groote, één persoons- en tweepersoons kamers. Kamers met slaapkamers, daaraan grenzend, verder baden, toiletten, enz. De vertrekken van het personeel liggen in de kap. Bovendien z(jn in de kap boven den vleugel kamers geprojecteerd, waarin de be woners hun overtollige meubelen kunnen op bergen. mogen dan ook niet anders verwachten dan dat de bewoners hun laatste levensjaren daar met vreugde én opgewektheid zullen kunnen beleven. De grootte van het terrein is onge veer 5600 m2, zoodat de stichting in staat is nu en later by de uitbreidingen, een gebouw te stichten, dat velen eën gelukkigen ouden dag zal kunnen geven. Er is plaats voor een aantal bewoners van 65 tot 85 (al naar ge lang de kamers door echtparen of alleeawo- nenden bezet worden). Het sousterrein. Hierin liggen de beide keukens, de afwasch- plaats, de centrale verwarming en warmwa tervoorziening, de koelcel, een opslagplaats, de voorraadplaatsen, enz. Het sousterrein is met een betonvloer van den beganen grond afgesloten. De begane-grondverdieplng. Hier is de hoofdingang van af den tuin ge projecteerd. In de entréa zijn een tweetal De bouw. Het geheele gebouw is opgetrokken gedacht in ons mooi Hollandsch materiaal baksteen. Het benedengedeelte van een donkeren steen, daarboven van een mooi roode Rtynklinker. Het geheel zal worden afgedekt met blauw grijze pannen. Architecten zijn de heeren S. Kranen en D. Saai, .Het kwam in eens, maar 3 Jaar lang was het of ik die pijn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teveel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlik verzachtende zalf'en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zgn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SI. te H. Geen goud zoo goed" Onovertroffen b|j brand-en sny wonden Ook ongeëvenaard als wrijlmiddel bij Rheumutiek, spit en pijnlijke spieren 62jr$ ct. en f l.OiSchroefdooa 35 ct. Potten: het u maar niet voor! welk een toestand dan zou zyn geschapen! Maar afgezien van de wat onsoliede baard, was de dokter als zoodanig reusachtig; een patiënt met een opgezwollen duim hielp hij in weinige oogenblikken er van af. En u raadt nooit langs welke origineele wegen: hy prikte er in, mijnheer! En toen zak te heel dat opgeblazen ding ineen als een zout zak. Hij maakte iemand die te mager was, in een oogenblik dikker. Met een doodgewone fietspomp van Georg Gunthert. En een heele dikke werd zienderoogen magerder, maar tevens zoo wil het de natuurlijke historie langer, zoodat je tenslotte alleen via een trap je met hem praten kon. Gelachen, dat we heb ben! Wat er nog eventueel aan bonbons over was, en al reeds in onze monden was gesto ken, rolde er finaal weer uit. Want je kan nu eenmaal niet lachen en tegelijk bonbons eten. Alles op zijn beurt. En een reuzentand trok die dokter ook nog en passant. Na den dokter kwam nog Vaz Dias met allerlei nieuws. Na de pauze een pauze is een periode van rust, zooals u weet, maar hier beteekende het een periode van herrie kregen we nog een heel programma. Maar we zullen hier een streep zetten, want u ziet nu wel wat een geweldige avond het is geweest! Een wandeling door de nieuwe bioscoop in de Spoorstraat, waarvan wel het een en ander te vertellen valt. Moderne techniek, allerlei snufjes. Een voorwerp van voortdurende belangstel ling, een gebouw, waarover men spreekt, dat is zeker wel de in aanbouw zynde Rialto- bioscoop in de Spoorstraat. Dagelyks, en dat is nu reeds eenige maanden zoo, staan ze, de menschen, by tientallen op het trottoir tegen over het imposante bouwwerk, dat daar al lengs verrezen is en zijn contouren, schoon van lyn en architectuur, boven de daken van de omgevende panden en perceelen uitsteekt En dan volgen die toeschouwers daar de evo- luities bij den opbouw, men luistert naar het gehamer en getimmer, dat tot in de Koning straat doordringt, ziet naar het aansjouwen van planken en steenen, waarvan er massa's in de groote maag van het geheel nieuwe ge bouw verdwenen zijn. En daarbij had men het over de mogelijkheden en het bestaansrecht, over concurrentie, enfin, over duizend en een zaken, het gebouw, de exploitanten, de plaatselijke bioscoperie betreffend. En onder- tusschen werkten architecten, aannemer, met selaars, timmerlieden, electriciens, enz. enz. aan het groote bolwerk, ieder deed er het zy'ne aan, doch gezamelijk beoogde men één doel, n.1. het gebouw, dat hier moest ontstaan tot een van de meeste praktische, doch ook van de schoonste van de stad te maken. Zooals gezegd, maanden werd er gebouwd; nadat het stalen geraamte opgetrokken was (waarvan w(j destijds het een en ander ver teld hebben) volgden spoedig de muren, het dak erop, en daarna waren de werkzaamheden goeddeels, ook dank zij de schutting, die er nu nog voorstaaif aan de nieuwsgierige oogen van de vele plaatsgenooten onttrokken. De tientallen op het stoepje verkeerden in enke len, de gesprekken liepen óók over andere on derwerpen Totdat de datum, waarop de opening zou plaats hebben, plotseling bekend raakte. „13 Maart Feestelijke opening", zoo werd ver nomen, welnu, dan zal er hard aangepakt moeten worden, want was het dan niet te zien hoever het ermee stond, toch kon men aan den toestand van de verdieping-gelijkvloers waarnemen, dat het theater nog niet klaar was. Doch... wij die hetzelfde gedacht hebben, denken er nu anders over. Want wij hebben het gebouw Vrijdagmiddag eens bekeken en twijfelen er niet aan of op den openingsdag is alles voor elkaar. Inderdaad is het gelijkvloers nog niet zoo ver, doch dat is in vergelijking met wat wel klaar is, niets. De geheele eigen lijke bioscoop is n.1. al gereed (enkele kleinig heden daar gelaten), het is alleen maar de en- treé, de kassa en de vitrines aan de straatzijde, die op voltooiing wachten. Op onze wandeling door het nieuwe gebouw werden wij vergezeld door den heer Peters van het architectenbureau Baanders en Peters, dat het ontwerp voor de bioscoop ontwierp. De entrée. Deze is gelijkvloers en doet al direct prettig aan, daar links en rechts goedverlichte étala ges der intredenden belangstelling hebben. In de étalage rechts vindt men filmplaten, daar achter is de fietsenbewaarplaats. De vitrines ter linkerzijde zullen als expositieruimte van de Fa. van Baaren gebruikt worden. Vlak voor U staat de Kassa, waar het tenslotte om gaat, en daar kunt U door meerdere loketten aan Uw plaatskaartje geholpen worden, Het Zondag 10 Maart Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weslstraat)' Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. A. EnUi^r Onderwerp: Onze godsdienstige ontwikke ling (Jeugdpreek) Geref. Kerk Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynea H. Avondmaal 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar H. Avondmaal en Nabetrachting Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 8.15, Evangelisatie-samenkomst Spreker: de heer J. de Jonge Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 U. Ds. N. v.d. Kraats Donderdagavond 7.30 uur, Ds. v. d. Kraata Biduur voor 't gewas. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Woensdagavond 8 uur, de heer J. Rebel Onderw. „De Anti-Christ.". Lezing voor de J. V. „Nathanael". Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. Ledeboer, va» Amsterdam. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. A, G. H. van Hoogenhuyze, van Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst 's Avonds 7 uur, Lijdensoverweging „Jezus en Judas". Pastoor Th. Moleman, Evangetiesatiegebouw, Vijzelstraat: Straatevangelisatie 4 uur, Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heiis. 10 uur v.m. Altaardienst 3 n.m. Soldatensamenkomst Leider Kommandant Vlas 8 n.m. Verlossingssamenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HULSDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen Inwijding van det Orgel. valt op, dat de temperatuur hier lekker is, terwijl toch de entreé volkomen open is. De bodembedekking en de muurtegeis zyn van hard natuursteen. Plafonds en pilasters zijn ge vormd uit metaalgaas, dat met Portlandce- ment bekleed is. Daarover zyn dan. zooals bjj de pilasters het geval is, de roode tegels aan gebracht. Een dergelijke solide constructie vermindert het brandgevaar, een alleen uit staal bestaande constructie zou bij brand kromtrekken en het geheele gebouw naar be neden halen (Paleis voor Volksvlijt!), hier wordt een eventueele brand gelocaliseerd, kan niet verder dan de verdieping, waarin bij ont staan is. Op alle verdiepingen is de construc tie van dezelfde aard, zoodat van een oer- solled gebouw gesproken kan worden. De Hall. De plaatskaarten zyn gekocht, de bezoeker komt nu in de hall, die eveneens gelijkvloers gelegen is. Rechts is de garderobe, links (let op de symmetrie) de buffetten. Hier vindt men toiletten voor dames en heeren, voorts 2 nooduitgangen. In den rechterhoek bevindt zich, doch onttrokken aan het oningewijde oog, de installatie, die voor de geheele verwarming en tevens voor de ventilatie in het gebouw zorgt. Hier liet de heer Peters ons ook zien. hoe het pand doorgetrokken werd over de steeg, die zich achter het vroegere gebouw bevond. Zelfs is over een gedeelte van het pand van de Firma van Baaren heengebouwd, om meer diepte te verkrijgen; de diepte liep zoodoende op van 23 tot 25 m, zoodat dus 2 m gewonnen werd. Deze lengte heeft men noo dig voor de bioscoopzaal zelf, dit is dan ook de reden, dat hier de zaal een verdieping hoo- ger ligt, want ruimte voor andere benoodigde appartementen kan van deze lengte niet af gestaan worden. Het publiek voor alle rangen gaat vervol gens een breede trap op en komt dan op de Entre-sol, tevens foyer. Hier staan aardige tafeltjes en stoelen en is alles bedacht op een prettig verpoozen tijdens de pauze. Er ligt een parketvloer van beu kenhout; tegen den muur aan de straatzijde zijn glazen vitrines aangebracht, die door de exploitanten voor reclame-gebruik aan zaken verhuurd worden. Handig! Voor dames be vindt zich in een onopvallenden hoek toiletge legenheid. Het is op deze entre-sol, dat het publiek gesplitst en in 4 richtingen gedirigeerd wordt. Twee trappen voor de houders van zaalkaar- ten (even en oneven), twee voor de houders van balconkaarten (even en oneven). De bioscoopzaal» We staan thans in de bioscoopzaal, die op het eerste gezicht al grootsteedsch aandoet. Toch is kennelijk meer naar het eenvoudige, doch comfortabele gestreefd dan naar weelde en klatergoud. Een frissche, breede zaal van 25 meter lengte, moderne lanibrizeering, een gewelfvormig plafond, nergens hoekig of stootend, inderdaad een keurig aspect. In het plafond in kolf-vorm indirecte verlichting en drie rechte lange strooken met directe ver lichting. Rond het projectie-scherm een drietal bogen, één met roode, één met gele en de der*

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9