Buitenlandsch Overzicht. WELKOM THUIS NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA EERSTE BLAD Simon's bezoek aan Berlijn nog deze maand? Grondwet van Cuba geschorst. N°- 7565 DINSDAG 12 MAART 1935 63ste JAARGANG COURANT Abonnement per S maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; Koegraa, Anna Paulowna, Breezand, Wierlngen en Texel f 1.65; binnenland f 2.—, Nederi Oost- en West-indië per zeepost t 2.10, idem per mail en landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 Zondagsblad resp. f 0.50, f0.70. f 0.70, f 1.- f 1.70 overige ct. Weekabonnementen 12 ct. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, tl.50, VerscliyntDinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkery v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE Ni 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele pr(js. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bg niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer: 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Mussolini verdedigt zijn houding tegenover Duitschland; het standpunt tegenover Dunschland is niet veranderd, zegt hij. - De Duitsche bezwaren tegen het Engelsche witboek. De opstand in Griekenland; de overwinning van de regeering nog lang niet zeker. De Italiaansche politiek tegenover Duitschland. De houding van Mus- solinl tegenover Duitsch land is het laatste Jaar aanmerkelijk veranderd, de sympathie schijnt verkoeld. Mussolinl heeft via den hoofdredacteur van de Giornale d'Italia nu aan de wereld laten weten, dat zijn politiek ten opzichte van Duitschland altijd consequent geweest Is, doch door de veranderde houding van Duitschland, in het bizonder ten opzichte van het Oostenrijksche vraagstuk koerswijzi ging heeft ondergaan. BEN ITO MUSSOLINI. Deze hoofdredacteur van het blad van Mus solinl, Virginlo Gayda, een vertrouweling van Mussolinl Inzake de bultenlandsche politiek, schrijft een uitvoerig artikel aan de Nw. Rott en., waaraan wjj het volgende onUeenen: Merkwaardig zijn de wijzigingen in het ln- ternaUonaie oordeel over de politiek van Mus solinl tegenover Duitschland. Tien jaar lang Is zjj In Frankryk scherp gecritiseerd en nu vindt zij in Duitschland een even scherpe be oordeeling. Men zou kunnen gelooven, dat zij plotseling van richting veranderd is. Het tegendeel echter is waar, zij is altijd volmaakt samenhangend gebleven en trouw aan haar grondbeginselen. Deze beginselen ztjn: een Europeesch even wicht en de volstrekte zelfstandigheid van de Italiaansche politiek. Terwille van het Euro- peesche evenwicht heeft Italië Duitschland ge steund, waarby het menigmaal in verzet kwam tegen de Fransche politiek, die toen de vernie tiging van de macht van Duitschland ten doel scheen te hebben. Inderdaad beschouwt de politiek van Mussolini het bestaan van een niet overheerschend, maar toch sterk Duitsch land als een noodzakelijkheid. Volgens de Ita liaansche opvatting heeft Duitschland een dub bele taak: bij te dragen tot het evenwicht van DAGELIJKS UITZENDING VAN DINERS BILLIJK TARIEF Af f-v mkM g OU| SPOORSTRAAT 98 PD 9«J rS9 Telefoon 339 IS de politieke en oeconomlsche krachten op het vasteland van Europa, door het hoofd te bie den aan mogelijke pogingen tot het stichten van een hegemonie; en mede te werken aan de Europeesche beschaving, die in haar eigen aardige individualiteit de synthese is van den geest en de werken van verschillende rassen, waaronder het Germaansche ras een burger recht heeft en evenveel eerbied verdient als het Latijnsche. De houding van Mussolini ten opzichte van Duitschland is alleen door overwegingen van Europeeschen aard bepaald, en niet uit een oogpunt van party of stelsel. De verwant schap, die er In den beginne was (maar die al spoedig plaats maakte voor groote verschil len) tusschen het fascisme en het nationaal - sociallsme, heeft nooit invloed kunnen uitoefe nen op de buitenlandsche politiek van Italië. Italië heeft Duitschland in zy'n rechtmatige aanspraken gesteund, reeds vóór Hitier aan de macht kwam. Zyn sympathie voor het be gin van de beweging van Hitier beteekende eenvoudig, dat het deze beweging als geschikt beschouwde, om de rechtmatige, nationale energie van Duitschland te versterken. Gedurende deze heele periode van steun aan Duitschland heeft de politiek van Mussolini van Franschen kant oppositie en critiek uitge lokt. Sedert het einde van 1933 echter heeft Duitschland, hersteld wat zgn binnenlandsche krachten betreft en gedreven door zyn behoef te aan een groot internationaal succes, met toenemende kracht zich in de richting van Oostenryk georiënteerd, na te hebben vastge legd. dat dit in geen andere richting mogelijk was. De beweging voor den „Anschluss" is niet nieuw, maar eerst in de laatste 2 jaren heeft openiyke bemoeiing van Duitschen kant er den scherpen vorm aan gegeven. Hier is het punt, waar Italië zich van Duitschland heeft gescheiden. De breuk van de vriendschap tusschen Ita lië en Duitschland, die, naar men hopen mag, niet definitief zal zyn, vloeit dus voort uit Itallë'a trouw aan zyn Europeesche politiek. Men ziet, dat hetzelfde beginsel Italië achter eenvolgens aan de zyde van Duitschland en daarna tegenover Duitschland heeft gebracht Italië, dat zich verzet heeft tegen de verplettering van Duitschland. verzet zich nu tegen de verplettering van Oostenrijk. De snelle en krachtige actie van Italië na den moord op Dollfuss kon dus geen verras sing wekken, noch uitgelegd worden als het resultaat van een verandering in de oriëntatie van de Italiaansche politiek. Deze actie was integendeel de toepassing van de verkondigde beginselen. De houding van Duitschland ten opzichte van Oostenrgk is ook nu nog niet duldeiyk bepaald, en daarom is het karakter der be trekkingen, tusschen Italië en Duitschland, ook nog niet opgehelderd. De polemiek tusschen Italianen en Duit- schers van de laatste maanden heeft vooral ook geloopen over zekere tendenties, die men imperialistisch zou kunnen noemen, over de politieke en racistische leerstellingen der Duitschers. Deze leerstellingen schijnen inder daad aan Duitschland aanspraak te willen ge ven op den voorrang in Europa. Italië kent aan alle politieke leerstellingen en alle volken een recht van vry burgerschap in Europa toe; maar het erkent niemand's recht van bcvelvoeren. ik De Duitsche bezwaren tegen het Engelsche witboek. Het onderhoud tusschen Simon en Hitler zal waarschynlyk nog deze maand plaats hebben, zooals men elders in dit blad kan lezen. Het uit stel zal dus hopeiyk geen afstel worden. Ward Price, de bekende corr. van de Daily Mali, te Beriyn, heeft een lang interview gehad met von Ribbentrop, waarin deze de Duitsche bezwaren tegen het Engelsche witboek heeft uiteengezet. Als antwoord op Price's vraag of het uit stel van Simon's verzoek Iets met het witboek te maken had, zeide von Ribbentrop, dat geen enkele Duitscher het deel van het memo randum, dat over Duitschland handelt, be- grgpt en nog minder dat dit memorandum juist voor Simon's bezoek aan Beriyn gepu bliceerd werd. De uitwisseling van nota's en de aanvaarding van Duitschland's uitnoodi- ging toonden een nieuwen geest van vertrou welijk overleg en vrye overeenstemming tus schen souvereine staten. Alleen deze gedrags- ïyn beloofde practische resultaten en Enge land moet zich dus bewust gemaakt hebben hoe hartelyk dit in Duitschland welkom was. Op twee punten in het memorandum maakte von Ribbentrop aanmerking. In de eerste plaats begrijpt Duitschland niet, dat het Witboek Duitschland in de oogen van het Britsche volk voor Groot-Britannië's uitbrei ding van zgn wapening verantwoordelgk tracht te stellen. Von Ribbentrop somt op hoe Duitschland na den oorlog ontwapende en hoe het jarenlang gewacht heeft dat de andere staten hun verplichtingen zouden nakomen. De Duitsche kanselier heeft zich bereid ver klaard het laatste Duitsche machinegeweer af te schaffen wanneer de andere staten het zelfde doen. Het tweede punt, dat Duitschland niet be- grgpt, is, dat men verschil tracht te maken tusschen de bedoelingen van den Leider en de neiging van het Duitsche volk, in het bgzon- der wat de oefening van de jeugd betreft Von Ribbentrop vraagt wat men te Londen zeg gen zou, wanneer de Duitschers de harmonie tusschen Britsche regeering en het Britsche volk ontkende. De kanselier moet volgens hem geloofd of niet geloofd worden. Von Ribbentrop noemt het onwaar, dat de Duitsche jeugd in een oorlogszuchtigen geest wordt opgevoed. Toen Price hem op dit Reichs- wehr wees .zeide hy dat men altyd met de jonkers komt aandragen als men geen enkel ALEXANDER MILLERAND, de voormalige president van Frankrijk, heeft in vereeniging met Maarschalk Pétain een verlenging van den militaire diensttijd voor gesteld. ander moment meer heeft en dat Duitschland thans een van de staten zonder kasten is. Deze werkeiyk moderne geest is er geen van agrarisch imperialisme, maar van de strenge en zelfopofferende toewyding aan de plicht tegenover Duitschland, en aan de liefde en bewondering voor den leider. Niemand kan Duitschland verwyten dat het evenals alle andere landen den vrede wenscht te handha ven met zijn eigen hulpmiddelen en niet voort durend afhankelijk wil zyn van de betrouw baarheid van buitenlandsche hulp en steun. Price vroeg, of, zelfs als men toegaf, dat het memorandum ongelukkig was, de Duit schers zich niet overgevoelig betoond hebben. Von Ribbentrop vond die gevoeligheid niet meer dan begrypelyk. Tenslotte verklaarde von Ribbentrop nog eens Duitschland's bereidwilligheid tot samenwerking met andere staten, mits onder onvoorwaardeUjke erkenning van zyn vryheid en gelykgerechtigdheld. De opstand in Griekenland Het gaat met de on derdrukking van den op stand In Griekenland niet naar wensch en het staat zelfs nog te bezien of de regeering wel kans ziet de opstande lingen het zwygen op te leggen, of dat deze misschien kans zien het roer in handen te krygen. De vrees voor het laatste is niet on gegrond. Zoo meldde een van de corr. van de N.RCrt Zaterdagavond o.m. aan zyn blad: Wanneer men alle berichten moet gelooven, dan is de positie der regeeringstroepen er nog niet beter op geworden. Het hoofdkwartier van de rebellen in Macedonië geeft een communiqué uit, waarin wordt gezegd, dat de opstandelin gen in het geheele land een volledig suc ces hebben behaald. De opstandelingen hebben in Macedonië den toestand volko men in handen. Dat ziet er dus niet gunstig uit voor de hui dige regeering. Deze heeft die overwinning en het succes van de opstandelingen wel tegenge sproken, doch waar steeds meer overwin- ningsberichten van de kant van de opstande lingen binnenkomen, kan men op deze officl- eele tegenspraak niet al te gerust zyn. In een hoofdartikel richt de Times zich scherp tegen den opstandelingenleider, Veni- zelos, en schrijft: Wat ook het einddoel der opstandelingen zyn mag, hun optreden heeft de bezorgdheid, waarmede de vrienden, buren en crediteuren van Griekenland zyn tegenwoordige positie bezien, voorloopig versterkt. In Engeland be schouwt men den tegenstand van de grond- wettel yke regeering van Griekenland tegen de poging, een dictatuur in te stellen, met een sympathie, die door de herinnering aan de diensten, die Venlzelos tydens den wereldoor log aan de zaak der geallieerden heeft bewe zen, niet wordt verzwakt. Deze herinnering zal slechts de teleurstel ling der vele bewonderaars van dezen merk- waardigen man over dit tragisch einde van een groote loopbaan versterken. De politieke medewerker van de Morning Post meldt, dat de politieke kringen in En geland den toestand in Macedonië, en in het byzonder met het oog op den mogeiyken in vloed ervan op andere Balkanstaten, als zeer ernstig beschouwen. Men acht het een bgzonder slecht teeken, dat de Grieksche opstand juist is uitgebroken op een oogenblik, dat Griekenland financieele onderhandelingen voerde met het buitenland en met name met de Engelsche crediteuren. ANANDA MAUIDOL, de nieuwe elfjarige koning van Siam. Naar Reuter uit Beriyn meldt heeft mi nister von Neurath Zaterdag den Britschen ambassadeur ontvangen en hem meegedeeld dat Hitler een veertien dagen naar Beieren gaat om van zijn verkoudheid te herstellen. Men hoopt echter dat het bezoek van Simon aan Beriyn vóór het einde van deze maand zal kunnen plaats hebben. BESTELLING VAN METALEN SPOOR WAGENS IN BELGIE. Werk voor 10.000 arbeiders gedu rende drie Jaar. Onze correspondent te Brussel meldt ons: Door den raad van beheer van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen is In beginsel besloten tot het bestellen van 1800 metalen spoorwagens. Waar thans nog en dui zend dergelyke wagens in aanbouw z(jn, zou het zoodoende mogeiyk worden op alle lijnen van eenige beteekenis metalen loopen. Met den bouw der 1800 nieuwe wagens zou een bedrag van 850 millioen francs gemoeid zyn. De Staat zou echter voor een goed deel tusschenkomen, te meer daar hierdoor onge veer 10.000 arbeiders gedurende urle jaar aan het werk zouden kunnen worden gesteld. Staat van oorlog afgekondigd. In verband met de revolutionnaire stakin gen heeft de regeering voor het geheele land militaire contróle ingesteld. De grondwet ts geschorst militaire reserves zyn opgeroepen en ter beschikking gesteld van de militaire gouverneurs, die in de zes provincies van het land het bewind voeren. De regeering heeft voorts den staat van oorlog over geheel Cuba afgekondigd. Ten gevolge van de onlusten van Zater dagavond zyn vier personen gedood en velen gewond. Een groot aantal arrestaties werd verricht. Tot de gearresteerden behoort de vroegere ambassadeur in Mexico, Salvador Massip. Algemeene staking In de hoofdstad. Te middernacht is een algemeene staking uitgevaardigd. Bloedige Zaterdag. Een byzondere correspondent van de „Daily Telegraph" meldt aan zyn b'ad: Zaterdag j.1. brak te Havanna een zeer ernstige op stand uit tegen de regeering van Mendieta. De bevolking van Havanna bracht den Zaterdagavond en -nacht in angst en schrik door; de straten lagen in het pikkedonker en de regeeringstroepen waren in een hevig en bloedig gevecht gewikkeld met de revolu tionnaire soldaten, matrozen en politie, onder commando van kolonel Fulgencio Batlsta, vroeger sergeant in het muitende leger, thans chef van den staf van Mendieta, schoten een hagel van kogels af over de stad, waarover de zoeklichten van de omringende forten speelden. Op de daken bevonden zich de „vrije schutters", In de kelders had de bevolking zich In veiligheid gebracht. Terwyi de schietpartijen In de stad voort duurden vertrokken twee groote Amerikaan- sche vacantie-schepen de „Oriento" en do „Santa Rosa" uit de haven. Het vertrek was door de omstandigheden vervroegd. De pas sagiers verdrongen zich aan dek om het merkwaardige schouwspel gade te slaan. Havanna geheel in het donker, overgoten met felle straalbundels der zoeklichten, ter wijl hier en daar vuurstralen vlamden uit geweren of van bommen. Heel uit de verte was nog het geraas der ontploffingen te hoo- ren en het geloei van de sirenes der pantser auto's. Het sein tot den opstand was Zaterdag middag gegeven door het afsnijden van de electrlsche stroom. Meteen maakte de alge meene staking zich kenbaar. De regeering antwoordde daarop met het afkondigen van den staat van beleg. Politiepatrouilles spoed den zich door de straten met groote potten Ujm om aanplakbiljetten aan te brengen. Meteen reden de pantserauto's der militairen uit, om de tientallen arrestanten weg te brengen, terwijl piketten soldaten de strate gische punten der stad bezetten. Alle gevan genissen zyn stikvol. Het beruchte „Prin cipe"-fort, dat ingericht is als plaats van bewaring voor politieke gevangenen, bevat thans naar schatting 2500 gedetineerden. Toestand spitst zich steeds meer toe. De spanning te Havanna is in den loop van den Maandagmorgen en -middag niet verbeterd. De bomaanslagen en de vuurge vechten in de stad nemen steeds meer in aantal en hevigheid toe. F e u il I e t o n. De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG. (Nadruk verboden.) 3) De man met den ambtelgken plicht staart hem over den rand van zyn lorgnet wan trouwend aan. „Eduard Stolzenberg, eischer, tegen doctor Heinz Kaiserlien, gedaagde 'eest hy, byna plechtig, uit de acte voor. Blykbaarbaar meent hy, dat het duidelgker wordt, als hy de voornamen noemt ..Wie is Eduart Stolzenberg?" vraagt Kai serlien geërgerd. „Ik ken niemand van dien naam." ..En toch hebt u een proces tegen hem ver loren." protesteert Muschmann dreigend. ..Wat moet dat dan voor een proces geweest zyn?" ..Dat weet ik niet." h ..En waarover gaat dat proces eigeniyk?" ..Dat is voor my van geen belang". •■Ja. hoort u eens even," protesteert Kai serlien nu op zyn beurt, „het is toch wel wat I 1 dwaas, dat u by my beslag wilt komen 'eKgen, zonder dat u weet waarom!" Nu Is Muschmann weer geheel de man met n ambtelyken plicht. "Pardon, ik leg alleen beslag ln verband de achterstallige proceskosten." „Zoo komen wjj niet verder," zegt Kaiser lien hoofdschuddend. „Geeft u my maar eens even dat pamfletje, waaruit zou blyken, dat u gemachtigd bent om hier beslag te leggen." „Een bevel tot executie ls geen pamfletje," antwoordt Muschmann beleedigd, maar noch tans overhandigt hy Kaiserlien het papier. Deze leest: „Inzake Stolzenberg Eduard, fabrikant, BeriynHalensee, KurfUrstendamm hon derdveertig, eischer, in rechten vertegen woordigd door dr. Arnheimer, advocaat en procureur, Beriyn. contra, Kaiserlien, dr. Heinz, doctor ln de che mie, wis- en natuurkunde, Beriyn-Charlot- tenburg, Kantstraat honderd twee en der tig, gedaagde in rechten vertegenwoordigd door dr. Vogt, advocaat te Beriyn, Rechtdoende, terzake van den ingestelden cisch, worden de door gedaagde Kaiserlien aan den eischer Stolzenberg te betalen kosten bepaald op vierduizend vgfhonderd Mark. Gedaan ter zitting van de Arrondisse mentsrechtbank Beriyn ni. get. Kiihnle". Kaiserlien leest het document aandachtig door. Zooiets krygt een mensch niet eiken dag te zien. Dus dit is nu een bevel tot exe cutie! HU geeft den ander het papier terug. „En wat is daar nu eigeniyk mee be- wezen Als u niet vry willig kunt besluiten die vierduizend vyfhonderd mark te betalen, zal Ik mij tot m'n spyt genoodzaakt zien beslag te leggen op uw eigendommen. Nu heeft Kaiserlien zijn goede stemming echter teruggevonden. „By wien wilt u dan beslag leggen „Bij u natuurlyk!" „Ik geloof, dat u dat niet zou doen! Ik denk dat u daartoe eerder over zou gaan by dr. Heinz Kaiserlien, die ln Berlgn in de Kantstraat nummer een honderd twee en der tig woont". „Nu. en?" „En die ben ik niet!" „Wat zegt u?" vraagt Muschmann perplex, „bent u die niet? Zoudt u dus willen bewe ren, dat er nog een tweede dr. Heinz Kaiser lien is?" „Ik wil heelemaal niets beweren," geeft Kaiserlien schouderophalend ten antwoord. „Ik zou er u alleen op willen wijzen, dat myn woonplaats niet Berlgn is, maar Starberg en mijn adres is Starnberger Ufer nummer 12." „Weet u wel, dat men volgens de bepalin gen van het Burgerlijk Wetboek ook twee do miciliën kan hebben?" vraagt Muschmann ernstig. „Ach kom? Ik moet dus tegelgk in Starn- berg en in Berlijn hebben gewoond? Met m'n eenen voet in Starnberg en met den anderen in Beriyn? Nee, waarde heer, dat klopt toch niet heelemaal. Ik heb nooit in Beriyn ge woond", „Hebt u misschien een of ander familielid van denzelfden naam?" „Niet dat ik weet". Muschmann denkt Ingespannen na. Een vervelende geschiedenis. „Kunt u bewyzen, dat u nooit in Berlgn hebt gewoond?" „Wacht u eens even!" Hg neemt zyn paS uit een koffer en overhandigt deze den ver baasden ambtenaar. „Laatste bladzgde!" ver zoekt hy minzaam. Muschmann gehoorzaamt mechanisch, hoewel het hem nog niet duide lijk is waar Kaiserlien heen wil. Maar deze vervolgt: „Bekgkt u de visa der consulaten en de stempels van de grensstations eens nauwkeurig, dan zult u zien, dat ik byna twee Jaar onafgebroken in Palestina heb ge woond". „In Palestina?" Het woord besterft den deurwaarder uit eerbied op de lippen. Hy neemt Kaiserlien bewonderend Van het hoofd tot de voeten op; zóó moet men in de middel eeuwen de Kruisridders hebben aangegaapt „In Palestina; maar heeft dan niemand in Starnberg dat geweten!" „Neen, maar niemand behoefde dat ook te weten. Het ging geen mensch iets aan. De hoofdzaak is, dat u begrypt, dat ik tydens myn verbiyf in Palestina niet tegeiykertyd met Stolzenberg in Duitschland kan hebben geprocedeerd." „Neen, dat, klopt," moet Muschmann toe geven en met iets van tegenzin neemt hy het document om het weer in zyn actetasch te ber gen. Kaiserlien's blik neemt vrooiyk lachend afscheid van het ding, dat daar maar even vierduizend mark waard zou zyn. En dan biy- ven zgn oogen nog even op het opschrift ge- richt; waarom weet hg niet, maar in ieder ge val prent hy zich de beide adressen goed in het geheugen: Eduard Stolzenberg, KurfUrsten damm honderdveertig; het andere: Kant-straat honderd twee en de. tig." Muschmann ..eemt afscheid. Eigeniyk ls hy over het resultaat van zyn expeditie niet on tevreden. Slechts schuldenaars houden deur waarders voor onaangename lieden; elk ander mensch weet, dat geen enkele deurwaarder louter voor zgn plezier beslag legt. „Hoe wist u zoo precies, dat ik ln Hotel „Excelsior" myr. intrek heb genomen?" vraagt Kaiserlien, als zyn bezoeker de deur reeds geopend heeft. Musschmann toont zoowaar een grijnslach. „Omdat u gisteren uw bediende Moser een telegram hebt gezonden, waarin u meedeelde, dat u vandaag in „Excelsior" te bereiken zou zgn". Aha, dus dfe brave Moser heeft uit louter biydschap over het spoedige weerzien heel Starnberg, het belastingkantoor incluis, op stelten gezet! Een goeie, ouwe kerel, die Moser!" Als Kaiserlien weer alleen is, lacht hy nog eens hartelgk om dit bezoek van der. deur waarder. Als iemand verre reizen doet... niet waar, zoo ^3 dat vers immers? En ais hy dan wer thuis komt... eerst recht!... De een kent dr. Kaiserlein niet meer als degeen, die hy werkelgk is en de andet ziet ln hem nog een tweede, die hy ziet is... Ina Heldt zou ook wel lachen, als hg haar op de hoogte bracht van de avonturen waar mee hg bg zyn terugkeer ontvangen is... Het was trouwens al by half negen; zy zou wel reeds op hem wachten. Dat bleek iderdaad het geval. Toen hy de hall van het hotel be trad en zij hem ntdekte, stond zy op uit de clubfau.euil, waarin zy had plaats genomen, om hem daarna tegemoet te gaan. Even hield hy zyn stap in. Er kwam hem daar een andere Ina Heldt tegemoet dan eiie, welke nog ln zgn herinnering voortleefde Zoolang hy haar kon- de, was zg steeds in het grgs gekleed geweest: een grys tollet, -en gryze vilthoed, soms ook een gryze blouse. Wanneer zy hem by een of ander experiment assisteerde, dan had zy steeds een grgze stofjas aang trokken; slechts haar schoenen waren steeds zwart of donker bruin geweest, alsof gryze haar wat te op zichtig waren. De Ina Heldt, die nu voor hem stond ech ter, maakte in het licht geparfumeerde, met groote bloemen doorwerkte chiffon-toilet zelfs een min of meer mondalnen Indruk. Op de een of andere manier herinnerde zy hem op dit oogenblik aan Nora Tilden. Ach ja, die had hem immers verteld, dat dat de nieuwste mode was; onzakeiykheid in het tydsgewricht der rationallseering had zy be weerd. De rokken weer tot over de enkels, maar onregelmatig lang. Plooien, garneering, ruches, capes, mantilles en daarby een groote stroohoed met naar voren gebogen rand. Dat laatste mocht dan onpractisch zgn. het was ln leder geval interessant, vond Kaiserlien, want hy bedekte gedeelteiyk het gezicht van de draagster en liet dan tenminste iets te raden. Enfin, in ieder geval bleek, dat Ina Heldt, als zy wilde, smaak bezat. De nieuwe Kaiserlien kon dit toilet meer waardeeren dan dat eeuwige grgs op grgs. Ina Heldt reikt haar chef de hand. In de wijze, waarop zy dat doet, ligt een gelukkig mengsel van vrouweiyke harteHjkheid en dienstwillige onderdanigheid. „Naar uw uiter lijk te oordeelen, gaat het u goed, doctor," zegt zy. „Aha, dus u herkent my dan toch nog!" constateert hy met iets van voldoening. Zy werpt hem een vluchtigen blik toe. „Natuurlyk! U bent alleen flink bruin ge worden." „U bent met den nachttrein gekomen, niet waar?" vraagt hij. „Bent u erg vermoeid?" „Absoluut niet!" verzekert zg. Dat klinkt, alsof zy bereid is onmiddeliyk een stenogram op te nemen. Het zou trouwens de eerste maal zyn geweest, dat zy zich vermoeid voelde. ZIJ was een uitstekende werkkracht, die even weinig last had van vermoeidheid als de schryfmachine, welke zg bediende. „Mooi, dan zullen we eerst eens flink ont- bgten," decreteert hy in de beste stemming, zy aarzelt bescheiden, maar hy wyst elk voorwendsel met beslistheid van de hand: „Gaat u maar mee! Vandaag bent u myn gast Morgen beginnen wij pas met het werk." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1