Kwitanties?| VAN WILLIGEN Algemeene vergadering der Coöp. Boerenleenbank te Wieringen JllllllBïiib i f; Vï'J1'i 1 en Callantsoog. Breezand. Anna Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. Texel. Land- en Tuinbouw- nieuws Liet hengelverbod in het Amstelmeer sterk, keurig afgewerkt goedkoop Drukkerij De Boer 0 Omize Jolianadorp. HELDERSCHE COURANT VAN - DONDERDAG 14 MAART 1935. 25-jarig jubileum der Bank. Verslag der jaarrekening De actie der hengelaars daartegen gevoerd. EEN VOLKOMEN MISPLAATSTE AANVAL OP DE „HELDERSCHE COURANT" züjn J Meubelmakerij 1>* PETEGEM VERHINDERD. „,ar 0f Hope is hedenavond geen I'1 dLgens ziekte in familie, diens' pATUM i EKKIKZING LEDEN GEMEENTERAAD. Burgemeester en Wethouders dezer ®°°,nt,e is de datum van verkiezing van de lCC den Gemeenteraad bepaald op 5 van a.s. ten aan som ge"1 leden Juni (.UNNING LEVERING LEERMIDDELEN KN SCHOOLBEHOEFTEN. Door Burgemeester en Wethouder is de .,ng van de leermiddelen en schoolbehoef- 'CV voor de O. L. School alhier opgedragen de laagste inschrijfster, n.1. aan N. Sam- N.V. te Alphen a.d. Rijn. BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders zijn de volgende bouwvergunningen verleend: Aan den" heer B. v. d. Velde, architect te Arnhem, v00r het bouwen van twee houten zomer woningen VASTHOUDEN HONDEN. B. en W. hebben bepaald, dat vanaf heden tot 1 Mei a.8. geen honden mogen losloopen, tenzij voorzien van een goeden muilkorf. Na onderhandsche aanbesteding is het bouwen van een woonhuis aan den Balgwcg voor den beer G. Hollander gegund aan de heeren J. Hoep, P. Schouten, P. Kaandorp, (resp. timmer-, metsel- en loodgieterswerk). Architectuur W. Hoep. De heer J. van Neerden, hoofd der school met den bijbel, is benoemd tot hoofd eener chr. school te HaarlemmermeerVijfhuizen, doch heeft voor deze benoeming bedankt. De Vereeniging van Vrienden der Sowjet- Unie hield een vergadering hij den heer Slik ker, die door een veertigtal personen werd bijgewoond. Na het vertoonen van de humoristisch ge tinte film: ,,Hoe wordt een boer welvarend", sprak de heer C. Borst Pz. van Oudkarspcl over „Mijn reisindrukken van Sowjct-Rus- land", een onderwerp, dat door denzelfden spreker ook reeds in de omgeving is behan deld. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen, waarin aan de regeering den eisch gesteld werd, de Sowjet-Unie te erkennen. DOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: mej. C. Gillet van Rotterdam; L. J. Teileman en gez. van Alkmaar; J. Veth- man en gez. van Winkel; F. de Klerk en gez. van Wieringerwaard; J. van Stricn van Me- demblik; D. Schoute van Den Helder; W. Snoek en gez. van Zevenhuizen; mej. A. van Helder van 's-Gravenhage; M. J. van Ham en gez. van Amsterdam. Vertrokken: N. Korver naar Obdam; J. Klaren en gez. naar Barsingerhorn; mej. A. Schenk naar Alkmaar; J. M. van de Werken naar Heiloo; A. J. van Oudenaarde naar St. Annaland; J. Groet en gez. naar Barsinger horn; J. van der Hornaad en gez. naar Den Helder; A. C. Raap naar Callantsoog; mej. A. Nieuwland naar Medemblik; A. Gunnink en echt. naar Geertruidenberg; A. Wisse naar Wieringerwaard S. H. Zuidema en gez. naar Haarled mej. C. Mulder naar Beverwijk. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Hester, d. v. H. Koens en M. C. Boter; Jan, z. v. J. A. Rosloot en J. V. Punt; Petronella Jacoba Maria Jozefa, d. v. C. H. van Kuyeren en C. B. Koning; Gerrit, z. v. R. Keppel en T. Nieuwenberg; Antje, d. v. D. Pool en D. v. d. Haag; Pieter Jacobus, z. v. J. J. van Dijk en A. ten Bokkel. OND7ERTROUWD: W, Bruin en L. Mels. GETROUWD: J. C. Grootes en A. Stammes; H. Raven en N. A. Hoogschagen. OVERLEDEN: G. Schager—Huisman, 91 J.; Wed. T. Jongejan—Rooden, 72 j. POLITIE. GEVONDEN: een kruiwagen, een kop van electr. lantaarn, twee zakken aardappelen. VERKIEZINGEN. Het aantal kiezers voorkomende op de kiezerslijst dezer gemeente bedraagt 3489, geHju aan het aantal kiezers dat eventueel aan een verkiezing voor de Staten-Gencraal mag deelnemen. Het aantal kiezers voor Provinciale Sta ten bedraagt 3380 en voor den Gemeenteraad 3310. ^«sterland. OUDER AVOND O. L. SOHOOL. Woensdagavond 13 Maart, werd in de O. L School tc Westerland de tweede Ouder avond van dezen winter gehouden. He heer Sierling opende te ruim 8 uur de Vergadering en deelde mede, dat door het vertrek van de heeren P. Laros en L. Bos, Wec nieuwe leden in de Ouder-commissic be noemd moeten worden. Bij de daarna gehou- ''en stemming bleken de heeren P. Veerdig en Wigbout gekozen te zijn. Hierna volgde do :fUZe' om de 53 aanweizgen de gelegenheid c geven, het werk hunner kinderen te be- "Uken. af'oop hiervan verkrijgt de heer Cor- ,Ssen het woord om een voordracht te hou- dit* °ver het rooken door kinderen. Hij doet cc aan *'e hand van een brochure, reeds Jaren geleden door den Bond van (1a.r^heerwijzers uitgegeven. Hij wtjst erop, w.'°°ken lang niet zoo'n onschuldige lief- Pi 'e als men wel denkt. De meeste mannen en jongens herinneren zich nog wel «L°naa?ename Crvarin£ van de eerste sigaar of sigaret. De inleider had op het schoolbord een overzicht geschreven van de resultaten van een onderzoek door den Bond van Ned. Onderw. tusschen 1907 en 1924 in gesteld naar het rooken door schoolkinderen De aanwezigen stonden versteld over het hooge percentage, dat zich in sommige plaat sen aan dit euvel schuldig maakt. Hoewel varieerend, bedroeg het - aantal meer dan 50 Spreker wees er nog op, dat in sommige landen wettelijke bepalingen be- f T.'.diC ro°ken beneden een bepaalden eeftijd verbieden. In Amerika werden zelfs anti-rookbonden opgericht. De heer Cornelissen eindigde met er op te wijzen, dat huis en school in deze kwestie een belangrijke taak te vervullen hebben. Ten slotte volgde de gebruikelijke rond vraag en sloot de heer Cornelissen met dank voor de goede opkomst, deze bijeenkomst. Hippolytushoef. EEN OPTOCHT. Ook Maandagavond deed zich opnieuw een optocht van pi.m. 200 werkloozen door de straten van Hipp. formeeren, welke met de reeds opgegeven banieren en 't zingen der Internationale, rondliepen. Aangezien men voor deze demonstratie geen vergunning van den burgemeester had, is door den brigadier der rijksveldwacht de stoet staande gehou den en de banieren omlaag gehaald en ver nietigd. Na eenig protest ging de stoet daarna uiteen. Dinsdagochtend probeerde men opnieuw te demonstreeren, doch de versterkte politie macht verhinderde dit. EEN NABETRACHTING. Naar aanleiding van de werkloosheidsop tochten is door den Brig. der Rijksveldwacht, den heer Bergsma, proces-verbaal opgemaakt tegen een zekeren N. J. S., terzake opruiing, n.L tot het aansporen om den optocht niet te verbreken, hetgeen tegen het bevel in was van de politie, om den optocht te ontbinden. OVERTREDING WINKELSLUITINGSWET. Wegens overtreding der winkelsluitings wet werd j.1. Zondag door de brigadier der rjjksveldwacht en de rijksveldwachters afhier bekeurd de winkelier M. K. te de Haukes. COMMUNISTISCHE PARTIJ HOLLAND. (Afd. Wieringen.) Het 2e Kamerlid Wijnkoop als spreker. Te ongeveer 8 uur opent de heer Hoekstra deze bijeenkomst welke gehouden werd in de zaal van den heer Scheltus. Vele nieuwsgieri gen of belangstellenden hadcen aan den op roep gehoor gegeven en zoo kwam het dat de zaal geheel vol zat, toen de heer D. Wijnkoop het woord nam. Het onderwerp, dat deze heer zich gekozen had, was getiteld: „Wie strijden voor de arbeiders en voor de kleine boeren?" Slechts een drie a viertal groepen doen dat. Als no. 1 noemt hij de rcgeering-Colijn. Deze regeering werkt geschillen en verschillen on derling van de baan en treedt uiteindelijk als een lichaam naar buiten op. Slechts de V.D. partij en de Katholieken laten wel eens een afkeurend geluid hooren. Wat de V.D. betreft, zoo zegt spr., weet een ieder, dat Oud met z'n financiën lang niet een ieder achter zich heeft. De Kath. r artij daartegenover bevat kapita listen, middenstand en arbeiders. Onze Min. van Econ. zaken is Katholiek. Tweedens zijn er de fascisten, welke ook doen alsof zij bo vengenoemde belangen van de arbeiders op het oog hebben. Spr. vindt het jammer, dat Hitier al eenige jaren in Duitschland aan het bewind is. De daden van dezen dictator zijn overbekend. Spr. wijst naar de Sovjet-Unie. - e Bolsje wieken zijn onze broeders, roept hij uit. Daar hebben arbeiders en boeren een kommerloos bestaan. Geen werkeloosheid met een steeds betere toekomst voor zich. Zelfs burg. De Vlucht gaat naar Rusland om werk te halen voor de Nederlandsche arbeiders. Onze Colyn- regeering weigert de erkenning van de Sov jets. Ook weigerde de regeering in Genève Rusland tot den Volkenbond toe te laten, in weerwil van de vredes-plannen, die aangebo den werden. Hieruit volgt wel de groote vijan digheid tegenover de Sovjets. De Sovjet heelt gevraagd om fokvee, varkens, bacon, ham, enz. uit Holland te importeeren. Maar ja de regeering (en de heeren Zwanenberg en con sorten) hebben dit gesaboteerd, ergo kwam er niets van terecht. Het gevolg is, dat Rus land nu uit Denemarken betrekt. Vervolgens komt de doodsvijand van de communisten op het tapijt, n.1. de Sociaal-De mocratie. In felle bewoordingen laakt spr. de handelwijze der S.D.A.P., en begrijpt hij niet dat er nog arbeiders bg die partij aange sloten zgn. Elk arbeider is het individueel eens met het programma van de Communisten. Spr. gaat daarna over tot min of meer actueele gevallen. Hg noemt het geval van de Tuindersteun. Het tweede voorbeeld, dat spr. aanhaalt is de aanslag op den hr. Ankersmit, hoofdredacteur van de Arbeiderspers (Het Volk). De heer Wijnkoop speekt de couranten berichten tegen en geeft wel een zeer bijzon dere lezing van dezen aanslag. In tegenstel ling met de Tribune zegt hij, dat deze z.g. dader gewoon op bezoek was en toevallig een revolver voor zich op tafel neerlegde, waaruit de heer Ankersmit een aanslag meende te moeten distilleeren. Wat onze strijd betreft, vervolgt de heer Wijnkoop, alleen massaal kan deze kans op slagen hebben. Wij spreken niet alleen, maar doen ook daden. De demonstraties hier van hedenmiddag tegen de steunverlaging kunnen de goedkeuring van spr. wegdragen. Door massale demonstraties moet men toonen hoe veel ellende er heerscht en dat er dus veran dering moet komen. Dan bespreekt de heer Wijnkoop het Landb.-Crisisf. Men moet geen steun geven voor bedrijven, doch voor indivi duen. De steun komt terecht hg de rgke boe ren en hij de Varkenscentale (Zwanenberg). De C. P. heeft voorgesteld om per gezin per week 20 gld. te verstrekken (100 millioen). De andere 100 mill. zou naar evenredigheid over de bedrijven verdeeld kunnen worden. Een 2e voorstel is de opheffing van de execu tie bij hypotheek- of pachtschulden. Spr. ein digt door mede te deelen, dat alleen de comm. partij de partij is, die aan de wenschen der arbeiders kan voldoen. Gestelde vragen. De heer Holtjer gaat in debat en laat een socialistisch geluid hooren. Hij meent dat de verbetering voor arbeiders en kleine boeren niet door eenc partij kan ge schieden. Verder merkt hij op, dat in Duitsch land de menschen fascistisch waren opgevoed en dus een geheel andere mentaliteit bezaten. Ook hij is voor een eenheidsfront. De Sovjet- ka pitalisten sluiten een verbond mot het im perialistische Frankrijk, om oorlog voor te bereiden met Duitschland. Dit land zoekt naar expansie en wil de Oekraïne hebben, zoo meent Holtjer te weten. Onder deze voorwaar den is er geen samenwerking tusschen S.D. A P, en communisten mogelijk. De heer Wijnkoop beantwoordt dezen de bater en verdedigt het Sovjet-regime. Hij be ticht Holtjer van onwaarheden. (Interrupties). Dan wordt er nog een vraag gesteld met het ocjg op den invloed op den middenstand door vermindering van koopkracht (steunverla ging), welke spr. beantwoordt. Vervolgens komt de moord op Kyrof nog aan de orde. De daders zojn terecht gestraft roept Wijn koop uit. Indien men de Sovjet aanpakt, zul len wij terugslaan. De heer Hoekstra sluit de vergadering en allen gaan rustig uiteen. Een versterkte poli- tie-macht was aanwezig, doch behoefde niet op te treden. 25-jarig jubileum der Bank. Verslag der jaarrekening. Het jubileerende bestuur had het noodig ge oordeeld de groote zaal van Cinema De Haan te requireeren voor deze speciale algemeene vergadering, en het moet gezegd, de zaal zag er keurig uit. Tegen zeven uur zet het Be stuur en de Raad van Toezicht zich aan den feestelijken tafel op het tooneel en bestaat er gelegenheid tot complimenteeren. Hiervan wordt in ruime mate gebruik gemaakt. Als gast treffen wij aan den heer Ten Kolste, in specteur der Centrale Bank te Utrecht, terwijl de kassier, de heer L. Spaander, tevens aan wezig is. Wg merken verder op, den Edelachtb. heer L. C. Kolff, burgemeester van Wierin gen, notaris O'breen, het Bestuur der Midden- standsvereeniging en anderen, welke van de gelegenheid tot complimenteeren gebruik maken. De heer Kolste houdt een korte rede, waarin hij den uitstekenden staat van dienst der Coöp. Bank kenschetst en speciaal het woord richt tot den kassier, waaruit blijkt, dat deze zeer hoog staat aangeschreven bg het hoofdkantoor te Utrecht. De voorzitter, de heer C. J. Bosker, dankt na elke toespraak de sprekers. Te ongeveer 8 uur, wanneer de zaal reeds gevuld is met de opgekomen leden (134 personen) neemt de voorzitter wederom het woord. Hij geeft een beknopt overzicht van het afgeloopen jaar. Tevens acht hg het een voorrecht dit zilveren jubileum te mogen mee vieren. In 1910 werd het boompje geplant. En Bestuur en Raad van Toezicht hebben dit doen bloeien en groeien. Hij vergelijkt deze reeks van jaren met den gang van een spoortrein Telkens wordt de reis onderbroken door groote en kleine stations, waar dan de diverse men- schen-typen in- en uitstappen. Eerbiedig her denkt spr. de reeds ontslapen pioniers van de oprichting der Bank, met name wijlen de heeren Hermans en Kuut. Dankbaar zijn wij nog voor hun actieve werkzaamheden. Dan een woord van dank aan de adviseurs der Centr. Bank, die immer hun tips en adviezen verstrekken. En hierbij mag zeer zeker de naam genoemd worden van den heer Van de Hurk, een der grootste voorstanders bij de op richting alhier. De tijden zijn somber en ver oorloven geen festiviteiten. Veel wordt bij onze leden gestreden. Laten wij hopen, dat betere tijden voor ons mogen aanbreken. De regeering tracht te steunen, grieven bljjven er daartegenover nog immer bestaan. Alleen met kalmte en vastberadenheid is nog wat te be reiken. Dan noemt spr. den Middenstand, die eveneens zoo sterk geïnteresseerd is bij de Boerenleenbank. Juist door coöperatie (samen werking) is onze bank zoo sterk geworden. Nadat de voorzitter dank gezegd heeft voor de belangstelling en het mooie bloemstuk van de Middenstandsvereeniging, richt hij het woord tot den Inspecteur Kolste en verzoekt dezen heer dank te brengen aan de Centr. Bank. Vervolgens spreekt de voorzitter den kassier, den heer Spaander in hartelijke be woordingen toe en dankt dezen voor zijn bloemstuk. Na het openingswoord complimen teert de heer O. J. Bosker namens de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Wieringen. Eigenlijk, zoo zegt hjj, heeft mijn broer, de vorige spre ker, het gras voor mijn voeten weggemaaid en kan ik met mgn rede kort zgn. Spr. releveert als ex-voorzitter den loop der Boerenleenbank. Ook gedenkt hg den overleden heer Hermans, tevens in zijn qualtieit van voorzitter der Holl. Mg. van Landbouw. Onze bewondering gaat verder uit naar den heer Spaander, die toch het initiatief nam tot de oprichting. De bank is zijn geesteskind en hij kan er met recht trotsch op zgn. Het is U en Uw bestuur vol komen gelukt aan de goede hoedanigheden vast te houden. De taak der bank is thans moeilijk. Vele problemen zijn op te lossen. Laten wij hopen, dat vele perspectieven zich wederom zullen openen. Wij zullen paraat zijn, wij d.w.z. Boerenstand, Middenstand en niet te vergeten de Visscherij. Want een ieder kan meer en meer constateeren, dat Den Oever uitgroeit tot een der grootste visschersplaatsen aan de Waddenzee. Dan betreurt spr. het ge brek aan werkgelegenheid. Dat welvaart weder op Wieringen moge komen is zijn vrome wensch. Hij hoopt, dat de Bank gegeven zal zijn zich daar ten volle aan te wgden. (Applaus). De voorzitter zegt den spreker dank en kan niet nalaten woorden van appreciatie uit te spreken voor de aanwe zigheid van het voltallige bestuur der land bouw. Zeer zeker zal de Boerenbank trachten voor te gaan in het goede. (Applaus). De heer C. Poel leest als secretaris de notu len der vorige vergadering voor, welke onver anderd worden goedgekeurd. Voor deze ver gadering wordt de heer P. de Graaf als secre taris aangewezen. Namens Commissie van on derzoek deelt de heer Van Wjjk mede, dat boe ken en bescheiden keurig in orde zgn bevon den. Verslag der jaarrekening. Op eenigszins komische en satirieke wgzc, den heer Spaan der eigen, geeft deze verslag van jaarrekening en balans. Als dan intusschen de verkiezingen plaats hebben, gaat de heer Spaander voort met het verstrekken van statistische gegevens, welke zeer getuigen van de activiteit van dezen heer. Hij blgkt ook een goed archivaris te zijn, daar hij nog brieven toont van onge veer 35 jaar terug. Wat de gemaakte winst betreft, deze wordt aan de reserve toegevoegd. De aanvraag van het Witte Kruis om een gift van 250.wordt toegestaan met goedkeu- rnig van Centrale Bank. Jaarrekening 1934. Kasstaat. Kas 31 December 1933 Ontvangsten Spaarbank Terugontvangen voorschotten Ontvangst in loopende rekening Ontvangen rente Ontvangen provisie en kosten Diverse ontvangsten Jr. Uitgaven Spaarbank Betaalde voorschotten Uitgave in loopende rekening Betaalde rente Bijdrage Centrale bank Salaris Afschrijvingen Diverse uitgaven Op reserve gebrachte winst Kassaldo 31 December 1934 39.901.27 323.697.86 39.846.74 425.323.97 39.785.69 203.30 93.86 868.852.69 320.103.63 109.300.— 377.415.98 29.477.81 446.62 1.600 200.— 2.446.72 8.764.59 19.097.34 868 852.69 Balans per 31 December 1934. Kas19.097.34 tJitstaandc voorschotten 550.283.43 'Tegoed in loopende rekening 532.676.21 Rente te vorderen4.351.64 fechuld aan spaarbank Schuld irt loopende rekening Saldo winst 1.106.411.62 1.013.617.92 84.803.65 7.990.05 1.106.411.62 Reservefonds 31 December '33 57.617.87 Bg deze winst7.990.05 •Reservefonds 31 December '34 65.607.92 kt Uilslag verkiesingen. Herkozen: de heeren J. Engel Jacz., M. S. Bakker en D. Jac. Mul der. Voor het afgetreden plaatsverv. bestuurs lid wordt gekozen de heer A. Klein Szn. (af getreden S. J. Koorn). Jlrf. Sj statuten. Het salaris van den kas- sietr wordt wederom vastgesteld op 1500. gratificatie 50.vergoeding kantoorhuur 50.De huidige rentevoet wordt gehand haafd. Het totaal der deposito-bedragen wordt vastgesteld op maximum 1.200.000.ter wijl door een persoon maximum 30.000.op genomen kan worden. ■jThans worden als leden dc commissie voor boèkonderzoek benoemd de heeren v. d. Kreke te Ilippolytushocf, S. Halfweeg, De Haukes en S. Gorter, Den Oever. pe voorzitter leest dan eenige royementen voor, waarop de rondvraag te berde komt. De heer P. Kaan zegt dank voor de gift aan het W^tte Kruis namens dat bestuur en de hier aanwezige leden. De heer Spaander dankt voor het in hem gestelde vertrouwen, voor de gra tificatie en voor de vele woorden tot hem ge sproken. De heer J. de Vries vraagt, hoe het staat met een nieuw bankgebouw. Antwoord voorzitter: Rekening wordt ge houden met de slechte tijdsomstandigheden, m^i wil het reservefonds in stand houden. Ge- wajcht wordt op het Gem.-uitbreidingsplan. Het voorstel wordt tot later verschoven. Dan Spreekt de voorzitter C. J. Bosker zijn slui tingsrede uit, waarbij hij dank zegt voor alle hulde en gelukwenschen. Speciaal den burge meester en Inspecteur Kolste betuigt hij zijn dapk. 4n dan krijgen wij een paar leuke films als toegift. Wg willen nog tot slot wijzen op de keurige bediening van de verschillende dames, die den ganschen avond wijn en sigaren pre senteerden. Allen waren in uniform, hetgeen een prettigen indruk maakte. KEURING DIENSTPLICHTIGEN. pe dienstplichtigen van de lichting 1936 voqr de zoover deze niet van den dienstplicht zgn vrijgesteld wegens broederdienst, zullen op |5 April a.s. te Den Helder in Casino aan de keuring moeten deelnemen. SCIIOORSTEENBRA NIMF. Bij den heer K. Bol, aan den Molenweg, brak gisterenmorgen een schoorsteenbrand uit. Hoewel de brandweer met de spuit spoe dig ter plaatse was, behoefde er geen water gegeven te worden, daar de brand inmiddels al gebluscht was. De schade bleef beperkt tot den schoorsteen. GEMEENTERAAD. Dc Raad dezer gemeente vergaderde Dins dagmiddag half 4 ten Raadhuize. Voorzitter de heer C. Haringhuizen, tevens secretaris. Afwezig de heer Koster met ken nisgeving. In zijn openingswoord deelt de voorzit ter mede, dat de gemeenterekening over 1933 en de gemecntcbegrooting over 1935 door Gedeputeerde Staten zijn goegekeurd. Verder keurden Gedeputeerde Staten 't raads besluit goed, waarin besloten was 't geschil met de Firma Boekei aan arbitrage te onder werpen. De notulen worden goedgekeurd, behoudens een opmerking van den heer Nieuwboer. llogelfcoincM «lokken.. Een verzoek van dc nationale commissie tegen het alcoholisme wordt voor kennis geving aangenomen. Verslag Commissie van Toezicht op het lager onderwijs over 1934. Hieruit blijkt, dat het aantal leerlingen steeds ongeveer 130 bedraagt. Verslag Commissie tot Wering van School verzuim. Ongeoorloofde verzuimen werden in 1934 niet gemaakt. Rapport van den schoolarts, betreffende een onderzoek naar den toestand van 't gebit en de mondverzorging van de leerlingen der O. L. School. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De veldwachtcrsverordening wordt overeen komstig een schrijven van den Commissaris der Koningin gewijzigd. Tot leden van het stembureau voor Prov. Staten- en Gemeenteraadsverkiezing worden gekozen dc heeren Koster en Sijbrands, ter wijl tot plaatsvervangers worden gekozen de heeren Nieuwboer en Visser. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. den datum voor de gemeente.raadsvcrkie- zing hebben vastgesteld op 12 Juni. Rondvraag. De heer Sijbrands merkt op, dat het deksel van den regenwaterbak bij de O. L. school niet voorzien is van een slot. Voorz. zegt onderzoek toe. Hierna gaat de Raad in comité. NATRIU MV ERIJCHTING. Op 't Schildereind te Den Burg neemt men thans een proef met natriumverlichting. Het voornemen zou bestaan dat deze verlichting, als de proef gelukt, door het c'.ectriciteits- bedrijf, op de uiteinden van Den Burg zal worden aangebracht. Deze nieuwe verlich ting schijnt ons een groote verbetering te zgn, daar ze buitengewoon helder is. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM. Heden viert Ds. W. Kroese, Ned. Herv. Pre dikant te Oosterhout (Gelderland), zijn zil veren ambtsjubileum. Ds. Kroese trad 14 Maart te Vrouwenpolder voor het eerst in functie, in 1918 werd hij tot predikant be noemd te Den Burg, welke functie Ds. Kroese vier jaren vervulde. In 1922 vertrok hij naar Velseroord, in 1926 naar IJmuiden-Oost en in 1931 naar Oosterhout. CORRESPONDENTIE. Mej. B., Den Burg (T.). Wilt u ons even melden, welke bestemming de 0.50 hebben, die u ons per opstwisse! zond. IJ. P. Aan het geval door u gemeld wordt op het oogenblik de noodige aandacht besteed. RUNDVEELEVERING. De Nederl. Vcehouderijcentrale maakt be kend, dat in de weck van 31 Maart tot 6 April 1935 op de onderstaande plaatsen in Noordholland gelegenheid zal worden gege ven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden: Alkmaar, Maandag 1 April, 810 uur v.m. bij de doorbraak. Purmercnd, Dinsdag 2 April, 810 uur v.m., op de Veemarkt. Sehagen, Donderdag 4 April, 810 uur v.m. op de veemarkt. Prijzen en voorwaarden als vorige week. De aangifte-kaarten, welke verkrijgbaar zijn bij die districtssccrctarisscn der Geweste lijke landbouw-Crisis-Organisaties, moeten vóór Zaterdag 23 Maart 1935 zijn ingezon den bij de Gewestelijke Landbouw-Crisis-Or- ganisatie, waaronder de betrokken veehou ders ressorteeren. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 25 tot 30 Maart dc inneming van gezouten spek zal geschieden op onveranderde voorwaarden en tegen onveranderde prijzen. Onze correspondent te Van Ewgcksluis schrijft ons: Naar aanleiding van de onlangs afgekon digde beslissing van den Minister, waarbij het Amstelmeer en de daarmee in open verbin ding staande wateren voor de liengelvisscherij werden verboden, blijkt in de kringen der hengelaars groote beroering te zijn ontstaan. Dit was in aanmerking genomen het steeds grooter wordende aantal sportvis- schers, dat op en om het Amstelmeer zijn ge luk kwam beproeven te voorzien. Wij had den niets anders verwacht! Van onzen kant is er dus steeds op aangedrongen, dat een zoodanig besluit dat niet uit kon noch mocht blijven, wilde men niet, dat de be- roepsvischerij geheel ten onder zou gaan zoo spoedig mogelijk zou worden doorge voerd. Hoe langer dit uitbleef, hoe grooter de tegenstand zou worden, omdat de schare van hen, die meenden óók gerechtigd te zijn om over de bevissching van het Amstelmeer een woordje mee te praten, dag aan dag groeien de was. Vele hengelaars meenden zelfs reeds dat er niet meer over tc praten viel. Zij be schouwden het als een uitgemaakte zaak, dat ieder die dat wcnschte er de hengelvisscherij uit kon oefenen. Dat de koude douche, die het uitgevaardig de hengelverbod hen op het lijf wierp, hen dus sterk ontnuchterde, is alleszins begrijpe lijk, evenals het feit, dat zij zich met alle middelen hiertegen te weer stellen. Maar dan moet zulks ook geschieden op zoodanige wijze, dat dit den toets van alle kritiek kan doorstaan. De manier echter, waarop de heer de Vries, Voorzitter van de afdeeling Amsterdam en lid van het Hoofdbestuur van den Algemeencn Nederlandschen Hengelaarsbond, meent het uitgevaardigde besluit te moeten bestrijden, kan daarbij niet door den beugel. Deze heer heeft n.1., volgens een interview dat een der redacteuren van het „Volksblad" met hem had, van welk interview in het „Volksblad" van Donderdag 7 Maart j.1. een uittreksel is- verschenen, bij die gelegenheid zóóveel feite lijke onjuistheden gedebiteerd, dat men zich gaat afvragen: Weet de heer de Vries nu werkelijk niet beter of houdt hij zich nu maar zoo? Bovendien geeft hij daarbij een trap naar de „Heldersche Courant", die geen middel onbeproefd zou hebben gelaten om een verbod uit te lokken. Hg grondt deze be schuldiging op een aanhaling uit een over zicht van de uitkomsten der visscherij (te Van Ewgcksluis) over het jaar 1934, welk overzicht in het nummer der „H. C." van 31 December 1934 werd opgenomen en verwijt daarbij de redactie, dat deze misleidend te werk gaat, door te schrijven over dingen, waarvan zij niets afweet. Ik kan mij voor stellen, dat de redactie die hiervoor geen enkele blaam treft, omdat rij de gegevens voor hare overzichten van de betrokken cor respondenten ontvangt eenigszins vreemd heeft opgekeken, toen ze deze beschuldiging las en merkte, dat rij door den heer de Vr. was ingelijfd bij diegenen wien het er om te doen zou zijn om de hengelaars „dwars te ritten", zooals de heer de Vr. zoo vriendelijk is te veronderstellen. Laat de redactie (die er volgens den heer de Vries dan niets van afweet) er zich ech« ter mee troosten, dat ook anderen, die be« weren, althans doen alsof zij er alles van wéten, daarin ook wel eens schromelijk t« kort komen. Bij die anderen mag, blijkens het bedoelde interview, zonder eenige reserve ook de heer de Vries worden gerekend, want zijna beweringen zijn er zoo volslagen naast, dat zij, ware ieder der lezers hierin tot oor- deelen bevoegd, geen aandacht zouden ver dienen. Slechts het feit, dat zoo weinigen den feitelijken toestand kennen, noopt er toe, er hier nader op in te gaan. Heb ik hier dus reeds uiteengezet, dat do redactie geen schuld mag treffen dat be hoeft trouwens ook niet, want de batrokken correspondent wil deze gaarne volledig op zich nemen daarmee is de heer de Vries nog niet van mij af. Ik meen dat het tot de goede gewoonten behoort, dat, ais er een citaat uit door an deren geschreven woorden wordt gelicht, dit dan ook volkomen juist wordt weergegeven. De heer de Vries doet dat echter niet, doch geeft er draai aan, wat al onmiddellijk aan toont, dat hij in zijn beweringen zwak staat. Waar het eerste gedeelte van het citaat aldus luidt: „Is het dan nog niet mogelijk, zal men zich allicht afvragen, dat naast de aal- en botvisscherjj, thans door deze vis- schere uitgeoefend, in het Amstelmeer ook nog wat zoetwatervisscherij wordt bedreven? Die vraag zou mogelgk met „ja" beant woord kunnen worden, indien de sportvis- schcrjj in dit opricht geen spaak in het wiel had gestoken," maakt de heer de Vries hier van: „Is er voor de visschere in het Amstel meer nog wat zoetwatervisscherij uit te oefe nen? Deze vraag zou met ja beantwoord moeten worden, indien," enz. Het verschil is duidelijk. Waar in het citaat eene veronderstelling wordt geuit, die welis waar vrij groote zekerheid gaf, door de fei ten bewaarheid te zullen worden, maakt do heer de Vries door de woorden „mogeigh kun nen" in .moeten" te veranderen, hiervan iets absoluuts. Aan dergelijke schijnbare kleinigheden, merkt men echter onmiddellijk, dat de heer de Vries maar vluchtig wat raak zwamt en zijn verdere beweringen zijn dan ook navenant. Zoo vertelt hij o.a., dat het algemeen be kend is, dat de baars in het Amstelmeer en de verwante wateren niet de minste markt waarde heeft en niet gewild is bij het pu bliek, omdat zjj te veel afwijkt van de baars in alle overige wateren. Zij zou veel slapper zijn en niet geschikt om overgeplant te wor den en op de markt te koop zijn voor 4 i 5 cent per pond. Men zou hier bijna kunnen zeggen: „Zoo veel woorden, zooveel onwaarheden," want do baars uit het Amstelmeer, die pas dezen win ter voor het eerst door de berocp3visschers werd aangevoerd, omdat bij hen steeds de gedachte heeft voorgezeten, dat de visch eerst redelijke marktwaarde zou moeten heb ben, voor er op moest worden gevischt, wordt door de vischhandelaars, die deze baars heb ben gekocht, juist geroemd om hare bijzon dere hoedanigheden. Dat zij gewild is, blijkt ook wel uit de prijs, welke er voor gemaakt werd, n.1. van 10 tot 12 cent per pond. Br) de laatste verkoop, op 1 Maart j.1. werd zelfs aan ieder van hen 12 cent per pond betaald, een prijs die gunstig afsteekt bij die welko op de meeste plaatsen, waar zoetwatcrviscli wordt aangevoerd, besteed wordt. Toch is het wel mogelijk, dat er baars uit het Amstelmeer voor 4 h 5 cent per pond is

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 11