Het is gebleken dat de Adelaarfietsen voldoen. Georg Gtinthert, Koningstr. 33, Tel. 505 Reclame Permanent Wave GERRITS, De nieuwe film programma's. Predikbeurten derde blad heldersche courant van zaterdag 16 maart 1935. Uurwerk bij den Vakman BEEMSTERB0ER Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Lichten op voor alle voertuigen. 'léöer des heils. t üe eere-avond albert van dalsum. f 3.50, 'OC Spoorstraat, rel. 4»7. Uit het politie-rapport. Visscherij. Dan bespaart U tijd en ergernis Ga naar Horlogemaker Voor den Alkmaarschen Kantonrechter. 9 Maart e 17 18 19 20 21 22 23 op: 6.14 6.11 6.09 6.07 0.04 6.02 5.59 Wintertijd. Zon Hoogwater ond. sm. nam 18.05 7.25 7.49 18.0T 8.05 8.22 18.09 8.36 8.51 18.11 9.04 9.17 18.12 9.32 9.44 18.14 9.59 10.12 18.16 10.27 10.42 Zaterdag 16 Maart Zondag 17 Maandag 18 Men schrijft ons: Zondag a.s. heeft de afdeeling bezoek van Adiudant Smael. van Amsterdam. >e Adjudant is voor Den Helder geen on- b ide, daar hij als leider van een Brigade- E 'en meermalen ons Korps bezocht. komt nu om welkom te geven als Divi sie ..ongellcden-secretaris, in welke functie htj onlangs door den Commandant benoemd is. Men zie de advertentie. Eu de opvoering van Shaws ,.l\vgma!lon". Men heeft ons al meerdere malen gevraagd: wie en wat is Shaws „Pygmalion"? Loont het de moeite en kosten er heen te gaan in deze slechte tijden, en buiten de abonnements voorstellingen om? Wjj hebben toen, zooals onze plicht was, het amusante geeval verteld, (en wij zullen het óók aan u mededeelen, lezer!) en gezegd, dat het hier, voor iederen waren tooneelliefhebber, een eereplicht is om deze voorstelling te gaan bijwonen. Boud ge legd. meent u? Bedenkt u eens wie Albert van Dalsum is en wie Shaw is, en ziet dan oens hoe goedkoop hier in verhouding tot elders, de prjjzen zijn, dan zult u het met ons eens zijn, dat de uitdrukking, die w(j bezigden, hiet overdreven is. Allereerst maar eens over Van Dalsum. De Heldersche Schouwburgbezoekers kennen hem van diverse rollen. We herinneren aan de op- Voeringen van „Het Chlneesche Landhuis", .•De Komedie van het Geluk", en de pracht- Vertolking als den directeur in „Circus Knie", eveneens als den directeur, maar nu van de H.B.S., in „Einexamen". Aangename herinne ringen voor de Helderschen; algemeen hoorde •hen toen de verzuchting: konden we dezen Acteur maar eens meer kragen! Welnu, dames «n heeren, hier is hjj! Met een select gezel schap van uitsluitend eerste krachten en tRgen tweede klas prijzen (nóg lager, kijkt u biaar eens naar andere plaatsen). F-n nu het stuk! Natuurlijk hebben we alle maal wel van G. B. Shaw gehoord, den groo- Engelschen tooneelschrjjver. H(j is nu 'angzamerhand een oude heer geworden, en 3* hoort niet zooveel meer van hem, maar nog enkele jaren geleden slechts timmerd3 hij juister gezegd misschien zijn managers, uit- Kiveers, schouwburg-directeuren, enz. ge" j*e'dlg aan den weg. Dat betrof toen natuur- bk zijn tooneelstukken. Shaw is geestig, maar v®ns satyrisrh en wat men misschien van ®enander kwalijk zou nemen, werd van Shaw 8'imlachend geaccepteerd. ^'at 's nu „Pygmalion", het blijspel, waar- "e Van Dalsum naar Den Helder komt? De &am is ontleend aan een Grieksch beeldhou- er' 61e verliefd werd op zijn model. Heele- *onder meer koiton. i t i i 18.33 •«■••it 18.35 18.37 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van H. J. Pootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 18 Maart tot 25 Maart wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. 60—JARIG BESTAAN DEK FIRMA J. VAN WILLIGEN. Vrijdag 15 Maart was het 60 jaar geleden, dat de vader van den heer van Willigen een pi-ine winkel aan de Weststraat opende. jn die 60 jaren is hier een middenstands- bc 'rijf gegroeid, dat geheel op eigen kracht een der grootste provinciale winkelzaken is geworden. Dat een zaak 60 jaar bestaat en zich nog Steeds in vooruitgang mag verheugen, ge beurt niet iederen dag, redenen waarom aan de Weststraat Vrijdag het dundoek wapperde. ORGANISATIE YVEKKLOOZE ONDERWIJZERS (ESSEN). Alhier is opgericht door een twintigtal werk- looze onderwijzers en onderwijzeressen een vereeniging tot behartiging hunner belangen. De jonge vereeniging stelt zich ten doel haar leden op alle mogelijke manieren aan passende arbeid te helpen. Het bestuur bestaat uit de dames: K. B. J. de Lange. Singel 42, penningmeesteresse; A. de Jong, Singel 57; en de heeren: P. van Zand wijk, Soembastraat 61. voorzitter; A. C. Mooy, De Wetstraat 29. secretaris; W. Braakensiek, Asterstraat 19. MOEDERS WENSCH. W(j ontvingen nog van de korporaals en manschappen van de Kaz. O.Z.D. een bedrag van 11.25, als volgt gespecificeerd: Dak 1 0.75; 2 0.75;" 3 0.05; 4 1.45; 5 1.10; 6 0.85; 7 1.40; 8 0.90; 10 0.65; 11 1.85; 12 1.50. Mej. B., Den Burg (Texel) 0.50. i maal hetzelfde geval behandelt Shaws blijspel nu wel niet, maar het is analoog hiermee. Heel in t kort is het een professor, die een proletariërskind (meisje) ontmoet, zich daar over ontfermt en haar opvoedt tot een dame. Bij een plechtgie gelegenheid, als een uitgele zen gezelschap bijeen is, valt zij plotseling uit den toon door een uitdrukking te bezigen, die wèl voor mondelinge, maar niet voor schrif telijke wedergave geschikt is, en die indertijd, ''oor de onovertroffen wijze waarop zij dat deed, hèt groote succes was van Greta Lobo— Braakensiek, en tevens voor den sarcasticus Shaw zoo'n beetje het hoogtepunt vormde in zijn stuk. Meer zullen wjj er op h</ oogenblik niet van zeggen, Dinsdag a.s. zullen wjj over de hul diging van Van Dalsum, die heden plaats heeft, een en ander mededeelen. Maar de lezer begrijpt nu wel, dat het een stuk is, dat zeker een bezoek aan „Casino" loonend maakt, om dat het zeer amusant is tevens. VEREENIGING „TOT STEUN". Woensdag 20 Maart a.s. hoopt de Helder sche afdeeling van de Vereeniging Tot Steun voor Verwaarloosden en Gevallenen een pro- paganda-avond te houden in de Doopsgezin de Kerk alhier, 's avonds om 8.15 uur. Tot Steun is een vereeniging die zeer veel tracht te doen en doet voor het verwaarloosde kind. Het kind, dat maatschappelijk dreigt onder te gaan, in een geheel nieuwe en goede om geving te plaatsen en een flinke opvoeding te geven, dat is het werk waarin de vereeniging Tot Steun zoo langzamerhand veel ervaring heeft gekregen. En waarmee deze vereeniging ook dikwijls succes geboekt heeft, en nog wel boekt, indien de financieele omstandig heden van dezen tijd dit werk nu juist niet steeds weer. gingen bemoeilijken en de facto ren die tot verwaarloozing voeren, juist steeds grooter en dreigender maakten. Het bestuur van de Heldersche afdeeling van Tot Steun meent goed te doen gedachtig aan een bekend woord uit de kringen van Tot Steun n.1. „hoe wij steunen en gesteund wor den" een uitdrukking ook, welke voor ons nog nooit een leeg woord is geworden aan ieder die hierin belang stelt te laten zien hoe wij trachten te steunen. De heer U. G. Dorhout uit Hoorn zal daar toe een lezing houden op genoemden avond over het onderwerp: „Wrakhout uit de bran ding van het leven". De noodige lichtbeelden worden dan vertoond ter illustratie. Het bestuur van de Heldersche afdeeling hoopt dat deze avond door velen bezocht zal I worden en dat ook het bestuur Tot Steun in zijn werk door hen „gesteund" mag wor den. MODERXISEERING EN UITBREIDING MAISON GKé QUAST. Voor de officieele opening werden wij in de gelegenheid gesteld de verbouwde modezaak van Maison Gré Quast te bezichtigen. Deze verbouwing blijkt een grondige verbetering te zijn voor de zaak. Onmiddellijk b(j het bin nentreden vallen de keurige vitrines op, uit gevoerd in eikenhout Het interieur is heel modern: parketvloeren, eikenhouten kasten met glas in lood, smaakvolle ballonnen van melkglas met staal voor de verlichting en niet te vergèten de hulstelefoon en de cen trale verwarming, geleverd door de firma Geveke, Amsterdam. De oliebrander werd, naar wij vernemen, geleverd door de firma Nierstrasz. De heer Krijnen komt als archi tect zeer zeker een pluimpje toe, evenals aan de uitvoerster, de firma Steeman en aan den schilder, den heer Kriek. Tevens kunnen wij nog vermelden, dat de heer Annijas de ver lichting verzorgde. De bovenverdieping is even smaakvol als de benedenverdieping en bevat eenige zeer moderne paskamers, voorzien van centrale verwarming en aardige verlichting. Een collectie hoeden om van te watertan den. de nieuwste Engelsche en Parijzer mo dellen; deze worden beneden verkocht, even als de kinderconfectie. Boven vindt men man tels in alle soorten, kleuren, modellen en maten, pull overs, waarbij de Weener model len vooral opvallen, complets, etc.; enfin, te veel om op te noemen en wij kunnen dan ook niet beter doen, dan de Heldersche dames aan te raden zoo spoedig mogelijk eens een kijkje te gaan nemen in deze aanwinst op modegebied. TWEEDE OPVOERING „TANTE ROOSJE". Met Esther de Boer van Rijk in de hoofdrol. Zondagavond zal een herhaling worden ge geven van het nieuwste successtuk van Ne- derlandsch populairste actrice, onze beroem de „Kniertje": Mevr. Esther de Boervan Fójk. Na het groote succes met dit allerge noeglijkste stuk „Tante Roosje" b(j de laat ste abonnementsvoorstelling, wordt er nog één enkele populaire voorstelling van gege ven in Casino op Zondag a.s. We schreven reeds in ons verslag van de eerste voorstel ling over de voortreffelijke opvoering ervarfl o.a.: „Het werd, behalve door Mevr. de Boer- van R(jk, gedragen door Willem van der Veer en Jaap van der Poll, die genoegeiyke crea ties gaven, terwijl Mevr. de Boer zelve weer onuitputtelijk was in gijn en humor. Door de voortreffelijke samenwerking van dit drietal, waarbij Sophie de Vries, de dochter van de bejaarde actrice, meer een serieuze, Adolphe Hamburger als Max een jonge rol te vervul len hadden, ook Mleke Flink—Verstraete aardig! Het publiek bleef den ganschen avond in een uitbundige, uitgelaten stemming!" MEDEDEELING. De Commissaris van Politie te Tilburg, bq wien herhaaldelijk verzoeken binnenkomen om inlichtingen betreffende de „Superbe", wijst belanghebbenden er op, dat de „Superbe niet i» gevestigd te Tilburg, doch te Baerle Hertog (België). Klachten of verzoeken om inlichtingen treffende de „Superbe" dienen dan ook ge richt te worden aan den Burgemeeater van Baerle Hertog (België). WINKELNIEUVVS. Het nieuw te bouwen winkelhuis van de firma S. Coltof, Kanaalweg, in de Keizer straat, is gegund aan den heer W. F. Labout, Koningstraat 56. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Gedurende de maand Februari werd de Leeszaal bezocht door 1550 mannen en 60 vrouwen, totaal 1610 personen. Uitgeleend werden 2300 romans, 2087 kin derboeken en 1146 studiewerken, totaal 5533 banden. Aangeschaft werden de navolgende werken: Boeke: Kindergemeenschap; Brouwer: Kro nieken van Spaansche Soldaten; Buck: De zo nen van Wang Lung; Buck; Op eigen grond; Buck: A house divided; Coster: Het kind in de poëzie; Hermann: Der kleine Gast; Huxley: Point counter point; Keiler: Ferien vom Ich; Koster: Als ik Greta Garbo was; Lane: Op voeding tot socialen dienst; Malraux: Het menschelijk tekort; Mann: Tonio Kreuger; Mecklenburg: Rusland daagt den Godsdienst; uit; Dapke: Het spoor der gerechtigheid; Pon ten: Der Meister; Russe; Moederland; de Stoppelaar: Een jaar natuurleven; Tiggers: Volksmuziek; Tiggers: Wat iedere radio-luis teraar van muziek weten moet; Traven: Re- gierung; van Tricht: Frederik van Eeden. Over de Oxford-beweging: Allen: Hij, die komt; Buffinga, e.a.: Be proeft de geesten; Sangster: God leidt ons; Winslow: Waarom ik in de Oxford-groep ver trouwen stel. Ten geschenke ontvangen: Bordeaux: La fée de Port-Gros; Bordeaux: Le pays na tal; Dieperink Donker: „Duitsch", spraakkunst; Dijksterhuis Zuid-, weg: Deutsche Gedichte; von Ebner-Eschen-; bach, Die Freiherren von Gemperlein; von Eichendorff; Aus dem Leben eines Tauge- nichts; Eliot: The lifted veil; Footner, Easy to kill; Grillparzer: Sappho; Hopman: A hun- dred English poems; von Kleist: MithaeJ Kohlhaas; Leadbeater: An outline of theoso- phy; Möricke; Eine Auswahl; Samter: Die Re- ligion der Griechen; Spitteler: Die Madchen- f einde; Wilma: Gods gevangene; K.L.M. Dienstregeling 131 Maart 1935. Dank zij een gunstige wind, .kon de haring- visscherij door trekkers en kuilvisschers de afgeloopen week geregeld worden voortgezet. En laten we er dadelijk aan toevoegen, niet zonder succes, want er is vooral door de trekkers deze week met heel gunstig resultaat gevischt, er was dan ook alle dagen een flinke haring aanvoer, een dag zelfs, ver telde men ons, ruim zestig last. Helaas waren niet alle haringisschers zoo fortuinlijk, want de kommenvisschers moes ten het aanzien, dat, terwijl er door de trek kers zooveel haring werd aangevoerd, zij zelf niets in hun netten kregen; voorwaar een hard gelag voor de betrokkenen. De krachtige oostelijke wind, die oorzaak was van een heel laag waterpeil langs oijze en de Texelsche kust, trad voor hen op als spelbreker. Want het water reikte dagen achtereen nog niet tot waar de haringkamers stonden, zoodat de kommen dus geheel droog stonden, waardoor van visschen geen sprake kon zijn. Ook de kuilvisschers behoorden tot de ge lukkigen en konden behoorlijke vangsten ma ken. De vrees, dat er dit jaar al reeds weinig of geen haring meer aan onze kust zou komen, is dus gelukkig ongegrond gebleken. Want er is haring, zelfs in ruime mate. Wat de prjjzen voor de haring betreft, heb ben we van deze plaats al eerder de vrees uitgesproken, dat, mocht er veel haring wor den aangevoerd, dit zich spoedig in den prijs zou afspiegelen, en helaas is die vrees maar al te gegrond gebleken, want was de haring in het begin der week nog 5.505.75 per kist in de laatste dagen zakte de prijs al tot 2.50. Gebrek aan afzetgebied in het buitenland doet zich dadelijk voelen, zoodra de aanvoer wat ruim is, is er voor de binnenlandsche consumptie te veel en zakt de markt, onge acht welke soort visch het betreft. De korvisscherij had deze week niet zoo heel veer te beteekenen. In de eerste dagen dezer week, met dien krachtigen oosteljjken wind, kon er door de botters niet op de Noordzee worden gevischt, daarvoor was het te ruw, later, toen het weer wat kalmer werd, is men ter visscherij uitgevaren, en er was wel wat vangst, ook echter alleen schol en schar, en dat ls niet bij uitstek die visch, die geld op brengt, maar fijne visch: tongen en tarbot, werd niet gevangen. De botvisscherij was deze week wat beter, sommige dagen was er behoorlijke botaan- voer, doch uitsluitend van de botters. De garnalenvisscherij ls bijna gestaakt, er vischt nog slechts een enkel vaartuig op gar nalen, aangezien het contingent verbruikt is. Thans melden de bladen het eenlgszlns ver blijdende feit, dat Duitschland weer z.g. Genehmigungen afgeeft voor den invoer van versche visch en haring. Deze waren n.1. j.L Maandag plotseling stopgezet, zoodat er in de vischwereld eenige consternatie was, hoe wel men thans aan allerlei onverwachte ge beurlijkheden tamelijk gewoon raakt. Maar enfin, dat schijnt nu weer achter den rug en een klein luchtgaatje is weer opengegaan. Bij de behandeling van economische zaken is o.a. ook weer de slechte toestand in de garnalenvisscherij ter sprake gekomen. Stellendam werd als een der plaatsen ge noemd, waar het al ellendig gesteld is. Kin deren van 4 jaar zouden daar aan de pellerij deelnemen en de visschers kunnen geen hooger loon dan 85 cent per dag halen. Dezefeiten demonstreeren duidelijk den toestand en zooals het daar is, zal het ook elders wel zijn. De Minister zeide, dat met burgemeesters uit de garnalencentra van Zuid-Holland en Zeeland overleg is gepleegd en dat er maat regelen in bewerking zijn, die beoogen ver betering in den omzet van consumptiegarna- lente verkrijgen. Waarom ook andere gemeenten niet zjjn geraadpleegd, is ons niet duidelijk. De maat regel voor de consumptiegarnalen zal echter wel voor de geheele garnalenvisscherij &el" dend zijn. De belanghebbende kringen zullen met groote aandacht en waarschijnlijk met wat opgeduld deze maatregelen tegemoet zien, want er is in dezen bedrijfstak overal groote nood. Bèpleit werd in de Kamer ook de kwijt schelding van pacht voor de oesterkweekers, wier bedrijf door allerlei oorzaken, die wij /onlangs uitvoerig hebben gemeld, zoo sterk is achteruitgegaan. Z(>o ziet men een steeds toenemende roep om ingrijpen van regeeringswege en het be wijst des te meer. hoe ongezond ons bedrijfs leven thans nog is. In de IJmuidensche Courant vinden we het volgende artikel: Volgens een correspondentie in Het Volk vanuit Harlingen zou dus van Maart tot Juni tiO van de uitgevoerde Waddenzeeharing jbver 1934, kunnen worden uitgevoerd naar Duitschland. De Visscherij Centrale zou daar toe de noodige consenten aan de exporteurs verstrekken. Er kon op de vergadering, die met belang hebbenden te Harlingen is gehouden, niet worden meegedeeld of de 50 betrof de hoe veelheid dan wel de handelswaarde der ver kleien jaar uitgevoerde haring. Dat dit van groote beteekenis is te weten, 'Iaat zich hooren, omdat de schommeling in "de haringprijzen altijd geweldig is. Maar oschoon dus dat een dubieus punt blijft, meende men toch op dit accoord in zee te kunnen gaan. Zooals ook al uit Wieringen aan ons blad werd vermeldt moet de haring van een kwa liteit zijn, dat 420 stuks minstens 40 kg wegen. De rest der aagebrachte visch zou dan worden verwerkt tot vischmeel. De Regeering zou contracten daarvoor heb ben afgesloten met vischmeelfabrieken, waar voor gemiddeld 100.000 tal per maand uit de markt zou worden genomen. Dat een dergelijke maatregel van buiten gewoon belang voor de haringvisscherij in de Waddenzee zal zijn, laat zich denken. Door het vaststellen van een gewichtsgrens der haring, waardoor men een buitengewoon goede kwaliteit krijgt, denkt jnen tevens het binnenlandsche verbruik te kunnen vergroo- ten, daar het publiek dan weet flinke haring kwaliteit te krijgen. Op genoemde vergadering werd, in het be lang der komvisschers ook nog betoogd het haringkuilen te doen verbieden, omdat deze kuilers vaak zulke groote vangsten maken, dat de markt meteen gedrukt is. Maar een dergelijke maatregel zou van ver strekkende beteekenis zijn. Dat er „geordend" moet worden, blijkt wel uit de maatregelen, die de Visscherij Centrale nu neemt, maar een ordening overziet in den regel aller belang en zal niet eenzijdig tot stand worden gebracht. Dat moge men wel bedenken. Toch zal ook deze aangelegenheid wel de aandacht der Visscherij Centrale heb ben. In de N. R. Ct. komt een noodkreet uit de kringen der mosselkweekers te Brulnisse voor. Het zou voor de meesten onmogelijk zjjn hun pacht te kunnen betalen. Men dringt er op aan, dat ook voor het binnenland minimumprijzen door de Visscherij Centrale zullen worden gesteld, omdat de uit voer naar het buitenland zoo sterk ls ge daald en nu het binnenland met mosselen wordt overstroomd. We vernamen, dat zich in de buurt van Harlingen weer nieuwe mosselbanken begin nen te vormen. Wel een bewijs dus dat er sta biliteit in het bodemprofiel der Waddenzee ls gekomen, hetgeen ook het driemaandeljjksche rapport der Zuiderzeewerken vermeldde. Het zich opnieuw vormen van mosselban ken mag met blijdschap worden vermeld. Heel wat mosselbanken zijn, na de afsluiting der Zuiderzee te loor gegaan. Want ten Zuiden van dien afsluitdijk, dus nu in het IJsselmeer, kwamen eertijds uitgestrekte mosselbanken voor. Het is momenteel wel zoo, dat er geen groote behoefte is aan veel mosselbanken omdat de crisis, als zooveel andere zaken, ook de afzet van mosselen geweldig heeft doen inkrimpen. Maar het is nog niet zoo lang geleden, dat de mosselbanken van het Noorden (Zuiderzee en Waddenzee) de leveranciers van mossel zaad waren voor de Zeeuwsche banken, om dat men toen haast aan de vraag naar mos selen niet kon voldoen en een goede mossel- bank van hooge waarde was. Doch wat nu van niet zoo'n beteekenis is, kan straks misschien wel weer van groot be lang worden. En daarom verheugen we er ons In, dat er vorming van nieuwe mosselbanken ls. De Waddenzee groeit weer in beteekenis voor de visscherij en zal in de toekomst van grooter belang worden voor het bedrijf. De crisis-voorstelling. De filmliefhebbers hebben deze week kun nen profiteeren, dank zij de diverse zeer goede voorstellingen, die plaats hadden ten gevolge van de opening van het nieuwe thea ter. Hoewel de crisis-voorstelling van j.1. Donderdag feitelijk buiten de rubriek „nieuwe film-programma's" valt, meenen wij toch goed te doen een bespreking daarvan met de beide voorstellingen in „Tivoli" en „Witte" van gis terenavond te combineeren. Wij gelooven ook in den geest van den lieer Van Tvisk te han delen, die pertinent een openlijke dankbetui ging voor de door hem aangeboden voorstel ling van de hand wees, door ook onzerzijds zoo sober mogelijk te blijven in ons verslag. Dat neemt niet weg, dat de krant er toch iets over zeggen moet. Want een zoo royaal gebaar, waarbij de algeheele opbrengst eener voorstelling, inclusief de bespreekgelden, wordt afgestaan aan het Crisis-comité, ver dient aan de vergetelheid te worden ontrukt. Naar wij vernamen werd op deze wijze ruim f 400.ontvangen, die geheel in de kas van het Crisis-comité worden gestort. Want ook de kosten van reclame nam de heer v. Twisk voor zijn rekening. Zooals gezegd, wij zouden niet in den geest van den heer Van Twisk handelen door hierover uitvoerig uit te weiden; de daad zal zeker door het Heldersche publiek gewaar deerd worden, daaraan ia niet de minste twijfel. De heer Van Twisk had voor deze gelegen heid, zooals men weet, de film „Popje" geko zen, waarvan de hoofdrollen vervuld wer den door Franziska Gaal en Hermann Thimig. Blijkens het prospectus is dit de „beste amu sementsfilm tot nu toe gemaakt" en hoewel men dergelijke reclame-uitdrukkingen altijd wel met een korreltje zout moet nemen, is toch de kwalificatie van een der groote bla den, dat we hier te doen hebben met een amusementsfilm van distinctie, luchtig, soms zwemend naar de fijne comedie, volkomen juist. Door het talrijke publiek is de voorstel ling dan ook zeer gewaardeerd, want voort durend ging een schaterlach op in de zaal. Behalve een interessant journaal en de mooie reclame, die voor de Garbo-film werd gemaakt een pakkende, smaakvolle recla mefilm kregen we nog een geestig filmpje, „De hooge C", dat aardig de grillen van een beroemd zanger persifleerde. Deze zanger, die met nog twee collega's repeteeren moest, was de wanhoop van den inspiciënt, omdat hij met alle geweld eerst zijn macaroni moest hebben, die nog moest worden gekocht en klaarge maakt. Maar tenslotte kwam de hooge c voor den dag, al gebeurde dit nog niet zonder in cidenten. De Burgemeéster, de lieer Bandsma en an dere autoriteiten woonden de voorstelling bij. li- i WITTE BIOSCOOP. Lichtverteerbaar menu. „20 Millions Sweethearts" is de veelbelo vende titel van één der beide hoofdnummers, en de kwalificatie ervan zou men kunnen noemen: dóór en dóór Amerikaansch. Dat wil dus zeggen: veel „songs", een keur van supe rieure bands, betooverend lachende „sweet hearts", en een uitstekende montage. Enfin, er ging een groote roep van deze film uit, die vertoond werd in de voornaamste cinema paleizen der wereldsteden. De plaats van handeling is grootendeels een Amerikaansch radiobedrijf, achter de schermen waarvan men via het filmisch oog van den cameraman een kijkje kan nemen. Men is in staat tal van prominenten te zien en te hooren, en wij noemen hier slechts van de fameuze Mills Brothers (in een répertoire dat voor jazz-maniakken om van te smullen is!), en verder een aantal sterren van groo- tere en kleinere allure. Natuurlijk loopt door dit muzikaal allerlei een amoureus „geval", dat echter een zéér bescheiden plaats in neemt, hetgeen juist gezien werd door de artistiek verantwoordelijke instantie. Rest te vermelden, dat de beide hoofd rollen gespeeld worden door Dick Powell en Pat O'Brien. Na de pauze gaat een geheel ander genre werk, en wel 't eveneens bekende „Ein Walzer fiir Dich", met als eerste ster Camilla Hom. B(j een vergelijking moet dit Duitsche product het afleggen tegen de „Sweethearts". Het gegeven is oud, héél oud, en ook de behandeling ervan wordt eenigszins oud modisch. Een zanger van groot formaat bljjkt plotseling de erfgenaam te zjjn van een kroon (Palamo heet 't geografisch niet bekende land), neemt er bezit van, en hierdoor wordt de intusschen regeerende hertoging weg gestuurd. Gelukkig is er een kamerdienaar met veel gijn en een vorstelijk kameraad, die er ook z(jn mag, plus de zanger in kwestie, die vele en zoet-vleiende melodieën zingt. Ook hier is een happy-ending U ziet het; een antl-crisis-programma! TIVOLI THEATER. Greta Garbo's grootste prestatie. Het Tivoli-programma is deze week bijzon der goed. Dat heeft het aan één omstandig heid te danken en die is, dat het „Koningin Christina" als hooflfilm bevat. Want al moge het Fox Movietone Nieuws vry actueel zijn en de voorfilm „Mannen, die de wetenschap dienen" zijn verdienste hebben vanwege den kijk achter de schermen, in dit geval ln de operatiekamer van een ziekenhuis, het haalt toch niet bij dat groote werk, dat onder be kwame regie van Robert Mamoulian met medewerking van artisten als Greta Garbo, Lewis Stone, John Gilbert, Ian Keith en vele anderen tot stand gebracht werd. Wij zeiden het direct na afloop reeds en herhalen het hier, nu wij nog eens goed over de film ge dacht hebben: Wjj zouden niet weten, wat we op „Koningin Christina" becritiseeren moes ten". Neen, zoo ooit dan moet hier de criticus zwijgen en slechts gewag maken van de groote verdiensten van een kunstwerk. Want kunst Is het, dat hier geboden wordt, gave Zondag 17 Maart Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar. Onderwerp: „Zij die duiden" (Mt. 5:5) Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, Westplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tovenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Geref. Kerk (Rehobotli-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen H. Avondmaal 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar H. Avondmaal en Nabetrachting 's Avonds 8.15, Evangelisatie-samenkomst Spreker: de heer L. Brasser. Ond Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 u., Ds. W. F. ten Rauwelaa f van Zwolle. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Prof. Dr. J. N. Bakhuizen v.d. Brink, Hoogleeraar te Leiden, 's Avonds half zes, Ds. J. C. Terlouw, van Alkmaar. Gebouw Crocusstraat 60, Donderdagavond 8 uur, Bijbellezing Oud-Kalholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. 's Avonds 7 uur, Lijdensoverdenking „Jezus en Petrus". Pastoor Th. Moleman Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen kunst. En in de eerste plaats wordt die ge boden door U raadt het uit het onder kopje! Greta Garbo, de mysterieuze, de ondoorgrondelijke, die als de Zweedsche koningin Christina wellicht de prestatie van haar carrière levert. Een imponeerende, expressievolle, waardige Vorstin staat voor ons even later is zij de vrouw, die slechts liefde kent en daaraan alles ten offer brengtHet is juist in dezen strijd van Koningin tegen Vrouw, dat Garbo gelegenheid heeft haar grootsche talenten in volle glorie te ontplooien; de regie, die vooral op het maken van sug gestieve foto's van de actrice en dan speciaal van haar gezicht, dat zooveel zegging heeft, gelet heeft, is beter dan ooit te voren ge slaagd in het doen uitkomen van actie en expressie. Garbo heeft ons doen genieten van haar hoogstaande, doch daarbjj sober spel, dat geperfectionneerd, thans wars is van op vallende trucs en poses. De Christina, zooals Garbo haar uitbeeldt, heeft nooit bestaan, d.w.z. de historische Zweedsche Koningin was harder, rauwer en had ook meer op het ge weten. Garbo heeft haar geïdialiseerd, ver fijnd. Maar een film hoeft niet historisch juist te zjjn, als „men" maar goede kunst te genie ten krijgt. Dit over Garbo, ook den regisseur noemden wij reeds. Maar onrecht zouden wjj bepaald doen aan John Gilbert als wij hem niet noemden. Hij is de Katholieke Don Antonio, afgezant van den Spaanschen Koning Philips II, aan wien de protestantsche Christina haar hart verpandt. Met veel zwier en charme beeldt Gilbert den zuiderling uit, en zonder Garbo's hoogte te bereiken, heeft hij aangetoond nog niet afgedaan te hebben als filmheld. Lewis Stone heeft altjjd uitgeblonken in karakterrollen, waarbij hü steeds een voor treffelijke make-up wist te vinden. Zoo ook hier als Christina's trouwe kanselier, de be roemde staatsman Oxenstierna. En tenslotte vermelden wij nog de Magnus-vertolking van Ian Keith, die zonder een film-,.schurk" te zjjn, toch de juiste toon vond, die zjjn rol van noode had. Een filmwerk spelende in een historisch milieu, dat als prachtige achtergrond dient voor het spel van louter door geboorte be gaafde artisten. Gevaarlijke Staatsburgers voor het gerecht. De heden voor den Kantonrechter gedaag de heeren waren kennelijk geen vaste klanten en behoorden in geen geval tot de habitués. Ze stelden zich dan ook voor als een drietal achtbare zakenlieden uit Schagen, de heeren J. H. S„ Corn. D. Sch. en Jos. de M.. welke heeren hadden uitgemaakt het comité, belast met de uitvoering van de grand attraction de Schager 6-daagsche, een soort letterwed- strijd, waarbjj aan de gelukkige deelnemers prijzen werden toegekend door middel van draaibord oftewel Rad van Avontuur. Na het hooren van een tweetal getuigen, hield de Ambtenaar van het Openbaar Minis terie zijn requisitoir, dat meer op een pleidooi geleek en ten slotte vroeg de verdachten te ontslaan van rechtsvervolging. Daarna hield de verdediger, Mr. Buiskool van Schagen, zijn pleidooi Deze sloot zich

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13