Het Menu Hoofd- en rugpijn. •T JUTTERTJE ZATERDAG 16 MAART 1935 PAG. 5 Het menschelyke organisme is nu een maal geen machine, die onafgebroken wer ken kan. Eens komt het tijdstip, dat de raderen langzamer gaan draaien, dat het werken moeilijker valt en de veerkracht verslapt. In het bijzonder in den overgangstijd tus- schen winter en lente krijgen wij het veelal te pakken en staan wjj 's morgens moe op, terwijl wij den geheelen dag een gevoel hebben, alsof wij niet genoeg hebben ge rust en slaperig zijn. We zeggen dan, dat het voorjaar ons in de „botten" zit! Dan zeggen wij wel vol energie: „Een huisvrouw mag niet moe zijn" en we doen „alsof" we niets voelen, want voort, altijd voort moet de huishoudmachine, wil er geen stagnatie in het bedrijf komen. De hoofdpijn, die ons overvalt, wil echter niet wijken, evenmin al3 de rug- of lende- piin en dan die brandende voeten! De radertjes weigeren regelmatig rond te draaien, er hapert iets aan, ze moeten grondig nagezien en behandeld worden. Het gevoel van moeheid, dat ons vooral in het voorjaar zoo vaak overvalt, is eigenlijk een heel natuurlijk verschijnsel: het lichaam is een verzamelplaats gewor den van giftige stoffen, die zich gedurende de wintermaanden "hebben opgehoopt ten gevolge van gebrek aan vitaminen en zuur stof. Geen wonder, dat het organisme niet feilloos werkt en dat zelfs de vlijtigste huisvrouw moet beginnen met een „groote schoonmaakbeurt" van haar eigen lichaam, alvorens deze in toepassing te brengen in haar woning, hetgeen trouwens aan het geheele gezin ten goede zal komen. Het ergste zijn veelal die rug- en lende- Pijn, die een gevolg kunnen zijn van ver schillende oorzaken en veelal niet gezocht moeten worden op de zieke plekken, waar men de pijn voelt. Meermalen treden deze pijnen op als gevolg van ziekten of afwij kingen in de vrouwelijke buikorganen en de diagnose kan slechts door een medicus met juistheid worden vastgesteld. Veelal heeft men in den rug een uitstralende pijn, als gevolg van een rheumatische aandoe ning en kan deze door warmte verdreven worden. Ischias is een ontsteking van de Ischias- zenuwen en begint in de heup, zet zich over de dij en het been voort en geeft on houdbare pijnen. Alle genoemde ziektever schijnselen treden veelal in het voorjaar °p en vragen naast medische behandeling oen voeding waarbij weinig of geen vleesch gebruikt wordt, doch rijkelijk groenten (liefst groene) en vruchten. Wacht men te lang bij rheumatische sandoeningen en zijn de gewrichten bui tengewoon pijnlijk, dan kan dit zelfs tot vergroeiing leider^ op den langen duur. Rugpijn is meermalen een gevolg van een zwaktetoestand of overwerkt zijn van de huisvrouw. De spieren worden slap en z(jn bi) de geringste inspanning oveimoe en pijnlijk. De behandeling van de verschillende kwalen en kwaaltjes zal ver schillend zijn en eerst zal de oorzaak ervan gevonden moeten worden. De arts zal zich hiernaar richten en bij rheumatische aan doeningen veelal diathermie of massage voorschrijven. Een vaste maatstaf is niet ss-n te geven, ieder geval moet op zichzelf en individueel behandeld worden. Zeker is, dat, wanneer het bloed krach tiger wordt door een eenvoudige en ratio nele voedingswijze, dageltjksche wande- 'ihg en diepe ademhalingsoefeningen, dan zullen verschillende kwaaltjes, waaraan geen diepere oorzaak ten grondslag ligt, zeker wel verdwijnen evenals het gevoel van moeheid. Nog even willen wij een euvel noemen, waaraan vooral in het voorjaar vele vrou- Wen lijden, n.1. pijn in de voeten, die in den regel verkeerd behandeld worden. Men ('enkt dit te verhelpen door z.g. gemakke- hjke pantoffels zonder hakken, doch hier door werkt men de pijn nog meer in de hand, aangezien het gewricht, dat op den v°«t rust, verkeerd verdeeld wordt en de dachten eerder verergeren, dan vermin ieren. Krachtige massage 's morgens en des avonds zullen het kwaad veeleer verhelpen ovenals voetbaden en zoo noodig een ver band om den voet om meer steun te geven. Helpt dit alles tezamen niet, dan zal een bezoek aan een orthopaedisch arts ge- wenscht zijn. Niet blijven loopen met schijnbaar on schuldige kwaaltjes, doch medisch advies inwinnen, een gezonde leefwijze volgen en een eenvoudig, passend dieet zijn de wel gemeende raadgevingen, die wjj huisvrou wen geven, die aan voorjaarsvermoeidheid en de hiermede gepaard gaande ongemak ken lflden. Zondag. Groen tensoep. Varkenshaas, Groote boonen (blik) Aardappelen, Citroenpudding. Maandag. Koud vleesch, Gestoofde prei, Aardappelen, Pannekoekjes. Dinsdag. Goulasch, Roode kool, Aardappelen, Rijst met bessensap. Woensdag. Tomatensoep, Spinazie met eieren en Kerrysaus, Aardappelen, Donderdag. Gehakt balletjes, Knolraap, Aardappelen, Appelschoteltje. Vrijdag. Aardappelsoep, Garnalen croquetten, Veldsla, Gebakken aardappelen. Zaterdag. Versche worst, Stamppot zuurkool, Aardappelen en Rijst, Sinaasappel, (Lunchgerechten) VASTEN MENU'S. Garnalenragout met rijst, Gesnipperde winterpeen, Aardappelen, Peterselie saus. Gekookte eieren. Sla van koude bieten, Krulandjjvie, Gebakken aardappelen, Karnemelksche pap. Gestoofde kabeljauwstaart, Witte boonen, Aardappelpurée, Turfjes met bessensap. CITROENPUDDING. 4 eieren, 160 gram suiker, sap van 2 3 citroenen, 1 dL. water, 6 bladen witte gelatine. De gelatine wordt een minuut of 10 tn koud water geweekt Intusschen kloppen w\j de dooiers met de suiker totdat ze schuimig zijn, voegen er de gezeefde ci troensap en de suiker bij en brengen de massa roerende aan de kook, met een asbestplaatje onder de pan om te voorko men, dat de groote warmtetoevoer de eie ren doet schiften. Zoodra de eieren dik gebonden zijn ne men we de pan van het vuur, lossen er de goed uitgeknepen gelatine in op en laten alles afkoelen en zien we, dat het geheel drillerig wordt, dan wordt het wat der eieren goed stijf geklopt 'met een tikje zout en daarna bij de crème gevoegd. Is alles voorzichtig dooreen gemengd, dan wordt de pudding in een omgespoelden steenen vorm gedaan om volkomen koud en stijf te worden. Presenteeren met een wafeltje. PANNEKOEKJES. 150 gram bloem, liter melk, 1 groot ei of twee kleine eieren, sap van 1 citroen, zout, basterd suiker, boter, delfrite of sla olie om te bakken. We zeven de bloem, doen ze in een kom, voegen wat zout bij en maken in het mid den een opening met een houten lepel, waarin we het eierdooier laten vallen en dit met een weinig melk van het midden uit met de omringende bloem vermengen tot een gelijkmatig beslag, waarbij van tijd tot tijd een weinig melk gevoegd wordt, totdat deze geheel gebruikt is. We blijven het beslag nog wat nakloppen en zetten het een of twee uur weg voor we gaan bakken, daarna wordt het eiwit stijf geklopt en op het laatste oogenblik door het beslag gedaan. In een koekepan wordt zooveel marga rine, olie of delfrite verwarmd, totdat de bodem bedekt is en als er rook van op stijgt wordt een deel van het beslag in de pan gedaan en aan beide zijden lichtbruin gebakken en met een pannekoekenmes op een besuikerd vel boterhampapier gelegd, bedruppeld met wat citroensap en bestrooid met basterdsuiker, en in drieën gevouwen op een bord of schaal gestapeld, die warm gehouden wordt op een pan met warm water. GOULASCH. 400 gram runderlappen, 1 blokje delfrite, 100 gram spek, 1 groote ui, peper, zout, paprika, 25 gram bloem. De runderlappen worden verdeeld in kleine stukjes, die met peper en zout be strooid worden, het spek wordt in dobbel steentjes gesneden, daarna uitgebraden, waarna de delfrite eveneens goed warm gemaakt wordt en de stukjes vleesch en gesnipperde uien bruin gebraden worden in spekvet of delfrite. Zijn zij mooi donker gekleurd, dan wordt de bloem en de pa prika in het vet gestrooid, daarna ruim een halve liter water toevoegen en het ge heel minstens een uurtje laten stoven. Op dienen in een dekschaal. De saus moet vooral dik gebonden zijn en mocht dit niet het geval zijn, dan wordt vóór het opdoen nog een lepel bloem met water aange maakt en laten we alles nog een minuut of vijf doorkoken. TOMATENSOEP MET GROENE KRUIDEN. 1 kalf spoot of wat kalfsbeentjes, 1% liter water, 1 dubbel busje tomaten purée, Sap van citroen, Laurierblad, Peterselie (eenige takjes), 1 uitje, 2 kruidnagels, een wortel, peper, zout, 50 gram boter, 55 gram bloem, 1 eetlepel gehakte kervel en 1 eetlepel gehakte peterselie. Het kalfspootje (of de beentjes) wordt opgezet met ruim 1% liter water, laurier blad, kruidnagelen, peterselie, uitje, wor teltje en zout en dit laten we tezamen trekken gedurende minstens een uur, vooral niet hard koken, doch is de bouillon aan de kook gebracht, dan blijft ze daarna slechts om het kookpunt. Boter en bloem worden verwarmd en bij gedeelten bij de gezeefde bouillon roerende toegevoegd, daarna vermengen we de vloeistof met de tomatenpurée en het citroensap, laten de soep nog een minuut of 15 doorkoken en doen er even voor het opdoen de gehakte peterselie en kervel door. Naar verkiezing kunnen we er een schaaltje met in boter gebakken brooddobbelstentjes by geven. APPELSCHOTELTJE. 1 kg moesappelen, 150 gram lichte basterd suiker, 100 gram sunmaid rozijnen, 50 gram okkernoten, 2 eieren, 2% dL. melk, 1 flinke eetlepel bloem, kaneel. We schillen de appelen zoo dun mogelijk, snijden ze in vieren, verwijderen de klok huizen en snijden de «sfiiiri®- 'n smalle reepjes of verdeelen ze in blokjes, die vermengd worden me. ~e even opgeweld zyn en verder met 100 gr. van de suiker en twee eetlepels kaneel. We brengen deze appelmassa over in een beboterd vuurvast schaaltje en bedekken den bovenkant met het /olgende mengsel. De beide eieren worden met de restee- rende suiker geklopt, daarna vermengd met de bloem en de melk. Het schoteltje plaatsen we een half uur of drie kwartier in den oven, hetgeen afhankelijk is van de hitte, laten den bovenkant licht bruin wor den, dekken dezen zoo noodig af met inge vet papier en serveeren deze toespijs warm. GARNALEN CROQUETTEN. 300 gram garnalen, 3 dL. melk, 30 gram bloem, 40 gram boter, 1 eetlepel gehakte peterselie, peper, zout, 2 bladen gelatine, 1 ei, paneermeel, frituurvet. De garnalen worden in warm water ge- wasschen, daarna op een vergiet gedaan om het overtollige water uit te laten lek ken en zoc noodig worden ze in een doek gedroogd. Boter en bloem worden roerende verwarmd en de melk toegevoegd bij kleine hoeveelheden, zoodat we een mooi gelijk sausje krijgen, dat we een minuut of 5 laten koken, de gelatine erin oplossen en daarna van het vuur nemen. Naar smaak afmaken met peper en zout, peterselie en garnalen door roeren en alles uitspreiden op een platte schaal en de massa koud en stijf laten worden. We verdeelen deze massa in tien of twaalf croquetjes, die we eerst in paneermeel wentelen, daarna in het met twee eetlepels water los geklopte ei en tenslotte nogmaals in paneermeel. We laten de croquetjes nog even op een dat er damp van opstijgt en bakken er bord liggen, maken het frituurvet zoo heet, telkens eenige croquetjes in. Na het bak ken leggen we ze even op grauw papier om uit te laten lekken. Serveeren op een schaaltje belegd met papieren servetje. Garneeren met peterselie. CROUTONS MET HAM. 150 gram gekookte ham, 2 eierdooiers, 3 4 eetlepels melk, 1 platte lepel soep, peper, stukjes oud brood. We hakken de ham fijn, maken een sausje door de eierdooiers en melk met elkander te kloppen en met de bloem ver mengen, daarna (op een asbest plaatje) roerende aan de kook brengen en ham toe voegen, die door en door warm moet wor den. Sneedjes oud brood worden van de korstjes ontdaan, daarna worden ze ge roosterd, nog warm aan één kant beboterd en belegd met de ham. Inplaats van roos teren kunnen wij het brood ook in de koe kepan aan beide zijden goudgeel bakken en daarna beleggen met een laagje van de gereedgemaakte ham. Goed warm opdie nen op een papieren servetje of kleedje. Buren. „Nee, w\j leven niet van corned beef en kattevleesch. Ik kan je zeggen, dat de sla ger b\j ons zes keer in de week aankomt." „Ja, een keer met een stukje mager vleesch en de andere vjjf keeren om het geld." Boven is ruziek! Meneer beneden is woe dend en roept zijn dienstmeisje. „Johanna, ga dadelijk naar boven en vraag of die menschen gel zijn." „Goed meneer, moet ik antwoord wach ten?"

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 19