Amsterdamsche Brieven. ZATERDAG 16 MAART 1935 PAG. 5 Op de proef gestelde moed. Hoe Planken in het Mansfelder-Regiment kwam 'T JUTTERTJE Stille- en luidruchtige omgangen. We beleven- dezer dagen in de hoofdstad een' tijd' van avondlijke en nachtelijke, ru moerige zoowel als „stille omgangen"... Het laatste; een stille omgang, had op deif eersten nacht van deze week plaats en -'~was eenvoudig weg een voortzetting van de reeks van dergelijke omgangen, een- tiiaal, ver in het verleden in gezet door de katholieken, die er het z.g. Mirakel van .Amsterdam gedenken, dat eenmaal tijdens een brand in de Begijnhof-kerk heet te heb ben plaats gehad. In tegenstelling met dit vanouds bekende staan de rumoerige avondlijke omgangen, die wij nu al meer- dére Vrijdagavonden vooral 'n de arbeiders buurten hebben meegemaakt. Het zijn de „cölportage-omgangen", waarbij men niet alleen met argumenten op papier, op strooibiljetjet en krantjes; werkt, maar ook over en weer met armen en beenen en van een derde zijne, van de zijde der po litie nameljjk, met sabels en revolvers Werkt... Dit is nieuw! Voor ons land en onze stad tenminste. Dergelijke botsingen tjjdens de z.g. „colportage", die overi gens hier en daar het karakter van het 'verspreiden van geschriften verloor en me'èr en meer overging in demonstratieve optochten, tusschen „fascisten" en.„com- munisten", heeft men in een nóg niet zoo ver in het verleden liggen verleden over onze grenzen meerdere malen kunnen aan schouwen. Evenals toen in het buitenland verwijt men thans ook hier elkaar over en weer, dat men „begonnen is", dat men provoceerend optreedt en den ander niet met rust laat. Deze thans wekelijks zich herhalende ongeregeldheden kwamen ook reeds in den Raad ter sprake, waar o.a. het Raadslid Seegers, dat als communist na tuurlijk de algeheele verantwoordelijkheid voor een en ander op de anderen gooide, een poging deed den burgemeester te bewe gen tot hét verbieden van de openbare-ver gaderingen van den N.S.B., in dé eerste' plaats dan wel de door deze .bewéging eerstdaags in de hoofdstad te-höuden „land dag". Deze poging was; bij voorbaat tot mislukking gedoemd, omdat de burgemees ter wél het récht heeft optochten en demon straties op den openbaren weg te verbieden, wat hij dkn ook inderdaad in het geval der N.S.B. reeds gedaan heeft,?—* maar, niet de vrijljeid bezit vergaderingenHa-: nenshuis Zoqi maar zonder meer af te wimc pelen. Verder moest genoemd Raadslid nog een... hout snijdende critische opmerking van dr. De Vlugt incasseeren, waarin ons Hoofd van de Politie deed uitkonqpn, dat hij niet van plan was zooveel reclame voor die N.S.B. te-maken als... de communisten dat deden!... 1. Een zekere restrictie ten aanzien van vergaderingen en dergelijke bijeenkomsten zullen B. en W. tenslotte toch ook nog wel gaan invoeren. Den Raad zal namelijk de zer dagen, naar verluidt, worden meege deeld, dat het gemeentebestuur geen ge meenteterreinen meer in huur zal afstaan aan vereenigingen, waarvaii de leden krachtens K.B. van Mei 1933 wegens revo- lutlonnaire gezindheid geen overheidsbe- trekking kunnen vervullen. Zooals men weet kad dit Koninklijk Besluit betrekking op de Communistische Partij Holland, de Syndi calistische Partij en de N. S. B. Voor ver- gade.iagea, meetings, openluchtbtjeenkom- ®ten' enz. van andere politieke partijen zal en aanzien van de verhuring van gemente- rreinen of "gebouwen voortaan in. ieder Seval afzonderlijk worden beslist. Politioneel werk aan den winkel. C«ze colportage-strubbelingen, indt- ect een gevolg van de nadering' der ver ezingen voor de Provinciale Staten, 1J" den laatsten tijd het werk van onze ov die toch al in verlerlei opzicht ^rbelast is, komen verzwaren. En men I zich voorstellen, dat het hoofd dier po- e' m.a.w. de burgemeester, huive- g s zijn ordebewaarders nog eens met wat va-cohtróie werkzaamheden op te knap- n'" Sommige. Raadsleden wilden dat t0en het Prinsenhof even een "kelsluitings-dc batje ontstond, waarbij ,,n' ket sluiten op Dinsdagmiddag der nap- ^erSzaken ter sprake kwam. Kan het niet 0 Worden gewijzigd, deze bepaling, vroe- ,eb enkele, met het lot onzer hoofdstede- Figaro's begam vroede vaderen, dat 16 kappergzakep 0p den genoemden mld- ag Wél-openblijven, maar "dan alleen voor Verkoopen -van diverse ppmadetjes, CUrt-jes, watertjes en derge.yke artikelen k niet voor hét knippen én scheren En n dan niet aan de politie worden opge ien te contrcleeren of e.' inderdaad niet ®kn>pt of gésGhoren wordt?... Neen, kan niet!, antwoordde de burge- ester. Een, r.aar wij boven reeds hebben kengezot; gerechtvaardigd antwoord... Vej;at politie toch al overbelast is. Het- :'0j- tlan ten overvloede nog eenr met en- hop- °n'an£s bekend geworden „cijfers" van*CAWorden aangedikt... De statistiek kisterdam over het jaar 1934 leert n.1. onder meer, dat het aantal „economi sche misdrijven" (diefstal, verduistering, heling, bedrog steeg met niet minder dan 22 van 14.641 in '33 tot 17.847 in '34! Vooral het aantal diefstallen nam toe (16.556 tegen 13.611); hiervan bedroegen alleen rijwieldiefstallen 9179, tegen een goede 7100 in het vorig jaar... Om ook nóg even terug te komen op de a.s. Statenverkiezingen: geklodderd en ge plakt zal er1 dit keer, dank zj, het on langs uitgevaardigde, toe te juichen ver bod, bij de voorbereidende campagnes niet worden. De verkie. ing-reclames zullen uitsluitend mogen worden aangebracht op door de Gemeente aangegeven plaatsen op bruggen. En de betreffende borden zullen overigens ook pas na de candidaatstelling geplaatst worden, waarbjj dan ook nog met aesthetlschi overwegingen zal worden re kening gehouden. Voor de Statenverkiezin gen is nooit zoa'n animo als voor Raads- of Kamerdito's, maar er zijn toch ook nu al vele gegadigden voor deze bruggen- reclame, hetwelk wel blijkt uit het feit, dat reeds elf part~'en plaatsruimte hebben ge vraagd en door het gemeentelijke reclame bureau, dat'van-déze zaak de leiding heeft, reeds ver over de 800 piaatsen zijn uitge deeld... - - Twee jubilea. Al maken dan diverse politieke enthou siastelingen zich in deze dagen druk met diverse vormen van reclame, het nuch tere feit is 'daar, dat het groote publiek zich van deze reclame weinig aantrekt, zich er b.v. veel minder van aantrekt dan van de reclame 7 ie thans gemaakt wordt voor twee vlak voor de deur staande jubilea op amusements- en kunstgebied, te weten het 25-jarig tooneel-jubileum van ten eerste Buziau en ten tweede van Dalsum, respec tievelijk grooten in het Rijk der lichte en der... zwaardere Muze. De eerste „jubelt" aanstaanden Dinsdagavond in Carré in de Bouwmeester-Revue „Met Vlag en Wim pel" en het zal hem bij die gelegenheid on getwijfeld blijken, voor zoover hij het nog niet wist, dat hij met. vlag en wim pel de gunst van het hoofdstedelijke uit gaande publiek, van alle rangen en standen (vindt men prof. dr. Willem Mengelberg niet als Voorzitter van 't Eere-comité ver meld?!) gewonnen en in den loop der jaren -in-stecdo grootor-omvang gewonnen-heeftt- De; tweede herdenkt met een Othello- opvöefing op het Lé'dsche plein zijn kwart eeuw tooneel en zal daarbij ondervinden, dat vooral zij, die niettegenstaande de on gunst der tijden nog steeds in de kunst van het tooneel gelooven op haar „ver- trouwén", het hoogelijk in dezen acteur waardeeren, dat hij, in den strijd om het bestaan nooit zijn kunstenaars-idealen ver loochende en zelfs in de afgeloopen moei lijke jaren die idealen wist hoog te houden en ten deele, eerst bij de Oost-Nederland- sche, later bij de Amsterdamsche Tooneel- vereeniging, wist te verwerkelijken. De huldiging die hem dezen Zaterdagavond zal geworden (en die we binnenkort hem ook in den Helder hopén te brengen, zie onze nadere nededeeling-hieromtrent), zal hem zeker een hart onder den riem ver mogen te 8 teken, Eer klein hartje onder den riem kreeg hij juist dezer dagen, bij wijze van voorproefje op de jubi leums-geschenken van het gemeentebestuur cadeau... Zoo juist werd namelijk bekend, dat men het volgend jaar wederom de Am sterdamsche Toorieelvèreeniging als „eerste bespeelster van den Stadsschouwburg zal aanwijzen. Het ligt in de bedoeling den Raad voor te stellen het subsidie, dat dan seizoen 15,000 bedroeg, waarbij dan nog kwAm de mogelijkheid van extra-sub- sidieerlng voor speciale voorstellingen, aïe naar het oordeel van de daarvoor bestemde commissie wat hun kunstwaarde betreft in aanmerking kwamen, voor het ko mende jaar te verhoogen tot 20.000. Een nieuw Amsterdam-aan-Zee. Intusschen, al maken we dan, als af scheid van den winter nog éven een koude- periode door, keeren de gedachten van de bewoners aan Amstel en IJ zich voort durend opnieuw weer naar den komenden zomer en in verband daarmede ook naar Amsterdam-aan-Zee, alias Zandvoort. Er bestaat kans, dat wij ih de toekomst een tweede Amsterdam-aan-de-Noordzee krij gen! De gemeente Bloemendaal koestert al geruimen- tijd 'plannen in die richting, en onlangs heeft men in een opepbare verga dering! waAróp. vele „stedebouwkundlge" en andere deskundigen aanwezigen waren, van die plannen den volke kond gedaan. Het ligt in de bedoeling aan het einde van den Bloemendaalschen Zeeweg een splitsing te maken naar het Noorden, naar de zee boulevard, die dan een eind zal worden doorgetrokken. In den driehoek, die daar door ontstaat, zou dan de geprojecteerde nieuwe badplaats moeten verrijzen, niet mét straten"en jfleinen, maar als villa-dorp in de duinen. Als centrum heeft men een groot badpaviljoen met Kurhaus gedach Men heeft met een en ander, dat reeds uit voerig in den Bloemendaalschen Raad be handeld werd, een soort luxe-badplaats op het oog. Buurman Zandvoort ziet dit Initia tief, dat hoogstwaarschijnlijk wel tot uit voering zal komen, min of meer met leede oogen aan en het besluit van Zandvoort's vroede vaderen om het z.g. tentenkamp van het Zuiderstrand naar het Noorden, naar de grens van Bloemendaal te ver- plaatsei eschouwer velen dan ook als een „tegenzet". Bijster aanlokkelijk toch zou het voor de stichters van deze nieuwe luxe badplaats niet zijn, afgescheiden van het feit hoe. e over het nut van kampeeren der groote massa mogen denken, tusschen twee dichtbevolkte tentenkampen in te ko men. Men mag in het belang der vele hoofdstedelijke kampeerders hopen, dat de beide gemeenten in die kwestie van de tentenkampen tot een bevredigende oplos sing zullen geraken. Het denkbeeld, dat reeds werd opgeworpen, om in deze zaak het Provinciaal Bestuur als arbiter in laat ste instantie te Uten optreden, is, gezien den reeds smeulenden concurrentie-strijd tusschen het oude Amsterdam-aan-Zee en het nieuwe, de overweging waard... door NETTY CARELTSZ. Het was in de Dertigjarige Oorlog, dat op een morgen een ruiter, die er erg moe dig uitzag, de vesting Landau in West- Duitslani uitreed. Een troep honden ren de luid blaffend om de benen van het paard heen. De mensen, die op de velden aan het werk waren, vluchtten -o vlug als zij kon den, toen zij al van verre de honden zagen. Slechts een grote, stevig gebouwde jonge ling liep rustig op de landweg toe in de richting van den ruiter en z(jn honden. Zodra de wilde bende dezen k oeken jongen zag, renden zij als leeuwen op hem af. Hij had dat echter voorzien en was snel naar de dichtstbijzijnde boom gelopen, waar hy met zijn rug tegen ging staan, en wachtte de beesten af met zijn knots, die hij reeds stoutmoedig zwaaide. En elke zwaai met deze knots trof een hond, die jankend afdroop. Dokter: „U bent al wat beter en als u zich nog een maand van alcohol onthoudt, zult u heelemaal beter zijn." Patiënt: „Is 't nu eigenlijk wel noodig, dat ik zoo goed weer wordt, dokter?" is!" Nu moest de ruiter lachen. „Jij bent me er eentje!" riep hij verge noegd. ,En op je mondje ben je ook niet gevallen. En waar heb je geleerd om zo goed met de knots om .e gaan?" „In het Zwarte Woud! Daar zijn genoeg dikke boomen, waaruit het goed knotsen maken is. En daar zijn ook genoeg jongens van mijn soort!" „Ja, dat weet ik," zei de ruiter. „Maar vertel mij eens, hoe heet je? En waar ga je naar toe?" „Ik heet Herbert Planken, en ik maak een reis door de wereld. En wie bent u?" „Ik ben Graaf van Mansfeld en ik voer een regiment aan, dat hier ln Landau ligt. En ik kan best zulk" jongens als jij ge bruiken. Kom bij mjj in dienst." De jor.geling vond het best, en gin» nu naast het paard, waarop de Graaf van Mansfeld troonde. Zjj gingen nu weer in de richting van de stad. De l.onden volgden op eerbiedige rfstand. Zij aadden geen lust nog eens een tweede maal met Plan- ken's stok kennis te maken. Mansfeld en Planken gingen nu door de donkere poortgang en de wacht ging in de houding staan onder trom-geroffel, ter be groeting van den veldoverste Mansfeld sprong van het paard ging met Planken naar de binnenplaats, Daar gekomen floot hij even schel. Direct kwam een groot hert met een reusachtig gewei aanrennen. Wild stortte hij zich op Planken, die ech ter handig en vlug op zij sprong en zijn stok liet vallen. Vervolgens pakte hij blik semsnel met beide handen het gewei vast en trachtte het dier zo op de grond te gooien. Het hert verweerde zich met alle macht, maar het lukte hem niet om Plan ken van zich af te schudden. Hij probeerde andere middelen om Planken kwijt te ra ken, maar alles tevergeefs. Mansfeld had tot nu toe staan toekijken. Nu beval hij het hert: „Ga liggen" en ogenblikkelijk gehoor zaamde het dier. „Wat zijn dat voor grapjes?" vroeg Planken toornig. „Kijk maar niet zo kwaad. Neem mij niet kwalijk. Ik wou je moed nog eens op de proef stellen," lachte Mansfeld. „Jij bent me er eentje. Ik stel je aan als kornet." Nu was Planken tevreden. En ln het daarop volgende gevecht onderscheidde hij zich zo, dat Mansfeld hem tot luitenant be vorderde. Planken diende in het regiment van Mansfeld tot dCze bij Dessau verslagen werd door Wallenstein en van de Elbe-llnle \K i >Y Daar kwam ook reeds de ruiter aan. „Loop naar de duivel jij daar met jè knots!" riep hfl boos. „Je slaat al mijn hon den dood!" „Zij verdienen niet anders!" riep de jon gen terug." „Richt uw beesten aan' ook beter af, anders moet ik mij met mijn knots ver weren, die niet alleen op honden afgericht naar Hcngarije teruggedrongen werd. Toen Mansfeld daar zijn troepen ontsloeg, bege leidde Planken hem op zij réis4 naar Vene tië, omdat hij Mansfeldvzich daar wilde inschepen naar Engeland. Maar reeds in het begin van deze reis stierf Mansfeld plotseling in Zara (Dalmatië) en Planken keerde terug naar zijn vaderland.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 21