Raadsels KLAASJE ALLEMANSVERDRIET KONING ALARIKEN PRINSES BELLE Nieuwe Raadsels. Stomme ezel 'T JUTTERTJF ZATERDAG 16 MAART 1935 PAG. 7 een hoog peil stond, waren niet erg over de ezel te spreken, en wanneer zy een of andere domheid zinnebeeldig wilden voor stellen, dan maakten zij een ezelskop En het was precies hetzelfde by de Romeinen. Wanneer zy een ezel ontmoetten, dan be schouwden zy dat als een slecht voorteken. En zo kunnen we wel doorgaan. Altyd weer, in alle tijden en onder ade bescha vingen geldt de ezel als een dom dier en wordt hy daarom bespot! In de Middeleeuwen was het in Westfa- len de gewoonte dat op St. Thomasdag de jongens, die die dag te laat op school kwa men, het hele verdere jaar Thomas-ezel genoemd werden. Zo is iedereen dus tegen de ezel. Maar dom is de ezel niet! Er zyn nog in het wild levende ezels, die tiec slim en ver standig zyn. Deze wilde ezels, die „Ona gers" genoemd worden, leven nu nog in Siberië, Arabië, Perzië en Indië. Deze die ren, die nog niets weten van de schrikke- ïyke mensen, en niet vermoeden, dat er nog zoiets bestaat als hard werken, ont wikkelen daar in de vrye natuur een intel ligentie, en ook een snelheid, die ons ver baasd doet staan. door VERA SEHGERINGH. Alarik was de naam van een koning. Hy regeerde over een land, dat zo ver weg ligt, dat je het nergens op de kaart zou kunnen vinden. En dat is wel het beste bewijs, dat dat land héél ver weg ligt, is het niet? Alariks land was heel mooi en liefelijk, en de jonge koning deed alles wat er maar gedaan kon worden om het nóg mooier te maken. Daarom was hy heel beroemd, en de mensen wisten altijd een heleboel van hem te vertellen. Een eindje van Alariks ryk vandaan lag een ander land, dat niet zo groot was, maar er waren veel weilanden en velden, zodat de mensen zich zelf konden voeden, want op die velden werd van allerlei ver bouwd. De koning, die over dit land re geerde, had ook geld overgehouden, Want Inj was een heel verstandig man, die wist dat sparen een voornaam ding was. Deze koning had een dochter, die een maal over het ryk van haar vader zou regeren en al het geld erven. Haar naam was Belle. En daar Belle Wist, dat zy de dochter van een rijk man was, voelde zy zich erg en had veel praats. „Wat ik hebben wil, dat kan ik zo maar kopen, want vader heeft genoeg geld", zei ze altyd, en ze had gelijk. Intussen werd er veel verteld van ko ning Alarik en ook Belle hoorde die mooie verhalen: dat hy zo goed was en zo dit en zo dat. En elke nacht droomde ze zowat van hem. Eindelijk zei ze tegen haar va der: „Weet je paps. Ik wil graag de vrouw van koning Alarik worden. Nodig hem eens by ons uit." „Maar hy heeft geen geld", zei de ko ning, en hij legde zijn wysvinger langs zyn neus, zoals alle mensen doen, wanneer zy diep nadenken. (Slot volgt.) Oplossing der raadsels van de vorige week. 1. n. Slag by Nieuwpoort. by, soep, Napels, Geul, pil boor, twee. Goede oplossingen ontvangen van: Truus R.; Johanna van der A.; Annle V.; Tieny R.; André W.; Coba ter H.; Adriana R.; Dina T.; Aster; Jantje L.; Steintje B.; Sjaan G.; Tony S.; Lena van Z.; Rieka S.; Maartje S.; 2us W.; Johanna K.; Marie van H.; Nellie K.; Pietje K.; Femmie H.; Piet van H.; Maggalina L.; IJsbrand S.; Jacoba L.; Jack D.; Jo V.; Lena H.; Guil- laume van G.; Joosje D.; Nellie K.; Lien van G.; Toon T.; Rini V.; Viooltje; Miep G.; Marietje en Frans D.; Johan en Cor- nelis L.; Bram S.; Fia van B.; Nelly v. d. E.; Corrie P.; Nellie N.; Ary de G.; Sientje N.; Dina W.; Jac. P. N.; Johanna B.; Jan D.; Agatha K.; Fransje van E.; Jopie van den B.; Jansje L.; Marie van den B.- Nettie L.; Lena M.; Harm L.; Lieny v. IRia W.; Kees D.; Nanie P.; Tiny D.; Nettie H.; Annie E.; Klaas B.; Martha du P.; Jan B.; Cisca du P.; Nelly B.; Harry du P.; Joop van B.; Corrie en Frans B.; Corrie de H. i. Hieronder zien jullie ?en figuur, waarvan de verschillende ryen puntjes met letters opgevuld moeten worden, waarvan de be tekenissen hieronder volgen. De middelste letters moeten van boven naar beneden de naam van een aanstaande vacantie vormen. medeklinker, vind je in de keuken, gehard ijzer, kuchen, wanbof, deel v. h. jaar. kromming, inham, van dorst omkomen, degeiyk. dracht van een wond, kleur, klinker. dief, man, boek, ver, wild, ar, tim, ru, hec- mer, hou, re, moer, ta, ge, noegd, bei, lucht, der band, der. Hierboven zie je alsmaar lettergrepen. De beteekenissen der woorden die je moet vormen, volgen hieronder, 't Lykt op het eerste gezicht misschien moeiiyk, maar het valt erg mee. Om jullie een handje te hel pen zet ik de oplossing van de eerste vraag er meteen achter, ambachtsman (timmermanj houder v. h. grootboek 10.000 Ma. geraas, getier fietsband v. rubber tevreden stroper werkman meert hy: Allerdoorluchtigste edelmoe dige koning! Alergenadigste koning en meester... En toch geen succes? vraagt Frede- rik lachend. Dat is niet aardig. I-ïy ijsbeert nadenkend door de kamer en dan zegt hy opeens: Kom haal papier en inkt! Hy gaat aan de tafel zitten en beveelt dan: Nu moet jy schryven. Ik zal wel dic- majesteit er van verzekerd zyn, dat uwe majesteit de lucht in kan vliegen. Hintz kan nauwelijks schryven. Maar be vend speelt hy het tenslotte toch klaar. Zo. Sluit de brief dicht en geef hem my. En dan schryft de koning nog aan de rand. Wanneer het verzoek van den houtvester wéér niet ingewilligd wordt, zal ik met Uwe majesteit persooniyk spre ken. Frederik. men het elkander in Silezië. Wanneer wy tegen een medemens zeg gen: stomme ezel, dan bedoelen we daar mee, dat we de betreffende allesbehalve pienter vinden. Het is maar goed, dat de echte, vierbenige ezel niet weet, wat wy van hem denken. Hij zou heel waarschijn lijk in het diepste van zijn ezel-ziel ge krenkt zijn en met recht! Want de ezel gen speelt de ezel een grote rol. En overal biykt weer hetzelfde: dat iedereen de ezel dom vindt, maar dat iedereen toch maar erg graag van zijn dienst gebruik maakt. Tegenwoordig is de ezel vooral in het Zui den „het" lastdier. Vooral in Spanje zie je elk ogenblik ezels, die zwaar beladen zyn. Hy brengt zyn vrachtje meestal vruch ten veilig en zeker naar de markt Hy is de gehoorzame dienaar van de water- r 69. Tot zóver was het allemaal prachtig jegaan, maar toen hij het touw van den boom losmaakte kreeg hy opeens zó'n vaartje, dat hij zich onmogeiyk meer in kon houden. Opeens kraakte allebei de plankjes onder zyn voeten en daar tuimel- ie Klaasje, voorover met zijn neus in de modder. 70. Snel krabbelde Klaasje Allemansver driet overeind en begon met allebei zyn handen de modder uit zijn ogen en oren te wryven. Maar Klaasje had er niet op ge rekend, dat hij nog altyd een paar stukken van de moaderschoenen aan had. Hy begon te glyden, langs de bemodderde dyk en voor Klaasje 't wist lag hy in het kanaal te spartelen. Dan reikt hy Hintz de hand en vyf mi nuten later rydt de cavalcade weer verder. Twee dagen later komt een deputatie van het Domein-kabinet, en na vier weken heeft Hintz een huis! Een huis, zeg ik je, waarop niet het minste of geringste valt aan te merken. Zo is het werkelyk gebeurd. Nu vertelt 's niet domAlleen omdat hy zo treurig de wereld inkykt, en omdat hij zyn oren zo troosteloos laat hangen, noemen wy, men sen, de ezel dom. Al heel lang geleden „in het grys ver leden" heet dat met een mooi woord maakte de mens gebruik van de diensten dezer lastdragers. Ajax werd door den be noemde Grieksche dichter Homerus met een ezel vergeleken, die zich langzaam uit het korenveld terugtrekt. Ook in vele sa- drager en men ziet hem vaak met zijn kruiken vol water door de Spaansehe stra ten gaan. De wasvrouw zit met evenveel gratie op de rug van de ezel wanneer zy naar haar werk gaat, als by ons de ama zone op haar paard. Sedert wanneer het arme grauwe diertje als levenszinnebeeld der Domheid wordt beschouwd, is moeiiyk vast te stellen. De oude Egyptenaren, wier beschaving op Toen de 0hd, ue dame echter de wolf in bed 2e daarvan zó erg dat zc a°0( De directeur vond dat het nu vas wUii en stuurde Klaasje weg. Buiten 'acht KT8 m°dderig. „Weet je wat," Scl,oenenaas^e- "Ik maak een p-ar modder- 3neeUW8',n*t als de menschen in de bergen ten." 0eben maken van een paar lat- 68. Zó trok Klaasje nu naar -.uiten. In iet begin ging het wel een beetje moeilijk, .vant hy moes' nog wennen aan deze ma nier van lopen, maar weldra ging 't erg ge makkelijk, dat hy zichzelf met een touw aan een boom moest vastbinden, als hy eventjes stil wilde staan. teeren. Maar je moet beginnen zoals Je altyd begint. Hintz is nu ook gaan zitten en schryft het adres. Dan dicteert de koning: Zyne majesteit beveelt Uwe majes teit verdikkie nog aan toe, denkt Hintz de woning van den houtvester Hintz binnen de vier weken te herstellen, en wanneer dat niet gebeurt, dan kan Uwe

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 23