Programma's?} Radio-programma Op en om het Binnenhof. NOCH Z®ï Drukkerij De Boer o GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 MAART Gemeenschappelijk dienstrooster van Queen Mary en Normandië? De terdoodveroordeelde Hauptmann. Het proces'Rintelen. De verleidelijke, maar gevaarlijke ilmoe. Gestolen goed gedijt niet Een jaar verkeersstatistiek in Engeland. Groote brand in Ned-Egypte. Door een hond gered. Weekkromek De Eerste Kamer zegt weer eens „neen Het ontwerp tegen de lintbebouwing verworpen. De „machtsvraag". - /.Justitie" afgedaan. Grondwetsherziening in zicht. 'Minister Steenberghe over de landbouwaangelegenheden. De „gruwel' verhalen" ontzenuwd. Maatregelen tegen de executies ten plattelande. Den Haag, 14 Maart 1835. Wat men had zien aankomen geschiedde: de Eerste Kamer heeft zich niet kunnen ver eenigen met het ontwerp aangaande het te gengaan der lintbebouwing. De oorzaken, welke tot verwerping van het wetsontwerp hebben geleid grepen dieper in ons staatkun dig leven terug dan misschien zoo opper vlakkig wel lukt. Een duidelijke „machts vraag" was zeer sterk in 't geding! Sedert de crisis ons staatkundig leven is gaan beheerschen kwam onze Volksvertegen woordiging steeds meer voor de noodzakelijk heid te staan, macht en dadenviijheid aan do Regeering te verleenen. Maar men heeft telkens kunnen merken, dat de Volksver tegenwoordigers slechts noode van rechten en vrijheden afstand deden, maar zij wisten in het belang van een doelmatige crisisbe- stijjding offers te brengen. Doch zoodra er niet onmiddellijk „pericu- lum in mora" bestaat, toont het Parlement weer zijn oude wezen. Een voorbeeld daarvan is o.a. de motie inzake de spelling-Marchant. En: wat verleden week Vrijdag in de Eerste Kamer geschiede (toevallig had mede in de Tweede Kamer een beslissing plaats, die voor de Regeering „leerzaam" kan worden genoemd). let gebeurde doet denken aan den man, die reeds te lang heeft moeten bukken voor dwingende noodzaak, doch die als zich maar éven de kans voordoet zich weer in zijn volle kracht laat gelden De in den Senaat gevallen beslissing op zich zelf kan en zal ongetwijfeld door velen worden betreur»!. Omdat een broodnoodige en hoogst wenschelijke regeling voorloopig achterwege zal bleven. Het ontwerp tegen de lintbebouwing diende vooral het verkeers- belang, maar ook: het natuurschoon. Ont worpen waren namelijk beperkende bepalin gen ten aanzien van het bouwen langs Rijks wegen en een verbod van uitweg. Want voor al de mogelijkheid, dat op Rijkswegen over al onverwachts verkeer uit allerlei zijwegen kan opdoemen. »»-i"<>rsveillgheld geweld aa... Doch de meerue»u>..u uer Ku-ner had ovcr- groote bezwaren tegen de wijze, waarop be zitters van gronden langs Rijkswegen, die door de wettelijke maatregelen schade zou den ondervinden, vergoeding zouden krijgen. En vooral: tegen de manier, waarop de grootte van het te vergoeden bedrag zou worden bepaald. In deze kreeg de minister van Waterstaat een soort alleenrecht, dat door geen onpartijdige hoogere instantie kon worden gecorrigeerd. De heer Briët (a.r.) gewaagde dan ook van „modern despotisme". En zijn Katholieke collega Michcls van Kes- senich kwam er nog een geducht schepje op gooien, verzekerend het echt Jammer te vin den, dat het ontwerp geen voldoende reke ning houdt met de rechten van de bewoners der Rijkswegen. Dit was nu precies de mee ning v*1*- vin het gebo- dene! De h^. w.ui eik geval de bestaande uitwegen te behouden en in bij zondere gevallen, een behoorlijk gegarandeer de schadevergoeding gegeven te zien. In het voorgestelde zag hij natuurlijk allerminst een crisis noodzaak en om nu ter wille van bet al sneller wordende verkeer zware offers te. doen brengen door particulieren, dat ging den Senator veel te ver. Van de tegenstanders van het ontwerp moet ik nog noemen de heeren van Sasse van Ysscit (R.K.) en Knottenbelt (V.B.). Eerstgenoemde vond, dat een regeling als de aanhangige niet in een Rechtsstaat kan wor den geduld en de andere Senator zag in de regeling factoren van willekeur, welke niet zijn te aanvaarden. De voornaamste verdediger van de wets- voordracht was dr. Henri Polak <s.d.), de be kende Gooische natuurbeschermer, die „met een minimum van enthousiasme" vóór ver klaarde te zijn. Dat was niet, omdat de de rechten der grondbezitters gevaar liepen, maar, wijl het ontwerp, volgens den afge vaardigde, slechts zeer gering de voor het natuurschoon zoo funeste lintbebouwing trachtte tegen te gaan. En hij toonde met vele voorbeelden aan, dat prachtige wegen in ons land hopeloos bedorven zijn door rijen huizen en garages, welke ook de allerschoon ste wegen eenvoudig „dichttimmeren"! Minister Colijn, die op zijn „laatste been tjes" als bewindsman over de Waterstaats aangelegenheden liep, deed begrijpen, waar om hij er prijs op gesteld had zoo op het nippertje nog dit ontwerp af te doen. Dat zat zoo. Als de nieuwe bewindsman de za ken te behandelen kreeg, dan zou hij bjj verwerping der wet reeds beginnen met een échec. En dat wenschte de premier te voorkomen. Dr. Colijn poogde te redden wat er van te redden viel. Maar de kansen stonden immers al dadelijk heel slecht. Hij wees op de nood zaak, voor het verkeer zoo veilig mogelijke wegen te maken en ook te zorgen voor de veiligheid van hen, die op de hoofdverkeers wegen kómen. En: er op wónen! Men zie geen spoken! zoo vervolgde de mi nister. Langs reeds bebouwde wegen zal ge tracht worden de bestaande woningen in groepen een uitweg te verleenen door paral lelwegen. Bestaande uitwegen zullen behou den moeten blijven, als geen andere uitweg gevonden kan worden. En ten aanzien der „tegemoetkoming", welke in de wet beloofd werd aan hen, die „onredelijk zwaar" getroffen werden, Z.Exc. trachtte de Kamer gerust te stellen. Overi gens kan de wet altijd nog, als dat noodig blijkt, veranderd worden aldus de bewinds man, wat niet gezegd kan worden van de lintbebouwing, indien zij eenmaal wordt aan getroffen. Het pleidooi van dr. Colijn was tevergeefs. Met 9 stemmen vóór (s.d. en v. d.) en 25 te gen werd het ontwerp verworpen. Dat in de Tweede kamer nagenoeg geen bestrijding had gevonden De Eerste Kamer heeft zich weer eens doen gelden (momenteel is zjj weer doende, mr. Marchant „onder handen" te nemen!). Maar nogmaals bejammerd kan wor den, dat de voor het verkeer gevaarlijke en voor het natuurschoon verderfelijke lintbe bouwing verder ongehinderd voortwoekeren kan De Senaat heeft verder de begrooting van Justitie afgedaan. Daarbij werd nog eens breedvoerig gepraat over het aaylrecht van vreemdelingen, welk debat na al hetgeen over deze zaken in het Parlement werd ge zegd niets nieuws meer opleverde. Wel mag worden vermeld, dat de Regeering blijk baar Grondwetsherziening in den zin heeft, naar uit de woorden van minister Van Schaik viel op te maken, toen hij sprak over de onmogelijkheid, om zonder Grondwetsher ziening afdoende maatregelen te nemen te gen revolutionnaire volksvertegenwoordigers. We zullen moeten afwachten! In het Lagerhuis heeft men een dag of vier besteed aan de afdoening der Landbouw- crisisbegrooting. Bij de algemeene beschou wingen gaven zich niet minder dan 28 spre kers voor een „beurt" op, wel een bewijs, hoe men doordrongen is van het groote belang der landbouwaangelegenheden. In verschillend opzicht hebben de debatten resultaat opgeleverd. Van de ministerstafel werden belangrijke mededeelingen gedaan en ook mag van gewicht genoemd worden, dat mr. Steenberghe eens even in kon gaan op de „gruwelverhalen" omtrent de crisismaat regelen, door sommige politieke propagandis ten rondgedrooid. De he^r Amelink (a.r.) had van den minister een verhelderend ant woord gevraagd ten aanzien van die gruwel verhalen, ten deele ook door het lid der Ka mer, dominee Kersten (S.G.) verspreid. Mr. Steenberghe ging de bekende brochure van laatstgenoemden afgevaardigde stuk voor stuk na en haalde voorbeelden aan om te be wijzen, dat van alle beweringen over „gru welijk omgaan met vee", over vernietiging van millioenen blikjes met vleesch, over ver branden van die blikjes niets aan was. Om een voorbeeld te geven: Dat 16.000 bilkjes door vuur vernield werden, betreurde ook de bewindsman, doch er viel niets aan te doen, daar het gebeurde 't gevolg was van een... brand in een Rotterdamse!» pakhuis! Ook de hatelijkheid van ds. Kersten, dat de crisis-ambtenaren „parasiteeren" op de bevolking, zij haar „uitzuigen" wees Z.Exc. natuurlijk streng af, zeggend groot respect te hebben voor de functionarissen. En even eens wat de heer Kersten beweert over ge wetensbezwaren, die niet geteld zouden wor den, zei de minister, dat er totaal niets van aan is. Personen worden geval voor geval gehoord en met wezenlijke bezwaren wordt steeds rekening gebonden, na ernstig onder zoek. Tenslotte onthulde Z.Exc., dat de heer Kersten slechts éénmaal op 's ministers departement ia geweest om over een kwes tie te spreken. Voor het overige heeft de heer Kersten zich nooit op mijn departe ment laten zien! zoo riep de bewindsman uit, verzekerend, dat hi) dan in staat zou zijn geweest de klachten stuk voor stuk te ontzenuwen. Voor de rest wenschte mr. Steenberghe het optreden van dominee Kersten niet nader te kwalificeeren, uit vrees anders in aanraking te komen met de presidieele censuur De heer Kersten en zijn fractiegenooten lieten zich bij de „philippica" van den mi nister... niet zien! Komend tot de algemeene lijnen van zijn beleid verzekerde de minister, dat de steun aan den landbouw absoluut noodzakelijk is. Z.Exc. beaamde hetgeen vele leden hadden opgemerkt, namelijk, dat een goede, gezon de boerenstand een nationaal belang is. En eveneens kon de bewindsman zich vereeni gen met hetgeen mr. Westerman had ge zegd over het wenschelijke, niet meer van „steun" te spreken, maar van „prijsregeling in den landbouw". Z.Exc. betwistte, dat de „steun" en de aanpassingspolitiek der Re geering niet met elkaar te vereenigen zou den zijn. Want „aanpassing" beteekent niet slechts het zakken naar het laagste niveau, maar in groote mate: herstel van het ver stoorde prijspeil. Ook ontkende de minister de mogelijk heid, om den steun te verhoogen. Want als de massa de verhoogde prijzen niet op kan brengen is men nog veel verder van huis. De belangen der boeren wil de Regeering zeker niet offeren aan de crisiswinst der consumenten, maar dan mag men tevens niet zeggen, dat de boerenstand er beter aan toe zou zijn als hij onmiddellijk weer de oude vrijheid herkreeg. En in dit verband wees Z.Exc. nog eens op hetgeen de leden v. d. Heuvel en Loerakker ook reeds gesig naleerd hadden en wel het lasteren en hit sen van sommige politieke ronselaars, wat de minister voor den goeden gang van za ken hoogst nadeellg achtte. Toen kwam de bewindsman tot een be langrijke verklaring betreffende het pacht en hypotheekvraagstuk. Ten eerste kondig de Z.Exc. aan, dat het a.s. groote bezuini- gingsontwerp maatregelen bevat tot verla ging der vaste lasten der boeren. Voorts is een regeling ontworpen, waardoor lichtvaar dige executies ten plattelande tegengegaan zullen kunnen worden. En wel door te bepa len, dat een onrechtvaardig verkocht erf niet meer bij de crisisregelingen betrokken kan worden, zoodat een eventuecle nieuwe eigenaar buiten den steun gesloten blijft. Waardoor een boerderij practlsch onver koopbaar wordt! Een commissie, welke on der leiding zal staan van Staatsraad Donner bepaalt het al of niet rechtmatige van een executoriale verkooping. Eindelijk komt er dus een regeling, waar door de zoo wreede maatgegelen effectief kunnen worden tegengegaan. En naar mr. Van Schaik bij de behandeling zijner be grooting in de Eerste Kamer verzekerde als de maatregelen niet voldoende blijken te zijn, dan zal men andere en betere wegen weten te vinden! Veel was gepleit voor een betere positie der landarbeiders. Z.Exc. beloofde die be langen nog eens ernstig te zullen bestudee- ren. Ten slotte besprak de bewindsman de aan passing van den landbouw bij de afzetmoge lijkheden. Hij betwistte den heer Westerman, dat er geen systeem zou zijn bij die aanpas singspogingen, al is de situatie nog niet ge consolideerd. Daarom blijft voorzichtigheid noodig, zonder daarom in doortastendheiil tekort te schieten. De meening-Van Poll (r.k.), dat de Regee»-ing haar opportunisti sche politiek niet kan volhouden deelde de minister niet. Het kan niet anders, zei hij. Z.Exc. achtte het een voordeel, dat de leden der Kamer gelegenheid kregen, crittek te doen hooren, want noodig moet worden genoemd, dat ons volk beseft, dat de Regee ring doet wat mogelijk is en voorspiegelin gen van politieke avonturiers onwaarachtig zijn en dus gevaarlijk. Lang bleef men nog bij de afdeelingen stilstaan, nadat een drietal communistische moties „gevloerd" waren. Maar de groote meerderheid der Kamer ging met de huidige landbouwpolitiek van minister Steenberghe mee, overtuigd als men was, dat deze jonge, energieke, opgewekt-slagvaardige en heel kundige bewindsman een veilige „baken" is, waarop men het gehavende scheepke van den landbouw in de woelige baren kan laten koersen Parlementariër. Buitenland. ONTSNAPT VAN HET DUIVELSEILAND. Reuter meldt uit La Rochelle: In diie maanden tijds zijn 22 veroordeel den erin geslaagd, van het Duivelseiland en uit andere Fransche strafkolonies te ont snappen, aldus wordt gemeld uit Saint Mar tin de Ré, waar de veroordeelden alvorens op transport te worden gesteld, tijdelijk wor den ondergebracht, tot hun aantal voldoende om om een schip naar de strafkoloniën te kunnen zenden. De meeste ontsnapten nemen de wijk naar Britsch grondgebied, voornamelijk Britsch- Guyana en Ti-inidad. BONNY GEARRESTEERD. De beruchte inspecteur. Woensdagnacht heeft de Parysche politie den oud-inspecteur van den nationalen veilig heidsdienst, Bonny, bekend uit de zaken Stawisky, Prince en Cotillon, gearresteerd. Bonny is te Parijs aangehouden op het oogenblik, dat hij in een taxi wilde stappen om naar het buitenland te gaan. De Daily Telegraph meldt, dat de beide grootste oceaan-schepen, die momenteel hun voltooiing naderen, de Britsche Queen Mary en de Fransche Normandië, in den dienst tus- ZONDAG 17 MAAKT. Hilversum, 1875 M. 9.00 VARA; 10.00 VPRO; 12.00 AVRO, 5.00 VARA; 8.00 AVRO. 9.00 Gramofoonpl. 9.03 Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga, 9.30 Gramofoonpl. 9.45 A. Pleysier: Van Staat en Maatschappij. 10.00 Kerkdienst uit de N. H. Kerk te Veen- dam. Voorg.: Ds. B. v. Ruytenberg. Hierna: Orgelspel door Dr. F. SchmidtMarlassa. 12.00 Uurslag en Klokkenspel v. d. Zuidcr- kerk-toren te Amsterdam. 12.01 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Gramofoonpl. I.00 Het Lyra-trio. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 AVRO-Strjjkorkest o.l.v. A. v. Raalte. In de pauze: Pianorecital Henr. Bosmans. 4.00 Pauze. 4.05 Soft Lights and Sweet Music. 4.25 Gramofoonpl. (om 4.45 Vaz Dlas). 5.00 Berthe Seroen (zang) en J. Jong (orgel). 5.30 Voetbalpraatje. 5.45 Jack de Vries' Internationals. 6.15 Sportnieuws. 6.25 Bridgepraatje. S. Landau. 6.45 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00 „Basticn et Bastienne", operette van Mo- zart. M.m.v. solisten en het VARA-Orkest oXv. H. de Groot 8.00 Vaz Dlas. 8.15 Omroeporkest O.I.V. N. Treep, m.m.v. J. Thibaud (viool). 9.00 Radio-journaal. 9.15 Vervolg concert 9.35 „De marechauasée kent geen medeleden", spel van G. Courtellne. Leiding: Kommer Kleyn. 10.00 Gramofoonpl. 10.10 Soft lights and sweet music. 10.30 Gramofoonpl. II.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Kovacs Lajos en zjjn orkest Hulzen, 301 M. 8.30 KRO; 9.30 NCRV; 12.15 KRO; 6.00 NCRV; 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Weeshuiskerk der Her steld Evang. Gemeente te Amsterdam. Spr. Ds. C. F. Wcstermann. Orgel: J- Vincent 11.30 Orgelspel J. Vincent 12X10 Gewijde muziek. 12.15 Orkestconcert en lezing. 2.10 Causerie. 2.30 Solistenconcert 4.30 Voor de zieken. 5.00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Ooster- kerk) te Den HaagOost. 8pr.: Ds. J. v. Nes Cz. Orgel: M. W. v. d. Laan. Hierna: Gewijde muziek door het Evang. Zangkoor o.l.v. S. P. Blom, m.m.v. M. W. v. d. Laan (orgel). 7.45 Sportnieuws. 7.50 Kath. RVU. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Schlagermuziek. 8.30 Zang. 8.45 Schlagermuziek. 9.10 Zang. 9.25 Gramofoonpl. 9.35 Orkestconcert m.m.v. cello-solist. 10.35 Vaz Dias. 10.40—11.00 Epiloog. MAANDAG 18 MAART. Hilversum, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „Orvitropia", o.l.v. J. v. d. Horst 11.00 Declamatie F. Nienhuys. 11.20 „De Flierefluiters" oJ.v. E. Walia. 12.00 Gramofoonpl. 12.30 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. 1.00 E. Walis en zijn orkest 1.45 Zenderverzorging. 2.00 Gramofoonpl. 2.45 Voor de vrouw. 3.15 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 4.00 Zenderwisseling. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Gramofoonpl. 5.20 Orgelspel C. Steyn. 5.50 Gramofoonpl. 6.20 Strijkorkest o.l.v. P. Tiggers. 6.50 P. Tiggers; Wat ie ware jazzmuziek?. 7.30 Zang Harry van Oss. 8.00 Herh. S.O.S.-Berichten. 8.03 XX-Ensemble o.l.v. C. Steyn, m.m.v. Pat Miller (zang). 8.35 Jazz-concert. 8.50 Declamatie W. van Cappellen. 9.30 Residentie-orkest o.l.v. Dr. P. v. Anrooy. 10.15 Vaz Dias. 10.30 Vervolg Orkestconcert. 11.00 Fragm. „Les femme» savantes", van Molière. M.m.v. het VARA-Tooneel oJ.v. W. van Cappellen. 11.3012.00 Jazzprogramma (op gram.pl). Huizen, 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds W. J. Lok horst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.153.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Ds. P. A. E. Sillevis Smit. M.m.v. zang en orgel. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Orgelspel L. Blaauw. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Vragenuur (vervolg). 8.00 Vaz Dlas. 8.06 Concert door het Kamerorkest der HOV o.l.v. M. Adam, mm.v. Mevr. A. v. Wlcke- voort Crommelln (sopraan). In de pauzes: om 8.45 Lijdensmeditatie door Da. J. H. C. Kamsteeg en om 10.00 Vaz Dias. 10.3012.00 Gramofoonpl. DINSDAG 19 MAART. Hilversum, 1875 M. AVRO-Uitzending. 11 00 RVU; 5.30 VPRO; 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.20 Ensemble Lismonde. 11.00 RVU. Causerie O. v. Tussenbroek. 11.30 Orgelconcert P. van Egmond Jr, m.m.v. A. Stijger (sopraan). 12.30 AVRO-Octet o.l.v. L. Schmidt I.30 Mandoline-kwartet „Voorwaarts"» 2.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 3.004.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO, o.l.v. De. B. J. Aria. 6.00 Gramofoonpl, pLm. 6.30 RVU. Dr. Th. v. Schelven: Moeilijkheden met menachen. 7.00 Kinderkoor o.l.v. W. Hespe. 7.25 Gramofoonpl. r 7.30 Engelsche les Fred Fry. T 8.00 Vaz Dias. 8.05 Verkorte opera „Die verhaufte Braut", Smetana o.l.v. Dr. F. Weissmann. Mm.v. solisten, koor o.l.v. H. v. Wielink en het Omroeporkest. 9.30 A. Cohen: De Provinciale Staten-verkie- zingen. 9.50 Clavecimbel-recital Wanda Landowska. 10.10 Gramofoonpl. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Uit de „Tanzklause" te Amster dam: Majo Marco en zijn orkest Huizen, 301 M. KRO-uitzending. 4.005.10 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. en orkestconcert 2.00 Vrouwenuur. 3.004.00 Modecursus. 4.00 HIRO. 5.10 Gramofoonpl. 5.30 Orkestconcert 6.00 Lezing. 6.15 Orkestconcert. 6.40 Esperanto. 7.15 Lijdensmeditatie. 8.15 Vaz Dias. 8.20 Orkestconcert. 9.00 Causerie. 9.20 Vervolg concert. 10.10 Gramofoonpl. 10.15 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Vervolg Schlagermuziek, 11,15—12,00 Gramofoonpl. Wurona en Amerika volgens een g&* schen Euiop.» en -..Hen varen en meensehappelijk diens r Hiermee elkaar wekelijks zullen Une alH hopen zoowel de Cunard White S ar de Fransche maatschappij scha- kelen, hoewel de strijd om de pel daardoor niet van de baan is. De Daily Telegraph verwacht, dat de Queen een waterverplaatsing van 80.000 ton in een niet te ruwe zee een snelheid kan loopen van 34 knoopen per uur. Hauptmann blijft zijn onschuld vol houd De New Yorksche predikant Werner, <lie Hauptmann viermaal in zijn doodencel heeft bezocht, heeft verklaard, dat de veroordeelde naar zijn meening volkomen onschuldig is geweest aan de ontvoering van het kindje Lindbergh. Hjj heeft Hauptmann herhaaldelijk ge smeekt te bekennen, doch deze verklaarde steeds weer onschuldig te zijn. DE LINDBERGH-AFFAIRE. De kosten van het proces. De Llndbergh-affaire heeft tot nu toe den staat New Jersey 1.181,000 dollars gekost. Dit bedrag werd in ieder geval door den districts attemey genoemd. Tot levenslange kerkerstraf ver oordeeld. Dr. Tuppy, de procureur-generaal in het proces Rintelen, is Donderdagochtend zijn requisitoir begonnen, waarbij hy in hoofdzaak steunde op zijn toelichting van de dagvaar ding bjj het begin van het proces. Hjj meende, dat het toen geknoopte net, hoewel het hier en daar „subtiel" is gebleken, den beklaagde en z\jn verdediger geen gelegenheid biedt tot ontsnappe De aanwijzingen zijn nog versterkt, doordat uit het getuigenverhoor ia gebleken, dat Rin telen in verbinding heeft gestaan met dr. Weydenhammer, alias Williams, ilat wil zeg gen met de aanvoerders van de samenzwering. De procureur achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte Rintelen's veroordeeling, zonder zich uit te laten «ver de strafmaat. De krijgsraad heeft de keus uit twee artikelen, het eene laat een gevangenisstraf toe van 10 tot 20 Jaar, het andere als de krijgsraad de onderneming als bijzonder gevaarlijk be schouwt verdacht een veroordeeling tot levenslang. Het pleidooi. In zijn pleidooi stelde dr. Klee in de eerste plaats vast, dat het proces geenerid ophelde ring gebracht had over de achtergronden en I de geheimen van 25 Juli. Nooit was dr. Rinte len nationaal-socialist geweest, slechts uit ethische en economische motieven had hij de betrekkingen tot het broedervolk willen ver- beteren. Na een antwoord van den procureur, waar- In deze zijn argumenten nog eens onder streepte. betuigde dr. Rintelen als volgt zijn onschuld. Ik ben onschuldig. Ik heb immer openlijk voor mijn idealen gestreden. Ik heb nooit Iets anders gewild dan een goede verstandhouding tusschen Oostenrijk en Dultachland. Ik heb daarbij steeds In den geest van den grooten OostenriJkschen staatsman dr. Seipel gehan deld. In deze overtuiging zie lk met gerustheid uw vonnis tegemoet. Het vonnis. Na beraad van het hof werd het vonnis uit gesproken, waarbij dr. Rintelen schudlg ver klaard werd, dat hij te Weenen en te Rome den aanslag op de Bondskanseiarjj gebillijkt en daardoor bevorderd had en dat hij zich be schikbaar had gesteld om ais hoofd van de nieuw te vormen revolutionnaire regeering op te treden. Hij had zich daardoor schuldig ge maakt aan verwijderde medeplichtigheid van hoogverraad en daar het hof de onderneming als bijzonder gevaarlijk beschouwen moest, werd hij veroordeed tot levenslange kerker straf. Drang om te doen wat niet mag. De Jogjasche recherche heeft aangehouden A., die naast zijn dagelijksch beroep van man doer bil een bekend mode-magazijn te Jogja, doceerde ln een ilmoe'), welke tot strekking heeft zonder gevaar voor de daders strafbare feiten te kunnen plegen. De knaap had een twintigtal leerlingen, zoodat de drang bm iets te doen wat niet mag, nogal groot is. Behalve voordeel (de cursus kost 2.50) van z(jn leerlingen, heeft de docent er ook verdriet van gehad, want een der leerlingen geraakte zoo overspannen, dat h(j zijn leer meester te lijf ging, die enkele dagen ln het Petronella-ho8pitaal moest worden verpleegd. Twee andere cursisten, die teekenen van ver standsverbijstering vertoonden, zijn eveneens in het hospitaal opgenomen, terwijl er ver scheidene in een toestand van verdwazing zijn gebracht. Het Arabische woord ilmoe, dat letterlijk wetenschap beteekent, wordt gebruikt voor de kunst om te beschikken over bovennatuur lijke kracht tot allerlei doeleinden. Twee mannen hadden uit den vijver in het park te Baden bij Weenen twee vette karpers gestolen, bekend staande als de „karpers die do bescherming genoten van het Oostenrijk- sche bureau voor monumentenzorg". De kar pers, die samen ongeveer 30 kg wogen wer den geschat op een leeftijd van meer dan 100 jaar Volgens Oostenrijks gebruik hadden zh ter bereiding van de karpers twee potten jan! genomen, die zij ook gestolen hadden. De hee ren die eens lekker smullen wilden, hadden niet geweten, dat een visch op een eerbied- waardigen leeftijd van 100 en zooveel jaren niet meer tot de smakelijke gerechten mag ge rekend worden. Op de vraag van den rechter den lA^lf6 Vi88ChCn &ebeurd vcrklaar- plaagden toen zij Woensdag voor de <He verschenen, spijtig, dat de karpers, die met zooveel zorg waren toebereid, oneet baar bleken, en weggegooid hadden moeten worden. De rechter kende echter geen mede- Wen en veroordeelde de beide mannen tot twee maanden gevangenisstraf ieder. 16 Maart „There you are", heeft vermoedelijk 0 dag de radiodcskundlge van de „News Ch cle" gezegd, terwijl hij den boekhouden zijn blad een onkostennota onder ,u„ Va" douwde U weet natuurlijk niet waar dit 0p maar zoud. u niet eens één keer een be geduld willen oefenen? eetj« De boekhouder is de nou waarschH eens overgevlogen en zal toen gezeu l heri „Nogal hoog hè?" of iets van die krach? De radiodedcundlge zal toen opgevlogen en uitgeroepen hebben: „Wat? 1Xve»%m,> pond veel? U bent een krentenweger U gunt een ander niets meneer! Beni u in wel eens in het buitenland geweest? Nee neer, éénmaal naar het eiland Wight, het eiland Wight is niet het buitenlanu en t Is alles niets dan een kleinzielige jaloejJ Bah meneer. Geeft u maar hier de nota ni zal het wel met de directie zelf in orde in* ken." De radiodeskundige zal toen naar den (Jl i-ecteur van de „News Chronicle" zijn geioo. pen en zijn beklag hebben gedaan over ,ieii boekhouder. „Tja", zal de directeur nebben gezegd, boekhouder heeft er zich formeel zeker niet mee te bemoeien, maar als lk ook wat zcsgc.n mag, voor wat uw reis heeft opgeleverd, is hel een hoop geld!" Hoe kunt u het zeggen meneer! zal de r&. diodeskundige verdrietig hebben uitgeroepen lk heb toch van verschillende kermisten ge. boord, dat ze mijn eerste artikel over Hok land... Mijn goede vriend, heeft de directeur ver. moedelijk geïnterrumpeerd, u moet u nooit laten misleiden door wat uw vrienden van uv» werk zeggen! Wat uw vijanden ervan vinden, ls oneindig veel belangrijker! Maar meneer, het feit alleen al, dat lk een Interview met Han Hollander heb meege- bracht Zeker, ik geef toe, dat dat meer waarde heeft dan honderd hoofdartikelen in de „Tk mes" maar voor tweehonderd pond mogen we ook we! wat verlangen! En mijn bezoek aan Philips dan? Uw bezoek aan Philips!! Nu had ik u toch wijzer willen hebben! Dacht u heusch, dat het één Engeischman plezier deed, te lezen dat er buiten Engeland een fabriek bestaat als die van Philips Waarde collega, u kent uw land- genooten slecht! Nee, behalve Han Hollander hebt u eigenlijk geen enkele sensatie thuis gebracht Maar meneer, als er toch geen een sensatie is. Een journalist, die tweehonderd pond voor een reis naar Holland reclameert, maakt éc sensatie!! Die woorden zullen als een bom zijn inge slagen. Dien avond zal het bericht zijn ont staan. dat prof. dr. G. Holst ln het Philips- laboratorium het sprekend postpapier, heeft uitgevonden, dat voor klankopnamen kan wor den gebruikt 7353 doodea Donderdag zijn de wekelijksche verkeers ongelukken voor de 52ste maal gepubliceerd waaruit blijkt dat de door het departement ln samenwerking met de Veiligheid-Eerat- Vereenlging georganiseerde statistiek nu een Jaar bijgehouden is. Voor het geheele jaar zijn de cijfer» 7353 dooden en 230.076 gewonden, maar in de G weken van 1934 was het gemiddeld aantal dooden 145 per week met 188 als maximum in de Augustus Bank Holiday week, waar tegenover staat dat in de 10 weken van 1935 het gemiddelde slechts 125 dooden heeft be* dragen. De vooruitgang is dus wel aanmer kelijk, maar de minister heeft niettemin ge* waarschuwd tegen te groot optimisme, eerst moeten de cijfers van het zomer seizoen afgewacht worden. Drie dooden, negen gewonde» In het dorp Zankaloen in Nede--EgyP'* heeft een brand 600 huizen vernield. Drie woners vonden hierbij den dood, negen taf» schen, onder wie twee brandweenieden, wer den ernstig gekwetst. De materleele schade wordt op 3000 pol» sterling geschat. i Een jeugdige alpinist, die op dc helling^ van den Gahbier (Dauphiné) de sfci-sport oefende, kwam zoo ongelukkig te vallen, hij zijn been brak. Het ongeluk geschiedde W een moeilijk toegankelijke plaats ln het hergte, zoodat drie reddings-kolonnes, llie man poogden te redden, onverrichter moesten terugkccren. Wel kon de laat»10 dlngsploeg een hond op den in <le sneeU^injt genden man afzenden. Aan dezen hond d®h* de ongelukkige zijn behoud. Vrijdagocnt was het ongeluk gebeurd; Zondag ie d< gered, door een brigade, die er eindelij was geslaagd hem te bereiken. Twee nachten heeft hij in de ijzige van het hooggebergte in de sneeuw "gg doorgebracht en hij zou zeker zijn men, zoo niet de hon»l zich op het onb'W Ujke lichaam van den man had uitge» „j dat hij met zijn eigen lichaamswarmte bevriezen bescherm»le. Het gebroken deed den man geen pijn meer; ondan warmte van den hontl was het be» ZES DOODEN EN 20 GEWONDE^ EEN BOTSING TUSSCHEN EEN T EN AUTOBUS. jtio °P een spoorwegovergang dicht'".! meiro is Donderdag een autobus m Janeiro is Donderdag een autobus gekomen met een juist passeerend*» trein. De autobus werd geheel v, ,n" e^ooi de inzittenden werden zes personen en twintig gewond.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2