Markiezen VAN WILLIGEN MEUBEL- en TARIÜTVEILING, Stadsnieuws HEDENAVOND Wd wilt lezen 1 6 uur de Finale van de geweldige in heft KEGEL-HUIS bij het Station. Komt allen, het as de moeite waard. TVVEFI3H BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 19 MAART 1935. Markieslinnen Rfflarkieslinnen Tentlinnen Vijf jaar speeltuinwerk. Deurwaarder v. H5J1T. Visscherij. Mooie u tanden zijn de aantrekkelijkste bekoring der jeugd LISTER INE TANDPASTA Licht op voor alle voertuigen. 19 Maart Dinsdag Woensdag 20 18.39 uur. 18.41 uur. Geslaagd aan de Handelsavondschool voor het diploma machineschrijven: de heeren jl w. Bouthoorn. W. Kalweij en A. Wijker. a. p. staalman. Heden hoopt het oud-lid van de Tweede Kamer, de heer A P Staalman, en zijn echt- genoote, mevroiiw K Staalman—Federniann, den dag te herdenken van hun 50-jarig huwe lijk. Het echtpaar Staalman Woont tegenwoor dig Mevrouw van Vollenhovenpark g, Drie bergen. •ebn gouden buiidspaak in het heldersche woonwagenkamp. Aan den zoom van Den Helder, in het woon wagenkamp, wordt een gouden bruiloft ge vierd. Op 31 Maart zal het 50 jaar geleden zijn, dat Opoe Swertz, die toen nog Dora van Dijk heette, met haar nu 75-jarigen man te Affer- den in het huwelijksbootje stapte. .'t Bootje was echter niet voldoende voor 't echtpaar Swertz, want al spoedig zetten ze hun huwelijkstocht in een woonwagen voort. In alle steden en i orpen van ons land ken nen ze Opoe en Opa. Vrouw Swertz bood met een vriendelijk ge zicht haar negotie „an, en Opa haalde oude, kapotte stoelen van dorpelingen en stadsmen- schen op, om ze voor een zacht prijsje, weer keurig netjes af te leveren. Hier in Den Helder hebben ze nu al vele jaren het anker laten vallen en ook op den Rijksweg in het woonwagenkamp heeft dit echtpaar vele vrienden, want ondanks dat het in het woonwagenkamp alles behalve voor den wind gaat hebben coch vriendenhanden een eenvoudige guirlande van sparren, doorvloch ten met kleurige papieren rozen, voor den in gang van bun wagen als een eerenoort aange bracht. In oen wagan van opoe mag je gerust on verwachts komen kijken, 't ziet er keurig uit! Aan den wand hangt een kooi met een ka narie-piet erin, naast de kanarie twee engel tjes van steen, die vriendelijk neerzien op die ouwe Opoe, die, jammer genoeg, den laatsten tijd erg aan de sukkel is, en vaak het bed moet houden, waardoor ze haar klantjes in Den Helder niet meer geregeld kan bezoeken. Opoe zit nu op haar stoel dicht bij de deur, om den wagen staan veel kampbewoners, die naar den versierden wagen en het bezoek kijken. Ik heb 14 kinderen gehad, zegt opoe, maar veel zijn me ontvallen. Kijk eens van dien jongen van me heb ik een portret! Opoe haalt een foto voor den dag en haar oog wordt vochtig. Kjjk, hier in zijn ledikant in den wa gen hebben ze 'm nog gefotografeerd... jaren lang heeft hij ziek, doodziek in den wagen gelegen, overal waar wij gingen namen we hem mee... toen ie 19 jaar was toen is ie ge storven... was 't geen flinke jongen tg - In hetzelfde wagenkamp, Waar menschen wonen, die momenteel een bitter en moeilijk bestaan hebben en v aar toch veel met en voor elkaar wordt geleefd, leed en vreugde wordt gedeeld... dat bewijst de eenvoudige, treffende versiering van sparregroen met papieren ro zen voor den woonwagen an het gouden paar. Ongewijfelo zullen de velen in Den Helder, die Opoe Swertz en haar man kennen, hun in deze bruidsuagen niet vergeten. vijfde marine-concert. Op de programma's van het vierde concert was als datum voor het vijfde vastgesteld Woensdag 20 Maart. Zooals men zich herinne ren zal, is dit evenwel juist de dag, waarop een jaar geleden, Hare Majesteit de Koningin- Moeder overleed. In verband hiermede heeft het Comité dit 5e concert verdaagd, en, daar, zooals men weet, 27 Maart de ter aarde be stelling plaats had, is de datum thans vastge steld op Woensdag over 14 dagen, 3 April. taptoe. Hedenavond bjj gunstig weer taptoe. carillonconcert tjali.ing joh. dito. Onze stadgenoot, de heer Tj. J. Dito, zal Donderdagmiddag tusschen 3 en 4 uur, voor het jaarbeursgebouw een beiaardconcert ge ven op het carillon van het Helden der Zee- Monument. ned. chr. vrouwenbond. Men schrijft ons: Donderdag 21 Maart zal Mej. C. de uit Utrecht, een lezing met lichtbeelden den, over het leven van de verdrukte Cl. nen in Armenië. Het medeleven met de vt„- kleurecht, 140 - 160 - 180 cm breed vanaf 62 cent per el Uni kleuren - moderne dessins Indanthren 90 cent per c! 100 - 120 en 140 cm breed vanaf 22 cent per el volgden blijkt ook hieruit, dat velen hier ter plaatse hen geldelijk steunen. Voor dezen avond zal dan ook ongetwijfeld ruime belang stelling zjjn. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertentie in dit nummer. MOEDERS WENSCH. Nog antvangen: H. M. van B„ voorzitter Hoofd-Bestuur Onze Vloot te Haarlem 1.— REFERENDUM ABONNEMENTSVOORSTELLING. Voor de 5e Abonnementsvoorstelling op 16 April is aan de abonné's per circulaire een drietal stukken van het gezelschap Cor van der Lugt Melsert opgegeven om daaruit zelf een keuze te doen. Deze stukken zijn de .na volgende: „Madeleine's Misdaad", een blijspel in 5 be drijven met Annie van Ees, Cor van der Lugt en Gimberg in de hoofdrollen. „Smaadschrift", een rechtszaal tooneelspel met in de hoofdrollen Cor van der Lugt, Gim berg en Mimi Boesnach, en als 3e, bekende stuk met Annie van Ees „Overschotje". Uit deze 3 kunnen de abonné's kiezen, door op de toegezonden circulaires, waarin deze stukken nader zijn omschreven, dit kenbaar te maken. Het is een aardig idee om de abon né's ditmaal zelf hun stuk te laten kiezen. Maar het is dan ook raadzaam, dat allen hun biljet ingevuld inzenden. Stuurt dus de aange hechte strook met het gekozen stuk uiterlijk Woensdag in, aan Casino. Gevierd met een „reuze-avond"! Op 17 Februari 1930 werd in een verga dering besloten het speeltuinwerk hier ter plaatse met krachtige hand aan te vatten en nu, 5 jaren later kan met dankbaarheid terug gezien worden op de bereikte resulta ten. Het is gebleken, dat het speeltuinwerk noodig en nuttig is en dat de vereeniging recht van bestaan heeft. Zaterdagavond was daarom dan ook een propaganda-feestavond belegd in Casino. Ten eerste om even stil te staan bij de grens paal van de eerste vijf jaren en ten tweede om iets te laten zien van het werk, dat de Speeltuinvereeniging onder de kinderen ver richt. Het zag er feestelijk uit in de volle zaal. Rede van den voorzitter. Toen het scherm opging en het centraal bestuur in de lichtzee gezet werd brak een hartelijk applaus los. De voorzitter, de heer H. J. Liicker, heette allen hartelijk welkom, waarbij in het bizonder, den Loco-Burge meester, Wethouder de Boer, den commis saris van Politie, den Heer v. d. Hoeven, en kele andere autoriteiten en de afdeelingsbe- sturen. Vervolgens gaf hij in het kort een over zicht van de afgeloopen vijf jaren. Onder voorzitterschap van den Heer Ponstein werd in de oprichtings vergadering besloten het zware werk tot stichting van speeltuinen aan te vangen en reeds op 30 Augustus van datzelfde jaar werd de Tuindorp-speeltuin door Burgemeester Driessen geopend. De af- deeling Vischmarkt werd spoedig daarna in het leven geroepen. Dan kwamen donkere wolken aan het ver- eeniglngsfirmament opzetten, doch gelukkig verdwenen zij weer. De gedachte: één speel: tuinvereeniging op neutralen grondslag met verschillende afdeelingen, had het pleit ge wonnen. De afdeeling Oude Helder liet niet lang op zich wachten en reeds in 1931 kon dank zij de krachtdadigen steun van het Ge meentebestuur de mooie speeltuin aan de Breestraat geopend worden. In 1932 werd de afdeeling Centrum ge sticht. De vereeniging is er in geslaagd veel op voedkundig werk te verzetten. De tentoon stellingen van vervaardigde gebruiks- en an dere voorwerpen wezen uit, dat het een nut tig en mooi werk is. De vereeniging stelt zich tot taak de veiligheid van het verkeer te bevorderen. Het vandalisme wordt mede door middel van de tuinen zelf ten zeerste beperkt. Als derde speeltuin werd die aan de Vischmarkt geopend. Groote dank is de vereeniging verschuldigd aan het Gemeentebestuur voor de medewer king en hulp. Dankbaar kan teruggezien worden op deze vijf jaren en onder de blauw-witte vaan zul len wij met nieuwe kracht voortgaan in het belang van de Heldersche jeugd! Met een opwekking tot aansluiting ein digde de heer Ltlcker zijn toespraak. Huldiging mevr. De Graaf. Bij monde van den voorzitter werd vervol- jns door de vereeniging dank gebracht aan mevr. de Graaf, die vanaf de oprichting lid van het bestuur is en veel voor de vereeni ging gedaan heeft. Twee aardige speel- tuiniertjes zetten met een bloemenmand aan deze huldiging kracht bij. Mevrouw de Graaf verzekerde, dat zij niet van huldigingen hield en als zij het geweten had, was zij vast en zeker niet gekomen. Maar ja, zij stond nu eenmaal voor het feit en zjj dankte hartelijk voor hetgeen haar toebedacht was. Ook brengt zij dank aan Burgemeester en Gemeentebestuur. De gemeente is voor ons een krachtige steun. Wethouder De Boer spreekt. Van de daarna geboden gelegenheid om een kort woord tot de vereeniging te spreken maakt in de eerste plaats Wethouder de Boer namens het Gemeentebestuur gebruik Het Gemeentebestuur, aldus de spreker, stelt het werk van de speeltuinvereeniging op zeer hoogen prijs. Het dankt de vereeni ging voor datgene, wat bereikt is in het be lang van de stadsjeugd. Van harte hoopt de heer De Boer, dat de vereeniging voort zal kunnen gaan met het aangevangen werk. Het Gemeentebestuur zal niet nalaten, dat werk met de beste kracht te steunen. Gelukwensch van den Commis saris van Politie. Ook de heer van der Hoeven spreekt enkele hartelijke woorden tot het bestuur. Hij wenscht de vereeniging geluk met baar 5- jarig bestaan. Het speeltuinwerk heeft steeds zijn warme sympathie gehad en het was hem in plaats van 7 uur om een genoegen, om bij zijn komst in Dén Helder zitting te kunnen nemen in den raad van toezicht. De feestcommissie neemt de leiding. Hierna droeg de heer Lücker de leiding voor het verdere gedeelte van den avond over aan den heer de Bie, voorzitter van de feestcommissie. Deze sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Hij memoreert even de des middags gehouden kindervoor stellingen in de Witte Bioscoop en Tivoli, waar pl.m. 2000 kinderen buitengewoon ge noten hebben. Hij wekt ook op om hard te werken het aantal leden van de Speeltuin eveneens tot 2000 op te voeren. Diploma's Veilig Verkeer. Als programmapunt werd vervolgens inge- lascht de Uitreiking van de diploma's en in- signe's aan de kinderen, die met goed ge volg examen hebben gedaan voor Veilig Ver keer. Namens de examen-commissie hield de heer Maas een korte inleiding; waarin hij wees op het doel van dé Vereeniging „Veilig Verkeer" en de gevaren van de straat, Muziek, tooneel en zang. De Casino-band bracht daarna met een pittig muzieknummer afwisseling na al die toespraken en huldigingen en dankbetuigin gen. Nmmer vier van het programma was een aleraardigste kinderrevue, samengesteld door den heer Schoonenwolf. „Daar staan we nou," zei het kleine visch- markertje. „Ja, daar staan we nou", zei het kleine vischmarkerinnetje. „Laten we lus- trummetje gaan spelen". „Lustrummetje Wat is dat." „Nou dat is vijf jaar en dan ben ik de speeltuin en dan kom jij me felici- teeren". „Nou, gefeliciteerd dan". Zoo begon het en zoo ging het door ook. Ze wilden duizend nieuwe leden hebben. „Duizend? Ach, wat praat je" Maar dat bracht „geld in 't laatje" en ze wilden de speeltuinen voor niks van het Gemeente bestuur hebben en dan in elke straat één. Maar ze zouden niet te lang praten, want er stond nog een heel alfabeth te wach ten. Het meisje ging die „Letters" allemaal halen. Elke letter had een rijmpje en het jon getje zette ze op hun eigen plaats. Nu en dan keerde één zijn letterbordje om en zoo kwam het zinnetje „Hulde aan den jubila ris 19301935" voor ons te staan. Met een gezongen versje eindigde i^ze revue, beloond dooreen hartelijk applaus Sn dank aan den heer Schoonenwolf. Hierop volgde een voordracht van Molijn van de afdeeling Centrum schoonsteenveger". Dit nummertje viel na tuurlijk zeer in den smaak. Mijnheer de Bie zei dan ook terecht, dat, als hij zoo door ging een uitstekend tooneeispeler zou worden. Deze vroolijke programmapunten werden gevolgd door de ernstige zijde van het leven in den vorm van een tooneelspelletje „Hein tjes Kerstfeest" door de afdeeling Ouden Helder. Een klein Labohm-pje vertolkte hier in op dikwijls aangrijpende manier de rol van Heintje. Trouwens de geheele opvoering was uitstekend te noemen. Achter dit resul taat moet wel een groote ijver en volharding van de leiders en leidsters zitten. Een wel verdiende hulde mochten dan ook de heer Boogaard, de leider, en de spelertjes ten slotte in ontvangst nemen. De Jolly Band, onder leiding van mej. C. Kossen, die altijd de Speeltuinvereeniging met haar muziek op bijeenkomsten helpt, was ook nu weer present en speelde o.a. een oude walspotpourri en „The isle of Capri". Na de pauze waren de groote menschen aan de beurt om de aanwezigen met tooneel spel te verpoozen. Allereerst Thomasvaer en Pieternel, ver tolkt door den heer Schoonenwolf en dochter. Zij gaven een interessant berijmd overzicht van de afgeloopen vijf jaren, zoowel wat be treft de historie van de vereeniging als de werkzaamheden. Tevens werden hierin de voornaamste personen, die voor onderschei ding in aanmerking kwamen genoemd. De heer De Bie dankte namens allen den heer Schoonenwolf voor dit overzicht en de goede opvoering. De Tooneetclub van de afdeeling Tuindorp kwam op de planken met het blijspel: „Een knap stel". Dit alleraardigste spelletje met allerlei verwikkelingen en spannende Situa ties werd op lofwaardige wijze opgevoerd. Nog was er aan deze reuze-avond, want u ziet, dat het dé.t inderdaad was, geen einde want er kwam nog een verloting en een ge zellig samenzijn. U staat ons echter wel toe thans een punt te zetten achter ons verslag. De Speeltuin heeft op waardige wijze haar 5-jarig bestaan gevierd en de sympathie voor dit werk zal, in ieder geval bij de aan wezigen, weer een flink stuk gestegen fcijn en daarom ziet de vereeniging dan ook met tevredenheid op dezen avond terug. van Bcrtus „Bartjoj de het zoover is. Waarom, zoo redeneerde de heer De Beurs, zou ik het ze niet om zoo te zeg gen in huis brengen? Zöo is deze zaak ontstaan, op den hoek Rei- gu straatKemphaanstraat. De heer De Beurs zag deze huizen in aanbouw, legde er beslag op, maakte er een flink winkelhuis van, en nu kunt u daar van alles en nog wat krijgen. Kruideniers- en grutterswaren allereerst, wij nen en gedistilleerd daarnaast, glas- en aarde werk, een groote collectie manufacturen, baby artikelen, matten, gegalvaniseerd ijzer, dat zjjn potten en pannen, waschketels, tijlen, enz., schoonmaakartikelen te kust en te keur, enz. En als alles dan schoon is, haalt u een fleschje eau de cologne om mee te sprenkelen. Verder tandpasta's, tandborstels, kleeding, o jee, en nog veel meer. 't Best is dat u zelf maar eens gaat kijken, want het is niet allemaal op te sommen. Maar dat het erg veel op een toko lijkt, is vast. Een keurig mooie winkel is het geworden. Morgenmiddag 2 uur opening. een nieuwe winkel in de vogelbuurt. y Een toko nog wel, tenminste zoo goed als. Want de heer C. de Beurs, die op no. 45, Rei gerstraat, morgen- (Woensdagmiddag) daar zijn nieuwen winkel opent, redeneerde aldus: daar komen dagelijks meer en meer menschen in deze buurt te wonen; „Volkshuisvesting" heeft er een groot blok woningen en straks zitten al die gezinnen daar en zijn soms dood verlegen om kleinigheden, om een dopje van een fluitketel, dat zoek is, om een geëmailleer de pan, die lek is geworden, om een harinkie in 't zuur, waarin vader toch zoo'n allerver- schrikkelrjksten trek heeft, om een pond grau we erwten, om een bezem, om een broekje voor baby, om... vult u maar in. Dan moeten ze voor dat snert-boodschapje naar de stad. Moeder moet een anderen rok aantrekken, en fin, daar is een hoop soesah voor noodig eer In „De Telegraaf" staan een reeks brieven uit Finland, waarin ook de oeconomische po sitie van dat land wordt besproken. De schrijver daarvan spoort aan tot nau were aanknooping van handelsrelaties tus schen beide landen. O.a. wordt ook gezegd, dat haring een ar tikel zou zijn, dat in groote kwanta daar door de bevolking zou kunnen worden geconsu meerd. Nu is dat voor ons rayon misschien niet van zoo'n beteekenis, omdat met haring bedoeld zal worden gezouten en pekelharing. Doch het lijkt ons goed, dat van hieruit ook poolshoogte wordt genomen van hetgeen Fin land op vischgebied behoeft. Het Finsche gezantschap te Den Haag zal daarover wel uitgebreide mededeelingen wil len verstrekken, terwijl onze gezant voor Fin land, die te Oslo is gevestigd, eveneens bereid zal zijn tot het geven van inlichtingen. De schrijver dier artikelen geeft zijn verba zing erover te kennen, dat er haast geen re clame van Hollandsche artitcelen is te zien, terwijl andere landen, o.a. België, daar wel voor gezorgd hebben. We komen weer terug op de mogelijkheid om een ruimer afzetgebied voor de Wadden zeeharing te vinden en pleiten om Rusland in de belangstelling daarvoor te betrekken, ter wijl we den grooten afstand als geen bezwaar meer beschouwen, omdat afstand geen factor van belemmering meer is, daar het vliegtuig in een minimum van tijd alles overbrugt. Nu staat het verkrijgen van handelsrelaties met Finland wellicht nog even anders dan met Rusland, omdat er tusschen Finland en Neder land officieële relaties bestaan, waardoor rechtstreeksche aanknooping wordt verge makkelijkt. Zooals we ook over dit punt ten opzichte van Rusland schreven n.1. dat voor dit seizoen de voorbereiding tot regeling te veel tijd in beslag zou nemen om nu al resultaat te kun nen hebben, zoo geldt dat ook natuurlijk voor Finland. Toch komt het ons zeer gewenscht voor zich met de KLM in verbinding te stellen om alles in voorbereidende bespreking te nemen. Waar zooveel terrein voor vischafzet ver loren is gegaan en ten deele misshien voor goed, eischt het alle energie op ander gebied een débouché te zoeken. Rusland en Finland bieden waarschijnlijk goede mogelijkheden. In een correspondentie aan de N. R. Ct. uit Shettin wordt gewag gemaakt van een flinke vraag naar consumptieharing, waaraan daar op dat moment onmogelijk kon worden vol daan. Het was niet duidelijk of bedoeld werd pe kelharing dan wel versche. Maar het is wel typeerend, dat aan deze be hoefte niet van uit ons land kan worden vol daan en het komt ons gewenscht voor, dat hieraan aandacht wordt geschonken. Mis schien is er nog een weg te vinden om ook naar Shettin Waddenzeeharing kwijt te raken. De „Voorwaarts" heeft 't volgende bericht: „De stoombeuger „Prins Hendrik der Ne derlanden" VL. 195, schipper A. Poot, bracht te IJmuiden een heilbot aan van 67 kg. De stoomtrawler „Alkmaar" ving een heilbot van 95 kg." Behoorlijke vischjes, die hun gewicht wel niet aan goud waard zullen zijn, maar toch wel een behoorlijken prijs zullen hebben op gebracht. „OP DEN TERUGWEG". Opgevoerd door de tooneelver- eenigitig „Excelsior". Zaterdagavond gaf de plaatselijke tooneel- vereeniging „Excelsior" haar tweede uitvoe ring in dit seizoen, ditmaal in „Musis Sacrum", dat uitstekend bezet was. Na een kort welkomstwoord van den voor zitter, den heer Sanders, ving men aan met de opvoering van „Op den terugweg", het be kende tooneelstuk van Albert van Waasdijk. Met dit stuk heeft „Excelsior" een goede keus gedaan; wij zijn al enkele malen in de gelegenheid geweest de uitvoeringen van deze tooneelvereeniging bij te wonen en steeds merken we, dat het gebodene aan artistieke waarde wint. Gestadig wordt er gewerkt om het peil der opvoeringen te verhoogen, een loffelijk streven, dat onze volle sympathie ver dient. Maarhoe hooger men grijpt, des te hooger ook de eischen en zoo zullen leiding en spelers (speelsters) wel ondervonden heb ben, dat er heel wat komt kijken, wil het zwaardere stuk goed uitgevoerd worden. Ge lukkig hebben allen dat goed begrepen; er is hard gestudeerd, en serieus. Het gevolg was, dat van een moeilijk te vertolken spel toch een goede uitvoering werd gegeven, waar mede medespelenden en bestuur welverdiend beloond werden voor de moeite, die zjj zich getroost hebben. Ook het publiek was dank baar gestemd, het apprecieerde zichtbaar de keuze van het stuk en de opvoering er van. „Op den Terugweg" behandelt het thema van den hard naar den ouderdom hollenden man, die -den ouderdom wil ontwijken of uit stellen. H(j doet dat echter niet als Faust, die zijn ziel aan Mephistofeles verkocht in ruil voor jeugd, doch door een milieu van jongelui om zichzelve te scheppen: een jonge (zijn tweede) vrouw, zijn kind Fine, (een veel belovende novellenschrijfster), Albert, de zoon van zijn schoonzuster, een jonge schilder en later een protégé, Toby van Meerssen. Doch, zooals het meer gaat, Vader Tijd laat zich niet verloochenen, hij komt in seconden, mi nuten, enz. tot jaren. De oppervlakkigheid van papa v. Essendaal wreekte zich; de oude man werd bedrogen door zijn vrouw en Albert en toen dit bedrog hem kenbaar gemaakt was, was hij voor goed genezen van zijn kwaal en werd hij weer de oude, gezellige huisvader van weleer. Dit is heel in het kort de intrigue, die nog omweven werd met de ontluikende liefde tusschen Fine en Toby, den droomer. Allen hebben uitstekend gespeeld, doch twee willen wij gaarne het eerst noemen. Dat zijn mevr. Joustra, die als Fine schitterde en de heer N. Jansen, die aan zijn tooneel- lauweren nog een toevoegde door zijn créatie van den makelaar Jacobus v. Essendaal. Wij noemen voorts gaarne de namen van de overigen; zonder uitzondering verdienen zjj een eervolle vermelding. Mevr. Koningstem als Essendaal's tweede vrouw, mevr. v. d. Mark als Essendaal's schoonzuster en mevr. v. d. Wal als Suzan de huishoudster. De heerenrollen waren in han den van Tj. Joustra (Albert), L. Boot (Toby), D. Makelaar (de schilder) en H. Stolk (vader van Toby). Een succes-avond voor „Excelsior", die met een gezellig bal onder de gerenommeerde lei ding van den heer Jac. Polak, besloten werd. postzegel-tentoonstelling. Evenals verleden jaar, heeft de Postzegel- vereeniging „Helder" ook ditmaal een ten toonstelling georganiseerd van verschillende zegels. Deze tentoonstelling werd Zaterdag op de bovenzaal van het „Alg. Tehuis voor Mili tairen" gehouden. Ook nu weder waren ver schillende fraaie en interessante collecties bij eengebracht. Zoo waren er wederom een aantal zegels van de eerste emissie Nederland, de ongetande (1852). Verzamelaars zullen we ten, dat de groote sport hiervan bestaat in het reconstrueeren van platen. Wie niet mocht weten wat hiermee bedoeld wordt, zij het vol gende gezegd: bedoelde zegels waren niet geperforeerd en werden dus bij in gebruik- name losgeknipt. Daardoor ontstonden natuurlijk kleine scheeve of misschien wel in- geknipte randjes. Nu is zoo'n zegel van 1852 op zichzelf al zeldzaam, maar de verzamelaars probeeren nu een geheel vel, dus 100 stuks, te reconstrueeren. Zij kunnen met microscoop of loupe precies zien of een bepaald exemplaar, dat zij bezitten, in het vel past en trachten op die manier de 100 zegels weer tezamen te krijgen. Een naald in een hooiberg? zegt u. Ja, maar dat is nou juist de sport, hé? Wat je zelf niet gebruiken kan, ruil je weer in met een ander. Complete platen, dus 100 stuks, zag men dan hier ook niet (de vraag mag worden gesteld, of men er ergens ter wereld wel één zou vinden), maar er waren toch Heldersche verzamelaars, die een aardig eind op dreef waren met het bijeenbrengen, en van harte wenschen wij ze toe, dat ze de ontbrekende zegeltjes nog op hun levensweg tegen zullen komen. Verder waren er volledige collecties van Nederland en koloniën, gebruikt zoowel als ongebruikt; ook was er een volledige collectie stempels (Nederlandsche) met en zonder re clame. Vrijwel alle landen van Europa waren voorts aanwezig, waarbij enkele compleet. Bi zonder mooi zijn de Russische sovjet-zegels; de Sovjet-Unie gebruikt bij haar postzegels het staaldruk-procédé, en dat is vooral voor fijn werk bizonder geëigend. Maar andere landen komen ook goed voor den dag, en ook Nederland maakt de laatste jaren meer werk van zijn zegels dan vroeger. Natuurlijk was ook de Luchtpost niet achtergebleven; de dienstvluchten der K.L.M., de gewone en de kerstvluchten van de Snip naar Suriname en Curagao, de Mack Robertsonrace, vonden we er alle vertegenwoordigd. Ook de tragische Uiver-vlucht. Voor de katapult-vluchten zijn speciale enveloppen uitgegeven, die hier even eens aanwezig waren. Finland heeft onder zijn oude zegels merk waardige tandingen, in den vorm van zaag tanden; van Frankrijk, dat al in 1849 met postzegels uitkwam, zijn er eveneens onge tande uit die periode. Interessant zijn de pon den- en shillingzegels van Gibraltar enz. enz. (want we deden slechts hier en daar een greep). Alle zegels waren keurig opgezet op vellen. Hieronder waren ook verscheidene, die door de eigenaars zelf op blanco vellen, dus zonder een enkele aanwijzing, waren opgezet en gesorteerd. Behalve de zegels de collectie poststem pels noemden we al was er ook te zien het zeer interessante geschrift van Vellinga. „De poststempels van Nederland", waarin weten schappelijk en historisch alle poststempels worden behandeld van 1676 af tot 1915 in Nederland gebruikt. En de verschillende ge schriften van den bekenden philatelist van Peursem ontbraken natuurlijk evenmin, even als de Jubileum-uitgave van het Ned. Maand blad voor Philatelie, uitgegeven ter gelegen heid van de 80-jarige invoering van den post zegel in Nederland, tevens het tienjarig be staan der Vereeniging. De aan verzamelaars welbekende heer Engelkamp uit Amsterdam was met een uit gebreide collectie zegels voor den verkoop aanwezig, en onze stadgenoot, de heer H. Meijer, (Kanaalweg) etaleerde er Zijn diverse albums en plakpapiertjes, enz., waarvoor hjj alleen-vertegenwoordiger is. In totaal hebben 400 bezoekers de tentoon stelling bezocht, waarvan ruim 150 jeugdigen. VERKIEZINGSPROPAGANDA-WEE. Reeds op verschillende manieren is het te bemerken, dat er weer verkiezingen op til zijn. De propaganda voor de verschillende partijen begint weer uit de hoeken te komen. Zondagnacht hebben communisten op den Singel aan de draden van de Heldersche Radio-centrale Onderneming een doek beves tigd met een opschrift. Daarbij is het schijn baar niet al te vlot verloopen, want twee draden der geleidingen werden stukgetrok ken, waardoor een gedeelte der stad zonder muziek kwam te zitten. Zondagavond werd de H.R.C.O. opnieuw ge waarschuwd, dat er een soortgelijk doek aan de draden op de Javastraat was bevestigd. feuilletonPag. t Bnitenlandsch OverzichtX Duitschland genie gd om terug te kee- ren tot den Volkenbond8 Na den opstand in Griekenland, liet laatste muitende schip teruggekeerd 8 Het Italiaansch-Abessynsche conflict. Abcssinië wendt zich definitief tot den Volkenbondu 3 Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is IC dezer de thuisreis begonnen u 7 De vestiging van Joodsche vluchte lingen in den Wieringermeerpolder. Het antwoord van minister Col\jn op vragen van den heer Van Citters 5 De gestie van do Nederlandsche var- kenscentrale. Het rapport-Beumer7 Hitier voert den algemeenen dienst plicht in Duitschland in. Groote ont steltenis in heel Europa t Tusschen de Fransche en Belgische regeering is overeenstemming bereikt inzake de verdediging van de goud- valuta's3 De strijd in de Evangelische kerk i-n Duitschland. 700 predikanten in huis arrest 8 Het bezoek van Simon en Eden aan Berlijn gaat door 8 Omtrek-nieuws S Marktberichten 8 Marineberichten7 Sportnieuws 7 Behoudt se met Tweemaal per dag Listerine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tuin- 5(1 cents Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruikers over de geheele wereld Maandagmorgen half negen is dit doek, dat als opschrift droeg: „Antie Fascisten, kiest Communisten", door de monteurs verwijderd. Deze draden, welke hoog boven de Javastraat loopen, van de St. Catharina- naar de Vak* school, zijn bereikt door het werpen van een steen, waaraan een lijn bevestigd moet zijn geweest. Toen de lijn eenmaal over de draden hing, was het eenvoudig daarmede een doek op te hijschen, dat met draadhaken aan de Centralegeleidingen kwam te hangen. De lijn is daarna stuk getrokken, welke ruk de ge* leidingsdraden hebben doorstaan in tegen stelling met die van den Singel. Liefde is vindingrijk, maar partijstrijd ook. En daarbij wordt niet gezien op de middelen, die in dit geval „slechts" de Centrale-mon teurs van een gedeelte van hun Zondag be roofden, doch een volgend keer misschien meer ongerief zullen brengen. Het is te hopen, dat de recherche, welke deze zaak onderzoekt, succes zal hebben met haar pogingen. WIE HEEFT EEN HEEREN-COSTUUM TE MISSEN? Van den Bond van Barmhartigheid ontvin gen wij het verzoek eens bjj onze lezers te willen informeeren, wie van zijn twee of meer „heeren-pakken" er één kan missen. Er bevindt zich namelijk in deze gemeente iemand, die er dringend om verlegen is. Wij twijfelen er geen oogenblik aan of het zoo begeerde kleedingstuk zal zijn weg wel vinden, en wel naar het secretariaat Jan in 't Veltstraat 68. DE MARINE NEEMT OOK DEEL AAN DB 24 UURS OEFENHIT VAN DE VRIJ WILLIGE BURGERWACHT OP 22 EN 23 MAART. Aan den 24-uurs oefenrit, die ten doel heeft rijvaardigheid, wilskracht en uithoudingsver mogen te controleeren van hen, die geroepen kunnen worden om een zware taak met hun voertuig te volbrengen, neemt dit jaar voor het eerst ook de Marine deel. Donderdag 21 Maart, 's avonds om 6 uur, zal de Heldersche groep van het Stationsplein vertrekken in groepsverband. Namelijk 1 auto, waarin de officier M.S.D. 2e kl. Groenendaal, met 5 motorfietsen, welka respectievelijk bereden zullen worden door sergeant-telegrafist Van Reyn; korporaal-kok Van der Wal; korporaal-monteur Van Drielfl matroos 2e kl. Van den Brink; marinier le kl. Nieuwenhuis. Vrijdag 22 Maart begint de groote start bjj de Duivendrechtsche brug en moet 24 uur on afgebroken, dag en nacht, worden doorge reden, zonder dat de man achter het stuur mag wisselen. De Heldersche groep rjjdt Route no. I ei» zal zich splitsen in 2 groepen van 3, daar niet alleen elk rijder individueel een medaille krijgt (zooals ook bjj de 4-daagsche het geval is), maar ook iedere groep, die aan de voorwaar-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5