Stadsnieuws mU 11 lezenï *tt?ao» gaan m twuhdc- blad HELDERSCHE COURANT VAN' DONDERDAG 21 MAART 1935;. Zij, die zich van heden af, voor rnin- tens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschijnende nummers GRATIS. probeert u ze eens! SLAGROOMPUDDINKJES p. st. 15 ct. Gemeenteraad Visscherij. ADM. HELD. CRT. Licht op voor alle voertuigen. Ponderdag 21 Maart 18.42 uur. Vrijdag 22 18.44 uur. NEDERLANDSCHE reisvéreenlging. pe af deeling Den Helder der N.R.V. orga niseert voor hare leden een autotocht naar de bloemententoonstelling „Flora" te Heem stede op 31 Maart a.s. Op de terreinen zal men onder deskundige voorlichting worden rondgeleid. Daar het vertrek op 1.30 uur is oesteld zal ook 's avonds de fantastische ver lichting kunnen worden aanschouwd. Het zal een prachtige tocht worden en, naar we ver namen is de deelneming reeds groot. Zie verder de advertentie in dit nummer. ZILVEREN jubileum albert van dalsum. Pen Helder is een van de eerste plaatsen, die na de groote steden Amsterdam, Den Haag, Rotterdam e.a. de gelegenheid krijgt, den acteur Albert van Dalsum, die een zoo vooraanstaande plaats in het Nederlandsche tooneeUeven inneemt, te huldigen. De opvoe ring van 25 Maart beiooft er één te worden van hoog gehalte, een avond van beschaafde, geestige en vroolflke kunst, daarbij een avond, waarvan velen, gezien de lage entree-prijzen, zullen kunnen genieten. Het comité van hul diging roept allen op om mede te werken aan het welslagen van deze jubileumvoorstel ling. U heeft kunnen lezen op welke grootsche wijze Amsterdam dezen geliefden auteur ge huldigd heeft. Het spreekt van zelf, dat Den Helder de huldiging op bescheidener wijze zal doen plaats vinden, maar in een enkel opzicht willen we voor Amsterdam met onderdoen. Van Dalsum heeft daar gespeeld voor een tot den nok gevulden schouwburg. Hier kan en moet hij. als het eenigszins mogelijk is, óók voor een uitverkocht huis spelen. Het comité wendt zich daarom tot alle Heldersche too- neel liefhebbers met het dringend verzoek: „Komt 25 Maart naar Casino om ons te hel pen Van Dalsum de overtuiging te geven, dat zijn kunst in Den Helder even warm vereerd wordt als overal elders!" De plaatsbespreking voor deze bijzondere voorstelling begint heden middag. Aan het eind van de voorstelling zal de acteur gehuldigd worden en deze huldiging zal gepaard gaan met de aanbieding van een ge schenk. Hiervoor is reeds een vrij belangrijk bedrag aanwezig, hoewel nog niet voldoende. Gaarne doet het comité dan ook een beroep op tl allen, om voor een, al is het nog zoo klein, bedrag, te teekenen op de lijsten, die de leden van hét comité en de Directie van Casino daar voor onder hun berusting hebben. Veel is niet noodig, elke gift wordt dankbaar aanvaard. Vele kleintjes.....; enz. Zooals men weet, zal de uitvoering van Shaw's „Pygmalion" Maandagavond plaats hebben. Mochten er onder de lezers zijn, die wel gaarne van de gelegenheid gebruik zouden willen maken, doch die nog aarzelen, omdat zij bevreesd zijn, dat dit stuk misschien min der in hun smaak zou vallen, te zwaarwichtig of te llterarair zou zijn, dan kunnen we hen geruststellen: het is een buitengewoon amu sant stuk, waarmede oud en jong zich zal vermaken. Daar kunt u wel gerust op zijn. En danprima artisten, een opvoering, die op hoog peil staat. De huldiging zal reeds op straat aanvangen Maandagavond, want om 7 uur zal het Stede lijk Muziekcorps het gezelschap, dat per bus aankomt, voor den ingang van Casino opwach ten en een serenade brengen. En in de zaal... neen, dat moet u zelf maar gaan hooren. Alleen dit: in de zaal is de heer Leistikow met zijn kapel, en dat spreekt al boekdeel en, nietwaar? Dus: hedenmiddag plaatsbespreking. Raad pleegt u daarover even de advertentie. Wordt een mooie avond! EEN SLAGERS-VAKTENTOONSTELLING. Poezie is overal, overal m'n vrinden, 't Is de vraag maar wie ze al, wie ze niet kan vinden. De waarheid van dit woord van de Ge- nestet, zullen de slagers van Den Helder volgende week Maandag bevestigen, met hun vaktentoonstelling, die in Musis Sacrum ge houden wordt, des avonds van half acht tot 11 uur. Op deze tentoonstelling zal het werk geëxposeerd worden van Heldersche slagers patroons en slagersknechts, leerlingen van den cursus in versieringswerk, die hier gedu rende een tiental weken, des Maandags ge geven is, dóór den heer Hiemstra, leeraar van de Slagersvakschool te Utrecht. Van iederen leerling zullen een drietal werkstukken geëxposeerd worden, die door <?en jury, bestaande uit twee leeraren van de Vakschool en een leerares van de huishoud school, zullen worden beoordeeld. Dat ook in een prozaïsch vak als het sla gersvak, nog wel poezie zit, zal men op deze tentoonstelling kunnen zien. Tal van fraaie werkstukken zullen geëxposeerd zjjn en het 7al dan ook zeker de moeite loonen deze tentoonstelling, die „voor een toegangsprijs van 15 cent toegankelijk is, te bezichtigen. de marine en de 24-l'urs oefenrit van de vrijwillige burgerwacht op 22—28 maart, tn aansluiting op ons bericht, omtrent de deelneming van de Marine aan dezen oefenrit, deelen wij nog mede, dat het tweede gedeelte Van den tocht loopt over Amsterdam-Utrecht Ede Arnhem Wagenlngen Utrecht "7 Deiden Den Haag Haarlem Am- "terdam. v°or belangstellenden, die deze Heldersche i\ed'P wt"en zien afrijden, vermelden wij dat S'bu"' Donderdagriamiddag om 6 uur van het "onspiein weidt gestarL EEN NIEUWE POLKA VAN DEN HEER LEISTIKOW. Opgedragen aan den heer W. Vogt. Men zal zich herinneren, dat op den 18den Januari een huldiging plaats had van den heer Leistikow in verband met zijn 30-jarigen militairen dienst. Bij die gelegenheid heeft ook de A.V.R.O. een kleine attentie betoond en een stoffelijk blijk van belangstelling ge geven. De heer Leistikow heeft thans zijner zijds deze kleine attentie beantwoord door een polka, door hem gecomponeerd voor piccolo, aan den heer W. Vogt, den leider der A.V.R.O., op te dragen, welke heer deze op dracht gaarne aanvaard heeft. „De Luister vinken" is de polka getiteld, en ongetwijfeld zullen wij haar op het eerstvolgend marine- concert te hooren krijgen. AFDEELING DEN HELDER VAN „TOT STEUN". Mooie lezing van den heer U. G. Dorhout. Gisteravond sprak in de Doopsgezinde Kerk aaa.de Kerkgracht de heer U. G. Dorhout, uit Hoorn, voor de plaatselijke afdeeling van „Tot Steun". Spreker werd met een kort woord ingeleid door Ds. Schmidts, voorzitter van de afdeeling, waarin deze zeide, dat in de tegenwoordige omstandigheden het niet meer mogelijk was, dat de vereeniging zich zoo bescheiden op den achtergrond hield, doch dat de belangstelling der massa moest opgewekt worden voor het mooie streven der vereeniging, die het opvoedkundig werk van de straatkinderen, van de verwaasloosden, de veriatenen, ter hand genomen heeft. De heer Dorhout had zijn onderwerp ge noemd: „Wrakhout uit de branding des levens", een beeldspraak, waarbij de ver waarloosde kinderen uit sloppen en stegen voorgesteld werden als het wrakhout, dat door het werk van vereenigingen als „Tot Steun" tot goed timmerhout, bruikbaar in de vrije samenleving, gevormd wordt. De rede van den spreker is vaak mooi gestyleerd en yerfraaid door eenige gedichten op het onderwerp betrekking hebbend. Zijn lichtelijk West-Friesch dialect klinkt aangenaam in de ooren en tezamen met de omstandigheid, dat spr. van zijn onderwerp uitstekend doordron gen was, ook al vanwege de werkzaamheden, die hij er dagelijks in heeft, kon het niet anders of de lezing moest boeien. Het zjjn niet zoo heel veel belangstellenden ge weest, die den heer Dorhout gehoord hebben, doch wij zijn ervan overtuigd, dat zij, die gisteravond in de Doopsgezinde Kerk waren, een uitstekenden kijk op het werk van „Tot Steun" en haar zustervereenigingen gekregen hebben. Onder de aanwezigen bevond zich o.a. wethouder W. de Boer. De belangstelling voor deze materie, aldus de spreker, dateert van het einde der vorige eeuw, toen Engeland de z.g. Kinderwetten in het leven riep. Nederland genoot de eer in 1001 het eerste land te zijn, dat de kinderwetgeving invoerde. Vóór dien tijd kende de vaderlijke macht geen grenzen, dik wijls zeer ten verdriete van de kinderen. Na de drie wetten, die de Kinderwetgeving uitmaakten, was dat geheel anders. In het civielrechtelijke gedeelte van de wetgeving was het in 1905 uit met de onbeperkte va derlijke macht: ontzetting uit de ouderlijke macht, dan wel ontheffing was mogelijk ge worden. Van de Vereenigingen, die zich be zig houden met de opvoeding der voogdij kinderen noemde spreker „Tot Steun", De Katholieke „St. Vincentius" en de Israëliti sche „Seminieas Sabbath" en voorts enkele particuliere instellingen. Had een kind vroeger een misdrijf begaan, waaronder men nu niet moord -of doodslag moet verstaan, doch kleine diefstalletjes e.d., dan kwam het in het „Rasp- of Spinhuis" of in „De Kruisberg"; instellingen, die alles met een gevangenis gemeen hadden. Na 1905 is dat veel beter geworden. In 1921 kreeg de kinderrechter de bevoegdheid om dergelijke kinderen onder toezicht te stel len. De Regeering kan de opvoeding per soonlijk ter hand nemen in Rijksopvoedings gestichten, waarvan er momenteel 5 in ons land bestaan, 4 voor jongens en 1 voor meisjes.. Er is door Regeering en particulie ren in dezen zeer veel goeds verricht. Hierna gaat de spreker dieper op een be schouwing in over „Tot Steun", en vertelt ons dat deze vereen, in 1900 opgericht werd en thans 5 tehuizen telt. Dat zijn „Beekzicht", een doorgangshuis voor jongens beneden de 14 jaar. die daar 1 tot 1% jaar verblijven en dan In de gezinsverpleging ondergebracht worden. Ten tweede „Oud Veldzicht", waar de jon gens van 14 tot 21 jaar ondergebracht wor den. Ten derde het in 1921 opgerichte „Boschzicht" te Apeldoorn, dat voor meisjes beneden de 14 jaar bestemd is en „Nieuw Veldzicht", voor de meisjes van 14 tot 21 jaar. En dan nog het in 1931 te Arnhem op gerichte overgangsinstituut voor de oudere meisjes, dat den goeden naam van „De Brug" voert, omdat het voor de meisjes, die jaren lang in een gesticht verbleven hebben de brug vormt naar de vrije maatschappij. Honderden kinderen worden door „Tot Steun" opgenomen en opgevoed, het is na tuurlijk uitgesloten, dat allen terecht komen, doch statistieken hebben uitgemaakt, dat 80 van hen in het leven een goede plaats verwerven. Dat is het wrakhout, dat tot goed timmerhout gemaakt werd! Dit eerste deel van zijn rede besloot spre ker met een oproep om de vereeniging „Tot Steun" te helpen in haar mooie taak, door zich als lid of donateur op te geven. In den loop van zijn betoog had de heer Dorhout een paar maal gesproken van zijn lantaarnplaatjes. Het tweede gedeelte nu was een vertooning van een keurcollectie van die plaatjes, die op suggestieve wijze lieten zien, de eerste het leven in de armoe dige hokken in de groote steden en de tweede serie het leven in de stichtingen. Diverse persoonlijke ervaringen dienden tot ontroe rend illustratiemateriaal van den spreker, enkele grepen ons diep aan. Wij hebben ge zien, hoe de jongens en meisjes in de stich- "Lf nn (VA- Dö Schmidts was zeker de tolk van iedere(n) aanwezige, toen hij den spreker té 10 uur hartelijk dank zegde voor zijn ontroe rende rede, om even later de bijeenkomst te sluiten. FRANCO THUIS BEZORGD. HOTEL OEN BURG N.V. Telef. 55 tingen in houden werden, hoe straatjongens omgetoo- verd werden in handel- en toonbare jongelui, kortom we hebben gezien de algeheele meta- morphose van het „Boefje" („stumperd", zooals spreker hem noemt) tot nuttig maat schappelijk mensch. En toen zijn we nog eens tot de overtuiging gekomen, hoe buiten gewoon zegenrijk het werk van „Tot Steun" genoemd mag worden en hoe zeer het aller sympathie, medewerking en „steun" ver dient. Er is voor hen, die een warm klop pend hart bezitten, nog iets te doen het rechte spoor gebracht en ge- NAT.-SOC. BEWEGING. Vergadering in „Huize Bom". Bijna werd het een mislukte vergadering, want zóó, toen wij binnentraden gisteren avond, floepte het licht uit. 't Bleek de ge meentelijke zekering te zijn, die doorsloeg, zoodat het geval ingewikkelder was dan aan vankelijk leek. Maar een gemeentelijk mon teur is óók een mensch en zoo tegen half negen zaten we weer in 't volle licht. In de donkere zaal waren intusschen de hou-zeeërs binnengekomen en zaten in afwachting van de dingen, die komen zouden. Spreker was de heer S t e t, die begon met er op te wijzen, dat men in dezen verkiezings tijd niet anders hoort dan waarschuwingen tegen het fascisme. Dan moet er toch wel iets bijzonders met dat fascisme aan de hand zijn, zegt spr. Wat willen de fascisten dan toch? Niet anders dan tot eenheid brengen het verscheurde Nederlandsche volk. Erkend moet worden, dat de politieke partijen veel voor ons volk gedaan hebben: Troelstra, No- lens, zij hadden hun groote verdiensten, maar wat wij op het oogenblik van de politieke par tijen zien is: draaien ter wille van de baantjes. En daarom juist gaan ze zoo tegen ons te keer, omdat wij dat tegen willen gaan. Spr. zet uiteen, de beteekenis van de be grippen „nationaal" en „socialisme". Het is geen nieuwe boodschap, waarmee wij komen: al voor 2000 jaar werd zij verkondigd: gij zult den naaste liefhebben als uzelf. De liberale vrijheidsgedachte heeft geleid tot verwording van ons volk en steeds die per grijpt die verwording om zich. Libera lisme en marxisme hebben ons verdeeldheid gebracht en klassenstrijd. Het nationaal-socia- lisme wil werkgever en werknemer naast el kaar plaatsen in kameraadschap. Het is dictatuur, zegt men. Ja, maar bele ven we thans wat anders? Alles om on3 heen is dictatuur; 450.000 werkloozen staan dage lijks onder dictatuur. Spr. critiseert scherp het beleid van de liberale politiek, die uitsluitend is gericht op het eigenbelang. Men importeert lustig uit het buitenland, terwijl onze fabrieken en ma gazijnen vol goederen liggen. De boterpolitiek van de regeering is funest; ieder jaar moet op den export naar Engeland ruim 10 millioen bijgelegd. Idem met de vleeschpolitiek naar Italië, op iedere koe legt de regeering 112 toe. De werklooze arbei ders weten zulke dingen zeer goed en van de 100 verwachten er zeker 80 uitsluitend nog uitkomst van Moskou. DóArvoor zijn wij bang, en dat is het groote gevaar, dat ons dreigt, zegt spr., want wij willen onszelf blijven. De corporatieve gedachte: o, zeggen de katholieken, maar dat hebben wij al 20 jaar lang vóórgestaan! 't Bewijst dus alleen de on macht van die partij, dat ze 't niet heeft kunen brengen. Zijn er, na het oproer in de Jordaan, maat regelen genomen ter verbetering van sociale toestanden? Geenszins: men heeft rustig uit gekiend of dooden met 2 dan wel met één o moest worden geschreven, maar den arbeider liet men hongeren. Deskundige voorlichting van de regeering, dat is het wat we noodig hebben. Spr. zet dan uiteen, hoe de nat.-soc. de politieke par tijen vervangen willen door corporaties. Auto matisch komen de verantwoordelijke leiders wel naar voren in zulke groepen. Alle tegenwoordige partijen passen zich aan, wij zien dat dagelijks om ons heen. In den corporatieven staat kan dat niet meer, zegt spr., daar heeft men alleen mannen van karakter. Tot groote hilariteit van de vergadering vertelt spr. enkele staaltjes van de ondes kundigheid der huidige ambtenaren. Ook in de vakorganisaties vinden we dezelfde verwording terug. Alles draait om het loon van den arbeider en daarom: weg met het liberale rentestel sel! Wij zullen nieuwe industrieën moeten opbouwen voor het Nederlandsche volk. Na tuurlijk zitten wij ook aan buitenlandsche verplichtingen vast, dat weten wij zeer goed. Indië, Nieuw-Guinea, ze bieden voor ons volk onbegrensde mogelijkheden. Van een minderjarige zal Indië onder het nat.-soc. moeten worden opgebouwd tot een vol waardige. Is het niet treurig dat jonge boeren uit Zeeland moeten bedelen om een stuk grond in dé Wieringermeer, terwijl een aantal bui tenlanders er terrein in gebruik krijgen? Nederland is het land van het welkom vreem deling! (en verkommer landgenoot!). Het nat.-soc. zal er een eind aan maken. Iederen dag komen meer Nederlanders tot het besef, dat zij niet langer geblinddoekt achter hun leiders moeten loopen. Het betreft hier de toekomst van onze kinderen, wij strijden tegen het stelsel van de helft en één, dat alles beslist. Spr. zet uiteen dat èn In Italië én ln Duitschland de toestanden niet zoo slecht zijn als men het voorstelt. Fascisme zou niet christelijk zijn. Maar onze christelijke regeering oordeelt het nog noodig den eenen Nederlander tegen den anderen uit te spelen en hem in bedwang te houden met den karabijn ln den aanslag. Dat is dan „christelijk"! Vrijheid van godsdienst wil het fascisme, voor iedereen, niet politiek en godsdienst dooreenmengen. 87 pet. van het Italiaansche volk ls weer teruggekeerd tot de r.k. kerk, onder het fascisme. Ook in Duitschland is weer vrijheid, maar het ls de vrijheid in ge bondenheid. Geen slavernij, lang genoeg hebben we in slavenketenen geloopen. Met een vurige, peroratie voor de a.s. ver kiezingen eindigt spr. Ook nu weder werd geen gelegenheid ge geven voor debat, alleen schriftelijk kon den vragen worden gesteld. SOIREE S.V. „ATLAS". Zaterdag a.s., 23 Maart, organ.seert ge noemde vereeniging in „Musis Sacrum" een feestavond. Een zeer aantrekkelijk program ma wacht den bezoekers, welk programma met een geanimeerd bal met attracties zal worden besloten. Vergadering van den Raad der Gemeente Den Helder op Dinsdag 26 Maart 1935, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Ingekomen stukken. O.a. goedkeuring op de raadsbesluiten tot overdracht van wegen, enz. te Julianadorp; schrijven van Dr. Mr. E. van Bolhuis, hou dende bericht van aanneming zijner benoe ming tot secretaris dezer gemeente; verzoek van B. Th. Avenarius om ontslag als hoofd der openbare U.L.O.-school aan de Molenstraat. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met dankbetuiging voor de aan het onderwijs en de gemeente be wezen diensten, en met ingang van den door B. en W. te bepalen datum.) Internaat Zeevaartschool. Voorstel betreffende de bestemming van de winst van het internaat der Zeevaartschool. Aanschaffing boekjes r.k. jongens school. Voorstel tot het verleenen van medewerking ingevolge de artt. 72 e.v. der L.O. Wet 1920, voor de aanschaffing van boekjes voor de r.-k. Jongenschool. Verandering Coineiiliisscliool. Voorstel tot het verleenen van medewerking ingevolge art. 72 e.v. der L.O. Wet 1920, voor het veranderen der Comeniusschool. Tuindorpscliool. Voorstel tot opheffing van een zesde klasse der Tuindorpschool en tot overplaatsing van den onderwijzer C. J. Mol van die school naar school 14. Terrein lichamelijke oefening Julianadorp. Voorstel betreffende het inrichten van een terrein voor lichamelijke oefening achter school 1 te Julianadorp. Aankoop huis. Voorstel tot het aankoopen van de woning le Vroonstraat 5. Alg. Politieverordening. Voorstel tot wijziging van de Algemeens ■Politieverordening. Bouwverordening. Voorstel om de nieuwe Bouwverordening vast te stellen. Tolgelden. Voorstel tot het intrekken der verordenin gen op de heffing en invordering van tol gelden voor de pontonbrug nabij de Kooy. Winkelsluiting. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe winkelsluitingsverordening. Verkoop perceel Kanaal weg. Voorstel tot verkoop van de voormalige brugwachterswoning met achtergelegen ter rein aan den Kanaalweg; tot het Inrichten van een centraal opslag terrein voor den dienst van Gemeente werken. Belasting doode hand. Voorstel tot het nemen van een besluit tot het instellen van het Algemeen Weeshuis als gemeentelijke instelling van weldadigheid. Verbreeding Laan. Mededeeling nopens het verbreeden van de Laan. Belegging kasmiddelen. Voorstel tot intrekking van het besluit van 15 Januari 1935 tot het beleggen van kas middelen. Rentebetaling. Voorstel om aan de Amsterdamsche Bank N.V. het debet-bedrag van de rekening-cou rant met deze gemeente per medio Decem ber 1933 te betalen. Wjjzlgingsbegrootingen. Voorstellen tot het vaststellen van diverse wijzigingsbegrootingen. Cie. Toezicht Lager Onderwas. I Voorstel tot het benoemen van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs wegens periodieke aftreding van Mevr. J. A. H. Steenmeijervan der Rijst, j Aanbevolen worden: 1, Mevrouw J. A. H. Steenmeijervan der Rijst. 2. Mevrouw A. M. ValkhoffBruin. Benoemingen. Voorstellen tot het benoemen van leden der Schattingscommissie Inkomstenbelasting 1914. Benoemingen tot leden van het bestuur van het Gemeentelijk Bureau voor Maatschappe lijk Hulpbetoon. Alsmede van de Commissie tot voorlich ting bff de Beroepskeuze wegens periodieke aftreding. Reclames Wegenbelasting. Reclames Wegenbelasting van A. G. B, Bisschoff (2 X) en A. C. Metzelaar, echt#. G. D. Sander. Ter inzage) De antwoorden op de vragen van de heeren: HfeDr. P. Feenstra Kuiper inzake aanleg trottoirs in de Kuiperstraat; 2. L. F. van Loo inzake het plaatsen van een publieke telefooncel nabij de Wil lemsbrug. Voorts liggen ter inzage: a. het overzicht van de verpleegden in het Marine-hospitaal voor rekening der ge meente, gedurende het 4e kwartaal 1934; b. het overzicht van ontvangsten en uit gaven voor de ziekenhuisverpleging over het 4e kwartaal 1934: o. de stukken betreffende de plaatsing van de kramen enz. tijdens de a.s. Feest- week. Mededeeling. Naar aanleiding van het bij de behande ling der gemeentebegrooting 1935 aangeno men voorstel van den heer De Nijs, om voor taan de levering van de politie-kleeding niet meer onderhands aan een bepaalden leveran cier op te dragen, doch b(j inschrijving te doen plaats vinden, deelen Burgemeester en Wethouders aan den Raad mede, dat zij heb ben gemeend die levering voor 1935 nog ondershands aan den bekenden leverancier te moeten opdragen, omdat het, met het oog op het feit dat er tijdens het nemen van het bewuste besluit reeds anderhalve maand van het jaar 1935 was verstreken, bezwaarlijk zou gaan om voor dit jaar nog de noodige maat regelen voor een aanbesteding te treffen. Vaststelling nieuwe bouwverordening. B. en W. deelen aan den Raad mede, dat zij, naar aanleiding van het ter goedkeuring inzenden der verordening, een schrijven van den Voorzitter van Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben ontvangen, welk schrijven was vergezeld van een door den Inspecteur van de Volksgezondheid uitgebracht advies, in welk advies eenige opmerkingen omtrent bedoelde verordening worden gemaakt. B. en W. kunnen zich met de gemaakte opmerkingen vereenigen, behoudens enkele uitzondering. Nader omschreven in bijlage 29. Vaststelling rooilijn. Door den architect J. J. v. d. Leek wordt gevraagd de rooilijn van het tot winkel te verbouwen woonhuis aan de Sluisdijkstraat no. 137 zoodanig vast te stellen als op een teekening is aangegeven. Door de vaststelling van de rooilijn op de wijze als door verzoeker wordt aangegeven, aldus B. en W., ontstaat ter plaatse een be langrijke verbetering, waardoor tegen inwil liging van het verzoek geen bezwaren be staan. De eigenaar van het perceél heeft voorts verklaard tegen de rooilijnwijziging geen bezwaar te hebben. Voorgesteld wordt conform te besluiten. Aanschaffing van boekjes R.K. onderwijs. B. en W. stellen voor te besluiten mede werking te verleenen overeenkomstig de arti kelen 72 e.v. der L.O.-wet 1920, voor de aan schaffing van boekjes in verband met de vermeerdering van het aantal leerlingen van het 7e leerjaar der R.K. Jongensschool aan den Polderweg. Opheffing zesde klas school Tuindorp. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, K. en W., d.d. 11 September 1934, is bepaald, dat deze gemeente over 1934. te rekenen van 1 September, aanspraak kan maken op Rijksvergoeding voor school Tuin dorp voor een zesde (n) onderwijzer (es) van bijstand, mits en voor zoolang in dat jaar van dien datum af het aantal leerlingen, dat als werkelijk schoolgaand bekend staat, ten minste 286 bedraagt. Brj schrijven van 25 Januari j.1., is aan den Minister verzocht voor deze school tot 1 September 1935 het zelfde te willen bepalen. Er blijkt echter thans reeds, dat een aantal leerlingen van 286 aan deze school niet ls te handhaven en het is zeker, dat het binnenkort, door ver trek van leerlingen naar elders, door toelating tot de ambachtsschool en door het bereiken van den 14-jarigen leeftijd, aanmerkelijk be neden 286 zal dalen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat aan die school dan de jaarwedde van een leerkracht voor rekening der ge meente zal komen. Het ls o.i. noodig, ten einde dit te voorkomen, zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen. De eenige oplossing in dezen ls, om een aantal leerlingen van één van de twee aan school Tuindorp verbonden zesde leerjaren over te plaatsen naar school no. 4 aan de Schoolstraat. Dit zal naar de meening van B. en W. niet de minste be zwaren opleveren, zooals nader wordt uiteen gezet. Uitvoerig wordt voorts de wensche- lijkheid betoogd om den onderwijzer Mol over te plaatsen naar school 14 ter voorziening in een bestaandevacature, terwijl voor de vacature aan school 10 een voordracht voor de benoeming van een onderwijzer zal wor den ingediend. Een besluit in dezen geest wordt den Raad ter vaststelling aangeboden. Het Handelsblad haalt in kort bestek aan het jaarverslag over 1934 van de Reedersver- eeniging te IJmuiden, hetwelk pas is versche nen en waarop we later uitvoeriger hopen terug te komen. Het overheerschende geluid uit dit verslag is wel, dat het visscherijbedrijf zich, na de instelling van de Visscherij Centrale, niet meer zoo vereenzaamd gevoelt, omdat het zich ge dragen weet door de bemoeiing van over heidslichamen, waarvan ze tot toen nagenoeg verstoken bleef. Als een dergelijke vereeniging, die eertijds toch zeker een groote macht beteekende, zich op deze wijze over de pas gestichte instelling der Visscherij Centrale uit, dan kan men er toch van verzekerd zijn, welk een kracht ten goede er voor het geheele vlschbedrijf door kan ontstaan. h Erkend wordt en dat is zeer natuurlijk dat de Visscherij Centrale het bedrijf nog niet gezond heeft kunnen maken, maar dat er van uit gaat een kracht tot opbeuring en tot e nergie -ontplooiing. Het is er mee als we in dit opzicht een vergelijking mogen maken als met een zieke, die nauwelijks zich, bij zijn intredend herstel, staande kan houden, maar die door de eerste voorjaarszonnestralen wordt gekoe sterd, waardoor hij het bloed krachtiger voelt vloeien. Verwacht wordt dan ook, dat door de sa menbindende kracht, die door de Visscherij Centrale tusschen de verschillende takken van dit omvangrijke bedrijf is gelegd, er een ge zonde toestand zal geboren worden. Zooals gezegd, geeft dit alles een stuwende kracht, die niet bjj de pakken doet neerzitten, maar die wegen wekt om uit de impasse te geraken, gesteund als men zich nu weet door een kracht, staande boven de partijen en het geheel daardoor beter kan overzien. Misschien dat niet alle groepen nog kunnen overtuigd zijn van het groote nut, dat de Vis scherij Centrale voor het vischbedrijf zal kun nen sorteeren, een gedachtegang als neerge legd is ln genoemd jaarverslag, zal diegenen toch dichter brengen, bij het met vertrouwen aanvaarden hetgeen de Visscherij Centrale zich voor oogen stelt. Een teeken, dat men, ondanks de moeilijke tijden, ook elders niet gaat versagen, moge blijken uit een bericht ln de N.R.Ct. uit Brul- nisse, waarin meegedeeld wordt, dat van de pieren te IJmuiden 250 tonnen mosselzaad ls aangevoerd te Bruinisse voor eigen teelt. Nog kort geleden vermeldden we de nood kreet, die er uit het mosselcentrum gehoord werd en die zal wel grond hebben gehad, doch nochtans blijkt uit dit bericht, dat men ook daar het oog gericht houdt op de toekomst en feuilletonDag. 1 Buitenlandsch Overzicht1 Inbraak in het gemeentehuis te Rid derkerk. 1300.gestolen 8 Zeven spoorwegarbeiders overreden en gedood op den spoorweg tusschen Brussel en Antwerpen8 Ernstig relletje te Karachi. Twintig dooden en tal van gewonden 8 Dc algemee ne dienst plicht in Duitsch land. De sterkte van het te vormen leger 1 Ontslag aangezegd op alle sigaren fabrieken in ons land7 Laffe aanvallen op N.S.B.-ers te Am sterdam 8 Twee kinderen te Nederweert (L.) overleden aan vergiftiging 8 De consumptiemelkregeling '35'36 6 101 If Russische aristocraten naar Siberië verbannen8 Frankrijk beroept zich op den Vol kenbond inzake de invoering van den alg. dienstplicht in Duitschland 1 Militair-politiek debat in de Fransche Senaat7 Vervroegd pensioen voor onderwijzers 7 Omtrek-nieuws6 Marktberichten7 Marineberichten 8 Sportnieuws 8 Zaterdag 23 Maart. Soirée Sportvereen. „Atlas", Musis Sacrum, 8 uur. Zondag 24 Maart. Poplaire Soirée, Musis Sacrum, 8 uur. Maandag 25 Maart. Slagersvakteyitoonstelling, Musis Sacrum, 7 u. Dinsdag 26 Maart. Uitvoering Nederlandsche Meisjesgilde, Musis Sacrum. 8 uur. Zaterdag 30 Maart. Uitvoering Kon. Ned. Bond i'an Oud-Onder- officieren, Musis Sacrum. dat men tracht te bewerken, dat de mosselteelt zelf op peil blijft, opdat straks, wanneer alles een gunstiger aspect in de wereld zal hebben gekregen, men niet het zelfverwijt zal hebben te doen van niet intijds te hebben gezorgd. Zoo ook behoort het in alle takken van be drijf te gaan. Het spreekt vanzelf, dat er soms een ieging ontstaat om den boel er maar bij neer te gooien en dat het moeite kost om de noodige geestdrift te bewaren. Maar dan is het verheugend te mogen con- stateeren, dat er weer nieuwe geestdrift ont staat en men alle energie ontwikkelt, om staande te blijven en te trachten te zorgen, dat de toekomst niet vindt een ruïne, maar goede fundamenten, waarop voortgebouwd kan worden. Dat de mosselvangst toch nog wel van be teekenis kan zijn, blijkt eveneens uit een be richt in de N. R. Crt. uit Enkhuizen, dat ge wag maakt van het visschen van 3 motor vaartuigen op de verpachte perceelen in de Pijp bij Harlingen. De vangst, 30000 kg werd in 2 ladingen van Enkhuizen naar Rotterdam gebracht. De middelprijs per baal van 100 kg was 1.40. Zoo bezien is deze mosselvisscherij dus nog wel loonend en het is een gelukkig feit, dat geconstateerd wordt, dat het aantal mossel- banken zich in de Waddenzee weer uitbreidt. De mosselen gedijen er uitstekend en schij nen, wat kwaliteit betreft, met de beste Zeeuwsche te kunnen wedijveren. In dit bericht staat eveneens, dat de haring vangst buiter: den afsluitdijk is toegenomen. Prijs kuilharlng gemiddeld 1.70 per tal. Zoo oppervlakkig beoordeeld zou dus, bij wat vangst, het kuilvisschen loonend kunnen zijn. Jammer, dat er bij groote vangst zoo'n schommeling in de prijzen ontstaat. Een misschien voor onze plaats wel van be lang zijnd bericht treffen we ook ln de N.R.CL aan uit Huizen, waarin o.a. staat: Voorloopig krijgt men den indruk, dat aan de eenigszins abnormaal vroege botvlsscherij een einde zal komen en de venters weer geheel zullen aan gewezen zijn op den vischaanvoer van elders, i Er bestaat dus wel vischbehoefte, doch nu is het de kunst om de visch zoo te distribuee- ren, dat ze wordt aangeboden juist daar, waar de behoefte aanwezig is. Is er ten slotte niet een centraal punt te creëeren waar uit alle gedeelten de berichten binnen komen omtrent vraag naar visch, zoo dat er eenigermate een regeling kan gevonden wörden, om „geordend" aan die vraag te vol doen? Nu eens lees Je van deze plaats en dan van een andere plaats, dat de venters niet be schikken over voldoende visch, om de klanten te kunnen bedienen. Men zegt wel, dat zich dat eigenlijk auto matisch regelt, omdat hij grooter aanvoer in de vischcentrale dadelijk de visch wel zijn weg daarheen vindt. En grootdeels is dat ook jjuist. Maar het komt toch voor, dat er lage .marktprijzen zijn in de aanvoerplaatsen, ter wijl er tevens niet voldoende aan de vraag kan worden beantwoord. Dan moet dus nu en dan iets haperen en een centraal lichaam waar alle touwtjes bin nenkomen, zou dus overzichtelijk dadelijk aan de visschershavens kunnen berichten, waar vraag naar visch is. Natuurlijk zullen er allerlei bezwaren aan vastzitten, omdat het dan zou kunnen voor komen, dat bepaalde plaatsen in een moment van verschillende richtingen zouden worden overstroomd met visch, maar misschien was ook dit, door regelend optreden, te onder vangen. De N.R.Ct. heeft.een bericht, dat te Berlijn dezer dagen besprekingen hebben plaats ge vonden, tusschen de Nederlandsche en Duit- sche regeeringscommissies. over de vaststel ling van de betallngscontingenten voor den Nederlandschen en Indischen uitvoer naar Duitschland.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5