op en om het Binnenhof. Modepraatje ZATERDAG 30 MAART 1935 1495 laagje in een beboterd vuurvast schotel- teltje, daarop komt een laagje abrikozen, vervolgens brood enz., tot brood en abri kozen gebruikt zijn en de laatste laag uit brood bestaat. De beide eieren worden njet de andere helft van de suiker geklopt en daarna de melk bijgevoegd, waarna we het eiermengsel over de broodlaag gie ten en het een uurtje weg zetten. Voor dat de schotel in de oven gaat, wordt hij bedekt met paneermeel en de in stukjes verdeelde 20 gram boter en een half uur irt den oven gezet, die matig warm moet 4Ïn. I» V asten-menu's. Harde eieren, Brusselsch lof, Gewelde bóter, Aardappelen, Sinaasappelvla. Gebakken bokking, roode kool, aard- appélen, gebruinde boter, appelmoes. Ömmelet gevuld met garnalen ragout, sla van bieten, andijvie en appelen, ge bakken aardappelen, beschuit met fram bozensaus. Zuinig koken. Indien men niet gewend is zuinigheid en overleg te betrachten by het koken en men moet noodgedwongen meer op de kleintjes letten, dan zal men versteld staan, hoeveel op allerlei gespaard kan worden. In de eerste plaats geeft het onnoodig verspillen, Indien meer groenten, brood, aardappelen of wat ook besteld is, dan noodig is en overgebleven eten, zooals méérmalen geschiedt, moet worden weg gegooid, dat aan de koffietafel eventueel nog een smakelijk hapje zou geven. Ver der wordt er veel te veel weggegooid bij het schoonmaken van groenten, dat inder daad nog gebruikt kan worden, aardappe len en appel moet zoo dun mogelijk ge schild worden, enz. Veelal wordt bij bakken en braden veel meer vet of boter gebruikt dan strikt noodig is, ditzelfde geldt voor eieren, pa neermeel, melk enz. We moeten van alles niet meer gebrui ken dan noodig is en zullen moeten letten: X..;-dat niet meer wordt ingekocht, dan per persoon noodig is; 2- dat eventueel overgebleven eten voor een volgenden dag benut wordt; Sb da,t geen eten, dat'door een of ander ongelukkig toeval is aangebrand, wegge gooid wordt, voor men zeker is, dat het reijdéloos verloren is; in de meeste geval- len- is er nog wel eens een of ander aan te doen; 4. dat zooveel mogelijk bezuinigd wordt op gas en electriciteit, en dit niet onnoo- dig' plijft branden. Tenslotte willen wij nog even laten vol gen, wat men gemiddeld rekent van en kele, gerechten per persoon, vooropgesteld, dat_ket geen abnormaal groote eters zijn. Vleesch ongeveer 100 gram per 100 gram' per persoon, voor kleine kinderen naar'verhouding minder; Soep vooraf Y* liter. Visch 200 a 250 gram. Groenten 250 gram. Eieren aan het middagmaal ter vervan ging van vlèesch2, kinderen één. Skiis .1/8 liter. 1.liter melk tot pudding gekookt voor 6 personen. liet-gebruik van brood, melk, fruit e.a. levensmiddelen is individueel, dus kan niet worden aangegeven. Wlj--hopen, met bovenstaande gegevens, eenigé/wenken gegeven te hebben in het belptig van zuinig huishouden. HET-- BE STELLEN VAN PATRONEN. De prys onzer patronen is verlaagd tot 1 0.48 voor kinderkleeding en 0.58 voor japopjnen en mantels. Patronen van enkele rok af blouse kosten 0.40. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Moderedactrice, Muzen- straat 5 B, te Den Haag. U kunt ook gireeren op postrekening 191919 t.n.v. „Den Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Voor uitstekende pasvorm wordjt ingestaan indien men juiste buste en heupwijdte opgeeft. HET FRACTISCHE MODEBLAD. Voor dames, die hun kleeding zelf wil len maken, is een mooi modeblad beschik baar gesteld met tal van goede raadgevin gen. Het- bevat mooie modellen voor den winter en wordt door onze Moderedactrice, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage, gaarne toegezonden na inzending van 12 cents porto.Tegelijk krijgt U dan het herfst nummer meegestuurd. Vooral in dezen tijd van bezuiniging lijkt ons het nieuwe mode blad een uitkomst voor heel wat gezinnen. U- kunt vandaag nog aanvragen. Raglanblouse. 1491. In huis, zoowel als op kantoor is het prettig er goed gekleed uit te zien en nog eens wat verandering in kleeding te bren gen. Hiertoe leenen zich zeker blouses, want hoeveel verschillende modellen kan 2492 men niet bij één rok dragen, mits de kleur hiervan neutraal is. Het model heeft een aantal zeer smalle nervures, die alle in schuine richting naar den hals loo- pen en het resultaat hiervan is buiten' gewoon aardig. De raglanmouwen zijn af gewerkt met een zeer smal recht man chetje, waarover heen het bandfluweel wordt gehecht, terwijl op zij een strikje wordt gemaakt. Het bandfluweel aan den i I s is iets breeder, wordt eveneens met onzichtbare steekjes aangebracht en heeft een strik met vrij groote lussen en einden. Aan den rug is een splitje gemaakt, dat met knoopjes en een lus sluit. Als materiaal wordt een kunstzijde ge kozen met een gekleurde moes, heel nieuw. Het fluweel is in de tint van de moesjes. Patronen t.m. maat 46 verkrijgbaar k 0.40. Middagjapon. 1492. Hét afgebeelde model is nu juist zoo ge schikt om 's middags gedragen te worden. Het is zeer eenvoudig en kleedt aardig. Het dubbele kraagje, dat van zijde of batist gemaakt kan worden is met smal valencienne kant afgezet, hetgeen, even als de knoopgarneering tot de laatste modesnufjes behoort. Gemakshalve wordt het kraagje met een smal reepje afgewerkt, waardoor het mogelijk is, het in de japon te rijgen, waardoor het. zonder moeite uitgenomen en gewasschen kan worden. De mouw is gltÉd"-en-'aangesfotên, - terwgl de japon links met drukknoopen sluit. Het boven stuk bestaat aan de voorzijde uit drie ge deelten, waarvan het middelste op de zjj- stukken is gestikt; de rug bestaat uit één pand. Zesbaans rok en smalle ceintuur met knoopen. Patronen t.m. maat 48 verkrijgbaar k 0.58. Morgen-japon. 1494. De morgen-japon is van wollen stof ge maakt b.v. in twee tinten, koningsblauw met rood of grijs met lila voor oudere dames. Het eenvoudige model is zeer ge makkelijk te maken en het bezit zoo'n losse japon biedt veel gemak V, val van zieken, waarvoor men soi nachts op moet staan, kan zoo'n i 11 losse des japon gemakkelijk aangeschoten terwijl hij tevens practische diensten h"' wijst voor herstellende zieken, die nog niet fit genoeg voelen zich te ki h den. ee" Patronen k 0.58. maten in alle gangbare Nachtjapon. 1495. Deze nachtjapon wordt van wit kleurd of gebloemd materiaal gemaakt g*~ versierd met borduursel of kant, al n 60 gelang van het weefsel. De mouw polshoogte ingehaald en afgewerkt n°t een smal strookje, waaraan eveneens kont is gezet. Bij het bestellen van de morgen japon (1494) kan dit model, mits in d zelfde maat geleverd worden met 20 cent verhooging, zoodat beide patronen slechts 0.78 kosten. Nachtjapon alleen 0 48 „Frits zegt, dat ik altijd zijn eerste ge dachte ben". „O, dan heb ik hem in 't park ontmoet met zijn tweede". Weekkroniek Het „verhapstukte" kieswetontwerp van minister De Wilde. - De volle kiesdeeler en een waarborgsom. - Minister Oud als beschermer van den belastingbetaler. - Een motie vóór verder inpolderen der Zuiderzee. - De klachten over de Zuiderzeesteunwet. - Misschien Den Haag, 26 Maart 1935. De Tweede Kamer heeft een alles behalve bescheiden gebruik gemaakt van minister De Wilde's toestemming bij de behandeling van het ontwerp tot wijzi ging der Kieswet, Provinciale- en Ge meentewet om van de wetsvoordracht te maken wat men er van fatsoeneeren wildeDe Kamer heeft het ontwerp eenvoudig „onthoofd", en er daarna nog een der belangrijkste ledematen van af gesneden! Naar men weet moest de Kamer niets hebben van het ministerieele, driemaal den kiesdeeler te eischen van een partij, al vorens zjj in het Lagerhuis zitting kan némen. Eenigszins anders stond het met een amendement-Bongaerts-Vliegen, om ons land te verdeelen in 4 kiesdistricten, terwijl dan ieder district 25 afgevaardig den zou aanwijzen. De voorstellers zagen hierin een rem voor de snipperpartijtjes en wat zeker van belang mag worden geacht een middel ter versteviging van den band tusschen kiezer en gekozene. Voor deze gedachten bestond ongetwij feld sympathie in de Kamer, maar een meerderheid vonden zij waarschijnlijk niet. Ook Minister De Wilde voelde er voor, doch aangezien de Kamer in deze verre van eensgezind was (de meerderheid der socialisten was o.a. tegen) durfde hij de zaak toch niet voor zijn rekening nemen. Ten slotte werd het amendement maar ingetrokken, nadat de minister verklaard had het vraagstuk nog. ééns ernstig te zullen onderzoeken. Misscliien hooren we er dus in den loop des "tijd? Wel eéns iets van t Doch de oorspronkelijke hoofdstrekking van het ontwerp werd vervangen door een amendement-De Geer (c/-h.), dat den vol len kiesdeeler eischt voor den eersten zetel. Thans is het minimum-percentage nog 90 pet. Dit is eigenlijk het eenige belangrijke resultaat, dat drie dagen lange discussies hebben opgeleverd. Maar er zijn ook gewichtige...... negatieve resulta ten-te consiateeren, en wel: dat de Kamer een royaal standpunt inneemt ten aanzien van de kleine partijtjes, wat immers blijkt uit het afwijzen van 's ministers drie zetels-systeem. Er stond voorts nog een niet-onbelang- rijke bepaling in het ontwerp, namelijk wat betreft de z.g. vrijgestelden. Bestuur ders van vakbonden van Overheidsperso neel zouden geen lid kunnen worden van Gemeenteraden en Prov. Staten (om grondwettelijke redenen had de Minister de Kamer er buiten moeten laten). Ook in deze kwam de Kamer met groote bezwaren. De ninister was van oordeel, dat een fout in de wetgeving behoorde te worden goedgemaakt. De „vrijgestelden" komen in de vertegenwoordigende licha men te veel voor gewetensconflicten te staan, vond mr. De Wilde, want van een bestuurder verlangen, dat hij voor loons verlaging in zjjn vakgroep staat is wel eens wat veel verlangd Mr. De Geer had een „wenk" gegeven: Ga de kwestie nog eens na! Z.Exc. zou haar ter harte nemen en zien, wat als nog tegen het euvel kan worden gedaan, 't Liefst was hem, als de organisaties zelf de wijste partij kozen. Zoo verdween ook dit deel uit het mi nisterieele ontwerp! Wat bleef er verder nog over? Niet veel! Het vorderen van een waarborgsom heeft men aanvaard, doch een overgenomen amendement- Vliegen maakt, dat het gestorte bedrag wordt teruggegeven als men ook slechts 75 pcL van den kiesdeeler haalt. Blijf' men daaronder, dan vervalt de waarborg som aan den Staat. Het middel zal in elk geval wel een aantal wat al te lichtvaar dig belusten op een Kamerzetel terug houden. De poging, om via een amendemen Drees de opkomstplicht te schrapper mislukte. Summa summarum: Het eischen va den vollen kiesdeeler voor den eerste zetel en het vorderen van een -var-borg som bij de candidaatstelling is ter slot r het groote resultaat de besprekingen. He^ gehavende ontwerp werd aangenomen me 69-10 stemmen, namelijk van de CommU nisten, de Kersten-menschen en de heere Sneevliet (r.s.). Arts (k.d.p.), Westerm (n.h.) en Lingbeek (h.g.s.). De eenlin-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 12