Markiezen VAN WILLIGEN y^ftackcu Holland - België. mysterie van het lichtverschijnsel op de Noordzee opgelost. Ingezonden. Julianadorp. Schagen. Sport ZcutwMx 11 Noorderlicht noch „bolide". Slechts een teeken des tijds Als het zomer wordt Opoe Tjadens' 106e geboortedag. Onder overweldigende belangstelling vierde Nederland's oudste inwoonster. Opoe Tjadens, haar 106e verjaardag te Groningen. Op haar ouden dag moest Opoe nog poseeren voor de filmlens. Tijdschriften en Weekbladen Nieuwe Uitgaven. Markieslinnen Markieslinnen Tentlinnen Burgerlijke Stand van Den Helder. nTTLÜTlR^CTm COURANT VAN ZATFRDAG 30 MAART 1935. 1 Zooals bekend, vermeldden j.1. Maandag 'bijna alle bladen de waarneming van een buitengewoon helder, en tot op heden niet Verklaard lichtverschijnsel, hetwelk den voor- af gaanden Zondagavond, vooral in het N. en ijiet N.W. van ons land zichtbaar geweest Vas- Oogenblikkelijk werden de meest uiteen- loopende en fantastische verklaringen gelan ceerd. Zoo bijv. een komeet; een op zeer groote hoogte drijvende wolk, welke door de, voor ons reeds ondergegane zon, beschenen werd; vervolgens de lichtreclame van een vliegtuig... dit en legio andere waren zoo de gangbare meeningen. De astronomische wetenschap (met alle eerbied intusschen) was er direct bij, en gaf als nypothese, dat het een zg. bolide geweest moest zijn, een lichaam, hetwelk vanuit de macrocosmos in de stra tosfeer van de aarde terecht komt, en aldaar, door de wrijving met de dampkringslucht, als gevolg van de enorme snelheid verbrandt en aldus lichtbron wordt. De ware toedracht der zaak, nogal aardig opgeblazen, is verbluffend eenvoudig, en wij prijzen ons gelukkig onze lezers in deze de juiste verklaring te kunnen geven. Volgens een uitvoerig bericht van een lezer uit Uit huizen, blijkt het onderhavige geval name lijk niets, maar dan ook totaal niets met mysteries en dergelijke van doen te hebben, ondanks het feit, dat men de ware toedracht der zaak om diverse en begrijpelijke redenen niet van de daken schreeuwt. ontsteekt. Ook deze brand weer 5 minuten, en voert de raket dus weer 75 kilometer ver der. Is ook deze uitgebrand, dan ontsteekt zij de derde kruillading (b3) welke het derde compartiment met den tweeden uit branden cylinder afwerpt. Totaal heeft dan de raket dus 175 km afgelegd en het nu overblijvende gedeelte bestaat uit een cylin- dervormig gedeelte met een kegelvormige punt, waarin tijdens de proef ballast was ge plaatst, doch waarin bjj practisch gebruik poststukken e. d. geborgen worden. Ter voorkoming van brand of andere onge vallen bij het neerkomen van een afgewor pen, nog brandend compartiment, zijn de cy- linders (c1 en c-), voorzien van een kleine parachute (dl en d'-), welke de daling zeer langzaam doet plaats hebben, waardoor de zekerheid verkregen wordt, dat zij voldoende uitgebrand, gedoofd en afgekoeld zijn, zoo dat bij contact met den grond of gebouwen brandgevaar uitgesloten geacht mag worden. De uitvinder heeft als basis voor het ex periment Rottum gekozen, omdat de weg, door de raket te volgen, hierbij een voor zeer groot deel over water gaat, en voorzoover deze weg over land gaat, deze voert langs het noordelijke deel van Friesland waar, als de raket den rechten weg blijft volgen, alleen de plaatsjes Hollum en St. Anna Pa rochie „overvlogen" worden, en Harlingen zuidelijk van de baan blijft. Het eindpunt van de baan ligt ongeveer 30 km ten Westen van I'etten, waar een vaartuig gestationneerd is, Uit het uitvoerige bericht van bovenge- noemden lezer ontleenen wij het volgende: Zooals algemeen bekend, wordt de laatste Jaren op meerdere plaatsen, en door ver schillende personen of syndicaten het actueele vraagstuk van de voortbeweging door de lucht (en door de stratosfeer) met gebruik making van z.g. raketten practisch onder zocht. En niet alleen door de lucht. Zeer uitgebreide en uiterst kostbare proeven wer den o.a. door de bekende Jilncker-motoren- fabrieken in Duitschland genomen met de 'rakettrcinen via spoorrails (het zelfde prin cipe). Eenige jaren geleden is bij een voste- lijk slot in het zelfde land, waar juist een familiefeest gevierd werd, uithoofde waar van vele illustere personen uit de upper-ten aanwezig waren, een vreemd projectiel neer gekomen. Oogenblikkeljjk speurde men on raad en dacht aan een bomaanslag. Bij na der onderzoek bleek men echter met een re kot te doen te hebben, afkomstig van een Iminder goed geslaagde proefneming. Van tijd jtot tijd duiken berichten op, waaruit men ^gevoegelijk de conclusie kan trekken, dat ook in Rusland de raket ijverig bestudeerd wordt. Tenslotte mogen wij nog verwijzen |naar de experimenten, welke ook in ons land, jo.a. kort geleden aan het strand te Noord- .Wijk, genomen worden. Hoewel gepaard gaande met ernstige be svaren, waarvan de voornaamste voorbarige publicatie is, is het ons gelukt, van den uit- .Vinder van een nieuw principe raket eenige inlichtingen te verkrijgen, en tevens de toe stemming deze in ons blad te publiceeren. |En zoodoende kunnen wij onzen lezrs de ver kil ring geven van het mysterieuze lichtver- 8i jnsel van Zondag J.1. Dit was dan niets meer of minder dan een niet geheel geslaagde proefneming met een -raket. De constructie is begrijpelijkerwijze geheim, maar behoudens de technische 'details, hebben wij van den jongen uitvinder |dic in opdracht van een wereldfirma zou han- idelen, toch een oppervlakkige schematische beschrijving van het apparaat gekregen. Dit bestaat uit een stalen cylinder, aan de voor zijde voorzien van een kegelvormige punt. De lengte bedraagt circa 1 meter, de middel lijn 25 centimeter. Het inwendige is ver deeld in een viertal compartimenten (zie Schets). De raket wordt afgeschoten uit een zg. „loopgraafmortier", en wel door middel jvan een krachtige buskruitlading, welke aan de raket een aanvangssnelheid geeft van 500 meter per seconde. Door de ontbranding dier lading wordt te vens de lont (a) ontstoken, welke in het ach ter te compartiment opgesl >ter is en een brandtijd heeft van ongeveer 1 minuut. Deze aanvangssnelheid van 600 meter p. s. verminderd dcor Inwerking van den weerstand *er lucht, de zwaartekracht, en andere fac toren, waardoor zij na 1 minuut actie terug gelopen is tot circa 200 meter p. s. Op dat moment echter ontsteekt de lont een kleine buskruitlading (b«). hetgeen een tweeledig öocl he. ft. Ten eerste wordt het compartiment, Vaarin de lont geborgen was, hierdoor af geworpen, en ten tweede wordt een cylinder <c') bestaande uit een buitengewoon krach tige, onder een druk van 30.000 kg samen geperste brandbare stof er door ontstoken. Deze cylinder brandt nu geleidelijk af, terwijl de door de verbranding geproduceerde ge weldige gasmassa achterwaarts uitstroomt, Welke uitstroomlng met zooveel snelheid en kracht gepaard gaat, dat de lucht, vlalf ach ter de raket, wordt samengeperst, waardoor- de gaskolom tegenstand ondervindt en zoo doende aan de raket een voorwaartsche be weging mededeelt, welke een snelheid heeft Van 250 meter per seconde, en deze snelheid constant behoudt. De cylinder heeft een brandtijd van ongeveer 5 minuten, in wolk tijdsverloop dus circa 75 kilometer wordt af gelegd. Na 5 minuten ontmoet de dan bijna uitgc brande cylinder een tweede kleine krui - lading (t>2), wejke, evenals de eerste, het Compartiment met den uitgebrande cylinder •te') afwerpt, en een tweede cylinder (c teneinde de uitslag te controleeren, en, in dien mogelijk, de rest van de raket, welke drijfvermogen heeft, op te visschen. Aanvan kelijk had men terwille van een zuivere con- tróle op het land de raket vlak langs de Noordzeekust willen afschieten, bijv. vanaf Hoek van Holland in Noordelijke richting, maar men heeft hiervan moeten afzien, om dat, gezien de sterke buiging van de kustlijn, er 100 kans was, dat het apperaat ergens in het Noorden van Noord-Holland zou neer komen, en het hieraan verbonden risico wenschte men niet te loopen. Het zal nu wel duidelijk zijn, dat hetgeen men hier gezien heeft, is geweest het ont branden van den 2en voortstuwingscylinder, met den „staart" van gloeiende uitstroomen- de gassen en het nog brandend afgeworpen gedeelte van den eerste cylinder met de pa rachute, die de lange zichbaarheid ver klaart. Door een misverstand had het contróle- vaartuig een botter uit Harlingen bij de proefneming niet 30, doch 75 km weste lijk van Petten postgevat, waardoor de proef niet geheel geslaagd is. Men zal deze nog eens herhalen, en wel Maandagavond, van kwart over 9 tot kwart over 10. Bjj het passeeren van Den Helder, hetgeen de raket op betrekkelijk geringen afstand doet, zal het interessante schouwspel van het brandende apparaat, en de langzaam neer dalende vurige parachute wederom uitste kend zichtbaar zijn. Vanaf den Dijk, Middenweg en Buiten haven is men zeker den brandenden lucht reiziger te kunnen volgen. Wellicht ook op andere, onbelemmerde plaatsen, hoewel dit natuurlijk niet zeker is. De brande luchtreiziger, dat staat wel vast, zal wel heel wat meer belangstelling trekken dan vorige week. Men schrjjft ons: Inderdaad wordt het weer zomer. En met den zomer komt ook de tijd weer aan, dat verschillende onderwijs-inrichtingen hun jaar- lijksche schoolfeesten in elkaar gaan zetten. Zoo'n schoolfeest beteekent heel wat in de jonge jaren van de kinderen, vooral in dezen tjjd. Vader en moeder zullen vaak niet in staat zijn de kinderen eens volop te laten genieten. En dan... is er wel een feest te bedenken, dat wedijveren kan met het schoolfeest. Daarom hoe slecht de tijden ook mogen we zen de kinderen hebben recht op hun school feest De zorgen komen later en meestal nog te vroeg. Voor de hoogste klassen der lagere scholen voor de inrichtingen van vervolgonderwijs, zoowel U.L.O. als de inrichtingen voor Mid delbaar- en Nijverheidsonderwijs, bestaat dat schoolfeest heel vaak uit het maken van een tochtje, per bus, per trein en soms een enkele maal per fiets. Men trekt er op uit om te genieten van al datgene wat anders is dan de gewone dage- lijksche gang van zaken. Men trekt er op uit om te genieten van Hollands prachtige landschappen en rijke natuur. Men trekt er op uit om andere streken te leeren kennen en daardoor eigen inzicht te verruimen. Bij het organiseeren van deze jaarljjksche tochten stuit men vaak op moeilijkheden. Het onderwijzend personeel kan dit uit ervaring weten, omdat de organisatie meestal aan dat personeel wordt overgelaten. De moeilijkhe den zijn van tweeërlei aard en wel in de eer ste plaats de financieele en in de tweede plaats de moeilijkheden in verband met den beschikbaren tijd. Om bij de oplossing van deze problemen te helpen, willen we de aandacht vestigen op het bestaan van de Jeugdherbergen. Deze inrich tingen zijn nog jong, maar groeien ondanks de tijdsomstandigheden snel. We kunnen dan ook beweren, dat de Jeugdherbergen in dit kleine aantal jaren een bezit van beteekenis zijn geworden voor de geheele Nederlandsche jeugd. In de praktijk is nu reeds gebleken, dat de Jeugdherbergen zeer bruikbaar zijn voor het maken van schoolreisjes. In 1934 werden reeds vele schoolreisjes langs Jeugdherbergen gemaakt door verschillende Onderwijsinrich tingen met gunstig resultaat. Dit is te verklaren, want de leiding in de Jeugdherbergen berust bij ervaren menschen, terwijl de leiding en de inrichting regelma tig worden gecontroleerd door de Nederland sche Jeugdherberg-Centrale. Het maken van een tochtje langs Jeugd herbergen beteekent een winst aan tijd. Bo vendien zijn de Jeugdherbergen goedkoop. Gemiddeld werd in 1934 1.12 per kind per dag betaald en dit is te begrijpen als men weet dat in vele Jeugdherbergen een goede warme maaltijd voor schoolkinderen wordt geleverd voor 45 cent. De Jeugdherbergen zijn bovendien uiterst eenvoudig en leeren de jeugdige bezoekers zelf werkzaam te zijn en elkaar waar moge lijk te helpen. Al deze factoren doen voor de schoolreisjes nieuwe mogelijkheden ontstaan en het is dui delijk, dat men steeds meer van de Jeugd herbergen gebruik zal gaan maken. De Nederlandsche Jeugdherberg-Centrale meende, dat het wenschelijk was om voordat de schoolreisjes zijn georganiseerd een con ferentie te beleggen voor onderwijzend per soneel in de Jeugdherberg „De Zevensprong" te Petten op 3031 Maart a.s. om daar eens de nieuwe mogelijkheden rustig en uitvoeriger te kunnen bespreken. j Verschillende officieele instanties en ver schillende onderwijsorganisaties gaven reeds blijken van hun instemming. Nadere inlich tingen worden gaarne verstrekt door den heer Wim Wiese te Petten. De Nederlandsche Jeugdherberg-Centrale zal tevens trachten een duidelijk beeld te geven van de Nederlandsche Jeugdherbergen. Het mooiste resultaat, dat van deze conferen tie verwacht kan worden, is, dat vele jongens en meisjes thuis verheugd zullen kunnen zeggen: Als het zomer wordt... dan gaan we trek ken langs Jeugdherbergen. De Kroniek Europecsch Export Extract Het Maart-nummer van ,D roniek" komt in een beschouwing en aanvullende kanttee- keningen terug op de als monumentaal ge kwalificeerde rede van dr. Colijn. In een artikel „Een nieuwe economische wereldcon ferentie?" wordt het nuttig effect van een dus danige conferentie betwijfelt., terwijl in een bijdrage getiteld „Hoe staat het er mee?" verschijnselen der werf ldconjunctuur worden nagespeurd. Het hoofdartikel van het Indische gedeelte Europeesch Export Extract handelt over „De Duitsche handel van Duitsch land met het buitenland", 'n Levendig num mer! Het Maartnummer van „Beauty" opent met een interessant artikel van Lou vVilthagen Kila „Hoe blijf ik jong bekoorlijk". E.K. beschrijft in „De vrouw achter het stuur" de kalmeerende uitwerking, die er voor sommige vrouwen van chauffeeren uitgaat, terwijl dr. I. H. J. Vos hygiënische wenken voor de mo derne (huis) vrouw geeft. Een uitgebreide ru briek „Modeflitsen" geeft de nieuwste snuf jes aan voor het komende seizoen. Een merk waardig artikel onthult merkwaardige zaken uit de Hollywoodsche schoonheidssalon „Villa Sex-Appeal". Een interview met Mevrouw BoissevainVan Lennep over schoonheidsin stituten, voorts een rubriek lenigheidsoefe ningen, vragen en antwoorden en een vroolijk verhaal van Margot Warnsinck completeeren dit buitengewoon goed verzorgde nummer van „Beauty". „Holland op Reis" van 15 Maart wijdt uit voerig aandacht aan de Florabloemententoon stelling en aan de tentoonstelling „Mooi Ne derland", die van 7 tot en met 19 Mei a.s. in Amsterdam gehouden wordt. Verder interes sant nieuws van het Nederlandsch-Italiaansch Bergkamp. Uit de uitgebreide rubriek reis programma's voor het a.s. re.sseizoen is meni ge aardige „trip" te halen. Inhoud van tijdschriften enz. Publicatie van de Alg. Nederl. Verkeersfe- deratie, den Haag. Inhoud van Bundel no. 12 —18 Maart 1935: Het eerste vcreenigingsjaar der A N. V. F. De actie van de vier Kamers van Koophan del in Noord-Brabant tegen het wetsontwerp inzake tolheffing. Het verkeer te Amster dam. De ontwikkel.ng van het luchtver keer. De Rijnvaart e> de Wet op de Even redige vrachtverdeeling. Literatuurover zicht: Financiering van wegen in verschil lende landen. De goedkoope auto. Voor- deelcn van het motor-wegverkeer. Het mo- tor-wegverkeer. in Oi stenrijk. Statische ge gevens: De auto-industrie in Duitschland. Spoorwegverkeer. Overzicht der Hande v beweging. Luchtvaart. Scheepvaart. Opbrengst van de Wegen- (Moto,rijtuigen-) en Rijwielbelasting. Invoer van Motorrijtui gen, Banden en Benzine. Verschenen bij Bosch en Keuning te Baarn in de Libellenserie: No. 49. S&ri Góth, een beeld van haar werk in 15 reproducties. Maria Viola schrijft een woord vooraf over het werk van bovenge noemde zeer begaafde schilderes, vooral van kinderen, die ze ziet als bloemen. Dan schrijft de schilderes zelf iets over haar werk, over het schilderen, dat ze heerlijk vindt, over haar modelletjes, die allen haar vriendjes en vriendinnetjes worden, zoowel de arme Ita- liaantjes als de Hollandsche boerenkindertjes en de meer gegoede kinderen, in opdracht ge schilderd. Als we dan de reproducties van haar werk bekijken, de droomerige, leven dige, vroolijke of zwaarmoedige, maar alle zuiver en onschuldige kinderen, dan zien wo hoe ze van die kinderen houdt, hoe ze tracht hun zieltjes te benaderen en hun teere vormen weer te geven. Een begenadigd kunstenares. No. 55. Roeland Koning, een beeld van zijn werk in 15 reproducties, met een inleiding van Herman Hana. Uit elk woord van dezen schrijver blijkt zijn groote bewondering voor het werk van den schilder, voor diens feil- looze wedergave van al wat hij ziet, voor het „neerschreven der vormen". Toch doet zijn werk nergens foto-achtig aan, maar levend, sterk en vol karakter. Prachtig werk, de reproducties doen ver langen laar aanschouwing der origineelen. Prijs per nr. 45 cent. Nieuwe deeltjes in de Libellen-serie. In de Libellen-serie (uitgave Bosch Keu ning te Baarn) verschijnen zeer binnenkort de volgende nieuwe deeltjes: „Möttlingen" door Ds. W. A. Plug (nr. 73); „Zielszorg aan eigen ziel" door Dr. J. H. Bavinck (nr. 83); „De gekruisigde spreekt". Een uitlegging van Je zus' woorden aan het kruis, door Dr. E. Schlink. Uit het Duitsch door Joh. Hepp. (nr. 85); „Uit de dagboeken van Sören Kier- kegaard". Gekozen en bewerkt door Mr. Roel Houwink (nr. 87); „De Zoon des Menschen". Een inleiding tot de v.er Evangeliën, met bloemlezing, door Prof. Dr. A. M. Brouwer (nrs. 8990); „Retraite" door Dr. P. Stegen- ga Azn. (nr. 91)„Het geloof aan een eeuwig leven" door Prof. Dr. Karl Heim. Uit het Duitsch door Joh. Hepp (nr. ';»j. Bij de N.V. „Tweka" tricotfabrieken te Geldrop verscheen een door S. P. J. Borsten samengestelde handleiding: Hoe leer ik dui ken Het groote succes met het boekje „Zwer men de ideale sport" gaf aanleiding, een nieuw werkje op het gebied van Zwemsport het licht te doen zien. Een prima deskundige gaf hier aan zijn beste krachtf i, zoodat dit nieuwe boekje „Hoe leer ik duiken?" werkelijks iets unieks geworden is. Tot op heden is een dergelijke handleiding over duiken in dezen vorm nog niet versche nen, zoodat het ooekje ongewrjfeld in een lang gevoelde behoefte voorziet. Het geschrift keurig uitgevoerd en met tal van zeer duidelijke afbeeldingen voorzien. Men ontvangt deze nandleiding gratis bij be stelling van een Tweka- badpak. VRIJZINNIG HERVORMDE NAAIVER- KENIGING „DORCAS". Onze lezers (essen) willen wij gaarne nog even herinneren aan de „Bazar", die 3 April a.s. gehouden zal worden, in het gebouw U.S.O., Kanaolweg 179. Het belooft een zeer gezellige middag en avond te worden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gein. 's Avonds 7.30 uur, Ds. M. van Wichen Zang van Dameskoor Zcndiiigsgcbouw „De Ster der Hope". 's Morgens 10 uur en 's avonds 7 uur de heer I. Kuiper, van Bilthoven. kleurecht, 140 - 160 - 180 cm breed vanaf 62 een! per el Uni kleuren - moderne dessins Indanthren 90 cent per el 100 - 120 en 140 cm breed vanaf 22 cent per el SCHAGER MARKTBERICHT. De aanvoer van vette koeien wordt van week tot week beter, terwijl ook de prijzen iets gunstiger worden. Hoogste noteering was ditmaal 220 (ongeveer 28 cents). Met de kalf- en geldekoeien is het evenzoo gesteld, hoewel de handel maar matig was. Bijna alles werd evenwel verkocht. Pinkenhandel matig. Stieren idem. Nuchtere kalveren werden vrij goed ver kocht. Een belangrijk aantal paarden was ditmaal aangevoerd. Ook hierin werd aardig gehan deld. Oude slachtschapen 1421.50. Wat de overhouders betreft was ook niet veel re den tot klagen. In jonge vette schapen geen aanvoer. Bestaan deze niet meer. Handel in vette varkens trekkend. Prijs steeg tot 20 cents. In biggen was de handel streng, evenals ln schrammen. Met de bokken en geiten gaat het wel. De kippenmarkt was prijshoudend. HollancUis favoriet, dus is oppassen de boodschapGeen groot Belgisch team te verwachten, doch evenmin een Nederlandsch elftal van even voor de wereldkampioen schappen. Morgen voor de 47ste maal: Holland België! Als door magische krachten getrok ken spoeden zich weer duizenden uit alle hoeken en streken van ons land naar de poor ten van het Olympisch Stadioi te Amsterdam, waarbinnen de jaarlijksche titanenkamp ge streden zal worden. De Oranjeleeu en versus Roode Duivels, deze roemruchtige namen spreken reeds voldoende van de sfeer welke de wedstrijden tusschen de beide koninkrijken plegen te beheerschen. En inderdaad het is zoo. Niet uit een oog punt van bijzonder hooge spelkwaliteiten, die in dergelijke wedstrijden bereikt worden, is het te verklaren, dat de wedstrijden tegen onze Zuiderburen zoo de intense belangstel ling van alle voetballiefhebbers genieten, doch wèl door de ongehoorde spanning, die in eiken wedstrijd heerscht, (behalve dan wellicht die van de laatste anderhalf jaar). We kunnen desnoods eiken interlandwedstrijd missen, als... we die tegen België maar mogen behou den! De belangstelling is dan ook weer gewel dig, het Stadion weer enkele malen uitver kocht, zoodat bij een Stadion op maximum capaciteit „slechts" 38.000 enthousiastelingen het schouwspel Kunnen bijwonen en le beau reste, een'-ge honderdduizenden, net zullen moeten stellen met het overigens schitterend verzorgde radio-rapport van den heer Hollan der. Holland favoriet. Het valt niet te ontkennen, dat men in Ne derland slechts rekening houdt met een Ne derlandsche overwinning, een zeer gevaarlijke omstandigheid. Want niets is fnuikender voor een voetbalteam, dan dat het zich van te vo ren bewust is va de komende zegepraal. En vooral tegen de Belgen kan zich dat leelijk wreken! Wij vertrouwen, da. de T.C., en de menschen, die de mental-training der Oranje elf ter hand genomen hebben Mer fel tegen gewaarschuwd hebben: past op voor onder schatting! Zijn de spelers goed doordrongen van het feit, dat onierscnatting de grootste mogelijk heid voor een nederlaag inhoudt, ja, dan voe gen wij ons bij de velen, die in ons teain de a.s. overwinnaar zien. Dit doen we, omdat we overtuigd -jn, dat 't peil van t Nederlandsche elftal hooge i. dan dat van de Belgen, dat het team beter ingespeeld, een beter geheel is, dus homogener. Daartegenover staat de Belgische ploeg, die na een zware depresa zich eerst kort aan het herstellen is. Wel begeef' het 3elgische spelpeil zich in stijgende beweging, doch aan genomen kan word' dat dat van Nederland nog niet bereikt is Wel echter dat het ver schil minder is, veel minder i.an het vorig jaar, toen we die geweldige 93 overwinning wisten te behalen. Als onze verwachting spre ken we dus uit: bij een normale ontmoeting een kleine overwinning voor onze landgenoo- ten. Samenstelling der elftallen: Vooral ten behoeve van de radio, listeraars geven wij hier de op.itelling der elftallen: Nederland. Halle Caldenhove Van Run B. Paauwe Anderiesen Van Heel Wels Drok P.akhuys Smit Van Gelder Van Beeck Devries Isenborghs Mondele Voorhoqf Claesens Stijnen Dalem Smellinckx Paverick Bad jou België. Scheidsrechter is de Engelschinan Fogg, die o.m. 27 April a.s. de cup-final tusschen Shef- field Wednesday en West Bromwich Alboin zal leiden. Hij zal hopenlijk beter voldoen dan ,01ssohn! De „stand" is momenteel: Nederland 52 26 9 17 61 12596 België 52 17 9 26 43 96—125 Als reserve voor de linksbL lenplaats is nog aangewezen de P.S.V.-er v. d. Broek. DE NA-COMPETITIE. De na-comperitie, op initiatief van NAC ge organiseerd tusschen slubs, die op de tweede plaats in eerste klasse geëindigd zijn, blijkt z'rii wel in de belangs'ell ai. de betrokken clubs te mogen verheugen. Behalve NAC, He- racles en Haarlen zullen n.1. Peyenoord, Her- mes-DVS en GVAV deelnemen; i j no. twee doen dus mee en verder Haarlem, die als derde geëindigd is met gelijk puntental als Hermes- DVS. Deze zes clubs kunnen og menigen be- langwckkenden wedstrij-i spelen. Op 7 April worden gespeeld: Haarlem—NAC HeraclesGVAV en waarschijnlijk Feyenoord Hermes DVS. (Sportkroniek.) HET WEDSTRIJD-PROGRAMMA VOOR ZONDAG 7 APRIL. Succes in het geweer. Wij lezen in de „Sportkroniek", dat voor Zondag 7 April a.s. o.m. de volgende wedstrij den zijn vastgesteld: De Meteoord—Succes; WFC 2HRC 2; Hercules—DOS; EDO—WFC; Spartaan—TOG Willem IIPalemig; RoermondMiddelburg; De KooiFrisla. Adspiranten S. Helder f—Helder d 10 uur; HRC e—HRC C 10 uur. Adspiranten T. Texel bTexel a 12 uur. H.II.C.-NIEUWS. HRC 2Succes I. Aanvang 10 uur. Terrein Tuindorp. Als laatste oefening, zoowel voor HRC 2, als voor Succes I, de kampioen der 4e kl., spelen beide elftallen ln d morgenuren deze, ongetv. 'eld interessante entmoeting. De oefenmeester zal in deze ontmoeting nog eens in de gelegenheid zjjn een oordeel te vor men over de ploeg welke gen WFC 2 in het veld zal moeten komen. Dit is het elftal, waarin Sicrsma inplaats van van Til speelt, door uitstedigheid van van Til. Prins Siersma De Wijn Post Stompedissel Kok Leavey Roomeyer Nebbeling Roobol Reinders HELDER-NIEUWS. HELDER-COMB.—ATLAS-COMB. Om tien uur wordt ?en oefenwedstrijd ge speeld tusschen een Helder-comb., die uit en kele gerepatrieerde „cracks" en eenige nieuwe krachten zal bestaan en een sterke Atlas combinatie.t C.V.V. „EXCELSIOR". De aangekondigde wedstrijd tegen A.D.O. is voorloopig een week uitgesteld. SUCCES-NIEUWS. Zondag a.s. worden er geen thuiswedstrij den gespeeld. Uit gaat Succes 1 naar H.R.C. 2, te Den Helder, waar om 10 uur een vriendeschappe- lijke wedstrijd wordt gespeeld. Succes ver trekt om 9.15 van Wieringen. AMSTERDAM VERLIEST VAN DUITSCHLAND. Ter sluiting van het seizoen worden op de Sportfondsen ijsbaan te Amsterdam groote wedstrijden op de schaats gehouden. Als bij zondere attractie geldt wel net hernieuwde bezoek van Sonja Heni, dp wereldkampioene kunstrijden. Een ijshockey-wedstrijd tusschen Amster dam en Duitschland werd met 70 door de Duitschers gewonnen. Hedenavond vindt de wedstrijd NederlandDuitschland plaats. D.O.K. Onze renners houden a.s. Zondag een rit over 36 K.M. (4 ronden) op het welbekende rondje aan de Donkere Duinen. De start zal plaats vinden om 10.30 uur precies. Samen komt 10.00 uur bi) i en Watertogen. Wij hopen, dat het weer zal mede werken en dat het publiek, evenals bij onze vorige ritten, blijk zal geven van zijn belangstelling. DE NEDERLAAG WEDSTRIJDEN VAN DE H. D. C. Maandagavond had de eerste nederlaagwed strijd van de H.D.C. plaats. Hr' is een zeer interessante ontmoeting geworden. ~e '-ereeniging „Damlust", die de gast was van de D.H.C. 'ojnde niet alleen damlustig te zijn, maar beschikte bovendien over een groote dosis strijdlust, waardoor deze ontmoeting een zeer spannend karakter droeg. Hoewel de D.H.C. met het resultaat tevreden kan zijn, is het haar „oc.. niet gelukt onge slagen uit den strijd te komen. Het 3c tiental kreeg een gevoelige nederlaag te incasseereD. Eerst ver na middernacht was de laatste partij beslist. Wij laten hieronder de gedetailleerde uitsla gen volgen. H.D.C. le tiental. 1. J. Stoll 2. D. C. W. Rab 3. D. Dissel 4. A. A. Bremer 5. P. J. Smolenaars 6. J. C. Kossen 7. S. Slort 8. L. Simonse 9. C. Goedegebuur 10. A. J. José 14—6 2e tiental. 1. P.H.C.Croenemejjer 2. O. Ottervanger 3. J. Jagei 4. W. Wieren 5. E. Helüt 6. H. G. Fontejjr. 7. B. de Best 8. A. Bosman 9. M. Kwast 10. P. J. y.rends Damlust. P. Beerst J. Pluister G. Balder J. v. d. Molen P. v. d. Molen J. Pluister P. Schoffelen Kuiper Th. de Haan J Bekker 0—2 J. 2—0 J. 1—1 G. 1—1 J. 0—2 C. 0—2 J. 2—0 R. 2—0 O. 2—0 B. 1—1 C. v. d. Welle Sr. v. d. Welle Jr. Engel Grootjes Schuffelen Wintema Jacet Floris de Lange Berkhout 1. C. Thomas 2. G. Mondeel 3. W. v. Brederode 4. A. J. Bezemer 5. P b.ort 6. M. v. Kall-cn 7. R. Dol 8. W. v. Ravesiejjn 9. H. Thjjssen 10. Helledoorn 11—9 3e tienta' 0—2 2—0 0—2 0—2 2—0 0—2 0—2 0—2 2—0 1—1 W. Strijbos J. itscn J. Weel D. Welner Th. d Haas Sr. J. Groen B. Kramer R. Singelen Th. de Haas J. Groer 7—13 Van 2829 Maart. GETROUW: J. C. W. Graat en J. G. Korendijk; J. W. London en L. de Jong; C. J. Dienaar en E. S. Bouwman. BEVALLEN: A. J. G. Boelenv. Borselcn, d.; G. M. v. LitZomerveld, z.; E. Oosten dorpVuurman, d.; T. Hubrcgtsen—Leen, d. OVERLEDENWed. J. Schuringa, 79 j.; F. H. Strjgers, 43 J.,; M. Kramer, 71 j.; L. v. TolBakker, 30 j.; G. G. v. d. Water Goedhardt, 72 j.; C. Bakker, 73 j.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 19