Het is gebleken dat de Adelaarfietsen voldoen. Georg GUnthert, Koningstr. 33, Tel. 505 Heden cnivanpn: Stadsnieuws Predikbeurten Horientia's, clivia's, azalea's, cinnerar a's, coleus, bladbegonia s en genisia Firma DJ. Bansema Er is gewoon Krentenbrood GEMBERBROOD f 0,25 Bloemenmagazijn ,,DE LELIE" MELDERSCHÉ COURANT VAN ZATERDAG 30 MAART 1935. vv 3 p 4 z 6 «Juist nu bieden-wij U Koningstraat 29 10 ct. verlaagd A"e 6'/, X 11 films by 15 ct. verlaagd Werner crone Koningstraat 29 en er is Krentenbrood van Telefoon 309 Een gesloten envelop «Juwelier Beem«terboer Eenigst adres voor Het pikante smakelijke broodje! COR KR!GEE Van Galenstraat Tel. 399 KENT LD ZE? TQMPOUCEN 5 cent Gemeenteraad Zondag 31 Maart Koningstraat 93 ppRDH BLAD Op en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) APril 1 31 jl 1 V 2 V 5 Wintertyd. Zon op: ond.: Hoogwater sm. nam 5.41 18.30 5.53 6.32 5.38 18.31 7.11 7.31 5.36 18.33 7.54 8.06 5.34 18.35 8.33 8.52 5.31 18.30 9.1°; 9.25 5.29 18.38 9.42 10.02 5.27 1840 10.2i 10.41 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag 30 Maart Zondag jlaandag 18.58 19.00 19.01 ZILVEREN JUBILEUM. Op Maandag 1 April a.s. hoopt de heer K. Schoenmaker, technisch ambtenaar by het Rijksstooniwezen, te Bussum, den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaar bij het stoom wezen in dienst trad. AANBESTEDING. Door den architect B. L. J. M. van Beckum alhiei' is Donderdagmorgen in café Cehtraal, Kanaalweg, Den Helder, aanbesteed het bou wen van een winkelhuis aan de Keizerstraat no. 52. Den Helder. De volgende billetten wa ren hiervoor ingekomen: C. .Th. Quak 4890.L. Plaatsman 5188; A. de Kloe 5250.Chr. J. Reyers 5336. D Kooger 5434.—Modder Couperus 55oo.Minneboo »t alboom 5545.C. Bot 5875.G. Groot 6913.C. Goes 6444.Gebr. van Pelt 6580.P. Tuin. •t Zand 6625.—; J. Roomeyer 6634.— Door den heer J. J. Schoeffelenberger is Vrijdagmorgen aanbesteed het verbouwen van het café met soclteit van den heer van Weelde, Loodsgracht, r.oek Koningsplein. De volgende billetten waren Ingekomen: J. Roomeyer 5134.C. Goes 5256. C. Bot 5500Firma Ilnneboo Walboom 5723.—: G. Groot 5788W. J. Braggaar 5792.—; J. Dryver. Texel 5975.W. F. Labout 6050.L. Plaatsman 6295.A. X Donkersloot 6650. LAATSTE MARINE-CONCERT. Wij hebben reeds, meegedeeld, dat het zesde en laatste concert, waarmede de Staf muziek het winterseizoen weder afsluit, moest wor den uitgesteld en thans zal worden gegeven a.s. Woensdag 3 April. Op dit. concert zullen wij wederom te genieten krygen van den zang ecner soliste, en wel de zuster van een der stafmusici, mejuffrouw Corry Bijster uit Haarlem, (sopraan), die voor de pauze twee liederen van Grieg en na de pauze een „Ge- sango-VValzer", dat is dus een gezongen wals, ten gehoore zal brengen. De beide liederen van Grieg zijn zeer zeker wel bekend. Solvejgs Lied althans kennen wy uit de Peer Gynt-suite, die hier meermalen voor orkest gegeven is. Het orkest zal voor de pauze Schubert vertolken in een tweetal orkestnummers, nl. de ouver ture „Rosamunde" eh de beroemde Onvol tooide symphonie. Beide hebben wy meerdere malen op concerten gehoord en zeker zullen de muziekliefhebbers het op prys stellen, dat de heer Lcistikow ze nog eens weer geeft. Het tweede gedeelte van dezen avond draagt een gansch ander karakter, een beetje luch tiger en vrooiyker. Het staat nameiyk geheel in het teelten van de wals. We krygen walsen in soorten: eerst de prachtige „Auffordening zum Tanz" van Weber, dan komt de soliste, die een walslicd zal zingen. „Dorpszwaluwen uit Oostenryk" is de titel, en het zyn motie ven van Josef Strauss, waarop gezongen wordt Daarna komt de heer Donkers met een solo voor fluit, een wals-rondo. En dit zal worden gevolgd door een concert-polka, com positie van den kapelmeester, den heer Lelstl- kow voor piccolo. De heer Leistikow noemde deze polka, zooals wij reeds mededeelden, „De Luistervinken" en droeg haar op aan den heer W. Vogt van de A.V.R.O., als een dontra- fccleefdheid voor de attentie, welke deze heer énigen tyd geleden, toen de heer Leistikow S'jn jubileum herdacht, overhandigde. Ook dit uummer wordt voorgedragen door den heer Donkers. Het Heizocn voor de fotografie breekt weer aan. LENTE ZON FOTO'S Nlechta enkele dagen zeldzame koopjes in Camera's en Foto-Artikelen Ziet de etalage bij werner crone Jtoenjtó voat iedaic bcutt U weet toch, dat onze films in Prijs zijn VERLAAGD A"e 6/9 films OER. ZANGVEIt. „HALLELUJA" eeSn^f^ gaf ^^noemde zangver eniging in de Cer. Kerk in het Julianapark haar T uitvoering onder leiding van dit enn CC,eUr' heer Joh' F' As.na Op Ïdam fnWTCr^WdCWerklnK verleend door vrouw r ti <er"van Zyll, sopraan, me- Ramier Uathcr reet' alt' en den heer Th. KÏÏer; hh" Ve,de' trafl (ie heer Th. in i Va" het stafmuziekcorps K.M., .instrume"tale gedeelte op als solo- fluitist, Terwijl natuurlijk de heer Peike Asma de orgelbegeleiding verzorgde. In zijn openingswoord wees de voorzitter op het feit,dat „Halleluja" aan den vooravond staat, van haar 60-jarig jubileum, welk feit men in het najaar hoopt te herdenken. Daar aan was het waarschijnlijk ook te danken, dat ditmaal het programma een eenvoudig karak ter droeg: de vereeniging wilde haar krach ten sparen om in het najaar met een voor de gelegenheid passend programma voor den dag te komen. Artistiek gesproken valt dan ook van het, overigens vrij uitgebreide, program ma, weinig te zeggen; het bewoog zich, wat de keuze der zangnummers betrof, geheel op dilettantisch gebied: H. W de Wolff, Rinck, Bönnger, Liitzel, de Puy, Mobach, dat waren zoo ongeveer de namen der diverse compo nisten. Van Jan Zwart was er de koraal-can tate „Waak op gy geest der oude helden", van Mobach de uitgebreide Psalm 103. Een aantal nummers werden a capclla (zonder begeleiding) gezongen en dit was meestal zuiver en goed. In het nummer, „Zon dagmorgen" van Böhringer byvoorbeeld kwam deze samenzang goed uit: minder was hy daaientegen in „Psalm 23" van Liitzel, dat een meer canonisch karakter had, zoodat de par- tijen veel meer op zichzelf waren aangewezen. De Jubelzang van J. C. de Puy had als com positie niet veel om het lijf; de groote cantate van Jan Zwart, die met solostemmen en orgel begeleiding gezongen werd, had het nadeel van de 10- en 9-voetige jamben, waarin de woor den waren geschreven. Een tweetal liedjes van Franz Abt. „Zondagmorgen" en „Vertrouwen", werden zuiver en goed gezongen, ook het vrouwenkoor in „Gezang 22" van Blommaert kwam goed tot zijn recht. Tenslotte was daar „Psalm 103" van Mobach, voor koor, solo stemmen en orgel; terwijl besloten werd met een drietal liederen van Mendelssohn, gezon gen door mevrouw Gunther-Breet, met bege leiding van koor en orgel. Afzonderlijk trad de heer Ramier nog voor het voetlicht met het bekende „De Heilige Stad" van Adams. De solozang van de beide dames viel zeer te prijzen, ook in de duetten; de heer Ramier heeft een prachtig sonoor bariton-geluid, maar voordracht en uitspraak lieten te wenschen over. Instrumentaal viel er veel te prijzen. De Sonate van Bach was wat erg lang, maar daarentegen was die van Loeillet boeiend en bekoorlijk. Later op den avond gaf de solist want in ai deze nummers hield de orgelist zich bescheideniyk op den achtergrond nog een tweetal kleinere, eveneens interessante, nummers. Het uitgebreide programma was te omstreeks elf uur afgeloopen. RUTH, DE MOABITISCHE. In de Nieuwe Kerk hebben gisterenavond de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Clubs een korte, maar mooie bijeenkomst gehouden, waarvoor als eenig programmapunt het Leekenspel „Ruth" gekozen was. Dit spel van D. A. CramerSchaap werd met eenige in leidende en verklarende woorden van Ds. En klaar door eenige leden van de V.C.J.C. voor het voetlicht gebracht. Na het gemeenschappelijk zingen van Ge zang 194, wees Dr. Enklaar op de bedoeling van het leekenspel. Het leekenspel beeldt ge dachten uit en dezen avond zou een vraag uit dien ouden tijd naar voren worden gebracht. Die vraag zou opnieuw worden doorvoeld door het spel en en men zou bemerken, dat die oude vraag ook dien van den tegenwoordigen tyd is, nameiyk deze: Is iemand van een ander land of volk minder? En dan komt de figuur van Ruth voor ons te staan. De trouwe Ruth, de offervaardige, de nederige Ruth. Dat is het antwoord op die vraag en het is goed de vragen onder de oogen te zien, maar vooral ook op de antwoorden te letten. Zie, hoe ook in het buitenland een goed mensch kan wonen. Orpa en Ruth spreken met elkaar. Ruth wil met Naomi mee en Orpa voelt daar niets voor. Haar lokt nog zooveel in Moab. In Juda wacht leed en moeite. Naomi komt. zy ver telt van haar besluit om terug te keeren naar haar vaderland. Ruth zegt, dat zij haar niet verlaten zaL En dan, in een opwelling van liefde, beweert Orpa ook mee te zullen gaan. Maar als het uur komt, dat de keuze werke lijk moet geschieden en zy ter eeno zijde Moab en den jongen man ziet, waarin en waar mee voor haar een nieuw leven zou kunnen beginnen en ter andere zijd* de woeste bergen, vol gevaren en daarachter het onbe kende land, dan kiest zy het eerste. Ruth is met Naomi aangekomen in Juda en zy gaan samen naar het veld om aren te lezen. De maaiers zijn eerst niet erg gesticht over de vrouwen, die hen belemmeren in het werk. Naomi gaat heen en Ruth zal het verder alleen doen. Dan komt Boaz, van wien dit veld biykt tc zyn. Ruth heeft spoedig zyn sympathie 'gewonnen door haar groote be scheidenheid en Boaz zegt den maaiers, dat zy nu en dan wat aren moeten laten vallen. Ruth begrijpt deze goedheid niet. Het wordt haar vreemd te moede, 's Avonds vertelt zij Naomi, wat Boaz haar verteld heeft en dat hy gezegd heeft dien avond iets te zullen komen vragen. Wat zal die vraag zyn? Naomi vertelt van witte toornen, waarmede de paan- den van den jongen man werden gemend, als hij zijn bruid ging vragen. En toen Boaz dien avond kwam, werden de paarden met witte toornen gemend Ds Enklaar dankt de jongeren voor hun spel' Door de uitbeelding is de groote vraag gevoeld en het antwoord is de liefde. Die taal begrijpt iedereen. Het is de taal van de een heid. Er is één taal die eeuwig is, de taal van de liefde van Jezus Christus. Met groote spanning werd het leekenspe gevolgd door de talrykc aanwezigen. De gc- wyde aandacht was de belooning voor het mooie spel en de diepgevoelde voordracht bij ons bezorgd, waarin Uw naam. adres en het door U geraden gramgewicht, kan U den hoofd prijs van onze goud-prijsvraag doen winnen. NED. CHR. VROUWENBOND. Lezing met lichtbeelden. Gisterenavond hield mie}. C. de Witte van Utrecht, voor de afd. Den Helder v. d. Ned. Chr. Vrouwenbond in hét Chr. Mil. Tehuis, een lezing over het onderwerp: „Zending in Armenië". Mevr. Bos, de presidente dezer afdeeling, opende den avond niet gebed en heette de aan- wezigen, in het byzonder de spreekster, harte- lijk welkom. Voorzitster hoopte, dat door deze lezing de interesse voor het Armeensche kind mocht groeien pn gaf hierna het woord aan mej. de Witte. De Morgenlandzending verricht in Syrië en Messopotamië, aldus begint de spr. haar rede, een taak van barmhartigheid aan een volk, dat in den loop der eeuwen is onderdrukt, mishandeld, maar waar niettegenstaande! alle leed, de liefde tot God in de harten' is behouden. Gruwelyke dingen komen voor, waarvan ge zoudt denken, dat ze in onzen tegenwoordigen tyd niet zouden kun nen gebeuren. Daar, waar de oorsprong is van de groote rivieren van Voor-Azië, n.1. de Euphraat en Tigris,. daar leeft dit volk. Slechts! een taai vasthouden aan de christelijke ge loofsleer kent dit voile. Toen eenige afgevaar digden in 1896 naar Constantinopel gingen 0111 recht te zoeken by Abdoel Hamid voor hun onderdrukte landgenooten; was:het eenige'doel dat bereikt werd het vermoorden van 100.000 mannen door de Koerden. In den wereldoorlog werden van de vier miilioen Armeniërs, een millioen door de Turken op de vreeselykste manier gedobd. De vrouwen en kinderen wer den zonder eten en drinken de brandend heete woestyn ingebracht en kwamen daar van ge brek om. Voor de vrouwen was dit eensdeels nog een uitkomst, omdat soms vreeselijker dingen haar te wachten stonden. De mannen werden en masse doodgescho ten. Het was een pogen van de Turken om de gehate christenen volkomen te vernietigen. Talrijke beelden worden op het witte doek getoond en wij zien den lijdensweg door de beproefde Armeniërs bewandeld. De door de zon verbleekte beenderen van de voor hun geloof gedoode Armeniërs, lig gen by hoopen in het woestijnzand. En nog is de nood groot onder dit volk. Beelden van Aleppo worden vertoond. Eerst het Mohammedaansche gedeelte met zijn vele Moskeeën, waarvan de minarets reeds van verre zichtbaar zijn en dan de kampen waar op het oogenblik nog 10.000 Armeniërs wonen. Wijken uit hutten opgebouwd. Kinderen die uit het afval op straat etensresten zoeken. De Morgenlandzending doet hier uitstekend werk. Doktoren en verpleegsters helpen de zie ken. Scholen, hoewel heel gebrekkig ingericht, verleenen de kinderen, onderdak en brengen hun de hoog noodige kennis by. Jammer ge noeg is er echter groot gebrek aan geld en kan er nog lang niet gedaan worden, wat gedaan moest worden. Door de crisis en, malaise o.a. in West-Europa vindt de huisvlyt van de Armeniërs slechts geringe afname. Spreekster eindigt haar lezing met een be roep op de christenen om de taak van de zen ding in het Morgenland te helpen verlichten en eindigt met dankzegging. De voorzitster bedankt hierna mej. de Witte voor de keurige en duidelijke manier waarop zij van het werk der Morgenlandzen ding heeft verteld. BOEKENWEEK 30 MAART TOT 6 APRIL. Ja, een lieusche boekenweek. Een week waarin u nu eens te maken zult hebben met de boekhandelaren, Vroom Dreesmann, De Gruyter, Albert Hein, zij allen hebben hun speciale verkoopdagen, waarop de huisvrou wen, als zy voor een bepaald bedrag besteden, een of ander cadeautje krijgen; zelfs kunt u gratis een flacon Kruschen Salts krygen al leen om te controleeren of al die dames en heeren in de diverse advertenties gelyk heb ben als zy over de gunstige werking daar van praten. De boekhandelaar timmert over 't algemeen minder aan den weg. 't Ligt in den aard der zaak: behalve de meer stoffe- lyke zaken als postpapier en enveloppen, pot- looden, notitieboekjes en schrijfpapier en dit terrein is de laatste jaren vrijwel door de warenhuizen by den boekhandel weggeconcur reerd, brengt hij weer het zuiver geestelyke ding; het boek, dat toch ook, hoe tegenstrijdig het klinken mag, tenslotte een stoffelyk voor werp is en verkocht moet worden. En in onze periode van groote-mond-opzetten (en gelooft u ons, daar komt men het verste mee in de wereld) zou de boekhandelaar, door z'n over- groote bescheidenheid, het loodje leggen. En zou htj blijven zitten met een plank vol van de mooiste en de beste boeken, die toch eigen lijk, lieve lezeres en geachte lezer, by' u thuis hooren. Want wat is im aardiger en duurza mer dan een boekgeschenk? Nu hebben de Nederlandsche uitgevers een aardig plannetje bedacht. Zy hebben om eens een beetje reclame te maken, een bundel sa mengesteld, waaraan door Nederlandsche schrijvers van allerlei richting is meegewerkt. En deze bundel krijgt iedereen, die in de week, die heden aanvangt en 6 April eindigt, cadeau, als hy voor minstens 2.50 aan boeken koopt, die by Nederlandsche uitgevers zijn versche nen. „Rondom het boek" is deze bundel ge titeld en de samensteller ervan is mt. Roel Houwink, een onzer bekende hedendaagsche auteurs. De inhoud bestaat uit bijdragen van schryvers van de meest uiteonloopende rich tingen. Wie wat aan hedendaagsche literatuur doet, kent de namen van Anthonie Donker, van Anton van Duinkerken (een der jonge katholieke schrijvers), van dr. P. H. Ritter Jr., van Anton Coolen. Maar ook vindt men er bydragen van Jef Last byvoorbeeld, die wel een volkomen tegenvoeter is van Iemand als Itoel Houwink. D. L. Daalder is ook volstrekt geen' onbekende naam, en ook Ninke van Hichtum ontbreekt er niet. Hèci dit bundeltje het is keurig ver zorgd! krijgt u cadeau als u vandaag of de vólgende week voor een rijksdaalder boe ken koopt. Maar denk erom uitsluitend van onze' eigen, Nederlandsche uitgevers! „MOEDERS WENSCH". j Na onze verantwoording in ons nummer van Donderdag, ontvingen wy nog van Stoffel K. 0.25; N. N. 0.50; Hoofdbestuur Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" 10.Het totaal ont- vangen bedrag is nu 257.76. Wij sluiten nu de inschrijving, met dank aan allen, die hun gave stortten. In ons num- ;mèr van Donderdag a.s. hopén wy een gede- i tailleerde verantwoording te doen van de uit- gaven. Wy deelen hier nog mede, dat het scheepje, voor hen die een gave stortten, te bezichtigen zal zyn Dinsdagmiddag van 5—7 uur. Het scheepje heeft zijn ligplaats in de Spoor- gracht, even voorby de Jonkerstraat. NIEUW PHOTO-ATELIER. In het van ouds als photografisch atelier be- kende pand Weststraat 80 is thans weder een photo-atelier gevestigd. Hedenmiddag heeft dè liter Ben Kool hier namelijk zyn zaak ge opend. De heer Kool is vele jaren in het vak werkzaam geweest te Amsterdam; zijn specia- liteit is het maken van kinderopnamen. Maar hy' legt zich daarby toe op het typeeren van het karakter, hy tracht de kinderren in de meest onbevangen houdingen, zonder eenige j Pose, dus geheel natuurlijk, op de lens te kry- gen en wat hy 'ons in dit opzioh liet zien, was wel frappant en voor moeders (en vaders!) verrukkelyk. Van goed amateurswerk worden fcadie vërgrootingen vervaardigd op bestel ling, waarbij ook al weer het relief en het karakteristieke naai- voren komt. Ter gelegen- beid' van de openig is een kinder-photowed- I strijd uitgeschreven, waaromtrent de adver- I tentie meerdere inlichtingen geeft. Hedenmid dag1^ uur opening. i.l APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen- is alleen geopend de apotheek van A. P. Hooimans, Spoorstraat. Van Maandag 1 April tot 8 April wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W» H. Kingma, Kanaalweg. „HELDERS MANNENKOOR". Dir. A. J. Leewens. Door b.g. vereeniging zal worden deelgeno men aan den Nationalen Zangwedstrijd, uitge schreven door het Mannenkoor „De Joodsche Stem", dir. Jos. Vranken Jr., te 's-Gravenhage, te houden in Juni a.s. Het mannenkoor moet voor het eerst uit komen in de le afdeeling; gezongen zal wor- den als verpücht werk: „Ontwaak, schoone i Zee" van Isr. J. Olman, terwyi als koor naar keuze wordt uitgevoerd: „De Rots in Zee" van R. Hol. De jury bestaat uit do heeren Jos. Vranken i Tr., vyillem Landré, H. v. Nieuwenhoven, Henrl Zeldenrust, C. L. Walther Boer, Isr. Olman en Max Vredenburg. RESOLUTIE HELDERSUHE BEST UUIIDERSBOND. De volgende resolutie werd door den Helder- schen Bestuurdersbond in een van zyn ver gaderingen aangenomen: Het Bestuur van den Helderschen Bestuur dersbond in vergadering byeen op Woensdag 27 Maart, spreekt zyn groote bezorgdheid uit over het lot van de werklooze jeugd, die zon der eenig perspectief voor de toekomst en zonder afdoende hulp in het heden, geen ge legenheid heeft zich in een beroep te bekwa men en ten prooi dreigt te vervalle-, aan wanhoop, politieke verwildering en misdadig heid, heeft met groote instemming kennis geno men van de voorstellen, welke aan de in Juni te houden Internationale Arbeidsconferentie te Genève zullen worden voorgelegd en welke o.m. omvatten: a. verlenging van de leerplicht, b. verbod van '.oor.arbeid voor jeugdigen tot het 15e levensjaar, 1 c. maatregelen tot het onderhouden van de vakbekwaamheid, d. verzekering of steun voor jonge werk- loozen, jicht het toe dat de mogeiykheid is ge opend, om nog dit jaar het vraagstuk van de werklooze jeugd tot een definitieve beslissing ;op de Internationale Arbeidsconferentie te brengen, is van meening, dat alles dient i.e worden gedaan, om, in de eerste plaats de jeugdigen zelf te doen zorgen dat de conferentie deze of soortgelyke voorstellen ten spoedigste aan neemt, wekt de werkende en de werklooze Jeugd van de gemeente Den Helder op, het met dit doel georganiseerde petitionnement van de i A.J.C., de Jeugdraad van het N.V.V. en de Arbeiderssportbond te jnderteekenen. en gaat over tot de orde van den dag. W. Kraak, w.n. voorzitter. Steenlage, secretaris. Het petitionnement ligt ter teekening by: het Secretariaat, Dahliastraat 92, H. Wynia, Lahgestraat 64; J. v. d. Wal, Parellelweg; Oostendorp, Jonk' r&traat 10. !En zal ook op fabrieken, werkplaatsen etc. iett' langs de huizen ter teekening aan de Jeug digen van 14 tot en met 21 jaar worden aan geboden. BOND VAN BARMHARTIGHEID. In een advertentie in dit nummer verzoekt de Bond van Barmhartigheid, in verband )net den schoonmaaktyd, de ingezetenen be leefd, den bond, voor wat betreft het oprul- hien van huisraad, kleeding of schoeisel, hlct te willen vergeten. Nog steeds is er in tal van gezinnen ge brek aan het meest noodige. Goederen zullen gaarne in ontvangst wor den genomen aan de volgende adressen: li. van Engelsdorp Gastclaars, Jan in Velt- straat 68. Leger des Heiis, Spoorgracht. Er. Proost, Violenstraat 101. Zr. Everardus, Binnenhaven 123. S. D. Dissel, Kuiperstraat 38. Minnes, Tuinstraat 66, Goed gevuld - croquant gebak steeds versch COR KRIGEE, v. Galenstraat 71 Telefoon 3]99 BLOEMENVENTERSVEKEENIGING. Men deelt ons mede dat hier ter stede is opgericht een vereeniging van Bloemenven- ters, welke aangesloten is by den Algem- Ven- tersbond in Nederland. Het secretariaat is gevestigd Dalilia8traat 132, alhier. Verschenen is een tweede vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der ge meente op Dinsdag 2 April 1935. Deze vermeldt: Ingekomen stukken. Schrijven van B. J. Claasscn, verlofhouder, over maatregelen door do politie genomen in verband met de uitoefening van zyn bedryf. (Met verwijzing van het ter zake uitge bracht rapport van den Commissaris van Po litie wordt voorgesteld dit stuk voor kennis geving aan te nemen, wyi het treffen van maatregelen in dezen niet tot 's Raads com petentie behoort. Drankwet. Voorstel betreffende het verleenen van een vergunning bóven hét maximum ten behoeve van de „Remavi". Aankoop hulzen. Voorstel betreffende aankoop van de per- ceeien le Vroonstraat 5 en 7. Onderwijs. Voorstellen tot het toekennen van vergoe ding overenkomstig art. 100 der L. O.-wet 1920 over 1933 voor de R.-K. Jongensschool, tot het verleenen van voorschot op de vergoeding overeenkomstig art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1935 aan de besturen van byzondere scholen, alsmede in zake verplichte aansluiting van de bijzondere fröbelscholen by' den school- artsendienst. Geldleening. Voorstel tot het converteeren van de geld leening, oorspronkelyk groot 615.000. restant op 1 Juli 1935 (né de gewone aflos sing op dien datum) 251.000. Benoeming onderwijs. Voorstel tot benoeming van O.O. Schuur- mans tot tyd leeraar in de scheepswerktuig- kunde aan de Zeevaartschool, ingaande 10 i April 1935. Vergunning- aan „Remavi". Het Dagelyksch Bestuur van het Comité der tentoonstelling op het gebied van Red dingwezen, Marine, Visschery, enz. „Remavi" heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek, te willen bevorderen, dat gedurende het tijdvak, waarin de tentoonstelling zal worden gehouden, voor eenige localiteiten, deel uitmakende van het tentoonstellings gebouw aan de Buitenhaven (de z.g. Atjeh- loods), een vergunning wordt verleend. Naar de meening van B. en W. is het ka rakter der tentoonstelling wel van dien aard, dat hier van een inrichting als in de wet bedoeld, kan worden gesproken. De tentoonstelling „Remavi", welke is ge organiseerd ter gelegenheid van de onthul ling van het in deze gemeente gestichte mo nument voor het Nederlandsch Reddingwezen, heeft meer in het bijzonder ten doel de be langstelling van het Nederlandsche volk te wekken voor hetgeen er op het gebied van reddingwezen, marine en visschery hier te lande wordt gepresteerd. Bovendien zal zy, naar op goede gronden mag worden ver wacht, er zeer toe bydragen, het vreemdelin genverkeer in deze gemeente te bevorderen. Als zoodanig achten B. en W. haar zoowel van nationale als van zeer groote maatschap pelijke beteekenis. Blijkens het schryven van het tentoonstel lingscomité ligt het in de bedoeling, in het tentoonstellingsgebouw eenige restaurants voornamelyk ten behoeve van de bezoekers van elders in te richten, waar alcohol houdende dranken voor gebruik ter plaatse kunnen worden verkocht. Deze inrichtingen zullen worden ondergebracht in nader aan geduide localiteiten, waarvoor de vergunning verlangd wordt. B. en W. stellen voor, de gevraagde mede werking te verleenen, door een voorstel als hiervoor bedoeld, btj den Minister van So ciale Zaken aanhangig te maken. Aansluiting Schoolartsendienst. By de behandeling van de gemeente- begrooting 1935 werd door een der raadsleden de opmerking gemaakt, dat de Chr. Fröbel school en de R.-K. Fröbelschool slechts ge deeltelijk onder het toezicht van den school arts vallen. In het Algemeen Rapport omtrent het onderzoek der gemeentebegrooting werd door B. en W. ten aanzien van deze opmerking gezegd, dat zy de besturen van byzondere scholen ten opzichte van aansluiting by den Schoolartsendienst vry wenschen te laten. By nader inzien komt B. en W. dit stand punt evenwel minder juist voor, te meer, daar in den laatsten tyd herhaaldelyk is ge bleken, dat de fröbelscholen de bronnen kunnen zijn van allerlei besmettelijke ziekten. Zoo wijst de schoolarts voor het district Den Helder er in zijn verslag over het jaar 1934 op, dat er door de R.-K. Fröbelschool, in verband met het voorkomen van diph- terie, in dat jaar herhaaldelyk gebruik is ge maakt van den schoolartsendienst. Daar de arbeid van den schoolarts, door opname der fröbelscholen by zyn werk, vollediger wordt en de dienst nu lang genoeg bestaat, om zonder bezwaar tot deze betrekkelyk geringe uitbreiding van de arbeidsfeer van den schoolarts te kunnen overgaan, stellen B. en W. voor, om de betreffende Verordening aan te vullen in bovengenoemden geest. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Wesistraat)1 Geen dienst. Ned. Herv. Gein. (Westerkerk, Westplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Simón van Cyrene" Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Geref. Kerk (Rchoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds '8.15, Evangelisatie-samenkomst Spreker: de heer A. J. Timmers. Oud Geref. Kork (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 'a avonds 5.30 U. Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur 's middags 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Wcezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Ds. G. Mostert, benoemd Predikant voor Oost-Indië. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. H. E. Beker, van Haarlem. Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond 7.30 uur, Bybellezing Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. 's Avonds 7 uur, Lydensoverweging Past. Th. Moleman. Jezus en zijn bespotters Evangeliesatiegcbouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Byeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst DEN HELDER HELDERSCHE BESTUURDERSBOND. Een mooie film-vertooning. Donderdag a.s., 4 April, organiseert de Hel- dersche Bestuurdersbond een propaganda- feestavond in hei Tivoli-Theater. Bij deze ge legenheid zal worden vertoond de film „Cavalcade". De Bestuurdersbond vraagt ons hiervoor eenige woorden van aanbeveling te willen schryven en wij willen dat gaarne doen, omdat deze film een aanbevelend woord ten volle verdient. In twee woorden gezegd komt de inhoud hierop neer dat wy in een reeks beelden een boeiend overzicht krijgen van de gebeurtenissen uit de iaatste vijf-en* twintig of dertig jaren. „Cavalcade" optocht te paard: de titel zegt het al, dat we h.cr een reeks van voorbijtrekkende beelden kry gen. Het begin is de Transvaal-oorlog van 1900, die de twintigste eeuw inluidde. Nau- welyks is de vrede een feit geworden of een nieuwe wolk verduistert den (Engelschen) horizon. Koningin Victoria is stervende. Dan komt het vergaan van de „Titanic", en ten slotte, in 1914, de grootste gruwel dezer eeuw, de Europeesche oorlog. Dit alles wordt gegeven in grootsche opnamen; opnamen uit de loopgraven, van de straatwegen, waarover het leger marcheert, van de in de lucht uit elkaar slaande granaten, grootscher nog zyn de scènes betreffende het leven achter het front. Daar tusschendoor de romantiek, de dagelijksche zorgen van het leven, de intrige van het verhaal en voort raast de cavaicaue der jaren, steeds weer wisselen de beelden. De vier jaren van de ellende van den oor log gaan voorby, en worden gevolgd door da periode van jazz, van de geestelyke inzinking. Dan komt Nieuwjaar 1933; nog altyd hebben we te maken met het echtpaar, dat op Oude jaarsavond 1899 zoo vrooiyk en opgeruimd de nieuwe eeuw begroette; nog altijd wonen zij in hetzelfde patriciërshuis te Londen. We derom dampt op Oudejaarsavond de punch in de glazen: Jane, de vrouw, oud geworden in de zorg en den stryd van de afgeloopen 33 jaren, heft met bevende hand haar glas op. „Laten wy drinken op onze kinderen en onza harten, die met hen gestorven zyn". En Big Ben, Londens grootste klokkenspel, luidt het nieuwe jaar in... Een uitstekende film, grootsch van opzet en regie, die een bezoek aan het theater ten volle waard is. Zy is hier al eerder vertoond, maar menigeen zal haar nog eens willen zien. Voor toegang enz. vcrwyzen wij naar de ad vertentie.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 21