5e KONING pe typhusgevüllen te Roosendaal De noodlottige brand te Utrecht. Overval met roof te 1 Jtrecht. Triesie roman van jong leven een HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 APRIL 1935- Twee ernstige verkeers ongelukken te Rotterdam. Buitenland. DRIEVOUDIGE MOORD. DE MALARIA OP CEYLON STORM IN DE ADRIATISCHE ZEE. Vijf en twintig slachtoffers bij een brand. Een onopgehelderde misdaad. NOORSCHE TREILER GEZONKEN. Mantsjoerijsch stoomschip gezonken. De Mauretania voor slo p verkocht. Brand in het tuighuis te Moekden. 28 menschen door wolven gedood. Een oude mijn ontploft. Een gepantserde auto voor den koning van Roemenië. Een zeer belangrijke principieele beslissing in het Scottboro proces. Geen oorlogswinst meer. Een middel tegen suikerziekte. Een nieuw kabinet in Spanje. De gevolgen van de devaluatie in België. Eerste Kamer. Wijziging onteigeningswet aanvaard. Het bijzondere visscherij- reglement voor de afgeslo'en Zuiderzee. Vergissing in een K B.? Lan d- O Tuinbouwnieuws De opbrengst van Groningsche boerderijen. Het vrij vervoer van aardappelen. De Landbouwhypotlieken. 5efium aangeboden aangeboden FORNUIS, is goedkoper!! Paardenstr. 12. Tel. 566. In verband met het bericht, waarin werd «•emeW. dat de geconstateerde gevallen van fvphus te Roosendaal veroorzaakt zouden zyn door het eten van garnalen, die gewasschen „,aren met water uit een put te Arnemuiden, waarln typhusbaclllen gevonden zouden zy„, deelt de directeur van den keuringsdienst van waren in het gebied Goes mede: Begin Februari heeft zich te Arnemuiden een geval van typnus voorgedaan, doch deze patiënt is o.omtddel.tjk naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. Tevens zyn uitgebreide maatregelen genomen om besmetting van garnalen te voorkomen. Ma dezen datum heeft zich geen geval van tpyhus voorgedaan, zoodat te Arnemuiden geen typhus heerscht. pe in Roosendaal geleverde garnalen waren cngepeld, waren niet met putwater gewas schen, er is dus ok geen monster water ge nomen en er zijn bijgevolg ook geen typhus- bacillen aangetoond -:ooals het bericht luidde. llet is dus twijfelachtig en zelfs onwaar schijnlijk dat de garnalen de besmetting heb ben veroorzaakt. Intusachen wordt het onderzoek ook in deze richting voortgezet. Omtrent den nooalottigen brand te Utrecht, waarbij een 40-jarige vrouw en haar zoontje van 10 jaat om het leven kwamen (zie onder laatste berichten in ons vo-ig nummer) meldt de Nw. Rott. Crt. nog: De man was zoo ontdaan over het gebeurde, dat hij aanvankelijk niet g'hoord kon worden. Op zichzelf is de brand nauwelijks meer dan een gewone binnenbrand geweest; slechts een enkel oogenblik sloeg de vlam naar buiten. Toen de brandweer met twee stralen water gaf, was het vuur spoedig gebluacht. Nader vernemen wy nog dat het gezin S. gewend was op de bovenste verdieping te sla pen. Daar de jongen griep had, was zijn moe der met hem beneden in de voorkamer gaan slapen: deze kamer is geheel uitgebrand, de achterkamer heeft nauwelijks geleden. Hoe de brand daar is ontstaan, blijft voorloopig nog een raadsel Dinsdagmorgen is het verhoor van den va der en de buien voortgezet Om negen uur Dinsdagochtend waren enkele inspecteurs van politie pnieuw in het pand om zich een indruk te vormen over den stand var de kast en mo gelijke conclusies, d'e hieruit te trekken val len. Voorloopig neemt de politie aan, dat het ontstaan van den brand slechts aan een onge luk is te wijten. De vader bevindt zich dan ook op vrije voeten. 8 jaar geëischt Vut/., mw v«m«wvu6 r echtbank heeft Dins dag terechtgestaan de 28-jarlge smid P. B. te Utrecht, die 2 Februari 1.1. in een woning in de Goederstraat te Utrecht was binnenge drongen en een daar wonende oude v.ouw had bedreigd. Verdachte ontkende. Hij was volgens zijn bewering dien dag in Amsterdam geweest. Volgens het proces-verbaal had de vrouw verklaard, dat verdachte zich aan haar woning met een boodschap had vervoegd. Eenmaal binnen zijnde, had hy de vrouw beetgepakt en gedreigd haar dood te schieten als ze schreeuwde. Hy had toen zijn jas over haar hoofd gedaan, waarop zij, mede wellicht door den angst, in zwijm was gevalen. Toen zij weer tot het bewustzijn kwam. ontdekte zij. dat de indringer 14 had medegenomen, een busje met 1800 had hij vermoedelijk over het hoofd gezien. De Juffrouw kon een go;d signalement van den indringer opgeven. Hij was spoedig door de politie aangehouden. De officier van Justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Hij meende, dat deze laffe overval streng moest worden gestraft en rischte een gevangenisstraf van 8 jaar. Mr. Blink, verdediger van verdachte, be toogde in zijn pleidooi, dat het ten laste ge legde niet bewezen was en vroeg vrijspraak. Utts->-*>-k 16 dezer. Carla K., 21 jaar, winkelbediende, gedeti neerd, te Rotterdam, heeft terecht gestaan, terzake van diefstal van een japon (van f 5.90), uit het modemagazijn van C. en A. Op 2 Januari JJ. Verdachte bekende. Zy bleek, ondanks haar Jeugd reeds een leven als een roman achter 2ich te hebben. Op haar zeventiende jaar was z'j, ofschoon protestant, door haar grootmoe der op een Roomsen Katholiek pensionnaat geplaatst. Nadat ..aar moeder in een krankzin nigengesticht was overleden, ging ZU naar Zweden, waar haar vader met een Scandi navische vrouw was nertrouwd. De vader ver stiet het meisje. Carla ging daarop naar Italië, Waar zij als novice in een klooster werd opge nomen. Om een of andere reden kon zij er niet bl(jven. Zii reisde naar Londen, waar zy ook in een klooster terecht kwam. Van hier keerde zij naar Nederiand t-rug. In Gouda vond zij werk als verpleegster, waarbij haar ervaring in de kloos er opgedaan, haar van nut was. Gouda was naar echter blijkbaar te klein. Haar volgende woonplaats was Rotter dam. Hier kwam zij in aanraking met een on- gunstig jongmensch dat haar het mo< ei schap schonk, sloeg en haar bedroog. U trouwde echter niet iet haar T>r. K. Penon, psychiater, die als getu<„c deskundige werd gehoord, verklaarde, dat ver achte eenigermate erfelijk is belast, cn dat h,J zieke ijkc stoornissen van haar geestvermo gen heeft kunnen constateeren; hjj adviseei - ter beschikkingstelling van de regeering of een Voorwaardelijke veroordeeling. Thans is de r.k. reclasccringsvereenlging Wel opnieuw bereid het toezicht op zich te ne- men, maar dan zal verdachte het kind aan Ie verccniging moeten afstaan, en dat wil vcr- dachte niet. Het O.M. gevoelde er trouwens niets voor. °m weer een preef met verdachte te nemen en eisehte ren ~ovi"~">l""'traf van zes maan den. Haar aaaieiding va.i ue medédeerng van mr. genom^L^!,6 dc verdcd^^ op zich had veroordeelinp^n?7ng °P een voorwaardelijke reid iq h verdachte thans toch be- y-lT "T1 f rechter zaak aangehouden tot 16 An-n k«t|Jk«h etaoln «u,,» JONGEN VERMIST. Heemskerk die b^arn^eTde Straït! te Amsterdam logeerde. Gisteravond zyn te Rotterdam twee vry ernstige verkeersongelukken gebeurd. De 16- jange dienstbode D. Wiering, uit de Pols- landstraat is op den Groenen Hilledyk te Rot terdam onder een auto geraakt. Met een schedelbreuk, gebroken linkerschouderbeen en een gebroken rechterenkel is zy in het zie kenhuis aan den Coolsingel opgenomen. In de Veerlaan is de 40-jarige stoker Amed Mohammed onder een auto geraakt. Met een schedelbreuk is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. DOOK EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagavond stopte de vrachtauto van den dienst GoesRotterdam te Krabbendyke voor het afgeven van een pakje. De knecht van den ondernemer, zekere L. v. d. Vreede uit Goes, wilde, terwyl de auto langzaam be gon te ryden, op de treeplank stappen. Hy stapte echter mis en kwam terecht tusschen cabine en aanhangwagen, met het gevolg, dat hy onder een wiel van den aanhangwagen kwam en werd overreden. Hy was op slag dood. De man laat een vrouw en twee kin deren achter. In een bosch by Furth (Beieren) zyn in een eenzaan gelegen hoeve de 80-jarige vrouw Weber, haar 44-jarige dochter en dier 10- jarige zoor vermoord gevonden. De hoeve bleek geheel uitgeplunderd. Vermoedelyk is het misdryf reeds Zondag gepleegd. In oen .naand 16000 slachtoffers. In Februari zyn op Ceylon 16000 menschen overleden nan malaria, wat het totaal aantal sterfgevallen aan deze epidemie zinds Novem ber op 54.000 brengt. Dertig slachtoffers. In den nacht van 29 op 30 Maart j.L is in het midden van de Adriatische Zee plotseling een storm opgestoken, die dertig slachtoffers heeft gemaakt en honderdvijftig motorvis schersschepen min of meer ernstig beschadigd heeft. By opruimingswerk te Uzhorod in Tsjecho- slowakije. waar een aantal groote strooschel- ven in brand was geraakt, zyn tal van lijken gevonden van dakloozen, die in de stroo- schelven een slaapplaats hadden gezocht en blykbaar door de vlammen verrast zijn. Tot nog toe zijn vyf en twintig lyken geborgen, waarvan sommigen zoodanig verkoold zijn, dat zy, toen zy aan de lucht werden bloot gesteld, in witte asch uiteen vielen. Te Brooklyn (New York) is Maandag een schokkende moord ontdekt. Door het janken van een hond opmerkzaam gemaakt, drongen buren de woning binnen van het gezin Kelly Zy vonden daar mevrouw Kelly in den kelder opgehangen. De echtgenoot van deze 60- ja rige vrouw lag dood geknuppeld: en een kleindochter, een meisje van 18 jaar, werd op den vloer van de eetkamer gevonden. Zij was byna geworgd. De dader is nog niet ge vat. Zes man verdronken. Naar het D. N. B. uit Hammerfest meldt, is een treiler met zes koppen vergaan. De ge- hecle bemanning is omgekomen. 21 dooden. liet Mantsjoerysche stoomschip Hechri, dat op 30 Maart uit Tajin Hocang Kau in de Golf van Tsjili was uitgeloopcn en bij Sjanhaikwan in een storm geraakt was, ia gezonken, e bemanning van 21 koppen ia verdronken. De Mauretania van de Cunard White Star rombinatie ia naar Clasgow verkocht voor 3,00. cn zal te Roayph worden gesloopt De „ris is niet bekend, maar men schat de slXwaardc op 80.000. Hetzelfde, als waar- TSschip verzekerd was. De ^ureUma was 27 jaar oud en mat 30.696 toa. Zy is, ecWk een van de Engelsche bladen zegt, meer dan 20 jaar lang de koningin van den Atlantischen Oceaan geweest. Een ontploffing; 80 dooden. Te Sjanghai is bericht ontvangen, dat op 30 Maart te Moekden brand is uitgebroken in het tuighuis. De brand nam groote afmetingen aan, en behalve enorme materieele schade vie len ook 80 mcnschenlevens te betreuren. De ramp was een gevolg van eer. ketelontplof fing; en men koesterde verdenking, dat er sabotage in het spel is geweest. Onmiddellijk werd de staat van beleg afgekondigd en de onderdirecteur van het tuighuis en verschei den arbeiders zijn in hechtenir genomen. I In een maand tyds. Officieel wordt medegedeeld dat nabij An- toeng en Sandao troepen wolven zoo dikwyis Mantsjoerijsche boeren aanvallen, dat Japan- sche commando's zyn uitgezonden om de wol- venplaag te bestryden. Voor zoover bekend is hebben de wolven in de maand Maart niet minder dan 28 boeren gedood en tallooze stuks vee verscheurd. ii) Eenige visschers van het eiland Foteo, tus schen Denemarken en Zweden, die in het Kat- tegat hun bedrijf uitoefenden, zyn ternauwer nood aan den dood ontsnapt, toen het net in aanraking kwam met een mijn en deze deed ontploffen. Het net werd geheel vernield, doch de boot zelf liep in het geheel geen schade op. Na de ontploffing dreven tot ver in den omtrek tallooze aoode vlsschen lp het water. t 1 Koning Karei n van Roemenië heeft zich een nieuwen auto aangeschaft, die, naar Reu ter meldt, volgens het zeggen van paleiskrin gen, ondoordringbaar is voor kogels. Dadelijk na den moord op koning Alerander van Zuid- Slavië, zouden de ministers er reeds by koning Karei op nebben aangedrongen, dat hy zich een auto zou aanschaffen, die ook aan machi- negeweervuur weerstand zou kunnen bieden. Aanvankelijk voelde de .'.oning hier niet veel voor, doch tenslotte heeft hj den raad van zyn ministers opgevTgd. Men kan den koning echter nog steeds in zijn open auto door de straten van Boekarest zien rijden, in den re gel met zulk een snelheid, dat het moeilyk is hem te irkennen. De nieuwe auto zal waar schijnlijk by officieele gelegenheden worden gebruikt. I Het doodvonnis tegen twee negers nietig verklaard. Het opperste gerechtshof te Washington hedft de doodvonnissen, die een jury-rechtbank in den staat Alabama heeft uitgesproken te gen de beide negers Clarence Norris en Hay- wood Patterson, twee van de zeven jeugdige negers, die betrokken waren by het bekende Scottboro-proces, en die schuldig waren ver klaard aan moord, nietig verklaard, zoodat een nieuw onderzoek naar de zaak zal worden ingesteld. Het Scottboro-proces heeft evenals het pro ces van wijlen Sacco en Vanzetti en het pro ces van Billings en Mooney de belangstelling der geheele wereld gewekt. De procureur-ge neraal by het opperste gerechtshof, de chief- justice Charles Evans Hughes en de zeven ander leden van dat college kwamen tot de conclusie, dat zoowel voor de rechtbank te Jackson als te Morgan in Alabama, waar sedert 1931 een juridischen stryd om het le ven der jeugdige negers werd gestreden, ten onrechte de negers, die voor een plaats in de jury in aanmerking kwamen, waren ge wraakt, omdat zy neger waren. Dit nu was een schending van de bepaling in de Amerl- kaansche grondwet, dat alle burgers gelyk waren voor de wet. En omdat by de samen stelling der jury dus de grondwet was ge schonden, waren de besluiten der jury-recht bank van onwaarde geweest. Deze beslissing van het opperste gerechts hof is uit den aard der zaak van het groot ste gewicht Het blyft echter de vraag of in de Zuidelyke staten der Unie het vooroor deel tegen de negers 't welk leidt tot achteruitzetting in tal van opzichten kan worden krachteloos gemaakt door dit woord uit Washington. Echter zijn de verdedigers der jeugdige ne gers thans zeer optimistisch gestemd en ge- looven zij niet alleen, dat hun cliënten van een onrechtvaardige doodstraf gered zyn, doch dat spoedig hun volledige onschuld zal blijken, zoodat te eeniger tyd hun invryheid- stelling tegemoet kan worden gezien. De commissie uit den Senaat voor het on derzoek naar de fabricage van oorlogstuig en de handel daarin heeft in een rapport aan den Senaat liet plan-Flynn, waardoor het maken van oorlogswinst onmogelijk wordt gemaakt, zonder voorbehoud goedgekeurd. Op het congres voor endocrinologie, dat dezer dagen te Moskou gehouden is, neeft prof. Sacharof een inleiding gehouden over een nieuwe methode ter behandeling van suikerziekte. Zijn methode berust op het be ginsel van de versterking van de vitaliteit van de alvleeschklicr. Hy heeft een praepa- raat ontdekt, dat hy pancrer oxine genoemd heeft, dat bestaat in een serum van zoog dieren, dat in kleine doses toegediend, het resultaat verwerkt, dat het suikergehalte in bloed en urine in niet geringe mate vermin derd wordt, als dat by de toepassing van in suline het geval is, terwijl de duurzaamheid van de uitwerking vele malen grooter is. De symptomen van suikerziekte, als sterke honger en dorstgevoelens, de afscheiding van groote hoeveelheden urine enz. nemen snel af of verdwijnen en het kwellende gevolg van zwakheid maakt plaats voor een opge- wekten levenslust. PRINSES MDIVANL Men weet dat het huwelyk van de ryke mejuffrouw Hutton met den prins Ale.ds Mdi- vani geen succes ia geweest, en dat deze twee jonge menschen gaan scheiden. Prinses Mdi- vani is reeds te Reno, waar scheiden gemak-* keiyk, snel en goedkoop in zyn werk gaat, per vliegtuig aangekomen en hoewel de reis haar nogal vermoeid had, zet zij f^oed achter de zaken. Haar moeder en haar advocaat verge zellen haar. Radicale niinderlieidsregeering. Lerroux heeft gisteren een nieuw kabinet gevormd. Hy heeft een minderheidsregeering samengesteld van bijna uitsluitend radicale ministers. Men neemt aan, dat deze regeering op krachtigen tegenstand zal stuiten, vooral by de rechtsche partyen, die in het afgetreden kabinet zitting hadden. Men gelooft dan ook niet, dat dit kabinet een lang leven bescho ren is. De maatregelen tegen de prijs stijging. Eerste verschynselen van vermindering der werkloosheid. De regecring heeft de besprekingen met de leiders van de groote distributiebedrijven voortgezet en van de meesten gedaan gekre gen, dat zy voorloopig tot geen prysverhoo- ging zullen overgaan. In de Brusselsche agglomeratie valt een lichte vermindering van de werkloosheid waar te nemen. Ook is de paniekstemming, die zich van een deel der bevolking had meester ge maakt en velen bewogen had tot het inslaan van groote voorraden levensmiddelen en klee- dingstukken grootendeels geweken. In de meeste winkels was de verkoop Woensdag weer nagenoeg normaal. In de gisterenmorgen om elf uur geopende vergadering van de Eerste Kamer kwam aan de orde het wetsontwerp Wijziging van de Onteigeningswet. De heer De Savornin Lohman (c.h.) Waar reeds by de Wegenwet onteigening zonder nutswet mogelijk is gemaakt, wordt dit nu uitgebreid tot spoorwegwerken, havens, kanalen, luchtvaartterreinen, enz. Het heeft de tendenz, het eigendomsrecht uit te hollen. De grondwet laat dit toe. Echter is het wets ontwerp wel in stryd met de toelichting op de grondwet. De regeering beroept zich op het 60 mii- Uoen-plan, maar dan had zij de gevraagde bevoegdheid daartoe moeten beperken. De heer Van Citters (a.r.) zegt, dat art. 152 grondwet als tegel stelt, dat onteige ning niet kan plaats hebben zonder vooraf gaande verklaring van het algemeen nut by de wet. Wel zijn daarop uitzonderingen toe gestaan, maar die worden nu zoo talrijk, dat het geen uitzonderingen meer blijven. Wijkt men van den regel eener speciale nutswet af, dan moeten er bijzondere redenen voor zijn. Spr. is niet overtuigd, dat die hier aanwezig zyn. De heer Kranenburg (v.d.) wil spreken ten gunste van het wetsontwerp, dat in de Tweede Kamer algemeene instemming heeft gevonden. In het algemeen belang wordt het eigendomsrecht beperkt. Er ligt geen nimbus van heiligheid meer over. Minister aan het woord. Minister Van Lidth de Jeude zegt, dat het wetsontwerp niet anders beoogt dan een vereenvoudiging der onteigeningsproce dure. Het aantal gevallen, waarin het algemeen nut vanzelf spreekt, beweegt zich over een veel uitgestrekter gebied. Dat in de nieuwe regeling de Raad van State geen advies uitbrengt, is een verster- lang, in zeer belangryke mate, van de ont- eigenings-procedure. De heer Van Citters (a.r.) verklaart, dat de heer De Savornin Lohman cn hy ge acht willen worden, tegen het wetsontwerp te stemmen. De Kamer neemt het wetsontwerp zonder hoofdelyke stemming aan, waarna de ver gadering om kwart voor twaalf wordt ge sloten en de Kamer zich in de afdeelingen begeeft. Dinsdag is verschenen Staatsblad no. 135, bevattende een Koninklijk besluit van 15 Maart 1935, fot nadere wijziging van het bijzondere visschery reglement voor de afge sloten Zuiderzee. Na artikel 7 van dit regle ment wordt een nieuw artikel 7 a ingevoegd, luidende aldus: „1. Het is, behoudens het bepaalde in de volgende leden van dit artikel, verboden te visscher van een'.g /ischtuig van 16 Maart tot 31 Mei. 2. Het is verboden te visschen met spie- ringnetten van 1 Mei tot 31 Mei. 3. Geen gesloten tyd wordt vastgesteld voor den aalkorf, de aalkubbe, de aalfuik, den aalzak, den aaldobber, het aalhoekwant, de peur, het kruisnet, den dwarskuil, den kwakkuil, het botkornet, het botsleepnet, het bothoekwant, het staande botnet, den wonder- kuil en de wym, voor zoover het visschen met de laatste twee vlschtuigen vergund is ingevolge het bepaalde in artikel 5, letter c, van dit reglement." Staatsblad 136 bevat een Koninklijk besluit van 15 Maart tot wijziging van het bijzonder visscherijreglement II, met betrekking tot artikel 5, lid 2, ten aanzien van de visch- zegen. Autobusdicnst SlootdorpAlkmaar en OudkarspelN. Scharwoude. Voor de commissie uit Ged. Staten van Noord-Holland is gisteren behandeld de aan vraag van de N.V. „Habo", autobusonder neming, tot vergunning voor een dienst van Slootdorp over Wieringerwaard, Zijpe naar Alkmaar; en voor een dienst Oudkarspel Alkmaar en St. Maartens vlotbrug Noord- Scharwoude. Eerst kwam de aanvraag SlootdorpAlk maar aan de orde. Door de „Habo" werd aangevoerd, dat een vroegere aanvraag Den OeverSlootdorp WieringerwaardSchagen door Ged. Staten is goedgekeurd, maar door de Kroon is ge weigerd. Spr. achtte dit Kon. besluit met zichzelf in tegenspraak en verklaarde, dat men hem aan het departement van Water staat had gezegd, dezelfde aanvraag nog eens in te dienen. Dit is wel iets bijzonders. De voorzitter, mr. Bomans: „Dat is de er kenning van een vergissing". De vertegenwoordiger van de „Habo": „Juist, dat is het," Spr. verklaarde echter uit voorzichtigheid toch maar een eenigszins ge- wyzigde route te hebben aangevraagd. De toestand is nu zoo, dat op een afstand van 8 km van Schagen zijnde, een bestaande ver binding gebruikende, een omweg van 25 km moet worden gemaakt om Schagen te berei ken. Tusschen de verschillende plaatsen in de hier bedoelde streek is geen verbinding. De aangevraagde dienst voorziet daarin. Spr. drong er op aan by het verleenen der ver gunning geen vervoerverboden op te leggen, omdat dan de spoorwegen een concurrent 'n de buslijn zouden zien; zonder vervoerverbod niet, omdat dan de autobusreis veel langer is dan de treinreis. De vertegenwoordiger van de Wed. Spaans, die daar in de omgeving enkele busdiensten onderhoudt, maakte bezwaar tegen een ver gunning aan de „Habo", omdat de Wed. Spaans oudere rechten heeft. Als daar nog busverbindingen noodig zyn, kan de Wed. Spaans die uitvoeren. De Voorzitter: „Maar ze heeft er niet om gevraagd." De heer De Moor, burgemeester van Zijpe, hield een pleidooi voor vergunning verleening aan de „Habo", omdat deze verbindingen voor Zijpe van groot belang zijn. Er zijn nu maar 2 busdiensten. De Westkant van de gemeente heeft geen verbinding: voor kin deren, die in Alkmaar op school gaan is en geen vervoermiddel. Daarna kwamen ook de andere aanvragen aan de orde, waartegen door de Wed. Spaana op dezelfde gronden bezwaren werden inge bracht. Spr. deed het voorkomen alsof de „Habo" op een der trajecten al een wilde dienst onderhoudt. De vertegenwoordiger van de „Habo" ont kende dit met klem. De politie heeft dit herhaaldelyk op verzoek van de wed. Spaans onderzocht. Als er telefonische aanvragen no men om een taxi te zenden doet de „Habo" dat natuurlijk. Zy kan toch niet zeggen: ga naar een concurrent. De Voorzitter: „Daar zit toch wel iets wilds in." De „Habo": „Wy kunnen niet anders doen dan wö doen". De Voorzitter: „Ik begryp het. U zou wel willen, maar u kfin niet anders!" (Vroolijlc- heid.) De Voorzitter zegde ten slotte een spoe dige beslissing van Ged. Staten toe. Stijgende prijzen. In het tyvak October tot eind Maart heb ben by de in de provincie Groningen plaats gevonden publieke verkoopingen 41 boerde- ryen met de daarby behoorende grond ter grootte van 965.32.58 H.A. en met de gekapi taliseerde vaste huur er by begrepen opge bracht 1.713.463.90 of gemiddeld 1775 per H.A. In de 12 voorgaande jaren werd van de verkochte boerderyen de volgende gemiddelde verkoopprys genoteerd: 1922—'23... 2275 1928—'29... 2539 1923—'24... 2308 1929—'302379 1924—'2 52388 1930—'311643 1925—'2 62325 1931—'321587 1926—'27... 2332 1932—'331322 1927—'2 82384 1933—'341555 In vergelyking met 1933'34 is dus over 1934'35 de gemiddelde koopprijs met ruim 200 per H.A. gestegen en in vergelijking met 1932—"33 met 450 per H.A. Slechts voor aardappelen van den nieuwen oogst. De mededeeüng, dat het vervoer van aard appelen voortaan vry zal zijn, was niet juist. De vervoerheffing zal namelijk ten aanzien van aardappelen van den oogst 1934 nog bly- ven gelden, gedurende den tijd dat de artike len 11 tot en met 15 van het crisis-akker bouwbesluit 1934 van kracht blijven. Het einde van deze tydruimte zal nog nader wor den vastgesteld. Voor aardappelen van den nieuwen oogst treedt echter de heffing bij de bron in de plaats van de vervoerheffing. In verband daarmede is het vervoeren van vroege aard- apelen als bedoeld in het crisis-tuinbouw- besluit 1935 I en van aardappelen, ingevoerd in de maanden April t.m. Juli 1935 reeds nu van de heffing vrijgesteld. Ten tweede is het bedrag, dat voor de uit reiking van de teeltvergunning voor 1935 aan het landbouw-crisisfonds moet worden betaald, vastgesteld op 30 (dus niet op 30 cents) per H.A. toegewezen oppervlakte. (N. R. Crt.) Een voorloopig karakter. In een conferentie met belanghebbenden is van Regeringszyde medegedeeld, dat de rege ling bij K. B. betreffende de executiebeper king van landbouwhypotheken een voorloopig karakter draagt; een wetsontwerp deze stof regelende, is zeer spoedig te wachten. Indirect worden de hypothecaire crediteuren door den steun zeer gebaat. Zonder dezen steun zou er waarschijnly'k van de betaling van Vooruitbetaald. 10Cl. p. rcgei minimum Mei vooruitbel15 ct. p- regel40 en 60c. Mooie Zit-Slaapkamer en Slaapkamertje aangeb., met of zonder kost. Adres: Dijkstraat 41. Te huur 1 Mei a. s. modern WOONHUIS Binnenhaven 124 f 6.60 per week, water vrij. Te bevr.Kanaalweg 34. Te huur een Woning, met gr. tuin, gelegen Schot weg 7, te Breczand, tegen f 4.50 p.w. Te bevr.: Ter secretarie der gemeente Anna Paulowna.. Te huur tegen 1 Mei, modern nieuw Huis, bev.: gr. voor- en achterkamer, keuken en bij keuken, boven 2 gr. slaapk., compl batik, en zolder, gelegen Celebesstraat 4. Te bevr.: Spoorstraat 30. Te buur het Perceel, Blom- dwarssteeg 4, f 2.65, w. vrij. Adres: Woningbur. DEKKER, Koningdwarsstraat 41. Te huur mooi HUIS, Polder weg no. 68, 135.— p.m.Flink Winkelhuis Langest r. 48,7.50 p.w. Flink Bovenhuis Kei zersgracht 15. Al e water vrij. Adres: LONDON, Hertzogstraat 52. Pakhuis te huur, voorz. van gas, electr. en water. Adres: Keizerstraat 06. Te huur ruim WOONHUIS a/d. Dijkweg 39, f 4.75 p. w. Water vrij. Adres: „De Schakel", Ruyghweg 70. Te huur mod. Woning Crocus- plein 64, f 6.25 p. w. w. I. inbegrepen, direct te aanv. Te bevr.: Fels, Weststr.46. Te huur: mooie Buiqer- woning, Langestraat, f 5.75, water inbegrepen. Te bevragenLangestraat 75. Te huur Heerenhuis Java- straat 136, voorzien van bad, geyser, vaste waschtafel, etc. Te bevr.: Koningstraat 21. Te li uur flink Huis, v. alle gemakkeri voorz., zeer voord., gel. aan de Laan. Adr.: MASSA, Kerkgracht 14. (uorultbetnalil: iOct. p retjel minimum Met voorultbet15 ct p. repel 140tnG0c. ut» Te koop Chevrolet Truck '34 met ge sloten aan hang wagen op nieuwe banden. Chevrolet Truck'33 met open trailer (hekken aan wezig), 8 tons. Garage DE MOOR. Burgervlotbrug, Telef. 5. Te koop eenige Broed- en Kuikenhokken, tegen elk aan nemelijk bod. Adres: Lorentzolriial 91. PRACHT WINKELSTAND. Te koop ruim Woonhuis, Sluisdijkstraat 109. Spoedig I. t.a.v. Inlichtingen b. d Makel. R. DIJKSHOORN, Molengracht 35. MODERNE KINDERWAGEN met nieuw baby-goed te koop. Spotkoopje 11 Te bevragen na 5 uur, Fazantenstraat 51. Te koop goed onderhouden. Adres: Palmstraat 16. Te koop een WOONHUIS hij den Ruyghweg voorzien van electr., gas en doorl. W.C. Prfis I 1800. Brieven onder No. 89, aan het Bureau van dit blad. Te koop aangeboden, BROODWIJ K, met driewielerbakfiets, tegen nader overeen te komen cond. Brieven onder No. 85, aan bet Bureau van dit blad. Te koop Ramen, Deuren, Kozijnen, Trappen, alle soorten Timmerhout, Balken, Palen, Dakramen, Dakpannen roode en grijze Trottoir-Tegels en een groote Consumptie'ent. E. JANSEN, Spoorgracht .9 Telefoon 628 Te. koop WIT FORNUIS. Adres: BuysBallotstraat31. Te koop aangeb. een nieuwe Boet, 6 bij 2 M., met 6 ramen glas in lood. Adres: Joubertsliaat 91. Te koop een naar de eischen des tijds ingericht BURGER WOONHUIS, zeersolirlc bouw, staande Fabrieksgrachi. Nadere inl. Koningstraat 2. Te koop Volière, geheel in glas, met kanarievogels. Brieven onder No. 80. aan het Bureau van dit blad. Wij ontvi gen alle nieuwe soorten Voorjaarsschoenwerk, nieuwe modellenen nieuwe prijzen, in Harenschoenweik, ruime keuze, ook voor extra brede voeten, alle soorten San- dden, in wit, bruin en zwart, prima soort en on gekend lage prijs,dns koopt bij OOST, Schoenenmagazijn „DE KLEINE WINST". Koningstraat 81. Te koop groot Uniformjas. Kop pel en Sabel en z.g.a.n. Tuniek- pak, ii h.z. a. te koop: Buffet, ovaal Tafeltje Thnekast en Keuken kacheltje. Crocusstraat 62. in den ouden Helder 1 zak (35 K.G.) Aardappelen f 1.25 Muiuzer Zuurkool p. p. 6 Prima gez. Snjjboonen 12 1 K.G. puikbeste Aardappelen 5 of 7

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7