Modepraatje PAG. 4 ZATERDAG 6 APRIL 1935 'T JUTTERTJE TOB NOOIT HOEKJE 1496 1497 Uitrusten is: zichzelf zijn. HET BESTELLEN VAN PATKONEN. Hoe vermoeiend is het leven van een gToot artist; van elke bekencie figuur trou wens. Zulke figuren zijn er nog niet met de energie te produ.eeren die hun kunst of hun Wérk van hun eischen. Neen, want voortdurenu staan ze, zoolang hun roem duurt, in het brandpunt der publieke be langstelling. Ze moeten zorgen e roo jong mogëlijk te blijven uitzien en voortdurend een indruk ran vitaliteit te toonen, tegen over allen, met wie ze in aanraking ko men. Anders heet .iet al heel gauw, dat zoc iemand oud wordt of vervelend is, er dan gaat de roem aan ^et tanen. Voor oudr c' vervelende beroemdheden heeft de we reld maar bitter weinig belangstelling! Elk mensch hee't we. eens oogenblikken, dat hij, met meer of minder reden, moe is en pasief, dat hij weinig belang stelt, in hetgeen om hem ..een gebeurt, en zoo onge veer denkt: „Nu, ik vind alles best, ais ze rij nu maar met rust laten Een beroemde figuur heeft die oogenblikken even goed als een gewoon mensch, maar hij wordt zel den of nooit met rust gelaten en kan daar om ook zelden of nooit zichzelf zijn. En niets is zoo vermoeiend als dit voortdu rend ophouden van de schijr dit niet-z!ch- zelf zijn. Maar zijn gewone menschen er wel beter aan toe? Hoe weinigen onder ons kunnen en durven werkelijk zichzelf zijn! W' zitten vol valsche schaamte en tot- l vwoonte-geworden onwaarhek. in onze le venshouding. Wanneer een goede vriend om vraagt, hoe het gaat. dan antwoorden wi. „Goed, dank je", ook als ons hart zit t huilen. Wij houden ons groot tegenover an deren en geven meer ge. uit dan ons schikt omdat wqj ons schamen te bekennen, dat wij zuinig moeten zijn. ij dwingen ons tot spraakzaamheid en belangstelling, terwijl ons geheele innerlijk dringend rust behoefv n „r hoe dikwijls doen wij het terwille vc futiliteiten! En waarom en waartoe Deze onware en opgeschroefde levenshouding vermoeit ons onno^dig en doet ons vóór onzen tijd verou deren. Conventioneel aangelegde menschen zullen er altijd min of meer aan vast hou den. Maar ook hen zouden wjj willen aan raden, terwillt van de harmonie in hun leven, terwille van l.un gezondhe.a en ge luk: zoekt althans één goede vriend of vriendip tegenover wde Tj ten alle trjde vol komen natuurlijk, volkomen Uzelf kunt en durft zijn. Eigenlijk kan mer zoo iemand niet zoe ken; eigenlijk gaat net proces net omge keerd in zijn werk. Want wanneer er tus- -chen twee menschen het ware, zeldzame contact groeit, een -'iep en zuiver weder- zijdsch begrijpen en v aardeeren, dan is het niet mogelijk om tegenover elkaar anders te zijn dan zichzelf. Want een diep gevoel deinst in niets. Wij wilden daarom slechts waarschuwen tegen het gevaar, dat men door een conventioneele levenshouding te star vol te houden de kans zou missen, zoo'n ware vriend of vriendin ooit te krij gen. De een is oprechter en minder gecom pliceerd van aanleg dan de ander; toch vindt elke ziel sléchts dèêr een thuis, waai men volkomen eerlijk en natuurlijk kan zijn. Denkt U eens in wat een rust en wat een steun in het leven, één mensch tegenovei wie men niets behoeft voor te wenden, bij wie men niet de rol behoeft te spelen van flink en opgwekt te zijn, terwijl men heele- maal niet flink is, maar heel moedeloos, verre van opgewekt, maar innerlijk zeei r.eerstac" tig. Het uitspreken van onze moeilijkheden maakt dikwijls al, dat wij ons minder ge drukt voelen, dat onze bezwaren min er onoverkomelijk lijken. Ja menigmaal beurt het zelfs dat. wij terwijl wij ons har. uitstorten een nieuwen kijk op alles krijge .j en als bij ingeving den Juisten weg on dekken, om tot een oplossing te komen. Het thuis van onze ziel is alleen bh of haar te vinden, tegenover wie wij ge valsche schaamte hebben, doordat die a^ dere het ook tege- over ons niet heeft. dat wij die andere onverhuld gezien ben in oogenblikken van zwakte of ne slachtigheid, doordat tenslotte de overheerschende, troostrijke gedach e jij weet toch hoe ik ben, jij kent Tijets houdt van mij. tegenover jou behoef i voor te wenden." js Het conventioneele Paljas-mas *e soms nuttig en npodig tegenover e tenwereld, tegenovei die reeks van waar. t guren die wij „men" bestempelen en van wé er geen een werkelijk zoucei sen, al togen ze morgen voorgoe Amerika. Maar de ziel voelt zich Pa later daar, waar wij et masker kunneneI_f vallen, en onszelf zijn, eenvoudig nocf ook al is dit „zelf" op zoo'n oogen aantrekkelijk, noch interessant. Dr. Jos de Cock- HET PRACTISCHE MODEBLAD. 1496. Japon voor gezette figuren. 1498. 1497. Het model van deze aardige middag japon leent zich zoowel om gemaakt te worden van een wollen zomerstof als van kunstzijde of georgette. Het geheel voldoet bijzonder en is zoowel voor slanke als voor iets meer gezette figuren geschikt. In geruite stof of zijde is het effect hier weergegeven en de schuine ruit komt aardig uit met de verschillende ingezette stukken van boven- en rokdeel. Aan de halsinsnijding wordt geen andere garnee ring aangebracht dan een eenvoudige clips. Wat de ruit betreft moeten wij er echter wel op wijzen, dat meer gezette figuren geen te forsche moeten kiezen, doch beter doen een der vele variaties in kleine ruitjes te venverken of effen stof, des noods met een geruit bovenstuk, mouwen en ceintuur, waardoor eveneens een goed geheel verkregen kan worden. Patronen zijn verkrijgbaar t.m. moet 48 k 0.58. Practische blouse en rok. 1499. Deze eenvoudige modellen, van de blouse, zoowel als van de rok, kleeden altijd goed en 2ijn gemakkelijk zelf te maken. Een hoog gesloten hals in het voorjaar is zeer practisch, bij de veelal kraaglooze korte of wijde driekwarts mantels. In plaats van een zelfstrikker is een platte strik van bandfluweel eveneens keu rig. Vyella of fantasiestof, geruit of met een of ander motiefje, nopje, stipje of wat ook, is geschikt voor de blouse, die tevens voor meer gekleede doeleinden van waschzijde gemaakt kan worden of ook van taffetas. De blouse heeft schouder stukken, die rug- en voorpanden verbin den, sluiting met kleine passende knoop jes. Zesbaansrok met opgestikte zakken, sluiting aan den zijnaad. Patronen verkrijgbaar t.m. maat 18 0.70.tezamen of 0.40 elk. V oor jaars- japonnen. 1500. jpfv-;* - Het eerste model geeft een japonnetje weer, dat op het eerste'gezicht den indruk maakt van een deux pièce, hetgeen toe te schrijven is aan het rechte heupstuk, dat aan voor- en achterbaan gezet wordt en waaraan het zesbaanérokje komt. Het bovendeel is uiterst eenvoudig, doch de charme wordt aan het geheel verleend, door de crêpe georgette kraag met vlotte dubbele vlinder, die van vier stofreepen gemaakt wordt, die ingerimpeld worden en met een fantasiegesp of clips versierd. Een gekleurde versiering is hier op de lichte garneering zeer geschikt, daar strasz en steentjes meer tot hun recht ko men op donkere stoffen. Email of ge kleurde steentjes doen het evenwel goed. Patronen t.m. maat48 verkrijgbaar 0.58. 1501. Het model van fantasiestof of zijde heeft een bovenstuk, dat aan de voor zijde uit drie deelen bestaat, en waarvan het middenstuk puntig naar boven oploopt, hetgeen aan de zijstukken een bolero-vorm geeft. Kraag met pattes, die smal. aan den hals en breeder uitioopen; knoöpgarriee- ring. Middenvoor een split, dat onder de pattes valt. Ceintuur met eenvoudige ga- lalith gesp en tweebaajisrok. Patronen t.m. maat .48 verkrijgbaar h 0.58. „Waarom ben je zoo nijdig over dat woord ezel, dat hij tegen je gebruikte?" „Daarom ben ik niet ntfdig^maar'*1^' noemde mij een eigenwijze ezel. En ik heb een hekel aan abnormaliteiten, zie-je!" De prijs onzer patronen is verlaagd tot 1 0.48 voor kinderkleeding en 0.58 voor japonnen en mantels. Patronen van enkele rok of blouse kosten 0.40. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Moderedactrice, Muzen- straat 5 B, te Den Haag. U kunt ook -gireeren op postrekening 191919 t.n.v. „Den Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Voor uitstekende pasvorm wordt ingestaan indien men juiste buste en heupwijdte opgeeft. Voor dames, die hun kleeding zelf wil len maken, is een mooi modeblad beschik baar gesteld met tal van goede raadgevin gen. Het bevat mooie modellen voor den winter en wordt door onze Moderedactrice, Muzenstraat 5 B, te 's-Gravenhage, gaarne toegezonden na inzending van 12 cents porto. Tegelijk krijgt U dan het herfst nummer meegestuurd. Vooral in dezen tijd van bezuiniging lijkt ons het nieuwe-mode blad een uitkomst voor heel wat gezinnen. U kunt vandaag nog aanvr? - Jongedames-mantel. Middagjapon. lig - of de keuze op wol of zijde bepaald wordt. Zwart en wit kleedt altijd buiten- géwöon goed en de bescheiden halsgar- neëring, die onder de biezen vastgehecht wordt, is van crepe-georgette, dat in moóiè soepele klokken valt. De bies wordt niet opgestikt, doch met onzichtbare- steekjes op de japon beves tigd. De achterbaan bestaat uit één gehee), terwijl de voorbaan een diep, puntig mid denstuk te zien gééft, waaraan twee ba nen gezet worden, die aan den onderkant een ingezette plooi hebben. -Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52 voor 58 cent. terwijl tevens voor deze •japon modellen in afwijkende maten ver krijgbaar zijn, b.v. een bovenwijdte, die overeenkomt met maat 48 en heupwijdte 52 voor 78 .cent. Deze voorjaarsmantel met groote, platte revers en kraag kan met de koudere voor jaarsdagen ook gesloten gedragen worden. Tweed is het aangewezen materiaal, ge heel of gedeeltelijk gevoerd met kunst zijde. Het model, is in de taille aange sloten, sluit met twee knoopen en heeft op bustehoogte nog twee knoopen, die meer als garneering dienst doen. De mouw is geheel aangesloten, terwijl de rug uit twee panden bestaat, waardoor het mo gelijk gemaakt wordt een mooiere lijn aan het figuur te geven. Patronen verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 0.58. Voor dames met meer gezette figuren is het steeds moeilijk een confectiejapon te kóopen, die inderdaad goed en gemak kelijk zit. Nu eens is de bovenwijdte niet in overeenstemming met het figuur, dan weer is het de heupomtrek, die het on mogelijk maakt te slagen. De japon, die hier weergegeven is, zal het figuur zeer ten goede komen en kan van een bedrukt zijden weefsel gemaakt worden, mits het motief niet te druk of te groot is. Een klein stippeltje, dat zeer nieuw is, leent zich hiervoor zeer goed, doch het aller beste kleedt de meer gezette vrouw zich in een effen stemmige kleur, onverschil-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 16