Radio-programma De ramp van de Leeuwerik, IMOCInl Z@TT HFJ.DT'ÏRSCïlH CÓURANT VAN DÖftbnRDACi ri APRTT, m$. EEN KONINGIN IN BALLINGSCHAP De steunwet tot werkverruiming De zaak-Jacob. BINNENLAND De nieuwe brug bij Arnhem. Bezuinigingsontwerp en steun scheepvaart. Een Nederlandsche week te Brussel. De gulden Duitsche inmenging in den Nederlandschen verkiezingsstrijd. Het bezuiniginsontwerp. Werkfonds 1934. Opening van de bloemen tentoonstelling te Boskoop. Deskundigen roemen deze tabak als Prima van smaak Stevig in de mond Wordt niet glad Lang houdbaar Geen gebruiker van pruimtabak verzuime met dit nieuwe pakje kennis te maken. rat Tweede Kamer. Armbestuur. kele details verleden, welke een deel van onze lezers (en lezeressen, misschien rul'tn inte- resseeren. Wat geeft de bruidegom zijn bruid? Het hoofdgeschenk is een diadeem, samen gesteld uit 33 briljanten, waarvan aan iedere zijde veertien zijn aangebracht, terwijl zeven kleinere het milieu vormen, hetwelk wordt be kroond uoor een hakenkruis van saffieren. Een dergelijk diadeem (maar zonder hakenkruis) heeft de bruid gedragen in een van haar rol len, en de bruidegom vond dat zy er bijzonder goed mee uitzag. Bij dit diadeem behooren oor ringen, een collier, een armband en ten ring. Dit heele stel heeft 78.000 mark gekost. De samenstelling heeft drie weken gevergd. Rijksluchtvaartminister Goering krijgt van leger en marine dus van de rijksweer een jacht, hetwelk wordt gebouwd op de Ilowalfwerf te Kiel. Het zal n het geheel enkele honderdduizenden marken kosten, en c.a. een „Deutsches Volkschlafzimrrier" bevat ten, aangeboden door de Deutsche Handwerks- lcammer en kostende 1600 m. De Lufthansa en Luftportverband schenken den minister-president 'jjj gelegenheid van zijn huwelijk een nieuw vliegtuig, uitgerust met rood saffian leder, waarvan de kosten op 123.000 Mk. worden geraamd. Naar A mai Nap bericht, heeft Elizabeth, «Ie gewezen koningin van Griekenland, by Te- mesvdr het kasteel van graaf Kar&tsonyi ge kocht en is he' haar bedoeling daar geheel voor hare liefhebberden: bbekei. en bloemen, te leven, terwijl zij verder, daar er thans van daar een weg naar Belgrado wordt aangelegd, van plan is, dikwijls haar zuster, de koningin weduwe van Zuid-Slavië, te bezoeken. Thans door Koosevelt geteekend. President Roosevelt heeft de wetsvoorstel- Jen aangaande de werkverschaffing waarbij, Eooals bekend is, 4880 mil'ioen dollar wordt beschikbaar gesteld, onderteekend in den trein tusschen Miami en New York. De wet was per marinevliegtuig naar Miami Overgebracht. HET AMERIKA ANSCHE LEGER. Van 118 tot 163.000 man. Roosevelt heeft het wetsontwerp geteekend, waarbij de uitbreiding van het leger van 118.700 tot 165.000 man wordt goedgekeurd. Goen uitlevering te verwachten. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt. meldt: Het onderzoek van Duitsche zijde in de zaak betreffende den journalist Jacob, wiens uitlevering door de Zwitsersche regeering is verlangd, is voltooid. Nog vóór Zondag ver wacht men de beslissing ten opzichte van het antwoord aan Zwitserland Dat Duitschland zich daarin bereid zou verklaren Jacob uit te leveren, is niet aan te nemen. De uitlevering zou worden geweigerd met de reeds bekende motiveering, dat de Duitsche overheid Jacob op Duitsch gebied heeft aangetroffen, en er niets mee te maken heeft hoe hij daar geko men is. Dit. H. COLLIN HERSTELD. De minister-president, dr. H. Colyn. zal van daag het ziekenhuis verlaten en zijn verder verlof tot Paschen in het binnenland door brengen. i Gisterenmorgen om zes uur in gebruik gesteld. De nieuwe brug over den Rijn by Arnhem is gisterenochtend zes uur voor het verkeer opengesteld. Vodrlooplg beteekent dit voor de' véle auto bezitters een belangrijk voordeel, omdat nu de tol voor het passeeren van de rivier ver vallen is. Voor hoe lang? Vooral voor de vele boeren en fruitkweekers uit de Betuwe is dit een zeer belangrijk voordeel. Zeer velen passeerden eenige malen per dag de houten schipbrug, en elke passage daar kostte 25 ct. Voorloopig kan men dit althans besparen. De houten schipbrug, die zoo lang zjj het dan ook vooral de laatste jaren, niet meer in overeenstemming met de elschen van hel verkeer de verbinding tusschen Noord en Zuid heeft onderhouden, behoort nu tot het verleden. Waarschijnlijk eind volgende week indiening by d 8taten"Generaai Het eerder aangekondigde algemeene steun- plan voor de scheepvaart niet te verwarren met eventueelen regeeringssteun voor den scheepsbouw heeft de Raad van State ge passeerd en zal tegelijk met het algemeene be zuinigingsontwerp, waarschijnlijk tegen het einde van deze week bij de Staten-Gencraal worden ingediend. De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." te Brussel meldt, dat op de wereldtentoonstel ling aldaar van 26 Mei tot 1 Juni, een Neder landsche week wordt gehouden. In zekere Bel gische tentoonstellingskringen beweert men te weten, dat Prinses Juliana bij deze gelegenheid een bezoek zal brengen aan het Belgische Hof en het Nederlandsche paviljoen op de tentoon stelling zal bezichtigen. Van offlcieele Belgi sche zijdij'1 wordt dit bericht nog niet beves tigd. IW:" Ten'behoeve van'de lezers die er belang in stellen,1 dèélen wij hier nogmaals' mede, dat de openihg 'Vin de Brukèelsohe wereldtentoonstel ling pl&Ala heeft op Zaterdag 27 April, des oohtertiM' M' uur, 'ïft' tegenwoordigheid van koning' LWbpOld', kbnihgln Aétttd, de regeering en hebÓtiipii'topIërtSdïiquë. :J De plechtigheid te Brilou. De correspondent van het persbureau Vaz Dias in Westfalen meldde Dinsdag o.m.: Op treffende wijze hebben de Duitsche autoriteiten en de bevolking van het stadje Brilon en omstreken, in het Sauerland, blijk gegeven van hun medeleven met de ramp, die de Nederlandsche luchtvaart heeft ge troffen door het neerstorten van de Leeuwe rik in de buurt van het stadje. Aan het sym pathieke denkbeeld, om een rouwdienst te houden voor de slachtoffers van de ramp, is gistermorgen uitvoering gegeven. De plech tigheid zou geen kerkelijk karakter dragen, aangezien de slachtoffers van verschillende belijdenis waren en kerkelijke plechtigheden te Amsterdam zouden plaats vinden. Niette min luidden van half tien af gistermorgen de klokken van alle kerken te Brilon en omstre ken, en het sombere gelui, dat weerklonk tegen de nabye berghellingen, vond weer klank by de bevolking in de streek, waarvan velen zich naar Brilon begaven, om de plech tigheid bij te wonen. Tot tien uur bleven de klokken luiden. Toen begon de herdenkingsdienst in de tot chapelle ardente ingerichte hai van het zie kenhuis. Daar stonden de zeven kisten met de lijken der slachtoffers naast elkaar. Vlie gers uit Brilon en Lippstandt hadden zich in onberispelyk uniform reeds voor den aan vang der plechtigheid voor de baren opge steld en vormden een eerewacht tot het mo ment dat de kisten de doodenhal verlieten. Ter bijwoning van de plechtigheid was de regeeringspresident van Arnsberg, de heer Von Stockhausen, te Brilon gekomen. Ook van de zyde der bevolking was de belangstelling zeer groot. De eerste spreker, de heer H. Laponder, vertegenwoordiger van de nabestaanden der slachtoffers, van de Nederlandsche regeering en van de K. L. M., dankte de Duitsche re geering, de aanwezige autoriteiten en de be volking voor de geboden hulp, de vele bly- ken van belangstelling en voor het mede leven met de ramp, die in de eerste plaats de nabestaanden der slachtoffers, doch ook het Nederlandsche volk in het algemeen had getroffen. Regeeringspresident von Stockhausen be tuigde namens de Duitsche regeering, de Duitsche luchtvaartautoriteiten en de geheeie bevolking het diepgevoelde leedwezen, zoowel met de slachoffers als met het Nederlandsche volk en verklaarde dat door deze droeve ramp de waardeering voor de prestaties der Nederlandsche luchtvaart onaangetast bleef. Na afloop van de plechtigheid droeg on der doodsche stilte de eerewacht van den Duitschen vllegersstorm de zeven kisten naar buiten in de drie gereed staande rouwauto's, die ruim elf uur uit Brilon met hun droeven last naar Nederland vertrokken. Aan de Nederlandsche grens. Dinsdagmiddag te vier zijn de drie auto's met het stoffelijk overschot van de zeven slachtoffers van de ramp by Brilon de Ne derlandsche grens gepasseerd by Glanerbrug. Toen de auto's de grens passeerden, speelde het Enschedesche politie-muziekcorps het Wilhelmus. Namens het gemeentebestuur van Enschede, de K. L. M. en de corporaties op het gebied der luchtvaart, werden kransen in de auto's gelegd. Daarna zette het muziek corps een marche funèbre in. waarna de auto's langzaam wegreden in de richting Enschede. Aankomst te Amsterdam. Dinsdagavond zijn de lijkauto's met de stoffelijke resten van zes der .by de ramp van de Leeuwerik verongelukten te Amster dam aangekomen. Het ljjk van den heer Briel was te Arnhem naar diens woning ge bracht, dat van wijlen mr. W. de Vlugt is gisteravond in de woning van den burgemees ter ontvangen. Teraardebestelling mr. W. de Vlugt. Buitengewoon groot was de publieke be langstelling by gelegenheid van de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van mr. W. de Vlugt, den zoon van den burge meester van Amsterdam, die bjj het ongeluk van de Leeuwerik om het leven is gekomen. In de morgenuren had ten huize van den burgemeester een korte lijkdienst plaats, wleke geleid werd door dr. B. Wielenga. Dr. Wielenga sprak naar aanleiding van psalm 27, den psalm, die in het leven van den burgemeester een bijzondere plaats in neemt en op welken psalm deze zelf de aan dacht gevestigd had. Op de nieuwe Ooster begraafplaats waren honderden belangstellenden samengestroomd, onder wie vele bekende Amsterdammers uit allerlei kringen der samenleving. Een overstelpend aantal kransen en bloem stukken dekte de kist. Aan het graf werd het woord gevoerd door den gezant van Tsjechoslowakije, den heer Ivan Krno, den voorzitter van den raad van bestuur der K. L. M., ir. Wurfbain, en dr. B. Wielenga. In de Fransche pers. De correspondent van de Nw, Rott. Crt te Parijs schrij.t: Enkele Parysche couranten pleitten nog na over het alarm van den gulden. De Journée Industrielle wenscht de overwinning des te warmer naarmate de nederlaag van de belga Ze b(j het loskomen van den aanval onwaar schijnlijker maakte; Nederland toch kan nog meer dan België door „flirt" met het sterling- blok verleid worden. En de moeite, die Ne derland zich ten aanzien van de bcgrooting zal moeten getroosten, welke het alleen waar lijk bulten gevaar kan stellen, zal het mis schien nog moeilijker vallen dan ze den Belga viel. i DUITSCHE COMMUNISTEN NAAR HONSWIIK GEBRACHT. Dinsdag zijn zeven van de in het Huis van Bewaring te Amsterdam opgesloten Duitsche Ïmmunistisciie emigranten per autó gebracht ar het fort Honswyk, dat ais i'ntèfnéerings- kamp te ingericht. Onder politiebewaking zijn zy per auto naar het fort Vertrokken. UITZENDING VAN INDOLOGEN. Nadat in het eerste kwartaal 20 afgestu deerde candidaat-Indische bestuursambte ren naar Indië zijn uitgezonden, volgen in het tweede kwartaal weer 15. Er blijven dan nog in totaal 95 afgestudeerde indologen, die op uitzending wachten, over. Voorts zijn er nog een kleine 100 studeerenden. Vragen van het Kamerlid Boon. Het Tweeede Kamerlid mr. G. A. Boon is voornemens, den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen te stellen: 1. Is het den minister bekend, dat de Amsterdamsche politie zich op 3 April ge wend heeft tot het bestuur van de Amster damsche afdeeling van de liberale staatspar ty De Vrijheidsbond met de mededeeling, dat de Duitsche gezant aanmerking had gemaakt pp de verkiezingsplaten dier partij met het opschrift: „Wy willen onszelf zijn en blijven, Nederland geen concentratiekamp", omdat de uniformen der bewakers en opvoeders der geïnterneerden gelijkenis zouden vertoonen met Duitsche S.A. of S.S. uniformen, en dat, hoezeer deze opmerking onjuist was, dat af- deelingsbestuur op verzoek der politie de petten en uniformen op de platen onmiddel lijk heeft laten veranderen, teneinde de af wijking nog meer te doen uitkomen? 2. Is het den minister bekend, dat op 4 April, nadat de platen omstreeks tien dagen gehangen hadden, de hoofdcommissaris van politie den voorzitter der afdeeling heeft ge last, de platen te doen verwijderen, omdat de Duitsche autoriteiten na deze wijziging nog niet bevredigd waren, en te het juist, dat het verzoek tot deze verwijdering door den minister aan het hoofd der Amsterdamsche politie was gedaan? 3. Is het den minister bekend waarom - waar er toch in meer landen concentratie kampen bestaan juist de Duitsche autori teiten meenen, dat de op de platen afgebeelde concentratie-kampen specifieke Duitsche con centratie-kampen zouden voorstellen? 4. Is de minister niet van meening, dat, hoezeer het gewenscht is, dat de tegenwoor dig vaak met voeten getreden internationale goede zeden door Nederland worden hoog ge houden, een dergelijk toegeven aan overge voeligheden hoogst bedenkelijk te en te de minister bereid, alsnog aan het hoofd der' Amsterdamsche politie te berichten, dat te gen het weder aanbrengen dier verkiezings platen b(j hem geen bezwaar bestaat? :l f Indiening vermoedelijk over twee weken. Het advies van den Raad van State over het algemeen bezuinigingsontwerp te in den ministerraad van gisteren in behandeling ge weest. i t Er komen In dit advies enkele beschouwin- geri 'van principleelen aard voor, diè nog na-» jiere overweging veretecben, zoodat vermoe»": jdelijk in den loop van de volgende woek een jtweede ministerraad hieraan zal worden ge- Iwijd. In verband met een en ander 7-al de in diening van het ontwerp nog wel twee weken op (zich laten wachten. 'i i Derde drie-nuuuidcljjksch verslag. Reeds 20 millioen besteed. Verschenen te het derde drie-maandelyksche verslag van het Werkfonds, loopende van is December tot en met 15 Maart. Werken in uitvoering. f j Voor de eerste maal bevat het verslag de edëdeeling, dat een plan te uitgevoerd, n.1. e aanleg van een gedeelte van den provin- ialeh weg Zwartsluis—Blokzyl, waarmee een tgaVe van 43.225 gemoeid te. Ift uitvoering zijn: een gedeelte van den eg Amsterdam—Het Slochter, een gedeelte an "den weg AmsterdamUtrecht in de ge- eente Muiden en een ander gedeelte van lien 'weg in de gemeente Amsterdam en Blénifen en de weg AmsterdamBodegraven. Voor' deze werken is in totaal toegestaan i.607.868. Goedgekeurde plannen. :"- i Het verslag bevat een opsomming van plannen, waarvan de bestekken door het Werkfonds zijn goedgekeurd. Wy noemen daarvan: de aanleg en verbetering van ver schillende wegen en weggedeelten, de Amster damsche werken (brug over het westelijk (narktkanaal, uitbreiding van Schiphol, riolee- (eerlng van de binnenstad en bouw van een mannen-nachtasyl), aanleg van een riool gemaal te Almelo, een abattoir met koelhuis te Hengelo en het uitdiepen van de Oude Mays. Spoorwegwerken te Utrecht. Vóór de verbetering van de spoorwegtoe- 8tanden te Utrecht (raming 7.500.000), te de financieele regeling tot stand gekomen. Bouw van kustvaartuigen. In totaal zyn voor den bouw van zestien motorkustvaartuigen garanties voor tweede hypotheken verstrekt voor 103.050, er zyn er nog vier in behandeling. Financiën. Thans zyn de volgende gelden vastgelegd: voor den hutehoudelyken dienst 62.950 en voor rijkswerken in totaal 12.075.625.65; Voor werken van andere publiekrechtelijke Organen 6.438.150; voor 31 industrieeele projecten 1.716.014 en voor andere werken 20.000. Het totaal bedraagt dus thans 20.312.739.65. In het tentoonstellingsgebouw „Flora" is gisteren de Boskoopsche bloemententoonstel- ing. welke tot 24 April zal duren, namens lej». minister van oeconomische zaken, die ^ambtsbezigheden verhinderd was aan- te zyn. geopend door ir. A. Roebrock, liropteur-generaal van den landbouw. VRIJDAG 12 APRIL 1935. Hilversum, 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8 00 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht R. Numan. 10.30 Trio Guaronl o.l.v. N. Cohen. 11.00 Vervolg declamatie, 11.15 Vervolg Trio-concert. 11.45 en 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gram. pl. 2.30 Dr. H. Th. Fischcr: Bijgeloof. 3.00 The 4 R.A.B. (Royal Accordeon Band) en gramofoonpl. 4.00 Kniples. 4.45 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur. 5.30 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 5.45 Dubbel-X-ensemble o.l.v. C. Steyn. 6.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst 6.45 Vervolg Dubbel-X-ensemble. 6.30 Vervolg Orvitropia. 6.45 Vervolg Dubbel-X-ensemble. 7.00 E. Polak: Een en ander over de taak der Provinciale Staten. 7.20 The Harmony Five. 7.30 E. Walte (viool) en Isja Rosslcan (piano). 7.45 Vervolg „The Harmony Five". 7.57 Hert. S.O.S.-berichten. 8.00 Dr. P. D. Tjaisma: Menschen getuigen van hun geloof. 8.30 J. Feitkamp (fluit) en H, Brandts Buys (claveclmbel). 9.00 Ds. E. J. v. d. Brugh: De bestemming van den mensch. 9.30 Ver. olg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau Vaz Dias. 10.15 Lezing A Donker. 11.00 Jazzprogramma (Gr.pl.). 11.3012.00 J. Jong (orgel) en H, Wiggelaar (viool). Huizen, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de N. C.R.V. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. H. Grolle. l'l.OO Zang door J. Bierma (sopraan). Aan de vleugel: A. Baartschcer, 12.15 Gramofoonpl. 1,2.30 E- °emble van der Horst. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Chr. lectuur. 3.00—3.45 Piano-reci*al Toos Wolf. 4.00 Declamatie door J. A. A. Liauxstermann. 4.45 Gramofoonpl. r(30 Orgelconcert G. Snijd,.rs. 6,30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7J.15 Gramofoonpl. 7.30. Literair halfuur. 8.00 Vaz Dias. ^.05 Arnhemschë Orkealytreeuiging o,Lv. Spaanderman. fc.00 Causerie Prof. Dr. H. C. Delsman. >.30 Vervolg concert m.m.v. R. Bergmann (viool). 1045 Vaz Dias. 10,2011.30 Gramofoonpl. ZATERDAG 13 APRIL. Huizen, 1875 M. VAKA-uitzending. 1.00 „Orvitropia". o.l.v. J. v. d. Horst. 1.45 „De Zonnekloppers, o >.v. C. Steyn. >.15 „De Flierefluiters", o.l.v. E. Walte. 9 50 N. de Kljjn (viool) en R. Schoute (piano). JiO.OO Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: „De No tenkrakers" o.l.v. D. Wins, E. Walis en zjjn orkest. VAKA-Tooneel o.l.v. W. v. Cappel- len, en J. Lemaire (voordracth). 12.00 Gramofoonpl. !2.3Ö 'J. v. Kinsbergen en z(jn kwintet. .00 Gramofoonpl. .15 Vervolg kwintetconcert. j.301.45 Voordracht J Lemaire. 2 00 „Hoe de toonkunst groeide". f.io Gramofoonpl. 3.00 Huismuziek. 3.15 Filmpraatje M. Sluyser. 3.30 R'damsch Philh. Orkest o.l.v. Flipse, yi.m.v. Berthe Seroen (zang) en M. Velt (piano). 4 00 Lezing 4.50 Vervolg orkestconcert. f.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 9-02 Ada Dassy (piano en zang). 6.30 Esperanto-uitzending. 7.00 Terscheillingsche uitzending. 7.30 Gevar. progr. m.m.v. Orkesten en solisten. 8.05 Herh. SOS-ber. 8.08 Gramofoonpl. 8.20 Va: Dias en VARA-Varia. 8.30 Vervolg gevar. programma. 9.00 Mannenkoor „Zang na arbeid", o.l.v. G. Leenders. 9.10 Gramofoonpl. 9.20 Vervolg gevar. progr. 9.50 „The Berg Sisters".' 10.05 Bubbel X-Ensemble o.l.v. C. Steyn, m.m.v Gaby Ehrhardt en Alb. de Booy. 10.35 Orgelspel J. Jong. 11.00 Rep. van de Intern. Blocmententoonst 1 „Flora", Heemstede. 11.301100 Gramofoonpl, f 1, j Huizen, 1875 M. j KRÖ:uitzending. 8.00—9.16 en 10.00 Gramofoonpl. Jbl.30 12.00 Godsd. halfuur. 1)2.15 Öramofoonpl. lj.00 Öchlagermuziek. 2 .00 Vóór de jeugd. 2.30 Sporthaifuur. 3.004.00 Kinderuur. "15 Gramofoonpl. en orkestconcert. .26 Lezingen en orkestoonccrt, 00. Vaz Bias. Gram.pl. 15 Sclilagermuziek en grara.pl. tilO Vaz pias. Gram.pl. i.45 Schiagermuziek. .15—i2 00 GramofoonpL EEN REEKS WETSONTWERPEN. In de zitting der Tweede Kamer van Dins dagmiddag ..wam aan de orde een aantal wetsontwerpen waaronder: 1. Wetsontwerp wyziging der wet tot re geling van het armbestuur. 2. Conclusie van het verslag der commis sie omtrent de inlichtingen op het adres van C. Klooster, te Grafhorst, e.a. allen rivier- visschera, houdende verzoek om steunverlee- ning krachtens de bepalingen van de Zuidcr- zee-steunwet. 3. Conclusie van het verslag der commis sie omtrent de Inlichtingen op het adres van J. J. van Capelle, te Noordwyk aan Zee, hou dende verzoek, te bevorderen, dat aan adres sant een vergunning tot het openen van een autobusdienst voor Sneek en omstreken over den Afsluitdijk worde verleend. Wetsontwerp regeling van diverse invoeren tot wyziging der Ongevallenwet 1921, tot wijziging van artikel 20 der Invaliditeits wet enz. Bij de wijziging der Ongevallenwet be spreekt de heer Drop (s.d.) de voornaam ste wyziging, welke het wetsontwerp brengt, de vervanging van het premiestelsel door het omslagstelsel met kapitaaldekking Hij waar schuwt tegen het drijven van hen die van jaar tot jaar de kosten zouden willen om slaan voor wat er in dat jaar noodig ia De minister van Sociale Zaken, de heer Slotemaker de Bruine anwoordt, dat de voorgestelde regeling geen enkel gevaar schept. De Kamer keurt dan ook dit wetsontwerp goed. Daarna komt de wijziging der Invaliditeits wet. I De heer Kersten (s.g.) keurt de sociale verzekering af als een vrucht der coalitiepoli tiek. Ons volk voelt weerzin tegen dé zegel- plakkerij. Spr. stemt vóór het wetsontwerp, dat het rijk in 1935 geen bijdrage zal geven aan het Iovaliditeitsfonds De heer Drop (s.d.) zegt, dat hjj willicht de man van den heer Kersten zou zijn, als het deze er slechts om te doen was. een se lectie te bewerkstelligen van kleine onder nemers, die de kosten der sociale verzeke- ring niet meer kunnen opbrengen. Maar het is den heer Kersten om afbraak te doen. Zyn fractie wil geacht worden tegen het wetsontwerp te stemmen. De Kamer keurt na toelichting van den minister het wetsontwerp goed met aantee- kening. dat de sociaal-democraten en de heer Sneevliet tegen zijn. Ik Beroepswet. Bij punt 21 (wijziging Beroepswet) spreekt de heer Drop (s.d.) Hij noemt het beroeps- recht een doolhof, waarin zelfs ingewijden den weg herhaaldelijk niet kunnen vinden Er moet meer eenvormigheid komen. De mo gelijkheid daarvan worde bestudeerd. Spr. uit zijn Instemming met verschillende verbeteringen, door het wetsontwerp ge bracht. De heer Kortenhoef (r.k.) verdedigt een amendement om te bepaler dat de risi codragende in den zin van art. 54 der wet, voor zoover hy belang heeft bij den uitslag van een twistgeding, in eiken stand van het geding kan vorderen, zich er in te mogen Voegen of er in te mogen tusschen komen. Het wordt evenwel verworpen, andere in getrokken enz. en tenslotte keurt de Kamer het wetsontwerp goed. Wetsontwerp wyziging van de Tariefswet 1924 en afwijking van de wet van 17 Met 1934 betreffende instelling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoerrechten op korten termyn, wordt vervolgens aange nomen. Invoerrechten. Aan de orde Is dan een nieuw tarief van invoerrechten. De heer Vliegen (s.d.) zegt, dat wij een groote, nieuwe wet maken, die aan den be- taanden toestand niets verandert, daar de regeering reeds gebruik heeft gemaakt van de bevoegdheid, haar by de machtigingswet geschonken. Nu de omstandigheden zijn, zooate ze zijn, is er geen reden, het ontwerp niet aan té nemen. Andere landen hebben een nog hooger tiarief en daarom voert spr.. tegen dit wets ontwerp geen scherpe oppositie. Spr.'s fractie zal zich tegen het ontwerp niet verzetten en hoopt, dat de hoogc tarief muren der landen zullen ineenstorten. De heer Kortenhorst (r.-kkan 90% van hetgeen de heer Vliegen zcide onderschrijven. Spr. geeft in overweging, het verdrag van Oslo zoo spoedig mogelijk op te zeggen; an dere landen trekken er zich toch niets van aan. Het wetsontwerp wordt na toelichting van en minister aangenomen met aanteekening dat de communisten on de heet Sneevliet (rev. 8oc.) tegen zijn. •Het, wetsontwerp tot wyziging der wet tot geling van het Armbestuur eveneens., over amendement"Drees neemt de regeering Tot 7 Mei is de Kamer nu uiteen. i 11 April. Elk volk heeft zjjn eigen humor; wij onzen drogen, de Engelschen hun cerebralen humor. Wie kennis w.i maken met een typisch staal van Britsch sarcasme moet in de „Daily Express" het dagbc»'* lezen over de ontdekking van „Bracerot", net middel dat den oorlog menschelijker zal ma. ken.:.... „Bracerot". volgens de wilde phantasie van den Engelschen journalist uitgevonden door een Utrechtsch professor, is een machtige vloeistof, die op verren afstand het materiaal doet vergaan, waaruit bretels zijn vervaar digdIs de lezer op het ergste voorbereid? Dan volgen hier eenige grepen: Dinsdag. „Deze vloeistof, die met een sproeier wordt verspreid, geurt als een lente morgen, maar zij heeft een doodelyke uitwer king op bretels. Binnen een uur na den aan val met „Breteldood". beginnen ze te rot ten. Tenslotte vergaan zy volkomen. En de rampzalige infanteristen kunnen door het af zakken van hun kleeren byna geen voet meer verzetten. Hun wapperende overhemden be zorgen hun op den koop toe een onbehage lijk gevoel van minderwaardigheid. „Men heeft er een proef mee genomen op een veld b(j Alderahotmaar plotseling draaide de wind en een groep belangstellende officieren moest haastig, wydbcens loopend, achter een vrachtauto dekking zoeken en wachten tot er reserve-bretels uit Alderahot waren ge bracht" Woensdag. „Verscheidene buitenland- Bche regeeringen toonen belangstelling voor de uitvinding oin bretels van soldaten te velde te doen wegrotten. Intereasant te, hoe ^.Breteldood" In Duitschland werd toegepast, Een knappe spionne, zoo blond als een ei ea i.Nordisch" tot in de punt van haar kleine Jeen. liet haar handtaschje vallen, vlak voor een der geiiniformde Storm-Melkboeren. Hij raapte galant het ding op en zy vertelde nera onmiddellijk hoe gruweiyk de nazi's ver drukt werden in de oude Pruisische provin cie Portugal, waar men hun verhinderde aas de macht te komen. Hy ging met dit verhaal direct naar den Grooten Oppers tonn raad van de Weltgefuhrengebundgeschluclr.ver» ein. Er werd een speciale parade in Ber lijn georganiseerd om de teruggave van Por tugal aan het Duitsche Rijk te eischen. l>« Führer zelf besteeg de tribune. Maar wat was dat Men stelle zich zijn verwonuering voor, toen hij' plotseling alle broeken met een gekraak zag afzakken! Tienduizenden bloote knieën onthulden zich aan zijn oog..- Daar de soldaten Pruisen waren, verroerden zy zich niet. Zy bleven staan met opgeheven arm. .en hun bretels op hun enkels, daar hun officieren te verstomd waren om een com mando te kunnen uiten. Geen glimlach ver helderde hun gezichten. Donderdag. „In een memorandum, "P? gesteld door vooraanstaande mannen in Prui sen, wordt aanbevolen, de bretels te vervan» gen door riemen, die gedrenkt zullen worden in een chemicali, dat het effect van „Bretel- dood" neutraliseert. Bij de eerste proef, doof geleerden te Berlyn genomen, zakten de broeken met de gebruikelijke vaart op hun schoenen. Hetzelfde geschiedde bjj een massa- betooging ten gunste van de teruggave van de Fransche kanaathavens aan het Duitsche Rijk". Vrydag. „By een massa-betooging 'n Berlyn. als protest tegen het bestaan van het Italiaansche leger, voelden de voornaamste sprekers plotseling hun broek afzakken en moesten overhaast verdwijnen. In een andere meeting, belegd om te protesteeren tegen het bestaan van het Fransche leger, deden drie kopstukken dezelfde vernederende er va* ring op. Later op den dag moest om geli.i1»8 reden een revue van stormtroepen worden afgebroken, gehouden als protest tegen da permanente bezetting van Wales door Ed" geland." Zaterdag. „Het Pruisische Hoogc Op* per-Storm- en Stoot-commando heeft bevol h» dat tijdens de „Bracerot"-epidemie iedere Noorsche man twee paar bretels aan en een derde in zijn ransel moet hebben. Generaal Gëring verklaarde gisteren: „Er zijn zwak ker, niet-AriSche rassen, die misschien den ken, dat een Ariër er minder waardig uitzie als men hem berooft van zyn bretels. OnS antwoord te, dat de oude Noorsche g0(i"rt niet eens wisten, wat bretels waren, en a>® noodig zullen wy ons kleeden als zij. in m°n] Strueuze nachthemden! De Latijnen, vcnveC! keiykt door luxe als zij zyn, gelooven a een man niet ten strijde kan tijgen met afg«* zakte broek. Broek of geen broek, het is °n^ zending. Europa te redden vanEfff daar ging zyn Noorsche broekufgh i Maandag. „Professor Gfossvolk verklaard, dat gewone bretels verwijf11 Hy heeft stalen bretels geconstrueerd, beter in overeenstemming zullen zijn ünlrlafnnL-.- i hut! gels". - j| Aldus de „Daily Express" Zóó ziet een Engelschman blykb8*1 Duitsche taal.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2