Stadsnieuws Houdt 'n GLANS-SCHOONMAAK! A wilt 11 lezen? IVaa* §aan we tieen? REISCHEQUES ABONNEMENTSGELDEN. vóór 15 April Feestelijke opening van de zaak van GERARD WORM te Alkmaar. 5 APRIL f935 Ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan zal GERARD WORM U verrassen. Gemeenteraad Hr. Ms. „Arend" naar Ned. Oost-Indië vertrokken Enkele druppels Shell Vloerglans reinigen Uw zeil, parket en linoleum afdoende en geven het 'n prachtglans, dagenlang. Bij alle drogisten! Openbare leeszaal. Verkiezingsvergadering S.D.A.P. Reisbureau VELTHUYS t/o. Postbrug tweede blad i& AP""- 1 9 O 5 Aan ome postabonné's doen wij het verzoek abonnementsgelden voor liet tweede kwar taal bedrage van 2.— pp, postwissel over te maken of op onze post girorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over abonnementsgelden in de stad wordt per looper liesehlkt. W ij verzoeken beleefd de kwitantie >>U eerste aanbieding te voldoen. JE ADMINISTRATIE. Licht op voor alle voertuigen. 19.16 uur. 19.20 uur. Donderdag 11 April Vrijdag 12 Door de Heist. Ev. Luth. Kerk alhier, ie een beroep uitgebracht op Ds. IV. F. ten Romvelaar, te Zwolle. POST YOOK Hr. Ms. K XVIII. Volledig gefrankeerde stukken bestemd voor Hr. Ms. K XVIII kunnen worden verzonden naar: Free.nantie: 23 Mei laatste buslichting hoofd postkantoor 9 u. 10. 31 Mei laatste buslichting hoofdpostkantoor 16 u. 15. Soeraba.ia: 13 Juni laatste buslichting hoofd postkantoor 20 u. 55. 20 Juni laatste buslichting hoofdpostkantoor »u. 10. Vergadering van den Raad der gemeente op Maandag 15 April 1935, des namiddags 8 uur, ten Raadhuizo. Ingekomen stukken. Vergoeding penningmeester Woningslichting. Voorstel tot het vaststellen van de vergoe ding van den penningmeester van de Woning stichting. Hioleering Bosstraat. Voorstel in zake de riolcering van de Bas- straat en omgeving. Schoolartsendicnst Fröbelschool. Voorstel in zake verplichte aansluiting van de bijzondere Fröbelscholen bij tien schoolart sendicnst. Grondverkoop. Voorstel tot verkoop van grond aan F. W. Schreuder. Ontheffing Bouwverordening. Voorstel om ontheffing te verleenen van het bepaalde bjj art. 18 van de Bouwverordening ten aanzien van het bouwplan Stationsstraat no. 1. St raaf verbetering. Voorstel tot het verbeteren van de bestra ting van een gedeelte van de Badhuisstraat, den Tuint jesweg en-den Duinweg. Indeeling gronden. Voorstel tot het indeelen van gronden aan den Brakkeveldweg en de Boerhaavestraat in klassen. Wy/.igiiigsbcgrootlng. Voorstel tot het vaststellen van de zevende wijzigingsbegTooting der gemeente en der begrootingen voor het Grondbedrijf, de Gas fabriek en de Waterleiding voor 1935. Kohier Wegenbelasting. Vaststelling van het kohier der .Wegenbe lasting voor 1935. Erfpachtgronden etc. Overzicht van gedurende het eerste kwar taal 1935 in erfpacht uitgegeven en van ver kochte gronden van het Grondbedrijf. gysbert japicx. It Frysk Selskip „Gysbert Japicx" halddc Snjeon syn tredde „greate" joun fen dit win- terhealjier en it kin foart sein wirde, det dizze joun bfttenwenstich slagge is. Neidet de foarsitter, de hear G. Roskam, wei in koartswilich wird de oanwêzigen wol kom hjitten hie. waerd nei ald gebrtik steande it Erysk Folksliet songen. Dêrnei kamen de toanielljue aon 't wird. Opfierd waerd „Driig- jende Leechte", fen Geertsema en Eppenga, in stik alhiel fen tapassing op 'e sjinwirdige tiid. It stki en spyljen, Jet tige flot wier, foelen beide by it publyk danig yn 'e smaek en it hantsjeklappen by it ein dürre wit ho lang. En do 't de foarsitter tank brocht oan de folie seal graecb mei syn wirden yn. toanielljeu, sOmde de folie seal graech met syn Wiren yn. Hwet it dounsjen oanbilanget, det hie net STeate femylje wierne, dy 't oan 't brilloftsjen wier. Hwet hiene de minsken in wille! Meai ss foldien gyng elts nei hüs ta, de lésten earst om 4 ftre. It Selskip, det ek noch forskate nije leden krige hat, hat dos alle reden om mei foldwa- n'ng op dizze joun tobek to sjen. WINKELNIEUWS. In de Sluisdijksti-aat 50, recht tegenover <'e Schagenstraat, opent hedenmiddag 4 uui «Ie heer KI. Schrieken, een slagerswinkel. S. 's een man van het vak. Jarenlang dreef bij 'Ie zaak van zijn moeder in de Oude Helder. staat hij op eigen beencn en hoopt in zijn nieuwen winkel, die in alle opzichten een frisschen, keurigen en hygiënischen indruk maakt, zijn brood te verdienen. Achter den winkel bevindt zich een ruime slachtplaats. Het perceel werd verbouwd door de Gebr. Roomeijer. o Zoo zijn we hedenmorgen weer eens ge- tuige geweest van een afscheid, waarvan Den Helder er zoo vele heeft meegemaakt en nog zal meemaken. Ditmaal betrof het de „Arend", die vanuit de haven van Nieuwediep de verre reis naai de Oost-Indische wateren ondernam, na een hartelijk afscheid van Den Helder en haar ingezetenen. Om 11 uur is het schip van zijn ligplaats nabij het Zoölogisch station ver trokken, doch reeds ver voor dit tijdstip had den zich huis- en familiegenooten van de op varenden naar de Buitenhaven begeven, om zoo lang mogelijk van de aanwezigheid in het Moederland van man, vader, zoon of verloofde getuige te kunnen zijn. Tot kwart over tien had men zelfs de gelegenheid aan boord te vei toeven, een vriendelijke geste van den commandant, die wel zeer gewaardeerd werd en waarvan natuurlijk een dankbaar gebruik gemaakt werd. Toen was het moment voor de bezoekers om van boord te gaan, waarbij zich hartroerende tooneeltjes met veel trar.en en goede wensehen hebben afgespeeld. Gedu rende de drie kwartier, die nog voor het vertrek restten, onderhield men zich van den kant met de bemanning aan boord, door middel van tot trechter gevormde handen. Want er stond een flinke wind, die op dit moment zelfs 1518 meter, perseconde kracht had, en die het verstaan van het ge sproken. zelfs geschreeuwde woord, bijna on-, mogelijk maakte. Intusschen stroomden steeds meer men sehen toe, want het mag regenen of stor men, de echte Heldersche zal niet verzuimen afscheid te nemen van z ij n Marinemannen. Zoodat, toen om 11 uur het commando „Alles los" van de brug weerklonk, een dichte me nigte samengepakt stond, die door roepen en zakdoek-gezwaai het laatste zichtbare con tact met de dierbaren aan boord onderhield. De bemanning zwaaide met petten en baret ten de achterlatenden toeHet is altijd even beklemmend, dit afscheid voor jaren waar te nemenMen moet daarbij bewon dering hebben voor de meesterlijke wijze, waarop velen zich weten te beheerschen, ter wijl toch ginds aan boord h ij zich bevindt, die voor enkele jaren van hun zijde wordt weggerukt Snel voer de „Arend" naar den uitgang van de haven, waar zich nog een plechtigheid af speelde. Hier stond n.1. het Stafmuziekkorps der K. M. o. 1. v. den heer L. H. F. Leistikow opge steld, die Kj het naderen van het schip het volkslied inzette. Alles wat militair was, aan boord zoowel als aan den wal, stond gedurende eenige minuten stram in de houding; toen de laatste tonen waren verklonken werd aan boord spontaan een Driewerf Hoezee op H.M. de Koningin uitgebracht, dat door de geheele bemanning en allen op dén wal werd overge nomen. Een treffend oogenblik! Op het Wierhoofd sloegen de commandant der Marine, schout bij nacht T. L. Kruys en de garnizoenscommandant, overste Bentz van den Berg en verschillende andere marineauto riteiten he' vertrek gade. Hartelijk wuifden zij met hun petten den Oost-indië-vaarders een „Vaarwel" toe.... Spoedig had de „Arend", die in zijn witte beschildering en met zijn vele partrjspoorten sterk afstak tegen het d'nker van de hoog opgeworpen golven, het Marsdiep bereikt om onmiddellijk koers te zetten langs de kust van het Vaderland op weg naar het schoone ïnsu- linde... Reeds gistermiddag had de commandant der Marine, schoüt-bij-nacht T. L. Kruys, af scheid genomen van commandant Solkesz, de officieren en de overige leden van de beman ning, in totaal tellende 81 koppen. De Marine-commandant hield een hartelijke toespraak, die besloten werd met een drie werf „Hoezee", uitgebracht op H. M. de Koningin, waarna hij de officieren en den oudsten onderofficier de hand drukte. Aan dit afscheid was de gebruikelijke in spectie voorafgegaan. INSCHRIJVINGEN HAN DELSREGISTER 2—9 April 1935. Den Helder. Nieuwe zaken: Heldersche Groenten- en Fruit-Centrale „Het Hoekje" (èig. C. Koning Jz.j Lange- straat 32. B. H. Klop, van Galenstraat 55, banket bakker. Atelier „Modern" (eig. B. G. Kool), West straat 80. Fotograaf. Wijzigingen: Anna Paulowna: M. Broers, Meerweg 63 A, Auto- en rijwiel reparatie-inrichting. Overgegaan aan: G. F. W. Clasen. NEDERL. JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. In de advertentie betreffende den filmavond van de N. J. N. staat als aanvangsuur ver meld Zaterdagavond half 8; willen belang hebbenden er rekening mede houden, dat te 7.15 wordt begonnen? JAARVERGADERING H.Z.V. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, zal de jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging worden gehouden Maandag a.s., 's avonds 8 uur, in cafe Central, Kanaalweg. WEER EEN LAFFE STREEK. Opnieuw is een visscher gedupeerd door een misdadig individu, die zich niet heeft ontzien om de broodwinning van een dooi de crisis gedupeerde, nog meer schade aan te doen. Het net van Willem Pronk is gisteren nacht n.1. in drieën gesneden, waardoor het den man dus niet mogelijk was, zijn bedrijf uit te oefenen. Dit was temeer een teleur stelling, daar P. in dit seizoen nog zoo goed als geen cent verdiend had. Algemeene ledenvergadering. Gisterenavond werd in het Gebouw der Leeszaal de jaarlijksche algemeene ledenver gadering gehouden, onder voorzitterschap van dr. C. H. Ketner. Hoewel de belangstel ling van de zijde der leden nimmer groot is, mocht thans worden geconstateerd, dat het bezoek drukker was dan anders, hetgeen tot voldoening en blijdschap stemt. De Voorzitter, dr. Ketner, die den aanwezigen het welkom toeriep, hoopt, dat dit het volgend jaar zal kunnen geschieden in een nieuw gebouw; uit hetgeen in het jaarverslag is vermeld, blijkt in welken deplorabelen toestand het tegenwoordige verkeert. Jaarverslagen. Naar wat wij uit de verschillende verslagen reeds hebben gepubliceerd, valt hierover niet veel meer te vermelden. De heer Kra me r vroeg inlichtingen over het feit, dat op de vraag betreffende een bouwvoorschot in het geheel geen antwoord wordt gegeven door het gemeentebestuur, en de Voorzitter zet uiteen, wat door het bestuur in dit op zicht gedaan is en ook, dat voortdurend contact wordt gezocht met de gemeente. Thans iseen adres aan den Raad verzonden hieromtrent. De verschillende verslagen, alsmede de begrootingen en rekeningen, worden vervol gens goedgekeurd ónder dankzegging aan de bestuursleden en nadat ze op sommige punten zijn toegelicht. Verkiezing alg. bestuur. Aan de beurt van aftreden zijn de heeren J. Brouwer, A? M. Engelmann, S. Koning, H. J. Marinus, L. Pinkhof, H. van Zijl. Zij worden met resp. 18, 18, 17, 18, 18 en 18 stemmen herkozen. Voor de vacature P. Tuk was door het Bestuur opgemaakt een tweetal, n.1. de heeren Timmer en Kraak. Met 13 .stemmen tegen 5 op den heer Kraak werd eerst genoemde gekozen. Op voorstel van het Bestuur werii het aantal leden alg. bestuur uitgebreid met een dame; hiervoor werd met 17 stemmen gekozen mejuffrouw C. H. de Stigter. Beiden nemen de benoeming aan. jaar van aftreden is 1937. Finaneieele Commissie. De heeren S. Koning, H. J. Marinus en A. H. de Carpentier worden herbenoemd; tot plaatsvervangende leden de heeren W. Kraak, S. Timmer en H. VVriede. Rondvraag. De heer Pinkhof deelt mee, dat op de' Ambachtsschool drie bussen in aanmaak zijn voor de Leeszaal; de bedoeling is deze in de Leeszaal op te hangen voor het bouwfonds. De bezoekers kunnèn hierin hun bijdragë' deponeeren. De heer Kramer merkt op, dat de ten toonstelling der Wereldbibliotheek zijn ver wachtingen verre overtrof. Nu wordt in het verslag gesproken van de onmogelijkheid om in het gebouw der Leeszaal zelve zoo'n ten toonstelling te organiseeren wegens den bouwvalligen toestand. Hij betreurt dit en vraagt of alsnog niet ergens anders ten toonstellingen in dezen geest, uitgaande van de Leeszaal, kunnen worden georganiseerd. De Directrice, mejuffrouw v. d. Graaff, beantwoordt deze opmerking. Zoo'n tentoonstelling moet dan iets concreets, iets positiefs, brengen, en om haar buiten de Leeszaal te organiseeren zal wel moeilijk gaan. Wij hopen in het nieuwe gebouw de beschikking te krijgen over een speciale zaal voor dergelijke doeleinden. De heer W r i e d e vraagt en verkrijgt inlichtingen over een toeslag uit het pensien- fonds aan den vorigen conciërge. De Voor zitter antwoordt, dat de heer Lalau daar van vrijwillig afstand heeft gedaan. De heer De Jong bespreekt een (ver meende) onheusche behandeling van de zijde van het personeel; deze zaak zal worden besproken. De heer V r ij e bepleit uitbrei ding van het aantal tijdschriften, speciaal op handelsgebied. Al meermalen is op bestuurs vergaderingen de mogelijkheid van uitbrei ding besproken; men heeft evenwel rekening te houden met het budget der Leeszaal. Echter zal deze zaak nog eens onder de oogen worden gezien. Na afloop van de ledenvergadering had nog een vergadering plaats van het alg. bestuur, waarin de heer J. Brouwer, her kozen in het algemeen bestuur der Leeszaal, met algemeene stemmen ook weder in het Dag. bestuur benoemd werd. DE JEUGD VERMAAKT ZICH... Kinderfeest in „Casino". Huismoeders, kinderen envrije Woens dagmiddagen, ziedaar de eeuwige driehoek, waarbinnen zuchten, ravotten, kwajongens streken, standjes, kapotte kleeren, vervoet- balde schoenen enz.., in een bonte kaleidos- coop telkens en telkens weer opgeld doen. De huismoeder weet dikwijls geen raad met haar kinderen op dien „funesten" vrtjen, Woensdagmiddag. Gelukkig zijn er anderen, die haar hierbij te hulp komen. Zoo b.v. de. heer Polak van „Casino", die weet er wel wat op. Stuur ze maar naar mij, zoo schreef hij via advertenties in de courant en de huis moeders, dankbaar voor deze uitkomst, stuur den de kleinen naar „Casino", in grooten getale Zoodat, toen wij om half drie eens een kijkje kwamen nemen, de zaal uitstekend gevuld was met enthousiaste kleinen, die de lange rijen vulden. Hier en daar zag je de silhouet van een volwassen persoon, die zich dezen middag als begeleider dan wel begeleid ster opgeworpen had. Het marionetten theater was juist aan den gang, een model conferencier kondigde een nieuw nummer aan: het zou Jan Jansen zijn, die eenige gui tenstreken ging uithalen. Daar had het jeug dige auditorium ooren naar. Jan werd met een hoera'tje welkom geheeten en begon toen bij den boozen buurman belletje te trekken. Geen edele bezigheid derhalve, doch de jongens en de meisjes in de zaal konden nu eens goed zien, hoe je afgestraft wordt als je belletje trekt.Jan kreeg een ejWmer water over zijn hoofd uitgestort, een wel verdiende straf. Doch Jan bleek ook over goéde eigenschappen te bezitten. Hij kon b.v. niet zien, dat een ezel door zijn baas afge ranseld werd. Toen dat zich op het tooneeltje afspeelde riep hij met behulp van de geluids organen van het zaalvolkje assistentie van een diender-met-snor in, die den ezelvoerder wel even op zou brengen. Hij had echter ver geten den hond van den karrevoerder buiten gevecht te stellen dit koste hem een stuk uit zijn broek, want Bello beet, en trok Op deze wijze werd het jeugdige publiek <jp aangename wijze bezig gehouden met marionettenpoppen, die als boksers, sterke acrobaten, toovenaars, enz. ten tooneele ver schenen. Maar niet al te lang zou de aan dacht voor levenlooze wezens, al bewogen ze óok nog zoo fantastisch, gespannen blijven. Het werd „rumoeriger", zoodat tenslotte de pauze dit programmagedeelte afsloot. De pauze is altijd een gevaarlijk ding bij kinder- matinée's. Het is nu eenmaal een feit, dat men een zaal met kinderen voortdurend moet bezighouden. De heer Visser speelde allerlei leutige mopjes op de piano, die ook wel mee- gedreind werden, doch het was toch maar het beste, toen het doek weer vaneen ging en jongleurs een ware attractie gingen vormen. Eerat dat balahceeren met een heel servies én een schemerlamp op het voorhoofd, toen dat bellengeblaas door Hannie, Trijntje, Jaap én Henk. Dat was me wat. Maar allen keken hun oogen uit, toen de meneer op het tooneel zelf zeepbellen blies en daarmee aan het jongleeren ging. Hij liet de zeepbel op zijn hoofd dansen, op een stokje, liet hem over den rug rollen, geweldig gewoon! Het hondje „Robby" stal aller harten. Dat was toch zoo'n aardig beest. Die liep op z'n achterpooten met den baas over het tooneel Of bij elke pas van zijn baas tusschen diens beenen door, daar werd me even hartelijk om gelachen! Het mooiste vonden ze echter de Rekentechniek van Robby. Eerst gaf de baas hem enkele sommetjes op, die feilloos opge lost werden. Toen kwamen de kinderen zélf met sommetjes. Tweemaal drie, gaf Jopie op én prompt blafte het lieve dier zes maal. Ze'fs Fransch verstond hij: deux ef cinq vroeg een kleine Jeanne d'Arc, waarop Bobby 5 keer blafte. Ook de kunst van het klokkijken bleek het hondje goed te verstaan, want de wijzer werd op verschillende uren, ook door de kin deren, gezet. De hond gaf steeds goed ant woord. Een fraai nummer! En tot slot nog het lachnummer van den muzikalen clown Renyo, dat als waardige apothéose van een vlot en beschaafd kinder programma diende. f Vijf uur stonden de kinderen weer op straat, voor weinig geld hadden de moeders hen dankbaar en met heele kousen en schoe nen en met schoone handen en knieën den yrijen Woensdagmiddag' doen zoek brengen.... CONCERT CHRISTELIJK MANNENKOOR. Dit. onder leiding van den heer J. A. van der Vliet staande ensemble, hetwelk Woens dagavond in de Bethelkerk concerteerde, is helaas niet het eenige in Den Helder, dat ge baat zou zijn met de toevoeging van eenige scheuten nieuw bloed, en 't was ook in dezen geest, dat door den praeses eenige woorden gesproken werden. En inderdaad: het Christelijk Mannenkoor geniet nog steeds een reputatie van één der goede koren uit deze gemeente, en wie zou niet wensehen dat deze kwalificatie behouden werd? Doch terzake: ook nu weer was een vocaal menu samengesteld, dat, hoewel van christe lijke tendenz zijnde, daarbij nummers telde van Hamel, Witt en Wilhelm. Wij zullen ze niet alle behandelen, doch slechts diegene, welke daarvoor in aanmer king komen en dan is daar direct het „Lente lied" van C. Wilhelm, dat een goede correctie was op de aarzelende en min of meer mat in gezette ouverture. Het werd krachtig uitge voerd en bracht de heeren „er in", ,,'t Geuzen vendel op den Thuismarsch"alleen reeds om de durf zou men de heer v. d. Vliet moeten prijzen nietwaar, 't is een hachelijke onder neming zich te wagen aan dit, niet alleen uit poëtisch maar ook uit muzikaal, oogpunt, ju weeltje van vaderlandsche toonkunst. Een degelijke instudeering was merkbaar en tal van passage's werden zuiver gezongen. Doch daar was een tekort aan tenoren een te groot tekort en zrj konden 't heel vaak niet brjbeenen. „De Tranen" van F. Witt volgde, een aller aardigst nummertje, niet té zwaar, doch dat juist in het kader van dit koor past. Daarna „Benedictus" van Pylman en 't ver maarde „Veni Sancte Spiritus" van Beversluis. Gaarne hadden wij dit laatste als finale gehad, dit lied met zijn prachtigen tekst, en uiterst subtiele melodie. Dit werd evenwel „Looft den Heer", van de Vliegh, een buitengewoon zwaar nummer, dat behalve een deugdelijke voorbe reiding, daarnaast een voltallige bezetting eïscht. En hier was het dat juist dit laatste met het geval bleek. Herhaaldelijk domineerde liet bassen-materiaal, en ook al weerden de hoogere regionen zich wat ze konden, een vocale eenheid werd niet bereikt. Qua finale was dit jammer, daar er dien avond tal van nummers gegeven waren, waarbij dit euvel niet zoo onverbiddellijk aan den dag trad. Tusschen de diverse nummers in werd viool- en orgelmuziek gegeven, respectievelijk door de heeren Bijster en Feike Asma. Door dit duo was een aantal nummers ge selecteerd, dat b(j een redelijke uitvoering moest slagen. Welnu, de vertolking liet niets te wensehen over, en het waren eenige uit muntende intermezzi. Daar was (als waardig teeken des tijds!) Bach met een „Trio" en „Toccata et Fuga", en vooral dit laatste werd op brillante wijze door den orgelist gespeeld. Vervolgens van Beethoven de Romance's in F- en C-dur; men kent het spel van den heer Bijster hier zoo langzamerhand wel en het steken van een loftrompet lijkt ons overbodig. Eveneens werd gegeven van Handel „Maestoso en Adagio" uit het concert in Bes-dur. Enfin, wij kunnen kort zijn: deze instrumen tale entr'actes brachten de vreugde, zooals alleen een Bach en Handel ze schonken; de vreugde uit de volle puurheid van een genialen geest. KOOKDEMONSTRATIE BIJ V. K D. Bij V. D. houdt, in een speciaal voor dat doel ingerichten stand, Mej. A. Schotsman, leerares in koken en voedingsleer, op zeer prettige wijze een demonstratie met de Kohl- ma stoomer. Wat is dat een Kohlma stoomer, hoor ik verschillende dames al vragen. Ik wil trachten U dit duidelijk te maken. Beter lijkt het mij echter, dat U zelf eens deze demonstratie be zoekt, om U van het groote gemak, welke deze pan U biedt te overtuigen. Op de demonstratie welke ik bezocht, zag ik o.a. aardappelen klaarmaken. Hoe dat in zijn werk gaat, wil ik U even vertellen. In Je buitenpan doet U zooveel water, dat het onder de stoompan blijft. De aardappelen worden in de stoompan gedaan en de 2 dek sels gesloten: dan wordt de gasvlam op volle kracht aangestoken. Als het water even ge kookt heeft, zoodat de aardappelen warm vochtig zijn van den stoom, doet u er zout in (iets 'minder dan bij de gewone methode) schudt de aardappelen een paar maal om en draai het gas op halve kracht. De eerste maal leek het mij verwonderlijk, dat de aardappelen op deze wijze ook van bin nen gezouten zouden worden, maar het resul taat -/as prachtig i dit opzicht. Na 20 of 25 minuten (dit hangt van het sport aardappelen af) zijn ze gaar; dan neemt men den stoomer uit de buitenpan en schudi de aardappelen op de gewone manier, en e zijn uitstekend( ge kookt. Op i.eze wijze zou ik nog langer kun nen voortgaan; rijst b.v. is ook gemakkelijk gaar te stoomen in de Kohlmapan en groenten die met weinig water gekookt worden, als pos telein .i spinazie loopen geen gevaar van aan branden. Heel practisch lijkt mjj deze pan voor dames, welke hun werk buitenhuis hebben en zelf hun middagmaal r-cetén sreiden. Zij kunnen 's morgens, eer n van huis gaan de aardappelen en groe.iten opzetten en vinden ze gaar brj hun thuiskomst. Ook voor de vrou wen uit de middenklasse, die het 's Zondags buiten hulp van een dienstbode moeten stellen, levert het gemak op. Wanneer ze de gerechten voor het middagmaal vroeg ln den middag' kunnen opzetten om ze tegen etenstijd gaar te vinden. Natuurlijk heeft u allen een uitnoodiging ontvangen; mocht dit echter op een of andere ^vijze verzuimd zijn, dan kunt u deze aan de cassa alsnog bekomen, ennu komt het! Op iedere uitnoodiging staat op de achter zijde een nummer. Is nu Uw nummer hetzelfde als dat wat in de zaak bij de demonstratie is opgehangen, dan ontvangt U een mooi en practisch geschenk. Wij raden U dan ook aan, Uw kaart mede te nemen. Er wordt nog ge demonstreerd: Heden van 2.305.30 en 7.8 uur. Vrijdag van 1012 en 2.305.30 en 78 uur Zaterdag van 1012, en 2.305.30. Rede van den heer A. W. Miehels. 'n Ouderwetsche verkiezingsvergadering: tjokvolle ,,Casino"-zaal Dinsdagavond, de menschen zaten op het balkon en als spreker onze oud-stadgertoot A. W. Miehels, die hier vroeger op zoovele vergaderingen opgetreden is. Velen der ouderen waren natuurlijk onder zijn gehoor, maar ook zeer veel jongeren wil den met dezen spreker kennismaken. De zang- vereeniging „Kunst aan 't Volk", onder lei ding van den heer Rusting, verleende mede werking. De bijeenkomst werd geopend door den heer van der Vaart, die zijn voldoening uit sprak over deze groote belangstelling. De lauwheid maakt blijkbaar plaats voor meer der activiteit. Naarmate de tegenstellingen in de maatschappij zich toespitsen, wordt de politieke strijd van grooter beteekenis, en wat wij hier thans zien is van groot belang voor de ontwikkeling der maatschappelijke gebeur tenissen. De NSB en de democratie. Ook de spreker, de heer Miehels, begon met te wijzen op het groote belang dezer Sta tenverkiezingen. Het is niet het feit, dat het voor de Staten van Noord-Holland is, dat ze zoo belangrijk maakt, maar zrj zijn vooral voor de S.D.A.P. van groot belang, omdat zij de krachten der partij mobiliseeren en meten. En ditmaal komt daar nog bij, dat door deze verkiezingen tevens uitspraak wordt gedaan hoe het Nederlandsche volk denkt over de regeeringspolitiek. Men weet het, de soc. dem. is het er volkomen oneens mee, en wij vërkeeren in de gelukkige omstandigheid, dat twee jaar na deze kiezersuitspraak wij de Kamerverkiezingen hebben. En dan kan het Nederlandsche volk een eind maken aan de politiek, die het veroordeelt. Want gelukkig is de toestand nog zoo, dat wij, ondanks alles, leven in een democratisch geregeerd land, waar niet ongestraft een regeering het volks oordeel naast zich neer kan leggen. Vier jaar geleden heeft spr. hier ook ge staan, voor een heel wat kleiner auditorium. Toen reeds heeft hij veel over het werk der Staten verteld, en het zou eigenlijk een her haling moeten worden. Maar er is thans ge legenheid nog over iets anders te praten: een politieke partij, die er 4 jaar geleden nog niet was, zelfs nog niet in de kiem. Spr. bedoelt de nat. soc. Thans zal zij aan de verkiezingen deelnemen en het is wel van belang na te gaan waarom zij dat doet. Zelf zegt zij het in haar pamfletten: zooveel mogelijk zetels trachten te verwerven in de Eerste Kamer, daarna een meerderheid in de Tweede zien te krijgen. Nu zijn de toestanden hier wel anders dan in Duitschland en het zal hier niet zoo gemakkelijk gaan een meerderheid te krijgen als daar, maar wij mogen het nationaal-socia lisme toch niet onderschatten. Uitvoerig gaat spr. dan na welke de oor zaken zijn, dat deze partij in zoo korten tijd zoo'n vrij beduidenden aanhang in ons land kon krijgen. Weliswaar beschikken wij niet over gegevens en cijfers; alles geschiedt er in het diepste geheim, rekening en verantwoor ding wordt niet afgelegd. Alsof een partij, die in het publiek optreedt, vergeleken kan wor den (zooais men het voorstelt) met een huis houden, „dat immers in het openbaar ook geen verantwoording aflegt!" Integendeel, het Ne- feuilletonPog. 9 Buitenlandsch Overzicht De nieuwe brug bij Arnhem is giste renmorgen in gebruik gesteld 9 Bioscoop te Kanton ingestort. Twaalf duodenC tiet vergiftigingsgeval te Londen. e. De uitlevering van den journalist Jacob is niet te verwachten 9 Het bezuinigingsontwerp van de re geering kan over eenige weken wor den tegemoet gezien. Tegen den Helderschen autobusonder nemer la G. is door de rechtbank te 's-Gravenhage in hooger beroep 300 boete geëischt inzake overtreding van de wet op de openbare t'ervoermid- delen5 De ramp van de ,JLeetiwerik~'. De plechtigheid te Brilon 9 Het driemaandelijksch verslag van het werkfonds. Reeds 80 tniüioen be steed Het huwelijk van Doering. Vórstelijke geschenkent Debesprekingen te Stresa tusschen Engeland, Frankrijk en Italië zouden hedenmorgen 11 uur aanvangen 8. Een miingasontploffing in Chitia eischt tien menschenlevetis 6 Een Fransch-Russisch verdrag is »>t ontwerp gereed gekomen. Ondertee- kening vermoedelijk 25 April 8. Duitsche inmenging i« den Neder- landschen verkiezingsstrijd. Vragen van het Kamerlid Boonu g Bij een ernstig spoorwegongeluk in Californië zijn 9 spoorwegarbeiders gedood6, De wervelstorm op de Filippijnen eischte zestig menschenlevens 8 Omtrck-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 9 7 8 8 8 Vrjjdag 12 April. Lezing door den heer E. H. Bos, Rehoboth kerk, 8.15 uur. Tooneelvereeniging „T.A.V.E.N.U.", Juffrouw Kerkmuis", Casino, 8.30 uur. Zaterdag 13 April. Propaganda-avond N. J. N., filmlokaal bachtsschool. Feestavond Bportverecniging ,Secmacht"t i Casino8 uur. Soirée Korfbalclub „Elto", Musis, 8 uur. Zondag 14 April. Film,Het leed van miüioenen", Witte Bioscoop, half elf. DUITSCHE SPOORBILJETTEN 60% KORTING derlandsche volk heeft er recht op te weten, waar de nat. soc. het vele geld, waarover zij beschikken, vandaan hebben; het is zelfs do vraag of al dat geld wel uit Nederland komt. Reeds deze laatste vraag is van belang to weten, omdat in dat geval zou blijken, dat daar buitenlandsche invloeden aan het werk zijn in ons iand, die een groot gevaar voor onze zelfstandigheid kunnen opleveren. Waaruit bestaat nu de nat. soc. partij?, Voor zoover is na te gaan trekt zij allereerst en allermeest de politiek ongeschoolden, de kleurlooze middenstof, door de crisis thans tot wanhoop gedreven. De N.S.B. is voor hen het toevluchtsoord, want haar propaganda is uit sluitend gericht op gevoelsargumenten. Ook zitten er allicht baantjes aan vast. De tweede groep is de jeugd. Behalve de 426.000 volwas senen, die werkloos zijn, zijn er nog 160.000 jeugdige werkloozen. Zij hebben behoefte aan actie, bovendien zijn zij vervuld van idealen en door hun jeugd toegankelijk voor romantiek. De N.S.B. verstaat de kunst om voor die ro mantiek te zorgen! De wanhoop heeft ze in deze beweging gebracht, alleen normale toe standen zijn in staat ze er weer uit te halen. Er is nog een derde groep en dat zjjn de lieden, die de eigenlijke stichters der beweging zijn en die haar in stand houden: de groote werk gevers, bankdirecteuren, enz. Zij Colporteeren niet met „Volk en Vaderland", daar hebben ze hun mannetjes voor; zjj zitten achter de schermen en trekken aan de touwtjes. Hun mentaliteit wordt het best gekenschetst door de uitlating van een hunner (men vindt deze niet terug in „Volk en Vaderland"): „Het volk heeft de laatste jaren veel te veel praatjea gehad; het wordt tijd, dat ze thans eens op hun d... krijgen". Die uitlating, door een der heeren gebezigd, vindt men in allerlei variaties terug en zij geeft volkomen weer den gedach- tengang, die in de N.S.B. overheerschend is. Inderdaad heeft de S.D.A.P, zich de laatst» jaren een zekere machtspositie veroverd, waardoor het kapitalisme eenigszins is terug geweken en concessies heeft moeten doen. Hett ziet nu de gelegenheid het verloren terrein terug te binnen, „nu of nooit" is de leuze en de N.S.B. is daarbij de wegbereidster naar toe standen, die feitelijk alleen onze grootoudera gekend hebben. Dat maakt, dat zij andere mid delen moet toepassen dan de wapens v^n dei» geest, zooals wij het doen, maai- dat zij uitslui tend met geweld moet komen. En dat is ook de oorzaak, dat ?ij met volkomen leege han den komt. Er is letterlijk niets in baar leuze»

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5