George V vijf en twintig jaar koning. POPULAIR BIJVOEGSEL VAN DE HELDERSCHE COURANT ZATERDAG 13 APRIL 1935 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN van een populair monarch Populaire Rubriek De ondergang van de Rosalinde Uit het privé logboek ouden kapitein van een door Arthur R i h a ben saamgetrokken. De republikeinsche idee zou in het oude Engeland nooit vasten vorm kunnen aannemen. Het koningshuis is in Engeland veel te populair, dan dat de Republikeinsch gezinden ooit eenige kans van slagen zouden krijgen. En al zou het Engelsch vorstenhuis ook al minder populair zijn, dan nog zullen zij niet sla gen, omdat de Engelschen zich in hun hart vastklampen aan de traditie. land. Dat ook dit koningskind een groot» populariteit bij het Engelsche volk geniet, behoeven wij nauwelijks te vermelden. Me» denke slechts aan de grootsche feestelijk heden van George's huwelijk, dat in De cember j.1. plaats vond, waarbij men ook heeft kunnen bemerken, in hoe betrekke lijk korten tijd de jonge en charmante Prinses Marina zich onder het Engelsch» volk bemind wist te maken. Het jaar 1935 is voor Engeland van bi- zondere beteekenis: op 6 Mei zal het n.1. 25 jaar geleden zijn, dat Koning George V den Engelschen troon besteeg. Dit feit wordt natuurlijk met grootsche feestelijk heden herdacht. George's dankbare onder danen zullen hem in de komende maanden trachten te toonen welk een groote popu lariteit deze vorst geniet. Op den jubi leumdag zelf zal heel het volk meejui- chen en meefeesten. In optocht zal de ko ninklijke gouden koets naar de machtige kathedraal van St. Paul rijden, alwaar een plechtige dankdienst plaats vindt. De padvinders zullen de feestelijkheden van dien dag besluiten met een grootsche fak keloptocht. Geheel de stad zal door hun toortsen worden verlicht. Later in de maand Mei vinden meerdere feestelijkhe den plaats. Zoo zal er nog een speciale Empiredienst plaats vinden in de kathe draal van Canterbury. Een troepenschouw in Aldershot en een vlootrevue in Spithead, waarbij de noodige parades niet ontbre ken, zullen duizenden en nogmaals duizen den uit de steden, ja zelfs uit het buiten land trekken. De Londensche parken zul len eveneens een feestkleed aantrekken. Duizenden tulpen werden reeds maanden geleden naar Londen gezonden om deze openbare en particuliere tuinen te sieren. Niet alleen in Engeland, maar over de geheele wereld werden alreeds de herinne ringsmedailles uitgegeven, welke aan de eene zijde het koninklijk paar en aan de andere Zijde Windsor Castle, het verblijf des konings, afbeelden en welke medailles bedacht. De koningskinderen brachten een jaarlijksche vacantie door by de grootou ders van moederszijde op het kasteel Bern- storff nabij Kopenhagen: Toen George 12 jaar was, ging hij naai de Marine, waar hy graag was en waar hij door zijn eenvoudigen omgang met zijn medeleerlingen reeds dadelijk populair werd. Toen zijn broeder kwam te sterven werd George's leven plotseling in geheel andere banen geleid. Hij zag zich een zware en hoogst verantwoordelijke taak op de jonge schouders gelegd. Het dik wijls zorgeloos leventje van een jong ma rinier moest plaats maken voor een ern stige studie. Toen George V aan de re geering kwam,, kende Europa nog wel niet de republikeinsche macht. De monarchie leefde nog wel innerlijker dan thans, Rus land, Oostenrijk, Duitschland, Spanje, Grie kenland hadden nog wel een eigen vor stenhuis, maar dit nam niet weg, dat Ge orge zware zorgen wachtten, vooral als vorst over een zoo uitgebreid en machtig land als het Britsche Rijk reeds eeuwen is. De eerste jaren van zijn regeering zijn dan ook alles behalve gemakkelijk geweest Vier jaar stond hij als hoofd over het Brit sche Rijk aangesteld, toen de wereldoorlog kwam, welke duizenden plannen in duigen gooide en millioenen menschenlevens ver nietigde. Toen heeft George getoond een waardig vorst te zijn; hij heeft bewezen, dat hij de monarchie ernstig' opvatte, hij wilde niet zijn de chef van het volk, maar de vertrouweling, die met zachte, doch tevens strenge, hand wist te regeeren ep tevens wilde zijn een raadsman voor aijn- ministers. 's Konings strenge onpartijdig heid tegenover de .vele politieke- meerlin gen in de dagen van MacDorrald en zijn aanpassingsvermogen, welke de politieke transformatie van MacDonald's optreden met zich bracht, maakte hem jüiSt. zoo sympathiek, zelfs ook bij hen, die niet met het politiek beleid van den vorst konden zijn ingenomen. Als mensch is hij sym pathiek en populair, ook bij zijn politieke tegenstanders. Zyn persoonlijkheid werd begrepen door de volksmassa. Gezond verstand, onuitputtelijk geduld en tact, dit alles heeft Koning George gedurende zijn regeeringsjaren nagestreefd. Men mag met recht afvragen: heeft de wereld ooit een vorst gekend, die in een kwarteeuw van zijn regeering zoovele po litieke schommelingen heeft meegemaakt en doorstaan? En juist dia. doorgestane moeilijkheden zijn het geweest, die den band tusschen vorstenhuis en volk zoo ten nauwste heb Populaire kinderen van een po- pulairen vader. Niet minder alombemind dan hun vader, zijn de kinderen van het Engelsch vorsten huis. Daar is vooreerst de in binnen- en bui tenland zoo populaire Prins van Wales, „Prince charming", die zoo graag als doodgewoon mensch onder het volk ver keert en die zoo graag „incognito" reist. Evenals zijn vader is hij een groot lief hebber van de paardensport en hij zal dan ook by geen enkele wedren ontbreken. De Prins van Wales is tot nu toe ongehuwd gebleven. Hij is de troonopvolger, maar waaneer hy zonder nakomelingschap komt te overlijden, zal na hem de tweede zoon van den koning, de Hertog van York, ge huwd met Elisabeth, hertogin van York, vader van de kleine prinses Elisabeth, het troetelkind van haar grootouders, koning worden. Verder noemen wij nog Prinses Mary, echtgenoote van den Engelschen graaf, Viscount Lascalles en moeder van twee jongens.. Prinses Mary woont in Chesterfield House, een der mooiste par ticuliere huizen van Londen. Zij heeft zich beminnelijk weten te maken door haar lief dadigheid en haar sociale medeleven met het volk. De hertog van Gloucester is even eens een zoon van het Engelsche konings paar. Tenslotte noemen wij Prins George. enkele maanden geleden in het huwelijk getreden met Prinses Marina van Grie'ken- 's Konings particulier bezit en de onvermijdelijke bezuiniging. In de paleizen van George V bevinden zich de meest waardevolle kunst- en histo rische schatten. Dit is alom bekend, even als het bekend is, dat Koning George de rijkste vorst der wereld is. misschien niet wat contanten betreft, maar wat de kostbaarheden en sieraden aangaat. Voor eerst bevindt zich in het Engelsch konings huis een pronkservies, vervaardigd uit goud en een wonder van goudsmeedkunst. Dit servies komt te voorschijn by plechtig» of speciale gelegenheden. Dan zijn er d» beroemde Windsorvazen en de massief gouden kandalaber, die zoo zwaar is dat twee sterke mannen nog niet in staat zijn het kostbaar kunstwerk op te tillen. De waarde van dezen kandelaber wordt op tien millioen gulden geschat. In het Wind sor Castle bevinderr zich talrijke kostbare tapijten, ornamenten, kunstig spiegelglas, kostbare meubelen van het fijnste hout vervaardigd, enz. enz. Koning George V, die een hartstochtelijk postzegelverzamelaar is, bezit de kostbaarste verzameling ter wereld. De waarde der verzameling schat men op tien millioen gulden. Voor zijn regeeringsjaren heeft Koning George, als echt sportliefhebber heel wat bekérs en "WerdCTT geslagen ninkiykë munt. terswedstrijden. Al deze sporttropheeën vertegenwoordigen bij elkaar een aardjge som. Aan het hof van Koning George heeft men eenige jaren geleden, evenals aan alle hoven, een onvermijdelijke bezuini ging moeten instellen. Ofschoon George's inkomen 4.2 millioen gulden bedraagt, beschikt hij in werkelijkheid, na aftrek van alle representatiegelden „slechts" over 78.000 .gulden per jaar. Toch heeft hij een millioen van zijn jaar- lijksch inkomen laten vervallen ten gunste van de staatskas, om zoodoende het En gelsche bezuinigingsplan, dat in 1932 tot stand kwam, behoorlijk te kunnen steu nen. Koningin Mary heeft niet nagelaten aan dit bezuinigingsplan haar medewer king te verleenen. De ontvangsten vaa het hof, de feest-bankets, de buitenland- sche vorstelijke bezoeken zijn tot een mi nimum beperkt en wat dit zeggen wil, be« Koning George als vorst en als populair mensch. Straks zal dan geheel Brittannië jubelen over het feit, dat zijn koning, zijn popu laire heerscher een kwarteeuw koning is, een kwart eeuw heeft geregeerd over een volk, dat hem zoo dierbaar is en dat meer dan in eenig ander land, blijk heeft gege ven van een onverwoestbare koningsge zindheid. Koning George V van Engeland is thans 70 jaar oud. Als kind van vijf jaar woonde de toekomstige heerscher in het buiten- verbiyf Sandringham. waar hy met zijn familie zijn Jeugd doorbracht. George's jeugd en ook die van zijn broers en zus- Iers, is overigens zeer eenvoudig geweest. Weinig weelde en weinig speelgoed, was de leuze van zijn moeder, die het liefst zelf de kinderen verzorgde en pretjes voor hen „Hebt u al eens gedacht aan de betaling van het zolen van uw schoenen V' „Ja, daar heb ik wel aan, gedacht. Maar alles op zijn tijd! Eerst moet ik de schoe nen zelf nog betalen". Toen de Oosterling desondanks aanhield, antwoordde Peterson barsch: „Er 's maar één reden, die mij kan bewegen een tus- schenlanding te maken. En jat is een storm die mij op die vervloekte Schotsche kust werpt". En met die woorden draaide hij zich om en ging naar beneden om verdere nuttelooze uiteenzettingen te ontgaan. De Yogi zei niets meer en ik.keerde veer naar het kompas terug. Daarby verbaasde ik er mij geheel niet over, toen il: aem te gen de verschansing geleund, met het ge laat naar het Westen gekeerd, cirkelvor mige bewegingen in de lucht zag maken met zyn staf. Ik hield dit voor een van zyn religieuse ceremoniën en ging aar het dek salon om het logboek by te werken. Toen ik het huttendek verliet, wai. het het mooiste weer van de wereld, doch toen ik, nauwe lijks 10 minuten later weer boven kwam bleef Ik als aan den grond genageld staan, want vanuit het Westen kwamen dreigend- vale onweerswolken opzetten, die berucht zijn als voorboden van naderend onweer. Ik had nog juist den tijd om den kapitein te waarschuwen, toen de. eerste bui ons reeds overviel. De storm zwol aan tot een orkaan, die ons met woedend geweld voor zich uit joeg. Geweldige stortzeeën sloegen over het dek en maakten in minder dan geen tyd ons schip tot een hulpeloos wrak, dat stuurloos in de richting van de Schotsche kust werd voortgesleurd. A' dien tyd stond de Yogi met zyn staf bezwerende bewegingen te maken naar de zijde, vanwaar de storm kwam, zonder dat wij in het minst begrepen, wat dat te be- teekenen had. Meer en meer naderden wij de. rotsach tige kust van Schotland totdat wij duidelijk het woedend geweld van de branding kon den hooren, die ons het naderend einde aan kondigde. Nog even kwam er een zwakke straal van hoop in ons hart, toen de storm een oogenblik in kracht verminderde en wy gelegenheid kregen de kluiverzeilen aan de overgebleven stomp van den vooimast te hijschen. Reeds haalden wij verlicht adem, omdat wij nu mochten hoopen ongedeerd aan de Schotsche klippen voorbij te komen. Jack stond aan het roer en ik snelde op hem toe om hem by te staan en, of de duivel er mee speelde, juist nu alles van het roer afhing, scheen dit vastgeklemd te zitten. Met ver eende krachten probeerden we, Jack en ik, het rad te draaien, terwyl het onheilspel lende gezang van de branding al nader en nader kwam. Met bovenmenschelyke in spanning wierpen wij ons voor een laatste wanhopige poging op het roer toen er plot seling vlak bij ons een grinnikend spot lachen klonk. Jack werd er als het ware door omgetrokken en wij zagen den Yogi voor ons staan. Jack staaru" r.et bloed- doorloopen oogen als een bulldog, gereed tot den aanval in het glimlachende Hindoe gezicht. De Yogi echter stond in zijn volle lengte opgericht voor hem. „Sahib kapitein", klonk zijn stem boven het gehuil-van den storm, „tóen ik u verzocht een landing aan de Schotsche kust te maken, zei u, dat alleen een storm u daartoe kon dwingen. De krachten, dié u hebt opgeroepen..." Ver der kwam hij niet. Jack's yzeren vuist kwam als een moker midden op het leeren gezicht neer. De Yogy tuimelde achteruit, sloeg over de verschansing en stortte in de kokende golven. Tegelykertyd deed een ge weldige schok het schip kraken. Als door een reuzenhand opgenomen, verhief zich het ten doode gedoemde WTak in de lucht en werd op de rotsen te pletter geworpen. Te midden van de neerstortende wrakstukken voelde ik mij gegrepen door een groote golf die mij letterlijk op het land neerkwakte. Toen ik pijnlijk en gekneusd over al mijn leden, weer op de been krabbelde, zag ik de drie Brahmanen het land in stappen. Zy wandelden n hun langgolvende, witte ge waden zoo kalm daarheen, alsof ze niet juist met ons in het water hadden gelegen. De lucht was plotseling opgeklaard. En in den gloed van de zon scheen de kristallen knop van den ouden Yogi hoonend alle kleuren var. den regenboog uit te stralen, totdat de drie ge talten in het gebladerte van een elzenboschje verdwenen. D geheele bemanning van de Rosalinde werd vol builen en schrammen, doch zonder ernstige kwetsuren aan land gespoeld. Al len waren gered, alleen Jack hebben wy nooit weer gezien. E IN1/ E. ■.Wanneer kan ik in Edinburgh aanko- men?" vroeg rahmaan. „Tja" rekende Pe- lersor., „als de wind zoo blijft, zijn we in v'jf dagen in Bergen. Vandaar kunt U in ee" dag of twee, drie in Edinburgh komen, daarvoor zijn er stoonrbooten genoeg". „Oh", er kwam een trek van teleurstel- llng op het tanige "Zicht van den ouden Y°gi. „dat wordt dus in het gunstigste ge val een week. Er .3 my buitengewoon veel aan gelegen, in drie dagen in Edinburgh te zfjn. \nders kom ik te laat voor ons pro ces tegen een paar Hooglanders, die uit °uzen tempel een kostbaar relikwie hebben geroofd. Als ik niet -ydig met het bewijs- materlaal verschyn, dan is dat stuk, dat van onsuiatbare waarde is, verloren. Kunt TJ niet aan de Schotsche kust een tüsschen- anding maken, om my te ontschepen? Ik •vil gaarne alle kosten betalen, kapitein '-ar Peterson weigerde categorisch: geen kiloonlng, hoe hoog ook kon nem bewegt. door een tusschenlanding het prachtige snelheidsrecord van deze reis te bederven

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 17