O Radio- programma NS FOTONIEUWS Op en om het Binnenhof. Wcekkroniek Paaschrust op het Binnenhof. - De nieuwe Tariefwet zonder slag of stoot aanvaard. - Vrucht van samenwerking. - Toch nog vrijhandelsland Een billijke wijziging der Armenwet De Statenverkiezingen. - - P Teekens om sneller te gaan rijden Den Haag, 11 April '35. In de komende „Stille Week", zal er geen Kamerzitting zijn en ook deze week heeft het a.s. Paaschfeest reeds zijn stempel op de Bin- nenhofferij gearukt. Het Lagerhuis ging j.L Dinsdag al op recès en van de Eerste Kamer is bekend geworden, dat de eerstvolgende ver gadering zal vallen op 24 dezer. De Tweede opent eerst weer in Mei hare deuren. Vóór het zoover is, zal naar bekend werd het groote bezuinigingsontwerp wel zijn in gediend, waaraan de leden aanstonds in de af deelingen een vette kluif hebben In haar eenige zitting van deze week heeft da. Tweede Kamer met bekwamen spoed een serie ontwerpen afgedaan, waaronder een wet school, welke in vioeger dagen stellig een storm van critiek en verzet zou hebben ontketend. Maar men heeft zoowaar beleefd, dat een gloednieuwe Tariefwet nog wel met een verhoogd percentage (gemiddeld van 8 op 12 pCt.!) niet alleen weinig discussies verwekte, doch ten slotte zelfs zonder stem ming onder den presidieelen hamer door- glipte. Minister Oud die de wetsvoordracht verdedigde verklaarde dan ook aan het begin van zijn antwoordrede (dit in weerslag op een zacht verwijt van den heer liegen) dat hij tien jaar geleden zeer zeker nimniei geloof zou hebben gehecht aan de voorspel ling, dat het Kamerlid Oud nog eens als mi nister zou komen met een nieuwe Tarief wet, welke het tarief van invoer niet onbelangrijk verhoogt. Als een tweede bewijs, hoezeer de omstan digheden in Nederland veranderd zijn, mag gelden het feit, dat de heeren Vliegen (s.d.) enKortenhorst (r.k.) ongeveer gelijk over het wetsvoorstel oordeelen, vertegen woordigers van richtingen, die vroeger v°°' al óp het stuk der handelspolitiek zoo hee ver van elkaar af stonden. De oorzaak der betrekkelijk korte 'scu' sits moest niet alleen gezocht worden bj zoozeer gewijzigde internationale si ua op handelsgebied, maar ook bij e m tengewoon-uitvoerige en -degelijke wijz waarop de commissie van voorbereiding e commissie-Lovink) een en ander „pas- aal heeft gemaakt. Insiders weten, welk ee schat van parlementair werk aan de standkoming van het ontwerp werd hts ee hoe men alles heeft gedaan om de wensc en en verlangens van handel en industrie e leerén kennen en te verwerken in de gepro jecteerde regeling, die oorspronkelijk z(j door de Regeering werd Ingediend 11 nB zoo aannemelijk niet was dan op t ein< Hier heeft men nu een staaltje van „ai eit achter de schermen", welke doorgaans aa de attentie van de massa ontsnapt. Wat nu de gevoerde openbare c i aa( kingen betreeft, de heer Vliegen wees erop, dat het nieuwe tarief reeds de facto best. wel door middel van Regceringsmaatrege- fcn via ue bekende machtigingswet. achtte hij van gewicht, dat de i eeds sin ongeveer een jaar ingevoerde tariefmaatrege len nu wettelijk zullen worden vastgesteld. In dit verband vroeg hij zich af, of het leg gen van een zekere tijdelijkheid in de wet niet aanbevelenswaardig is? De minister had in de schriftelijke stukken gezegd, dat de verhooging een zuiver fiscalen maatregel beteekent, maar de afgevaardigde kon er ten slotte niet anders dan een protec tionistisch streven in zien, hoewel hij helaas moest erkennen, dat het voorgestelde onver mijdelijk is. Zooals reeds gezegd, dr. Kortenhorst kon naar hij verklaarde de rede-Vliegen voor negentig procent onderschrijven. De af gevaardigde liet niet na toch even te her inneren aan den tijd, toen men van ,,Ouchy" wie denkt nog aan dat met veel vreugde ingehaalde tractaat? - heel wat venvacht- te, toen men minister De Geer liet struike len over 30 opcenten op het tarief, toen de heer Kortenhorst voor een soort protectio- nistischen boeman werd aangezien. Mr. Kortenhorst (en naderhand ook de heer Ketelaar) vroeg van den minister de toezegging, dat hij opnieuw een ernstig onderzoek zal instellen naar alle nog be staande klachten uit het bedrijfsleven, om naderhand zoo noodig met wetswijzigingen te kunnen komen. De afgevaardigde bleek er van overtuigd, dat de Regeering spoedig zal moeten komen met voorstellen, welke het omgooien van onze huidige handelspolitiek beteekenen, waardoor een „full dress debat" over deze aangelegenheid geboren kan wor den. Men weet, dat Nederland momenteel ondanks het verhoogde tarief en in optima forma een vrijhandelsland is, want vergelij ken wij de thans geldende tarieven met het buitenland, dan verzinken de 12 pet. zoowat in t niet! Niet onbegrijpelijk was, dat de heer Kor tenhorst terloops den raad gaf, ook het ver drag van Oslo maar ijlings op te zeggen. De practijk heeft doen zien, dat van de contrac tanten slechts Nederland zich aan de af spraak gehouden heeft; alle andere deel nemers hebben gedevalueerd zonder eenig voorafgaand overleg. Minister Oud roemde in zijn antwoord na drukkelijk de werkzaamheid der genoemde commissie-Lovink en bleek voorts verheugd,; dat men geen critiek had geleverd op het, reeds via de machtigingswet invoeren van het nieuwe tarief, wat noodig was geweest, I daar de Regeering snel moest handelen. j ZExc 'verklaarde zich volkomen bereid alsnog wijzigingen der wet te bevorderen als de noodzakelijkheid blijkt. En wat betreft de eritiek van den heer Vliegen, als zou de mi nister met de verhooging wel degelijk pro tectionistische oogmerken hebben gehad, ver- Waarde mr. Oud. dat ieder tanef natuur- J k een tendenz van bescherming heeft, ook a bedoelt men dat niet. Naar mr Oud onder streepte is Oke heffing zuiver f.scaal als wordt ingesteld met geen ander doel dan het stijven van de schatkist Voor tijdelijkheid van de wet voelde de be windsman niets. Men heeft hier namelijk te maken met een geheel nieuwe Tariefwet en daarom is het ook practisch onmogelijk latei- weer op de oude van '24 terug te vallen. Hiermee was het debat geëindigd! Zonder stemming ging de Kamer met het gebodene accoord. De heeren Wijnkoop (comm.) en Sneevliet (r.s.) lieten hun tegenstem aaii- teekenen. Dat zijn nog eens taaie vrijhande- laars! Het grootste deel van den middag is heen gegaan met het afdoen van een reeks ont werpen, waarvan de voornaamste wijzigingen waren van de Ongevallenwet, van de Inva- 8.55 Gramofoonpl. liditeitswet, van de Beroepswet en van. de 9.00 Voetbalnieuws, postduivenber. wet tot regeling van het Armbestuur. 9.05 Tuinbouwpraatje. Laatstgenoemde materie had tot strekking, i 9.30 Orgelspel J. Jong. twee onbillijkheden weg te nemen. Er zijn na- 9.45 A. Pleysier; Van staat en maatschappij meljjk gemeenten, die stichtingen bezitten 10.30 Kerkdienst u. d. Ned. Prot. Bond te ZONDAG 14 APRIL. Hilversum, 301 M. 8.55—10 00 VARA; 10.30 VPRO; 12 00 AVRO; 5.00 VARA; 8.00 AVRO. voor meer duurzaam verblijf van geesteszie- ken en nu gebeurt het, dat verpleegden arm lastig worden en dan op steun der bedoelde gemeenten zijn aangewezen. Het ontwerp wil J nu de gemeente treffen, waar de verpleegde laatstelijk woonde. Vervolgens bestaat momenteel de regeling, dat bjj verkeersongevallen de gemeente, waar het ongeval geschiedde, ook de verpleegkos- ten enz., van het onbemiddelde slachtoffer betalen moet. Een gemeente als Overschie b.v., waar nogal eens ongevallen gebeuren, heeft van de thans nog bestaande regeling meermalen de wrange vruchten moeten pluk ken. Schiedam. Voorg.: Dr. L. J. v. Holk. 12.00 Klokkenspel en Uurslag v. d. Ned. Herv. of Sint Gu iulakerk te Lochem. 12.01 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 1.30 Bach's Matthaus-Passion, m.m.v. solisten, Toonkunstkoor, Jongenskoor „Zanglust", (Dir. W. Hespe) en het Concertgebouw orkest o.l.v. Prof. Dr. W. Mengelberg. 4.30 Gramofoonpl. en verslag v. d. wedstrijd D.W.S.—Ajax. (Om 4.45 Vaz Dias). 5.00 Gramofoonpl. 5.15 Zang Celine Lichtenstein. 5.30 Voetbaipraatje. 5:45 Vioolrecital J. v. Kinsbergen. Het ontwerp beoogde ook in deze gevallen 6:00 Rep. v. d. Int. Zwemwedstr. te R'dam. die gemeentenaansprakelijk te stellen, waar 6 20 Sportnieuws. het verkeersslachtoffer zijn domicilie heeft. I 6.30 „Leven in dezen tijd", tekst van Kastner, Dat is natuurlijk veel redelijker! De ledenmuziek Nick. M.m.v. VARA-Tooneel, Drees (s.d.), mej. Meyer (r.k.), v. d. Heide:! VARA-Orkest, gem. koortje en solisten, (s.d.), Snoeck Henkemans (c.h.), en Van Leiding: W. v. Cappellen. Dijken (a.r.), gingen gaarne met het gebo- 8.00 Vaz Dias. dene accoord. En ook dit ontwerp haalde8.15 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. zonder meer de eindstreep. Toen brak het moment aan, waarop de agenda uitgeput was en president mee deelde de Kamer te verdagen tot „vermOe- jOmroeporkest o.l.v. delijk" zei hij Dinsdag 7 Mei a.s. Een' A- Pöth (viool). het koor van de „Opera-Vereeniging", o.l.v. H. v. Wielink. 9.00 Tegenlichtopname. A. v. Raalte, m.m.v. Paaschrecès van een maand dus, waarin het afdeelingswerk aandacht komt vragen. In- tusschen zullen de verkiezingen van de Pro vinciale Staten hun beslag hebben gehad. Onmiddellijk van invloed op het parlemen taire werk zal de uitslag niet kunnen wezen, maar dat een eventueel onverwachte vér- schuiving in de verhoudingen zonder eenigen invloed zal zijn, is evenmin waarschijnlijk. Er werd dezer dagen herinnerd aan 1907, toen de Statenverkiezingen oorzaak zijn geweest, dat de rechterzijde in de Tweede Kamer een Regeeringscrisis aandurfde. De situatie mag thans geheel anders wor den genoemd, het Crisis-kabinet steunt op de vijf groote partijen en stroomingen, kan dus niet worden verzwakt door mutaties in die gelederen. Alleen ernstige verzwakking van het „Regeeringsblok" zou wel eens conse quenties kunnen hebben. Wie meent, dat de huidige Regeering heen moet gaan, dient doordrongen te zijn van de groote verantwoordelijkheid, welke hij mede draagt, want ons land kan vergeleken worden met een schip in de branding en men weet, dat het veranderen van kapitein in zulke omstandighedeneen noodsprong is! Parlementariër 9.45 Orgelspel P. Palla. 10.05 Radio-Journaal. 10.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.20—12.00 Dansmuziek (Gram.pl.). Huizen, 1875 M. 8.30 KRO; 9.30 NCRV; 12.15 KRO; 5.00 NCRV; 7.45—11.00 KRO. 8.30 Hoogmis. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst u. d. Ned. Herv. Kerk (Prin- sekerk) R'dam. Voorg.: Ds. J. J. Stam. Or gel: J. C. de Graaf. Hierna orgelspel. 12.15 Orkestconcert en Gram. 2.10 Lezing. 2,30 Passiespel. 4.40 Gram.pl. 5.00 Kerkdienst u. d. Geref. Kerk (Molen- straatkerk) te Assen. Voorg.: Ds. B. A. Bos. OrgeiR. Benes. Hierna Geref. Evan gelisatiezangkoor o.l.v. R. Benes. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie, gevaarlijke 1 810 Vaz Dias 8.15 Orkestconcert en Gram. 9.15 Solistenconcert. 9.25 Gram.pl. 9.35 Orkestconcert en Gram.pl. 10.20 Vervolg solistenconcert. 10.30 Vaz Dias. Gram.pl. 10 40—1100 Epiloog. .MAANDAG 15 APRIL. Hilversum, 301 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 8.00 „Orvitropia" o.l.v. J. v. d. Horst. 8.45 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 E. Walis en zijn orkest. 10.45 Declamatie. 11.00 De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. 11.40 Vervolg Declamatie. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 „De Zonnekloppers" o.l.v. C. Steyn, m.m.v. Gaby Ehrhardt (zang). I.45 „De Fliéref)uiters" o.l.v. E. Walis. 2.00 Duo de Ponty en Grammofoonpl. 2.30 Orgelspel C. Steyn. 3.00 Voor de vrouwen. 3.30 Cellorecital J. Aerts." 4.00 Gramofoonpl. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 „De Schalmei" o.l.v. P. Renes. 5.15 Dubbel X-ensemble o.l.v. C. Steyn, m.m.v. Pat Mill'er (zang). 6.00 Strijkorkest o.l.v. E. Walis. 7.10 E. Boekman: De Godsdienst van het Nederlandsche Volk. 7.30 Volksliederenzang door Berthe Seroen, a. d. vleugel: F. de Nobel. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Vaz Dias. 8.10 „Saul", Oratorium van Handel, m.m.v- „De Stem des Volks", de H.O:V. en solisten. Leiding: A. Krelage. 9.30 Causerie Dr. L. Heyermans. 9.45 E. Walis en zijn orkest. 10.25 Vaz Dias. 10.30 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. II.00 Fragm. „Spoken", Ibsen, bew. v. Cap pellen. M.m.v. het VARA-tooneël o.l.v. W, v. Cappellen. 11.3012.00 Orgelspel door J. Jong. Huizen, "75 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. A. C. Diederiks. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Causerie A. J. Herwig. 3.15—3.45 Kniples. 4.00 Bijbellezing Ds. T. J. Hagen, m.m.v. sopraan en orgel. 5.00 Gramofoonpl. 5.30 Zang door H. Ludo'ph (sopraan), a d. vleugel: W. Rettich. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Vervolg Gramofoonpl. 7.30 Vervolg Vragenuur.- 8.00 Vaz D as. 8.05 Concert H. v. d. Horst Jr. (cello), T. v. Dongen (hobo) en F. Kloek (orgel). 8.4" Lijdensmeditatie door Ds. J. H. C. Kam steeg. 9.15 t<iamofoonpl. 9.45 Vaz Dias. 9.50 Het Haydn-kwartet m.m.v. R. Gall (klarinet). 11.0012.00 Gramofoonpl. De studenten van de Technische Hoogeschool te Delft bezichtigden, onder leiding van Ir. Kooimans, de hefbrug van de Koningshaven te Rotterdam. Donderdagmiddag werden te Wezep (Geld.) twee groote boerderijen door een brand verwoest. Het stoffelijk oversohot van den heer H. L. A. Briel, die is omgekomen bij de Leeuwerik-ramp, wordt te Ginneken ten grave gedragen. DINSDAG 16 APRIL. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ensemble Francis Keth. 11.00 Causerie mevr. R. Lotgering-Hillebrand. 11.30 Francis Keth. 12.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. I.40 Pianorecital P. J. W. de Kleer. 2.e00 Orgelconcert P. v. Egmond Jr., m.m.v. Toos Schleyer (sopraan). 3.004.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO o.l.v. Ds. B. J, Aris. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU. Dr. J. Romein: Grondstoffen en Politiek. III. Rubber. 7.00 Disco-nieuws. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Erna Saek (sopraan). 9.00 Het Lyra-Trio. 0.25 Optreden van „The Song Singers". 9.45 „Peter Voss, de millioenendief", hoor spel van H. Freundt Leiding: K. Kleyn. 10.35 Ensemble „Pali", uit Astoria, A'dam. II.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 4 00—5.10 HIRO. 8.00—9.15. en 10.00 Gramofoonpl. 11.0012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 HIRO. 5.10 Orkestconcert en gramofoonpl. 6.40 Cursus. 7.15 Lijdensmeditatie. 8.15 Vaz Dias. 8.20 Koorconcert. 8.50 Symphonieconcert. 9.10 Zang. 9.25 Symphonieconcert m.m.v. pianosolist. 10.00 Gramofoonpl. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Symphonieconcert. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Snelheidsvermeer- Snelheidsvermeer dering voor ver- dering voor ver keer, dat den agent keer, dat den agent van links nadert, j van rechts nadert. De begrafenis van vijf slachtoffers van de Leeuwerik-ramp oP de begraafpiaats Zorgvlied te Amsterdam. - Aan de groeve. Sir Robert Vansittart, onder-staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, met Walter Runciman, vóór zijn vertrek naar Stresa. Scheveningen bereidt zich voor. Niettegenstaande kondigen, dpet men te Scheveningen reeds zijn best, mogelijk de weersomstandigheden alles, behalve den zomer aan- hetvoor de toekomstige badgasten zoo aangenaam te maken.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3