Gunstige wending te Stresa. Zoo naar? M. KLERCQ ZOON *Wat wilt 11 TPaa* aam wc IIRLDHRSCIIR COURANT VAN ZATHRDAG 13 APRIL 1935. BUITENLAND pe kranienverkoopers. - Een activist. De rouge en lippen Stift slaan ook °P —«.„„Rn. Ue De g' IAKKËK1JES Verlenging van den militairen diensttijd in België. Roosevelt tegen leeningen aan oorlogvoerenden? Een Fransch-Italiaansch militair bondgenootschap. Een buitenlandsch journalist uit Duitschland uitgewezen. De goudclausule in België. GROOT RUSSISCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Hitier wil toetreden tot een norvagressie-pact voor Oost-Europa. Mussolini pleit voor Oostenrijks vrijheid. Hl verchroomde garnituren GEMENGD NIEUWS Binnenland. Het vuurgevecht te Oss. Vechtpartijen te A msterdam De vele ongevallen op den rijksweg Alkmaar-Den Helder. Buitenland. Ernstige ongelukken bij de Japansche marine. tu/HRPF RI-AO f amine> - De Grootbanken. farhtin j_ 1 [ülden slaat zich prachtig door de branding j„ de winkels van Antwerpen wijken de „rijzen, die in de etalages genoteerd zijn, on danks dat de franc „geknipt" is, nog niet 'el af van de prijzen die vorige week ge vraagd werden. Een franc is een franc ge bleven!... Dat denken ze, maar... evenals de jjeldersche vischhandelaar het direct terdege „icrkte, dat hU maar 18 franc van 5 cent y 140 en niet 28 francs 7 cent 1.96, voor zijn waar ontving, en in 't vervolg wel jal zorgen dat hem dat niet meer gebeurt, zoo zal ook de Belg terdege merken dat hij „u voor veel artikelen maar vijf in plaats van geven cent uit zijn zak kan tasten en dat die toch zeven kosten. Daar heb je den ltrantenverkooper, vlak bij de groot e statie. Voor den ©ogenblik, zjjn de Belse Ga- getten nog niet dierder geworden, alleenig moar de Ollandsche en Engelsche Gazetten. Alles slaogt op zegt de kiosman grimmig, navenant of 't van boiten komt of niet hé? Elk artikel op zijn eigen hè? Vroeger kostte de Telgraaf ier 2 frankskes. da was 14 Ol landsche centen, as .ve 'm nou daveu. geven beste vriend, kost ie m&or goed negen cent; das net zoo dier als in Olland en dat goat toch niet meer! D'r is zooveel port en vracht op, dat begrijpt ge van eigen hé? Maar de Belse kunnen nog veur andere dingen als een Gazette straks meer betolle! We kunnen niet meer koepen uut O land, en niet uit France. Twee kantoormeisjes gichelen. Dat de bladeren dierder worden, is niet zoo erg, zeg gen ze, de Gazet liegt toch alles: Vandaag staot in de Gazet dat Theunis een goed man neke is en morgen twiesten ze met 'm. Die Gazet ken je niet geloiven, of die nou op- slaagt is niet erg, maar zie je, voor de rou ge en 't lippenstift daorvoor motten we ok meer en dat is veul erger... Een taai dat Vmanisch zeg ik tegen een meneer, die in het „Laatste Nieuws" had staan te lezen... 't Is toch een aardig dialect. De man van 't „Laatste Nieuws" schudt verachtelijk het hoofd... Vlaamsche taal, ier, in Antwerpen zegt hij... en dat durven Jullie Ollanders schoon Vlaomsch te noemen, dat mengelmoes? La ten de Ollanders zich niet verbeelden Vlaauisch te kennen. Onze Vlaamsche taal is mooier, staat hoogcr dan jullie Nederlandsch. Jullie hebben 't geluk gehad niet verfranscht te worden, wij Vlamingen hebben gevochten wat wij konden voor de Dietschc taal, moar de dijk is bezweken. De Walen nenic de over hand. Wat motten we Ier in Vlaanderen met rouge uit Frankrijk, wat moeten ier de meis jes zich als poppen verven? We zjjn toch niet Franskiljon! We zijn Vlamingen! Wat geeft 't of onze frank kapot is, das maar geld. Onze taal die gaat kapot... en de Walen spe len den baas... dat is veel erger, zeg dat maar in Oiland... Ngdig loopt de man van de kiosk weg. Wie is die meneer vraag ik stom ver wonderd. De meisje gichelen... Maar de kranten- verkooper zegt ernstig. Hij het gelijk, zekers, menier. Dat kleine manneke heb 't toch moar schoon gezegd, 't Is een bekende Vlaamsche aktivist. Ze hebben 'm in België ter dood veroordeeld, omdat ie Aktivist was, moar toen is ie naar Olland gevlucht... Later toen de Vlamingen amnestie hebben afgedwongen, la tie begenadigd en teruggekeerd, maar 't is een eerlijke kerel, hg is fel op de taal en moet niets van de Walen hebben. De prijzen in de etalages zjjn niet duur. De eieren kosten nu nog 3 voor 1 franc, dat •3 in Hollandsch geld ruim 1% cent per stuk. De Belgische kippen leveren en er is nog oude buitenlandsche voorraad, maar zoo 8traks zullen de Belgen voer uit 't buitenland moeten koopen, niet alleen voor zich zelf, maar ook voor hun dieren. Wordt ge weer gekweld door die nare pijnen, waardoor Ge Uw werk niet meer kunt blijven verrichten. Neem nu toch eens één of twee "AKKERTJES'' die Uw pijnen zullen verdrijven en U ook in deze dagen fil en opgewekt zullen maken. Ned*rlandsch Ongeëvenaard tegen Hoofd- ucC pijn, Kiespijn, Neuralgie, Ze nuwpijn, Vrouwenpijnen, enz. i'er 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker üumont AKKER-CACHETS Vraag, ook: „Laxeer-Akkerljes", de nieuwe v'nding van Apotheker Dumont tegen ver popping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. bercj'^if6261!1® eslaminet (Belgische her- men in ^Y P°»tieke tinnegieters, „the bier 7.> n S achter hun groote potten PÜD dat - r ZUlke zware wolke" uit hun hoor ÏÏVL ro°k haaSt kunt sniJden- Hier je echt gezellig, sappig Vlaamsch klap- over ',i! jk °Ver de Portiek, natuurlijk Th(,,,n.e ge te franken van Zeeland en dus zijn 1 Wer iS n0g niet opgeslagen, 'Jn hier veel voorstanders van deva luatie, en als ze mijn Hollandsch hooren zeg gen ze: b Allevel, is 't waor, dat ze in Rotterdam benauwd zijn, dat Antwerpen ze kloppen gaotDat was toch maar schoon manneke, at Van Zeeland de frank lager bracht. Nou kenne ze in Rotterdam niet tegen ons op hé? in de Kamer van Koophandel in Rotterdam zitten ze maor te peize hoe ze dat recht moeten brengen. De Ollandsche Gulden goat er morgen ok an, menierke, ik zou d'r maor ier bier voor koepen ons een pint geven, 't Is nou best in België, 't blaift allemoal goedkoope prais. Ze meugen de huur niet op slagen en in de Nationale Bank zijn milliarden frankskes meer binnengekomen in dekking. Gegapt zeg ik, 't was een heffing van 30 ineens en al ze nu nog de huur niet mogen opslaan, dan zal 't over een paar maanden toch moeten gebeuren om dat niet alleen 't levensonderhoud van het individu, maar ook 't onderhoud van onroerende goe deren duurder wordt. De buitenlandsche goe deren worden 30 duurder, onvermijdelijk. Nu zijn alle arbeiders 30 op hun loon ge kort, straks zullen de loonen iets stijgen, maar geen 30 ik vind 't voor de arbeiders dezelfde strop als voor de bezitters. Dat hebbe ge schoon gezeid zegt de juf frouw van 't estaminet, 't wordt ommers alle goar duurder, de jenever uut Schiedam, de Fransche cognac en vanzelvers de klont zeu- ker ook! Ik heb Zondag 12 pinten bier gedronken zegt een dikke stamgast o jo, ik denk: zoo lange ik dezelfde kwantiteit krijg voor me schoone franskes moet je 't waarnemen, Waarom zou ik 't niet waarnemen? Hebben de banken, die in diffilcutasie wa ren, 't ook niet waargenomen en dik ook? Vorige week waren ze allegaar passief en nou in één formidabele klap jo komen ze op papier weer actief. Maor in mjjn portmenee kan ik blijven tasten, zegt knorrig een vrachtrijder uit Gent. 't Is allemaol oitstel van de kop afhakken, de suiker en boter is al twee maol opge slagen. Mijn vrouw heeft van de week 40 flesschen olie, 5 kilo peper, 7 paraplus 300 eieren, 10 paar schoenen gekocht, zoo bang was ze dat alles zou opslagen. De menschcn haolden hun geld uit de banken, om maor te koepen en dat noemen ze ier: De crisis is gedaon! Ier hebt ge de Gazet Jefke, in de Gazet stoat 't immers, d'r is geen crisis meer en niks wordt er opgeslagen. Pak jij de beura- gazet manneke, repliceert Jefke, pak de Beursgazet en vergelijk de koersen met Pa- rie, pak 't Fransche geld en de Ollandsche gulden dan zie je dat ons geld drek i3. Als je de beursgazet inkijkt, dan val je om en as ge main niet gelooft, hoeft ge main d'r niet naor te vraogen, moar voor ons goeie frankske ken je nog maar een klein beetje meer krijgen ,en of v. Zeeland zegt, dat 't niks kostelijker zal worre, ik zeg: Manneke je zal motte betolle, mee betolle an de formi dabele klap van de franc. Luid rumoeren de stemmen in de estami net. De politiek doet opgeld. En de een haalt van Zeeland neer, de ander zegt deftig: Bel gië is de proefballon van heel de wereld en de andere landen kijken wat wij er van ma ken. Op een van de groote banken hier is het een gewirwar van bezoekers. Met groote pak ken effecten zit de clientèle aan groote tafels en sorteert veel Belgische staatspapieren. jlc heb ze vastgehouden ze waren met goudclausule, hoor ik een man voor het loket zeggenmaar in de Gazet staat, dat Van Zeeland plan heeft de goudclausule niet te erkennen en dan ben ik 30 armer. Heeft Van Zeeland het recht, dat te doen...? De bankbediende haalt de schouders op... hij moet hier het antwoord schuldig blijven... afwachten, wat de j eeren doen. Langzaam loop ik door het bankgebouw om een Nederlandsch Bankbiljet van 10 te wisselen. Ik krijg 195 Belgische francs ben hier een Richard, een rijk manwant mijn biljet van 10 Hollandsche guldens is se dert eenige dagen30 meer waard voor de Belgen, en dat zegt mij genoeg. Op de gulden kan de Hollander arm en rijk koersen. Die schommelt niet, zooals de speculanten het maar al te graag willen. De gulden is nog geen vodje papier, dat van den eenen dag op den anderen van waarde verandert. Onze verantwoordelijke ministers mampu- leeren niet die zijn huiverig, om het pen- ninske der weduwe aan te tasten. Als karakterlooze speculanten meenen het zelfde spel met ons betaalmiddel te kunnen snelen dan moeten zij altijd afdeinzen, met bebloede koppenDe gulden laat niet met zich sollen. - die slaat zich best door de branding,dit is in de dagen, die nu ach ter ons liggen, duidelijk gebleken. Nu opnieuw, ten tweede male in kort tijds bestek een aanval op ons betaalmiddel wordt tredaan heeft de Nederlandsche Bank nog maals getoond, dat Nederland, wat de munt- auacstie betreft, baas wil blijven m eigen huis. Opnieuw is het disconto verhoogd Onze frulden moet veilig gesteld worden, dat is het belang van Holland. In de Woensdag gehouden vergadering van de Kamercommissie voor militaire aangele genheden is de mogelijke verlenging van den militairen diensttijd ter sprake gekomen. Vol gens de Vingtième Siècle heeft de minister v. oorlog gezegd, dat het onmogelijk was te zeggen, dat de omstandigheden het niet nood zakelijk zouden maken wijzigingen in het be staande militaire statuut aan te brengen. Het vraagstuk wordt ernstig bestudeerd, maar het is niet waarschijnlijk, dat de regee ring er aan denkt onmiddellijk maatregelen te nemen. In sommige kringen gelooft men, dat Roo sevelt voorstander zou zijn van het verbieden van het verstrekken van leeningen aan oor logvoerende mogendheden of hun onderdanen. MALAISE-BESTIUJDING DOOR WERKVERRUIMING. President Roosevelt vol goeden moed. President Roosevelt heeft verklaard, dat hij het mogelijk achtte met behulp van de nieuwe werkverschaffingswet het land uit de crisis te halen, zonder volledig gebruik te maken van het beschikbare bedrag van 4.880.000.000, waarvan hij hoopte, een aan zienlijke som in de schatkist terug te kunnen storten. Er zal thans begonnen worden met de uitbreiding van het crediet voor het Ci- vilian Conservation Corps, de organisatie die een groot aantal werkkampen heeft inge steld en ten behoeve waarvan 1260 nieuwe kampen zullen worden ingericht. EEN NIEUWE ANTI-SEMIETISCHE CAMPAGNE IN DUITSCHLAND? Correspondenten van Engelsche bladen te München hebben Donderdagavond naar Lon den gemeld, dat Donderdagmiddag te Mün chen plotseling overal roode plakkaten zijn aangeplakt die een nieuwe anti-semietische campagne beteekenen. Een der opschriften luidde: „Hoe lang zal dit ras van moorde naars en bandieten nog in de hoogste finan- cieele en bedrijfscartels in Duitschland de lakens blijven uitdeelen?" Een ander: „Wanneer zal het overige Europa ook leeren inzien dat Joden in ons werelddeel even over bodig zijn als ratten op een graanzolder?" Het blad Oeuvre bevat de volgende onthul ling over plannen voor militaire bondgenoot schappen. Eenige dagen geleden, aldus het blad, heeft Mussolini aan de Quai d'Orsa voorgesteld een Fransch-Italiaansch militair bondgenoot schap te sluiten ter verdediging van Oosten rijk. Dit bondgenootschap zou min of meer vast omlijnde beloften inhouden dat Rome met de Kleine Entente, en met de Balkan-Entente, dus met de nabuurstaten va» Oostenrijk, militaire accoorden zou sluiten. De kwestie is, volgens 1'Oeuvre in den Franschen ministerraad uitvoerig besproken en de ministerraad zou Flandin en Laval in dit opzicht volkomen vrijheid van handelen hebben gelaten. Behrenz, de hoofdcorrespondent van de in Duitschland verboden Nationalzeitung te Ba zel, een journalist, die in kringen van zijn collega's hoog aanzien genoot, en tot de uitnemendste buitenlandsche correspondenten werd gerekend, heeft Donderdagochtend be vel gekregen het Duitsche rijk binnen 24 uur te verlaten. Behrenz had kort geleden een waarschuwing ontvangen uit het ministerie van propaganda met de toevoeging, dat men zgn werk daar nog vier weken zou aanzien. Deze termijn is nog niet afgeloopen. In de Staatscourant verscheen gisteren een koninklijk besluit, bepalend, dat de goudclau sule, voorkomend in huurcontracten, hypo theekovereenkomsten en leeningen tusschen particulieren afgesloten voor 31 Maart 1935, ongeldig wordt verklaard. Ingevolge deze overeenkomsten verschuldigde bedragen, kapi taal en interest moeten worden betaald in ge devalueerde francs. De verplichtingen, voort spruitend uit leeningen-, afgesloten of gegaran deerd door den staat, de Kongo-kolonie, de ge meenten of de provincie, blijven echter be houden. Acht inzittenden omgekomen. Ten Westen van het eiland Sachalin is een groot Russisch vliegtuig neergestort. De acht inzittende personen werden gedood. O De drie mogendhedcn-conferentie te Stresa heeft gisterenmiddag te ongeveer vijf uur een sensaiioncele wending geno men, doordat sir John Simon midden onder de Zitting het woord verlangde en mededeelde, dat hjj even te voren uit Berlijn bericht had ontvangen, dat rijks kanselier Hitier onder zekere voorwaar den zijn toestemming had gegeven toe te treden tot een Oost-Europeesch pact. Onder den indruk van dit bericht kwam kort daarop een compromis-resolutie tot stand nopens de procedure bij de behandeling van Frankrijks beroep op den Volkenbond naar aanleiding van Duitschlands opzegging van deel V van het Verdrag van Versailles. Hoewel beide feiten zeker nog niet alle moeilijkheden uit den weg ruimen, is te Stresa de stemming aanmerkelijk verbeterd en wordt met vertrouwen de dag van morgen, de laatste dag der conferentie, tegemoet ge zien. Gisterenmiddag heeft de Britsche gezant te Berlijn Sir John Simon medegedeeld, dat Hitier op een Engelsche vraag heeft geant woord, dat Duitschland bereid is om aan een Oost-Europeesch pact van non-agressie deel te nemen, zelfs ingeval enkele der andere deelnemers dit onder elkander zouden Willen aanvullen met verdragen tot wederzijdschen bijstand. Tot dusver had Hitier een dergelijke combinatie steeds gevaarlijk en bezwaarlijk geoordeeld. En ook nu nog zou men in Ber lijn liever zien dat de mogendheden zich tot non-agressie-verdragen bepaalden. Maar niet temin is Berlijn thans bereid om ook de com binatie te aanvaarden, op voorwaarde dat Duitschland ze voor zich zelf tot de non- agrcssie-verplichtingen kan beperken, en niet aan de wederzijdsche hulp behoeft mee te doen. Onder invloed van de gunstige stemming, die door deze verklaring, voor het eerst sedert het begin der conferentie intrad, kwam in den avond nog een accoord over de proce dure-kwestie i.z. Frankrijks beroep op den Volkenbond tot stand, nadat men gisteren morgen vergeefs gepoogd had een compro mis te bereiken en afgesproken had de kwes tie dan maar tot Genève te laten rusten. Britscli succes. Het compromis, dat tot stand kwam, is begrijpelijkerwijs zeer algemeen gehouden. Niettemin moet men er een groot succes voor de Engelsche politiek in zien, omdat het, naar wij voorloopig nog onder eenig voor behoud melden, hierop zou neerkomen, dat te Genève gc scherpe veroordeeling van Duitschland zal worden uitgesproken. Veeleer zou men, zonder den naam van Duitschland daarbij te noemen, zijn afkeu ring uitspreken over het eenzijdig opzeggen van verdragen door de contracteerende mo gendheden. Tevens zou een conventie wor den voorbereid, waarbij elke staat, die zich voortaan zou schuldig maken aan het een zijdig opzeggen van verdragen met strenge maatregelen wordt bedreigd. Debat over Oostenrijk. Ook ten aanzien van Oostenrijk werd een belangrijk debat gevoerd en zijn zelfs besluiten genomen. Mussolini nam hierbij de leiding der discussies en zette uiteen, dat de kwestie van Oostenrijks onafhankelijk heid de belangrijkste kwestie is, welke ter tafel is gekomen. Immers de vrede in Europa wordt hier het meest bedreigd. Het is dan ook een absolute noodzakelijkheid, dat ten aanzien van Oostenrijk zoo spoedig mogelijk een bevredigende oplossing wordt gevonden. De duce deelde mede, dat nog steeds onder handelingen over het Oostenrijksche garantie pact worden gevoerd en wel vooral met Duitschland. Hitier heeft wederom nadere inlichtingen ingewonnen bij de Italiaansche re geering, waarop binnenkort zal worden geant woord. De beslissing over het tot stand ko men van dit pact ligt dan ook uitsluitend en alleen te Berlijn. Militaire hulp? Naar wij uit betrouwbare bron verne men, schrijft „de Telegraaf", worden tus schen Frankrijk en Italië op het oogen blik onderhandelingen gevoerd over het verleenen van militaire hulp aan Oosten rijk, zoodra de onafhankelijkheid van dat land zou worden bedreigd. Niet te optimistisch! Door de sensatie van Duitschland conces sies i.z. het Oost-Europeesche pact, was het buitengewoon moeilijk, na afloop der confe rentie een duidelijk beeld te krijgen van de verwachtingen. Op de Engelsche, Fransche en Italiaansche persconferenties, die na af loop werden gehouden, werd eenparig ge waarschuwd tegen een al te groot optimisme, doch tevens werd er met nadruk op gewezen, dat men vandaag een belangrijken stap heeft gedaan in de goede richting. De af te leggen weg is echter nog lang en moeilijk, vooral in verband met de invoering van den alge- meenen dienstplicht in Duitschland. Natuur lijk moet het als een opluchting worden be schouwd, dat een scherpe veroordeeling van Duitschland zoo goed als zeker van de baan is. Illlll GROOTE KEUZE afgepaste weef- en vitrage-gordijnen, velours-gordijnen, in diverse tinten Bagdad Stores Houten-, koperen-, m bronzen- en Spoorstraat 8-10, tel. 206 De toestand van den getroffene nog ernstig. De toestand van den getroffene, den Tsjech A. G-, die in het groot ziekengasthuis in Den Bosch wordt verpleegd, is nog zorgwekkend. Donderdagmorgen is de kogel operatief uit het lichaam verwijderd. Deze was in den rug het lichaam binnen gekomen en in den buikwand blijven steken, na de ingewanden doorboord te hebben. Het slachtoffer heeft bij verhoor bekend, dat hij en zijn metgezel voornemens waren in de pastorie en r.-k. kerk te Teeffelen in te breken. Indien zij soms op politie mochten stuiten, zouden zij van hun wapenen gebruik maken. Verder bleek uit het onderzoek, dat beide mannen Dinsdagavond te Oss zgn aan gekomen en in een logement hun intrek na men, waar direct na het gebeurde door de politie huiszoeking is gedaan en de bagage van de vreemdelingen in beslag werd geno men, bevattende eenige maskers en inbrekers werktuigen. Mr. Van E verdingen, officier van justitie te 's-Hertogenbosch, heeft in gezelschap van den burgemeester en den inspecteur van po litie te Oss een onderzoek ter plaatse van het vuurgevecht ingesteld, waar vele leege hul zen van scherpe patroiy i zijn gevonden. De in beslag genomen parabellumrevolver, die waarschijnlijk in den oorlog in het Duit sche leger is gebruikt, bevatte nog 8 scherpe patronen. Aan de hand van papieren bij den getroffene gevonden, wordt nagegaan waar beiden, die steeds in eikaars gezelschap wa ren, den laatsten tijd hebben vertoefd. Waar schijnlijk is M. niet van Tsjechische, doch van Duitsche origine. Het onderzoek wordt voort gezet. Ken aanhouding. De politie te Broekhuizervorst (L.) heeft Donderdag een man aangehouden, die eenigs- zins beantwoordde aan het signalement van den voortvluchtigen R. M.. die Donderdag nacht in een vuurgevecht te Oss was be trokken. De verdachte, die Tsjech van geboorte is, werd gisterenochtend gevankelijk naar Oss geleid en daar op het politiebureau opgesloten. Hij is aan een streng verhoor onderworpen, doch lüj bleek niet de gezochte R. M. te zijn. Daar de aangehoudene echter in andere minder gunstige zaken betrokken moet z'jn, zal hij als ongewenschte vreemdeling over de grens worden gezet. Terreur van anti-fascisten. Gisterenavond waren eenige leden van de N.S.B. in de Indische Buurt te Amsterdam bezig met het verspreiden van geschriften. Op het Sumatraplein vormde zich een tegen hen zeer vijandig gezinde oploop. Aanvanke lijk wist de politie de groepen van elkaar ge scheiden te houden. Toen de anti-nationaal- socialisten op de hoeken van de straten spreekkoren aanhieven, en er van het publiek uit met steenen werd gegooid, greep de politie krachtig in. Zij wilde een man, die zich niet naar de aanwijzingen van een agent wilde ge dragen, arresteeren. Hij vluchtte echter de Makassarstraat in en liep een open staande deur binnen. Toen de agenten die hem achter volgden, hem gelastten naar buiten te komen, deed hij dit niet, waarop zij de huisdeur for ceerden. De man vluchtte daarop naar het dak, achtervolgd door de politie. Twintig huizen verder is hij op zijn vlucht door een dak gezakt en op een zolderportaal terecht gekomen. De bewoners waarschuwden de politie, dat daar iemand met een hoofdwonde lag. Hij werd gearresteerd en overgebracht naar het posthuis op den Zeeburgerdijk. Op het Javaplein en in de buurt daarvan was het intusschen zeer rumoerig geworden. Herhaaldelijk werd de politie er met steenen bestookt en moest zij de menigte met de wapenen in de hand uiteenjagen, waarbij ZÜ ook waarschuwingsschoten heeft gelost. Hoe wel er rake klappen zijn uitgedeeld, zijn er geen ernstig gewonden gevallen. Tegen elf uur was de rust weergekeerd. DE VOEDSEL-WEIGEREN DE ANTI-FASCISTEN. Die te Amsterdam eten weer. De 21 .in het huis van bewaring te Amster dam opgesloten Duitsche communisten heb ben Vrijdagmorgen het hun voorgezette ontbijt gebruikt, zoodat de „hongerstaking" blijkbaar tot het verleden behoort. RANGEERDER TE ARNHEM GEDOOD. De 44-jarige rangeerder W. v. d. B. te Arn hem is gisterennacht op het emplacement der Nederlandsche Spoorwegen in het z.g. Arn- hemsche Broek onder een rangeerenden trein gevallen. De man werd zoo ernstig gewond, dat de feuilletonPag. t Buitenlandsch Overzicht1 Bekend Tsjechisch vlieger, Novotny, verongelukt Ernstige ongelukken bij de Japansche marine. Bijna 50 dooden3 Brutale inbraak in den vischafslag 9 De vergiftiging te Nederweert. Dolle hond de oorzaak3 Een Fransch-Italiaansch militair bondgenootschap Een gunstige wending in dc confe- rentte te Stresa. Hitier geneigd toe te treden tot non-agressie-pact voor Oost-Europa De taifoon in de Philippijncn eischte 139 menschenlevens8 Er komt een fietspad op den rijksweg AlkmaarDen Helder De teraardebestelling van de slacht offers i'aw de „Leeuwerik" I Groote brand te Wezep. Twee boer derijen en 5 schuren een prooi der vlammen 3 Onmenschelijke moeder wervt haar twee kinderen uit ee*' rijdenden trein 8 Vuurgevecht tc Oss; een zwaar ge wonde 8 Omtrek-meuws6 Marktberichten Marineberichten11 Sportnieuws8 Zaterdag IS April. Propaganda-avond N. J. N., filmlokaal Am bachtsschool. Feestavond Sportvereeniging „Zeemacht", Casino, 8 uur. Soirée Korfbalclub „Elto", Musis, 8 uur. Zondag 14 April. Populaire Soirée, Musis Sacrum. Tom van de Stap en zijn 10 Witte Raven, 3.308 uur, Casino. Film: .Set leed van millioenen", Witte Bioscoop, half elf. Woensdag 17 April. Tooneelavond Vereeniging „Volksonderwijs", Casino, 8.15 uur. Dr. W. P „Aderverkal king, hart- en zenuwziekten, aandoe ningen vande nieren en de urinewegen worden in hooge mate ongunstig be- invloed door de coffeïne. Daarom is het echter niet noodig U het dage- lijksch genot van een paar koppen lekkere koffie te ontzeggen, als U maar Koffie Hag gebruikt." Koffie Hag is een keurmelange van de besté koffiesoorten, veredeld volgens de door nieuwo octrooien beschermde werkmethode. De toe- passing van dit verbeterde Hagprocédé laat d<$ aromatische oliën tot volle ontwikkeling ko- men. Dat is het geheim van het heerlijke aroma en den fijnen, pittigen smaak van Koffie Hag/ Bovenstaande uitspraak is authentiek; de afbeelding van den persoon dient echter alleen ter illustratie en heeft geen nauw*I keurige gelijkenis. -J dood vrijwel onmiddellijk moet zijn ingetreden. Het onderzoek naar de toedracht heeft uit gewezen, dat de rangeerder vermoedelijk van den trein is gesprongen, daarna in een hoop sintels is gestruikeld en vervolgens onder den trein is geraakt. Er komt een fietspad. Op de vragen van het lid van Prov. Staten voor Noord-Holland, den heer H. F. van Nu land te Schagen, aan Ged. Staten, om in verband met de vele ongevallen met doode- lgken afloop op den rijksweg Alkmaar-Den Helder langs het Noord-Hcll. Kanaal den aanleg van een rijwielpad ie bevorderen, heeft dit college geantwoord, dat langs den weg AlkmaarDe Stolpen, vanwege het rijk bin nenkort een rijweilpad zal worden aangelegd. De grond zal daartoe worden aangekocht. Bijna 50 doojen. Officieel wordt medegedeeld, dat een barkas van de Japansche torpedoboot Dsjindsoc in aanvaring is gekomen met de torpedoboot Foeso, natyj het marinestation Sassebo. De barkas zonk met alle 41 inzittenden. Tenge volge van den hoogen zeegang was redding onmogelijk. Nabij de kust van Kioesjoe liep de marine motorboot Nakaizi-Maru op een rif, tenge volge waarvan 6 leden der uit 10 kopp n be staande bemanning in de golven oml mea.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5