Het is gebleken dat de Adelaarfietsen voldoen. Georg Giinthert, Koningstr. 33, Tel. 505 klitte VESLOVIIIIiSIIINGEN Keizerstraat 103 15 April 15 April 1935 abonnementsgelden. Stadsnieuws V A C A N T I E- ZEEREIZEN BILJ. 60% korting DUITSCHE SPOOR- Predikbeurten Hoofdagent Zoetelief vóór 15 April De stemplicht. ALTIJD APART OPVOEDING TOT HET HUWELIJK. Brutale inbraak in den vischafskg. QERDHBLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 APRIL 1935. GEWELDIG! Onze T0MP0UCE! FOTO Zondag 14 April Massief gouden reeds vanaf f 6.00 Kanaalweg. Nog twee dagen en dan herdénkt GERARD WORM den dag, dat vóór 30 jaar zijn zaak te Alkmaar geopend werd Dat wordt feest in Alkmaar, en in Den Helder deelen wij, maar VOORAL U, er in mee! da» onze poslabonné's doen wy het verzoek jo abonnementsgelden voor het tweede kwar tel ten bedrage van 2— per postwissel over te maken of op onze post girorekening 16066 over te schrijven. Na g<'iioemden datum wordt beschikt niet 0.15 verhooglng. Over abpnnementsgelden in de stad wordt per looper beschikt. Wg verzoekeu heleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. ■JE ADMINISTRATIE. Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel) Wintertijd. Zon Hoogwater April op: ond.: sm. nam Z 14 5.09 18.54 5.43 6.11 M 15 5.06 18.55 6.32 7.05 D 16 5.04 18.57 7.27 7.44 W 17 5.02 18.59 8.02 8.17 D 18 5.00 19.00 8.32 8.45 V 19 4.58 19.02 9.02 9.14 Z 20 4,55 19.04 9.29 9.42 Lichten op voor alle voertuigen. 19.22 Zaterdag 13 April Zondag 14 Maandag 15 I I I I I 19.24 19.25 De heer H. T. Boerke, officier-monteur K. M. met den rang van luit. ter zee 2e kl., wordt met ingang van 1 Mei bevorderd tot den rang van luit. ter zee le kL UOOFDCONDUCTEUR J. J. MALLET VERLAAT DE SPOORWEGEN. Den lóen Mei a.s. zal de nestor van het tonducteurscorps by de Nederlandsche Spoor wegen en de by het reizend publiek bekende hoofdconducteur, de heer J. J. Mallet, alhier, wegens gevorderden leeftijd, een eervol ont slag uit den Dienst der Spoorwegen worden verleend, onder toekenning van pensioen. De heer Mallet, sedert lang pensioengerech tigd, heeft een aaneengesloten diensttijd van 46 jaren en werd tijdens zijn dienstverband bij de Spoorwegen loffelijk vermeld en ontving bovendien gratificatiën voor betoonde activi teit, oplettendheid en krachtdadige hulpver leening. SLUITING GEMEENTE-SECRETARIE. In verband met de verkiezingen In verband met de dien dag te houden stemming zal de Gemeentesecretarie, uitgezon derd de bureaux Burgerlijke Stand en Bevol king en Verkiezingen, op Woensdag 17 April a.s., voor het publiek gesloten zijn. Alleen in zeer noodzakelijke gevallen zal toegang tot andere afdeelingen worden verleend. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Root- lieb, Binnenhaven. Van Maandag 15 April tot 22 April wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING De afd. Den Helder van de N. R. V. organi- neert 2en Paaschdag een autotocht door het bollenland. De bollenvelden zullen de Paasch- dagen op hun mooist zijn en zai het een ge noegen zijn te genieten van de prachtige kleurschakeeringen van het bloementapijt. Het voornemen is verder naar Amsterdam te gaan voor eeri bezoek aan Bouwmeesters revue: ;,Met vlag en wimpel". Den N.R.V.-'ers wacht een mooie tocht. Zie verder de adver tentie. j BLOEMENMAGAZIJN „SEMPER- FLORENS". 55-jarig bestaan. Het bekende bloemenmagazijn „Semper- florens" in de Koningstraat heeft naar aan leiding van zijn 55-jarig bestaan een nieuw kleed aangetrokken, waarin het verjongd en fleurig, waarvan leder persoonlijk zich overtui gen kan, voor den dag komt en waardoor ook de aloude Koningstraat weder verjeugdigd werd. Het oude intérieur is vervangen door een modernen opstand, waardoor de winkel- inventaris op het voordeeligst tot zijn recht komt; de étalageruimte is, teneinde een door kijk in den winkel mogelijk te maken, laag, en het geheel is voorzien van indirecte ver lichting. Hedenmiddag wordt de verbouwde zaak heropend. melkprijsverlaging.. De melkhandel maakt bekend, in een adver tentie in dit no., dat vanaf a.s. Zondag de melkprijs met 1 cent per liter wordt verlaagd en gebracht wordt op 8 cent per liter. „WERKFONDS 1934". Over bovenstaande onderwerp spreekt a.s. Vrijdag, 19 April, de heer G. Klein, lid van het Hoofdbestuur van den Aig. Ned. Bouwarbei- dersbond in het Marinebondsgebouw. De toe gang is vrij voor ieder. Men raadplege overigens de advertentie. Wat b^ verhindering te doen? Bij elke stemming komt het voor. dat kiezers door ZIEKTE, AFWEZIGHEID of andere redenen VERHINDERD zijn aan hun stemplicht te voldoen. Het gevolg is, dat zij zich later daaromtrent moeten verantwoorden, wanneer niet vooraf van de verhindering is kennis gegeven. Een gemakkelijke manier om hieraan tege moet te komen is, de reden van verhindering; IN HET KORT op de oproepingskaart te ver-j melden en deze op het'Raadhuis of het Stem-i bureau te bezorgen. GEMEENTERAAD Klasse-indeeling van gronden. B. en W. leggen aan den Raad ter vast stelling voor, een kaart, waarop voor dd gronden gelegen aan den Brakke veldweg en de Boerhaavestraat de indeeling van de klassen in kleuren is aangegeven. Ontheffing bouwverordening. B. en W. deelen aan den Raad mede, dat door F. W. Schreuder, Stationsstraat 1 alhier, een aanvraag is ingediend tot het bouwen van een nieuw woonhuis op het perceel Stations straat no. 1. Het topgeveltje van dit gebouw zal in de Stationstraat de maximum toegesta ne hoogte van ongeveer 4 m overschrijden, hetgeen in strijd is met artikel 18, eerste lid der bouwverordening. Conform de adviezen van Gem.werken stellen B. en W. voor te be sluiten de ontheffing te verleenen. In verband hiermede wordt nader voorge steld aan den heer F. W. Schreuder een per ceel grond te verkoopen en een van hem te koopen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor dei poste rijen te Den Helder. In den loop der maand Maart 1935 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd 87.972.83 en terugbet 90.699.50. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 2.726 .67. Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedroeg 49. Amsterdam, 11 April 1935. TOONEELVEREENIGING „TAVENU". „Juffrouw Kerkmuis". „Juffrouw Kerkmuis", een blijspel in het genre van de bekende Duitsche kluchten van Kadelburg, doch waarvan de geestelijke vader Ladislaus Fedor is genaamd, werd gisteren avond door onze plaatselijke tooneelvereeni- ging „Tavenu" gegeven. Voor de wijze waar op is steeds maar weer eenzelfde uitdruk king van toepassing: voortreffelijk en tot in de puntjes verzorgd. Het is de heer H. Ph. Kottman, die voor deze uitvoeringen de regie heeft, en dit beteekent, dat alles tot In de kleinste onderdeelen, keurig is verzorgd. Niets in dezen schakel van decor, requisieteri en tooneelaankleeding mag ontbreken, en wij hebben het vroeger al eens meer gezegd: de opvoering is dikwijls beter verzorgd dan bij menig beroepstooneelgezelschap. Wat décors "betreft, had Tavenu ditmaal iets buitengewoons n.1. een salon in een Pa- rijsch hotel, waarmee een entourage verkre gen werd, zooals wij hier nog niet vaak had den gezien. Meubileering en stoffeering waren ook nu weer verzorgd door de fa. Klercq, de heer Van Twisk (Tivoli-bioscoop) had zijn fraaie stalen meubelen afgestaan. De electri- sche ornamenten waren van de firma J. F. Schellinger, terwijl tenslotte de kunsthandel Mazairac een aantal kunstvoorwerpen had afgestaan. Dat op deze wijze iets buiten gewoons wordt verkregen, zal men begrijpen, omdat deze firma's natuurlijk niet hun slechts dingen leenen. Als wij dan nog mededeelen, dat het modehuis S. Herschel ook nu wederom de costumes der dames had verzorgd en de Amsterdamsche heer Wolzak voor het kapwerk zorgde, is daar mede het zuiver zakelijke deel afgehandeld. Die grimeering vereischt overigens wel eenige nadere beschouwing, want de heer Wolzak of diens vertegenwoordiger had voor ieder der spelenden het juiste type gevon den en ze keurig gemetamorphoseerd. Daar was allereerst de heer C. J. Mol Jr. in de hoofdrol van bankpresident, gentle- manlike en rustig zakenman, die vooral in het eerste bedrijf met groot aplomb zijn rol speelde. Van Meerens als zijn zoon, nerveus, druk, maar amusant type, die de lachers herhaaldelijk op zijn hand kreeg. K. J. West; hoeve, een der bankcommissarissen, een def tige, grafelijke zestiger, voortreffelijk als al tijd. Op hem en mevr. Westhoeve drijft meestal het stuk, geboren tooneelspelers als beiden zijn. Dan: Schünzl, vertolkt door den heer Westenberg, allergeestigst type, waar aan eveneens een gToot aandeel in het suc ces toekomt. Zyn creatie in pyjama (laatste bedrijf) was kostelijk! Bijrollen waren die van de heeren S. Schellinger en W. O. Prins. Dames waren er slechts twee, n.1. mevr. Westhoeve—Visser („juffrouw Kerkmuis") en haar concurrente Hetty Polak. Mevr. West hoeve, we weten het, is een tragédienne, maar een rol als deze (half klucht, half serieus) lag haar even goed. En Hetty Polak, die wij in een zoo groote rol nog niet had den gezien, ontpopte zich eveneens als een speelster van temperament, die zich onge dwongen op de planken bewoog. Het stuk had tal van aardige momenten en ook serieuse. Daardoor is een vergelij- Moet U ook eens probeeren. Steeds versch. Goed gevuld 5 ct. COR KRIGEE, v. Galenstraat 71. Tel. 399 king met een klucht van Kadelbux-g dan ook niet heelemaal juist, omdat dit stuk, door zyn blyspeltype, zich boven de klucht, ver hief en zuiver blijspel-genre was. Hetgeen niet wegnam, dat er, vooral in het laatste bedrijf, veel werkelijke „klucht"-scènes in voorkwamen. Het publiek amuseerde zich kostelijk, dank ook zjj het vlotte spel. Na afloop had èen gezellig bal plaats, de bekende Casino-band had in de pauzes ons al vergast op jajz?- muziek. Woensdag 17 April een herhaling van dit stuk vopr- de vereeniging „Volksonderwijs"^ De toegangsprijs is hiervoor bepaald op' 0.25.V Voor den kaartverkoop raadplege men de advertentie in het nummer van heden. Wij raden een ieder, die ,in de gelegenheid is, aan, hierheen te gaan: men zal zich dezen amusanten avond niet beklagen. HELDERS MANNENKOOR. Dir. A. J. Leewens. Maandag 29 April zal bovengenoemde lie dertafel in „Casino" een tweede concert geven in dit seizoen. Als solist treedt op de baritonzanger Otto Couperus uit Amsterdam. De heer Couperus, welke over een gevoeli; en mooi aansprekend baritongeluid beschik' zal vóór de pauze een aria uit „Jahreszeiten"L van Haydn, en „Elias", van Mendelssohnj benevens Opera-aria's uit „Freischüutz", van Weber, en „Rigoletto", van Verdi, vertolken. Na de pauze zingt deze solist eenige Hol- landsche liederen. Het koor zelf ziet zich voor een zware, doch dankbare taak geplaatst. „Hymne an die Musik" van Lachner; „Hymne aan den vrede", van Henri van Nieu* wenhoven, en het 5-stemmig koorwerk „Dé Rots in zee", van R. Hol, vormen wel den hoofdschotel. Het aantrekkelijk programma zal worden besloten met Grieg's „Landerkennung" voor bariton-solo (de heer Van Weelde) en koor! m '91 .i i v; ia een van Alle inlichtingen bij REISBUREAU VELTHUIJS t.o. Postbrug Gisterenavond heeft de heer E. H. Bos irt de Rehobothkerk gesproken over het boven staande belangrijke onderwerp, dat door een 120-tal aanwezigen met belangstelling ge volgd werd. Na de opening door Mevrouw Bos, presi dente der afd. Den Helder, verkrijgt di spreker direct het woord. In het algemeen gesproken ondergaan wil menschen de dingen meer, dan wy zé beleven. Wij zijn sterker in het onbewuste darj in het bewuste leven. En toch is het vooi| ons een eerste eisch, dat wij ons meer insteli len op het bewuste. Daarvoor zijn wy rede-i lijke wezens en klimt onze adel hoog op, tot het niet hooger kan, tot God. En als beeld drager van dezen God is de mensch verplicht te zoeken naar de beteekenis en zin van het leven. Onder alle levensverhoudingen neemt het huwelijk een belangrijke plaats in. Hei dringt zoo weinig tot ons door wat een huwelijk beteekent. Dezen avond willen wij dan het ontegenzeggelijk moeilijke en veel zijdige probleem van het huwelijk zelf en de voorbereiding daartoe over- en indenken. Daarbij moeten wij bespreken: Het wezetj en de beteekenis van het huwelijk naaij christelijke opvatting en de voorbereiding: indien mogelijk, tot het huwelijk. Er is ten opzichte van het huwelijk ee; verwording op te merken. Wij zien vaak dl anti-goddelijke kracht, die een caricatuuj maakt van datgene wat God gedacht heeftj Ook is de opvatting wat al te eenvoudig: als zou het huwelijk slechts een vereenigini zyn van man en vrouw voor. den verdere levensweg. Dr. M. C. van Mourik Broekman schrijft: Het huwelijk is een georganiseerd liefdeleven; liefdeleven geworden tot een insti tuut. Hij is niet voor het zgn. vrije huwelijk, dat velen begeeren. Tusschen zijn opvatting en ons staat Gods woord nog. Er zijn punten, waar wij het mee eens kunnen zijn, maar hetj is meestal zuiver menschelijk berekenen." Daarom wenden wij ons van dezen hoogst ernstigen moralist en keeren ons naar den Bijbel. Jezus zegt: van den beginne af is dej mensch gemaakt man en vrouw en wat God samenvoegt, wie zal dat scheiden? Het is een! Goddelijk instituut! Hier is een levensbeginsel,1 dat men niet zonder schade terzijde kan' stellen. Wij moeten de wet. door God zelf ge geven, opvolgen en zelfs vader en moeder ver laten om zelf een huisgezin te stichten. Wati een moeite brengt dat vaak niet mee! Als ons kind ons verlaat, wat beteekent dat dan, wel niet. Een man zal zyn vrouw aanhangen. Dati passieve mag niet ontbreken, maar toch mag het actieve ook niet over het hoofd gezien worden. Zij zullen tot één vleesch zyn. Dit mag niet; zuiver lichamelijk gezien worden, doch voorat: geestelijk. Het huwelijk moet geen combinatie, maar wel een eenheid zijn. De nieuw-testamentische beschouwing grijpt naar de schepping. Het is niet goed. dat de; mensch alleen zij. Een mensch heeft zijlij wederhelft noodig. De stof over het wezen van het huwelijk is niet voldoende door mij uitgeput, maar ik hoop, dat ik even de leidsman mag zijn ge weest bij het zoeken naar het pad, dat voertj naar een gelukkig huwelijksleven. Met dat ideaal voor oogen, bezien wij thans; de tweede vraag: Kunnen wij iets doen ornj onze kinderen op te voeden tot die ideaal-; christelijke opvatting? De opvoeding is niet alvermogend. Helaas maar al te dikwijls; wordt het beoogde doei niet bereikt. Het; huwelijksleven is leven. Het moet beleefd! Koningstraat 29. Zondags geopend van 10—2 uur. worden. Wij kunnen een peuter de noten en toetsen van een piano ieeren, maar zyn ziel kan hy later pas zelf in zijn spel leggen. Niet anders is het met het huwelijk. Ook niet met de voorbereiding daartoe. By de opvoeding past ootmoed. Al zyn wij onmachtig als de landman een druppel regen te laten vallen, toch ontslaat ons dat niet van de verplichting om te arbeiden. Evenals die landman ploegt en zaait, moeten wy onze taak in Ootmoed Verrichten. 1 Als gij biddende ouders voor Uw kinderen wilt zijn, moet gé er ook van doordrongen zijn, dat gehoorzaamheid een eerste eisch bij de opvoeding is. Ons eigen, zoowel als het leven van onze kinderen, ligt onder Gods wet en de gehoorzaamheid daaraan is plicht. Wet en gebade zijn één. Wij moeten onze kinderen hekend maken met Gods wet en remmingen bij het toepassen VSn die wet verwijderen. Wij moeten het goede voorbeeld geven. Wat kunnen wij een schade veroorzaken door eén verkeerd voorbeeld. Bid om den geest der verdraagzaamheid. Ons huis moet vol van zon zijn, geen getwist onder het etensuur. De tegenwoordige leus „den reine is alles rein" is stuitend. Elk ouder moet spreken. Maar dit brandende braambosch moeten wij naderen met ongeschoeide voeten. Voor elk kind is het niet op dezelfde tijd en op dezelfde manier. Dr. H. C. Cannegieter geeft een aardige indeeling van vier typen kinderen. Elk dier typen heeft een andere of zelfs geen voor lichting noodig. Dit is het moeilijke deel van onze taak. Het is buiten twijfel, dat eenige voorlichting noodig is. Laten wij echter in de leerschool van Jezus gaan. Hij stelde zijn leven voor de schapen. Dat kunnen wij nooit bereiken, maar laten wij dan in zwakheid leeren Hem te volgen. Heb eerbied voor Uw kind en speld het geen leugens op de mouw. God is een God van waarheid. Voor U geldt het 9e wetswoord. Er zijn ook stomme, onpersoonlijke opvoe ders, welker invloed onberekenbaar is. In de eerste plaats literatuur, boeken. Mag men dé meeste roman-schrijvers gelooven, dan is dé eenige oorzaak van alle strijd en lijden ge legen in het feit der gebondenheid. In vele boeken wordt het huwelijk totaal los gemaakt van zijn ideëele doelstelling. Welke illustraties boeien onze jongens en meisjes het meest? Tijdschriften met platen, waarin de vervlakking van het huwelijk wordt uitgebeeld. Hij-en-zij-prenten met onderschrif ten in kuische maar zeer doorzichtige termen, getuigende van bedrog door heiden. Herhaal delijk wordt de vrouw als minderwaardig type voorgesteld. D. L. Daalder wees er op en mej. I. Heyermans. Voeden wij onze kinderen op tot persoon lijkheden? Een klein middel is meestal van enorme beteekenis. Leer orde. Bestraf niet steeds, maar ontwikkel het verantwoordelijk heidsgevoel. Ontwikkel ook den smaak en breng sfeer in Uw huis. Thuis moet het een fijne plaats zijn! Daar moet rust gevonden kunnen worden. Dat tallooze menschen in dezen tijd de behoefte aan rust verloren hebben, be teekent een gevaar voor de echtelijke eenheid. Welk een taak voor ons! Houden wij, zoo als Dr. Kuijper dat noemt, huiskerk. Spreken wij over geloof, bekeering, wedergeboorte, zaligmaking De groote jongens en meisjes moeten de; tucht kennen. Dat is geen dressuur, wat bij dieren te pas komt. Mogen wij doordrongen worden van den ernst der opvoeding. Mogen wij Gods mede arbeiders worden in de opvoeding tot het huwelijk. En mogen wij onze kinderen bren gen tot die lichtende poort van het heilige huwelijksleven. Verder gaat onze taak niet. Er zou nog zeer veel te zeggen zijn over allerlei vragen. Vanavond kunnen deze echter niet besproken worden. Laten wtj voor ons zelf en onze kinderen er Van doordrongen mogen zyn, dat in een Ldeaal huwelijk, de realiseering van Gods ge dachten, het geluk is van den mensch. Daar' komt dan eenheid en harmonie. Ideaal en realiteit in één greep. Met een citaat uit Gysbrecht van Aenistel besluit de heer Bos. Mevrouw Plaatsman dankt spreker voor Zijn werk en stelt deze belangelooze mede werking zeer op prijs. Zy biedt hem namens de afdeeling een boekwerk van Prof. Aalders aan, waarvoor de heer Bos met eenige harte lijke woorden dank zegt. De vergadering wordt met dankgebed ge sloten. Verkrijgbaar by REISBUREAU VELTHUIJS t.o. Postbrug ZWÏTSERSCHF. FEESTEN. Groote oefening van de transport- colonne van de afd. Den Heider van het Ned. Koode Kruij. Wij vestigen nogmaals de aandacht van onze lezers op de te houden Zwitsersche feesten van bovengenoemde transportcolonne op 2, 3, 4, en 5 Mei a. s. in Musis Sacrum. Verschillende winkeliers gaven reeds blij ken van hun sympathie, voor het nuttige werk dezer vereeniging, door één of meerdere arti-| kelen beschikbaar te stellen voor de aanstaan de feesten. De transportcolonne hoopt natuur-» lijk op nog meerdere van dezi stoffelijke blij! ken van belangstelling. ÉerL dezer dagen zullen wij uitvoeriger te rug komen op al het moois dat te zien en na tuurlijk te koop zal zyn op deze feesten. Daders foreeeren twee deuren, docli vinden geen geld. Wederom is het gebouw van den Visch- afslag aan de Buitenhaven, alhier, de twijfel achtige eer te beurt gevallen nachtelijk be zoek te ontvangen van inbrekers. Dit is reeds de vierde of vijfde maal, dat hier ingebroken werd. Het begon in den nacht van Maandag op Dinsdag. Toen bezochten een of meer „heeren" het gebouw aan de achterzijde en probeerden zich via, door een grendelbalk afgesloten, deuren toegang tot de hal te verschaffen. Met behulp van een boor werd een gat in de deur gemaakt, waarna getracht werd den balk op te lichten. Duidelijk kan men aan de nagelaten sporen zien, dat de inbrekers langen tijd ge tobd hebben om den balk van zijn plaats te krijgen. Doch, blijkbaar moedeloos geworden, door het vruchteloos pogen, hebben de man nen er den brui aan gegeven en hebben hun poging opgegeven. Den volgenden morgen werd deze poging tot inbraak al spoedig ontdekt, daar het gat in de deur natuurlijk gemakkelijk opviel. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld en onderzocht het geval. De inbrekers waren echter niet voor een klem je vervaard, want met een brutaliteit, die aan het ongelooflijke grenst, kwamen zij in den nacht van Woensdag p Donderdag j.1. terug en trachtten zich nu via een tweede deur toegang te verschaffen. Het is frappant te zien, hoe zij daarbij te werk zijn gegaan. Met behulp van een bijtel en een of andere boor werd ook nu een gat in het hout ge maakt, waarna (deze deuren waren van het zelfde type als die an bovengenoemd geval) opnieuw getracht werd den grendelbalk op te lichten. Ook dit lukte niet, zoodat men het op een andere manier probeerde. Men ging n.1. aan het nikken en trekken aan de deur, om te 'rachten de houten steun, waarin de balk rustte uit zijn schroeven te krijgen. Dat moet natuurlijk met het noodige lawaai ge paard zyn gegaan, maar behalve de nacht was ook de heerschendi storm den inbrekers gunstig, zoodat er geen kans bestond, dat menschen op den weg het leven zouden hooren. Tenslotte is het gelukt den steun een weinigjë los te krijgen, de schroeven hauden zich be geven. Men kon nu juist de hand door de verkregen opening steke.' en zoodoende den balk optillen. De heeren waren binnen. Wat er binnen uitgespookt werd. Allereerste werden de schreden gericht naar het kantoortje van ^.en chef van dienst, den heer J. L. Goedknecht. Sinds de ervaring, op gedaan bij vorige „braakjes", sluit de heer Goedkn-cht zijn kantoor 's avonds niet meer af, integendeel hij laat de deur open. doch... neemt alle geldswaarden mee. Zoodat de be zoekers het kantoortje binnenstapten en naar stig op zoek gingen naar geld... Alles en alles werd overhoop gehaald, geen voorwerp bleef op zijn .aats. Kasten, waarin Ge certificaten voor de verschillende landen geborgen liggen, werden doorgesnuffeld. Een verbandkast uit een andere kast werd voor den dag gehaald, den volgenden dag vond de heer Goedknecht pakken watten e rolle tjes verband over den grond verspreid liggen.! Zijn bureau werd .doorgewerkt", alle laden werden geïnspecteerd, inktkoker verplaatst, enz. enz, Wrt de nachtelijke bezoekers ook probeerden, het gezochte gelu was er niet...! Daarmede was het bezoek echte, niet geëin-! digd. „Midscheeps" in het gebouw ongeveer bevindt zich een deur, die toegang geeft tot een soort portaal, waarop de toko en de deur van het bureau van den betaalmeester uit komen. Het spreekt vanzelf, dat de toegangs deur het volgende object van een diepgaande beschouwing was. Het bleef niet bij een be schouwing, want de heeren wilden natuurlijk naar binnen! Ditmaal hadden zy te maken met een gewoon slot, maar dat bevond zich in een deur, die wel een centimeter of vijf dik was. Weer kwamen vijl en boor te pas en met brute kracht werd rondom het slot het dikke hout weggehakt en weggestoken. De elementen buiten raasden, zoodat het geluid van brekend hout in den storm verloren ging. Naar schatting hebben de mannen wel een uur werk gehad om het slot er uit te krijgen, doch toen dit eindelijk gelukt was, was de weg ook verder vrjj. Ook het kantoortje van den betaalmeester stond n.1. open, zoodat de inbre kers eenvoudig konden binnenstappen. Het zelfde tooneeltje speelde zich af als by het domein van den heer Goedknecht. Doch ook de heer De Groot, de betaalmeester, laat reeds lang niets meer aan liet toeval over en zorgt ervoor, dat zich in het verlaten gebouw geen geld bevindt. Groot wa3 de wanorde, die gesticht werd, doch even groot was de teleur stelling, want het zoeken was en bleef vinch- teloos. Blijkbaar wilden de boeven toch niet heelemaal met leege handen naar buiten gaan en keken toen eens in de toko van den ouden heer Bakker, oi er iets van hun gading was. Bij vorige gelegenheden werden dergelijke hoeveelheden sigaretten gestolen, dat dit den dieven noodlottig werd, zij liepen n.1. in het oog, door dagen achtereen hetzelfde merk te rooken. Ook werd een glas ranja gedronken, Ned. Herv. Geni. (Nw. Kerk, Wesistraat)! 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v. d. Poel. Bevestiging adelborsten. Ned. Herv. Geni. (Westerkerk, Westplein)! 's Morgens ,10 uur, Ds, ter Linden, van Amsterdam. Bevestiging lidmaten Evangelisatie. Geref. Kerk (Julianapark). jj 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. F. ToüenaaU 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 8.15, Evangelisatie-samenkomst Spreker: de heer J. Baas Rzn. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 U< Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 u„ bediening H. Avondmaal 's Avonds 5 uur. Dankzegging en bediening H. Doop - Ds. W. Mijnhout, van Amsterdam Herst. Evang. Lutli. Gem. (Weezenstr. 's Morgens 10.30 uur, Eerw. Heer C. Pel Jr„ van den Bilt. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Doop. Evnngellsat ie (Palmstraat 's Morgens 10 uur, in de Westerkerk, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam, 's Avonds 5 uur, in gebouw Palmstraat Ds. C- A. ter Linden. Avoudmaalsbediening Gebouw Crocusstraat 60. Donderdagavond 7.30 uur, Bijbellezing Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. 's Avonds 7 uur, Lijdensoverweging Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Ileils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Hersteld Apostolische Geen dienst. Zending Gemeente Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. HUISDUINEN Graveeren GRATIS en direct klaar. doch ook dat kwam een dorstige duur ta staan, want het glas vertoonde een vinger* afdruk, hetgeen in het bezit van de recherche doorgaans een lee'.yk ding is. Ditmaal werd een greep in enkele sigarenkistjes gedaan, zoodat de heele buiten ongeveer een waarde van 5.aan sigaren beteekent! Jammer, dat juist de oude tokobaas gedupeerd werd. Toen eerst werd de terugtocht aanvaard, geen stuk werd op zijn plaats gezet, zoodat men zich de verbazing wel voor kan stellen van hen, die des morgens om half zeven hun kantoren binnentraden. Onmiddellijk werd de politie van de inbraak in kennis gesteld, die daarop een onderzoek instelde. Het bleek daarbij, dat de inbrekers van gummihandschoenen gebruik gemaakt moeten hebben. De daders zrjn nog niet bekend, hopen wé slecht3, dat ze spoedig gepakt zui'en worden. Nog een inbraak. Donderdagavond tusschen 7 en 10% uur heli- ben ongenoode gasten een bezoek gebracht in de woning van den conciërge van den R.K, Volksbond aan de Molengracht. Terwijl do bewoners in het gebouw van den Volksbond waren, wist men door vernieling van een ruit aan den achterkant in diens woning binnen te dringen. Hoewel alles vlug in zijn werk is gegaan, zagen de indringers toch nog kans om ongeveer 60.mee te nemen, en daarna de woning langs de voordeur te verlaten. Ook in de onherbergzame streken bewondert men de CYRUS om zijn „CHIQUEHEID" en vooral „FIJNEN LICHTEN GANG" Uit een brief van p. H. v. V. Yenchowfu (China).

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9