Marine^brieven uit Indië ZATERDAG 20 APRIT. 1935 PAG. 5 'T JUTTERTJE La Lumanta Stelo TOB NOOIT HOEK/E len een verkeerde ordeningspoging op fi- anCiëel-gebied zou kunnen noemen van onze Zuidelijke buren... Genoemde indus- ^■ie wordt, naar men weet. zooals het tot nu toe den laatsten tijd ging, toch al met Bteun van het rijk en de gemeente althans ten deele op de been gehouden. Grijpt men echter nu, na dit devalueeren van de Bel gische munt, niet zeer snel opnieuw in, dan gaat zij, die industrie, toch geheel en al van de been. Aldus de noodkreet die de Keer de Miranda in de laatste Raads vergadering deed opgaan. Het gaat hier, zcide hij, om het behoud van deze in dustrie en in de eerste plaats ook om het, 7jj >t op het oogenblik karige bestaan van veertien k vijftien honderd diamantbe werkers, grootendeels vaders van gezin nen. Het gaat hier om de vraag of Am sterdam de concurrentie met België zal kunnen volhouden. Zonder hulp van de overheid is dat, aldus de Heer de Miran da, zeker niet mogelijk en vandaar dan ook zijn voorstel, dat B. en W. zich met de Regcering en andere instanties zullen verstaan, om voor onze diamant-industrie oen hooger subsidie te verkrijgen. Wethou der Baas sloot zich tenslotte zonder eenig voorbehoud bij dit betoog van den voor steller aan en verklaarde zich bereid de zaak met spoed aan te pakken... Spoed is er inderdaad noodig by derg. pogingen, om de plotseling voor diverse belangen van onze stad wederom nieuw ontstane ge varen af te wenden. Ook onze havenbe- langen kwamen wederom in een nieuwe klem. Wat de bescherming van deze be langen betreft, heeft ons Gemeentebe stuur waariyk loffelijke spoed betracht! Want toen een soortgeiyk voorstel als het bovengennoemde voor de diamant-indu strie. in verband met de "haven" in den Raad aan de orde kwam, bleek het, dat wethouder ter Haar bereids naar Den Haag was vertrokken ten einde daar met de Ryks-autoriteiten over de te nemen afweer-maatregelen te confereeren... Indien onze gemeentelijke bestuurderen altyd met alles evenveel spoed betrachtten als in dit geval, dan zou de oppositie zelfs in dezen tyd. niet zooveel aan te mer ken hebben op hun beleid als thans het geval is! De vorige week vertelde ik u, dat een speciaal oefenland voor Esperanto niet zoo zeer noodzakelijk is als wel voor andere talen. Maar voor veel menschen is dat na tuurlek nog geen reden, om het zonder meer te gelooren! Het toeval kwam me dit keer echter weer te hulp: in een oud exem plaar van „Nia Gazetc", het maandeljjk- sche Esperantoblad van „1'Eclaireur de Nice et du Sud-Est" ontdekte ik een arti keltje onder den titel „Vertellingen van een grijsaard". Deze veteraan heeft o.a. het eerste Int. Esperanto-congres in 1905 te Boulogne-sur-Mer bygewoont. Hy vertelt daarvan: „In dat verre verleden was ik 29 jaren minder oud dan nu. Ik had zwarte oogen, haren en dito snor en een gebruinde huid. In het plaatsje, waar ik alleen Esperanto leerde, met behulp van een leer boekje, kende niemand anders ook zelfs maar den naam ervan en toen ik te Bou- 'ognc aankwam, had ik nog nooit een woord met een andere Esperantist gespro ken. Nu, dadeiyk nadat ik uit den trein gestapt was, op het perron zelf, kwam een onbekende groengesterde naar me toe. hfaar myn uiteriyk dacht ik, dat het een Engelschman was. Hy vroeg my over alles en nog wat, ik antwoordde onmiddeliyk en gedurende enkele minuten voerden wy zon der moeite een gesprek met elkaar. Ten slotte zei h»j tegen my: Ik stel onze kennis making buitengewoon op prys, want vanaf het cogenblik, dat ik hier aankwam nam •k my voor met alle hier aanwezige ver- egenwoordigers var verschillend? nationa liteiten t spreken en tot nu toe had ik nog nooit een woord met een Spanjaard ge- wisseldü!" Jonge vrienden, geloof my: die vergissing was voor my, Fran3chman, één van de grootste genoegens, dii ik ooit had." Sinds dat eerste congres zyn er 30 jaren verloopen! In dien tyd is de wereld over stroomd met de meest verbluffende wonde ren der techniek. Wat steeds als ondenk baar en onmogeiyk beschouwd was, werd plotseling eenvoudige werkeiykheid en de nieuwe ideeën, onvermüdeiyke voorloopers immers van elke vooruitgang, dwongen de wel eens tegenstribbelende aardebewoners met nietsontziende heerschzucht in de door hen aangegeven richting! Het spreekt van zelf, dat het voornaamste menscheiyke uitingsmiddel, de taal, geiyken tred hield met deze ontwikkeling. Nieuwe woorden deden hun .ntrede én kregen binnen korten tijd burgerrecht. Eén daarvan is het ieder oogenblik gebruikte en daarom voor ons gevoel onmisbare woordje „contact". Het is een woord, dat een onverbreekbare band met heel onze tegenwoordige samenleving vormt! wy weten allen, hoeveel er af kan hangen van contact hebben op het juiste moment. Denken we b.v. alleen maar aan intercommunale telefoongesprekken, meer nog aan inlichtingen of hulp verlangende schepen of vliegtuigen, om nog niet eens te spreken van het contact by gesprekken van mensch tot mensch. Door een artikel In het Nieuwsblad v. h. Noorden werd ik me dit alles weer des te scherper bewust. Een van de voornaamste dienaren van Koning Contact is ongetwyfeld de Radio: één eenvoudige handgreep en de meest ge- isoleerde plaats is in rechtstreeksch contact met het hart van het wereldgebeuren, hoe ver ook verwyderd! Maar nu, is inderdaad die enkele handgreep voldoende Is er con tact, d.w.z. waardevol contact, als men wat hoort, maar niet begrijpt? „Nu ja," zeggen misschien velen, „je moet ook niet alles willen! Wees maar blij met wat je wel kunt begrijpen!" Nu is er, vooral in den tegenwoordigen tyd, natuuriyk alles voor te zeggen, om gauw tevreden te zyn! Maar els het na heel gemakkeiyk nog wat beter kan! Wa zegt b.v. het verslag over Espe- ranto-lezingen voor het bekende Radio station in Warschau?: De lezingen in Esperanto, uitgezonden door de Poolsche Radio (Polskie Radjo, Warszawaï genieten een reusachtig s: cces onder de buitenlandsche luisteraars. Een overtuigend bewys daarvan zijn de massa's, dikwyis zeer enthousiaste brieven, die uit alle deelen van Europa komen. De Directie van de Poclsche Radio ontving tot nu toe 1 l.m. 1500 brieven van de luisteraars naar die lezingen zy kwamen uit 25 Europee- sche landen, behalve één uit Australië en één uit Brazilië. Men moet bedenken, dat het aantal c500 geen betrekkin^ heeft op het aantal luisteraars, want soms werd een brief door 100 menschen onderteekend. In Duitcchland is eer speciale vereeniging, die de Esperanto-uitzendingen uit de heele we reld verzamelt en ze dan doorzendt naar de Esperanto-Diaden. Vaak gebeurt het, dat de Esperanto-teksten in de nationale talen vertaald worden. Zoo nam een Engelsch blad een lezing over een middel tegen typhus over." Er zyn meer voorbeelden, maar ik nam dit berichtje uit de „Heroldö" ietwat be knopt over en wil nu eindigen met de vraag: Is een internationale taal niet een on misbare schakelaar op het groote schakel bord, dat het fundament van het wereld contact is? MOLLT KEISER, 2e Schuytstr. 155, Den Haag. „Hoe oud is je zuster, Jantje?" „Vierentwintig, mynheer!" „Maar ze zei me zelf, dat ze twintig was." „O ja, maar ze kon op d'r vierde jaar pas tellen!" De termosflesch. Het gebeurt wel, dat de thermosflesch ineens kapot gaat. Dat komt, doordat de flesch boordevol was, zoodat er geen ruimte was voor den waterdamp. Dus Je hoeft niet bang te zyn, dat je thermos flesch kapot gaat, als je maar zorgt, dat je hem niet heelemaal vult, maar een ruimte van twee vingers tusschen de vloeistof en de kurk laat. Bij het schoonmaken gaat de flesch ook dikwyis kapot, doordat je, nadat je er waswater in gedaan hebt, de opening by het schudden geheel gesloten hebt, zodat de waterdamp er niet uit kan. ZELFVERTROUWEN. Hebt vertrouwen in Uzelf, en anderen zullen dit vertrouwen deelen! Gebrek aan zelfvertrouwen is de oorzaak van menige mislukking. Wanneer U de in druk maakt, er zelf aan te twijfelen of U tot het verrichten van eenig werk of tot het uitvoeren van een bepaalde opdracht wel in staat bent, zullen anderen zeker uw kwaliteiten onderschatten. Werkeiyk zelf vertrouwen moet echter van binnen uit ko men. U komt er niet met het aannemen van een houding alsof alles waarvoor anderen zich moeten inspannen, U wel vanzelr «an- waait. Wanneer het U aan zelfvertrouwen ontbreekt, is de voornaamste factor om hierin verbetering te brengen, dat U Uw wijze van denken, Uw gedachtengang, ver andert. Dit gaat maar niet een, twee, drie, maar is toch zeer goed mogeiyk. Begint u eens met positief te denken. D.w.z. geeft U b.v. eens dankbaar reken schap van het fei, dat U zich gezond en flink gevoelt. De meeste menschen aanvaar den een goede gezondheid als iets vanzelf sprekends; eerst als ze het een of ander mankeeren, klagen ze steen en been. Wel een bewijs, dat men een goede ge zondheid waardeeren mag. Begint dus 's morgens zoodra U bent opgestaan, met eenige malen diep adem te halen, (dit liefst, indien het weer dit toelaat voor het open raam. Zegt dan eenige malen tot Uzelf: „ik ben gezond en ik ben daar büj om". Dit be vordert een optimistische en energieke stemming, die voor het bevorderen van zelf vertrouwen buitengewoon geschikt is. Begint verder met tegenover levensmo menten waarvan voor U veel afhangt een eveneens positieve houding aan te namen. Denkt: „ik kan het, het zal wel gaan, ik speel het wel klaar." Veel te dikwyis komt het voor, dat men schen zelf hun voortvarendheid knotten door reeds tevoren met een zekere angst te denken: „als maar niet dit" of „stel je voor dat". En wie zyn voortvarendheid knot ver mindert zyn kansen. Tracht dus in de groo te iyn te denken, in een lyn, die succes en Beste Klaas, We zitten op het oogenblik met het es kader in Cheribon. Sjonge kerel, daar zyn we weer eens ouderwetsch ontvangen en kryg je het gevoel dat de Marine daar een beetje geapprecieerd wordt. De 6cholen kregen een dag vrij, de kantoren sloten. Overal wordt gevlagd, de wegen, tientallen kilometers het land in, zy'n versierd met vlaggen en in iedere kampong worden we toegejuicht. Om te beginnen toen we 1.1. Zaterdag met het eskader de reede opvoe ren kwamen de gepavoiseerde sleepbooten met verschrikkeiyk veel menschen en mu ziek erop, ons aJ tegemoet. Dan voel Je al direct zoo aan: „Nou dat wordt hier goed!" En dat bleek ook het geval te zyn. Wat een feesteiykheden hebben we hier gehad. Nadat 's morgens de twee vliegtuigen van de „Java" boven Cheribon gedemonstreerd h-dden, kregen we na ten anker komen na tuuriyk eers- de officieele bezoeken. By het vertrek van den resident gaf Hr. Ms. „Java" een saluut af. Ik memoreer dit even e ndat dit gebeurde met de nieuwe saiuut- battery die dat schip aan boord heeft ge kregen. Zaterdagmiddag reeds warer er twee autotochten. Eén voor 200 onderoffi cieren en manschappen de bergen in en één voor 40 officieren, waarby de omgeving en de bezienswaaidigheden van Cheribon bezocht werden, 's Avonds was het voor het geheele eskader „zoeklichtspel", hetgeen een aardig gezicht was ter reede, temeer omdat er vele zeilscheepjes rondvoeren en er steeds versierde prauwen gesleept door sleepbooten met muziek rond Hr. Ms. schepen heen voeren en ei dus heel wat be drijvigheid was. Intusschen had alle bezoek den wal ziel geconcentreerd op de „Java". Klaas, wat is daar in deze dagen een bezoek geweest en speciaal al direct .zen Zaterdagmiddag. Ik benyd die offi cier van de wacht niet, d e dat te regelen had. Ik schat het arntal inlandsche bezoe kers dat aan boord van de „Java" geweest is op dien Zaterdag op ongevier 800, maar hef kunnen er heusch mee. geweest zyn. Voortdurend zag je maar nieuwe sleep booten vol langszy komen. Achteruit wa ren tafeljes gezet en ook daar kon men zich verpoozen. Des avonds na de zoeklicht- oefening was er vry entrée n de bioscoop en het cabaret Hollywood. Je begrijpt daar werd willig van gebruik gemaakt, de bio scoop was stampvol en toen ik 's avonds tegen de H. W. langs Hollywood liep zag ik juist onze „Goebeng nachtegaal" (die thans op do „Java" zit) een nummer op voeren op het tooneel van het cabaret. Voor de officieren was het bal in de socië- slagen (werkwoord!) verwacht. Houdt U met eventueele moeilykheden slechts in zooverre bezig, als deze eenigs- zins waarschijnlyk zyn, en wel op de vol gende wyze: bereidt kalm en met overleg een gedragslyn voor voor het geval een de zer, eenigszins waarschynlijke bezwaren zich inderdaad mochten voordoen. Legt daarby het zwaartpunt niet op dit bezwaar zélf, maar op hetgeen U zult doen om het te ondervangen. Concentreert vervolgens Uw algcheele aandacht op het doel, dat U wenscht te bereiken. Denkt: „het kan en ik wil het, dus lukt het." Wie hetgeen hem te doen staat, zorgvul dig en met helder hoofd voorbereidt, heeft tienmaal zooveel kans als hy. die blinde lings of op goed geluk af te werk gaat. Vermydt vooral de fout, om factoren, die u onrustig maken in een hoekje van uw brein te verstoppen. Elk gevoel, dat men op deze verkeerde wyze tracht weg te wer ken, verhuist naar het onderbewustzyn. Elk angstgevoel is onkruid, en het on derbewustzyn is voor onkruid een broeikas by uitnemendheid. Zegt liever tot uzelf: „laat ik nu eens rustig kyken, waarover ik my eigenlyk onrustig maak." Haalt uw angst te voorschyn in het klare licht van uw opzettelyk bewustzyn, en u zult zien dat de angst zélf u meer kwelt dan hetgene, wat van die angst de oorzaak is ooit zou kunnen doen. Werkeiyke bezwaren moet men bestrij den met een goed-voorbereid verdedigings plan en verder laten rusten. Maar angst is iets abstrakts en kan daardoor slechts opgeheven worden door rustige ontleding. Wanneer u uw angst ontleedt, waardoor hy vanzelf verdwynt, en uw bezwaren be ziet in het licht van: „wat zal ik daartegen doen?" dan wordt u een evenwichtig mensch met gerechtvaardigd zelfvertrou wen, iemand die ook by anderen den indruk maakt van een persoon te zyn, waaraan men steun en hulp heeft en wien men wel iets kan toevertrouwen. Het zyn niet de levensomstandigheden die u zullen doen sla gen of het slagen zullen beletten, het gaat erom wat u van uzelf weet te maken! DR. JOS. DE COCK. teit. Voor de menschen, die Zaterdag de wacht hadden gehad was er 's Zondags weer van alle? te beleven. Een autotocht voor de officieren naar Linga djatti waar gezwommen werd en gerijsttafeld (wat er na het zwemmen altyd overheeriyk invalt). Toen ik even een kykje ging nemen in het zwembad zag ik de rand bezet met men schen in zwempak, maar vrywel allen ook in de hand een glas bier. Een onderzeeboot officier weigerde het aangeboden glas, op grond van het feit dat hy dan niet meer „afgetrimt" was om te zwemmen. 200 on derofficieren en manschappen maakten een autotocht. In de sociëteit was 's middags een muzikale pait waar veel gebruik van werd gemaakt. Zondagmiddag was het natuuriyk voet ballen onder leiding van luitenant Van Rhyn. Met 30 heeft het eskader-elf tal van het Cheribonsche elftal gewonnen. De bur gemeester verrichtte hier den aftrap. Er was veel publiek, uit den aard der zaak natuuriyk veel marinemenschen, die hun mede-boordgenooten kwamen aanmoedigen. Het was voor een liefdadig doel, waartoe dus het eskader niet onbelangrijk heeft by gedrag m. Natuurlijk ook Zondag veel visite aan boord. Dat begon tot in de duizend te loo- pen. Zondagmiddag „instuif" op de „Java". Zondagavond weer vry bioscoop en cabaret. Maandag ging de landingsdivisie den wal op. De menschen hebben een keurigen in druk gemaakt. Helaas kon de stafmuziek er niet bij zyn, maar die moest in Soera- baja zyn, omdat daar het Engelsche onder zeeboot eskader is. Maandagmiddag kreeg de „Java" weer bezoek van alle Mulo-scholen hier uit den omtrek. Steeds nog door, terwyi ik dit zit te schryven, maken versierde sleepbooten en muzikale prauwen een tocht „round the fleet". Straks om 6 uur gaan we weg en van avond is het weer oefenen. Nu op weg naar Priok, van -ar je my'n volgenden brief zult krygen. We kregen geer. kranten uit Soera- baja, zoodoende kan ik je weinig nieuws vertellen. Alleen er een luitenant ter zee met zyn auto de Kali Nas ingereden. Nog' wel een gesloten auto en 's nachts om 1 uur. De man is er door buitengewone tegenwoordigheid van geest nog et uitge komen. Had alleen een massa water en modder naar binnen gekregen, maar zelfs dat heeft hem g«—i dysenterie of wat ook bezorgd. Wat een boffer niet? Wij zouden allang in de C.B.Z. gelegen hebben. Nu Klaas ik stop maar, tot de volgende week uit Priok. Schryf eens terug! HENK.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 13