Buitenlandsch Overzicht. leder pak HONIG's VERMICELLI RAK Bouillonblokje GRATIS WELKOM THUIS wat een pijn! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND 1 ZATERDAG 20 APRIL 1935 63ste JAARGANG Genève neem. een krachtiger houding aan en beschuldig. Du.Bchl.nd. - De Dunsche pers is veron.waard.gdhoe zal de rijkM-egeering reageercn? Na de raadszitting te Genève Een Duitsche poging tot verzachting van de resolutie? Verontwaar- diging in Duitschland. ten geschenk voor den Engelschen koning Interneering van Bulgaarsche ministers. Het bezuinigingsontwerp van de regeering. Crediet aan bloemkweekers. Onwettige autobusdienst. KOST ANDERHALVE STUIVER IS ALS GOUD ZO ZUIVER De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien COURAN Abonnement per 3 Anna Neder! «i 'wringen en Texel 1.65; binnenland f Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost landen f 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. Zondagsblad resp. f 0.50. f 0.70 f 0 70 f 1 f t.70 1.65; binnenland f 2. f 2.10, idem per mail en overige p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct. Modeblad resp. 1.20, £1.50, £1.50, VerschyntDinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur; P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau; Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meüsd. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop. te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder nummer. 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De wereld rondom ons geeft een beeld van ver warring, van geestelijke en maatschappelijke ontreddering, zooals de geschiedenis niet heeft gekend. We doorleven een tju die angstwek kend is om zijn angstige problemen. We dur ven nauwelijks hopen dat we er zonder kleer scheuren doorheen zullen komen en zien niet zonder groote zorgen de toekomst tegemoet. In deze gezindheid staan we voor het Christe lijke Paaschfeest dat de overwinning predikt van alle satanische macht en van den dood. „De Heer is waarlijk opgestaan", zoo juich ten „Christus" volgelingen op den derden dag na zijn kruisdood, toen hun Meester hen verscheen. Hij had dus toch getriomfeerd over de geesten uit den afgrond; hel en dood over- WOime Paascuieest - overwinningsfeest! Daarvan spreekt niet alleen de viering van het Chris telijk Paaschfeest, doch daarvan getuigt ook het Paaschfeest van de Joden. Uit de macht der Egyptische onderdrukking en slavernij verlost, om te gaan naar het beloofde land, als een viy volk. Er is dus overwnnnng en dat geeft ons meed, ook in dezen tijd van wanhoop. Genè ve heeft zich krachtiger getoond in de samen komst van deze week dan wij het ooit gezien hebben, maar het was „de moed der wan hoop", de angst voor Duitschland, die zich nu zelfs in de houding van Engeland mani festeerde. Engeland dat altijd liefst passief blijft, heeft nu ondersteund een resolutie, waarin Duitschland niet minder dan beschul digd wordt wegens verdragsbreuk. De groote mogendheden zijn angstig voor Duitschland geworden en het onderhoud van Simon en Eden, met Hitler, heeft Engeland zijn stand punt doen veranderen en zich doen scharen aan de zijde van Frankrijk en Italië die in Duitschland een gevaar voor den Europee- schcn vrede zien en dat zij slechts meenen te kunnen bezweren door een gemeenschappe lijke houding tegenover Duitschland in te ne men, om Duitschland op deze manier te inti- midceren. Hoe zal Duitschland reageeren? Dac is de groote vraag van het oogenblik. Zal het zichzelf nog meer in zijn isolement dringen door scherp in te gaan op de resolu tie van Genève, of zal het zoo verstandig zijn te zwijgen en teiug te keeren op zijn weg? Ach, duizend vragen zitten hier aan vast. Wij zullen ons daarin vandaag niet verdiepen en hier nog slechts eenige persstemmen laten volgen, die zoowel pro als contra de resolutie van Genève ziin. De Manchester Guaruian gelooft dat vele Duitschers door deze eenparige resolutie tot de gedachte gedreven zullen worden, dat met de politiek van het derde rijk toch niet alles in den haak kan zijn. Zjj gelooft ook, dat Hitler dit hem door de drie mogendheden toe geroepen halt zeer goed begrepen zal hebben en nu vol zorgelijke gedachten zal zijn. De Daily Herald moet van de resolutie niet veel hebben. Zjj zal volgens haar ingehaald Worden door hen, die een stelsel van anti- Duitsche bondgenootschappen wenschcn op te bouwen. Zjj, die een echt collectief stelsel wil len, zullen haar betreuren. Do Fransche pers is natuurlijk uiterst In genomen met de aanneming der resolutie van Genève en merkt op, dat zulks in hoofdzaak te danken is aan de Fransch-Engelsche solida- 1,'^''. noem' bet een enorm succes voor lankryk en met name voor Laval, dat een eenstemmige veroordeeling van Duitschland's herbewapening is bereikt. De Japansche bladen aldus meldt V. D. uit Tokio vreezen algemeen ten gevolge van de aanneming te Genève der door Frankrijk, Italic en Engeland voorgestelde resolutie tegen Duitschland verdere complicaties en verwar ring in den Europeeschen toestand. De Völkisch- Beobachter schrijft onder het opschrift: „De Volkenbond in dienst van het bolsjewisme". De aanneming van een even uitdagende als leugenachtige zoogenaamde resolutie van Stresa door den Raad van den Volkenbond, strijkt eigenlijk het doodvonnis over dit gre- mium dat alleen gevormd is om het „Heilige Egoisme" der groote mogendheden te Genève met een manteltje van zoogenaamde wereld belangen te bedekken. Het besluit van den Raad heeft overtuigend bewezen hoezeer Duitschland gelijk heeft ge had met de opzegging var. zijn lidmaatstchap van deze instelling. De Engelsche politiek is sinds gisteren met een nieuwe „schuldleugen" belast. Dit is niets nieuws maar wel nieuw is dat de vertegenwoordigers der te Genève ver- eenigde staten hun politiek hebben laten voor schrijven door den representant van het bolsje wisme. Miinchen, dat Hitler gisteren aldaar met von Neurath, Ribbentrop en perschef Dietrich ge confereerd heeft over de te Genève aangeno men resolutie en de politiek van Duitschland ten aanzien van de thans geschapen situatie. Wat zal nu Duitsch land doen? zoo vroegen wij in den aanvang van ons overzicht, naar aan leiding van de resoiutie met zijn veroordeelend vonnis te Genève? Uit de Duitsche persstem men hierboven blijkt al voldoende de veront waardiging in Duitschland, terwijl een mon deling protest, aan den Britschen en Italiaan- schen ambassadeur te Berlijn, de verbolgen heid van de regeering duidelijk doet blijken. De Britsche ambassadeur werd op het de partement van buitenlandsche zaken in de Wilhelmstrasse geroepen, waar staatssecreta ris Von Bülow, als vertegenwoordiger van Von Neurath, in uiterst krachtige termen pro testeerde. De Italiaansche ambassadeur werd later eveneens afzonderlijk ontboden, en tot hem een soortgelijk protest gericht. Von BUlow vroeg de twee ambassadeurs of hun landen, als garanten van het verdrag van Lo- c a r no, zich evenzeer verdienstelijk zouden achten hun verbintenissen na te komen ingeval van een Fransche als ingeval van een Duit sche agressie. Naar verluidt hebben beide am bassadeurs deze vraag bevestigend beant woord. Zal Duitschland nu nog verder gaan dan dit mondeling protest Donderdagavond wilde een hardnekkig ge rucht weten, dat de Leider op zijn verjaardag, Zaterdag, langs draadloozen weg een verkla ring zal afleggen, welke zich ook met de bui tenlandsche politiek zou bezighouden. Dit hardnekkige gerucht, waarvoor wel gronden schijnen te bestaan, is eenigszins in tegenspraak met de verwachting, dat eerst einde van de volgende week, na den terugkeer van den Leider uit Beieren, een beslissing is te verwachten omtrent de consequenties, wel ke Duitschland al dan niet uit het besluit van Genève zou trekken. Een correspondent van Reuter meldt uit De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meldt uit Genève, dat Duitschland Woensdag op het nippertje een poging heeft gedaan om de Fransch-Engelsch-Italiaansche resolutie verzacht te krijgen. Een half uur vóór de stemming in dei Raad heeft de Wilhelmstrasse telefonisch t Genève laten weten, dat, indien de resolutid ongewijzigd mocht worden aangenomen, Hit ler zou weigeren voortaan in eenigerlei inter nationale onderhandelingen te treden met andere regeeringen. De medewerker voegt hieraan toe; „De medewerking van Duitschland aan een aan tal onderwerpen is wenschelijk en het is thans aan Hitler te beslissen of hij de deur voor verder overleg wil sluiten of niet. Als hij het doet, zal Duitschland een politiek van vol strekte isolatie hebben gekozen: Duitschland protesteert tegen Engeland's houding. Reuter meldt uit Berlijn, dat de Duitsche regeering een mondeling protest heeft geuit tegen de houding van Engeland te Genève ten overstaan van den Engelschen gezant op het departement van buitenlandsche zaken. Een onbekende heeft een stuk land van 5000 vierkante voet, dat grenst aan het Ko ninklijk park te Windsor gekocht en den Ko ning als jubileumgeschenk aangeboden. Op het betrokken terrein was reeds meermalen door bouwspeculanten voor villapark een bod gedaan en de eigenaar scheen er wel ooren naar te hebben den laatsten tijd. De waarde van het geschenk ligt niet in het betrekkelijk klein oppervlak maar in het feit, dat door bij trekking aan het park van het kasteel een der fraaiste uitzichtpunten op het omringende landlschap behouden kan blijven. De minister van binnenlandsche zaken Kolef heeft hedenmiddag tegen een uur de verte genwoordigers van de Bulgaarsche pers bij eengeroepen, om hen eenige nadere toelich ting te geve» in verband met de interneering van de beide gewezen minister-presidenten Tsankof en Georgief. Een medewerker meldt aan Nw. Rott. Crt.: In verband met de heden uitgevoerde inter- neeringen van de Bulgaarsche oud-minister presidenten Zankof en Georgief, begint een stormachtige ontwikkeling der gebeurtenis sen. Batolof, de minister van buitenlandsche zaken, Molof, de minister van oeconomische zaken, en Dikof, de minister van justitie, zul len vanmiddag den minister-president hun ontslag aanbieden, daar zij de verbanningen, die Donderdagochtend zijn uitgesproken, niet goedkeuren. Naar verluidt, zal ook Zacharief, de mini ster van verkeerwezen, dit voorbeeld volgen, doch met zekerheid is dit nog niet te zeggen. Welke gevolgen dit massale ontslag zal hebben, valt op het oogenblik nog niet te overzien. Het geheele kabinet thans afgetreden. 's Avonds riep Zlatef de journalisten bijeen, om hun een lange verklaring voor te lezen, waarin hij het ontslag van het geheele kabi net meedeelde, doch op verschillende vragen, hoe de zaken nu verder zulen gaan, bleef Zlatef het antwoord schuldig. WIE NIET TERUGKEEREN IN NOORD-HOLLANDS STATEN. In de nieuwe Staten van Noord-Holland zullen niet terugkeeren: voor den Vrijheids bond mr. A. S. Miedema en ir. M. J. Schoen; van de Vrijz. Dem. de heeren Th. M. Ketelaar en J. Best Nzn.; van de C. H. Unie de heer K. Kistemaker en mevrouw A. L. A. Ringe lingVerhoeff; van de R. K. Staatspartij de heeren P. J. M. Verschure, dr. N. P. van Spanje, J. J. Klarenbeek en J. J. de Vries; van de Middenstandpartij de heeren A. Weiss en A. F. Bruinsma; van de S. D. A. P. de heeren A. H. Gerard, P. Voogd en J. van Pareren, J. Westerhof, J. den Exter, P. Zee man en W. F. Visser. TELEGRAM VAN DEN VOORZITTER VAN DE R.K. STAATSPARTIJ. Een gelukwensch niet het bereikte resultaat. De voorzitter der r.k. staatspartij heeft Donderdag naar aanleiding van den uitslag der verkiezingen het navolgende telegram gericht aan de voorzitters van de zestien kringen, waarin de stemming heeft plaats gehad: In uw persoon wensch ik alle werkers ge luk met het behaalde resultaat. De r.-k. staatspartij heeft- andermaal overtuigend blijk gegeven haar eigen plaats onder ons volk waard te zijn en haar taak ten bate van land en kerk ook in moeilijke omstandig heden ten volle te kunnen vervullen. Samen blijven wij onoverwinnelijk sterk. Houdt thans vast. Een vrij Nederland blijft op ons rekenen. Naar de N. R. Crt. verneemt, is in het bezuinigingsontwerp, waarvan de indie ning spoedig is te verwachten, een nieu we verlaging van de salarissen der rijks ambtenaren opgenomen ten bedrage van 10 millioen. Het bezuinigingsontwerp zal voorts voor een belangrijk gedeelte een machtigingswet worden, waarbij de regeering zich voor een aantal bezuinigingen en daarmede verband houdende voorzieningen regeling bij Konink lijk besluit voorbehoudt, In verband met het gerucht, dat de aan vankelijk in het ontwerp ook opgenomen aanpassing van de buiten den staatsdienst op het oeconomische leven drukkende lasten aan Neem daar nu eens een paar "AKKERTJES" voor en tol Uw verbazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen. AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumatiek, Rheuma- lische zenuwpijn, Lendenpijn, Spit, Spier; pijn, Gevatte Koude, enz, "AKKERTJES" kosten slechts 52 cent per 12 stuks Overal' een lager niveau daaruit verwijderd is, ver nemen wij, dat hierin nader bij een afzonder lijk ontwerp zal worden voorzien. 250.000 uit het Landbouw crisisfonds. De minister van oeconomische zaken heeft vastgesteld de crisis-bloemkweekers-crediet- beschikking 1935 I. Blijkens deze beschikking wordt uit het landbouwcrisiafonds voor cre- dietverleening aan door de stichting Neder- landsche sierteelcentrale erkende bloemkwee kers een crediet beschikbaar gesteld van f 250.000. Bepaald is, dat aan niemand cre diet zal worden toegekend, indien niet komt vast te staan, dat de verlangde hulp niet of niet op redelijke voorwaarden bij anderen is te verkrijgen en dat het bedrijf goed wordt beheerd door bloemkweekers, die door buiten gewone oeconomische omstandigheden gebrek aan kasmiddelen hebben. Voorts zal de ad ministratie zoodanig moeten worden gevoerd, dat de controle op de aanwending van de credieten vanwege de stichting en den crisis accountantsdienst mogelijk zal zijn. Deze credieten zullen behoudens in bijzon dere gevallen ter beoordeeling van den minis ter niet meer dan 400 gulden bedragen. De Hooge Raad spreekt uit, dat de grond, waarop het Haagsche Gerechtshof oordeelde, dat het Rykstoezicht zijn lievoegdheid heeft overschreden, onjuist is. De Hooge Raad heeft vandaag arrest ge wezen in de zaak van den Staat der Neder landen tegen A. P. Verdoorn. De heer Ver doorn heeft zich verzet tegen een maatregel, genomen door ambtenaren op het Rijkstoe- zicht op de Spoorwegen, door in kort geding te gaan bij den President der rechtbank te 's-Gravenhage. De betrokken ambtenaren, optredende krach tens art. 13 lid 3 der Wet op de Openbare Vervoermiddelen, willen V. beletten, een autobusdienst zonder vergunning in werking te houden. Zij hielden een autobus aan en lieten de bus naar een andere plaats bren gen, De president der rechtbank achtte de inbeslagneming ongeoorloofd en gaf de bus weer vrij. In hooger beroep heeft het ge rechtshof te 's-Gravenhage dit vonnis beves tigd. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. mr. Wijnveldt, concludeerde tot vernietiging van dit arrest en terugverwijzing der zaak. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat art. 13 der Wet Openbare vervoermiddelen, aan de Overheid de bevoegdheid toekennende om het zonder vergunning in werking bren gen of houden van een autobusdienst te be letten, zonder daarby aan te geven, op welks wijze dit beletten zal mogen geschieden, aan de Overheid het recht geeft, ter bereiking van dat doel die maatregelen toe te passen, welke als redelijk zijn te beschouwen. De door het Hof aangevoerde omstandig heid dat wel verboden is het zonder vergun ning in werking brengen en houden van een autobusdienst, doch niet het houden van auto bussen, waarmede men zoodanige diensten uitoefent, brengt nog geenszins mede zegt de Hooge Raad dat een maatregel als in dezen is genomen, niet zou kunnen zijn een redelijk middel om aan een verboden auto busdienst een einde te maken. Ten- slotte zegt de Hooge Raad, dat. nu derhalve de grond, waarop het Hof, zonder verder onderzoek heeft aangenomen, dat do overheid in dezen, de haar bij de wet toege kende bevoegdheid heeft overschreden, niet juist is, de bestreden beslissing niet kan worden gehandhaafd. De Hooge Raad heeft alzoo het arrest ver nietigd en de zaak terugverwezen naar het Gerechtshof te 's-Gravenhage ten einde, met inachtneming van deze uitspraak, verder ta worden behandeld en beslist. Het rijkstoezicht houdt thans, na het arrest van den Hoogen Raad, de wagens vast. Ingevolge het arrest van den Hoogen Raad, heeft het rijkstoezicht op de spoorwegen gis termiddag, naar de Tel. meldt, de autobussen, dit- nog een dienst onderhouden tusschen Den Haag en Amsterdam, in beslag genomen. Op dit traject rijdt thans alleen nog de reisonderneming No var. In de residentie werd Donderdagmiddag eerst een autobus in beslag genomen. Toen daarna de ondernemer pro beerde de passagiers met een auto naar Am sterdam te vervoeren, werd ook deze auto in beslag genomen. Het Rijkstoezicht op de Spoorwegen heeft aan de hand van de uitspraak van den Hoo- en Raad besloten, de in beslag genomen auto bussen niet meer aan de exploitanten terug te geven, tenzij dezen verklaren dat zij met het verboden vervoer zullen ophouden. VERHUIZING. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland verzoekt ons het volgende te willen mededeelen: De georganiseerden bij den Landbouw-Cri sis-Organisatie voor Noord-Holland worden er in hun eigen belang op gewezen, dat van verhuizing kennis dient te worden gegeven aan het kantoor te Alkmaar, afdeeling Alge- meene Zaken. Indien verzuimd wordt van' verhuizing kennis te geven, kunnen hieruit voor den betrokken georganiseerde ernstigs moeilijkheden ontstaan. Feuilleton. 20 Natuurlijk heeft Kaiserlien op het oogen blik niet de minste interesse voor een of andere spleen van dien professor Cinon, maar Van den anderen kant; deze professor, die bier al sinds jaren stamgast schijnt te zijn en die alle gasten kent, dat is een kans, die bg zich niet mag laten ontgaan. i.Stelt u mij gerust aan dien meneer voor, besluit Kaiserlien. Professor Cinon zit met den rug naar de zaai. zoodat hij een vrij uitzicht heeft op het meer. ai8 hg plotseling oei) gérant en Kai- aerlien voor zich ziet staan, springt hij over- e'id met een elasticiteit, welke allerminst in Overeenstemming is met zijn reeds grijzend Kaiserlien kykt in twee heldere, ver- atandige, goedmoedige oogen en hoort de Vo"e stem van den professor, welke als een Orgeltoon klinkt: ■■Hat is aardig, meneer de regisseur, dat dezen jongen gast aan mijn tafeltje diri- Seert. Zeker dr. Kyrmayer?" ..Neemt u plaats doctor". En zonder Kai- aerlien tijd te laten om zijn verbazing te keil en te geven, vervolgt hij: „Ik ben profes- r Cinon, geologisch democraat, maar overi- 0"s een zeer bruikbaar mensch. Dat ver oudert u een beetje, wat, dat ik uw naara oot Als u langer hier was, zoudt u weten, dat ik ontzettend veel tijd heb en dat ik elke twee uur in het vreemdelingenboek de namen der nieuw aangekomenen bestudeer. Niets bijzonders gearriveerd de laatste da gen, louter Fransche en Amerikaansche vlin ders. Werkelijk 't doet me buitengewoon plei- zier eindelijk weer eens een netten land genoot te ontmoeten. Wat bent u eigenlijk, doctor?" Maar hij wacht het antwoord niet eens af. U bent neen, jurist bent u niet. Medicus wacht eens even, medicus bent u ook niet. Medici hebben nu eenmaal voor niets en niemand eerbied en zoo ziet u er mij niet uit Een oogenbtikje ik zal er wel achter komen. Aha, ik weet 't al, u bent filosoof! Ja zeker, filosoof, maar met zin voor de werkelijkheid. Natuurwetenschappelijk ge schoold filosoof! Heb ik geüjk of niet? Hebt u niet al een paar boeken geschreven?" Kaiserlien's aarzeling vat hij op als een bevestiging. „Nou, ziet u wel? Dan zyn we in zekeren zin nog collega's. Ik ben geolo gisch democraat. Heb ik dat al gezegd? Hebt u daarvan nog nooit gehoord? Ja, waarde heer, dat is mijn persoonlijke wereldbeschou wing, waartoe ik u ook nog hoop te bekee- ren De hoofdzaak is, dat u een vèrstandig, wetenschappelijk man bent. Juffrouw Cotron zal er blij om zijn met een echten geleerde kennis te maken, die nog wat jonger is dan iv Ach ja u weet natuurlijk nog niet. wie uffrouw Gotron is! Dat is namelijk onze tafelgenoote, het aardigste meisje van de wereld. Als ik niet zoo oud was. zou ik al lane in lichterlaaie staan! Kaiserlien ontdekt eerst thans, dat op de tafef drie couverts liggen. De derde persoon 11dus een dame. volgens de bewering van Professor Cinon zelfs een jongedame, doch ta ieder geval dan een dame. d.e men er van kon verdenken in werkelijkheid Edith Wis- muth te heeten. Tenslotte echter mocht zy heeten, hoe zij wilde, als zij in 's hemelsnaam maar niet zooveel zwetste als die professor Cinon! Op hetzelfde oogenblik verschijnt juffrouw Gotron aan tafel. Cinon heeft haar zooeven het aardigste meisje van de wereld genoemd. Nu, dergelijke waardeeringen zijn indivi dueel. Tot de schoonheden, welke de heeren op straat aanleiding geven, zich nog eens om te keeren, behoort zij allerminst. Zij valt niet op door een bijzonderen gloed in haar oogen, doch door een temperamentvol uitcr- lyk. Maar er gaat van haar geheele per soontje een bekoring uit, die fijngevoelige menschen fascineert. Om haar mondhoeken ligt een guitige trek en haar kin welft zich allerliefst tot een teedere ronding. Maar wat Kaiserlien allereerst, en met een tot dusver nog ongekend gevoel van vreugde opmerkt, dat is het heldere grijs van haar oogen, die rijp en toch onschuldig de wereld in zich schijnen op te nemen. De manier, waarop Cinon het tweetal aan elkaar voorstelt, is geheel in overeenstem ming met zijn, van het eerste oogenblik af betoonde uitbundigheid: „Waarde juffrouw Gotron, dit is dr. Kyrmayer, een Duitsch ge leerde, boekenwurm en tevens man van de practijk, die er allang naar verlangt met een zoo lieftallige jongedame als u kennis te ma ken". Zij reikt hem de hand, maar slaagt er toch niet in een zekere verlegenheid over de Com plimenten van den ouden heer te verbergen en die verlegenheid staat haar alleraardigst. „Waar bent u vandaag geweest, juffrouw Gotron?" vraagt de professor en Kaiserlien constateert eenigszins tot zijn verwondering, dat zijn nieuwe kennis na deze vraag even wacht en niet zichzelf antwoord geeft. „Ik was in Vevay en in Lausanne. Daar zijn veel bezienswaardigheden." „Precies!" geeft de professor toe en zich dan tot Kaiserlien wendend: „En u? Bent u hier om wetenschappelijk werk te verrichten of uitsluitend voor ontspanning?" Het was niet zoo heel gemakkelijk voor deze vraag het juiste antwoord te vinden. „In zeker opzicht voor beiden," zegt hij tenslotte ontwijkend. Gelukkig komt de lcellner juist aan hun tafeltje serveeren, zoodat Dr. Kaiserlien niet verder kan ondervraagd worden. Het diner verloopt verder zonder dat Dr. Kaiserlien iets nader omtrent de gasten kan gewaar worden, daar de professor zich het meest tot juffrouw Gotron wendt, die hij van haar tocht naar Vevay en Lausanne laat ver tellen. Doch Dr. Kaiserlien wacht geduldig zijn beurt af en hoopt na het eten meer ge legenheid te hebben om nadere inlichtingen te verkrijgen. En daarin wordt hij niet teleurgesteld, want nauwelijks heeft juffrouw Gotron de zaal verlaten, of Cinon verandert van onderwerp. Hij heeft haar met onverholen bewondering nagekeken en tegenover Kaiserlien maakt hij van deze bewondering geen geheim. „Een allercharmantste jongedame, die juf frouw Gotron", verklaart hij openhartig. „M'n waarde doctor, grijpt u die kans met beide handen aan en tracht dat hartje te ver overen". Hij laat den ander wederom niet aan het woord komen. „Neen,, neen, spreekt u mg nu eens niet tegen. Ik mag dan een beetje een eigenaardige kerel zijn jawel, dat weet ik maar aan menschenkennis ontbreekt het mij gelukkig niet. Ik heb onmiddellyk gezien, dat u hier bent om u een vrouw te zoeken en daarom verzeker ik u met de hand op het hart; dit is de ware! Overigens wil ik u geenszins de mogelijkheid ontnemen ook met andere dametjes in het hotel wat nader kennis te maken. Als u zich daarmee kunt vereenigen, gaan wy eens een uurtje in de hall zitten om te zien, wat daar zooal voorby komt. Maar dat doe ik uitsluitend om u ad oculos te demonstreeren, hoe juist mijn be wering is. Wacht eens even, ik zal u een voorbeeld geven. Ziet u die zwarte dame daar achter in de zaal aan het laatste tafeltje. Kykt u maar eens onopvallend dien kant uit". Inderdaad, Kaiserlien ziet haar. Zij was hem zooeven al opgevallen. „Welnu, dat is een jongedame met een zeer twijfelachtige reputatie. Die is hier elk jaar vier of zes weken en elk jaar is zij ook weer in gezelschap van een anderen heer, dien zij voor de kosten laat opdraaien. Pas op, dat u zich niet door zoo een laat beetnemen, doctortje, dat zou ik toch heusch jammer vinden!" „Maar kent u juffrouw Gotron dan zoo goed'" gaat Kaiserlien er tegen in. Hij vraagt dat op eenigszins wetenschappelijk geïnteres seerden toon, alsof het er hem eigen'ijk meer om te doen is om Cinon's menschenkennis op de proef te stellen. „Of ik juffrouw Gotron ken? Neemt u mg niet kwalyk, die jongedame zit al sinds vijf dagen by by aan tafel, ik observeer haar 's morgens, 's middags en 's avonds en spreek haar eiken dag een half uur bij het concert. Dacht u, dat ik haar dan nog niet ken? Ik verzeker u. dat meisje heeft maar één fout: dat zij Edith heet. Vindt u dien naani niet afschuwelijk? Kaiserlien voelt plotseling een steek door het hart. Bij elke andere vrouw zou hy op dit oogenblik dien naam afgrijselyk Ieelyk heb ben gevonden. Edith Gotron echter klinkt hem sympathiek en toch bepaald welluidend in de ooren. En toch is door deze onver wachte mededeeling van den professor zyn argwaan opgewekt, een vreeselijke argwaan. Als men eenige feiten in aanmerking neemt, zooals daar zijn: dat die jongedame Duitsche is, dat zij van een leeftyd is, welke niet veel zal afwijken van die van Edith Wismuth, dat zy Edith heet, Kaiserlien wenscht z jn argwaan mijlen ver weg. En omdat hy niet objectief zgn wil, zoekt hy een slechts ten deele bruikbaar argument tegen zyn wan trouwen: Edith Wismuth treedt natuurlijk onder een geheel valschen naam op óf onder haar echten. Dat zij haar voornaam zou be houden om alleen haar achternaam te ver anderen, is al zeer onwaarschyn'yk. „Waaraan denkt u, jonge vriend?" vraagt Cinon. Kaiserlien herstelt zich zoo goed mogelyk. „Ach zoo, jaVertélt u mij eens, hoe komt het eigenlyk, dat juffrouw Gotron alleen hier is?" „Dat moet u haar zelf vragen!" antwoordt Cinon met een afwerend gebaar. „Met familie aangelegenheden houd ik mij niet op. Mg interesseert slechts aan de menschen, wat ik persoonlijk kan waarnemen. Gelooft u mij niet? Ga maar eens mee naar de hall. jonge man, dan zullen we daar een en ander eens nader bestudeeren." Deze Cinon is een afgezant van Fortuna! Hij had geen beter voorstel kunnen doen. Kaiserlien volgt den professor naar beneden en neemt daar plaats in een fauteuil tegen over de portiersloge. „Hier is namelyk myn vaste plaats", ver trouwt Cinon hem toe. „Van hier uit kan jó alles prachtig overzien. Weet u wel, dat ik het vorige jaar hier een hoteldiefstal ontdekt heb, alleen doordat ik van deze plaa' alles scherp observeerde?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 1