Stadsnieuws W wtttoaw»? laaïgf aanm faecnl TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 APRIL 1935. 5 l icht op voor alle voertuigen. Buitengewone raadsvergadering. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Visscherij. Doodelijk ongeval op de Rijkswerf Uit het politie-rapport. Burgerlijke Stand gen..eraag 25 April Vrijdag 26 i 19.42 uur. 19.44 uur. Afarheid en installatie gemeente secretaris. Vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Maandag 29 April 1935, des namiddags 2.30 uur, ten Kaadhuize. 1. Installatie van den heer Mr. Dr. E. van Bolhuis als secretaris der gemeente; l. Afscheid van den heer J. Kamman. De Provincie draagt 20 bij in de bouwkosten. Naar wij vernemen, zullen Gedeputeerde Staten dezer provincie in den bouw der school voor Buitengewoon Lager Onder wijs 20 in de bouwkosten bijdragen, welke, zooals men weet, zijn geraamd op 105.000.Hiermede erkennen dus ook Ged. Staten, dat deze bouwwijze voor de ge meente de goedkoopste en de beste is. EEN AANVULLING OP DE VERKIEZING VAN DE PROVINCIALE STATEN. Men heeft ons er op attent gemaakt, dat ons overzicht van de verkiezingen van de Provinciale Staten, in één opzicht onvolledig is geweest en wel om het feit, dat door ons niet vermeld is geworden, dat onze wethou der van Onderwijs, de heer W. de Boer, ge kozen is tot lid van de Provinciale Staten. Xooal* wij indertijd hebben gemeld, heeft de heer De Boer, bij het overlijden van den heer Kostelijk te H. Hugowaard, diens plaats in de Provinciale Staten bezet. Bij de jongste verkiezingen nu is onze stadgenoot opnieuw gekozen. Het feit, dat wij van Vaz Dias niet de namen van de gekozenen hebben ontvan gen en wij de verkiezingsdagen onder hoog druk hebben gewerkt, is oorzaak van dit verzuim, dat wij hierbij herstellen. De insinuatie van bepaalde zijde, dat wij opzettelijk de verkiezing van den heer De Boer zouden hebben verzwegen, moeten wij ten sterkste van de hand wijzen. Integendeel, wij verheugen ons erin dat een stadgenoot in het lichaam van de Provinciale Staten zitting heeft, temeer waar dit een stadgenoot is, die tal Van malen blijk heeft gegeven de belangen van onze stad met warmte voor te st^an. :U t .v f. ftir 'ft i VERLOTING VAN HET COMITÉ TOT STEUN VAN DE NED. HERV. KERK TE DEN HELDER. Uitslag. Prjjzen kunnen afgehaald worden dagelijks, des norgens voor 12 uur en van 13% tot 20 uur ia U.S.O. o x - a. 355 15 736 11 373 18 113 tl 1594 2 1015 6 1417 SI 1010 24 1042 SO 2016 13 1029 43 O b -J c- 1343 31 444 5 1377 7 1293 47 1022 25 1581 37 421 14 1749 8 971 26 32 41 1580 44 o J O. 1568 52 552 16 1149 22 2048 3 1172 1 2018 46 1219 17 647 39 25 27 439 18 4 30 o Z ►J ft, 524 50 1147 32 2031 1911 2011 40 1579 12 1026 9 938 29 1360 10 2044 33 o J Cl. 722 23 2223 48 1556 34 140 35 2095 42 284 45 1619 19 526 49 1280 38 1248 36 EVANGELISATIE-SAMENKOMST J. SEVENSMA. Bljjkens een in dit nummer voorkomende advertentie spreekt de heer J. Sevensma, van Amifcerdam, morgen (Vrijdag)avond 8 uur in het ®vangeliesatiegebouw Vijzelstraat. De toegang tot deze samenkomst is vrij. SPEELTUINVEREENIGING „DEN HELDER". Men verzoekt ons opname van het vol- g :e; p de vergadering van 12 April j.1. wer- d..i verschillende belangrijke agenda-punten haadeld. Zoo ook een bestuursvoorstel tot i .mtributieverhooging. Het algemeen gevoe- was dat in dezen toch al moeilijken tijd ontributieverhooging niet wenschelijk was, oond door het bestuur werd duidelijk aange toond dat de vaste lasten zer ver de vaste baten overschrijden. Op de lasten valt niet meer te bezuinigen aangezien alle uitgaven tot het minimale worden beperkt. En door dat vele leden welke verhuisden bedankten, werden de baten gaandeweg minder. Hier- coor kwam men tot de droeve noodzaak. Ook het bestuur is geen voorstander van contributieverhooging, en daardoor heeft het, eigenlijk reeds te lang, geaarzeld hiermede voor den dag te komen. Steeds hopende dat door groeiend ledental de contributie, welke In vergelijking met vereenigingen in andere plaatsen zeer laag is gesteld, bestendigd kon blijven. Dit mocht echter niet zoo zijn. De wa^padering bleef dus geen andere keuze dan iwt noodzakelijke te aanvaarden, en werd «Moeten met ingang van 1 April 1935 de «saagrtbutie te verhoogen tot f 0.25 per £&&«ad. Hiermede komt dan de 2 cent toe zag voor de krant te vervallen. :'n nu nog een vriendelijk verzoek aan alle •i! ;rs en kindervrienden. Als straks de bode bti U komt ontvangt hem dan vriendelijk, hij komt niet voor zichzelf, maar voor belang van de kinderen, waaronder ook Uwe is. Bedenk dat er een groot aantal iren en leiders zich dagelijks belangeloos ehikbaar stellen om de kinderen van de, het verkeer zoo gevaarlijke, straat af houden. N V DEN WEDSTRIJD HELDERSCH ELFTAL—STORMVOGELS. Het bedrag voor het „Dorus Rijkers- fonds". Het comité, dat bovengenoemden wedstrijd organiseerde, deelt ons thans mede, dat giste ren een bedrag van 350— aan het „Dorus Rijkersfonds" overgemaakt werd. Een klein overschot werd aangehouden ter dekking van de voorloopige kosten van de a.s. Nederlaag wedstrijden. Na de eindvergadering van het Comité, die aanstaande is, zullen wij de officieele afreke ning kunnen publiceeren. Intusschen kunnen we spreken van een doorslaand succes want niet alleen, dat de wedstrijd o.v. het spel der gasten volkomen aan de verwachting beantwoordde, thans blijkt ook welk een belangrijk bedrag door het Comité aan het Dorus Rijkersfonds afgedra gen kon worden. Van een en ander zal de lezer met vreugde kennis nemen! VEREENIGÏNG VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De Practijkexamens in Boekhouden en Handelscorrespondentie en de examens voor Hoofdcorrespondent (Fransch, Duitsch of Engelsch) af te nemen vanwege de Vereeni- ging van Leeraren in de Handelswetenschap pen, zullen worden gehouden op Maandag 1 Juli, Dinsdag 2 Juli en Woensdag 3 Juli a.s. in ongeveer 40 plaatsen in het land. Het inschrijfgeld is belangrijk verlaagd. Voor na dere bijzonderheden zie men de annonce, voorkomende in dit nummer. De aanmelding sluit 8 Juli a.s. Het prospectus der examens is gratis verkrijgbaar bij den Administra teur: H. Broeders, Zocherstraat 66, Amster dam (W.), Tel. 82437 en bij den boekhandel. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Van 16—24 April 1935. Nieuwe zaken: Den Helder. J. Zoon, Middenstraat 61, groenten- en fruit handel en consumptie-ijs. Texel. S. de Waal, Binnenburg 9, metselaar. Wijzigingen: Den Helder. N.V. Autobedrijf v.h. W. Prins, Kanaalweg 103. Bestuurswijziging. Anna Paulowna: Zaaizaad-vereeniging Z.A.P. Bestuurswijzi ging- Se h a g e n N.V. Drukkerij en boekhandel v.h. fa. Trap man en Co. Statutenwijziging. EMMABLOEM-COLLECTE OP ZATERDAG 27 APRIL A.S. De Vereeniging tot bestrijding van de Tu berculose alhier, is bezig met de voorberei ding voor de Emmabloem-collecte op Zater dag a.s. Het aantal collectrices en collectan ten moet nog zeer vermeerderd worden. Geeft u ten spoedigste op voor dit mooie doel aan de volgende adressen: Mej. Th. J. Proost, Violenstraat 101; de heer H. Bronder Ruygh- weg 86; Ds. P. J. Smidts, Kerkgracht 58. HELDERS MANNENKOOR. Dir. A. J. Leewens. Betreffende het optreden van den bariton solist Otto Couperus op het concert van Helders Mannenkoor, Maandag 29 April, in Casino, volgen hier onder eenige zijner laat ste critieken. „Nieuwe Rotterdammer. Dramatisch oratorium Boris Godoenow. „Daar was in de eerste plaats de zeer op merkelijke vertolking van de Boris-partij door Otto Couperus. Wij kunnen met vreugde con- stateeren, dat het vocale gedeetle zeer bij zondere kwaliteiten bezit. Niettegenstaande Couperus met een verkoudheid te worstelen had, was dit zingen indrukwekkend." „Utrechts Nieuwsblad": „Otto Couperus „als Boris", overtrof be slist zijn entourage. Hij scheen zich op bij zondere wüze zijn partij eigen te hebben ge maakt, waarmede hij het werk deed leven." „Utrechts Dagblad": „De hoofdrol Boris Godoenow werd gezon gen door Otto Couperus. Deze bariton zong voortreffelijk met magnifiek getimbreerde stem. Evenals bij talrijke voorgaande gelegen heden heeft „Mannenkoor" wederom beslag gelegd op een voortreffelrjken solist. De heer Couperus heeft zijn programma zoodanig uit gekozen, dat stem, voordracht en opvatting op de meest voordeelige wijze uitkomt. Voor de pauze zingt deze bariton orato rium- en opera-aria's en na de pauze Holland- sche liederen. Een leeuwenaandeel in het programma heeft Helders Mannenkoor zich zelf voor behouden. „Hymne a. d. Musik", „Hymne a. d. Vrede" en „De rots in zee", zijn koornum mers, welke niet zullen nalaten een mach tigen indruk te veiwekken. Mevrouw Marie Meyer—Moorman, heeft bereidwillig de pianopartij op zich genomen in „Landerkenning" van Grieg, een werk voor mannenkoor en bariton-solo. DON KOZAKKENKOOR „PLATOFF". Het wereldberoemde Don Kozakkenkoor „Platoff" Dir. Nic. Köstnikoff, zal wegens het groote succes dit seizoen een tweede tournee door Nederland maken. In deze tournee, geor ganiseerd door de Int. Concertdirectie Ernst Krauss, welke alleen de groote plaatsen aan doet, zal ook den Helder worden opgenomen. Twee jaar geleden hadden we reeds het voorrecht dit wereldvermaarde koor in onze stad te mogen hooren. Het succes was, zooals leder bezoeker zich nog zal herinneren, In één woord „overweldigend". Thans worden we wederom in de gelegen heid gesteld om op 5 Mei dit koor te bewon deren. t MAJO MARCO'S DANSORKEST. In Casino. Men schrijft ons: In de reeds lange rij van Dans-Bands, welke dit seizoen in Casino zijn opgetreden, hebben we dit in Amsterdam zoo populaire orkest van Majo Marco nog niet gehoord. Deze band, welke het geheele seizoen de dansmuziek ver zorgde in „Tanzklause", „Bellevue", heeft daar een buitengewonen naam verworven door haar sublieme wijze van musiceeren en Is in Am sterdam dan ook één van de populairste bamis. A.s. Zondag zal men deze bijzondere band in Casino te hooren krijgen. Regelmatig speelt Majo Marco's orkest voor de radio. Hun AVRO-uitzen .tingen behoeven voor de beste Engelsche uitzendingen niet onder te doen. BUITENGEWONE POPULAIRE SOIREE, j -V-v - i Men schrijft ons: De directie van „Musis Sacrum" blijft voort gaan de populaire Zondagavond Soireé's zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Zij stelt de „All-round-Musicians" in staat de danslustigen te laten profiteeren van een repertoire dat v.oor Bands van elders niet be hoeft onder te doen. Zondag a.s. bestaat er gelegenheid voor Hel-j dersche vocalisten om voor de microfoon als refreinzanger(ster) te debuteeren. De bezoekers (sters) zullen uitmaken wié voor een prijs in aanmerking komt. Er bestaat ge egenheid vooraf met de Band te repertee- ren. Voor prijzen etc. zie men de advertentie. BACHCONCERT Nieuwe Kerk aan de YVeststraat, Omtrent het te geven Bachconcert vermei) den wij het volgende: De vocale solisten, mevr. Schrama en d$ heer Weiman zijn hier beide genoegzaam be-t kend. Mevrouw Dora Schrama zong hier op dé kerkconcerten in de Luthersche kerk met den heer De Hoog; ook op de uitvoeringen dei muziekschool van den heer De Hoogh trad zij eenige keeren als soliste op. Bij Held. Mannenkoor, dir. de heer Leewens, mochten wij haai' ook al eerder hooren. Haar goed geschoold geluid beschikt over een zui verheid en helderheid, zooals weinige zange ressen naar voren brengen. In de Bach Can tates waar de hoogste vocale eischen aan de uitvoerders worden gesteld, zal veel vallen te waardeeren en genieten; zoodat een bezoek aan dit concert meer dan de moeite waard is; De heer Dick Weiman, leeraar aan de Mu ziekschool van den heer T. de Hoogh, treedt hier al sinds vele jaren met stijgend muzikaal succes als bariton-solist op. Bij verschillende vereenigingen vertolkte hij de solo-partijen. Zijn laatste muzikale medewerking vond plaats bij het Jubileum van Ds. H. A. Enklaar, waar het Herv. Kerkkoor onder leiding van den heer De Hoog H. B. H. Verhey's 8ste Psalm uitvoerde. Ook in dit werk wist zijn stem de honderden aanwezigen te boeien. In ons volgend nummer zullen we nog een en ander vermelden omtrent het Helders gem. Klein Koor en den heer Feike Asma. „HERWONNEN LEVENSKRACHT". R.K. Vereeniging ter bestrijding der tuberculose. De afdeeling Den Helder van bovengenoem de vereeniging had gisterenavond in het Bondsgebouw aan de Molengracht een propa- ganda-avond belegd, waar een film, betrek king hebbende op het werk der vereeniging, zou worden vertoond, terwijl de penning meester van het hoofdbestuur, de heer Ver- zuu, in een korte rede een en ander over het werk der vereeniging vertelde. De belangstelling had grooter kunnen zijn. De voorzitter der afdeeling, de heer D. Snel, heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder zuster Proost, namens de Ned. Ver. aan wezig en de pers, en bracht dank aan de leden voor de in den loop der jaren betoonde medewerking, waardoor de vereeniging haar zegenrijk werk kon verrichten. Maar er kon meer worden gedaan, zegt spr., en als de Heldersche Katholieken zich goed rekenschap gaven van de beteekenis van den arbeid van „Herwonnen Levenskracht", zouden ze ook meer doen. Ongetwijfeld, wanneer er één instelling is, in het leven geroepen door het R.K. Werkliedenverbond, waarop het trotsch mag zijn, is het wel deze. Verscheiden katho lieken, ook uit Den Helder, hebben een bezoek gebracht aan ons prachtig sanatorium in Bilthoven „Berg en Bosch", en er is maar één roep over. Maar diezelfde katholieken moeten bedenken, zegt spr., dat voor de instandhou ding veel propaganda noodig is. Is het, vraagt spr., nu niet mogelijk, dat ieder lid van de 5 cents-actie propaganda maakt en andere leden voor deze 5 cents-actie werft? Tenslotte deelt spr. mee, dat aanvankelijk de heer Smits hier nog een woord zou spreken over den bloemendag die de Nederl. Vereeni ging ter bestrijding der tuberculose houden zal, maar verhinderd is, zoodat spr. deze taak overneemt. Natuurlijk, aldus spr., zorgen de katholie ken in de eerste plaats voor hun geloofs- genooten. Maar daarnaast mag van hen ver wacht worden, dat ze ook aan de Algemeene Vereeniging hun offertje brengen. Want voor al ook deze Nederlandsche Vereeniging lijdt onder de beknotting der subsidie, zóó zeer zelfs, dat naar spr. meent te weten, dit jaar zelfs geen nieuwe patiënten kunnen worden aangenomen. Laat dus iedere katholiek in deze zijn plicht beseffen en a.s. Zaterdag een speldje koopen. Een en ander over „Berg en Boseh". Alvorens met de vertooning der film een aanvang werd gemaakt, vertelde de penning meester der vereeniging, de heer Verzuu, een en ander over het sanatorium „Berg eh Bosch". De vereeniging „Herwonnen Levens kracht" werd opgericht in 1913; in dat jaajr nog stierven 15.000 t.b.c.-lijders, omdat voor t.b.c.-bestrijding niets werd uitgegeven. Met geweldig enthousiasme werd de strijd tegen de tuberculeuse aanvaard en 20 jaar later kon Prof. Slotemaker de Bruine wijzen op de zegenrijke gevolgen. Als de r.-k. arbeidersbeweging zich uit sluitend beziggehouden had met stoffelijke dingen, zou zij nooit in het bezit zijn geko men van het grootste sanatorium in Neder land. 15 Jnui 1913 werd „Hei-wonnen Levens kracht" geboren. In 1919, aan het eind van den oorlog, was er in alle sanatoria in ons land een nijpend gebrek aan bedden; geen enkele vereeniging dorst een sanatorium te bouwen in dien malaisetijd. En daarom richtte „Herwonnen Levenskracht" zich tot de regeering om steun; zij kreeg subsidie voor den bouw van een houten nood- sanatorium, dat in 1920 te Apeldoorn werd geopend. 13 Jaar lang is het een zegen voor velen geweest, het sanatorium bood plaats aan 320 patiënten. Maar het houten sanato rium was slechts een- tijdelijk verblijf en „Her wonnen Levenskracht" stond weldra voor de taak een beter sanataorium te bouwen. In het hartje van Bilthoven werd het nieuwe gebouw 18 Juli 1933 door den aartsbisschop van Utrecht geopend. Hoe groot het is. Het Sanatorium „Berg en Bosch" biedt plaats aan 130 mannen, 130 vrouwen, 50 jon gens, 50 meisjes en 30 nazorgpatiënten. Spr. deelt nog cijfers mee, ten bewijze van den om vang. Wèl mocht bij de opening minister Slo temaker de Bruine wijzen op de geweldige krachtsinspanning die uit den bouw sprak. In totaal zijn thans door H. L. verpleegd 5400 patiënten met bijna 700.000 verpleegdagen, welke gekost hebben 1.700.000 (tot eind Januari 1935). En nog is dit te weinig, zegt spr. Het doel dat H. L. zich stelde, kon het nog niet bereiken: inwilliging van den eisch van directe uitzending voor iederen patiënt. En de vervulling van dien eisch is niet moge lijk omdat gij, katholieken onvoldoende con tribueert. Jaarlijks kunnen thans pl.m. 350 patiënten worden uitgezonden, maar er komen veel meer aanvragen, zelfs moesten van de wachtlijst niet minder dan 646 patiënten afge voerd worden omdat het voor hen te laat was en Sanatoriumverpleging niet meer kon baten. En 130 patiënten, die anders wellicht gered waren, zijn dientengevolge gestorven. Toch is bij tijdige verpleging genezing mogelijk van tuberculose. Nog slechts 10 pet. contribueeren. Tien jaar lang wordt thans propaganda ge voerd voor de vrijwillige contributie, en van de 200.000 leden van het Vakverbond zijn er 20.000, dat is 10 procent die daaraan bijdra gen. Natuurlijk oefenen de tijdsomstandigheden een grooten invloed uit, maar mogen wij de crisis ook laten gelden als wij een patiënt moeten afwijzen wegens gebrek aan geld, zegt spr. Ons neemt men het kwalijk nietwaar, als wij ons daarop zouden beroepen! Met een vurige peroratie om de Vereeniging te steunen, meer dan tot nu toe geschiedt, ein digt spr. De film. Daarna werd een aanvang gemaakt met de vertooning der film. In een groot aantal beel den gaf zij een overzicht van geheel dit zegen rijke Sanatoriumwerk, van de verpleging, het geneeskundig onderzoek, het dagelijksch leven en deze reeks van levende beelden, waarbij ook natuuropnamen der prachtige, boschrijke omgeving, was wel in staat indruk te maken en te doen zien hoe noodzakelijk het is dit werk in stand te houden. Laat ons voor H. L. hopen, dat de propaganda resultaten heeft! Mochten we berichten, dat er een regeling voor de haringvisscherij in bewerking was, thans kunnen we mededeelen, dat officieel is bepaald, dat de aanvang der haringteelt is be paald op 16 Mei a.s. en dat de maximum-aan brengst is vastgesteld. Voor stoomloggers is deze bepaald op 2600 kantjes en voor motor- loggers p 1800 kantjes haring. Naar verluidt zijn een paar exemplaren ansjovis te Bergen op Zoom aangebracht. Het zal dus niet lang duren of ook te Nieuwediep zullen ze zich wel laten zien. Over c prijzen heeft men zich vermoedelijk geen groote illusies te maken. Wel gaat er steeds eenige vooraad af, maar deze slinkt niet voldoende om, bij eenige vangst dit Jaar, zich met eenige hoop op goeden prijs te mogen vleien. Wat van beteekenis zal zijn, is of dit jaar geconstateerd zal kunnen worden, of d' ansjo vis aan de paring in de Waddenzee me' succes kan deelnemen. Sommigen zijn daarover heel sceptisch ge stemd; anderen daarentegen meenen, dat ver leden jaar wel degelijk jonge ansjovis is waar- genonj en. Vo'gens de officieele jaarcijfers over 1934 van het Dep. van Economische Zaken bedroeg de tot angst 347,997 kg, waarvan in Den Helder 's aangebracht 67,483 kg, Harlir. en 254,„82 kg, Wieringen 20,396 kg en in andere aanvoerplaatsen 5,537 kg. Den Helder maakte dus nog niet zoo'n slecht riguur. Het spreekt, dat er in de wereld van den ansjovishandel eenige spanning heerscht ten opzichte van de aanstaande vangsten Mocht deze aanstaande teelt geringe vangstresul taten opleveren, Jan ie er voor hen eenige mogelijkheid van verkoop tegen wat hoogere prijzen. Bij groote vangst, die allicht toch voor een groot deel zal worden afgenomen, kan het voor de houders van voorraden een nog groo ter strop worden. Vooral voor hen, die nog nog met wat oudere voorraden zitten is al of niet groote vangst een financieelprobleem van beteekenis. In België doet zich, volgens het Handelsblad, het eigenaardige verschijnsel voor, dat, door devaluatie van den frank, de Belgische vlsch- schepen hun vangsten gingen afleveren naar Frankrijk en Engeland, waar ze door de betere koersverhouding van Franschen frank en En- HET ONTWERP VOOR HET MONUMENT VAN PRINS HENDRIK, dat tegenover het Helden der Zee monument, op het Westplein zal worden geplaatst, (zie het artikel in ons nr. van Donderdag 18 April) gelsch pond ten opzichte van den Belgischen frank een gunstiger besomming konden ma ken. Nu zal de visschersstaking' te Huil wel in hoofdzaak deze betere prijsstelling hebben veroorzaakt. Maar de Belgische vischvoorziening is daar door zóó ontwricht, dat België thans vrij zijn grenzen openstelt voo. on beperk ten invoer van iscv> en tevens den uitvc van visch ver-' biedt. Hoewel deze maatregel ook wel weer van zeer tijdelijken aard zal zijn, kan het voor de Hollandsche visscherij toch wel een welkom vleugje beteekenen. Doch jovendien, hoe fel wordt hierpiede ge demonstreerd, dat er, bij een wending in de monetaire basis, allerlei onvoorziene moeilijk heden rijzen, die ontwrichting kunnen veroor zaken, welke weer niet zoo gauw in de ge- wenschte banen is afgevoerd. Naast het loslaten door België van de rai- nimummaat van 40 cm voor visch, die mag worden ingevoerd, is dit verschijnsel voor onze visscherij een gaatje, waar doorheen wat visch gespuid kan worden, hetgeen op de prijzen wel van eenigen invloed zal zijn. De stoomtrawler „Gerberdina Johanna" IJM. 38 van de V.E.M. van de Lofodden op tweede reis is teruggekeerd met wederom een groote partij visch, n.1. 1650 manden., Al was, zoo schrijft het „Hbl.", dé besom ming hooger dan van de eerste reis, tóch kan het weer geen financieel succes worden ge noemd. Besomd werd 3140. Het is wel eigenaardig, dat, hoe ook ge poogd wordt iets rendabels te bereiken, men tot geen behoorlijk succes schijnt te kunnen komen. Of de kwaliteit der visch dan toch misschien de factor is, die den prijs sterk heeft be- invloed, wordt niet vermeld. Wèl wordt mee gedeeld, dat een andere trawler van dezelfde reederij een gewone reis makende en minder visch aanvoerende, toch nog een 250 hoogere besomming maakte. Aan de Lofoddenvisch zal dus vermoedelijk iets gehaperd hebben. Maar nader bericht, dient te worden afgewacht alvorens een vaste' conclusie te trekken. Op Wieringen is de eerste ansjovis aange bracht. Het was 1 groote en 1 middelsoort. Deze ongelijkheid in soort werd vroeger steeds beschouwd als geen goed voorteeken voor een gunstig ansjovisjaar. Het liefst zag men alieen de middelsoort. Nu is het altijd zóó, dat één zwaluw nog geen zomer maakt, zoodat deze beide onge lijksoortige exemplaren waarschijnlijk nog geen basis kunnen vormen om daarop reeds een vaste conclusie te bouwen. Dat er met belangstelling naar nadere vangstberichten zal worden uitgezien staat wel vast. Volgens bericht uit Wieringen in de Held. Crt. van Dinsdag heeft de heer Joh. Sterk te Volendam, zouter en handelaar in ansjovis, voorstellen gedaan om te komen tot een rui mer afzet van ansjovis, waaraan de vereeni ging D.E.T.V. adhaesie heeft betuigd. Zoodra we over uitvoeriger gegevens beschikken, komen we hierop nader terug. NIEUWS VAN DE „HELDERSCHE ZWEEFVLIEG CLUB". Uit het feit, dat men sinds de oprichting van de „Heldersche Zweefvlieg Club" niets meer van haar hoorde, leide men vooral niet af, dat van de zweefvliegerij ter plaatse niets gekomen is. Integendeel, er moet nu eenmaal een periode van stillen arbeid vooraf gaan, wil men tenslotte met practische resultaten voor den dag komen. Er is hard gewerkt. Zoo zijn de teekeningen voor het eerste zweef vliegtuig, dat uiteraard van eenvoudigen aard zal zijn, dezer dagen gereed gekomen, terwijl bij bevoegde instanties de gewensChte infor maties zijn ingewonnen. Men is thans aan het bouwen van het eerste toestel toe, terwijl het bestuur van de zweefvliegclub vooral de aan dacht gevestigd houdt op de tentoonstellings- week van 110 Juni a.s., want dan wil men gereed zijn, het vliegtuig exposeeren en er mee demonstreeren. Dit is een zeer voorloopige mededeeling, doch we kunnen spoedig nadere interessante bijzonderheden in het vooruitzicht stellen. Intusschen hebben velen van hun interesse voor de zweefvliegerij doen blijken. Vooral in marinekringen, maar ook in de burgerij. Het zij hier dan ook medegedeeld, dat de jongè vereeniging gaarne nieuwe leden, militairen zoowel als burgers, tot de hare wil rekenen. De zweefvliegerij is niet alleen een bijzonder aardige, sportieve bezigheid, waaraan onder toezicht van daartoe speciaal gediplomeerde instructeurs, practisch geen gevaar is verbon den, doch kweekt tevens eigenschappen van moed, zelfvertrouwen, vertrouwen in eigen capaciteiten e.d. aan. Vooral ook voor de jongeren lijkt ons deze sport attractioheel; de Nederlansche wetgeving schrijft een leéftijds- minimum van 16 jaar voor voor hen, die zich aan het zweefvliegen wijden. De Heldersche Zweefvliegclub stelt de inschrijving van leden dan ook open voor personen van af 16 jaar. Verzoeken om als lid voorgehangen te worden te richten aan den secretaris, den heer P. van Wensen, Fazantenstraat. Woensdagmiddag tusschen kwart over 12 en half 1 heeft zich op de Rijkswerf een ongeval voorgedaan met doodelijken afloop. De heer K. Bakker begaf zich huiswaarts en bevond zich halverwege tusschen het dok en de werfpoort, toen hij plotseling voorover viel. Eenige in zijn nabijheid zijnde personen schoten toe en direct werd de man naar het hospitaal getransporteerd. Te omstreeks half drie ontving men van daar het bericht van overlijden. De heer Bakker was 55 jaar, gehuwd en vader van 10 kinderen, waarvan er 3 gehuwd zijn. DE BRAND OP DE BINNENHAVEN. Het Politie-rapport bevat nog de volgende bizonderheden omtrent den brand aan de Binnenhaven,waarbg de 75-jarige mevr. de Wjjn om het leven kwam: De 75-jarige bewoonster en haar inwonen de dochter trachtten tevergeefs den brand, die ontstaan was door een gascomfoortje in de achterkamer, te blusschen. De oude vrouw ging daarop, toen zij bemerkte, dat de brand door haar en haar dochter niet te blusschen was, naar boven om een trommél- tje met geld te halen, en viel, nadat zij langs de reeds brandende trap naar beneden was gekomen, in den gang neer. feuilleton Buitenlandsch Overzicht- Mgr. Lorenzo Sehioppa is Dinsdag avond te 's-Gvavenhage overleden Verkeersongelukken te Parijs. 18 dooden en 23 gewonden Twintig rebellen zijn in Griekenland ter dood veroordeeldx Hr. Ms. h XVIII" zal Zaterdag a.s. van Kaapstad vertrekken Een plan van den arbeid van de S. D. A. P.Al Prinses Juliana heeft het bescherm vrouwschap van de N.- en Z.-Holl. Redd. Mij. aanvaardf, Het Fransch-Russische verdrag. De gewijzigde tekst De Koningin heeft Dinsdag een be zoek gebracht aan de bloementen toonstelling te Boskoop De aardbevingsramp op Formosa. De omvang van de ramp De muitery op de „Zeren Provin ciën". Gratieverzoek van een der officieren afgewezen De werkloosheidsbestrijding in-Ned- Indië. Een steunplan van 1 millioen van de regeering Twee Japansche dorpen zoo goed als geheel door brand vernield Het Sweepstake-gebouw te Dublin door brand vernield. Geen loten ver loren gegaan Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten it U K t V 0 p t X X u X Sportnieuws F V t o' 8 S Donderdag 25 April. Operette-uitvoering Zangvereeniging har monie", Casino, 8 uur. Feestavond Kath. Jonge Middenstandsvereetti- ging, Musis, 8 uur. Zaterdag 27 April. Soirée Speeltuinvereeniging afd. „Tuindorp", Musis, 8 uur. Operette-uitvoering Vereeniging „Ons Genoe gen", Casino, 8 uur. Zondag .28 April. Buitengewone populaire Soirée, Jfusis Sacrum, 8 uur. Maandag 29 April. Concert helders Mannenkoor"Casino, 8.15 uur Donderdag 2 Mei. Zwitsersche feesten, Musis Sacrum. Inbraak. Door een bewoner van de Crocusstraat werd aangifte gedaan, dat tijdens zijne af wezigheid een onbevoegde zich toegang tot zijn woning had verschaft en daaruit eenige kleinigheden had meegenomen. De recherche stelt een onderzoek in. Diefstal rywielbelastingmerk. Door een bewoner van het Tuindorp werd aangifte gedaan, dat van zijn rijwiel, het welk hij in de Begoniastraat had neergezet, het belastingmerk is ontvreemd. Rijwiel gestolen. Een marinier deed aangifte van vermis sing van zijn rijwiel, hetwelk hij in een steeg achter een perceel aan den Kanaalweg had neergezet. Meisje aangerand. Aangifte werd gedaan dat een meisje op den openbaren weg is aangevallen door een onbekend manspersoon. Op haar hulpgeroep verschenen eenige omwonenden, waarop de aanrander de vlucht nam. De recherche stelt een onderzoek in. Mishandeling. Door een persoon werd aangifte gedaan, dat zijn zoontje is mishandeld. Een onderzoek wordt ingesteld. Van wie Aan het Hoofdbureau van Politie is een zwart-bruin-gevlekt hondje af te halen. van Den Helder. van 18 tot en met 24 April. BEVALLEN: M. K. van Lopik—de Jong, z. D. VermeulenWijtsma, d. K. J. Smit—Crum, z. E. Giezen—Witte, z. G. Otter—van Arkel, d. M. C. WittelaarWittebrood, d. N. Post— de Wit, z. J. Cuijpers—Ruiten, d. C, S. Vrij- vogelDunk, z. I. SlikkerHolman, z. A. BroersDirks, z. E. P. Bakvan Hoeve, c. E. KroosHollenberg, d. M. J. BakkerHei ligenberg, d. S. van Hulst-Franssen, z. N. ten NapelRook, d. W. C. de GraafMeijer, z. C. H. VisserDuijvelshoff, z. J. J. P. M. van SteenisLoew, d. M. M. VisserRoos, z. A. van der VeldeJonkmans, d. M. Kootstra— Schuurman, z. A. Soetendalvan der Schoot, z. C. E. Risonvan Dam, z. P. BootsVer- heij, d. ONDERTROUWD: H. J. J. Kessenich en E. W. van Elswijk. H. G. Heres en V. Been. GETROUWD: H. D. Blommert en A. Mas- temaker, J. J. A. de Waard en H. Greeuw. N. E. J. Steelink en M. E. Walter. J. A. Swa- ters en T. Heeroma. i 1 I OVERLEDEN: G. P. BrouwerMolenaar, 28 j., F. van Halen-Rieuwers, 60 j. M. But, v., 12 dagen. G. GroendijkAugustin, 20 j. Wed. E. C. BoucquaertErmers; 79 j. H.déWyn Kuiper, 75 j. W. Zorg - Kuiken, 25 j. Sn'

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5