ONS FOTONIEUWS GEMENGD NIEUWS Net bijtijds. Buitenland. De aardbeving op Formosa. De moord DIJ liootddorp. bank-afdeeling het paartje staan. De Diefstal van f 1200. De malaria op Ceylon. Groote brand te Dublin. Twee Japansche dorpen door brand geteisterd. Twintig rebellen in Griekenland ter dood veroordeeld. Muzikale koeien. 'Wederom heeft de „Nederlandsche Rakettenbouw" proeven genomen met de parachute-raket, welke goed geslaagd zijn. Inwoners van Katwijk bekijken het toestel, voor het wordt afgeschoten. Een tooneelspeler ten grave gedragen. Woensdag werd op de Algemeene Begraafplaats te Rot terdam het stoffelijk overschot van den bekenden tooneelspeler Henri Morien ter aarde besteld. De stoet op de begraafplaats, De Duitsche studente, Liese Zangemeister vestigde het wereldrecord zweefvliegen voor dames met een vlucht van 12 uur 57 minuten. Een nieuw kabinet in Bulgarije. De oud-gezant Andrej Toscheff is er in ge slaagd een nieuw Bulgaarsch kabinet te vormen. Toscheff vervult de functie van Minister-president en is teven'' Minister zonder portefeuille. (Te Rijswijk is men begonnen met de vooropnamen van de nieuwe Nederlandsche Jeugdfilm „De Fabertjes filmen", naar het boek van Willy Corsari. De werkzaamheden aan het nieuwe veer Flakkee-Brabant zijn in een vergevorderd stadium gekomen. De weg, welke naar het veer leidt, is gereed gekomen. Thans wordt er hard ge werkt aan de op betonpalen rustende brug. Zware heimachines drijven de groote betonpalen in den grond. Geachte Redactie. Ondergeteekende vraagt beleefd opname van onderstaand stukje, waarvoor by voor baat dank. Rehabilitatie. In antwoord op het protest van den heer Smith, die z.g. gepensionneerd zou zijn, het geen dan eventueel een belemmering zou kunnen zijn voor het doen bezetten eener vacature in Gemeentedienst, kan worden me degedeeld. dat door mij geheel te goeder trouw is gehandeld en ik mijn gewraakt stukje hier bij herroep De dief van het spaarbankboekje stond al in het postkantoor voor liet loket, toen hy werd gesnapt. In de week vóór Paschen meldde zich bij een cafèhoudster aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam een Duitsch paartje om onderdak. Zij vertelden op weg te zijn naar Zuid-Afrika. De caféhoudster had voor hen geen plaats, maar. zij verwees hen naar een Duitsche, mej. C. J. H. J. S., die boven het café woont. Deze nam het paar in haar woning op. Dinsdagmid- In ieder geval is aan deze kwestie nog één dag kwam mej. S. evenwel tot de ontdekking goede zijde voor den heer Smith, daar meer- dat het paartje met alle bagage spoorloos was deren met mij nu goed door den heer Smith ingelicht zijn geworden. Abonné. alhier. In dien auto liet hg zijn regenjas lig gen. Toen hij terugkwam was de jas weg. Daarvoor in de plaats was er een winterjas van veel beter kwaliteit gelegd. De man, die de jassen verwisseld heeft, vond het blijkbaar te warm voor een winterjas. Binnenland. r\ i ij fj j j Daar vond zij vóór het loket van de verdwenen. Van eenige betaling was geen sprake geweest. Zij was hiervoor uiteraard ten zeerste ontstemd. Maar haar woede werd nog veel grooter, toen zij even later tot de ontdek king kwam, dat in haar woonkamer de linnen kast was opengebroken, en dat daar uit een partij gouden sieraden, een pas en een spaar bankboekje, waarop 600 was gestort, waren gestolen. De juffrouw heeft hiervan dadelijk aangifte gedaan bij de politie, waarna zij naar het postkantoor aan den Coolsingel is gesneld. Daar vond zij vóór het loket van de spaar- jonge- man had haar boekje in de hand en de jonge Omtrent de moordgeschiedenis bij Hoofd- j vrouw droeg een koffer. Juffrouw S. maakte dorp meldt de Haarlemsche correspondent zich zóó kwaad, dat zij de jonge vrouw par- van het Hbl. nader: Idoes een blauw oog sloeg. Bij de vechtpartij, Gebleken is, dat de gearresteerde het welke hier op volgde, viel het koffertje op den slachtoffer telefonisch had verzocht in een grond. Hét sprong open en alle gestolen voor café te Amsterdam te komen met een be-1 werpen kwamen er uit rollen. Juist op dat drag van 1500 gulden. De verzoening met moment kwam een rechercheur het postkan zijn vrouw zou dan tot stand komen. 'oor binnen. Hij heeft het gezelschap meege- De heer Duyser is inderdaad naar het nomen naar de politiepost in het stadhuis, café gegaan met het geld bg zich. Daar Vandaar is het paartje overgebracht naar het bleek hem, dat zijn echtgenoote er niet was. j bureau aan de Nassaukade. De jonge man, De boerenarbeider vertelde hem toen, dat *^e 19-jarige mecanicien H. H. en de jonge mevrouw Duyser bij zijn vader in huis was. i vrouw, de 19-jarige bontwerkster J. H., bei- Zij is daar wel eens meer geweest. Daardoor i l'en u"- Berlijn, zgn opgesloten. Op H. is een was het mogelijk, dat de heer Duyser ditgevonden,welke in^ Aprill^32 J^Bf lijn voor waar aannam. Samen reden zij toen naar het huis van den dader aan den Ring- was afgegeven ten name van Kurt Wilhelm Waldmann. De foto was uit deze pas ge- dijk" Voor "de" deur van deouderlgke woning scheurd. Men vermoedt, dat hg met deze pac beeft de jongen den heer Duyser op beest- onregelmatigheden heeft willen plegen en dat achtige wijze afgemaakt. Een kellner in het café te Amsterdam her kende toevallig den jongen, zoodat hg de politie een belangrijke aanwijziging kon ge ven, toen de moord bekend was geworden. Bg zijn arrestatie werden op de kleeren van den boerenarbeider bloedsporen gevonden; hij is naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht. HET VUURGEVECHT BIJ OSS. De Tsjech van O. overleden. In het ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch is gisterennacht overleden de Tsjech van O., die in den nacht van 10 op 11 April na den overval met roof in de pastorie te Teeffelen in een vuurgevecht met de gemeentepolitie van Oss ernstig was getroffen. Zijn mede plichtige is nog steeds voortvluchtig. de pas van diefstal afkomstig is. De gepensionneerde fabrieksarbeider G. B. uit het R.K. Volkstehuis aan de Oranjeboom straat te Rotterdam, heeft gisterennacht aan gifte gedaan, dat Dinsdagavond uit zijn jas een portefeuille is gestolen met 1200, n.1. één biljet van 1000 en 2 biljetten van 100. De politie stelt een onderzoek in. BIJ DE WISSELING VAN HET SEIZOEN Een slechte ruil. De heer J. v. d. H„ een koopman uit Den Haag, heeft Dinsdagmiddag zgn auto onbe heerd laten staan aan de Vierhavenstraat De omvang van de ramp. Reuter meldt nader uit Taihoku, de hoofd stad van Formosa: Te Taihoku en te Tainan, in welke plaatsen een paar Europeanen en Amerikanen wonen, heeft de aardbeving geen schade aangericht. Ook de streken van de suikerraffinaderijen en de petroleumvelden zijn niet door de ramp ge teisterd. Een correspondent van de Times weet nog te melden, dat in een dorpje bij To- johara het aantal dooden zoo groot was, dat er niet genoeg overlevenden waren, om de lg- ken te bergen. Ook te Taitsjoe is er een hevige schok geweest. Een aanta. dorpen heeft gebrek aan levens middelen. De rivieren, wier bed versperd werd, bieden overstroomingsgevaar, en het werk tot steunverleening en redding geschiedt onder uiterst moeilijke omstandigheden. Er zijn 250000 menschen dakloos. Het lot van de over- groote meerderheid van dooden en gekwetsten was te wijten aan het instorten van uit klei en leem opgetrokken huizen. Degenen, die in de lichte huisjes, naar bamboetrant vervaar digd, wonen, kwamen er beter af, daar de huizen den schok weerstonden. Den verplegers van de gekwetsten komt het zeer van pas, dat Formosa het land is van de kamferpro- ducten. De eerste officieele gegevens. Het eiland door hongersnood bedreigd. Nader wordt gemeld, dat na de verschrik king van d aardbevingsramp, het eiland For mosa thans bedreigd wordt door hongersnood en men bovendien vreest, dat door den nood toestand, waardoor duizenden menschen dak loos zgn geworden, epidemieën zouden kunnen uitbreken. De doctoren en het verplegend per soneel, alsmede de ambulance-troepen van het Japansche leger, die onmiddellijk voor hulp verleening beschikbaar werden gesteld, onder vinden moeilijkheden om het binnenland te be reiken, aangezien het verkeer volkomen ont wricht is en de neestc wegen onbegaanbaar zgn. I Volgens officieele opgaven van het ministe- I rie van koloniën werden 3075 personen gedood en 8050 ernstig gewond. Ongeveer veertigdui zend personen werden dakloos en de aange richte materieele schade wordt-geschat op 28 millioen dollar. In bijna alle steden zijn de buizen der wa terleidingen gebroken. Natuurlijke bronnen zijn drooggelegd en vele vijvers en meren zijn eveneens droog geloopen. Het aantal vernielde huizen wordt, volgens officieele mededeelin- gen, geschat op 12647, terwijl het aantal ern stig beschadigde gebouwen eveneens ruim 12000 zou bedragen. De ellende der bevolking wordt nog verergerd door den zwarer regen val, die vooral het kustgebied teistert Reuter meldt uit Tokio: De bewoners van de door de aardbeving ge troffen provincies van Formosa hebben den nacht onder der blooten hemel doorgebracht. Maandagnacht te drie uur zijn zij opgeschrikt door een nieuwe aardbeving. Het getroffen gebied heeft een oppervlakte van 5000 vier kante kilometers. Het reddingswerk wordt begunstigd door het mooie weer. De petro leumvelden hebben niet geleden. Hulp van Engelsche oorlogsschc|M*n Reuter meldt uit Hongkong: De Britsche oorlogsschepen, die te Hong kong gestationeerd zgn, hebben aangeboden naar Formosa te stoomen, indien hun tegen woordigheid daar nuttig kan zijn 'n verband met de aardbeving. De laatste cgfers. Volgens het jongste bericht over de aard beving op Formosa zijn 3152 menschen ge dood en bedraagt het aantal gewonden 10.500, terwijl 36.000 huizen geheel of gedeel telijk verwoest zijn. De Japansche keizer heeft een specialen vertegenwoordiger naar Formosa gezonden, om leiding te geven aan de hulpmaatregelen. Vulcanische uitbarstingen. Naar de bladen melden is behalve de vul kaan Asama. ook de Akoesan begonnen te werken. Daar deze laatste vulkaan in 350 jaar niet meer had gewerkt, nam men aan, dat hij uitgedoofd was. Uit den krater van den Akoesan, die onge veer 40 K.M. ten Oosten van Foeikoei ligt, stijgen dichte rookwolken op. Uit het bin nenste van den krater hoort men een dof gerommel op stijgen. De ongerustheid in de omliggende dorpen stijgt voortdurend. Aardschokken te Valparaiso. Volgens berichten uit Santiago de Chili zgn Maandag omstreeks middernacht te Val paraiso en Santiago de Chili, korte doch he vige aardschokken waargenomen. Een herhaling van de epidemie. Naar Reuter uit Colombo meldt, valt er in tal van plaatsen op Ceylon een herhaling van de malaria-epidemie te constateeren, die het eiland al sinds het begin des jaars teistert. Men vreest, dat de epidemie weer ernstige vormen zal aannemen. Verscheidene zieken huizen liggen alweer vol patiënten en er wor den buitengewone maatregelen genomen om de epidemie te bestrijden. Van November tot Maart zijn 113.811 per sonen aan de malaria bezweken. Dit is 66.704 meer dan in het voorafgaande jaar. Het Plaza, waar de trekkingen voor de Sweepstake worden gehouden, in de aseh gelegd. Naar Reuter meldt, is er een brand uitge broken in het Plaza te Dublin, de gelegen heid waar de trekkingen voor de Iersche Sweepstake worden gehouden. Dat was ver moedelijk de oorzaak, dat de brand in de stad een bijzondere beroering teweeg bracht. De brand is uitgebroken even voordat het talrijke vrouwelijke kantoorpersoneel het ge bouw zou betreden. Om 11 uur vanochtend had de brandweer het vuur bedwongen. Van het fraaie gebouw is slechts een rookende puinhoop overgebleven, maar de brandweer mag er zich op beroemen, dat dank zij haar, de belendende gebouwen gespaard zijn ge bleven. Geen loten verloren gegaan bij den brand. In tegenspraak met de eerste onrustbaren de berichten kan medegedeeld worden, dat er geen coupons van reeds genomen loten voor de Derby-sweep welke opgeborgen waren in een brandvrije kluis in een ander gebouw verloren zgn gegaan; wel zgn echter de documenten en boeken van afgeloopen sweepstakes verbrand, maar die hadden grootendeels slechts documentaire waarde. Verder kan worden medegedeeld, dat de vol gende sweepstakes zullen worden gehouden in het Mansion House te Dublin, waar de eerste twee trekkingen plaats vonden. Brandstichting? De oorzaak van den brand is geheel onbe kend, maar er wordt sterk aan brandstich ting gedacht. De politie zegt. dat in den nacht twee auto's bg den achterkant van het gebouw hadden stilgestaan, vanwaar een doorgang leidt naar een trap. die naar de hall voert, waar de trommel staat. Zoo goed als geheel vernield, Groote branden hebben in Japan twee dor pen zoo goed als geheel vernield. De eerste brand woedde, in Noord-Japan in de prefectuur Foekoesjima, waar 49 huizen gistermorgen geheel door het vuur werden vernield De tweede brand woedde in het dorp Jeneja, in de prefectuur Mijagi. waar in den loop van den nacht meer dan honderd huizen door het vuur vernield werden. Onder hen zgn de generaals Papoelos en Kimissis. De Krijgsraad te Athene heeft de leiders van de „Liga tot bescherming van de Repu bliek" veroordeeld. De generaals Papoelos en Kimissis werden ter dood veroordeeld. Een tweetal beklaagden werd tot gevan genisstraf veroordeeld en 18 werden vrijge sproken. Papoelos was vroeger commandant van de Grieksche troepen in Klein-Azië. De krggsraad te Kawala heeft vonnis ge wezen in de zaak tegen de rebellen, die naar Bulgarije zijn gevlucht. Tien zijn bij verstek ter dood veroordeeld, zes tot levenslange gevangenisstraf, zes tot twintig jaar gevangenisstraf, drie tot vijf tien jaar en 33 tot gevangenisstraffen va- rieerend van een tot twaalf jaar. Zesenvijftig hunner zgn vrijgesproken. De krijgsraad te Saloniki heeft de muiters van Serres, welke naar Turkije zgn gevlucht, berecht. Acht officieren werden ter dood veroor deeld, vijf anderen tot gevangenisstraffen van 2V4 tot 11 jaar. Een boer in een dorp aan de Duitsch- Tsjecho-slowaaksche grens beweert, dat zgn koeien meer melk geven, wanneer hij de concertina (soort harmonika) voor hen speelt. Een zijner koeien was zoo weerspan nig, dat hij besloot haar te verkoopen. Hy bemerkte toen echter, dat het dier, wanneer het de concertina hoorde spelen, plotseling handelbaarder werd. Ook de andere koeien schenen, naar hg zegt, de muziek gaarne te hooren, en zich gemakkelijker te laten mel ken, ja zelfs meer melk te geven. Thans be speelt de boer eiken morgen zijn concertina, terwijl zijn vrouw de tevreden koeien melkt.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 7