Modepraatje MISTER S. EN DE DOUANE. PAG. 4 ZATERDAG 27 APRIL 1935 1517 EEN WARE GESCHIEDENIS. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.48 voor kinderkleeding en f 0.58 voor japonnen en mantels. Patronen van enkele rok of blouse kosten 0.40. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Moderedactrice, Muzen- straat 5 B, te Den Haag. U kunt ook gireeren op postrekening 191919 t.n.v. „Den Knippatronendienst" te 's-Gravenhage. Voor uitstekende pasvorm wordt ingestaan indien men juiste buste en heupwijdte opgeeft. HET PRACTISCHE MODEBLAD. Voor dames, die hun kleeding zelf wil len maken, is een mooi modeblad beschik baar gesteld met tal van goede raadgevin gen. Het bevat mooie modellen voor den winter en wordt door onze Moderedactrice, Muzenstraat 5B, te 's-Gravenhage, gaarne toegezonden na inzending van 12 cents porto. Tegelijk krijgt U dan het herfst nummer meegestuurd. Vooral in dezen tijd van bezuiniging lijkt ons het nieuwe mode blad een uitkomst voor heel wat gezinnen. U kunt vandaag nog aanvragen. ZOMERJAPONNETJE 1514 Het is zoo gemakkelijk om reeds vroeg de zomerkleeding gereed te hebben, want heel vaak gebeurt het, dat het voorjaar ons, ondanks de koude dagen, plotseling verrast met heerlijk, warm, zonnig weer. waschbare stofjes te kust en te keur in zeer billijke prijzen en zullen zonder moeite een aardig motiefje in vroolijke kleuren weten te vinden. Het gladde bovenstukje, dat dubbel ge knipt wordt, sluit aan de rugzijde. Het in gehaalde hangertje wordt tusschen het dub bele pasje gezet en langs den omslag opge stikt. Afwerking langs Armsgaten en hals met elastiek. Patronen verkrijgbaar a 0.48. JAPON VOOR GEZETTE FIGUREN. 1518 De puntige halsuitsnijding met de opge stikte bies, waaronder uit aan de rechter zijde een in losse plooien vallend volant komt, geeft het figuur een goede lijn. De f nr» u Deze japon is van een of ander wasch- baar weefsel of een kunstzijdje gemaakt, heeft een zesbaansrok en een lijfje met op gestikte bovenpas, waarvan de aangeknipte volants even over den bovenarm komen. Langs de vrij hooge, puntige hals is een ruime stofreep, schuin geknipt, welke in het midden geknoopt wordt. Patronen in de maten 4046 verkrijg baar a 0.58. .MEISJESJURK 30 jaar. 1517 Voor de warme dagen Is een mouwloos jurkje een heerlijke dracht voor onze klein- tjes. terwijl het broekje van hetzelfde weef sel gemaakt wordt. We zien deze aardige, voorbaan bestaat uit drie deelen, waarvan de middelste in een ronde lijn op de zij baantjes is gestikt. De mouw is bij den pols iets wijder en heeft een puntig oploo- pende manchet, terwijl de schouderruimte verdeeld wordt over eenige plooitjes, die aan den binenkant worden gestikt. Patronen tot en met maat 52 verkrijg baar a 0.58. door M. VAN DEVENTER—JANSSEN. Deze geschiedenis is waar. Dat is ten minste een goede, eigenschap. Mister Semblat is een kleine boer in het eveneens kleine Amerikaanse dorpje Silby. Mister S. en zijn beide zoons wer ken hard om zich in het leven te kunnen houden. Graag doen ze dat niet. Ze be horen tot zulke mensen, die niet graag werken, die het als een plicht beschouwen en niet als een voorrecht. Natuurlijk hangt het van het werk afdat is waarIn ieder geval, Mister S. en zijn twee zoons werken niet graag. En Mister S. had al dikwijls gezucht: „O, als ik toch eens een gelukje had!" Nu, de wens van dezen boer werd ver hoord. Op een dag namelijk kwam het ge luk werkelijk. Het viel zo maar, direct uit de lucht niet bepaald in zijn schoot, maar in ieder geval op zijn grondgebied. Jullie moeten me goed begrijpen, het geluk voor Mister S. kwam niet figuur lijk uit de lucht vallen, maar letterlijk. En wel in de gedaante van een meteoor, of te wel een luchtsteen. Die boorde zich een paar meters diep in de grond van Mister S. Opeens nu begon Mister S., die voelde dat zijn geluk gekomen was, ijverig te werken. Bovenmenschelijk hard haast. Samen met zijn zoons, die opeens ook al zo vlijtig geworden waren, groef hij de steen uit, maakte een houten voetstuk, en zette alweer met de hulp van zijn zoons het hemelgeschenk daarop. Toen maakte hij in het dorp bekend: „Op mijn land is een meteoor gevallen. Hij is te bezichtigen tegen betaling van een penny!" Er kwamen tien mensen, er kwamen er honderd uit de omgeving. Er kwamen er van overal: duizenden. Mister S. verdiende als water. Zonder te werken en dat vooral vond hij leuk. Al gauw was in „in goeden doen", zooals dat heet. Tot op een dagde wetenschap zich in de zaak mengde. Dat is niet altijd prettig, omdat je nooit van te voren weet hoe of dat af zal lopen. In dit geval verscheen de wetenschap in de gestalte van een professor, die de meteoor bezichtigde (voor een penny), en er spoedig een verhandeling over uitgaf. In die verhandeling je begrijpt, een we tenschappelijk stuk werd vasgesteld dat de meteoor van Mister S. uit louter ijzer bestond. Dat las de douane in de stad New York. De douane dat weten jullie wel eist geld op voor verschillende voorwer pen en stoffen, wanneer die een land binnenkomen, hetzij dat ze ingevoerd wor den, of dat een reiziger ze meebrengt. Nu was er in dit geval van een reiziger, of van een afzender geen sprake, omdat de meteoor uit zichzelf gekomen was. Maar in ieder geval was hij eerst niet in Ame rika en toen opeens wel. Dus de douane werd wakker, en bedacht, dat dit niet on gestraft met andere woorden zonder geldelijke betaling kon gebeuren. Ie mand die uit Holland kwam, en een stuk ijzer meebracht, moest daarvoor betalen, dus moest er voor de meteoor óók betaald worden. Er was wel niemand die het ge stuurd had, en de ontvanger had er niet om gevraagd tenminste niet direct V,v*1 i' maar betaald moest er worden. En wie anders dan Mister S. moest dat doen? Ze konden toch niet aan Mej. Pieterse in de stad K., die niets met het geval te ma ken had, vragen of zij alsjeblief dokken wou... Nee, nee, dat ging niet! Als Mister S. 'n arm man was geweest- góed, dan had hij eenvoudig niet kunnen betalen. En toch had hij geen zin om te betalen, Hij begon een proces. Omdat hij rijk was, kon hij een goed ad vocaat betalen. Die advocaat stelde spoedig vast, dat al leen dan betaald moest worden, wanneer het ijzer „ingevoerd" was. En de staat kon toch niet beweren dat Mister S. het ijzer ingevoerd had? De scherpzinnige advocaat ging echter nog een stap verder! Hij draaide de zaak om. Hij wees de douane er op, dat, wanneer ruw ijzer niet gewenst werd in het land, de douane ver plicht was, om volgens paragraaf alineahet ijzer weer naar het „land, waar het vandaan kwam" te transportee ren! Daar de douane verklaarde, dat niet te kunnen doen, trof men een vergelijk. Mister S. zou zijn eisch, om het ijzer weer naar het „land, waar het vandaan kwam" terug te zenden, laten vervallen, en dan hoefde hij ook geen invoerrechten te be talen. Zooals ik gezegd heb: de geschiedenis is waar, en heeft zich in het jaar 1934 afgespeeld. DE NIEUWE SPELREGELS. Iedere speler mag zijn partner vragen of hij bij het spelen van een andere dan de gevraagde kleur niet verzaakt, de speler mag dit eveneens aan den tegenspeler vra gen, doch de blinde mag het alleen aan zijn partner vragen. Ook mag het later worden gevraagd, doch dan kan dit geen wijziging in de straf meer brengen indien de verza king voldongen is. Een verzaking is vol dongen indien de overtreder voor de vol gende slag is uitgekomen of heeft bijge- speeld. Indien een speler als straf wordt opge dragen een bepaalde kleur te spelen en hij speelt een andere kleur, terwijl later blijkt, dat de opgedragen kleur nog wel in zijn handen was, is dit verzaken en Is deze verzaking voldongen, indien de partner in dien slag heeft bijgespeeld, deze had dan maar eerst moeten vragen of niet verzaakt werd. Wanneer een verzaking voldongen is, dan worden voor één keer verzaken aan het eind van het spel twee slagen van de overtre dende partij afgenomen en bij het aantal door de andere partij gemaakte slagen ge teld, voor elke keer opnieuw verzaken wordt één slag overgeschreven. Deze over te schrijven slagen moeten echter na de verzaking gemaakt zijn. Wanneer de tegen partij door verzaken eenige slagen maakt, terwijl in den loop van het spel blijkt, dat verzaakt is, dan worden onder alle om standigheden twee slagen overgeschreven voor de spelende partij. Eerst na afloop van het spel mag een slag worden ingezien om een verzaking te controleeren, terwijl in den, twaalfden slag niet meer kan worden verzaakt. Evenals vroeger kan door de blinde niet worden ver zaakt. Het inzien van een gedekten slag is al leen geoorloofd, indien verschil van mee ning bestaat omtrent den maker van den slag, indien de slag vermoedelijk te veel of te weinig kaarten inhoudt of indien het noodzakelijk is om een foutief bijgespeelde kaart te herstellen dus voordat een verza king voldongen is. Zijn deze drie voorwaarden niet aanwe zig, dan is het inzien van een gedekten slag verboden op straffe van 50 punten voor de andere partij. Indien de aandacht van den partner, voordat deze in een slag heeft bijgespeeld. wordt gevestigd op het feit, dat de slag reeds zijn partij is, heeft de speler, of in dien de blinde op dit feit attent maakt. dc tegenspeler aan de linkerkant van den blin de, het recht het bijspelen van de hoogste of laagste kaart van die kleur te eischen- Kan die kleur niet meer worden bekent. j dan eischt hij het bijspelen van een bepaa - I de kleur. De speler mag te allen tijde de restee- f rende slagen opeischen, doet hij dit door zijn kaarten open tc leggen, dan is hjj ver plicht een duidelijke uiteenzetting te geven van de te volgen speelwijze. t Eischt één der tegenspelers, dat moe worden doorgespeeld, dan mag van de aan gegeven speelwijze niet worden afgeweken, en mag dan ook niet worden gesneden, ten zij dit van te voren was aangegeven. Een tegenspeler mag zijn kaarten aan den speler laten 7;en, met de bedoeling te geven, dat hij nog één of meer slag kan maken. Aan den blinde worden de volgende r t-i toegekend: a. te antwoorden op vraag van den speler: b. desgevraagd vies geven over eenige strafbepaling; c- speler vragen of hij mogelijk verza Jjrlg de aandacht ves .gen op een overtreac,eB van een tegenspeler en den speler vr of h zijn rechten voer uie overtreding Heeft dc timde echter de kaarten

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 16