Amsterdamsche Brieven. Marine-brieven uit Ündië T JUTTERTJE ZATERDAG 27 APRIL 1935 PAG. 5 De hal in het kleine huis. den speler of van een tegenspeler ingezien, dan vervallen deze rechten; alsdan door jen blinde geconstateerde overtredingen hebben geen straf tefigevojge. N.D.S. Deze ha. is buitengewoon geschikt voor hen, die hun woning practisch en modern ji willen richten. Het kastje naast de para- pluie-bak is buitengewoon geschik. om er van all rle' in w*>g te bergen, wat in onze moderne woningen met vaak heel weinig bergruimte een groot voordeel is. Boven dien kan het dikwijls meteen dienen, om een gasmeter e.d. te camoufleeren. Ook kan de bovenkant dienen, om er een aardige vaas met wat bloemen op te zetten, wat het geheel zeer zeker ten goede zal komen. Ook de heerlijke ruime parapluie bak en de kapstok zijn heel practisch. De laatste biedt, doordat hij niet tegen den muur ge plaatst is, en dus aan alle kanten gebruikt kan worden, plaats voor vele mantels en jassen. De stoel zal het beste voldoen als hij een rieten zitting heeft, wat tevens aan goede handwerksters gelegenheid biedt, er een aardig kussen voor te maken. Een moderne mat met vroolijke, niet al te felle kleuren, completeert het geheel. Verbanning van het „pierement... Zooals bij vele andere, en belang rijker. dingen loopen de meeningen van den Amsterdammer wat betreft het draai-orgel, anders gezegd het pierement, vér uiteenEr zijn er die zich „de stad", waaronder dan in dit geval speciaal het centrum „binnen de Singelgracht" wordt verstaaft, moeilijk kunnen denken zonder de daverende, dan wel zeurige deun van' het kleurige orgel met zijn draaiende poppen, waarvan er een met hoekige be wegingen de maat slaat, met zijn orgel man in overhemd, zijn centenophaler met koperen bakje en zjjn troepje supporters uit het publiek, die van standplaats tot standplaats mee-trekkenVoor een aantal Amsterdammers is het geluids- en gezichtsbeeld van deze pierementen ten nauwste verbonden aan het beeld van Am sterdam, dat zij als geheel in zich mee dragen. Ontmoette ik nog niet juist dezer dagen een, na vele jaren tropen-zon gere patrieerde Amsterdammer, die als toppunt van het gelukzalige gevoel van eindelijk weer thuis te zijn, door middel van een verheugde verzuchting, aangaf: „En dat ik nou weer eens door de Kalverstraat kan slenteren en eindelijk ook weer eens het oude, goede orgel kan liooren en zien..."? Maar er zijn er ook, die, minder met dergelijke herinneringsbeelden uit hun Jeugd behept, in die oude pierementen "'ets anders zien dan een rudiment uit het verleden, dat in een werkcentrum, waar ofriciency en geconcentreerd arbeiden de hoofdrol moet spelen, eigenlijk al lang met meer thuis behoort en dat dan ook reeds lang uit onze binnenstad had moeten verbannen worden Het schijnt dat deze laatste categorie medeburgers, die men, in tegenstelling met e eerste categorie der „sentimenteelen" e ..nieuw-zakelijken" zou kunnen noemen, den laatsten tijd snel in aantal is toege nomen. Dat zou men tenminste kunnen op Haken uit het feit, dat de politie weldra nnn hun bezwaren een goed stuk zal tege moetkomen, zóó dat het terrein van de ^straatmuziek" in de binnenstad met in- ~sng van 1 Mei a.s. aanzienlijk zal beperkt *°r<Jen. Reeds nu waren enkele gedeelten ,d°r het pierement verboden: Nieuwen- stüi' ^^"ersbree, Rembrandtsplein, Am- olstraat, Kalverstraat, Damstraat en nog ele andere straten waren taboe voor en orgelman. Thans komen daar nog bij: j, 8che plein, een stuk Leidsche kade en - arn'xstraat. Op het oogenblik bedraagt het s-smtal muziekvergunningen voor de Soheele stad om en nabij de honderd: ruim ertig voor orgels, tien voor orkestjes en ^ji&eveer zestig voor allerlei instrumenten. e orkestjes moeten ook nu al geheel en v huiten de Singelgracht blijven en daar A°r de binnenstad geen nieuwe vergun- i?en meer worden afgegeven en het uitstervingssysteem wordt toegepast, a' hinnen niet al teveel jaren alle muziek uit ons centrum verdwenen en alleen, als tenminste ook de anti-lawaai-campagne op auto's en trammen eindelijk goed vat krijgt, het geratel van schrijfmachines en andere kantoorwerktuigen nog hoor baar zijn Bevroren straatorgelmuziek Men heeft wel eens van dearchi tectuur gesproken als van „bevroren mu ziek" en deze dichterlijke definiüe is nog "koo gek niét. Nu oordeelen echter velen, dat de architectuur die veel van onze jon gere architecten voortbrengen, of althans als ontwerpen bij de gemeente ter goed keuring indienen, meer op eenbevro ren straat-orgel-deun lijkt dan op werke lijke bevroren „muziek". Er is misschien de laatste jaren wel wat al te uitbundig de loftrompet gestoken over onze moderne architectuur en dan wel speciaal over die van de zg.. Amsterdamsche school. Onge twijfeld heeft die Amsterdamsche School haar groote verdiensten gehad en het zou ondankbaar zijn niet te erkennen, dat mede door haar toedoen in ons Zuid en elders bouwblokken en zelfs geheele nieuwe stadsgedeelten ontstaan zijn, die er, niet het minst ook uit een schoonheidsoogpunt „wezen mogen"Maar c''t wel wat overdreven blazen op de loftrompet heeft wel min of meer bewerkingstelligd, dat langzamerhand al wat zich jong, modern Amsterdamsch architect noemde, de pre tentie had, dat het zich alles, ook het technisch niet verantwoordde en uit een solide-vak-oogpunt beschouwd ten eenen- male onvoldoende bouwen kon vex-oorloven en dat iedereen, de gemeentelijke autori ten incluis, dat nu maar ook zonder meer moesten accepteeren. Men was m.a.w. al doende Ieelijk over het paard getild. Den allerlaatsten tijd zijn vele oogen, die vele jaren achtereen ten dezen gedeeltelijk ge sloten waren, zoowel op het Prinsenhof als in andere hoofdstedelijke kringen voor de zen waren toestand open gegaan en men heeft zich nu ernstig voorgenomen een krachtige poging te doen de overmoedige ruiter, dat zijn dus vele, maar voor de vuist 'weg bouwende jongere architecten, weer óp het paard, op het solide paard van betrouwbaar vakmanschap terug te brengen! Zoo beraamt het gemeentebestuur thans plannen de voorwaarden voor het verleenen van bouwvergunningen weldra een goed stuk zwaarder te maken. Men hoopt daardoor in de allereerste plaats te bereiken, dat de stroom van bouwont werpen die uit vakkundig oogpunt in geen enkel opzicht door den beugel kunnen en thans dagelijks de gemeentelijke bu- binnenvloeien wat afgedansd zal worden. In de nieuwe bouwverordening, die op stapel staat, zijn verschillende nieuwe be palingen opgenomen. Vooral ook is daarbij gelet op een behoorlijke lichttoetreding in de woning. Licht en luchttoevoer zullen, zooals nu nog maar al tc dikwijls ge die reaux schiedt, meer worden tegengewerkt door het jagen naar goedkoope uiterlijke gevel- succesjes. En zoo is er meerDe ont wikkeling, het is een oude waarheid, verloopt nergens rechtlijnig! Zij gaat met slingeringen, met keer en tegen-keer. De uitslag, de keer, van de geheel vrij gelaten nieuwe architectuur hebben we, blijkens dit alles achter den rug. Thans volgt de terug-slingering, de tegenkeer. Oppassen nu alleen maar, dat we niet té ver terugslingeren en met een hameren op de ambachtelijke, zuiver technische solidi teit, niet alle jeugdige kunstzinnige initia tief en durf dooden! Een „bres" In de zomerfeesten. Al wordt het dan, om nog even op de gewone, niet bevroren muziek terug te ko men, langzamerhand door de bank min der melodieus in de binnenstad, op bij zondere dagen, Koninginnen-dagen en an dere, zal men des temeer zijn best doen de schade in te halen... Zulk een bijzonder dag zouden wij b.v. weer gaan beleven tij dens de huldiging van Willem Mengelberg ter gelegenheid van zijn 40-jarig dirigent schap. Het Initiatief Comité Amsterdam had dan n.1. het plan een grootsche de monstatie te organiseeren van de zang en muziekbonden hier ter stede. Er werd reeds een Commissie gevormd die bezig is een grooten optocht voor te bereiden der muziekkorpsen en koren met als slot een uitvoering op den Dam. Het bleek echter dat men de geheele zaak niet voor 11 Mei, datum waarop genoemde huldiging plaats heeft, voor elkaar zou kunnen krijgen en zoo zal men nu trachten alsnog een en an der te verwezenlijken in het kader van de Zomerfeesten". Men mag hopen, dat dit inderdaad gelukken zal, want die Zo merfeesten waren tot nu toe, naar men weet nooit iets waarvoor het publiek ook maar eenige feestelijkheid aan te beleven viel; zij voltrokken zich tot nu toe bijna uit sluitend binnen de plechtige muren van musea en binnen concertgebouw-muren ten overstaan van een relatief gesproken zeer klein „select"-publiek. En het zou een goed ding zijn als er eens in deze besloten heid en selectheid een bres geschoten werd Tegenvaller. Het eerste „zomerfeest", maar dan geen besloten, geen select en officieel dito, heb ben intusschen vele stadgenooten met de Paaschdagen in de bollenstreek gevierd. Hun Paasch-uittocht en de Paasch-intocht daarentegen als tegenstroom uit de pro vincie, waar wij in een vorigen brief over repten, is evenwel toch niet zoo omvang rijk geweest als men voorzien had. „Men" dan in dit geval in de eerste plaats geno men als... de Nederlandsche Spoorwegen, hadden, nu zij eindelijk kans hadden gezien met beslagleggingen hun autobusconcur renten juist enkele dagen tevoren voorgoed de das om te doen, gedacht mét de Paasch dagen eens een extra slag te zullen slaan. Men had zich dan ook op ons Cen traal Station voorbereid op een overstel pende drukte en was dan ook zoover, dat eventueel om de drie minuten een trein naar Haarlem had kunnen vertrekken ei. dat een gezelschap van 1000 personen ni telefonisch bericht reeds binnen een ha! uur had kunnen vervoerd worden. Mae alhoewel het druk was, tenslotte is hc die Spoorwegen toch tegengevallen. Wi U cijfers? In totaal werden dertig extr treinen ingelegd: op eersten Paaschdr kwamen 20.000 reizigers aan en vertrol ken er 13.000; op tweeden Paaschdag res 35.000 en 16.000. Op zichzelf respectabe aantallen, maar zooals gezegd toch tegei vallers voor de Spoor, die er zijn dagelijks; verlies van een ton niet veel door zal hel ben ingehaald!! Onze haven en scheepvaart Behalve die genoemde „ton", krijgen w in dezen tijd zoo steeds weer verlies-cijfei te hooren, die ons, al raken we, wa dergelijke negatieve getallen betreft lang zamerhand al aardig „gewend", toch weer even doen opschrikken door het cijfer van niet minder dan bijna 7 millioen dat de Stoomvaartmaatschappij Nederland als haar deficit over 1934 opgaf. En velen vragen zich gezien ook de voortdurende verkoop van schepen der Amsterdamsche vloot aan Rusland en andere landen, met hernieuwden angst af, waar het op deze wijze op den duur met onze haven naar toe moet... Nu, met die „haven" als zoodanig, kan men hen antwoorden, zal het wel blij ven gaan: de cijfers van de havenbewe ging, van de loods- en havengelden, zullen wel niet zoo heel veel meer gaan terug- loopen. En dit wel om de eenvoudige reden, dat wat eertijdsvoor het overgroote deel per Nederlandsch schip werd aangevoerd, meer en meer per zelfde schip, maar nu onder... buitenlandsche reederij-vlag, het IJ wordt binnengebracht. De, angstige, vraag wordt dan meestal ook verkeerd ge steld: zij moest eigenlijk niet luiden: Waar moet het met onze haven naar toe? - maar: Waar gaat het op deze wijze met onze Amsterdamsche scheepvaart heen?... Reeds hoort men deskundige stemmen, die bewe ren, dat het ernaar uitziet of de Neder landsche (speciaal dan ook de... Amster damsche) vlag zich geheel uit de „wilde vaart" zal terugtrekken. Die wilde vaar, wordt het meest bedreigd. Ziet men nu de cijfers van de Nederland, dan is de vraag gewettigd of ook de lijnvaart niet zal vol gen! Een en ander doet begrijpen, dat ve len thans, op dit gebied, uitzien naar een helpende hand van de Regeering. Amice, Morgen gaan er een paar V vliegtuigen van de „Java" naar Priok vliegen en nemen de mail mee. Dies moet ik als een haas aan je gaan schrijven en zal ik m'n nachtrust maar voor een deel aan je opofferen. Het is gelukkig verlichte zeewacht en dan kun je zelfs gedurende de wacht je nog wel eens 'n oogenblikje vrij maken. Ik geloof wel dat we daar op Cheribon een goed figuur heb ben gemaakt met het eskader. Twee avon den is er met alle zoeklichten, die we op het eskader hadden geschenen; nu je be grijpt, dat was wgt voor die dessalieden, die van heinde en ver gekomen waren om onze schepen te zien. Er waren er bij man, die nog nimmer te zee gezien hadden, laat staan het eskader. Den 2en avond dat er mot zoeklichten geschenen werd schoot Hr. ?.Cs. „Java" cok nog met lichte munitie, wat een verdraaid aardig gezicht was. Weet je hoeveel menschen er van de gele genheid om het schip te zien gebruik had den gemaakt? We hoorden het later uit een brief die we vanuit Cheribon kregen. Eventjes 3000. En verder waren er twee duizend die met sleepbooten rond het eska der gevaren hadden. Wat een belangstel ling hè Maandag zijn we weer doorgegaan al oefenende naar Priok. Als ik zoo 's avonds daar voor de haven lag, man toen moest ik toch weer terugdenken aan onzen eersten term hier, als we ook zoo onrustig werden van dat „aan en uit" lichtje daar op den havendam. Het is nog precies hetzelfde. In Priok zelf ging de „Java" tegen de kaai om olie te laden. De Commandant Zee macht en Chef van den Staf kwamen aan boord om het schip te bekijken, nu het voor het eerst in zijn omgebouwden vorm in Priok was. De jagers gingen natuurlijk op de boeien. Daar had dien dag de overgave van het groepscommar.do plaats. Overste Mackay is nu groepscommandant gewor den. De divisie onderzeebooten aan denzelf den kant ook op de boeien. Wat zal het weer vol geweest zijn in de hotels. Alhoe wel, de „Java" vertrok 's middags weer. De Engelschen hebben het goed bij hun onder- zcebootcollega's daar in Soerabaja. Van allerlei is er weer gebeurd. Sport, wedstrij den, rugbymatch (waarbij de Engelschen met 23 tegen 3 wonnen), autotochten. Bios coopbezoek. Feesten in den stadstuin en in Modderlust, kortom de couranten staan er vol van. Het moederschip de „Medway" is ook ter bezichtiging gesteld, waarvan veel gebruik zal zijn gemaakt. Voor de Engel- sche kolonie, die zooals je je nog wel her inneren zult, vrij groot is hier, is dit bezoek wel een groot feest geweest, dat kun je je wel voortellen. Tijdens het dine: dat de Commandant Marine gaf in zijn woning aan de Dijkermanstraat, gaf de stafmuziek en de tamboers en pijpers een taptoe. Dat was reusachtig aardig en niet alleen de Engelschen maar ook een groot deel van de Soerabajaansche bevolking heeft daar van genoten. Ook zijn de tamboers en pij pers aanwezig geweest bij de ontvangst van het voetbalelftal van den Ned.-.nd. voet balbond, dat op de internationale wedstrij den te Manilla zoo'n uitstekend figuur heeft gemaakt. Nu kerel, me dunkt na een week varen, heb ik er toch nog wat van weten te ma ken. Het beste maar weer. Je vrind HENK. i

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 17