Stadsnieuws 'Wat wilt taa* aan twefde blad iieldersche courant van donderdag 2 mei 1935. Chr. Oranje Vereeniging Zwitsersche feesten van het Roode Kruis. 1 Mei-feest der S.D.A.P. Lichi op voor alle voertuigen. ponderdag - Vrijdag 3 Mei 19.54 uur. 19.56 uur. KAPITEIN A. EVERHARDUS 25 JAAR IN DIENST. Een populair man wordt spontaan door superieuren en bemanning ge huldigd. Kapitein A. Everhardus, dat ia de gezag voerder van de „Zeemeeuw", het ranke, groen-grijze scheepje van den Dienst der In voerrechten en Accijnzen, dat men wel eens in de Buitenhaven gemeerd ziet liggen, maar dat men meer niet ziet, omdat het op je Noordzee-baren ronddobbert op zoek naar smokkelaars, naar hen, die zonder dat het verschuldigde accijns er op betaald is, goe deren in onze stad, in ons Jand willen in voeren. Kapitein Everhardus... eigenlijk is hü geen kapitein, want zijn werkelijke functie is hoofdcommies, maar omdat hij als zoodanig het gezag voert over de „Zeemeeuw", kent men hem niet anders meer dan als „kaptein Deze kaptein nu, een zeer gezien man bij zijn superieuren en ondergeschikten, herdacht gisteren het feit, dat hij voor 25 jaren als matroos bij den dienst der Invoerrechten en Accijnzen zijn loopbaan was begonnen. Dat mocht niet onopgemerkt voorbijgaan, zoo oor deelden menschen, die ervan afwisten en zoo kwam het, dat die menschen zij het on officieel een plannetje maakten om den „kap" te huldigen. Dit plannetje vond een ge willig oor bij de bemanning, die er aanstonds voor voelde de „Zeemeeuw" te pavoiseeren hetgeen ook geschiedde. De bemanning was in „groot tenue" (welk een keurige unifor men hebben de leden van de bemanning te genwoordig. Daarmee was 't enkele jaren geleden nog droevig gesteld, maar je moet ze nu zien...!) en kortte den tijd, dat de kapitein er nog niet was door den vertegenwoordiger van de „Hel- dersche Courant" het schip te laten zien en hem allerlei merkwaardigheden te vertellen. Zoo vertelde „meester" Druyver, die in Decem ber al 30 jaar met den dienst meeloopt en den huidigen jubilaris van matroos-af kent, hoe de heer Everhardus 1 Mei 1910 in Delfzijl als matroos bij den dienst gekomen was, hoe hij tenslotte van Harlingen op de oude Zee meeuw, alhier terecht kwam (dat was nog onder inspecteur Dufour) hoe hij via Zeeuwsch-Vlaanderen, Terneuzen en Delfzijl tenslotte in 1925 op de tegenwoordige Zee meeuw kwam en na een jaar hoofdcommies werd. Dat was, heel in 't kort, de loopbaan van kaptein Everhardus. Intusschen waren de inspecteurs H. F. C. van Lelyveldt van Zaandam, de chef van den heer Everhardus en E. J. H. Volkmaars van het sub-kantoor te Den Helder aan boord ge komen, terwijl de bemanning, die momenteel 9 koppen telt, zich en haie opstelde. De fa milie Everhardus arriveerde per auto en werd natuurlijk hartelijk begroet door de be manning. In den salon had daarop de huldi ging plaats, waarvan wjj U het volgende vei tellen: De huldiging. Allereerst voerde de heer Volkmaars het woord. Gewend als hij was kort van stof te zijn met kapitein Everhardus vroeg hij nu eenvoudig: Hebt u deze afgeloopen vijf-en- twintig jaren een goede reis gehad?" Het antwoord behoefde de kapitein niet te geven, want dat was aan alles te zien. De heer Volkmaars hoopte, dat ook in de komende Jaren de reis een voorspoedig verloop zou hebben. Waarna de heer Lelyveldt van Zaandam hartelijke woorden sprak. Het feit, dat men 25 jaren in dienst is, is op zichzelf niet zoo belangrijk, dat kunnen er ook best 40 zijn. Ook dat men in die jaren zijn plicht doet mag men verwachten, doch alles wat men meer doet dan dat, dat karakteriseert the right man in the right place. Hoofdzaak is niet wat men doet, doch hoe men 't doet! Vooral op de „Zeemeeuw" is dat noodig; spr. heeft den in druk, dat de heer Everhardus volkomen ge slaagd is in zijn functie. De verstandhouding aan boord is prachtig (dat hebben wij per soonlijk kunnen ervaren), de heer E. weet het gezag hoog te houden, niet door ge schreeuw of buitengewone stemverheffing, doch door zijn persoonlijkheid. Daarom heeft spr. het op prijs gesteld om naar Den Helder te komen teneinde den heer en mevrouw Ever hardus te huldigen. Spr. vertelt dan, dat het Initiatief tot de huldiging uitgegaan was van enkele ex-chefs, die gezamenlijk den jubilaris een fraaie doos met inscriptie en sigaren aan bood. Namens volgende heeren werd het ge schenk aangeboden: inspecteur H. F. C. van Lelyveldt, Zaandam; hoofd-inspecteur C. M. Moolenburgh, Haarlem; Inspecteur J. Zwart, Almelo; Inspecteur P. H. Pesman, Den Haag, Inspecteur F. I. Wethmar, Den Helder, In specteur E. J. H. Volkmaars, Den Helder; en surnumerair mr. H. A. M. van den Dries. Vervolgens sprak de heer D r y v e r, ma chinist, doch aan boord bekend als do „meester", een kort woordje. Hij herinnerde eraan, hoe de kapitein en hij samen begon nen waren, de één als matroos, de ander als stoker, en zij thans als gezagvoerder en ma chinist tegenover elkaar staan. We hebben veel samen gevaren, dagen, maar ook nach ten. Ook deze spreker bood een souvenir ®an, in dit geval namens de bemanning. En tenslotte was de heer Kraak nog woord voerder namens de administratie van de in spectie D. B. en inspectie I. A., die vooral dankte voor de gastvrijheid, die het perso neel aan boord had ontvangen. Spr. liet zijn beste wenschen van bloemen vergezeld gaan. Kapitein Everhardus bleek behalve een goed zeeman, ook een goed spreker te zijn. Lichtelijk ontroerd als hij was, dankte hij allen hartelijk voor de hem en zijn vrouw be toonde spontane hulde. Spr. is zeer gevoelig Voor de tot hem gesproken hartelijke woor den en de geschonken cadeaux. Deze dag zal Voor hem onvergetelijk zijn. Hiermede was het „officieelc" gedeelte af- geloopen en werd koffie en gebak geserveerd ter meerdere opluistering van het babbel- Uurtje, dat thans volgde. Onder zeelui vlot de kout immer goed, zooals wij ook thans "eer konden constateeren, de grollen van den meester sloegen in, en voorts verkeerde het geheele gezelschap in zulk een opgewekte "temming, dat het ons eigenlijk speet niet "at langer te kunnen blijven. »e verjaardag van h.k.h, prinses ji uaxa. °lanie"Ver. heeft Dinsdag, ter gelegenheid van den verjaardag van nnses Juhana, onderstaande tele grammen verzonden: Aan Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juhana, Het bestuur der algemeene oranje-vereeni- h,wDTCTn He'der' bietU namena hare leden .-èrwÜT Koninklijke Hoogheid zijne eerbiedige gelukwenschen aan, met de her denking van Haren geboortedag Het bevestigt hiermede tevens zijn ver knochtheid en gevoelens van aanhankelijk- aan Uwe Koninklijke Hoogheid. Namens het Bestuur a. j. j. m. van Gessel, Secretaris. Aan Hare Majesteit de Koningin, Het Bestuur der algemeene oranje-vereeni ging te Den Helder, biedt, namens hare leden, hierdoor Uwe Majesteit zijne eerbie dige gelukwenschen aan met de herdenking van den geboortedag van Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses. Het bevestigt hiermede tevens zijne ver knochtheid en gevoelens van aanhankelijk- Huis aan UWG Maje3teit en Haar Koninklijk Namens het Bestuur A, J. J. M. van Gessel, Secretaris. De Chr. Oranje-vereeniging had wederom, evenals dat andere jaren pleegt te geschieden, een feestelijke vergadering belegd in „Casino", waarby de Oranje Harmoniekapel (directeur de heer Hertsworm) en de Oranjegarde hun medewerking verleenden. De groote Casino zaal was goed bezet, mede dank zij den stoet van Oranje-gardisten, die, in grijze shirts ge kleed, met zwart-fluweelen barets met oran- jeveer, en vele vlaggen en vaandels, tegen acht uur waren opgemarcheerd naar „Casino". On der de aanwezigen in de zaal merkten wij voorts op den nieuwen Gemeente-Secretaris en den Commissaris van Politie. Nadat de voorzitter der vereeniging, de heer J. de Jong, met enkele woorden geopend had, en daarbij de medewerkende vereenigin- gen en personen welkom haa geheeten de pianobegeleiding was in handen van mej. Rie Hertsworm, werd met psalmgezang en gebed geopend, en daarna met de afwerking van het programma een aanvang gemaakt. Behalve een rede van den Voorzitter, bestond dit pro gramma uit muziek, zang en declamatie. Na dat de O.H.K. zich in een drietal nummers had doen hooren het „Wilhelmus" werd staande aangehoord betrad de heer de Jong het podium voor het houden eener rede, waaraan wij het volgende ontleenen: Spr. deelde mede, dat pogingen om voor dezen avond een spreker te vinden, waren mis lukt, zoodat thans aan spr. zelf de taak ls op gelegd eenige bizonderheden uit het leven van prinses Juliana te vertellen. Al wordt de dag van 30 April niet zoo glans rijk gevierd als 31 Augustus, toch is die Gag niet minder een feestdag voor ons Oranjemin- nend volk, aldus spr. Ook op den verjaardag van Prinses Juliana verheugt zich ons volk en geeft het uiting aan de diep in de ziel levende gevoelens van verknochtheid aan zijn Vorstenhuis. Inzonderheid dat deel van ons volk, dat het drievoudig snoer „God, Nederland en Oranje" niet verzwakt, nog minder verbroken wil zien, dankt op dien dag Neêrlands God, die in Zijn wonderlijke leidingen in de historie dien band heeft gelegd. De Chr. Oranjevereeniging zou dan ook niet hare taak verstaan, indien ze den dag van 30 April onopgemerkt liet voorbijgaan. De verjaardag van Prinses Juliana wordt op dezen dag in opgewekter stemming her dacht dan het vorig jaar toen ae rouw in het Koninklyk Gezin heerschte over het verlies van Moeder en Grootmoeder. En al leeft nog droefheid over dat verlies, nog vergroot door het plotseling overlijden van den Prins-Gemaal in het hart van Koningin en Prinses, alsook in het hart van het Nederlandsch volk, toch mogen we ons op een dag als deze verblijden en God danken voor het voorrecht dat Hij op dezen dag wederom aan Vorstenhuis en Volk heeft willen schenken. Zoo zijn we dan heden in een feestelijke stemming bijeen om dankbaar te gedenken, wat God ons in Zijn goedheid schonk in ons Huis van Oranje en dan op dezen dag in het bijzonder hetgeen we mogen bezitten in Haar, op wie de hoop van ons volk in de toekomst is gevestigd. I En dan gaan in de eerste plaats onze ge dachten terug naar het najaar van 1908, toen ons volk leefde in blijde hoop. doch ook in bange vreeze. Spr. gaat dan in het kort de feiten na, zoo als wij die uit de geschiedenis der laatste jaren kennen; verhaalt van de ziekte van de Ko ningin in het najaar van 1908, van de blijde verwachting, die daarop volgde, vari de sym pathieke daad om de gelden, die na de mede- deeling in de beide Kamers der Staten-Gene- raa), werden ingezameld voor een geschenk, beschikbaar te stellen voor liefdadige doelein den, van 30 April 1909 tenslotte. „Toen alom in de natuur het ontluikend groen te voor schijn kwam, verkondigden ons klokgelui en kanongebulder, de blijde gebeurtenis, dat een nieuwe loot aan den alouden Oranjestam was ontsproten." Niet minder verblijd dan de gan- sche bevolking waren de achttien moeders van kinderen, op denzelfden dag geboren, die een wieg met toebehooren ten geschenke kregen. Treffend was de keuze van den naam Juliana, die getuigde van een groote vereering aan de nagedachtenis van Juliana van Stolberg. Ook de andere namen Louise en Emma hebben ons iets te zeggen, zooals spr. nader uiteenzet. Dan vervolgt spr.: Wanneer we het leven van Prinses Juliana, eerst als kind en jong meisje, thans als vol wassen Prinses nagaan en vergelijken dat met de jeugd van de Koningin, dan valt er een- groot verschil op te merken. Prinses Juliana heeft een veel vrrjer, zorge- loozer jeugd gehad dan haar Moeder; op den leeftjjd dat haar Moeder reeds de konings kroon droeg ging Zij als studente naar de Hoogeschool te Leiden en mocht met andere meisjes van Haar leeftijd een vroolyk en on bezorgd leven leiden. To* dien tyd had de Prinses onderwys ont vangen van verschillende leeraars en leera- resescn, die, Haar in verschillende vakken, die ze noodig had, hadden onderwezen. Nu ging zc naar Leiden om met andere jongelieden van Haar leeftyd op heel gewone wijze als iedere andere student college te loo- a pen, terwijl ze den tijd die haar overbleef van teur van het L. Q. haar studie, met andere meisjes-studenten doorbracht. Heel ongedwongen ging Prinses Juliana met de andere meisjes studenten om, alle deftig heid bleef achterwege, ze was voor allen ge woon Juliana van Nassau. Op de colleges zat zij, in niets te onderscheiden, tusschen de overige studenten. Zooals we weten werd door den Senaat der Leidsche Hoogeschool aan Prinses Juliana het eere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend. Bij de plechtige uitreiking der bul werd door de professoren getuigd, dat de ijver en plichtsbetrachting waarmede de Prinses had gestudeerd en de bekwaamheid en kennis die zij hierdoor verworven had, haar aanspraak hadden gegeven op deze eervolle onderschei ding. De stad Leiden schonk aan de Prinses een van ebbenhout vervaardigd klokje met een model van de Hoogeschool in goud er bovenop. Van zeer fijn gevoel getuigde het aanden ken, dat de Prinses aan de bewoners van Kat wijk heeft geschonken. Het bestaat uit een monument, voorstellen de een Katwijksche vrouw met haar kind droevig uitkijkend over de zee, waarmede ge symboliseerd wordt de herinnering aan den droeven oorlogstijd, die vooral aan Katwijk zooveel leed heeft bezorgd, doordat vele Kat- wijker visschers met hun schepen op my- nen zijn geloopen en in de diepte verdwenen. Ongeveer 100 Katwijkers zijn op deze wijze omgekomen. Veel belangstelling toont de Prinses voor werken van barmhartigheid, ook daarin laat ze zich kennen als een echte telg uit het Huis van Oranje. In Haar godsdienstig teven zien we de vrucht der opvoeding haar in haar prille jeugd reeds gegeven door Hare Koninklijke Moeder. Ik wees er reeds op, dat voor de verschil lende vakken van onderwijs leeraars en leera- ressen waren aangewezen, doch het onderwijs in den Bijbel hield de Koningin aan zich, evenals deze dat van Hare Moeder, Koningin Emma, gewoon was. In verband daarmede wyst spr. op een zeer belangrijk moment in het leven van Prinses Juliana en wel den 12en Juni van het jaar 1927, toen Zij Hare openbare belijdenis aflegde en door den ouden grijzen Hofprediker Ds. Weiter in het midden der gemeente in het openbaar werd bevestigd, met een 30-tal ande ren te zamen. En spr. eindigt met de volgende woorden: Oranjevrienden, Waarom zijn wij toch steeds zoo tot in het diepst onzer ziel bewogen bij alles wat ons bemind Vorstenhuis aangaat? Waarom Omdat ons het Oranjehuis een geschenk van God is en ee^. bewijs van Zijn genadegedach ten over ons volk. Omdat in het diepst van ons hart het besef leeft, dat dit geliefde Stam huis van Oranje in dagen van voorspoed onze glorie en in dagen van druk onze toevlucht ls. Omdat de besten uit dit Huis weten waan ,,'t geheim van allen zegen" ligt en dat de jongste loot van den Oranjestam dit ook weet. God heeft onze Prinses weer een jaar voor ons willen sparen. Maar welk een jaar is het voor Haar ge weest. Doch ook in die droefheid wist Zij, en heeft Zij troost mogen zoeken, waar deze alleen te vinden is ook in de moeilijkste omstandig heden des levens. En waar Haar volk in die dagen van rouw1 medeleefde met Haai-, daar heeft ook Zij we- derkeerig als een echte Oranjetelg meege leefd met Haar Volk. Zij heeft met H.M. de Koningin Hare belangstelling getoond in den nood der tijden, in het bizonder door Haar arbeid voor het Nat. Crisis-Comité. Hoewel de toekomst voor H.K.H. evenals voor ons volk donker is, niettemin, neen daarom juist, bidden wij dat God Haar voor ons volk mag sparen. Dat ook Zij wijsheid van boven moge ont vangen voor de taak die Zij heeft te vervullen, maar vooral voor de taak die Haar straks wacht. God beware ons voor het verlies van ons Vorstenhuis. Nederland en Oranje behooren bij elkaar. Hij doe het snoer „God, Nederland, Oranje" onverbroken blijven. Als Oranje aan de spits staat, dan gaat het ons land en volk goed. Onder Oranje hebben wij onze vrijheid verworven en als deze ver loren ging, herwonnen. Ook als een ontrouw volk riep, dan kwam Oranje terug: God heeft den band tusschen Oranje en Nederland ge legd en wat God samengevoegd heeft kun nen de menschen niet scheiden. Een vrij Nederland is een Nederland met Oranje en daar mag nooit een einde aan komen. Wij willen dat Nederland Nederland blyft, een volk van vrijheidszin, met een eigen karakter... maar... met Oranje. Want zonder Oranje is Nederland geen Nederland. Daarom staan wij als Chr. Oranjevereeni ging en als jonge Oranjegarde als een lijf wacht om den troon van Oranje om deze te beschermen ons leven lang. Want het was en is en blijft altijd Oranje boven. Leve Prinses Juliana! Met een driewerf hoera van de aanwezigen werd deze uitróep onderstreept. Zooals wij zeiden, was het programma ge- wyd aan zang, muziek en declamatie. Ook de fluitisten-af deeling onder leiding van den heer S. van Zweden deed zich hooren; de heer Jo van Garderen droeg voor ,,'t Is Julianadag", de heer de Jong, „Maar één". Na de pauze kwam nog de meisjesafdeeling Oranjegarde, onder leiding van mej. W. van Dalen, met marschoefeningen. Met een gemeenschappelijk gezongen Wilhelmus eindigde de avond. Vermelden wij tenslotte nog, dat het vol gend telegram werd verzonden: DE HULDIGING VAN DEN HEER KAMMAN. Men verzoekt ons te vermelden, dat de heer Zondervan mede sprak namens den neutralen bond van gem. ambtenaren, het Nationaal Verbond. UITVOERING DRIEHOEK MEISJES. Men verzocht ons nog even te herinneren aan de uitvoering van de driehoekmeisjes op morgenavond 8 uur in Casino. HELDERS GEM. KLEIN KOOK. Dir.: Toon de Hoogh. Volgens een in dit nummer voorkomende advertentie, vraagt dit koor, welks prestaties wij deze week in ons blad recenseerden (Bach-avond), versterking van zijn gelede ren. Gaarne verwijzen wjj naar deze annonce. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTEK. 23—30 April 1935. Nieuwe zaken. Den Helder: I Th. C. Lugtenburg, Rrjjghweg 72, bouw bedrijf. L. J. Steendam, Brakkeveldweg 48, winkel in baby-artikelen, wol, enz. Wijzigingen. Bestuurswijziging. Schagen: N.V. Handelsraad van den L.T.B., „Het Noorden". EERSTE STEENLEGGING. Voor het gebouw van de H.R.C.O. Dinsdagmorgen, kwart voor twaalf, heeft de plechtige eerste steenlegging plaats gehad voor het gebouw van de Heldersche Radio Centrale Onderneming, dat zijn contouren in de Gravenstraat zal verheffen. De plechtigheid werd verricht door de ne gen-jarige Ansje Heyligenberg en de drie jarige Magda Bregman, die zich daartoe van truffels, die door toedoen van den uitvoerder „verzilverd" waren, bedienden. Ansje metselde met de handigheid haar leeftijd eigen, terwijl de kleine Magda, die van te voren gezegd had, dat zjj „den steen ging kletsen", nu heel stil letjes, maar toch niet verlegen om al die men schen, die er naar keken, haar taak volbracht Begrijpelijkerwijs waren de naaste familie leden van de kleine metselaars meegekomen om de gebeurtenis mee te maken. De kleinen legden een eenvoudigen zwar ten steen, waarop in witte letters te lezen staat: „De eerste steen gelegd door Ansje Heyli genberg en Magda Bregman. 30 April 1935." Na de plechtigheid volgden gelukwenschen en daarna sigaren en sigaretten voor de werk- liedpn. Zooals men weet moet het bedrijf van de H.R.C.O. 1 October a.s. in haar nieuwen vorm werken, de heer Heyligenberg vertelde, dat het 'gebouw reeds in Juli, wat het metsel- en timmerwerk betreft, gereed zou zijn. Het wordt een prachtig bouwwerk! JUBLIECM „KUNST AAN HET VOLK". Op Maandag 6 Mei a.s. zal de Arbeiders- Zangvereeniging „Kunst aan het Volk" haar 25-jarig bestaan herdenken met een concert, waaraan zullen medewerken de tenorzanger Kees Smulders te Amsterdam, een klein orkest onder leiding van den heer Jac. Ho venier, te Bergen, en als accompagnateur de heer Nico Visser, alhier. Hoofdnummers van het programma zijn de cantate „Befreiung" van Rob. Kahn, voor tenor-solo, koor en or kest, en het zangspel „Vrijheid", voor koor, soli, declamatie en orkest, met begeleidende en verbindende muziek van I. J. Olman. Ver der soli van den heer Smulders en enkele kleinere koornummers, o.a. „Aan de Kunst" van Beethoven. Voor bijzonderheden zie men het volgende nummer van dit blad. t Hedenavond opening. Aan H.K.H. Prinses Juliana 't Loo. De Chr. Oranjevereeniging te Den Helder, in feestelijke bijeenkomst ter viering van Uwen geboortedag bjjeen, biedt Uwe Ko ninklijke Hoogheid, onder verzekering van on- wankelbaren trouw aan het Huis van Oranje, eerbiedig hare gelukwenschen aan en bidt U Gods onmisbaren zegen toe. De Voorzitter i DE JONG. SC'hoolwerktuin. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie in ditzelfde nummer, inzake de heropening van dezen tuin door dén Inspec- Hedenavond 7 uur worden de vierdaagsche Zwitsersche feesten geopend, welke door en ten behoeve van het Roode Kruis zijn ge organiseerd. Des middags vier uur worden de officieele genoodigden en diverse autori teiten ontvangen, maar de eigenlijke open stelling voor het publiek heeft des avonds plaats. Teneinde onzen lezers alvast iets hierom trent te kunnen vertellen, hebben wij gisteren middag, Woensdag, een kykje genomen in „Musis". Daar was een leger van helpers en helpsters In volle actie, en alles was daar om het deftig uit te drukken, in staat van worejing. De verpleegster (geen echte) stond reeds in vol ornaat en ook de grabbelton of hoe de deftige naam is vanzoo'n instrument, was al een eind op streek. Aan alle stands werd hard gewerkt. Er werd gehamerd en getimmerd, gepast en gemeten, gerangschikt en geplooid, dat het zoo'n aard had. Ieder een was bezig en repte zich om op tyd klaar te zijn. Nog een vier-en-twintig uur restten daarvoor, maar in vier-en-twintig uur kun nen wonderen geschieden. Wat er allemaal komt? Alle attracties, die bjj dergelijke gelegenheden hooren, vindt men hier in verscheidenheid en veelzijdigheid in een aantal stands. Fraaie handwerken natuur lijk in menigte, practische en aardige dingen in allerlei variaties. De naam „Zwitsersche feesten" moet men niet zoo opvatten, dat „Musis" op het oogenblik een klein-Zwitser- land is: wel vindt men er de „Jungfrau" in allerlei nuanceering, maar het is geen stee- nen kolos, zooals de Zwitsersche. Integen deel, wel zal, evenals de Zwitsersche Jungfrau dat doet, ook deze in „Musis Sacrum" u boeien door haar aanwezigheid, en misschien ook zal zij u niet meer loslaten. Maar bij deze Heldersche Jungfrau moet u de hand over het hart strijken en vervolgens in uw zak steken. En dan moet u een flinke greep doen in de portemonnaie en dat aan deze Jungfrau ter hand stellen. Want dat het voor een nobel en groot doel wordt aangewend, ls zeker. Neen, de naam „Zwitsersche fees ten" ls ontstaan uit het feit, dat de hoofd zetel van het „Roode Kruis" in Zwitserland ls gevestigd en de vierdaagsche feesten, welke hedenavond zullen aanvangen, zyn georgani- seërd om de kas van de Transportcolonne te stijven. In ons volgend nummer ko men wij wel uitvoeriger op een en ander terug: voor heden slechts de opwekking om niet te vergeten hedenavond 7 uur in „Musis" tegenwoordig te willen zyn. Trou wens, de groote schijnwerpers aan den voor gevel zullen er u aan herinneren, dat er iets byzonders aan de hand is. Naar alouden trant werd gisteren door de afdeeling der S.D.A.P. en den Helderschen Bestuurdersbond het Meifeest gevierd. Het programma vulde den geheelen dag en cul mineerde In de feestelijke bijeenkomst, welke des avonds in „Casino" werd gehouden. Met reveille, door Helders Fanfarekorps onder leiding van den directeur H. Lugten- burg, werd de dag des morgens te 7 uur geopend. Te half tien had vervolgens in het Marine Bondsgebouw een wijdingsbijeenkomst plaats met zang, muziek, declamatie en een korte rede, waarna een bezoek werd gebracht aan de graven der overleden makkers. Onder leiding van A.J.C. en S.D. Vrouwen club hadden van 35 uur op een der sport terreinen kinderfeesten plaats, terwijl, zooals we zeiden, een groote feestvergadering den dag besloot. Vooraf was een demonstratie met vlaggen en banieren door de stad ge trokken, en te 8 uur vereenigde men zich in Casino. De feestelijke vergadering In „Casino". Hier was het tjokvol; de belangstelling bleek zoo groot, dat „Casino" niet allen be vatten kon, zoodat verscheidenen moesten worden teruggestuurd. Het programma voor deze feestvergadering bestond uit zang, muziek, declamatie en sportdemonstraties, waarvoor medewerking werd verleend door Helders Fanfarecorps, den Nederl. Arbeiders Sportbond, de Soc. Dem. Vrouwenclub, de Vakbondsjeugdorganisatie, de A.J.C. en „Kunst aan 't Volk", en werd geopend door het Fanfarecorps, dat een vier tal nummers ten beste gaf. Daarna hield de voorzitter der afdeeling, de heer P. G. van der Vaart, een korte rede. Rede van den heer Van der Vaart. Hij wees er op, dat het in Den Helder nog niet voorgekomen ls, dat bij een 1 Mei viering menschen moesten worden wegge stuurd. Verleden jaar reeds konden wij een sterke toename in het T-esoek constateeren, maar dat thans de grootste Heldersche zaal te klein zou blijken om de deelnemers te bevatten, hadden wij niet durven of kunnen hopen. Het is verblijdend, zegt spr., dit te mogen constateeren; het vormt een waardig pendant voor andere ervaringen, die deze Meidag bracht. Binnenkort zullen wij de 40ste viering van onzen Meidag herdenken; nog nimmer zijn, in gansch die periode, ongeregeldheden hier ter plaatse voorgevallen. Wij meenen daarom het recht te mogen hebben ons Meifeest te blijven vieren op de wijze zooals wij dat gewend zijn. Waarom worden thans die aloude rechten aangetast? Altijd hebben we hier kunnen demonstreeren zonder van onze medeburgers eenigen last te ondervinden; ook wij hebben onzerzijds niemand last bezorgd. Met de voortreffelijke hulp van de politie regelden wij zelf onze optochten, die altijd zeer ordelijk verliepen. Dank zij de kunstmatige stemming, die tegen ons gekweekt wordt, worden thans allerlei kleine moeilijkheden aan onze bewe ging in den weg gelegd. Zoo waren er dit maal menschen, wien blijkbaar het voorbij trekken van onzen stoet te lang duurde en die trachtten hem te doorbreken. Zulke voor vallen vragen groote zelfbeheersching van ons, en de spr. drukt de aanwezigen ernstig op het hart, dat zij die zelfbeheersching heb ben te betrachten. Hedenmiddag hadden wij voor het eerst een kinder-Meifeest: het werd een succes, een paar honderd kinderen hebben wij prettig beziggehouden .Er zijn evenwel organisaties in onze gemeente, die het in strijd achtten met hun prestige ons hiervoor terreinen be schikbaar te stellen, organisaties die door de Gemeente worden gesubsidieerd. Zelfs aan de burgerlijke overheid werd geweigerd een sportterrein voor dit doel af te staan, een sportterrein, dat door diezelfde overheid aan haar is verhuurd. Geroep; Was dat Racing? De heer Van der Vaart, voortgaande: Er was een tijd, dat ik zelf óók voetbalde. Wij beschouwden juist de Vereeniging „Racing" meer als voor den arbeidenden stand, terwijl „Helder" thans juist de ver eeniging is, die zonder bezwaar te maken haar terrein afstond. Dit geschiedde welis waar niet uit sympathie jegens ons, maar enkel uit de juiste overweging, dat een door de overheid gesubsidieerde sportvereeniging haar terrein, indien dat vrij is, ter beschik king van diezelfde overheid behoort te stel len als deze dat verzoekt. Dergelijke ervaringen maken het, meer dan ooit, noodig, dat wij een eigen Sport bond hebben; Wij hebben geen keus: daar om, zorgt voor'een sterken sportbond, zegt spreker. Wy hebben deze nieuwe ervaringen opge daan, dat onze socialistische beweging voor de eerstvolgende jaren op zichzelf is aan gewezen. Spr. wijst er tenslotte op, dat de nieuwe plannen dei- regeering om wederom 77 mil- lioen te bezuinigen, samenvallen met het groote Werkplan der S.D.A.P. Dat wyst er op, dat de stryd scherper zal worden en de tegenstellingen zich zullen toespitsen. Van den soc.-dem. eischt dat een intensieve arbeidskracht en lust. Ook de a.s. gemeenteraadsverkiezingen komen binnenkort. En het zal er, alle symp tomen getuigen er van, heftig toegaan. Een stevig fonds is onzerzijds gevormd voor de financiering van een flinke actie. Met een opwekking tot versterking van de ge lederen eindigt spr. zijn rede. DE DON-KOZAKKEN IN CASINO. Wy zouden nog iets vertellen over de Don- Kozakken, die Zondagavond in Casino op treden. In 1917 noodzaakte de Revolutie duizenden Russen hun vaderland te verlaten. Onder deze emigranten bevonden zich meer dan 70.000 Don-Kozakken, die zich over de geheele we reld verspreidden. Dank zy de energie en het doorzettings vermogen van den heer Nicolas Kostrukoff, vereenigden zich de beste vocale krachten van de Don-Kozakken te Praag, waar in 1926, onder protectie van het Tsecho-Slowaaksche Gouvernement, het Don-Kozakkenkoor Platoff werd gevormd; de heer Nicolas Kostrukoff nam de leiding en werd dirigent. Zooals wy reeds in het kort mededeelden, feuilleton Buttcnlandsch Overzicht Pag. 1 Positie van Hr. Ms. ,,K XVIII'' De 1 Mei-viering in Duitschland. Een rede van Hitier De ramp van de „Uiver". Bliksem slag toch oorzaak van de ramp* Men hoopt de dreigende staking i« het mingebied nog te kunnen ver mijden Het nieuwe heidendom in Duitsch land wint snel veld Twee sneltreinen zijn gisterenavond bjj Nijmegen op elkaar gereden. Geen persoonlijke ongelukken. Ontwrich ting van het treinverkeer Het bezoek van het Belgische koningspaar aan ons land. Een paar dagen van vrijheid De Haagsche oliebollendag heeft ruim f 11.000.voor het crisiscomité opgebracht Verontwaardiging uau de Tsjecho- Slowakische pers over de Duitsche menschenroof Uitstel van de Engelsch-Duitsche vlootbesprekingen Dinsdagmiddag heeft de officieele opening van het Ned. paviljoen op de Belgische tentoonstelling plaats ge had Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 6 7 7 7 Vrijdag 8 Mei. Feestavond Driehoeksmeisjes, Casino, 8 uur. Zaterdag 4 Mei, Uitvoering Gymnastiekver. ,fPro Patrio,", Casino, 8 uur. Zondag 5 Mei. Kozakkenkoor ,J>latoff", Casino, 8 uur. Maandag 6 Mei. Jubileumconcert „Kunst aan het Volk", Casino, 8 uur. hebben wij dit koor hier twee jaar geleden voor het laatst gehoord; het zyn, zonder uit zondering, prachtstemmen, en het koor is uit stekend gedisciplineerd. Dat deze zangers, die de heele wereld doortrekken, ook Den Helder aandoen, mag door de burgerij wel op prijs worden gesteld. Trouwens, menigeen zal zich hun optreden nog herinneren en de prachtige, glansrijke mannenzang leeft zeker nog In de herinnering voort. Unaniem is de lof, leest u maar de verschillende kritieken. Daar is „De Tijd", die schryft: Bijzondere bekoring. Onbeschrijfelijk bassen-materiaal. Dat klinkt zoo vol, zoo warm, zoo sonoor en grondeloos diep, dat men er niet genoeg van krijgen kan. De afwisse ling van solo en koor en het temperament geven aan deze kooruitvoeringen iets geheel eigens. Het succes was enorm." En „De Courant" die zich aldus uitlaat „...Beter dan welk koor ook. Prachtstem men: Een bas, die laag D zingt dat de stoelen trillen. Een tenor, die met kopstem hoog C zingt, teer als een vrouwenstem. Onze zan gers moeten gaan luisteren. Succes? Wel, men brak de zaal haast af." Voor het overige, verwijzen wij naar de advertentie in het nummer van heden. AANBESTEDING. Door den heer L. Sok, architect te Den Helder, werd op 1 Mei in het Kegelhuis al daar aanbesteed het bouwen van een garage met werkplaats en twee bovenwoningen aan den Kanaalweg alhier, voor rekening van den heer J. N. C. Hablous Jr. De volgende biljetten waren hiervoor inge komen: Voor timmer-, metsel- en ijzerwerk: Joh. Steeman 12.900, J. Drijver,, Texel, 13.150, A. Smit 13.162, L. Bruin Zoon, Texel 13.350, A. Bol 13.500, W. A. Ran 13.700, W. F. Labout 13.850, L. Plaatsman 13.850, C. F. Kwak, Huisduinen 14.700, Gebr. Kers bergen 14.854, Gebr. Smit 14.940, A. van der Wouw 15.750. Voor loodgieterswerk en electrische instal latie: H. Willemse 1.350, W. C. Lamerè 1.460, H. Bak 1.527, J. F. Schellinger 1.548, K. J. Zomer 1.795. Voor glas-, schilder- en behangwerk: C. H. Kuit, Koegras 900, ^A. Sok 900, E. Coe- nen 1.025, Kriek 1.250. Voor de massa: Minnebo Walboom 14.290, A. Smit 15.412, C. F. Kwak 16.950, H. Doorn 17.300, J. Roomeyer 17.390, C. Goes 17.425. Voor de massa zonder schilderwerk P. Tuin, 't Zand 14.610. NUTSSPAAKBANK TE DEN HELDER. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand April 1935. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 197.297.36 en terugbetaald 212.731.86. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 15.434.50. Het aan Inleggers verschuldigd kapitaal, bij den aanvang van dit jaar 2.892.264.42, bedraagt thans 2.925.940.96. Het aantal in den loop van April nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 116. Het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 8905. Onder de in April uitgereikte 115 nieuwe boekjes zijn inbegrepen 11 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging van spaarbusjes in den loop van April, leverde een bedrag van 3.21157 aan kleine besparingen. Het totaal in omloop zijnde spaarbtffijea bedraagt thans ruim 1900.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5