VAN WILLIGEN Afscheid van Burgemeester Breebaart in den Gemeenteraad van Cailantsoog. E 'I1' Anna Paulowna. Van Ewijcksluis- Kanaal-matras „Sluimerland'1 HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 MEI i< Onze nieuwe is geheel gemaakt zonder noppen, bezorgt U een ideale ligging 2 persoons, 3-delig, 0Q linnen damast tijk, OBi or DE FIETS DE WERELD KOND. s t s 0. O 0 3. 3 F 3 1623 1 1350 6 6$ Visscherij. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Een stevige, gezonde jonge man stond voor ons. Ztfn "gezicht was gebruind als van iemand, die veel in de buitenlucht vertoeft. Maar op onze vraag wat er van zijn dienst was reageerde. hy niet. Toen fluisterde er een goede geest in ons oor, dat het een Engelschman was, en dadelijk kwam er leven in zyn gestalte toen wy hem in zyn moeder taal toespraken, 't Bleek een Australiër te zijn, de heer W. L. Plut, die nota bene per fiets een wereldreis maakt en op het oogen- blik al 33.000 km heeft afgelegd. De verkoop van ansichtkaarten voorziet in zijn levens behoeften en door het verzamelen van stem pels en handteekeningen van allerlei invloed rijke personen of zaken tracht hij sympathie te wekken. Hj] is 25 November 1931 zijn reis begonnen, aanvankelijk met oen vriend, een oorlogsinvalide, die evenwel gestorven is. Hij stond toen voor de keus doorzetten of de reis afbreken. Hij besloot alleen verder te trek ken. En in 19381939 hoopt hij zijn reis in Kopenhagen te beëindigen. „Zijn de Helderache menschen nogal goed- gecfsch was zijn vraag aan ons. Wij heb ben zonder voorbehoud gezegd: „Reuzen!" In 't Engelsch dan altijd. Hopen wfl voor dezen jongen man, dat dit Inderdaad het geval is. KORFBALVEREENÏGING ..E.L.T.O.". Trekkingslijst van 30 April 1935 (loterij toe gestaan door B. en W. van Den Helder, d.d. 25 Februari 1935, no. 1430). Lotno. 0 Lotno X Lotno 499 *5 ■ooi 49 '3*7 73 2 li 26 1849 5° 1851 74 815 3 1141 27 '*79 5' «37 75 278 4 '445 28 i'44 5* 249 76 609 5 1964 *9 1958 53 768 77 1738 8ll 30 918 54 1763 78 '73« 7 577 3' 5 '4 55 '*33 79 454 8 1068 3* '*34 56 847 80 HOI 9 5* 33 5o 57 81 '77» 10 93* 34 11 >1 58 821 82 416 11 813 35 1578 59 822 83 919 12 1062 36 *4* 60 221 84 S'7 '3 5<>9 37 1290 61 1869 85 '475 '4 1073 3« 337 6a 1691 86 1118 '5 1990 39 46 6j '747 87 '759 16 *67 40 sf>s 64 5' 88 3*5 '7 569 4' '337 640 89 1789 18 344 4* 97* 66 1094 90 1002 '9 1200 43 4'* 67 79 9' '373 20 '97 44 '934 68 673 9* 651 21 *33 45 1852 69 1089 22 1421 46 642 70 57' *3 '44° 47 1185 7' 165 *4 «76 48 966 72 Prijien kunnen worden afgehaald bij Arlar, Polderweg 58. Prijien binnen de 14 dagen niet afgehaald, vervallen tij aan de rereeniging. BRAND TE HUISDUINEN. In de kruidenierszaak van den heer Klein. Hedennacht is Huisduinen het tooned ge weest van een vrij ernstigen brand, welke te omstreeks 4 uur uitbrak in de kruideniers winkel van den heer Klein. Het vuur, dat hoogstwaarschijnlijk ontstaan is in den schoorsteen, en wel door de gebrek kige inrichting hiervan, breidde zich snel uit Door de bewoners werd alarm gemaakt, en spoedig waren tal van rappe handen bijeen om het vuur zoo snel mogelijk te beperken. In middels had men de Helderache Politie opge beld, die spoedig met het slangenwagentje arriveerde, en in combinatie met de Huisdul- ner brandweer deed men een energieken aan val op de vlammen. En toen duurde het niet al te lang of men was meester van het terrein. Na het dooven van de vuurhaard, welke was gelegen tusschen den zolder en het mastieke dak, kon men het gevaar als geweken be schouwen. Diverse bewoners van Huisduinen verleenden hun medewerking en vooral de heer Kreuger heeft zich danig geweerd. Verhinderd kon evenwel niet worden, dat door vuur en water vrij veel schade aangericht werd. Op het nachtelijk terrein waren o.a. aan wezig burgemeester Driesscn, de Commissaris van Politie en de adj. inspecteur. De schade wordt door verzekering gedekt. In De Standaard is een schrijven opgenomen uit de kringen der haringvisscherq vermoede lijk, waarin men zich verbaasd toont over het beperkte aantal kantjes haring, dat dit jaar mag worden aangebracht. Men acht dit veel te laag en voorspelt, dat het quantum voor stoomloggers 2600 kantjes en voor motorlog- gers 1800 reeds zeer vlug zal zijn aange voerd, zoodat, houdt de regeering aan dit kwantum vast, de vloot werkloos in de haven zou moeten blijven liggen en dat in zoo'n ge val het bedrijf absoluut met verlies zou moeten werken, vooral ook door de te ver wachten lage prijzen. Men waardeert, dat deze beperking is in gesteld met de bedoeling van hoogere prijs stelling, maar als men meer laat aanbrengen, zoo is de strekking van dit schrijven, kan er kans zijn op loonend bedrijf. Een motorlogger bracht verleden jaar meer dan 4000 kantjes aan. Bovendien bepleit men dan een latere uit vaart voor de haringvlsscherij, omdat in de twee laatste maanden van de teelt de grootste vangsten plaats hebben. Ook hier weer ziet men hoe ontzettend moei lijk het is een juiste regeling te treffen. Opmerkelijk is het, dat Engeland van ver leden Jaar zijn geheele voorraad heeft weten te ruimen. Zooals we vroeger reeds schreven, is weten schappelijk geconstateerd, dat er dit jaar gioote haringvangsten zijn te verwachten. Volgens de N. Rott. Crt. was de door de IJmuider trawler aangevoerde visch van de Lofoddenreis van een niet al te beste kwaliteit. Daaruit zou dan te verklaren zijn de te ge ringe eindbesomming, zoodat de reizen naar de Lofodden zijn gestaakt. Waaraan nu die mindere kwaliteit is toe te schrijven, hopen we later nog eens te kunnen meedeelen. De „N. Rott. Crt." heeft over de handels betrekkingen met Italië,die thans in bespre king zijn, het bericht, dat de tijdelijke regeling o.a. voor het 2e kwartaal 1935 een contingent van invoer in Italië voor versche visch toe staat van 436 quintaal, terwijl dit oorspronke lijk was 200 quintaal. Een belangrijke verhoo ging dus, die tenminste weer eens een klein vleugje laat doorschemeren. Het rapport van de rijkscommissie voor werkverruiming, dat bij de landsdrukkerij is verschenen en waarvan de „N. Rott. Crt." een heel beknopt overzicht geeft, behelst o.a. ook een advies om het IJmuider Visscherijbedrijf te reorganiseeren. Deze reorganisatie (ook voor andere in dustrieën) zal in de eerste plaats moeten be staan in het tot stand brengen van samenwer king tusschen de verschillende ondernemingen in denzelfden tak van bedrijf, waarbij regelin gen worden getroffen, onder meer aangaande de verdeeling van de productie en de bepaling van de prijzen van het product; uiteraard zal hiermede vaak een rationalisatie in de afzon derlijke ondernemingen gepaard moeten gaan. Bovendien zullen verscheidene ondernemingen zich op de productie voor de binnenlandsche markt, inplaats van op die voor den export moeten gaan instellen en daartoe eventueel de noodige veranderingen in haar technische uit rusting moeten aanbrengen". Deze omschrijving, hoewel kort, geeft toch een duidelijk Inzicht welke richting er dient te worden ingeslagen. Samenwerking tusschen de verschillende ondernemingen in denzelfden tak van bedrijf is de grondtoon en het schijnt ons toe, dat daar de kracht kan worden verkregen om het bedrijf in stand te houden. We schreven vroeger reeds, dat veel indivi dueels zal moeten worden prijsgegeven, maar de nood heeft veel inzicht doen groeien, waar door men nu des te eerder tot die samenwer king zal geneigd zijn dan vroeger. Hopen we, dat de reorganisatie bet ge- wenschte resultaat zal mogen tot stand bren gen. Hebben we uitgebreider gegevens dan komen we op deze aangelegenheid terug. Zitting van Dinsdag 30 April. Uitspraken. Adrianua Joh. H., Piet Z. en Everaart Anth. B.. SL Pancraa, mishandeling, le. 3 weken gev., no. 2 en 3 ieder 14 dagen gev., ter waar schuwing voor andere geweldenaren in het dorp. Gerrit B werkman, Beemster (in voorarrest) opz. brandstichting, 1 Jaar gev. voorw. met 3 proefjaren. A. B., autoverhuurder. Den Helder, toebrengen van ernstig lichamelijk letsel door schuld 1 maand hechtenis. Joh. de B. en Hendr. D. V., ged., Haarlem, diefstal, le. 6 maanden gev., 2e. 8 maanden met 10 weken aftrek. Joh. de B., Haarlem, ged., diefstal. 4 maan den met aftrek van 10 weken. Jan de B. en Joh. de B., ged., diefstal van paling, le. 3 maanden met aftrek van 3 maan den en Joh. de B., 2 maanden gev. Een gevaarlijke carambole in het donker. De duorijder N. A., die in den avond van 10 Juli de twijfelachtige genoegens had be leefd van een aanrijding, bleek nog niet voor andere ongerechtigheden te zijn uitgeschakeld, althans toen hij druk bezig was, het bescha digd motorrijwiel te herstellen aan den kant van den Helderschcn weg. onder de gemeente Zijpe, werd hij aangereden door een passce- r en den auto, die geen achterlicht voerde en be kwam eenlge bloedende ontvellingen aan zijn handen. De Zjjper gemeenteveldwachter, v. d. Heijden, was weldra ter plaats en 't gelukte hem bedoelden auto op te sporen, die bestuurd werd door zekeren Klaas B., een soort jockey uit Amsterdam. Ook de bestuurder van den motor- zekere Jac. v. Slooten, uit Haarlem, kreeg nog een opstopper en ontving eenige kleine blessuren aan zijn loopstokken, terwijl zijn motor volgens z(fn opgaaf 115 gulden schade bekwam. Misschien dat hij meteen wel de reeds bekomen beschadiging in deze rekening vlocht, wat achteraf beschouwd nog zoo stom niet zou zijn. Een paar passagiers van de baldadige auto, die Amsterdam tot bestem ming had, men had de harddraverij te Anna Paulowna bijgewoond, werden als getuige ge hoord. Te Burgerbrug had het gezelschap op gestoken, het clubje zat zoo'n beetje te maf fen in den wagen, doch onder Anna Paulowna en Schoorl had men een hevigen schok ge voeld en was men opgeschrikt, doch de chauf feur, Klaas B., had gezegd: ,,'t Is niets! Na tuurlijk, Klaas had zijn smoesje wel klaar, dat is bekend! Te Bergen was de auto aangehouden door een politieman op een motorrijwiel, omdat het achterlicht van den wagen niet brandde. By den Bergertunnel werd de wagen nog eens aangehouden met betrekking tot de aanrijding met den motor van Van Slooten en A. De ge tuige A. Zw., eender inzittenden, was heel voorzichtig in zijn verklaringen alsof ht) het systeem een beetje huldigde: „Ht( doet, of z'n neus bloedt!" De getuige J. Ab. K., een land bouwer uit Sloterdjjk, had eveneens den schok gevoeld en vermeende, dat de wagen van den weg was geraakt. De officier releveerde, dat hier gold de eerste kennismaking met art. 24 van de nieuwe motor- en rijwielwet, waarin het ver boden is b(j een aanrijding, waarbij een onge val het gevolg is, door te rijden, zulks om te voorkomen, dat de identiteit van het rijtuig niet kan worden vastgesteld. In verband met de bijgewoonde courses ver meende de heer officier, dat het gebruik van alcoholische vervcrschingen niet zonder invloed op stuurvastheid van den chauffeur, die by de rechtbank geen onbekende is, is geweest en lettend op de verschillende andere omstandig heden, achtte de officier hier het ten laste ge legde feit bewezen, wat hem motief gaf 3 maanden gev. te requireeren. We willen er nog even byvoegen, dat het hier betrof de jockey Klaas B., die onlangs terecht stond wegens diefstal van een dames regenjas op de harddraverij te 't Zand. Het gewone llelderMche Café-zaakje. De heer B. J. Cl., een 52-jarige caféhouder, te Den Helder, in het bezit van verlof A., zou in den nacht van 28 op 29 Aug. in zyn verlof zaak aanwezig hebben gehad mej. M. A. J. Br., wat in stryd werd geacht met de drankwet en de agent De Haan tegen den caféhouder procesverbaal opmaakte, met ge volg, dat deze heer werd veroordeeld door den Heldcrschen Kantonrechter tot 25.boete. De veroordeelde berustte echter niet in dit vonnis, kwam in hooger beroep en verzekerde zich alsnu den juridischen bijstand van mr. De Groot. Dit appèl werd heden behandeld en had verdediger niet minder dan 6 getuigen ii décharge gedagvaard. Bej. Br. erkende zich dien nacht in het café in gezelschap van een marinier te hebben bevonden, zy was in betrekking by den heer Cl. en hy had haar gezegd: als er naar ge vraagd wordt, zeg je maar dat je betalend logé bent. Mej. Br., lang niet op haar mondje gevallen, beschuldigde den appèllant, dat hy stond te jokken. Voorts gaf zy toe getrakteerd te zyn geworden op bier, koffie en soms ook op voorburg, echte voorburg wel te verstaan, geen gekleurd water zooals rechter mr. Krabbe veronderstelde. De heer G. de Haan, agent van politie, hield zich volkomen by zijn opgemaakt proces-ver baal. Mej. Br. had verklaard betalend logé te zijn, wat De Haan by nader onderzoek onjuist bleek. Het café is ook een dancing, voorheen werd het beheerd door zekeren heer L., toen was het een heel rustige inrichting. Mej. Br. genoot op moreel gebied by de politie geen gunstige reputatie. Hierop gehoord de 6 getuigen décharge, die meerendeel8 verklaarden, dat juffrouw Br. niet in het café bediende en volgens haar ver klaring betalend logé was. Dit zeide zij op instigatie van den caféhouder, beweerde het meisje, of liever vrouw, zy heeft man en 3 kin deren in Rotterdam. De officier vond als gewooniyk dergciyke Helderache zaken onverkwikkeiyk, ging het smalfilmverhaaltje nog eens In byzonderheden na, om tot de conclusie te komen, dat er ge knoeid was en requireerde eenzelfde straf 25.boete of 10 dagen, als in eerste instan- stantie opgelegd. Mr. C. A. de Groot, deed uitkomen, dat ver dachte streed voor zyn recht en niet voor zyn voordeel. Het ging bovendien om zijn muziek en dansvergunning, waarvan de intrekking van de vergunning uitliep op zijn ondergang. Men had aan marinemenschen den toegang tot zijn café verboden, omdat men meende dat hy communistische lectuur op de leestafel had liggen. En wat was die communistische lec tuur: nota bene de „Strydkreet", het orgaan van het Leger des Heils! riep mr. De Groot tot algemeene hilariteit. Tenslotte achtte pleiter het bewys voor het tenlaste gelegde overtreding niet geleverd en concludeerde vryspraak. Dat gedraai stond lieni tegen. De heer Corn. Joh. J., een automobilist te Zondvoort, was te Den Helder veroordeeld tot 4.boete of 4 dagen wegens overtreding van het parkeerverbod. Eerst had de ambte naar 2.boete of 2 dagen gevorderd en later weer 4.boete of 4 dagen, waartoe hy werd veroordeeld, doch op de griffie had men gezegd, dat hy 5 gulden moest betalen. Dat gehark maakte den man zoo splnnydig, dat hy in hooger beroep ging. Thans werd echter vastgesteld, dat de boete 4 gulden bedroeg en de officier requireerde alsnu bevestiging van het vonnis. Het bekende onder-ons-je achter gesloten deuren. De 22-jarige Jacob H., uit Amsterdam, stond tercht terzake het zedenmisdryf, straf baar gesteld by art. 245 Wetb. van Strafrecht, een aangelegenheid die in verband met het zedenkwetsende, met gesloten deuren werd behandeld. Burgemeester Breebaart, die aan het hoofd staat van onze kleine buurgemeente Callants- oog, is ook in wyden kring in Den Helder en het landelyk gedeelte onzer gemeente bekend. En meer dan bekend, want Burgemeester Breebaart is een populaire persoonUjkheid, die, door zyn ambt en de verschillende functies, die hjj daarnaast bekleedde, by velen bekend was, en die ook in Den Helder by meer dan één gelegenheid zyn belangstelling toonde in de zaken, de ,moeder"-gemeente (zullen we deze benaming maar gebruiken betreffende. Burgemeester Breebaart is thans 9 jaar als zoodanig te Cailantsoog werkzaam. Wat was logischer dan dat hy trachtte een stapje hoo ger te komen op de maatschappeiyke ladder en naar een wat grootere en belangryker ge meente solliciteerde? En ziedaar, daar was de Callantsooger buurgemeente Zljpe, wat inwo neraantal betreft, meer dan viermaal groot er dan het kleine Cailantsoog. Hier was het, dat mr. Breebaart tot burgemeester werd be noemd, met het vooruitzicht al is dit voorlooplg nog slechts een vaag perspectief dat Cailantsoog met zype zal worden samen gevoegd, zoodat hy dan tenslotte toch weer zyn oude standplaats zou terugkrygen. Maar die samenvoeging is een teer punt voor de Callantsoogera; er zyn er vóór, er zyn er tegen, en de heer Koog er, de sociaal-democra tische wethouder van den Callantsooger Raad, sloeg met weinig woorden den spyker aardig op den kop, toen hy zei: Als het voordeel op levert voor Cailantsoog, ben lk ervóór, anders zyn wy er tegen. Negen jaar geleden kwam mr. Breebaart te Cailantsoog, als opvolger van den heer Lovink, thans de burgemeester van Anna Paulowna. Hy vond daar een Raad tegenover zich, die den jongen man pas afgestudeerd ietwat sceptisch en gereserveerd ontving. Wat moest men nu met zoo'n jongen man beginnen Toen kwam wethouder Kruisveld, die oud is in jaren en ryp in levenservaring, en zeide: we zullen afwachten. We moeten vriendeiyk zyn en wel willend, we moeten onzen burgemeester helpen waar we kunnen, we moeten hem bijstaan, ook hy komt, zoo goed als wy, om de belangen van Cailantsoog te bevorderen. Zoo sprak wethouder Kruisveld en aldus deed de Raad en ontving den Burgemeester welwillend-gereserveerd. Heel anders dan nu de Zyper Raad. want daar had men liever een ander benoemd gezien. En deze houding bleek de beste. Want nu, na negen jaar ervaring, na negen jaar wederzyds elkaar leeren kennen en waardeeren en, begrijpen (een belangryk ding!) wordt wel sterk gevoeld de waar heid van het aloude lied, dat schelden pyn doet. Nu zou men Burgemeester Breebaart wel graag willen behouden, en Burgemeester B:eebaart zelf spreekt met warmte en waar deering over zyn verblijf in Cailantsoog en zou dat eigenlyk óók wel graag willen. En die warmte en waardeering komen niet allereerst omdat men het altyd en in alle opzichten met elkander eens was. Volstrekt niet, ook in den Callantsooger raad heerscht verschil van in zicht, was wryving van meeningen, waren bot singen. Maar het was wy gebruiken de woorden van den Burgemeester zelve de sfeer, die het werken, ambtelyk gesproken, tot een zuiver genot maakte. Het was de sfeer van dkander vertrouwen, in elkander geloo- ven, elkander waardeeren, ondanks verschil van inzicht, het was de gees';, die allen be zielde om boven alles de belangen van de ge meente in de allereerste plaats te zien. Een zoo voorbeeldelooze samenwerking als in den Callantsooger raad komt men nergens tegen. Aldus de Burgemeester. Wethouder Kruisveld was by alles, wat ik voor de gemeente kon doen, myn vaderlyke vriend. Hy zei niet veel, maar aan zyn gezicht kon ik het wel zien, als ik iets verkeerds deed. En dan dacht ik: Jongen, het gaat Jen ver keerden kant op. Zoo moet het niet! En zoo heeft wethouder Kruisveld al die jaren myn gangen bestuurd en geleid. Zoo sprak de bur gemeester op dit afscheid en deze woorden waren geen gelegenheidsfrases, maar ze kwa men rechtstreeks uit het hart. Jammer, dat wethouder Kruisveld wat slecht van gehoor begint te worden en ze misschien niet alle pre cies heef kunnen volgen. Maar hy kan ze nu in de krant lezen. Cailantsoog! Ach, het is zoo'n bescheiden dorpje, dat daar verborgen ligt in de Noord- Hollandsche duinen. Het groote verkeer raast er niet doorheen, de wereld, zelfs onze eigen landgenooten, kennen het ternauwernood. De laatste jaren, mede door het werk van Burgemeester Breebaart, is het badgastenver- keer een bron van inkomsten jeworden en me nige zomergast komt er met graagte terug. De menschen zyn er van het pittige, sympa thieke Westfrlesche ras: open en eeriyk zien ze u aan, onrecht voelen ze sterk en heftig zullen ze erop reageeren. Dit moet maar eens in de krant. Rondom ons davert en raast het leven, een uiteenge- scheurde maatschappij tracht zich weer op te I richten, tracht zich te heratellen van de ge weldige slagen, haar toegebracht En ziedaar: verscholen in de Noord-Hollandsche duinen ligt daar een dorpje, dat tot een van de kleinste gemeenten In ons land behoort. Het telt maar weinig meer dan 1000 inwoners. Maar er is een „voorbeeldelooze" samenwer king, die men nergens anders zal tegenkomen. "jJrfL- - Na deze uitwydlng zullen we ons meer in 't bizonder bezighouden met de raadszitting. We zullen niet uitvoerig alle toespraken ver melden; de quintcssens ervan vindt de lezer al in het bovenstaande. Het was een puzzle op zichzelf om in de raadszaal, die natuuriyk maar van bescheiden I afmeting is. een plaats te vinden Niet voor de pers, waarvoor In den hoek, by het raam. een tafeltje was gereserveerd, maar voor de be langstellenden. Wie denkt, dat by zoo'n gele genheid de vrouwen thuisbiyven. vergist zich; zelfs was het zeer de vraag welke categorie sterker was vertegenwoordigt, die van de mannen of die van de vrouwen. Uit Den Hel der waren aanwezig de heeren M. Grunwald, Notaris Schreuder. H. Nypels en W. Bierste ker, vertegenwoordigend deels de Maatschap- py voor Nyverheid, deels de N.H. Federatie voor Vreemdelingenverkeer, waarvan de heer Breebaart lid was. Dit afscheid geschiedde in een gewone, openbare vergadering, waar ook andere punten aan de orde waren. Tragisch begin. Piëteitvol mede leven. Tot bywoning van deze vergadering waren een 60-tal genoodlgden verzocht, welke byna allen hun uitnoodlging hadden aanvaard. In zyn kort openingswoord memoreerde de Burgemeester den noodlottigen slag, welke de familie Koelemey, gemeenteveldwachter, heeft getroffen, juist op den dag. dat de toebereid selen tot deze afscheidsvergaderlng werden gemaakt. Spreker verzocht den aanwezigen om het zoo zwaar getroffen gezin met een oogenblik van stilte te gedenken. Mededeeling. De Voorzitter leest voor een ambtelyk schryven van den Commissaris der Koningin betreffende zijn benoeming op 1 Mei 1935 als burgemeester der gemeente zype, met geiyk- tydig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Cailantsoog. Vervolgens wordt voorgelezen een schryven van den heer J. Koster, oud-curgemeester van Cailantsoog, waarin deze meldt wegens ziekte niet van de ultnoodiging te kunnen gebruik maken. Op verzoek van Mr. D. Breebaart wordt aan hem eervol ontslag verleend als- a. voorzitter van de commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling, enz. b. Lid van de commissie van uitvoering van den vleeschwaienkeuringsdienst, kring Bar- singerhorn voo- deze gemeente. c. lid van de commissie van beheer van den schoolartsendienst, district Den Helder. pogingen by de familie van de Poll. Toen onze eigen kleine gemeente zelf nog voor de werk verschaffing zorgen moest, is het voorgeko men, dat in Maart al het geld op was, en op spr. voorstel is toen de volledige medewer king van den raad 2000.— voor werkver schaffing geleend. Er zijn nog wel ontevreden arbeiders, die biyven er altyd. Maar redeiyker- wys en voor zoover de wet het toeliet, is voor de menschen gedaan wat gedaan kon worden. Tenslotte de samenvoeging met de Zype, die de laatste dagen zoo druk besproken is. We zeiden het hierboven al indien de samenvoe ging een financieel voordeel brengt, stemmen wy voor, anders zullen wy ons verzetten. Het oudste raadslid, de heer M. ries. Deze kwalificeert aldus de gevoelens van den Raad, nu de burgemeester weggaat: Vleu gellam. Zoo voelt zich de Raad thans, want we wisten en voelden steeds, dat onder uw leiding alles ging zooals men dat van de leiding mag verwachten. Seeds waren er ter bevordering van het ar doen van het werk goede voorbereiding, goede voorstellen, degeiyke besprekingen met volle dige inlichtingen, besluiten, alleen genomen langs de lijnen der wetteiyke en openiyke ge leideiykheid. Voor dit alles dankt spr, den Bur gemeester en wendt zich daarna tot mevrouw Breebaart, die als presidente-kerkvoogdes voor de kerkelijke belangen van Cailantsoog steeds veel deed. Nog moer waar-doering. De heer P. van Diepen (R.-K. Raadslid) sprak een woord van dank over de aangename sfeer welke steeds in de vergaderingen heerachte. Spreker meent dat deze eenheid in den Raad, ondanks de verschillende richtingen is te danken aan de sublieme leiding van den heer Breebaart. De heer J i ni m i n k, raadslid, sluit zich ge heel by den heer van Diepen aan. Ook hy brengt warmen dank voor de ondervonden sa menwerking. Dr. (Hordoom namen» de gemeente ambtenaren. Vervolgens krygt Dr. P. E. Oterdoom, gemeente-geneesheer, het woord, welke de ge voelens van de gemeente-ambtenaren vertolkt. Spr. sluit zich by de woorden van deelneming met het gezin Koelemey aan en wenscht Mr. Breebaart namens alle gemeente-ambtenaren harteiyk geluk met de benoeming. Dit is even wel met tweeërlei gevoelens. In de eerste plaats met weemoed, want wy gemeente-amb tenaren, verliezen in u met uw vertrek een uitstekenden, rechtvaardigen en onpartydigeu chef. die goede leiding wist te geven en voor alle takken van dienst dezelfde was. Als ge meente-geneesheer was de samenwerking met my evenzoo. U heeft wel eens gezegd: een advies van den gemeente-geneesheer is voor my een bevel. Doch het is in het belang van de ge meente geweest. In de tweede plaats ls het met biydschap omdat u door uw eervolle be noeming door de hooge regeering als de per soon voor die gemeente beschouwd is. U heeft het eeriyk verdiend. Maak er het beste van wy komen nog niet met het gebruikeiyke stoffelijke huldeblijk, meer uit piëteit voor on zen collega Koelemey. Wy hopen op een nader tydstip nog eens hierop terug te kunnen ko men. Ilarteiyke woorden van burgemeester Lovink. Als oud-burgemeester der gemeente Cai lantsoog werd daarna het woord gevoerd door den heer G. Lovink. burgemeester der ge meente Anna Paulowna. Hy herinnerde aan de benoeming, 9 jaar ge leden. van den heer Breebaart, u was jong. zoo zegt hy, en de raad nam een vriendelyke, afwachtende houding aan. Hoe was het in Cai lantsoog toen en hoe is het nu! Alles getuigd van uw werk. Waar men ziet, alles Is veran derd en verfraaid. Onbekenden spreken over het „arme" Cailantsoog. Dat arme Cailantsoog behoort echter nog altyd tot de weinige ge meenten sonder rykssteun. d. vertegenwoordiger der gemeente in water schapsaangelegenheden. Besloten wordt de onder b en c genoemde functies voorlooplg onvervuld te laten. In de vacatures a en d wordt benoemd de heer S. Kooger. wethouder. Afscheid van den Burgemeester. Het oogenblik van scheiden is thans aange broken. Door verscheidene aanwezigen wordt van de gelegenheid om het woord te voeren gebruik gemaakt. Wethouder Kruisveld aan het woord. Eerste spreker is de heer H. Kruisveld, oud ste wethouder en loco-burgemeester, zyn rede nemen wy in haar geheel op. Hy zeide het volgende: Burgemeester. Toen u negen jaar geleden tot burgemeester van deze gemeente werd benoemd, heb ik met u gesproken over uw verhouding als jonge man tegenover de zoo kleine arme gemeente ilantsoog. U heeft toen gezegd te zullen zoeken naar bronnen om deze te kunnen aan boren teneinde de gemeente weer omhoog te brengen. Ik trok deze pogingen in twyfel want ik voorzag geen resultaten. Toch is het u ge lukt en wel goed gelukt ook. Om een voor beeld te noemen: de exploitatie van de terrei nen voor zomerwoningen aan beide zyden van het dorp. Eeriyk moet ik u bekennen; dat u deze plannen uiteenzette en er gesproken werd over net aanleggen van wegen door deze ter reinen, ik heb er voor gestemd, maar wel heel schoorvoetend. En zie nu de resultaten. Straks wordt deze exploitatie voor de gemeente een prachtige jaariyksche hydra e in de kosten der huishouding. Dit is wel in hoofdzaak aan u als burgemeester te danken. Ook was dit een mooi object voor de werkverschaffing, waardoor de werkloozen, nu nog sonder steun regeling geholpen kunnen worden, of anders naar andere werkverschaffingen bulten de ge meente gezonden zouden moeten worden. Burgemeester dit was slechts een van nog meerdere voorbeelden, waaruit kan blyken wat u voor de gemeente gedaan heeft. Het spyt my als wethouder ontzettend dat u ons nu in deze nog zoo moeiiyke tyden gaat verlaten. Even wel u moet hooger de maatschappeiyke ladder op. De samenwerking was hier mooi, we hopen dat dit ook in uw nieuwe gemeente goed en prettig zal mogen zyn. Wat de fractie der SDAP zeide. De heer S. K o og e r is eveneens wethouder en tevens fractieleider van de SDAP. Ook wat hy zeide, getuigde van waardeering; hy her innerde eraan, dat by de benoeming van den heer Breebaart de tevredenheid lang niet al gemeen was. Men was zelfs bang, dat de plaats voor een doorgangshuis zou worden gebruikt. Nu is dat erg meegevallen, over het algemeen, zoo zeide de heer Kooger, hebt gy u goed ge kweten van uw taak, en u gaat te spoedig weg. Hy sprak vervolgens over de nieuwe bronnen, door den Burgemeester aangeboord: het belas- tingvraagstuk (er bleken nog tal van perso nen aangeslagen te kunnen worden en ook de werkforensen brachten nog heel wat op), het mooie bouwplan met het complex houten zo merwoningen, en de villa'Jes. Alles byeen een mooie aanwinst. De werkloozen hebben ervan geprofiteerd en de gemeente plukt er de vruch ten van. Dan de mooie verbouwde school. Nooit kon daarvoor geld worden gevon» is het gelukt hier verbetering te breng,.' 11 nieuwe armenhuis. Hierby vlotte het 1," t|et hier heeft de burgemeester de pionne hot politieke schaakbord op een handie" VfUl nier verzet. Maar het gelukte den Burg? ter niet door de gesloten pionnen van u houders heen te komen. Wel danken W<*" Burgemeester het nieuwe armenhuis ('ei1 voor de plaats waar het gekomen is '1 '"aar we geen ja geknikt. Dan releveert snr nieuwen weg: een mooi werk, waaraan 'en werkloozen dezen winter werk vonden Dan dankt de heer Kooger den burgêm voor alles wathy voor de arbeiders deed. ?8161" eerste plaats door te zorgen, dat het werk" li<> veel mogeiyk in de gemeente bleef, en v, Z°°" Arbeidsbenddde^ De heer F. Daalder spreekt namens Commissie van Toezicht op het Agent»,! der Arbeidsbemiddeling. Hy memoreert» prettige samenwerking in de Commissie sluit zich by de vorige sprekers aan r? voorzitter heeft de belangen van de gemeeni en van de arbeiders voorgestaan. Het U 1 nier, dat nog verscheidene menschen niet weten, zegt hy. I»e Vereniging voor Vrecmdelli verkeer. "ge#. Namens de V.V.V. werd het woord voerd door den heer P. Vos. „Er is dtkwyls gevraagd door buitenmenschen- wÏÏr voor Burgemeester hebben jelui?" zoo spr. Zyn antwoord was dan altyd: „Dat gafï best. Hy doet z'n best de plaats vooruit t# krijgen". m l>e Federatie van Vereeniging v.V V Hiervoor spreekt de heer Biersteker die er op wees, dat Cailantsoog het goed» voorbeeld heeft gegeven hoe het vreemde- lingenverkeer moet worden bevorderd. De raad heeft goed ingezien, dat juist hij au zoodanig enorm veel kan bereiken. Onderwijzend personeel. De heer A. van Meerten. hoofd d« school, sprak namens het onderwyzend perso neel. Hy wyst er op, dat de Burgemeester steeds een open oog had voor de lx-lange# van het onderwys, hetgeen biykt uit de be dragen. besteed voor de leermiddelen en het nieuwe schoolgebouw. Verder de aansluiting van Cailantsoog by den districtsschool- artsendienst. De Burgemeester aan het woord. De Burgemeester beantwoordt thans achtereenvolgens de verschillende sprekers. Wel heeft dit afscheid spr. aangegrepen; het leven gaat soms op rolletjes, totdat van dia onverwachte gebeurtenissen plotseling ingrij pende veranderingen brengen. De periode, dit spr. thans afsluit, behoort tot de gelukkigste van zyn leven: in myn nieuwe woonplaaU word lk niet met die wclwlllend-afwachtende houding begroet als destijds hier. Spr. dankt het Ooilege en den Raad voor de samenwer king. Een zoo voorbeeldelooze samenwerking als hier vindt men nergens terug. En zeker heeft de raad niet altyd ja geknikt, maar het was de sfeer, waarin hy de zaken zag, zooals ze waren. En het was het belang der gemeente, dat my steeds gedreven heeft. De indruk van het hier gesprokene zal my mij# heele leven bybiyven, zegt spr. Hy releveert dan het optreden van wethouder Kruisveld, die spr. tegemoetkwam als vaderlyke vriend, en dat gebleven is al die jaren door. Achtereenvolgens beantwoordt spr. dan de verschillende sprekers. Indertyd, in dc dage# van spr. sollicitatie, waren er twee vacatures: de eene in een grootere welvarender plaats, de andere in Cailantsoog. Hy heeft ondanks advies om de andere te nemen, Cailantsoog gekozen, en er geen spyt van gehad. Want Cailantsoog ls in die jaren vooruitgegaan, de andere gemeente ia biyven stilstaan Dat de heer Lovink in zyn toespraak op zoo hartelijke wyze wethouder Kruisveld heeft betrokken, heeft spr. aangenaam getroffen. Tenslotte zegt mr. Breebaart: de gemeente Zype krjjgt voorlooplg alleen myn werk kracht; myn hart behoort nog aan Cailants oog. de eerste gemeente waar ik de schrede zette op de maatschappeiyke ladder. Na dit officieele samenzyn waren de raadsleden met de gasten en den scheidenden burgemeester nog langen tyd in gezellig samenzyn byeen in Hotel De Haan, waar ververechingen werden aangeboden. Rest ons nog slechts, ook onzerzyds, den heer Breebaart veel succes te wenschen in zijn nieuwen werkkring. Moge hy ook daar toonen, evenals hy deed in Cailantsoog. w zyn de rechte man op de juiste plaats! INBRAAK. Woensdagavond, terwyl in de zaal de ff® „Op Hoop van Zegen" gedraaid werd eo het café de mondorgelclub repeteerde, is broken by den heer W. Kossen. Zyn echtg noote, die nog tydens de voorstelling ev naar de slaapkamer ging om wat MP'1""1® halen, bemerkte dat een zich in de kamer vindende kast overhoop was gehaald e" geldkistje, dat zich daarin bevond, verd«é"">- was. Dadelyk werd de politie gewaarschu die zich van de hulp van een politlehon' y zekerde. Al spoedig werd toen het dichtby opengebroken gevonden, doch de P" tefeuille met geld was verdwenen. Nadere zonderheden ontbreken nog. V JORTTEI.ING SNOEKBAARS. Met het oog op de bevordeiing 'a^ieer, voortteling van snoekbaars in het Am* zyn Maandag 29 April op verschillen sen in dat water weer een aantal 7' ^(n'0'rl is ten" uitgezet, terwyl het plan bcst>a h)frvai» den loop dezer week nog meerdere neer te laten. ,e *e- Het ruwe en koude weer van ac ^def ken, voor het paren der snoekbaars nCg, geschikt, was oorzaak, dat de uitzet p 'vonde# ten dit jaar iets later plaats heeft ^nede# dan vorig jaar, toen de weersonUt*® aanzienlijk beter waren. .yd Toch was het toen ook reeds een Mei, eer op deze nesten eenig broei' v'g nes- doch toen de paartyd aanving, w'uroejf *r9' ten al spoedig ruim bezet met *n |Cll zelf' broed. Op sommigen hiervan vond

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6