Is het wenschelijk de gemeenten Zijpe en Callantsoog te combineeren? Anna Paulowna. Wieringen. Texel. Sport Belangrijke besprekingen te Callantsoog. NH.V.B. K.N.V.B. Ondertrouw- O kaarten - Drukkerij De Boer* HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 7 MEI 1935. 7 Zaterdagavond j.L VQnd in Hotel „De Haan" een openbare vergadering plaats betreffende de pogingen tot samenvoeging der gemeenten Callantsoog en Zype. Deze vergadering, belegd door de afd. der S.D.A.P., Burgerlijke Ktesvereeniging en Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, had een zeer ordelijk verloop. De voorzitter, de heer P. Vos, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder onzen oud-burgemeester, Mr, D. Breebaart, welke zich bereid had verklaard een uiteen zetting te geven over de bedoeling van het Raadsbesluit, genomen ln de vergadering van den Raad der gemeente Callantsoog, d.d. 18 April J.l. Hierna geeft hy het woord aan den heer Breebaart. Spr, brengt een woord van dank voor de groote opkomst. Hieruit blijkt wel, dat een ieder van het belang van het onderwerp door drongen W, hetzy als voorstander, hetzy als tegenstander. Spreker hoopt, dat na afloop van zyn rede, ieder, die vragen wenscht te stellen, dit zal doen en niet later, na afloop der vergadering zal napraten. Hoe is men tot het besluit gekomen? (Voor een volledig besluit zie Held. Crt. van 234*38. Corr. Na afloop van een eenige maanden geleden gehouden raadsvergadering, werd in een na praatje de kwestie betreffende mogelijke voordeelen door een samenvoeging met de Gemeente Zype, te berde gebracht. Trouwens reeds in de dagen van Burgemeester Lovink is ditzelfde onderwerp al eens aangeroerd. Tijdens een bezoek by den Commissaris der Koningin heeft de heer Breebaart dit „na praatje" met den Commissaris besproken. Deze adviseerde de zaak eens nader onder oogen te zien, om te zien wat er zou vallen te bereiken. Echter onafhankelijk hiervan wenschte hy, dat de burgemeestersbenoeming in Callantsoog zou doorgaan op de gewone wijze. Duideiyk is, dat indien een nieuwe burgemeester zou zijn benoemd, de samen voegingskwestie, hetzy niet voorgoed, dan voor geruimen tijd van de baan zou zyn. Wist men echter den Commissaris met argumenten aan te toonen, dat er eenig perspectief zou schuilen in de samenvoeging, dan zou men de burgemeestersbenoeming, althans eenigen tyd, kunnen opschorten. Het raadsbesluit heeft dan ook niets anders tot doel gehad, dan dit laatste mogeiyk te maken. Allen, die het be sluit goed hebben gelezen, zullen kunnen ge tuigen, dat in geen enkel opzicht reeds be sloten is in Callantsoog de samenvoeging voor te staan De heer Breebaart zet hierna uiteen welke instanties hun „fiat" moeten geven om de samenvoeging een feit te maken. De bevol king heeft nog haar volledig zeggenschap! vi) -vi' - *-. i Samenvoeging met Den Helder?? Alvorens de overige punten toe te lichten, wijdt spreker eenige woorden aan de stroo ming tot samenvoeging met de gemeente Den Helder, welke strooming vooral in Koe gras sterk optreedt. De regeering, aldus spre ker, zal het platteland niet voegen by een stad. De tegenstelling, ln allerlei opzichten, is te groot. Tevens is het ongewenscht dat het platteland door een stadsbestuur geregeerd wordt De poging tot samenvoeging met Den Helder, is volgens meening van spreker, reeds by voorbaat gedoemd om te mislukken! De toestand in Callantsoog! Momenteel, aldus spreker, staat Callants oog er niet slecht voor ten opzichte van an dere gemeente. Toch zyn de financiën niet rooskleurig, vandaar ook ad de sterk ver hoogde Personeele Belasting van dit jaar. Door de gewyzigde Wet op de finantieele .verhouding tusschen Ryk en Gemeente, zal de ryksbydragen voor Callantsoog in 10 jaar van 12.000 tot 6500 terug loopen. Dit is 5.50 per inwoner! Alles ls gedaan om deze gemeente niet noodiydend te doen worden, want dan is men geen eigen baas meer en komt het beruchte blauwe potlood van den ryksaccountant de begrooting besnoeien. Door samenvoeging met Zype is 5000 aan sa larissen enz. te besparen, dus heft dit den achteruitgang van de ryksuitkeering byna ge heel op. Achtereenvolgens wordt toegelicht de be zuiniging op de Armenzorg; wykverpleging; door samensmelting van gemeentediensten. Toekomst. Om iets te kunnen doen voor Callantsoog, aldus spreker, is het beter te tasten uit een grooten dan uit een kleinen zak. In een groote gemeente hoeft men niet zoo bekrompen te doen. Vervolgens wyst spreker op St. Maar tenszee. Dit bezorgt schade zoowel aan Petten als Callantsoog. Bij samenvoeging kan dat verhinderd worden door daar geen strand te huren. Mocht niet tot samenvoeging worden overgegaan, dan kan St. Maartenszee een ge duchte concurrent worden, want daar zal Voor Zijpe toch wel wat te verdienen zyn. Verder wyst spreker op de mogelijkheid van den aanleg van een rywielpad van Petten naar Callantsoog door de werkloozen der ge combineerde gemeente. Dit zal natuurlyk nooit gebeuren, als de gemeenten niet samen gevoegd worden, want het is een uitsluitend belang voor Callantsoog. Voorts zal de dienst van Maatschappelijk hulpbetoon gemakkelyker kunnen functionee- nen. De administratie wordt goedkooper, dus komen er weer meer gelden beschikbaar. Aan het slot van zyn rede zegt de heer Breebaart, dat bij deze ernstige kwestie geen persoonlyk belang, van wie ook, een rol speelt. Slechts de ernstige wil om Callants oog en Zype vooruit te brengen, aldus spre ker, doet mij stryden voor de samensmelting der beide gemeenten. Vragen. Na deze rede, welke onder doodsche stilte door de overvolle zaal werd aangehoord, was er gelegenheid tot het stelen van vragen. Hiervan werd gebruik gemaakt allereerst door de heer D. Prins, met de vraag: Hoe zyn de finantiën van Zijpe? De heer Breebaart kon die in de twee dagen van zijn burgemeesterschap aldaar, dog niet doorgronden. In normale tijden is Zype een bloeiende, welvarende plattelands gemeente. Zoodra er opleving komt, zal het dit ook weer zyn. De heer Prins: „Die opleving zal tn Cal lantsoog toch ook weer komen? De heer Prins wil maar liever samenvoe gen met de gemeente Den Helder. De heer Van der Vaart spreekt. De heer Van der Vaart, wethouder van Den Helder, welke als belangstellende op deze vergadering aanwezig was, geeft in een keurige uiteenzetting als zyn meening te ken nen, dat Den Helder op samenvoeging niet gesteld zal zyn, omdat er vrees zou bestaan, dat door de samenvoeging van Callantsoog met Den Helder, het plattelands-gedeelte van Den Helder door Callantsoog omlaag gehaald zal worden, en niet, zooals men misschien in Callantsoog zal denken, dat Callantsoog omhoog zal gaan. Op deze gronden acht spreker samenvoeging met Den Helder onge wenscht. De heer A. W. H. de Wit vraagt wie de kosten van voorbereiding tot samenvoeging, dus de commissies, nevenraad enz. betaalt. De heer Breebaart antwoordt, dat dit gebeurt uit de bestaande diensten. Deze ge ringe kosten spelen geen rol by het groote bedrag dat in den loop der jaren door samen voeging kan worden bespaard. Verder spreekt de heer D e W i t zijn vrees uit, dat in de samengevoegde gemeente het deel Callantsoog verwaarloosd zal worden, daar het percentage raadsleden van deze kan ten zoo klein zal zijn en geen gewicht in de schaal kan leggen. De heer Breebaart merkt op, dat alles dan toch gedaan zal worden ln het belang der geheele gemeente. De heer T. Blokland Tz. merkt op, dat indien de cyfers van achteruitgang der ryks uitkeering voor Zype bekend waren, die 5500 voor Callantsoog niet zoo zwaar zou ïyken. De heer Breebaart meent, dat Zype gemiddeld per inwoner niet zooveel achteruit zal gaan als Callantsoog. Als later de cyfers bekend zyn kunnen deze punten beter onder oogen worden gezien. De heer P. V o s meent, dat de aanleg van den weg naar Petten ook wel kan gebeuren zonder samenvoeging. De gemeenten kunnen toch samen doen en bovendien is een dergelyke weg toch zeker ook een groot be lang voor Petten. De heer Breebaart bestrydt dit. Hy meent, dat Zype dezen weg wel zou willen aanleggen op de manier zooals de heer Vos zich dat voorstelt, mits Callantsoog een zeer groot deel der kosten betaalt. By samenvoe ging behoeft hierover niet te worden ge sproken. De heer P. Vos, voorzitter, dankt den heer Breebaart voor de duidelyke uiteenzetting. Hy is nu, evenals vele anderen gerustgesteld geworden, dat Callantsoog nog niet „ver kocht" is. Er is dus nog volop de tyd om de voor- en nadeelen van samenvoeging met Zype ln den breede te bespreken. Hierna sluit de voorzitter deze zeer druk bezochte vergadering. BURGERLIJKE STAND over April 1935. GEBORENPetronella Cornelia, d. v. M. J. Jelierse en J. P. de Roode. GETROUWD: Jacob Struyf en Maria Vries. OVERLEDEN: Gerrit Boontjes, 33 J. Tjade Koelemey, 15 mnd. Petronella Cornelia Je lierse, 1 dag. LOOP DER BEVOLKING over April 1935. Ingekomen: Maria M. Mulder van Den Helder; Frank Onderweegs en echtgen. van Den Helder; Pieter Landman van Oudkarspel; Veronica A. Bakker van Zype. Vertrokken: Trijntje Kater naar Anna Paulowna; Jan Vader en gezin naar Den Hel der; Grietje Vader naar Barsingerhorn; Jan C. Vries en gezin naar Den Helder. KEURING DIENSTPLICHTIGEN 1936. De uitslag van de keuring van dienstplich tigen voor de lichting 1936 uit deze gemeente door den 13en Keuringsraad te Schagen is als volgt: K. Baken, voorgoed ongeschikt; M. <ie Haan, P. Hardebol, C. W. Hoogschagen en D. Kos, geschikt; en P. J. Noordstrand, voorgoed ongeschikt. MEIFEEST. De ongeveer vierhonderd Meifeest-vier- ders, die Zaterdag de zaal van Veerburg byna geheel vulden, werden welkom geheeten door den heer J. Dekker. Is er reden tot feestvieren, vroeg spr. in z'n openingswoord, by de toenemende oor logstoerusting allerwege en niettegenstaande het party-beginsel in verscheidene landen het hard te verduren heeft. En hij beantwoordde de vraag met ja, omdat er ook waren de uitslag van de Statenverkiezingen en het congres, waarop men met trots terugzag. De arbeiderszangvereeniging „De Stem des Volks" zong nu onder leiding van den heer J. Ay, die den heer Rusting verving, een drie tal partyliederen, waarna de heer F. S. Noordhoff het woord kreeg voor het uitspre ken van de Mei-rede. Waren vroeger, zoo begon spr. ongeveer, in slechte tijden, voornamelyk de handarbei ders de dupe van werkloosheid, de ongekend hevige crisis van nu treft alle groepen van de bevolking, ook de boeren en middenstan ders, die minder maatschappelijk geschoold zyn dan de arbeiders. Zooals vroeger de ar beiders vernietiging wenschten van de ma chines, die zy als oorzaak van hun werkloos heid zagen, zoo willen de groepen, die niet, als de arbeiders, reeds 50 jaar zich tegen de gevolgen van werkloosheid hebben gewapend, thans de macht van de arbeidsorganisaties vernietigen. Een deel van de verbysterde jeugd sluit zich daarby aan en de regeering meent door haar aanpassingspolitiek de we reld weer gezond te maken, maar bereikt, dat de koopkracht vermindert, de werkloos heid vermeerdert, de inkomsten van den staat weer kleiner worden en men dus in een cirkel ronddraait, zonder dat iemand kan zeggen tot hoever men nu eigeniyk aanpas sen moet. Ondanks alles staan party en N.V.V. onge broken in geest en getal, ging spr. voort en na het ontstaan van de Meifeestviering te hebben geschetst, wees spr. op de vele grond- wettelyke rechten, die ieder burger heeft en die, al is er eenige beperking in het algemeen, gaaf gehandhaafd zyn. De uitslag van de ver kiezingen bewees, dat men niet by de pakken neer behoeft te zitten. De principieele par tyen zyn biyven staan. „De Jonge Spelers", Nelly Ernst, Ben Groeneveld en Jan Seves, voerden voor de pauze fragmenten uit „Allerzielen" en „Uit komst" van Heyermans op en daarna van Bredero: „Symen sonder Soetigheld", die met groote aandacht gevolgd werden en met een luid applaus beloond. In de pauze liet de band van den Arb. Sportbond zich hooren en de zangvereeniging besloot het programma met een paar liede ren, waarvan de Internationale door allen werd meegezongen. Het sluitingswoord van den heer Dekker was gewyd aan de a.s. gemeenteraadsverkie zingen. Hy wekte op, te zorgen, dat de frac tie versterkt in den raad terugkeert. UITVOERING MANDOLINECLUB. De uitvoering van de Mandolineclub „Kunst en Eer" werd, terwille van het gecostumeerd bal, dat er op zou volgen, niet in de zaal, maar in de tent van den heer Slikker ge houden. Dat was nu wel een goede oplossing voor het bal, maar de uitvoering kwam er wel wat door in gedrang. De muziek klinkt in deze ruimte niet erg en daar het clubje van „Kunst en Eer" niet zoo heel groot is, ging er voor hen, die niet alleen voor het bal kwamen, veel van de aardige nummertjes verloren. Maar... de attractie, het gemaskerd bal, heeft z'n doel niet gemist. Er waren vry vele bezoe kers en „Kunst en Eer" kon natuurlijk best een extraatje voor de kas gebruiken. De keer K. Kaan leidde het gecostumeerde bal, terwyl de jury bestond uit den heer en mevr. V. Kaan, mevr. Keijzer en mevr. Lief hebber. Is het mogelyk, dat men het niet altijd eens was met haar uitspraak? (over den smaak valt nu eenmaal niet te twisten!), zeker was er geen verschil van meening tus schen publiek en jury over het toekennen van den eersten prijs voor paren aan de lieve, kleine kaasdragertjes, voorgesteld door Annie en Jacob Smit. Met luid applaus werd deze uitspraak begroet. De volgende dames behaalden pryzen voor mooie costumes: 1. N. v. Eeten, Meikoningin; 2. A. Rol, regenboog; T. Witsmeer, geluks- kever; 4. L. Webeling, ysvermaak; 5. G. Slik ker, Mexicaan. Voor de origineele costumes hadden de da mes: 1. J. Keuris, pinquin; 2. J. de Greef, keuken; 3. C. Keuris, Vim; 4. G. Meereboer, schoonmaak, een prys in ontvangst te nemen. De heer V. Kaan sprak een slotwoord, waarin hy namens de jury dankte voor het in haar gestelde vertrouwen en daarna ving het gewone bal aan. YTSSCHERIJ. i.isiT 'I Isii sCJ ia-*! twx- Door de Nederlandsche Visscherycentrale is bepaald, dat slechts de exporteurs, die de uit te voeren waddenharing aan den Vischafslag hebben gekocht, zoodat kan worden vastge steld dat een minimumprys van 30 cent {Ser tal ls betaald, haring naar het buitenland mogen uitvoeren. WERKVERSCHAFFING. Teneinde de leden van het korps van den! byzonderen Vrywilligen Landstorm, die by d< werkverschaffing tewerk zyn gesteld in d gelegenheid te stellen op 22 Mei a.s. te Alkmaar de Gewestelyke Landstormdag bij te wonenj heeft de Minister goedgevonden dat als ver-j goeding voor eventueel v-.rzuim op dien dag het basis-uurloon wordt uitbetaald. Hippolytushoef OPENBARE VERKOOP. Ten overstaan van notaris Obreen werd: Zaterdagavond 4 Mei j.l., in 't café van den heer Alb. Klein, ten verzoeke der Doopsge-; zinde gemeente, publiek verkocht: een bur gerwoonhuis, met aanbehooren, groot 3 aren 87 centiaren, staande aan den Molgerdyk en; behoorende aan den heer M. Az. Hegëman. Kooper werd de heer S. Heyblok Nz., voor 1851. DE NIEUWE RIJWIEL-RENBAAN. Met het betonstorten van de renbaan is men begonnen, zoodat binnen kort ons schiereiland een groote attractie n.1. de wielersport ryker is geworden en men wekelyks het z.g., jachten van beroepsryders kan aanschouwen. Voor Wieringen iets nieuws en voorwaar voor vele zakenmenschen een kleine lichtstraal in deze donkere tyden. „NON STOP"-UITVOERING VAN HARMONIE. In Cinema de Haan. In tegenstelling met vorige uitvoeringen was: nu eens een ander karakter daaraan gegeven.» Als conferencier voor dezen avond trad op de heer J. J. Bosker. Allereerst zyn wy in de ge legenheid de muzikale kwaliteiten van Har monie te bewonderen, inderdaad kunnen wij trotsch zijn op deze vereeniging. Niet in het minst komt een woord van lof toe aan den kapelmeester den heer Kreyger (Den Helder). De eerste drie nummers resp. getiteld: Feest- marsch van v. d. Plas; Onvolt. symphonie van Schubert en de befaamde Zampa maakten een. zeer goeden indruk. Een en ander werd be-j gunstigd door de acoustieke eigenschappen; van Cinema de Haan. Hierna trad duo Kooy voor het voetlicht en gaf eenige liedjes ten beste, welke een dank baar gehoor vonden. Na de pauze iets byzonders, n.1. een quintet van blaasinstrumenten. Het is byna overbodig te vermelden, hoeveel bijval dit nummer oogstte. De solisten waren allen uitstekend op dreef en volkomen zuiver. Het was inderdaad een zeer goede combinatie, waarmee de diri gent een succes heeft behaald. Doch wy zyn er nog niet, want het best vertolkte nummer moesten wy toen nog hooren, n.1. de „Barbier van Sevilla". Tot slot werd een marsch ge geven en dan kunnen wy zeggen, dat „Har monie" op een excellenten avond kan terug blikken. Tusschen de nummers zien wij nog ettelijke malen den conferencier en duo Kooy verschy nen. Als verrassing komen een drietal over bekende auteurs met een één-acter op de proppen. Dit inderdaad zeer geestige tooneel- stukje werd op keurige wyze gespeeld door Mej. E. Luyt en de heeren Bakker en Gorter. Een druk bal besloot dezen avond. Den Oever. HUIZENVEILING. By de j.l. Zaterdag ln café Klein gehouden openbare verkooping van perceel Molgerdyk 20, werd kooper de Heer S. Heyblok te Stroe voor f 1851. GEHEIMZINNIG GRAF WEDER GEDICHT Het op de begraafplaats te Oosterland by het delven ontdekt gemetseld graf, hetwelk vermoedeiyk dateert uit de middeleeuwen, is, nadat Burgemeester Kolff en enkele andere autoriteiten de vondst hadden bezichtigd, Zaterdagavond wederom gedicht. Wy ver onderstellen de oudheidkundige waarde ervan, gezien het vlugge dichten, niet groot. Op- merkelyk was echter nog, dat in den schedel van het zich daarin bevindend geraamte een kogelvormig gat zat, zoodat het ver moeden voor de hand ligt dat de eenmaal hier begravene door een kogel om het leven moet zyn gekomen. MUGGENPLAAG. Zooals sedert enkele jaren reeds het geval was wordt Wieringen en omgeving ook thans, nu het warme weer is aangebroken, bezocht door een muggenplaag. In dichte wolken hangen zy niet alleen boven de kruinen der dyken, doch byv. ook reeds langs den geheelen weg over den afsluitdyk. De voorruiten der auto's welke van den afsluitdyk komen zit ten dan ook van de muggencadavers. Ofschoon de herkomst der beestjes nog niet definitief is vastgesteld, is het opmerkeiyk dat zy zich eerst vertoonden, nadat de Wieringermeer was drooggelegd. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De verkiezing voor de gemeenteraad zal in deze gemeente worden gehouden op Vrydag 21 Juni a.s., de candidaatstelling heeft plaats Dinsdag 14 Mei a.s. PROPAGANDA-AVOND NEDERL. JEUGDHERBERG-CENTRALE. Vrydagavond werd in Hotel „Texel" een propaganda-avond gehouden van de Ned. J eugd-Herberg-centrale. De heer W. H. Lap, voorzitter van het be stuur van de Jeugdherberg op Texel, opende de bijeenkomst, die slechts door een gering aantal personen, waaronder eenige school kinderen werd bygewoond. Spr. heette allen welkom, in het byzonder den heer Kesler, districtsconsul van de N. J. H. C., die zou spreken over „Jeugdherbergen en trekken". De heer Lap wees in zyn openingsrede op de prachtige ligging van de Texelsche jeugd herberg „Panorama" en hoopte, dat na dezen avond de Texelsche jeugd deze jeugdherberg eens met andere oogen zou bekyken, want vreemden weten het mooie van een streek, meestal meer te waardeeren, dan de inwoners zelf. Verder sprak de heer Lap den wensch uit, dat 't den heer Kesler mocht gelukken, hier groote belangstelling op te wekken voor de jeugdherberg in het algemeen en in de jeugd de lust geboren mocht worden om ook eens te trekken. De heer Kesler, hierop 't woord verkrijgen de, maakte eerst zijn verontschuldiging. Door het verzoek van het bestuur van de Texel sche Jeugdherberg, was de Ned. Jeugdher berg-centrale tot de conclusie gekomen, dat men bij 't opmaken van den jaarlykschen propagandatocht tot dusverre de eilanden had vergeten. Dit was stellig een verzuim, doch van den anderen kant, vraag ik me af, aldus spr. of propaganda op Texel, waar reeds zoo lang zulk een prachtige jeugdher berg bestaat, wel noodig is Spr. wil toch trachten de Texelsche jeugd op te wekken de jeugdherbergen te bezoeken, en lid te wor den van de N. J. H. C., waarvan de kosten voor jeugdige leden 1.voor ouderen 3. per jaar bedragen. Eerst gaf de heer Kesler een resumé van den groei der jeugdherbergen in Nederland. Zeven jaar geleden werden de eerste in Nederland geopend, en toen waren 't nog maar kleine huisjes, nu bestaan er reeds meer dan 70, waaronder groote gebou wen, kasteelen, scholen, boerderyen en zelfs een gevangenis, die voor dit doel ingericht zyn. 't Aantal overnachtingen bedraagt thans 100 maal zoo veel als in de eerste jaren. Hier na wees spr. op de veiligheid der Jeugdher bergen. De „trekkers" moeten in het bezit zyn van een „trekkerskaart", geteekend door een autoriteit op kerkelyk of gemeentegebied, die hierdoor een bewys geven van onbespro ken gedrag van den trekker. De ouders be hoeven, dus niet ongerust te zyn, dat hun kinderen in verkeerd gezelschap komen, ter wyl de zekerheid, dat hun kinderen 's nachts onder een beschuttend dak vertoeven, van vele ouders een groote zorg wegneemt. De heer Kesler bracht vervolgens naar voren, dat door de jeugdherbergen de trekkers zoo veel kunnen zien en genieten voor zoo weinig kos ten. 't Leven in een jeugdherberg, aldus spr., is als in een groot ordelyk gezin, ieder helpt mee aan de verschillende werkzaamheden, en dit brengt juist de sfeer van saamhoorigheld, en het trekken wordt door vele ouders boven kampeeren gesteld. Hierna werd een prachtige film vertoond, van de Jeugdherberg-Centrale. Eerst werd het leven in een groote stad in beeld ge bracht, en daarna een heerlijke tocht van trekkers door bosch, heide, duin en langs strand. Om ten slotte in een jeugdherberg een goed onthaal te vinden. Het leven in een Jeugdherberg werd in alle bijzonderheden vertoond, en vele aanwezigen zullen zoowel by de rede van den heer Kesler, als by het aanschouwen van de film, de lust in zich hebben voelen op komen, om ook eens te „trekken". De heer Lap dankte den heer Kesler voor 't gegevene en den heer Duinker voor 't ge bruik van het filmtoestel. DE LAMMERENMARKTEN. De 6 groote lammerenmarkten zullen te Den Burg gehouden worden op de Maan dagen 20 en 27 Mei en 3 Juni, Dinsdag 11 Juni en Maandag 17 en 24 Juni, SI'ORTVEREENIGING „TEXEL". In een algemeene vergadering van de Sport vereeniging „Texel", die was belegd in ver band met den aanvang van de trainingsdagen, deelde dr. Boswijk, als voorzitter van het trai ningscomité mede, dat door maandeüjksche en wekelyksche toezegging pl.m. 300 door niet- leden was byeengebrachL De kosten van de voorgenomen training zullen pl.m. 400 be dragen, er wordt op gerekend, dat de leden zelf de overige 100.zullen byeenbrengen De heer Parlevliet wees erop, dat het zeer wel mogelijk zou zijn om het geheele bedrag onder de voetballiefhebbers in te zamelen, het comité verwacht evenwel meer activiteit van de werkende leden, wanneer zelf ook een klein financieel offer wordt gebracht. De voor zitter, de heer Dapper, deelde verder mede, dat voor avondoefeningen het veld verlicht zal zyn met vier lichtpunten; ontwikkeld zal worden een lichtsterkte van 20.000 kaars. De kosten van deze verlichting zullen pl.m. 350.bedragen. Onder applaus werd mede gedeeld dat T.E.S.O. hiervoor een bedrag van f 100.heeft toegezegd. Het overige geld hoopt men byeen te krygen door het spelen van enkele avondwedstryden. De heer Leavy komt 's Maandags naar hier; er zyn voorloopig twee ploegen ge vormd, een jongere ploeg oefent om 6 uur, het eerste elftal om 8 uur. Daar men op Maandag niet beschikken kan over het Gym nastieklokaal, zal by zeer ongunstig weder niet kunnen worden getraind. Het terrein is gedurende de .training voor het publiek toe- gankelyk; verwacht wordt echter dat men zich van alle op- of aanmerkingen zal ont houden. Intusschen is Maandag met training een aanvang gemaakt. CANDIDAATSTELLING GEMEENTE RAADSVERKIEZINGEN. In een Zaterdagavond in hótel „De Zwaan" gehouden vergadering van de R.-K. Kiesver., werd de alphabetische (met uitzondering van de zittende leden) candidatenlijst als volgt vastgesteld: H. Leber, aftr.; S. Keyzer, aftr.; J. M. Bak ker (Alex. hoeve); P. Boom, C. Buisman, P. de Graaf Mz., Frangois de Grave, D. Hin, J. C. Kager, M. J. Veeger, H. Zym Sz. Van den heer M. W. de Graaf, die pl. m. 20 jaar lid van den Raad is geweest, was bericht ingekomen, dat hy zich niet meer herkiesbaar stelt. De heer De Graaf deelde in de vergadering mede, dat hy zijn zetel wenschte af te staan voor een katholiek raadslid te Den Burg woonach tig, omdat z. L een wethouderszetel aan die party toekomt en men daarmee alleen kans van slagen heeft met een te Den Burg woon achtig persoon. A.s. Zondag wordt stemming gehouden over de volgorde van personen op de in te dienen candidatenlijst. Naar men ons mededeelt, heeft de heer J. Kikkert Nz., die reeds vele jaren zitting in den Raad heeft gehad voor de Chr.-Hist. Party, besloten zich niet weer herkiesbaar te stellen. MARKTOVERZICHT. 't Marktbezoek is Maandag bizonder groot geweest, zeker tengevolge van het mooie weer. De veeaanvoer was daarmede niet in even redigheid; de nuchtere kalverenhandel biyft belangryk; ditmaal werden er weder een 60-tal verhandeld tegen pryzen van f 4.50 f 550 per stuk; fokkalveren werden 13 stuks ver handeld, de duurste gingen voor f 15.De runderaanvoer bestond in één geldekoe (pl.m. f100.een melkkoe (pl.m. f110.—en een stier (pl.m. f100.De wolveehandel is nog onbeteekenend. Ondanks 't terugloopen van de varkenspryzen (op de boerdery wordt 18 a 18'/, cent geboden), zyn de biggen duur; de aanvoer bestond voornamelyk ln vry zware dieren, de pryzen liepen van f 15.tot f 18. De eierenpryzen aan de veiling bleven vry- wel gelijk aan vorige week. De middenprys (eieren van 60 K.G.) liep van f 1.85 tot f 1.95 per 100. Oudeschild. EMMABLOEMCOLLECTE. De verkoop van het Emmabloempje alhier heeft 12.26 opgebracht. MEIFEEST S. D. A. P. Zaterdagavond vierde de afd. „Texel" van de S.D.A.P. haar Meifeest in het Eigen Ge bouw. Spreker was de heer Paul Kiès. De zangvereeniging „De Stem des Volks", direc teur de heer C. M. Plomp, zong op verdien- stelyke wyze eenige liederen. Eveneens ver leende de Arbeiders Sportvereeniging haar medewerking. Leider hiervan was de heer Usi van den Burg. Een en ander liep vlot van stapel. Een gezellig bal hield na afloop de aanwezigen nog eenigen tyd byeen. Zondagmiddag was het feest voor de kin deren. Onder leiding van mej. J. Klimp wer den door de kleineren gymnastische oefenin gen gedaan. Ook werd een sprookje opge voerd „Klein Duimpje" en werden eenige ka merstukjes ten beste gegeven. Ook verschil lende ouders woonden deze opvoering by. Oosterend. UITVOERING TEN BATE VAN HET ZIEKENFONDS. In de Ned. Herv. Kerk alhier werd Zater dagavond een uitvoering gegeven, ten bate van het ziekenfonds. De heer P. Smit van Oudeschild opende de byeenkomst, waarna een 17-tal liederen werden gezongen. Prachtig klonk de zuivere zang door het hooge kerk gebouw. De heeren J. Bakker, organist van de Ger. Kerk te Oosterend en R. van der Vis, organist van de Ned. Herv. Kerk aldaar, ver leenden hun medewerking. Het kerkgebouw was welwillend voor dit doel afgestaan, 't Was een mooie avond, waarvan de talryke aanwe zigen ongetwyfeld genoten hebben en waar de kas van 't ziekenfonds wel by varen zal. Oosterend. ZONDER LICHT. De straatverlichting is hier reeds een paar dagen niet in orde, zoodat men 's avonds buiten zonder licht zit. Gelukkig zyn de avonden thans niet meer zoo heel lang. Gouden kruis. Succes 2Texel 2 3—1, HRC 4Succes 3 81. PKOEFWEbSTRIJDEN N.H.V.B.-ELFTAL Elftal A—Elftal B 6—1. COMPETITIE. Promotie-degradatie eerste klasse. De wedstrijd MLDAtlas werd te elfder ure uitgesteld in verband met den proefwedstrijd van den NHVB op Wieringen. Vierde klasse G. Atlas 2—Helder 6 2—2. Adspiranten 8. Helder f—Succes b 31; Helder eHRC e 3—3; JVC a—HRC c 0—6. i Rauchbeker. Overeenkomstig de verwachtingen sloeg Texel het derde elftal van ZFC. Het werd 4-1 voor de eilanders. Vriendschappeiy k Helder IOosterpark 1 3—2; Helder 2— Oosterpark 2 100. HELDER I—OOSTERPARK 3—2. Rust 02. Deze wedstryd bood voor rust van Heider- zijde weinig interessants. Het spel was toen, althans het grootste gedeelte, vry slap en stond kwalitatief niet hoog. Vooral het sa menspel in de voorhoede zal nog veel verbe terd moeten worden. De W.-formatie werd streng gehandhaafd, te streng zelfs, zoodat de middenvoor, een paar maal in het bezit van den bal zynde, niemand naast zich zag en het daardoor maar met solospel probeer de. We vinden dat niet de goede toepassing van dat systeem. In zoo'n geval hadden Smit en Evers helpend moeten optreden. Oosterpark speelde pittiger en doortasten der; waren haar schutterscapaciteiten daar aan evenredig geweest, dan zou de score met draaien hooger zyn geweest. Burger gaf met een goed gericht schot Oosterpark de leiding. Toch was hij de besta back, die het soms heel goed deed en beslist veel beter was dan Schotting, die zyn vorm waarschynlijk thuis had gelaten. Dat was ook de oorzaak, dat Kluft steeds te hulp moest komen en een keer prachtig wist te redden. Toch kon hy niet verhinderen, dat de geel- blauwen spoedig daarop hun voorsprong wisten te vergrooten. Ze waren toen wat meer in den aanval en keeper Kenter kreeg het druk. Hy stelde zich wel goed op, maar moet klemvaster worden. De witte voorhoede kwam nog genoeg aan de overzyde; deed zoo nu en dan wel eens wat goeds keeper en rechtsback van O. waren hier heel goed maar er zat te weinig stuwing in, te veel tyd ging nog verloren met de afwerking. Na rust heeft Helder veel beter gespeeld; tenminste er zat meer gang in en er werd feller doorgebeten. Zoo van de aftrap kreeg Evers voor doet den bal van de tegenparty en scoorde on houdbaar. Oosterpark werd toen een heelen tyd in de verdediging teruggedrongen. De 3 man sterke voorhoede van Helder schoot nu veel en goed, maar alles werd gepareerd. Vooral de doelverdediger onderscheidde zich, maar de kogel, gelost na een hoekschop, was hem toch te machtig. De stand was 2—2 ge worden. Het offensief hield aan. maar ver dere doelpunten bleven uit. Toen er een kleine reactie intrad, kon Oos terpark zich weer wat loswerken. In de H.- achterhoede haperde het een paar maal, waarvan de Amsterdammers wel profiteer den, maar deze kansen door onbesuisd schie ten weer bedierven. Helder bleef een meerderheid behouden en kort voor het einde slaagde Spigt er in het winnende punt te scoren. Met 32 kwam het einde van dezen oefen- wedstryd, die ondanks het warme weder toch nogal wat belangstelling trok. Helder II „kraakte" Oosterpark II met 100! By het 10e doelpunt liepen de keeper van de Amsterdammers en Kiljan tegelijk naar den bal, met het noodlottig geval dat eerstgenoemde zyn been brak. Dat gebeurde 10 minuten voor het einde. Het was zuiver een ongeluk. In verband hiermee werd er niet verder gespeeld. TEXEL I—ZFC III 4—1 „Texel" stond Zondag eens buitengewoon in de gunst by „Fortuna". Ze heeft n.1. voor den Rauchbeker met klinkende cyfers het le elftal laten winnen van een ploeg, die, wat techniek, snelheid, enthousiasme en uithou dingsvermogen betreft, ver in de meerderheid was. En toch wisten de Zaankanters slechts éénmaal te doelpunten en dit ééne doelpunt kwam nog van een strafschop. Dit mooie re sultaat wyst op een zeer sterke verdediging by de thuisclub, waarby vooral de keeper dit maal bizonder uitblonk. Direct na den aftrap reeds trok ZFC ten aanval, uitnemend gesteund vooral door den voortreffelyken spil en maakten de gasten 't de Texelsche verdediging zoo moeiiyk, dat ook de middenlinie van de thuisclub zich terug moest trekken, zoodat van de aanvallen van Texel weinig kracht uitging. Al spoedig kreeg ZFC de leiding na hands door Witvliet. Eerst ln de laatste minuten voor de pauze kwam na een schot van H. Ran, gevolgd door een truc je van Winter, de gelykmaker. In de tweede helft had „Texel" 't eerste kwartier zoo goed als niets in te brengen; men kon bijna spre ken van een insluiting, het publiek was dan ook algemeen van oordeel dat ZFC wel zou winnen. Later ontkwam de thuisclub een wei nig aan den krachtigen druk; geheel onver wacht wist P. Bruin toen zyn club met een keurig schot de leiding te geven. 21. Na dit doelpunt lieten de Zaandammers het leelyk zitten. Al heel spoedig daarop scoorde Win ter het derde doelpunt. 31 Even later pas seerde H. Ran met groote snelheid twee ach terspelers van ZFC; zyn schot was onhoud baar: 41 voor Texel. Een kwartiertje moest toen nog worden gespeeld; de warmte had echter nu zooveel invloed op de speler», dat het een slappe ver tooning werd en in den stfnd geen verande ring meer kwam. B r e e z a n d. ZWALUWEN— A.D.O. Met twee invallers toog ADO naar Hoorn om te probeeren de leiding op de ranglijst te behouden. Maar al dadelyk na den aftrap was te merken, dat de Zwaluwen sterker zyn dan verl. 'en jaar en de wedstryd nog niet gewonnen was. Le ADO-spil en linkshalf blij ven te veel «chter, zoodat er te weinig ver-

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 15