Amsterdamsche Brieven. Marine brieven uit Indië -j- nJTTERTJE Verhuismaand. ,t js lente, 't is lente, O! Heerlijke Mei, pe volle verhuiswagens rollen voorbij... Nergens is dit oude bekende liedje van Speenhoff meer toepasselijk dan in de hoofdstad, die met evenveel recht als The city 0f the million bycyles, de stad van het milHoen fietsen, gelijk onze Engel- gche buren 't plegen te noemen, de „stad dcr verhuizingen" zou kunnen heeten. Ook het vorige jaar weer is ongeveer een derde van alle Amsterdammers verhuisd: over l034 waren op 210.000 woningen niet min der dan 70.000 verhuizingen... En deze maand Mei ziet t er naar uit, dat we zeer zeker niet ver onder deze cijfers zullen blijven. De trek naar Zuid en West van het Centrum weg houdt ook dit keer nog zeer sterk aan. Deze verhuis-trek, die onder de Amsterdammers nog steeds on veranderd aanhoudt, vindt mede zijn oor zaak in het feit, dat het aanbod van steeds weer nieuwe woningen in de buitenwijken, met steeds weer meer comfort en moderne gemakken, als liften, centrale verwarming, warm water, enz., enz., nog steeds groot is en blijft en de huren dientengevolge reeds zeer aanzielijk gedaald zijn. Volgens onlangs geplubiceerde betrouwbare gege vens .varieerde deze verlaging tusschen 10 en 20 voor de duurdere woningen bedroeg dit zelfs dikwijls 30 Hoeverre het aanbod thans de vraag overtreft, moge hicruif blijken, dat dezer dagen een 13 14.000 woningen leeg staan of weldra leeg komen... Over het algemeen ziet men dat de huiseigenaren, die, aangezien de lasten die hen voornamelijk door toedoen van de gemeente worden opgelegd, niet verminderd zullen worden, in vele gevallen in geen al te benijdenswaardige posiüe vcrkeeren, zoodra in een blok woningen 10 woningen onverhuurd is, een huur- verlaging doorvoeren. Dan is er ongetwijfeld ook nog toege nomen verhuis-trek naar buiten. Dit geldt vooral voor hen, die tot nu toe in zooge naamde „heerenhuizen" hebben gewoond. Hoewel juist ook van de groote huizen en villa's in de z.g. Apollo-buurt de huren veelal met een 30 verlaagd zijn, blijken deze voor velen op den duur niet meer be taalbaar en juist deze categorie Amster dammers is uiterst "vatbaar, voordêVeTé reclame die den' laatsten tijd wordt ge- voor buiten wonen in het Gooi of in de buurt van Bloemendaal, Aerdenhout, Bent veld... Vooral ook met dezen toenemenden trek naar buiten als argument bepleiten de re organiseerde hoofdstedelijke huiseigenaren den laatsten tijd bij de gemeentelijke auto riteiten een verlaging van erfpachtsrech ten. Er moet, redeneeren deze huiseige naren, de gemeente toch wel wat aan ge legen zijn de laatste genoemde categorie bewoners, die over 't algemeen tot de ..betere belasting-betalers" behooren voor de stad, en haar schatkist!, te be houden! Wijziging van de tot nu toe op het Prinsenhof gevolgde grond-poütiek zal dan ook, redeneeren die huiseigenaren, ernstig overwogen dienen te worden; kan of wil men niet overgaan tot verlaging der erfpachts-rechten, dan zou, zeggen zij, toch overwogen kunnen worden om den grond tegen de tegenwoordige waarde te koopen... De gemeente is, dit moet deze door hun „onverminderde ten, te weten: hooge grondlasten, straatlasten, brandverzeke- ringringsbelasting en de rechten voor wa tergebruik. veel geplaagde huis-eige naren toegeven, met een rustige bewoning zeer zeker gebaat en daarentegen aller minst met economische verschuivingen van geheele buurten en wijken der stad als wij de laatste jaren zien gebeuren... Prominenten- parade! Nu we met dit verhuis-praatje toch in de buurt van de Apollo-laan zjjn aange- land, kunnen wjj daar nog wel een oogen blik toeven om het nieuwste initiatief van het Initiatief Comité Amsterdam, dat met genoemde laan ten nauwste verband houdt, een oogenblik onder oogen te zien... Dit Jongste plan van het ijverige Comité van dr. de Hartogh, dat zoo gaarne wat meer leven zou willen zien in de hoofd stedelijke brouwerij, gaat er vanuit dat wij hier „ook zooiets zouden moeten hebben s-ls de bij onze Westelijke buren zoo be kende en geliefde Zondagochtend-prome nade in Rotten Row in het Londensche yde Park. Wij mochten zien, dat we hier, aldus de „meer vertier" propageerende ter en de zijnen, dat we hier, naast de dagelijksche, nooit eindigende, pantoffel- Parade in de Kalverstraat, de gewoonte van een soort selecte pantoffel-parade van van de prominente stadgenooten Zondagochtenden er in tc brengen prominenten en het meer „elegante" ver men vaste las- erfpachtsrechten, die Publiek op de Zooals in Londen op die ochtenden stee vast naar Rotten Row trekt en daar el kander rendez-vous geeft, ten overstaan van een zich in dit mondaine schouwsepl verlustigend publiek; zooals de Haagsche beau monde op meergenoemde ochtenden in de zomermaanden zich geregeld in drommen „ter piere" op Scheveningen op maakt, zoo moeten wjj de Amsterdammers leeren ter Apollo-laan te trekken en daar te paradeeren in hun beste plunje, op hun bestepaarden en in hun, zoo glim mend mogelijk opgepoetste auto's. Er moe ten dan langs de gazons stoelen en meer banken komen waarop zij, die zich in een en ander wenschen te lustlgen, het ge beuren rustig kunnen gadeslaan... Reeds deed het Comité bij verschillende ingeze tenen die het op de een of andere wijze tot de „prominenten" meende te mogen rekenen, aanzoek te beginnen met aan staanden Zondag in de ochtend-uren in de Apollo-laan aanwezig te zijn, waar dan als bijkomende attractie mede door een aantal modehuizen nieuwe wandeltoiletten met behulp van een aantal mannequins zullen worden gedemonstreerd. Men kan alle respect hebben voor den onverdroten ijver, waarm' het Comité steeds weer voortgaat met nieuwe initia tieven te doen „opgaan", maar daarnaast toch van oordeel zijn, dat een aantal van deze initiatieven niet veel meer dan... slagen in de lucht zijn en voor een deel ook slagen die speciaal in de Amsterdam- sche lucht nergens houvast op krijgen. Dit laatste plan van deze mondaine Zondag ochtend-promenades rekenen wij tot zulk soort slagen. Een en ander gaat ons in ziens volkomen langs de Amsterdamsche mentaliteit, die, anders dan de Engeteche of de... Haagsche die nu eenmaal over 't algemeen niet de minste reden tot ver lustiging kan zien in het aanschouwen van min of meer publiek manifestaties van het „mondaine" leven... Eerder nog had den wij een vorige initiatief van het Co mité, dat, naar men zich herinneren zal, het oprichten van een soort „plezier-berg" aan de boorden van den Amstel, in de buurt van het Kalfje, een kans gegeven. Neen, deze, nieuwe mondaine pantoffel parade-gewoonte krijgt de vroolijke dokter er niet in. Zoo gelukkig als met dat weder invoeren van de oude gewoonte van een Bint- Nicolaas-intocht, j.L December door hem verricht!, zal hij met deze poging tot .gewoonte-vorming zeker niet zjjnü V reemdelingen-bezoek. Misschien zou zulk een Apollo-prome- nade voor de ons bezoekende vreemdelin gen soms een bijkomende attractie kun nen zijn. Bijkomende..., want wij hebben dezen zomer toch al enkele speciale attrac ties voor gasten van buiten de grenzen in petto. Zoo wordt, om er enkelen te noemen, deze maand de Internationale Bouwt en- toonstelling geopend en komt er later een internationaal concours hippique in het Stadion; vervolgens krijgen we de Rem- brandttentoonstelling, een andere dan die van drie jaar geleden, ter gelegenheid van het vijftigjarig, bestaan van het Rijks museum. In September is er dan nog een internationaal botanisch congres. Men hoopt overigens speciaal ook onder de eigen landgenooten meerdere belang stelling te wekken voor het vreemdelingen verkeer en speciaal ook hen te doordrin gen van de beteekenis van de economische waarde van dit soort „verkeer", door mid del van de binnenkort in de Apcfllo-hal te openen tentoonstelling „Mooi Nederland". De verwachting is, dat van deze expositie, met haar entourage, vertoonende mooi Nederland in woord en beeld, veel kracht zal uitgaan in het belang van het vreem- delingenbezoek; wat dan in de eerste plaats wil zeggen, dat ook het particulier initia tief eens iets meer zal gaan doen voor pro paganda voor ons land in het buitenland, dan tot nu toe het geval is geweest. Indien men ziet op welke energieke wijze andere landen, neem bijvoorbeeld Zuid-Afrika en nu weer speciaal Engeland, met zijn jubileums-feesten, in het buitenland op alle mogelijke wijze reclame maken voor toeristenbezoek, beseft dat wij hier op dit gebied inderdaad heel wat hebben in te halen. Het nooit-elndigende probleem.' Wat de ten gemeentehuize geboren ini tiatieven betreft: Wij hebben in een onzer vorige brieven het reeds gehad over de vele op het Prinsenhof in voorbereiding zijnde bouwplannen. Daartoe behoort ook het telkens weer opnieuw opduikende plan tot het bouwen van een nieuw Stadhuis op het FTederiksplein. Velen hebben zich afge vraagd hoe het dan wel stond met de oude Paleis-Raadhuis kwestie, daar de daartoe ingestelde commissie toch had bevonden, dat een deel althans van het Paleis voor Raadhuis wel geschikt was. Uit. betrouw bare bron echter- nu 'vernemen"-wtj -dat het niet onwaarschijnlijk is, dat men den toe stand maar laat zooals z\j thans is. In de gemeenteraad heeft Wethouder ter Haar bij het opsommen van de bouwplannen der gemeente nog eens duidelijk doen uitko men, dat de gemeente een plan heeft voor een groot gebouw voor het Bevolkings register en den Burgerlijken Stand, welke het gebouw aan het Singel uitgegroeid zijn. Bovendien is daar dan nog altijd het ter rein van het afgebrande Paleis voor Volks vlijt, welk terrein sinds 1929 het eigendom van de gemeente is en ruim genoeg voor een Raadhuis niet alleen maar ook voor de Secretarie, het Bevolkingsregister, de Burgerlijken Stand en tal van andere dien sten welker kantoren thans over de geheele stad zijn verspreid. De voorstanders van dit plan en men zegt, dat zijin den Raad een meerderheid hebben vestigen ten slotte nog de aandacht op het aanbod van de Regeering, om een millioen per jaar, gedurende zestien jaren ter beschik king van de gemeente te stellen voor den bouw van een nieuw Raadhuis, op de werk gelegenheid, welke zou loskomen en op de centralisatie van de gemeentediensten in een groot gebouw, welke op den duur tot bezuinigingen moet leiden. Drie argumen ten, welke in deze crisistijd niet van be langrijkheid ontbloot zijn. Tot zoover de huidige stand van het probleem Paleis- Raadhuis, wat nog zeker niet wil zeg gen, dat dit nu de uiteindelijke, definitieve „stad" is! DE PSYCHOLOGIE VAN HET GELUK. Hebt lief met heel uw ziel en kracht, Wat leeft en wast, wat bloeit en dort, Dan is uw levenstaak volbracht, En hebt ge vrede als 't avond wordt. Schijnbaar onbeduidende gebeurtenissen uit onze jeugd kunnen later dikwijls tot na denken stemmen. Zoo vertelde een jonge vrouw ons laatst een klein voorval uit haar schooljaren. Het gebeurde in het vroege voorjaar; een klassegenootjte van haar bracht op school een bos wilgekatjes mee. Zij vond ze erg mooi en vroeg: „Waar heb je die van daan?" Het antwoord luidde, eenigszins minach tend: „Dat moet jij.noodig.vfag.en! Van den landweg, waar jij twee minuten vandaan woont." „Ik weet nog, dat ik toen stil werd," vertelde de jonge vrouw ons. „Mjsschien doordat ik toen al, onbewust besefte, wat ik nu onder woorden kan brengen, n.1. dat ik de schoonheid van die bloeiende katjes dagenlang zoo dicht bij mij had gehad en ze niet had opgemerkt. Iets moois, een stukje van het schoon der aarde waarlangs PAG 5 je heen leeft zonder het 'op te merken, hoe jammer!" Hoe dikwijls overkomt het ons allen in het roezige leven van ale dagen, dat wij iets moois aan ons voorbij laten gaan zon der het zelfs maar op te merken. Om op een ander oogenblik te klagen, dat alles zoo saai is en zoo eentonig. Wiens schuld is dat anders dan onze eigen schuld, wanneer wij in verblinde concentratie op het nuchtere en materialistische de schoon heid van kleine dingen over het hoofd zien Schoonheid heeft dezelfde soort uitstra ling als liefde. Elke stralend aantrekkelijke persoonlijk heid is iemand, die veel en warm lief heeft, die alles en allen om hem heen betrekt in dat sterke, warme saamhoorigheidsgevoel, de natuur, de menschen dieren en plan ten. En om te kunnen liefhebben, moeten wij ons openstellen voor het mooie en goede in menschen en dingen om ons heen. Daarom moet men edelmoedig zijn, warm van hart en niet critisch. Liefdevolle gedachten en gevoelens ma ken ons jonger en mooier. Zij strijken rim pels glad, geven de mondhoeken een op— waartsche richting en maken den blik zonnig. Liefhebben is de tooversleutel tot alle harten en liefde maakt het leven schoon, omdat zij zelf schoon is. Zoekt het mooie en aantrekelijke, maakt uzelf zoo aantrekelijk mogelijk. Ver mijdt alles wat opzichtig en ordinair is. Kleedt u zoo goed als uw middelen toe laten en bedenkt dat netheid een groote factor is voor een prettige verschijning. Zorgt voor goed gepoetste schoenen, vlek- kélooze kleeren en een behoorlijk kapsel. Maakt uw omgeving zoo gezellig moge lijk, want wij dragen het stempel van onze omgeving. Weest even kieskeurig voor uw geest. Leest goede lectuur, waarvan opbouwende gedachten uitgaan. Schuwt goedkoope lec tuur, goedkoop in figuurlijken zin zooals u een onzindelijk restaurant zoudt schuwen. Prullige lectuur kan een ongevormd karak ter veel kwaad doen. De werkelijke schoonheid, die liefde is, kan nooit ten gronde gaan. Het zijn de Ver keerde ideeën omtrent schoonheid, die soms tot niets leiden. De hoogste uiting der ware schoonheid is liefde. Geeft dan liefde, mateloos aan kinderen, aan zieken, aan eenzamen, aan dieren. Hebt een open hart èo warrrië dankbaar heid voor alles, wat aan schoonheid en liefde op uw weg komt - Leeft er niet langs heen, maar geniet er van. Zoekt en geeft het mooie en goede, en u zult het geluk tot u trekken onver schillig wat uw leeftijd is. DR. JOS. DE COCK. Vriend en collega. We komen straks even voor Priok om ververschingen in te nemen en zal ik van die gelegenheid maar gebruik maken om een brief aan je weg te krijgen. Het zal anders maar een kort epistel worden, want in de toko is het schrijfpapier op en we moeten een beetje zuinig zijn, want we blijven voorloopig nog drie weken in zee. De jagers zijn deze week in Batavia ge weest. Evenals de onderzeebooten. Maar als alles goed is, dan komen ze zich straks weer bij ons voegen. Een van de weekends dat we hier in West Java waren heeft de commandant van de „Java" benut om een tweetal ex cursies te maken met de equipage naar het fort Speelwijk bij de Bantambaai. Man, je voelde je drie eeuwen terug toen je daar met de vlet aan wal gebracht werd en je kon je precies voorstellen hoe die jongelui zich destijds in hun baaien goed en wambuis gevoeld hebben toen ze hier den eersten voet aan wal zetten. Een hitte man, en wij hadden nog maar onze witte pakjes aan. Het was machtig interessant. Ook al is er veel verloren gegaan uit dien tijd, je kunt toch nog best een indruk krijgen hoe of die lui daar toen geleefd hebben. Vooral van de kruitkamer van het fort was een boel overgebleven. Eén merkwaardigheid is me vooral bijgebleven n.1. dat bij den bouw van het fort heeft meegeholpen „Pangeran Wira Goena" een man die eigenlijk Hendrik Lucas Cardeel heette en dus kennelijk een Hollander was. Hoe zou den wij geheeten hebben Klaas als we in dien tijd bij de „Kompenie" gediend had den en daarna blijvers geworden zouden zijn hier. De fundamenten van het fort da teeren nog uit het jaar 1686 dus wel een bewijs als je rekent hoe kort de levens duur van een huis hier is in Indië hoe hecht of het gebouwd werd. Trouwens dat kun je ook zien, echte oude Hollandsche metselmuren met baksteenen. In het fort was vroeger ook een „speelhuis". Dat moet wel een van de eerste sociëteiten of „kammer bola's" geweest zijn hier in deze gewesten, en mij dunkt dat je nu beter op Modderlust of Simpang zit, dan destijds daar in dat huisje daar in het fort. Hiiin West Java staat de West Moe- son mlï zoo sterk meer door als in Soe rabaja. Veel meer de kentering is hier waar te nemen. Je kunt om zoo te zeggen 's avonds b|j den bliksemde courant lezen. Maar 's nachts valt er toch nog geregeld een piasbui. We hebben op het eskader ook onze eigen courant. Als je er prijs op stelt zal ik je eens een exemplaar van onze es kader-courant sturen. Je vindt er alle nieuws door den secretaris in een sappigen vorm gegoten. Reken maar dat heel Indië gisteren avond weer aan het luisteren is geweest naar den HollandBelgië wedstrijd. Dat is altijd een evenement hier in de Oost. De K 16 en K 17 zijn in Indië aangeko men. 4 April worden ze te Soerabaja ver wacht. Nu de 18 nog, die ook al weer knap begint op te schieten. Na het bezoek van de Engelsche onderzeebooten met hun moederschip in Soerabaja is daar nu het Britsche flottille vaartuig „Laburnum" ge arriveerd. Van Australië op weg naar Soerabaja hebben de Engelschen ook nog Bali even aangedaan. Het gaat door naar Singapore. Van Soerabaja heb ik verder geen nieuws. Trouwens, dat kan ik je voorloo pig ook nog niet geven, want ik heb de couranten nog niet gekregen en wij zelf blijven nog een week of drie van onze basis vandaan. Saluutjes Klaas, schrijf weer eens gauw terug, het beste met een stevige „lima". HENK.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 9