ONS FOTONIEUWS Op en om het Binnenhof. Het geruchtmakende besluit van minister Marchant. Wat zullen de consequenties zijn? - En de spellingkwestie? - Periodieke bijeenkomsten der Tweede Kamer. - Er komen wettelijke maatregelen tegen de vaste lasten. - Niet ontmoedigd 1 Ter gelegenheid van den 25sten sterfdag van den weldoener der menschheid, Robert Koch, die den tuberkelbacil ont dekte, zal op 26 Mei in de aula van de Wilhelm Friedrich Universiteit te Berljjn een gedenkfeest worden gehouden. De Nederl. onderzee booten K. 13 en K. 15, zijn Donderdkg in de Kon. Jachthaven te Bi-ussel aangekomen. Gisteren bezocht H M. de Koningin het Paviljoen van den Belgischen Congo op de Wereldtentoonstelling te Brussel. - Hare Majesteit bezichtigde met volle aandacht het geëxposeerde. - - - V .1 Generaal Zbigniew Kasprzycki, de nieu we Poolsche Minister van Oorlog. Bij aankomst van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana aan het Paviljoen van de Belgische Congo, worden zij hartelijk door de Javaantjes toegejuicht. De Japansche tennisspelers, die heden tegen de Nederlandsche ploeg uitkwamen, in den tuin van den Japanschen Gezant te Den Haag. Staande 2e v.r. de Japan- sche Gezant Tohishiko Taketomi, 4e v.r. de Amerik. Gezant Sir Grenville Emmet. Koning Leopold voor een schilderij op de kunstexpositie, welke hg op de wereldtentoonstelling opende. Waekkronieh Den Haag 16 Mei 1935. Nog nooit heeft in onze parlementaire ge schiedenis een particuliere aangelegenheid van een minister zoozeer de. gemoederen in het land in geweging gebracht als het ge beurde met minister Marchant! Alleen enkele bijzonder „achter de scher men" thuis zijnden zullen niet ten hoogste verbaasd zijn geweest, toen zij j.1. Maandag het bericht vernamen, dat de man, die in de Staatskundige geschiedenis van Nederland als Vrijzinnig Democratisch leider een voor aanstaande plaats heeft vervuld, fundamen teel van levenshouding veranderd is door tot het Roomsch-Katholieke geloof over te gaan. Oogenschjjnljjk zou men kunnen meenen, dat „de politiek" in deze ten slotte met een geloofs-aangelegenheid niets te maken heeft. Maar wie de dingen nader beschouwt moet wel tot' andere conclusies komen. Het schijnt, dat mr. Marchant zelf oorspronkelijk uit zijn Katholiek-worden geen politieke consequen ties meende te moeten trekken. „De V. D.'s kjn geen inquisitatoren!" heeft de minister tegen een krantenman gezegd, waarmee hij bedoelde te verduidelijken dat de partij ieder Vrij laat in zijn geloofsovertuiging. Dat is stellig in zijn algemeeheid juist. Maar... het Katholicisme staat nu eenmaal principieel op een tegenovergesteld standpunt! En: er is niet voor niets een Katholieke Staatspartij, waarvan men het „program" slechts behoeft na te slaan om te begrijpen, dat vrijzinnig heid, noch liberalisme, noch Marxisme, noch nationaal-socialisme daarmee vereenigbaar zijn. Het uiteindelijk besluit van den Minister niag dus wel juist worden geacht. Hij heeft fc&n H.M. ontheffing uit zijn functie ge vraagd, dus niet „de portefeuille ter beschik king gesteld", zooals het heet, als een mini- ster de mogelijkheid van aanblijven open laat. Dat een eervol ontslag volgt, noemen dn meesten vanzelfsprekend. „De Maasbode" lr-k.) dacht er anders over, maar een blad a's „De Standaard" (a.r.) achtte continuee- 1'ng van den minister onmogelijk. Trouwens, ,l<: positie van een minister, die als aanhan ger van zekere partij in den Raad van Mini sters gekozen werd, en die zoozeer „een ander mensch" wordt, is te delicaat en leidt f c"ig tot het bovenmate prikkelen van aller- 1 Kevoelens en opvattingen. °o zal dus een derde ministerplaats 11 het optreden van het Kabinet-Colijn openvallen! In de pers en daarbuiten werd druk gede libereerd over de vraag wie Marchant's op volger zal zijn. Ook kwam ter sprake, hoe het nu verder met de spellingkwestie zal gaan? De aangelegenheid 'betreffende de opvol ging laat waarschijnlijk meer ruimte tot twij fel over dan bij gelegenheid van het overlij den van ir. Kalff. In deze betrof het den eer.igen liberalen zetel in het Kabinet; mr. Marchant' echter was niet de eenige ver tegenwoordiger van de Vrijzinnig-Democra ten in het Kabinet. Indien er dus een nieuwe minister van Onderwijs genoemd wordt, die een andere richting is toegedaan dan mr. Marchant tot voor kort, dan wordt er aan de grondslagen van het Kabinet niet getornd. Maar er zijn wel redenen, die doen vermoe den, dat ook de nieuwe dignitaris wel uit het Vrijz. Democratische kamp gerecruteerd zal worden, hoewel de omstandigheid, dat de V. D.'s bij de laatste vèrkiezingen niet onbe langrijk verzwakt werden, andere vermoe dens kan opwekken. Er zou b.v. iets te zeg gen zijn ,een figuur uit; de C.H.-gelederen te kiezen. Genoemd werd reeds prof. Slote maker, en dan voor Sociale Zaken een ander. Doch de verwezenlijking van dit denkbeeld wordt in hooge mate bemoeilijkt door het spellingvraagstukt (dat officieel wel als uit gevochten wordt beschouwd, wat echter prac- tisch niet het geval is.) De strijd van mini ster Marchant voor de nieuwe spelling was een Kabinetskwestie; zijn opvolger zal «lus ook tot de voorstanders moeten behooren. En men w'et, hoe de Chistelijk-Historischen unaniem de compromis-spelling hebben be streden. Prof. Slotemaker de Bruine schijnt een hoew-l zeer bijzondere, maar hoogst- enkele uitzondering te 'maken. Dat de Anti-Revolutionnairen nog een minister wil len „leveren" is niet waarschijnlijk en een vierde plaats in te ruimen voor de Katholie ken zal wel op groote bezwaren stuiten. Uit breiding van het liberale element in het Mihi- sterie is niet in overstemming met den geest des tjjds. Zoo komt men als vanzelf tot de conclusie, dat de opengevallen plaats wel weer door een van mr. Marchant's voormalige partijge- nooten zal worden bezet. Kans op het bin nenhalen van een zesde partij waardoor dus de grondslagen van het Kabinet zouden worden uitgebreid is er momenteel niet. Hoewel de S.D.A.P. op haar jongste Paasch- congres bereid bleek tot het dragen van Re- geeringsverantwoordelijkheid zal zij aan het huidige Crisis-Kabinet zeker niet willen deel nemen en allerminst als het gaat om het be- zuiningswerk bij Onderwijs, met de Concen tratie der scholen... Dat het heengaan van mr. Marchant bjj de tegenstanders van de nieuwe spelling zacht uitgedrukt eenige voldoening zal hebben gewekt, niemand twijfelt eraan. Of eenige hoop op een gansch anderen koers ten aanzien van de spelling door de onver wachte gebeurtenis gewettigd is? Nog maals: het geheele Kabinet steunde mr, Marchant. De zaak blijft dus, zooals zjj was. Maar... er is in de geheele situatie een element gekomen, dat met „politiek" niet da delijk iets te maken heeft. Men moet niet veigeten, dat de nieuwe, spelling buiten dé scholen vooral in de meèr links georierv- teerde kringen ingang vond. De sympathie met een vrijzinnigen minister sprak ook eep woordje mee. Dat wordt nu anders. Het ligt wel voor de hand, dat het uitreden van den leider, die zoovele jaren met vuur en met inspanning van alle krachten heeft gestreden voor de partij, en die nu naar het kamp der principieelë tegenstanders overgaat, allerlei „gevoeligheden" kwetst, om het maar eens omzichtig uit te drukken! Men begrijpt wel, j gchen ^ie erTe^fgevaardigcien^ 'en ~dë* minï- j .1 doende collectie ontwerpen', rijp voor open bare behandeling. De agenda was lang genoeg een dikke twintig punten wachtten op afdoening maar de presidieele hamer ratelde er bij wijlen lustig op los, zoodat er ten slotte weinig te bespiegelen overbleef. Het langst is men stil blijven staan bij •een tweetal Communistische interpellaties de- heeren Schalker en Wijnkoop resp. Over den noodtoestand in de Drentsche venen en over de inmenging der Regeering in het confliet bij de Limburgsche f particuliere )- mijnen. Het schijnt alweer lang geleden, sinds in de Tweede Kamer een interpellatie werd ge houden. Van dat parlementaire recht wordt jn den laatsten tijd heel wat schaarscher dan vroeger gebruik gemaakt! Herinner ik mg goed, dan was een van de laatste vóór van daag gehouden interpellaties die van den heer Tilanus over de nieuwe spelling van minister Marchant... i Minister Marchant! In de Tweede Kamer zaal, op de perstribunes was bitter weinig wézenlijkè aandacht voor hetgeen daar tus- waarop ik doel. Veel inzicht omtrent de menschelijke psychologie behoeft men niet te' bezitten om uit te maken, dat de „koersver andering" van mr. Marchant aan zijn invloed als „spellingsminister" geen goed doet. We zullen echter hebben af te wachten in hoeverre .iet gebeurde op den gang van zaken van invloed is. De weg van het Crisis-Kabinet gaat waar lijk niet over rozen.' Afgescheiden van de tallooze moeilijkheden, welke het „dagelijksch" menu" van de leden der Kroon vormen en van de groote bezuinigingsplannen, die bin nen kort hun beslag dienen te krijgen en Stère bekokstoofd werd... Overal zag men groepjes pratende, druk gesticuleerende men- schen. Wie zou durven beweren, dat de groo te. „topic of the day" geen momentje onder- Werp van discours uitmaakte? Toen kwamen de twee reeds genoemde interpellaties. Ze waren even kort als onbe langrijk, wat het resultaat betreft. Want ten aanzien van beide zaken is immers nog over leg gaande en dies wenschten de ministers zich weinig'of niet over de materie uit te la- teria De heer Schalker, die het conflict in de Drentsche veenstreken ter sprake had ge bracht, benevens de bevordering der werkge- waaraan (niet het minst door het contact legenheid aldaar en in verband daarmee de met de Staten-Generaaleen macht werk verknocht is, komt nu nog het vraagstuk aangaande de opvolging op de proppen. „Graag" behoeft men niet op „het baantje" economische positie van het veenbedrijf kreeg van minister Slotemaker de Bruine te hooren, dat, nu de Rijksbemiddelaar de zaak in han den, hëeft, over de kwestie moeilijk in de Ka- te zijn; geen minister wordt zoozeer mikpunt mer kon worden gesproken, van allerlei critiek als de bewindsman over I De heer Schalker had rechtstreek ingrijpen het departement van Onderwijs, K. en W. j in de vrije ,00nen begcerd, doch daar voelde De premier zal dus niet makkelijk slagen bij het zoeken naar een opvolger. de Regeering natuurlijk niets voor. Ook wees de minister de aantijging van den in- terpellant terug, als zou de Regeering in de afgeloopen jaren „niets" voor Drente hebben gedaan. „Juist op het gebied der werkver schaffing is zeer veel In Drente gedaan!" aldus riep Z.Exc. uit. De heer Schalker was natuurlijk geheel on- verhapstukken. Wel stroomen de ontwerpen bevredigd. Hij diende een drietal moties in, binnen en vergaderen de secties bijna dage-j.Welke echter niet voldoende werden ondci - lijks, doch voor de openbare beraadslagingen j steund en dus vanzelf van het parlementaire leveren die wetjes weinig stof. tapijt Verdwenen. Er valt dus in deze dagen geen „substan- j Dq heer Wijnkoop ervoer iets dergelijks aan tieele" agenda samen te stellen en op die f het einde van zijn interpellatie over de Lim- manier heeft jhr. Ruys besloten de Kamer burgsche kwestie, want evenzeer werden tlrie President Ruys houdt periodieke „oprui ming"! Behoudens het groote bezuinigings- ontwerp dat j.1. Donderdag in de afdee- lingen onder het mes werd genomen heeft de Kamer niet zoo heel veel gewichtigs te voorloopig nu en dan bjjeen te roepen voor het maken van schoonschip. Bjj het uiteen gaan van de vergadering van j.1. Dinsdag deelde de president dan ook mee, de dames en heeren tot nader order weg te zenden hij zei het natuurlijk wat hoffelijker, maar dat doet er niet tóe in verband met het feit, dat gewacht moet worden op een vol- door hem ingediende moties zonder meer ter prullemand verwezen. Minister Van Lidth «1e Jeude was niet veel „loslippiger" dan zijn even tevoren van «ie groene tafel vertrokken collega van Sociale Zaken. Ook de nog steeds gaande zijnde onderhandelingen in de mijnstreek ter voorkoming van een dreigende staking noopten den bewindsman, zuinig met woorden te zijn. De heer Wgnkoop trachtte te weten te komen, of de Regeering bepaald drang in de richting van loonsverlaging heeft uitge oefend. Wat de minister ontkende. De ge dachte van de Regeering isgeweest om te trachten de staking te voorkomen. Pressie omtrent overeenstemming werd niet uitge oefend. De Rijksbemiddelaar heeft den fata len termgn tot 28 dezer weten te verschui ven. De eenige voorwaarde, welke de Regeering heeft gesteld wil zij door een Rijksbij drage de loonsverlagingen opvangen is de benoeming van een Regeeringsgèmachtigde in het bestuur van het mgnwerkersfonds. Omtrent diens bevoegdheden wordt nog on derhandeld. De heer Wgnkoop had publicatie van het saneeringsplan gevraagd. Dat plan bestaat momenteel nog niet, aldus de minister. En Wat betreft den aandrang van den in- terpellant om bij de onderhandelingen alle vakvereenigingen te hooren, Z. Exc. beaamde djt begeeren volkomen. Aan het hierop volgend debatje hebben slechts twee afgevaardigden deel genomen, namelijk de heeren Drop (S.D.) en Sneevliet (R.S.) Eerstgenoemde betreurde het, dat de zaak, hangende de besprekingen, in de Ka mer aanhangig was gemaakt.. Maar intus- schen bleek de afgevaardigde van meening, dat de Regeering den strijd nog kan voorko men, misschien door meer financieelen bjj- stand. maar vooral door het scheppen van een verkoopsorganisatie, door in 't alge meen met vaste hand op te treden. De heer Sneevliet had blijkbaar liever de staking reeds als feit gezien, want aldus de afgevaardigde het moment was er nU om de stem van de staking te doen hooren. Maar de leiders der arbeidersbeweging heb ben manoeuvres toegepast, die vloeken te gen het arbeidersbelang. En nu gebruikte de heer Sneevliet een beeld, dat den even waar- nemenden vice-voorzltter, den heer Van Dijk blgkbaar ontsnapte (want „parlementair" klonk het allerminst!) en er zoodoende geen sensuur volgde. In zijn dupliek weer de bewindsman er op, dat bij een mogelijke oplossing van' het hangende conflict eerst een kleine stap in de richting van het economisch herstel zal zijn gezet. Men kan er zeker van zijn, dat de mi nister niets zal nalaten ter bereiking daar van. Zooals reeds gezegd: de Kamer is tot nader bijeenrdeping naar huis. Dezer dagen circuleerde tot veler opluch ting het bericht, dat de Regeering binnen kort een eerste ontwerp nopens verlaging der z.g. vaste lasten zal indienen. Men weet, dat zij als het ware het groote bezuinigings plan completeeren. In «Ie Kamer bestonil een soort communis opninio, dat verlaging van vaste lasten onverbrekelijk verbonden is aan doorvoering van de verdere aanpassingspoli tiek. Aai» dien wensch zal nu du» worden voldaan. Het groote wachten is thans op de publicatie «Ier plannen! Intusschen hebben reeds in verschillende bladen geruchten de ronde gedaan, als zou het Ministerie-Colijn, door de deceptie-Mar- chant ontmoedigd, het bijltje er bij neer wil len gooien, om de mogelijkheid te doen ge boren worden, een Nationaal Kabinet mèt Sociaal-Democraten te vormen. Dr. Colijn is er voorwaar de man niet naar om zich door incidenteele tegenslagen Uit het veld te doen slaan. Hij laat zeker niet zoo veel werk aan het saneeringsplan besteden als hij niet heilig van plan is, desnoods „till the bitter end" door te vechten. En zijn medewerkers zijn evenzeer van dien geest vervuld! "Parlementariër. 67 JAAR EN LENIG ALS FEN KAT. Hoewel zjj stijve gewr vhten had, toen zjj 57 jaar was. Kunt gij Uw teënen aanraken, zonder uw knieën te buigen Zoudi ge dit kunnen doen als ge 67 jaar zijn? Er io geen enkele reden waaro.n ge dit niet zoudt, kunnen doen, ind!en ge dezelfde methode ais deze aame volgt om ,-fit" te. blijven. Zij schrijft: Toen :k 56 jaar was beginnen polsen en enkels on te zwellen. Ik was niet meer in.staat mijn höc-d te draai en. Waar ik er niets voor voelde een „echte oudé dame" te worden, besloot ik etn proef met Kruschen Salts te ...temen. Ik heb het nu regelmatig 10 jaar lang genomen en ik ben volkomen gezono, lk .vandei dagngks 3 4 K.M. of zelfs meer' en kt n gemakkelijk mijn teenen aanraken, zond°r nrn n knieën te bui gen, wat ik-een prachtig resultaat vindt, want in twee maanden en ik 67 jaar. Vandaag vroeg men mij nog hoe ik het k.aar speelde er zoo uitstekend te blijven uitzien. Mijn ant woord was: Ik ben een ^Kruschenist". Jevr. E.M.P. Er is een zekere, veilige ^g om „fit"- te blijven: „De kleine dagelrjksche losis". Kru- schen is een wetenschappelijke samenstelling van zes minerale zouten, die uw afvoerorga- nen in prima conditie houden, zoodat alle af valstoffen, die uw bloed verontreinigen en uw gezondheid in gevaar brengen, n de na tuurlijke wegen volkomen worden varwijderd. Stralende gezondheid voor eén cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend -erkrijgbaar bij allo apothekers en drogisten èt 0.90 en 1.60 per flacon,- omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3