*)Ndt wUt H lezen? Zoo'n droge Kuch tweede BLAI) GRATIS. BINNENLAND BUITENLAND GEMENGD NIEUWS f aan we heen? die zich van heden af, voor rnin tens drie maanden op dif blad abonneeren, ontvangen de tot t JUNI verschijnende nummers HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 MEI 1935. Prinses Juliana bij voetbal. De „Phohi" en de K. XVIII. De Nederlandsche onderzeebooten te Brussel. maatschappij alkmaar packet. Regeling van de uitverkoopen. Verbittering te Berlijn. Over de resultaten van Moskou. Een rede van minister Schwerin von Krosigk. Zwitsersche vliegtuigen naar Abessinië Het geschil tusschen Italië en Abessinië. Binnenland. Botsing tusschen twee trams te Lisse. De moord in den IJpoIder. Kolendampvergiftiging. Straatroof te Rotterdam. Groote schade door nachtvorsten. Vooral aan de gewassen in Noord-Brabant. Inbraak in een kerk. De moord met roof te Oyen. ADM. HELD. CRT. Zal als „gewoon bezoekster" NederlandEngeland bewonen. Naar het „Hbl." verneemt, zal Prinses Juliana hedenmiddag den internationalen voetbalwedstrijd NederlandEngeland in het Stadion bijwonen. zy heeft den wensch te kennen gegeven om als ge wone toeschouwster beschouwd te wor den, met welk verzoek de K.N.V.B. na tuurlijk rekening te houden heeft. De waarnemende burgemeester van Amsterdam, wethouder Kropman, zal het gemeentebestuur vertegenwoordigen. Op 25 Mei contact van familie leden met bemanning. Met bewonderenswaardigen ijver heeft de Philips-Radio Omroep HollandIndië meer bekend als de „Phohi" telkenmale contact gezocht met Hr. Ms. K. XVIII, op hare vrjf- werelddeelen-reis. Reeds onmiddellijk nadat de K XVIH haar reis was begonnen, mocht het Comité een schrijven ontvangen, waarin de meest moge lijke medewerking werd toegezegd bij het werk om de opvarenden in voortdurend con tact te houden met t vaderland. Dat was voor het Comité aanleiding om de Phohi te verzoeken een contact te brengen waarbij de familieleden tot de opvarenden zouden kunnen spreken. Uiteraard moest daarbij de grootst moge lijke zekerheid verkregen worden, dat de ont vangst aan boord van de K XVui de volle 100 pet. zou geven. Al spoedig bleek, dat aan boord slechts een gebrekkig radio-ontvangst apparaat aanwezig was en zoolang de K XVIII in de Zuid-Amerikaansche wateren vertoefde was van een door het comité be doelde uitzending weinig resultaat te ver wachten. Er moest worden afgewacht tot de K XVUi te Kaapstad was. De Phohi zou den vertegen woordiger van de N.V. Philips opdracht geven een onderzoek aan boord van de K XV m in te stellen, om te zien of wellicht de radio ontvangst kon worden verbeterd. Intusschen nam de Phohi het zekere voor het onzekere en trof maatregelen dat de bemanning van Hr. Ms. K XVHI tijdens haar verblijf in Mauritius in de gelegenheid zou zijn naar de familieleden ln Holland te luisteren. Thans staan de zaken zoo, dat op Zater dag 25 Mei het contact tusschen opvarenden en familieleden tot stand zal kunnen komen. De bemanning van de K XVHI is van deze verrassing niet op de hoogte. Eerst bij haar aankomst op Mauritius zal zij van het een en ander vernemen. Het comité „Onze Marine" heeft nu de zorg op zich genomen om de familieleden van de bemanning van Hr. Ms. K XVHI op 25 Mei te Hilversum bijeen te brengen. Verschillende ontvangsten en andere feestelijkheden ter gele genheid van dit bezoek. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldt: De commandanten van de Nederl. onderzee booten „O 13" en „O 15", die thans ln de Brusselsche voorhaven gemeerd liggen, heb ben Vrijdagochtend hun protocolaire bezoeken voortgezet en onder meer hun opwachting ge maakt bij generaal Tasnler, commandant van het eerste militaire district. Om elf uur heb ben de zeeofficieren, vergezeld van den Neder- landschen gezant, Jhr. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, een bezoek gebracht aan den Belgischen minister van landsverdediging, Deveze. De Belgische kapitein-commandant Motte, die aan de commandanten van de Ne derlandsche schepen ls toegevoegd voor den duur van hun verblijf te Brussel, was daarbij eveneens aanwezig. Gisterenmiddag twee uur bracht generaal Tasnler een bezoek aan boord van de „O 15". Om half vier had de aange kondigde receptie plaats door den Nederland- schen regeeringscommissaris, mr. Verschuur, voor de officieren en bemanning van de Ne derlandsche oorlogsbodems in het Nederland- fiche paviljoen op de wereldtentoonstelling. Hedenavond heeft ter eere van de officieren een diner op het gezantschap plaats. De Belgi sche minister van landsverdediging, Deveze, de directeurgeneraal van de Belgische marine, de Vos en de Nederlandsche cavalerie-officieren Van de equipe, welke deelneemt aan het inter nationaal concours-hippique, commandant Motte, alsmede enkele officieren van de Fran- fiche dulkbooten, die Donderdagavond te Brus- scl zjjn aangekomen, en ligplaats hebben ge nomen naast de Nederlandsche schepen, zouden mede aanzitten. Hedenochtend half twaalf wcrden de officieren van de „O 13" en „O 15" 'n de kazerne van het regiment carabinlers mm het Dallly-pleln door officieren van het Brusselsche garnizoen ontvangen. Nadeelig saldo 6657. Aan het verslag over 1934 der Maatschappij kmaar Packet ontleenen wij het volgende De zomer 1934 heeft zich gekenmerkt door ""gunstig weer, speciaal op de ZondageD, die en regenachtig waren. Dit heeft op het personenvervoer een ongunstigen invloed ge oefend zoodat ondanks de groote beperking der uitgaven de exploitatierekening sluit met een nadeelig saldo van f 6657. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp, hou dende regeling betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf, wordt het volgende ontleend: Het ontwerp dient te worden gezien als een geheel complex van maatregelen in het be lang van den middenstand genomen of als nog te nemen. Inderdaad zou aan een regeling ter be strijding van oneerlijke concurrentie op het gebied van uitverkoopen en opruimen geen behoefte bestaan, indien artikel 328bis Wet boek van Strafrecht daartegen een afdoend geneesmiddel was gebleken. Dat de beoogde regeling een ruimer strek king heeft dan het tegengaan van bedrieg lijke concurrentie, is inderdaad juist. Zal de regeling effect kunnen sorteeren een mogelijkheid, die voor den minister met het voorbeeld van het buitenland vo».- oogen vaststaat dan behooren te dien einde aan de organen met de uitvoering belast, ook de noodige bevoegdheden te worden toegekend. Tegen het Instellen van een beroepsinstantie heeft de minister geen bezwaar, evenmin tegen invoering van de verplichting tot geheimhouding voor hen, die ln hun functie bij de uitvoering van deze wet betrokken zijn. Nieuw op te nemen artikelen voorzien hierin. Naar de meening van den minister zal het niet mogelyk zjjn met behulp van artikel 2 zonder meer een einde te maken aan de z.g. „vliegende winkels". Tegen het opnemen van een omschrijving van het begrip „winkelnering" heeft de mi nister bezwaar. Het verleenen aan de Kamers van Koop handel en Fabrieken van de bevoegdheid, een eenmaal verleende vergunning bij gebleken misbruik in te treken, ontmoet bij den mi nister bezwaar, in hoofdzaak om redenen van practisclien aard. Naar de meening van den minister zal tegen ontduiking van de wet door schjjnvestiging van zaken, die na korten tijd weer een opheffingsuitver koop houden, in het algemeen wel met be hulp van het derde lid van artikel 6 kunnen worden opgetreden. De minister acht geen aanleiding aanwezig een uitzonderingsbepaling voor faillis- sements-uitverkoopen in de wet op te nemen. Het belang, den uitverkoop of de opruiming hun juiste karakter te doen behouden, brengt mede, dat geen uitzondering wordt gemaakt ten aanzien van de seizoenopruimingen. Aan de memorie is toegevoegd een nota van wijzigingen, waarbij in verscheidene artikelen veranderingen van practischen aard worden aangebracht. STAKING OPGEHEVEN. Overeenstemming te Nieuw- Weerdinge. Daar èn arbeiders èn verveners in het veen- bedrijf te Nieuw Weerdinge het voorstel van den ryksbemiddelaar, dat bepaling van de voorgestelde loonsverlaging op 7 voor alle werkzaamheden met uitzondering van de loonen voor het maken en droogmaken van groote fabrieksturf en uurloonen, die gehandhaafd blijven en persturf, welke met 5'/» verlaagd zal worden, hebben aanvaard, ls besloten de staking daar met ingang van heden op te heften. RIJKSMIDDELEN IN APRIL. Ruim 4 millioen gulden by de raming ten achter gebleven. De Rijksmiddelen brachten in April 28.9 millioen op tegen 26.7 millioen in April 1934. De opbrengst bleef echter ruim 4 millioen ten achter bij een evenredig deel der raming, vooral door de geringe op brengst van de Invoerrechten en accijnzen terwijl ook de Omzetbelasting nog steeds aanzienlijk beneden de raming blijft. In de eerste 4 maanden van 1935 ls het totaal geweest 119.9 millioen, terwijl de raming der middelen voor 4 maanden DE RIJKSVERZEKERINGSBANK BLIJFT TE AMSTERDAM. Een nieuw gebouw aan de Apollo-laan. Zooals mei zich herinneren zal, hestonden er plannen om de Rijksverzekeringsbank, die te Amsterdam in twee tijdelijke gebouwen gehuisvest is aan de Pieter de Hoogh- straat en aan de Lutmastraat naar Delft over te brengen, waar rijksgebouwen leeg staan. Het was een voornemen, dat natuur lijk te Amsterdam zeer betreurd werd en burgemeester De Vlugt persoonlijk stappen deed nemen, om die verplaatsing te voorko men. Thans staat vast, dat het gevaar voor de hoofdstad is afgewend. De regeering heeft besloten te Amsterdam een nieuw gebouw te zetten, en wel aan de Apollolaan, op het ter rein, schuin tegenover de Apollohal. Dit zal echter alleen dienen ter vervanging van het tijdelijk gebouw aan de Pieter de Hoogh- straat; dat aan de Lutmastraat blijft voor- loopig bestaan. De onzekerheid ten aanzien van de ziektewet e. d. is van deze gedeelte lijke oplossing oorzaak. DE SLUITING VAN DE „FLORA". Groot vuurwerk op Zondagavond. Zondagavond wordt de Internationale bloe mententoonstelling „Flora" onherroepelijk ge sloten. Deze sluiting zal op eenigszins fees telijke wijze geschieden, n.1. door het afste ken van een groot vuurwerk bij het hoofdge bouw. Dit vuurwerk wordt aangeboden door het gemeentebestuur van Heemstede. Het uitvoerend comité biedt als erkente lijkheid voor de groote belangstelling, die van de zijde van het publiek getoond is voor de „Flora" op Zaterdag en Zondag een aantal gratis rondvluchten aan. Deze rondvluchten zullen aangeboden worden aan elke(n) 150ste(n) bezoeker (ster), die Zaterdag tus schen 1 en 7 uur en Zondag tusschen 11 en 7 uur de contróle passeert. In dezen gratis vliegtocht boven de tentoonstelling is inbe grepen het vervoer per autobus van en naar Schiphol. o Hoe weinig rooskleurig de internationale politiek er op het oogenblik voor het Duitsche rijk uitziet, verneemt men onverbloemd uit de verbitterde commentaren der Duitsche bladen op het eindresultaat van de Fransch- Russische besprekingen in Moskou. Natuurlijk valt men in de eerste p'.aats over den be langrijken zin in het slotcommuniqué, waarin de leiders der Sowjet-Republieken verklaren in te zien, dat Frankrijk onder de gegeven omstandigheden zijn weermacht versterken moet. „Dit communiqué", schrijft de bekende hoofdredacteur van het „Berliner Tageblatt", Paul Scheffer, die sedert hij jaren geleden als correspondent van zijn blad te Moskou uit Rusland uitgewezen werd, een verwoed anti bolsjewist geworden is, „is niet meer of min der dan een aansporing voor Europa om de bewapeningen te doen toenemen". Men spreekt nog wel in steeds meer tot gefluister overgaanden toon van het collectief ste'sel, waarbij Duitschland zich altijd nog kan aan sluiten, maar na Stresa wordt deze uitnoodi- ging slechts met eenige verlegenheid uitge sproken. Dit systeem staat niet meer in het middelpunt, maar in de plaats daarvan zijn gekomen de allianties volgens het principe der wederzijdsche hulpverleening. Even bitter oordeelen de andere bladen. Havas verneemt uit Berlijn dat daar de ontevredenheid over de onderteekening van het Fransch-Russisch verdrag aan houdt en dat de verklaring van Moskou, welke den nadruk legt "p de noodzakelijk heid dat alle vreedzame staten hun verde digingsmiddelen uitbreiden, Berlyn in het bizonder ergert. Metterdaad begrijpen verantwoordelijke kringen, dat de oeconomische toestand het rijk verhindert genoeg geld te besteden aan een poging om gelijk Goering het heeft uit gedrukt het hoofd te bieden aan tien tegen standers Bovendien moet de weinig optimis tische rede van den minister van financiën worden opgevat als een waarschuwing. Geen devaluatie. Reuter meldt uit Eerlijn: De minister van financiën, Schwerin von Krosigk, heeft zich in een uiteenzetting over den financieelen en oeconomischen toestand uitgesproken tegen elke devaluatie-politiek. Hij noemde het verontrustend, dat de Duit sche uitvoer slechts vier milliard mark be draagt, zijnde 12 procent van de geheele in- dustrieele productie. 1.750.000 arbeiders wer ken thans voor den uitvoer, dus ongeveer evenveel als het aantal permanente werk- loozen. De minister voegde er aan toe: wij zijn verplicht, te leven op onze toekomstige inkomsten. Wij zijn niet voornemens een speciale mili taire bijdrage voor te schrijven, maar het is onmogelijk over te gaan tot groote verlich ting der belastingen. De herleving van onze militaire souverei- niteit, zoo besloot de minister, zal werk geven aan onze Industrie en aan onzen handel. Italië maakt bezwaar tegen leve ring van vermeend oorlogsmateriaal. De Italiaansche gezant te Bern heeft de aandacht van bondsraad Motta gevestigd op het feit, dat er Zwitsersche vliegtuigen aan Abessinië geleverd zjjn. Dit wordt van Itali aansche zijde op het oogenblik opgevat als levering van oorlogsmateriaal. Ook te Madrid, Berlijn, Stockholm en Brussel schijnen soort gelijke bezwaren te zijn ingediend. Van Zwitsersche zijde is er op geantwoord, dat na onderzoek gebleken is, dat er vier ver ouderde verkeersvliegtuigen zijn verkocht, die volstrekt niet geschikt kunnen worden geacht om voor militaire doeleinden te worden ge bruikt, daar ze geen voldoende Bnelheid kun nen ontwikkelen. Onder deze omstandigheden achtte Motta het overbodig in te grijpen ln de transacties tusschen de „Swiss Air" en de regeering van Abessinië. BELGISCHE REGEEIUNG TRIOMFEERT. Miliarden-eonversle een groot succes. Op een bedrag van fr. 25 milliard, dat aan Belgische leeningen moest worden geconver teerd, is slechts fr. 90 millioen ter afstempe ling aangemeld, welke formaliteit geschieden moest door de „onwilligen". De uitgifte is dus, zooals onder den indi- recten dwang, waaronder zy geschiedde, wel niet anders verwacht werd, een glorieus succes voor de Belgische regeering geworden, al wordt in de desbetreffende officieele verklaring dan ook nagelaten mede te deelen, hoeveel oude obligaties er wel door het daarvoor beschik bare fonds van één milliard moesten worden opgenomen. Mussolini's vuist? De diplomatieke medewerker van de „Man chester Guardian" meldt, dat zoowel Parijs ais Londen van meening zyn, dat de voorbe reiding van de Italiaansche expeditie in Oost- Afrika zeer te betreuren is, daar de kans op beslechting van het Ethlopisch geschil door den Volkenbond steeds kleiner wordt. Men gelooft, dat dit heele Afrikaansche avontuur een persoonlijk denkbeeld is van Mussolini, dat ten uitvoer wordt gelegd tegen het advies van Italiaansche deskundigen in. De kansen op succes by een Abessynisch avontuur wor den door dezen niet groot geacht. Maar het is nu al vr(jwel onmogelyk geworden voor Italië om alles ongedaan te maken, want het bekeifd maken van een „vergissing" zou een ernstigen terugslag tot gevolg hebben op de Italiaansche openbare meening. Beide bestuurders en een groot aantal passagiers gewond. Bij het afrijden van de Jannetjesbrug tusschen Lisse en Sassenheim, vlak voor de Tuinbouwschool, zyn gisterenavond omstreeks kwart voor zeven twee trams van de N.Z.H. Tramweg Mij. tegen elkaar gereden. De beide bestuurders en een aantal passagiers werden gewond, hoewel niet ernstig. De materiaalschade is zeer groot. Over de Jannetjesbrug loopt een klein ge deelte enkel spoor. Op de spoorstrengeling voor de Tuinbouwschool heeft de tram uit de richting Haarlem volgens de bepalingen voor rang. Uit de richting Leiden en uit de richting Haarlem kwamen op genoemd tydstip twee trams. De bestuurder van de tram uit Leiden, een motorwagen van het z.g. 500-type met een aanhangwagen, meende vry te zijn van de kruising. De bestuurder van de Haarlemsche tram, die van het z.g. 600-type is, reed volgens de bepalingen door. Hij zag te laat, dat de kruising niet vry was, en kon bij het afgaan van de brug niet tydig genoeg remmen. Het gevolg was, dat beide wagens boven op elkaar reden en gedeeltelyk in elkaar schoven. De voorbalkons van de beide motorwagens waren één groote ruïne. De rijstellen van de wagens werden ontwricht en uit de rails ge trokken. Overal lagen stukken hout verspreid en gebroken ruiten en ijzeren constructies, die als een riet waren gebogen of afgeknapt. Vooral het 600-type was een chaos. Voor het personeel en voor de passagiers vielen de gevolgen van de botsing nogal mee. De schrik bleek voor de meesten het ergste te zijn. De bestuurder van de Haarlemsche tram, de 48-jarige v. d. Wal, uit Leiden, klaagde over Inwendige pyn en pijn aan het rechter dybeen, zoodat het noodig werd ge acht hem naar het Academisch ziekenhuis te Leiden over te brengen, waar zijn verwondin gen intusschen niet van ernstigen aard bleken te zijn. De bestuurder van de tram uit Leiden, de 30-jarlge Van Rooy, werd in een hoek van het voorbalcoii gekwakt. Wonder boven wonder kreeg hij alleen een bloedende wonde aan het voorhoofd en aan zijn neus. Hij kon. na verbonden te zijn, bjj het opruimingswerk tegenwoordig blyven. Er wordt gesproken van vijf tot acht ge wonden. Het aantal en de namen zijn echter moeilijk te achterhalen of na te gaan, omdat zij nagenoeg allen na de botsing zyn ver trokken met passeerende auto's. Het staat echter vast, dat er geen ernstige gewonden zijn, en dat alles beperkt blijft tot snijwonden door glasscherven. Medische hulp was spoedig ter plaatse. tionderdag heeft de rechtbank te Amster dam vonnis gewezen in de zaak tegen den 34-jarigen arbeider C. S., die wegens dood slag subs. zware mishandeling den dood ten gevolge hebbend heeft terecht gestaan. S. was op 7 October gearresteerd, ervan ver dacht, dat hij in den nacht van 27 op 28 Sep tember 1933 den landbouwersknecht Ver hoeven, die zich met zijn meisje bevond ach ter de Hornhoeve in den Grooten IJpoIder, zou hebben doodgeschoten. De rechtbank heeft bij interlocutoir vonnis de zaak terugverwezen naar den rechter commissaris, opdat alsnog door drie deskun digen een onderzoek zal worden ingesteld ter beantwoording van de vraag, of de pa tronen, in het lijk aangetroffen, van dezelfde soort zijn als die, welke gevonden zyn in een doos, die later uit een der Amsterdamsche grachten ls opgehaald op aanwijzing van twee in de strafgevangenis te Haarlem ge detineerde personen. Bejaard echtpaar bedwelmd geraakt. Gisteravond ongeveer zeven uur is het echt paar Molenbroek de man en de vrouw zyn resp. 68 en 67 jaar oud ln bewusteloozen toestand in zyn woning aan den Eikbosscher- weg te Hilversum aangetroffen. Kleinkinderen hadden zich aan het huis vervoegd, doch had den geen gehoor gekregen, reden waarom hun vader zich tot de politie wendde. Deze begaf zich naar het huis, terwijl de zoon van het echtpaar inmiddels een sleutel van een van de buren geleend had, waarmee hij zich toegang tot de woning had verschaft. De beide bejaarde menschen werden in be denkelijke toestand aangetroffen, bedwelmd door kolendamp, Het voorloopig onderzoek heeft uitgemaakt, dat verstopping van den haard door over matige roetaanzetting ln den schoorsteen de oorzaak van dit ongeluk zou zijn geweest. Een 77-jarige schipper is Maandagavond te Rotterdam op stap gegaan. Hy is in den loop van den avond terecht gekomen ln een café aan de Keizerstraat waar hij tot het sluitings uur is gebleven. Met hem zijn toen drie andere bezoekers uit de zaak vertrokken. Op straat hebben twee van deze drie hem onverhoeds aangevallen en hem van zjjn portefeuille met 450 beroofd. Voorts zaten in de portefeuille 5 loterijbriefjes. In verband met deze zaak beeft de politie thans den 46-jarigen embal'eur A. V. aange houden en opgesloten. De man ontkent. Het onderzoek wordt voortgezet. Zoo'n blaffende, doffe, pijnlijke hoest, die Uw borst verscheurt en U niet al leen overdag, maar vooral nachts zoo kwelt, wordt veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil loskomen Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen van ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de gevolgen van ge vatte koude, voorkomt ernstiger aan doeningen. Neem vandaag nog bijt Hoest-Griep-Bronehitis-Asthma AKKER'* De ongewoon felle en langdurige koude ln Mei, gepaard gaande met hevige nachtvorsten, heeft in verschillende deelen van het land aan de te velde staande gewassen en aan het fruit groote schade aangericht. Kwamen in het begin van de maand reeds enkele felle nachtvorsten voor, die vooral aan de aardbeien en het vroege fruit schade aan richtten, een gelukkige omstandigheid daarbij was, dat het droog weer bleef, zoodat ijs afzetting vrijwel niet geschiedde en nog veel gespaard gebleven ls. Erger is het echter deze week geworden, toen na de zware regen- en hagelbuien de temperatuur niet steeg en vooral ln den nacht van Donderdag op Vrijdag de nachtvorst zich geducht deed gelden. Een merkwaardig verschijnsel daarbij 1®. dat de uitwerking van de vorst op verschillende plaatsen geheel verschillend ls. In de Betuwe b.v. waren er landbouwers, die des morgens kort na het opgaan van de zon hun landen bedekt vonden met een grauwe laag papperig jjs. Vrij dicht daarbij was echter van ijs niets merkbaar. Hieruit maakt men op, dat een koude luchtstroom zich over bepaalde plaatsen over den grond bewogen heeft, en daar ijs afzetting veroorzaakte. Waar dit het geval was, zijn de gewassen zooals aardbeien, aard appelen enz. vernield. Ook bi de boomgaar den, die nog in bloei stonden, dat zyn voor namelijk de sterappels, is daardoor groote schade aangericht. De boomgaarden, waar vruchtvorming reeds geschied is, zfln er beter af gekomen. Tengevolge van de koude hebben de bloe men zich tijdens den bloei onvoldoende ge opend, en als gevolg daarvan kon het stuif meel niet voldoende de stampers bereiken, zoodat bevruchting achterwege bleef. Dit is vooral merkbaar bij de pruimen, maar ook de kersen hebben er sterk onder geleden. De vorst ln den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft haar afdruk vooral ln Noord- Brabant doen gelden. Dit is begrijpelijk, om dat er daar Donderdag veel water gevallen is, en het over een grooter gebied geregend heeft dan in de Betuwe. Over uitgestrekte ge bieden zijn de aardbeien geheel afgevroren en vele akkers aardappelen, boonen en haver zijn zwart bevroren. De schade is in deze streek enorm groot. Ook het Land van Maas en Waal heeft ge ducht van de nachtvorst te lijden gehad. Hier was in het begin van de maand, vooral in de omgeving van Dreumel, reeds veel vernield, thans heeft niet alleen bet fruit, maar ook het veldgewas weer een geduchten knauw ge kregen, zoodat het voor zeer vele menschen een aanzienlijken schadepost beteekent. In Friesland gaan <Ie :oeien weer opstal en ligt er 2 mm Qs in de slooten. Men schrijft uit Friesland: In zuivelfabrieken ln Friesland, die langer dan 40 jaar bestaan, heeft men nog nooit een maand Mei meegemaakt, zooals deze. Door de aanhoudende koude is de melkop- brengst minder dan ooit te voren. Het gras groeit niet en het vee lijdt licha melijk door het koude weer, zoodat veehouders hier en daar hun melkvee weer op stal heb ben gezet. Het heeft gisternacht in den zuid-oost-hoek van Friesland flink gevroren. Gisterochtend lag ln de buurt van Heerenveen in de slooten een laag ijs van ongeveer twee millimeter dikte. Veel vroegtijpende aardappelen en bloei ende appelboomen zyn bevroren. Te Dieteren (Limb.) is Donderdagnacht ingebroken ln de parochiekerk. De inbrekers hebben een der oude gebrandschilderde ramen vernield en zich daardoor toegang verschaft. Door twee sloten van een tusschendeur te verbreken, wisten zij in de sacristie te komen, waar een ln den muur gemetseld offerblok werd opengebroken; de inhoud hiervan, onge veer 20, werd meegenomen. Pogingen om nog meer offerblokken in de kerk open te breken, zyn mislukt. In de kerk was alles Ciiierstboven gehaald. BEROO'TNG VAN 2800.— Woensdagavond is een buitenu.an tot de ontdekking gekomen dat hij Dinsdagmiddag te Rotterdam is beroofd van een bedrag van 2800. Hy heeft hiervan aangifte gedaan by de politie, welke een onderzoek heeft inge steld in het pand, waar de berooving zou heb ben plaats gehad, een huis aan de Zijl. In ver band hiermee zijn de 29-jarige vrouw W.M.N. en de 26-jarige koopman J. T. A. J. M. V. aangehouden. Laatstgenoemde is opgesloten. Het aeld is niet teruggevonden. feuilletonI'ag. 1 Buttenlandsch Overzicht1 Gee« vergelijk bereikt tusschen staat en kerk in Duitschland1 Groote ontevredenheid i« Duitsch land over de resultaten van Moskou o 6 De Nederlandsche onderzeebooten te Brussel 10 De „Flora" zal morgenavond met eert groot vuurwerk worden gesloten ll De rijksmiddelen zijn over April Jf millioen gulden beneden de raming gebleven5 Het antisemitisme in Duitschland heeft weer grooteren omvang aange nomen 1 De rijksverzekeringsbank blijft te Amsterdam gevestigd5 Het aantal slachtoffers van de vree- selyke mijnramp in China bedraagt op z'n minst 730 S Prinses Juliana zal hedenmiddag den voetbalwedstrijd NederlandEnge land bijwonen5 De regeeringsvoorwaarden voor voortzetting van het bedrijf van de Kon. Hoïl. Lloydt Botsing tusschen twee trams bij Lisse. Verscheidene gewonden 5 Regeling van de uitverkoopen. Memo rie van antwoord aan de Tweede Kamerff Groote schade door hevige nachtvor sten Noord-Brabant6 H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana zullen 4 Juni een bezoek brengen aan onze stad, ter gelegen heid van de onthulling van het red dingmonument en het borstbeeld van Wijlen Z. K. H. Prins Hendrik 9 Omtrek-nteuws „10 Marktberichten 11 Marineberichten w xO Evortnieuws g Zaterdag 18 Mei. Concert Held. Gemengd koor en kinderkoor en onderaf deeling van .Morgenrood"Casino, 8.30 uur. Zondag 19 Mei. Zanguitvoering ,Jl, K. Gemengd Koor", R. K. Volksbond, 8 uur. TRAMCONDUCTEUR OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag omstreeks kwart over drie heeft op het Valkenboschplein te 's-Gra- venhage een doodelyk ongeluk plaats gehad, waarvan de conducteur der H. T. M. Van der M., wonende aan de Zuiderparklaan, het slachtoffer is geworden. De man, die juist in dienst zou treden, fitak de tramrails over op het oogenblik dat een tram rij tuig van lyn 3, bestuurd door den wagenbestuurder J. L. uit de Cartesiuslaan, naderde. Het slachtoffer, dat meende nog voor dit tramrijtuig te kunnen oversteken, heeft zich daarby misrekend. Hij werd ge grepen en kwam onder den wagen terecht, met het gevolg dat hy onmiddellijk is over leden. Een nieuw bevel tot gevangen houding tegen „do Rut". De officier van justitie in Den Bosch heeft een nieuw bevel tot gevangenhouding afge geven tegen den 23-jarigen opperman H. A. V. D. P., uit Oss, meer bekend onder zijn bij naam „de Rut", als te zyn verdacht van medeplichtigheid aan den moord met roof te Oyen. „De Rut" vertoefde sinds tien maan den in de gevangenis voor het uitzitten van een straf wegens medeplichtigheid aan drank diefstal te Schaik gepleegd. DE GEMEENTE AMSTERDAM WEDEROM VOOR STEUN OPGELICHT. Donderdagmorgen is wederom een arbeider gearresteerd, die de gemeente Amsterdam voor ongeveer 2000 aan steun zou hebben opgelicht. De man is Donderdagmorgen in zijn woning door de recherche van het bureau Raampoort gearresteerd en opgesloten in genoemd bureau. Verdachte maakt deel uit van het aantal federatieleden, die onlangs zijn gearresteerd. EEN MARINE-MATROOS SLAAT EEN MEERDERE. Omdat, diens meisje hem had uit gelachen. Het Hoog-Militair Gerechtshof heeft een beroepszaak behandeld van den mil.-matroos 2e kl. W. van den B., die ter zake van opzette lijke ongehoorzaamheid en mishandeling van een meerdere, door den Zeekrjjgsraad is ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis en met ontslag uit den dienst zonder ontzetting van het recht om bjj de militaire macht te dienen. Beklaagde had op 2 Januari j.L te Den Helder een korporaal, di~n hjj niet gegroet had en die hem deswege aanhield, mishandeld door hem een klap op de wang en tegen de borst te geven, terwijl hij bovendien weigerde de houding aan te nemen en zfln naam op te geven. Beklaagde ontkende de mishandeling, hy zou slechts het notitie-boekje van den korpo raal uit diens hand hebben geslagen. Als reden voor Z^n gedrag gaf hy op, dat hy ge- prikkcld was, daar het meisje van den korpo raal hem uitlachte. De president hield hem voor, dat er niets zou gebeurd zyn, indien beklaagde zijn ver zuim zou hebben hersteld door opnieuw te groeten. De advocaat-fiscaal vroeg bevestiging van het vonnis. Mr. D. Bydendyk verzocht het hof clemen tie. De uitspraak volgt later.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5