WRIGLEY Radio-programma NCKt a si Noct 3 1 ®T Oost-Indiê. HELDKRSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 MEI 1935. Vergadering van het Roode Kruis. Prinses Juliana als voorzitster. Het aftreden van minister Marchant. De moeilijkheden in het Scheveningsche visscherijbedrijf. De „terreur" in het Wilhelmina- Gasthuis. Twintig minuten te Iaat. Onze marinemannen te Brussel. WRIGLEYs KAUWGOM Salarisverlaging. LUCHTVAART Het Russische vliegtuig Maxim Gorki verongelukt Acht en veertig dooden Een botsing in de lucht. GEMENGD NIEUWS Binnenland. Moutwijn-en spiritusdieven Auto te water gereden. Moord en zelfmoord te Rotterdam. Zy was geen ijdele parade van een aantal dames, die toch niets beters te doen had den, maar de betooging van vrouwen, die er hun gezin, hun arbeid voor in den steek had den gelaten om deel te nemen. Haar aantal was nog klein. Eenige duizenden. Maar men mag er ten eerste op rekenen, dat het by iedere herhaling zal toenemen en ten tweede kan ook van een kleine, maar overtuigde groep groote invloed uitgaan. Uit den aard der zaak zijn het niet alleen de vrouwen, die aan den stillen omgang deel nemen, welke den vrede gehandhaafd wen- schen te zien, dat zal wel de wensch zijn van iedere rechtgeaarde vrouw.. Maar het is niet onder alle omstandigheden genoeg wenschen te koesteren, men moet ook een wil hebben ervoor te getuigen. En als een zoodanig ge tuigenis is de Stille omgang van belang. De schatting was, dat er ca. driemaal zoo veel vrouwen aan zouden deelnemen als de eerste maal, in 1934. Zeker is, dat er zich meer dan 4000 vrouwen van elders voor hadden aangemeld en dat, op het eerste ge zicht, het aantal Haagsche deelneemsters veel grooter was dan toen. Extra treinen uit verschillende gedeelten van het land, ook bussen hadden de eerstgenoemden naar Den Haag gebracht. Deputaties bieden een motie aan. Onderweg scheiden zich twee deputaties van twintig vrouwen af. De eerste begaf zich naar het ministerie van buitenlandsche zaken, waar zij door prof. mr. dr. Francois als ver tegenwoordiger van den minister, werd ont vangen; de tweede naar het Vredespaleis, waar haar Sir Cecil Hurst, de president van het permanente Hof van Internationale Justi tie. ontving. Beide deputaties overhandigden een adres. Byeenkomst op Hout rust. 'Mevrouw mr. B. BakkerNort, présidente van het Centraal Comité opende de byeen komst na de vredesbetooging op Houtrust en sprak den dank uit van het Centr. Comité, dat. zulk een enorm aantal vrouwen gevolg heeft gegeven aan den oproep om voor de tweede maal te getuigen van de diepe be geerte der vrouwen naar wereldvrede. Spreekster vervolgde dat deze demonstra tie helaas thans meer dan ooit noodig is nu allerwegen ernstige oorlogsgeruchten de internationale sfeer versomberen en opnieuw de menschheid en de beschaving met vernie tiging worden bedreigd.. Luid moet ook onze stem weerklinken, ging spr. voort, tegen het schandaal van de inter nationale particuliere wapenindustrie en wa penhandel. De volgende spreekster was mevr. C. Ra- mondtHirschmann, die sprak over ,,De stand van het ontwapeningsprobleem." Mej. ds. C. A. Elink Schuurman sprak over het onderwerp; „Wie zijn leven verliezen wil zal het behouden". Mej. Tony de Ridder sprak over „De vrouw en de vrede". Na de redevoeringen sloot mevr. Bakker Nort de byeenkomst met een woord van war men dank aan allen die meegewerkt hebben aan het welslagen der betooging. Zaterdag is te Utrecht de algemeene ver gadering van de vereeniging Het Nederland- ache Roode Kruis gehouden. -i\ verband met 7 leiding daarvan door de nieuwe voorzitster. Prinses Juliana, en Haar komst daarvoor naar Utrecht, testond in ver band met deze bijeenkomst te die- stede een groote belangstelling. Van gemeentewege werd gevlagd en uit vele huizen in de binnen stad woei ook de driekleur. Te half elf begon lr de groote eetzaal van het jaarbeursrestaurant de algemeene verga dering. Oponln„ .rede Prinses Juliana. Prinses Juliana heeft als voorzitster de ver gadering geopend met een rede, waaraan wij het volgende ontleenen: „Ik acht het my een voorrecht my in mün nieuwe hoedanigheid als voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis voor de eerste maal te midden van de afgevaardigden der af deelingen te bevinden. Langer dan een kwarteeuw heeft wylen myn Vader zich aan de taak van voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis gewijd en wy allen weten, hoezeer Hem die taak ter harte ging en hoe Hy zich daaraan gaf. Wanneer Ik thans aan U allen een woord van welkom toeroep, éan richt Ik my daarby in de eerste plaats tot den burgemeester van Utrecht, wiens aanwezigheid wy zeer op prijs stellen. De vertegenwoordigers van Nederlandsch- Indië en Curagao begroet Jk in ons midden met des te meer genoegen, omdat my dit de gelegenheid biedt hun de verzekering te ge ven, dat het hoofdbestuur met de grootste belangstelling en met de meeste waardeering de krachtige ontwikkeling gade slaat, die het werk van het Nederlandsche Roode Kruis in Oost en West te zien geeft. Byzonder welkom heet ik ook de vertegen woordigers van den Koninklyken Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp by Ongelukken Het Oranje Kruis, wien ik van deze plaats myn welgemeenden dank van het Nederlandsche Roode Kruis wil uitspreken voor hetgeen van die zijde ook weder in het afgeloopen jaar werd bijgedra; en ter besten diging van de goede verstandhouding tus- schen beide organisaties." I^adat de Prinses de openingsrede had uit gesproken, gaf H.K.H. den voorzittershamer over aan jhr. J, H. Roël, als eerste ondervoor- zittpr, die verder de vergadering leidde. Alvorens de werkzaamheden van de verga dering te openen, wydde deze nog een woord van weemoedig, dankbaar aandenken aan den overjeden voorzitter, Prins Hendrik. Hy wees erop dat de algem ;ene vergadering steeds een.blyden dag was in 's Prinsen leven. Met genoegen zag de Prins de sympathie, welke het Roode Kruis geniet. De aanwezigen vernieven zich voor eenige oog'enblikken van hun zetels om den bemin den'voorzitter te herdenken. Besloten werd een telegram van trouw en aanhankelijkheid aan de Koningin te zenden. >1; -\j {t Jaarverslag. 0't i- :ll Vervolgens was aan de orde het verslag door.i ivtd hoofdbestuur van zyn verrichtingen en den toestand van het I'.ooJe ir-,,i3 over 1934. Bestuursverkiezing. Besloten werd de volgende leden van het dagelijksch bestuur: jhr. J. H. RoëlI als eer- ste-ondervoorzitter, en mr. W. J. baron van Lynden en prof. G. J. W. Coolemans Beynen als leden en het lid van het hoofdbestuur, den heer A. J. ten Hope, voor een herbenoeming aan de Koningin voor te dragen. Ontvangst ten stadliuize. Na afloop der vergadering is Prinses Juliana per auto door Lange Elisabethstraat, Steen weg en Choorstraat naar het stadhuis gereden, waar zy door een voor het stadhuis opgestelde groote menigte luide verwolkomd werd. Een eerewacht van de Studentenweerbaarheid was mede aanwezig en bracht haar de eerbewijzen. In de raadszaal heeft het gemeentebestuur te ongeveer kwart na 12 de deelnemers aan de vergadering ontvangen. zyn afscheid van het departement. Minister Marchant, aan wien, zooals Zater dag gemeld, by Kon. besluit met ingang van Zaterdag ontslag is verleend als minister van het departement van onderwys, kunsten en wetenschappen heeft Zaterdag om 12 uur in zyn werkkamer aan het departement in te genwoordigheid van minister Slotemaker de Bruine en van prof. van Poelje, directeur- generaal van het onderwijs, afscheid geno men van de afdeelingschefs en verdere hoofd ambtenaren van zijn departement. Mr. Marchant hield daarbij een toespraak, waarin hy zeide, da; hy verrukt is over de werkkracht en de toewyding van het ambte narencorps. Die werkkracht heeft hem zeer verheugd en hy is daar uiterst dankbaar voor. Nu hy door den loop der omstandig heden genoopt was tot heengaan, gevoelt Spr.' zich gedwongen dit woord van dank uit te spreken. - Hy zeide te hopen, dat, indien de ambtenaren hun oordeel omtrent zyn persoon en zyn werk hadden gevormd, zij dat oordeel nog wat zouden laten bezinken, alvorens dit definitief vast te stellen. Prof van Poelje dankte vervolgens den af getreden minister namens de ambtenaren. Tenslotte deed prof. Slotmaker de Bruine een beroep op de ambtenaren van onderwijs, kunsten en wetenschappen en bedankte hy in het byzonder minister Marchant voor het geen hy gedaan heeft in het belang van het Nederlandsche volk. Zaterdagmiddag 20 schepen uitgevaren. Zaterdagmiddag zyn 20 schepen van Sche- veningen uit ter haringvisschery gegaan, Visschers, die nu toch niet zouden uitvaren, trachtten nog te verhinderen, dat werkwilligen aan boord gingen, doch nadat de politie het haventerrein had afgezet, kon het vertrek plaats hebben, zonder dat zich incidenten voor deden. Verwacht wordt, dat a.s. Maandag nog 12 schepen zee zullen kiezen. DE AUTOWEG DEN HAAG UTRECHT. Betonwegd~k o: er de gehcele lengte. Naar de N.R.Crt. thans verneemt, zal de in aanleg zijnde snelverbindingsweg Den Haag Gouda-Utrecht op de belde autobanen en over de geheele lengte worden voorzien van een betonverharding. Er komen, zooals men weet, twee gescheiden banen, elk van 6 meter, met een licht-verharde buitenstrook van 1.75 M. aan de buitenzyden. Daarnaast komt aan eene zyde één rywielpad van 3 M., alleen van Den Haag tot Gouda. De middenberm »s intusschen ver een lengte van 4 K.M. reeds van een beplanting met hulst en taxus voorzien. B. en W. verklaren, op grond van hun onderzoek, dat daarvan niets gebleken is. Men zal zich herinneren het stuk van ds. A. G. H. van Hoogenhuyze in „Volk en Vader land" van 27 April 1.1., betreffende de ter reur, welke op een pztiënt, die voor een drie voudige kaakfractuur in het Wilhelmina Gast huis werd verpleegd is uitgeoefend. Het be treft hier het geval van den jeugdigen N.S.B.er die aldus door communisten mishandeld is. Naar aanleiding van vragen van het raads lid Sajet hebben B. en W. hiernaar een onder zoek ingesteld. In het gistermiddag verschenen gemeenteblad deelen zy mede, dat van een „terreur" in het W. G. niets is gebleken, en dat de patiënt het gasthuis vóór de beëindiging van zyn verpleging heeft verlaten, niet als ge volg van onaangename bejegening van de zyde van patiënten en verplegend personeel, doch als gevolg van het feit, dat genoemde patiënt zich niet kon schikken ln de geldende voor schriften, volgens welke propaganda van poli- tieken aard niet mag worden gevoerd. Voor zooveel noodig geven B. en W. de verzekering dat de neutraliteit in de gemeente-zieken huizen strikt wordt gehandhaafd. t o Kost S.D.A.P. haar raadszetel» te Franekeradeel. Voor de gemeenteraadsverkiezingen in de gemeente Franekeradeel had de S.D.A.P., welke party in den raad zitting heeft met drie leden, haar lyst 20 minuten te laat in geleverd. Alleen met medewerking van alle, door de andere partijen gestelde candidaten zal nu een nieuwe verkiezing mogelijk ge maakt kunnen worden. Indien n.1. alle can didaten voor de op Maandag a.s. te houden zitting van het hoofdstembureau zouden ver klaren, onder deze omstandigheden niet meer in hun candidaatstelling te bewilligen, dan moet een nieuwe candidaatstelling worden uitgeschreven. Ten einde dit te bereiken, had de vryz.-dem. klesvereeniging tegen Vry dagavond alle gestelde candidaten en be sturen der andere kiesvereenigingen tot een vergadering opgeroepen. In deze vergadering bleken alle aanwezige partijen bereid, aan deze oplossing mede te werken, uitgezonderd de anti-rev. partij, hetgeen tot gevolg heeft, dat de S.D.A.P. de mimende periode niet in den raad vertegenwoordigd zal zyn. De Brusselsche corr. van het Hbl. schryft aan zyn blad: „Wy, oud-strijders van den wereldoorlog, begroeten in de jonge soldaten van de Neder landsche marine de vertegenwoordigers van een natie, die ons in de bange oorlogsjaren materieel en moreel heeft gesteund, die onze vluchtelingen liefderyk heeft opgenomen en onzen over de grens gedrongen soldaten de jaren der interneering zoo aangenaam moge lijk heeft gemaakt." Aldus sprak Zaterdagmiddag de gryze adju dant des Konings, generaal Six, bij de ont vangst van de Nederlandsche officieren, onderofficieren en matrozen in de Prins Boudewijnkazerne. Op het kazernegebouw wapperde voor deze gelegenheid naast de Belgische ook de Nederlandsche vlag en voor den ingang stond een detachement soldaten opgesteld, dat by aankomst van de Neder landsche bezoekers het geweer presenteerde. Deze ontvangst in de kazerne der kara- biniers was reeds de tweede op dezen regen- achtigen Zaterdag. Te voren immers waren de Nederlandsche marinemannen in het ge bouw van den Belgischen Zeevaartbond ont vangen. bij welke gelegenheid baron Empain, de voorzitter van den Zeevaartbond, den af- deelingsconnnandant. luitenant ter zee le klasse jhr. Van Holthe, de groote zilveren medaille van dezen bond als aandenken aan het bezoek der Nederlandsche duikbooten aan Brussel overhandigde. Vandaar ging het naar de Prins Boudewijnkazerne, waar het Neder landsche marinedetachement, bestaande uit de beide duikbootcommandanten, 8 officieren, 6 onder-oficieren en 10 matrozen, ook thans weer begeleid door onzen gezant, jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer wiens activiteit in deze dagen aan het wonderbaar- lyke grenst alsmede door de andere heeren van de Nederlandsche legatie, werd ontvangen door den commandant der kazerne, den luite nant-kolonel De Kae, door generaal Fick, Tasnier, generaal De Prahé, commandant Motte en een groot aantal andere officieren van de karabiniers en van het zesde linie regiment. Voorts waren er tal van burgerlyke autori teiten aanwezig, waaronder de Brusselsche wethouder Huysmans van den Nest, als ver tegenwoordiger van het Brusselsche gemeente bestuur, generaal Mëiser, burgemeester van Schaerbeek, de heer Mettewië. burgemeester van St. Jans Molenbeek en de heer De Vyider, de havenmeester van Brussel. Nadat de Nederlandsche gasten een eer biedigen groet hadden gebracht aan het monu ment voor de gevallen karabiniers, sprak generaal Six in de officierscantine een harte- lyk woord van welkom. Hy noodigde de aan wezigen uit te drinken op de gezondheid van Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana. De militaire kapel zette het Wilhelmus in. dat salueerend door de Belgische en Nederland sche militairen werd aangehoord, waarop de Belgische officieren een donderend „vive la Hollande" uitbrachten. H. M.'s gezant voerde met een kort en keurig speech je het woord. Hy begon in het Nederlandsch, ging in het Fransch verder en eindigde met een heildronk op het Belgische Koningshuis. De Braban- Qonne weerklonk en nu nam andermaal gene raal Six het woord. By deze gelegenheid sprak hij de woosdeu die aan het hoofd van dit bericht 8Aan. De generaal herinnerde aan wat Nederland ge durende den oorlog voor België had gedaan en sprak zyn groote bewondering uit over de geweldige prestatie van het buurland be noorden den Moerdyk op koloniaal, water bouwkundig, zee- en luchtvaartgebied. Hij be sloot zyn rede met een hellwensch voor de Nederlandsche marine, het Nederlandsche veldleger en de Nederlansche militaire lucht vaart. Luitenant ter zee jhr. Van Holthe sloot de j VERFRISCHT DE MOND NA HET ROOKEN rij de sprekers. Hij dankte voor de buitenge woon hartelijke en gulle ontvangst die de Nederlandsche marine in de Belgische hoofd stad te beurt valt, herinnerde aan de banden van vriendschap en stamverwantschap tus- schen de beide kleine volken en verklaarde, dat het geheele Nederlandsche volk zich er over verheugt, dat de Belgische prinsjes in ons land hun kennis van het Nederlandsch zullen komen verrijken. Luitenant Van Holthe dronk ten slotte op België en zyn glorierijk leger. Des namiddags werden de Nederlandsche gasten officieel op het Brusselsche stadhuis ontvangen, Algemeene verluglng voor nieuwe ambtenaren. 1 Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, treedt met 1 Juli a.s. een nieuwe verlaging voor landsdienaren in, met dien verstande, dat na dien datum in dienst tredende ambtenaren 20 procent minder bezoldiging zullen krijgen dan volgens de bestaande regeling. Het Russische vliegtuig Maxim Gorki, het grootste ter wereld, is Zondag in de buurt van Moskou omlaag gestort, nadat j het met een ander vliegtuig in de lucht in botsing was geweest. De eerste berichten gewagen van 48 dooden. Een relaas van het ongeluk. Het D. N. B. verneemt uit Moskou, dat (je Maxim Gorki in de buurt van Moskou was gestart met een ander vliegtuig op sleep touw. Kort na den start begon de bestuurder van het gesleepte vliegtuig. Laschin, acroba tische toeren te verrichten met zijn vliegtuig, Woensdag 22 Mei 1935. Hilversum, 301 M. VARA-Uitzending. 10.00 VPRO. 11.00 en 6.30 RVU. 8.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst en Gr.pl. 9.00 De Zonnekloppers o.l.v. C. Steyn. 9.30 P. J. Kers; Onze Keuken. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Voor arb. i. d. Continubedr.: Gram.pl., Nap de Kiyn (viool) en R. Schoute (piano). 11.00 RVU. Causerie O. v. Tussenbroek. 11.30 De Flierefluiters o.i.v. E. Walis. 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. I.001.45 E. Walis en zijn orkest. 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-Qrkest o.l.v. K. Mengelberg. 6.30 RVU. S. v. Dantzig: De crisis, het goud en de wisselkoersen. 7.00 Sportuitzending. 7.15 Voor het platteland. 7.30 A. Wlns: Voor het voetlicht. 8.00 Herh. S.O.S.-berichten. Vaz Dias. VARA- Varia. 8.15 „Op en rond de Groninger Kermis", ge varieerde reportage (Dansmuziek, tooneel, revue, operette, enz.). II.5512.00 Gramofoonmuziek. Hulzen, 875 M. N CRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. G. Aalders, 11.0012.00 Harmoniumspel S. Duif. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk, 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor postzegelverzamelaars. 3.003.45 Orgelspel R. Parker. 4.00 Vioolrecital M. Stoker. A. d. vleugel:- Mej. B. Lopes de Leaö Laguna. 5.00 Kinderuur. 6.00 Technische causerie. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Landbouwhalfuur. 8.00 Vaz Dias. 805 Bach-Herdenking in de Groote Kerk te Arnhem, door de Chr. Orat. Vereen, o.l.v. A. Wagenaar, m.m.v. A. v. Wickevorsel Crommelin (sopraan), J. v. d, Meent—' Walter (alt) en Adr. Engels (orgel). 9.30 Armenius: Laand cn volk ut de Betuwe 10.00 Vaz Dias. 10.0511.30 Gramofoonmuziek. Donderdag 23 Mei 1935. Hilversum. 301 M. AVRÓ-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten, 10.00 Morgenwyding. 10-15 Gewyde muziek. 10.30 Cello-recital M. Meder, m.m.v. E. Veen (piano). 11.00 Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Ensemble Dismonde en gram.pl, 1.00 Kovacs Lajos en zyn orkest. 1.40 Zang door Vera Koryn, m.m.v. E. Veen (piano). 2^00 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. Ré Koster (sopraan) en Sam Swaap (viool), 3,00—3.45 Naaicursus. 4;00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4,30 Gramofoonplaten. 4;45 Radiotooneel voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos en zyn orkest, en gr.pl, 6.30 Sportpraatje Han Hollander. 7.00 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. 7.30 „Van reizen gesproken", tekst en leiding: :H. Felderhof. 800 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. M.m.v. M. von Basilides (alt). 8.50 Disconieuws. 9,15 Guitaar-recital Luise Walker. 9J30 Beethovenconcert door het Concertge bouworkest o.l.v. Prof. Dr. W. Mengelberg. 10.20 Gramofoonplaten. 10.30 AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. ,11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Carol Alberts en zyn ensemble, lult „Pschorr" te Rotterdam. Huizen, 1875 M. 8 00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. '11.3012.00 Gods. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gram.pl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Zang door N. Hugucs (alt). 4.00 Bybellezing Ds. J. G. L. Brouwer, m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Gram.pl. 7.15 Reportage. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Zangclub „Con Amore" en het H.E.M.O.- orkest O.I.V. J. D. v. Ramshorst. 9.00 Ouderuurtje. 9.30 Orgelconcert E. A. Vos (om 9.55: Vaz Dias.) 10.30- 11.30 Gramofoonmuziek, ondanks het verbod van de luchtvaartautori teiten. Daarbij is hy met zyn vliegtuig tegen de Maxim Gorki gebotst. Beidé vliegtuigen stortten omlaag. Van de bemanning van de Maxim Gorki, bestaande uit elf man onder wie de com mandant, werd ieder gédood. Aan boord was voorts een aantal leden van het centrale aërodynamische instituut, van wie verscheidenen door hun familieleden wa ren vergezeld. Allen, 37 personen werden by de ramp gedood. Ook de bestuurder van het vliegtuig, dat de botsing veroorzaakte, is om het leven ge komen. De botsing, meldt men nader, werd veroor zaakt doordat het sleepvliegtuig bij een loo ping met den vleugel van de Maxim Gorki in aanraking is gekomen. Een gedeelte van den vleugel knapte af. De bestuurders van de Maxim Gorki heb ben nog getracht een landing uit voeren, maar het vliegtuig, dat herhaalde malen ovei den kop sloeg, is daarbij gebroken en in brand geraakt. Verscheidene explosies aan boord van het vliegtuig vernielden het totaal. In een dicht by het vliegveld gelegen dorp zyn de brokstukken van beide vliegtuigen terecht gekomen. De lijken, die afschuwelijk verminkt waren, lagen verward tusschen stukken van het vliegtuig en de motoren. De chef van de Russische luchtvloot, Tkaschef, heeft een voorloopig onderzoek doen instellen, waarbij men tot de hierboven genoemde conclusies is gekomen. Besloten is dat alle omgekomenen op staatskosten zullen worden begraven. Aan de achterblyvenden zal een staatspensioen wor den verleend. Onder de 37 passagiers, die allen zijn om gekomen, waren acht vrouwen en zes kin deren. ii i Bijzonderheden omtrent liet vliegtuig. De Maxim Gorki, het Russische vliegtuig A.N.T.-20, kon ruim zeventig passagiers be vatten. Het was ontworpen door ir. A. N. Tupolew. Op 25 September 1932 werd in een byeen komst van journalisten het initiatief tot den bouw genomen ter eere van de gedachtenis van den schryver Maxim Gorki. Op 10 Maart 1933 begon het hydro-aerodynamische Insti tuut te Moskou met het ontwerpen. Eind Maart 1934 kwam het toestel gereed en 6 Mei van dat jaar maakte het zyn eerste vlucht. De Maxim Gorki had 68 M. vlucht en 23.5 M. lengte. Het vliegtuig woog volledig be last 41.000 kg. en was uitgerust met 8 mo toren van 870 pk., waarvan 6 vóór ln den vleugel en 2 bovenop den vleugel in tandem. Het totale vermogen was dus byna 7000 pk. De spoorwydte van het onderstel bedroeg 11 M.; de wielen hadden 2 M. doorsnee. HET STOOMSCHIP „DE PRINS DEK NEDERLANDEN" AAN EEN ITAI.IAAN- SCHE SLOOPERSFIKMA VERKOCHT. Door bemiddeling van de makelaars Jacq. Pierot Jr. en Zonen te Rotterdam is het vracht- en passagiersstoomschip „Prins der Nederlanden", 9200 ton bruto en 5511 ton netto, gebouwd in 1914 door de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappy te Amsterdam, van de Stoomv.-Mij. „Nederland" te Amster dam, voor sloop naar Italië verkocht Arrestaties te Schiedam. Zaterdag j.1. hebben twee rijksambtenaren en een rechercheur een inval gedaan ln een pakhuis aan de Boterstraat te Schiedam en vonden daar een hoeveelheid van 18 liter spiritus, welke niet door de vereischte docu menten gedekt was. De huurder van het pakhuis, de 37-Jarige J. v. R., werd aangehouden. In verband met de vele in den afgeloopen winter gepleegde spiritusdiefstallen zijn dien zelfden dag nog aangehouden de 40-jarige A. v. R. te Rotterdam en den 37-jarigen J. v. L. uit Schiedam. Allen zyn opgesloten en hebben reeds een gedeelteiyke bekentenis af gelegd. In den namiddag is nog de 16-jarige J. M. aangehouden, die een hoeveelheid ongedekte moutwyn vervoerde. Deze aanhouding heeft tot gevolg gehad, dat de hand gelegd is op den 33-jarigen J. W. C. C. en den 21-jarigen F. D. uit Schiedam. Zy bekenden allen heling van moutwyn en via deze helers is de re cherche tot den dief gekomen, den 28-jarigen brandersknecht J. F. W. D. Ook deze zyn in bewaring gesteld en hebben bekend. Verschil lende hoeveelheden drank zijn by huiszoeking gevonden en in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. WIELRIJDER DOOR EEN AUTO OVER REDEN EN GEDOOD. Op den Meldersehenweg by Alkmaar. Zondagavond reden twee wielrijders tus schen Alkmaar en Koedyk in de richting Den Helder. Het regende hevig en de weg was glad. Van de tegenovergestelde richting naderde een auto met verblindende lichten. De wielryders werden achterop gereden door een anderen auto die, vermoedelyk door de verblindende lichten van den tegenligger, de wielryders te laat ontdekte en een van hen, den 18-jarigen van Houten te Alkmaar, tegen den grond smakte. De autoryder keerde onmiddellyk naar Alkmaar terug om de poli tie te waarschuwen, die de politie te Bergen, het ongeluk had op het grondgebied van Ber gen plaats, op de hoogte bracht benevens den geneeskundigen dienst. Het duurde byna een uur eer de ziekenauto verscheen. Toen v. H. in het Centraal Ziekenhuis werd onderge bracht, is hij spoedig na aankomst overleden. De automobilist, die den wielryder heeft aan gereden was de heer de Haas uit Alkmaar. Tot dusver geen «|M>or van de in zittenden gevonden. Vry dagnacht werd bij de Hoornsche auto- maatschappij te Hoorn een auto gehuurd, die later, ongeveer half drie van den Zeedyk by de Nek onder de gemeente Schellinkhout in .ld! 21 Mei. Woorden komen, woorden gaan Een woord duikt plotseling op, niemand weet hoe, gaat van mond tot mond en Ver dwynt, niemand weet waarheen. Een woord wordt mode, er wordt mee ge. jongleerd, het klinkt ons toe van het tooneel van de planken, van het witte doek, uit sCiua. gera en uit kranten. En Ineens is de wereld het beu en werpt het op de mestvaalt der af gedragen modeprullen. Ineens is het verdwenen, als had l*t nooit bestaan! Spreekt u by voorbeeld nog van sex-appeal? Dit woord werd omstreeks 1930 uitgevon den. Wie zal zeggen, door wien? Misschien door een regisseur ln Hollywood, die een actricetje dat zonder fut speelde wilde aanvuren tot wat grooter activiteit: „Er moet meer sex appem van u uitgaan, juffrouwtje!" De actrice of misschien was het maar een figurantje dat erby had gestaan zal den volgenden dag by den kapper hebben gezegd: „Meer krulletjes, asjeblieft, een beetje "oquetter meer sex appeal!" En zoo zal het woord ryn voortgerold door de werld. De modehuizen verkochten: sex ap peal. Om van de schoonheidsinstituten maar te zwygen. Meisjes zonder talent danten er haar filmloopbaan aan. Schilders schilderden sex appeal. Tandpastafabrikanten adverteer- den lokkende verschieten van sex appeal. Vermagerings- en verdikkingsspecia'.isten, vitamine goochelaars, parmaceutiache gold- dlggers doorspekten met de nie - we 'euze hun prospectussen. En toen was het uit. Wie praat er nog v-n sex appeal Een ander voorbeeld: Wat is er van 'het woord snob eworden? Men heeft byna moeite zich te herinneren wat mén een paar jaar ge leden ook weer ->nder „snobs" en „snobisme" verstond. Actueel (of zooals Oscar Wilde zou zeggen! weer eens actueel) was ook dit woord om streeks 1930. Een snob vond tooneel alleen gewichtig ter gelegenheid van een première. Bridge was alleen intere ssant, omdat bridge in de „society" werd gespeeld. Op de ysbaan zat de snob met zyn schaatsen aan zyn arm op het terras en dronk koffie; hy ging naar Zwitserland ter „wintersport" en liet zich voor zyn hotel op ski's fotografeoren. Hy deed by alles onverschillig, maar zorgd» overal by te zyn De laatst verschenen boeken zwierven ongelezen op zyn tafel, en op zyn vleugel, dien hy in jaren niet had aangeraakt, lagen open geslagen een paar sympheniën van Beethoven. Wat is er van den snob geworden? Deze tijd is te ernstig om zulke rariteiten als snobs te kunnen veroorloven. Nier en daar zitten nog een paar „wereldvreemde" exemplaren aan den rand van den kokenden levensoceaan, maar iedereen is zóó met zichzelf bezig, dat niemand er hoofd voor heeft, op hen te letten, laat staan hem huldigend aan te gapen, wat toch hun bedoeling is. Vraag een kind, dat den oorlog niet heeft meegemaakt, wat een „hamsteraar" is. Tien tegen één, dat het dit niet weet. Er vallen gjeen voorraden meer te maken En de „dandy", 13 hy den weg van den snob gegaan? Het schynt zoo. De dandy is litera tuur geworden. In onzen tyd van staal en beton is voor zijn schilderachtige verschy- ning geen plaats meer. In de politiek gaat het al net zoo. Het mar xisme vond den naam Van den proletariër uit De proletariër verdween helaas geenszins, maar de naam sleet af, verloor zyn karakter van strydkreet, van aanklacht tegen de maatschappy. Zy die het marxisme bestreden vonden daarna de kaste der „bonzen" uit, die, naar het heette, aan hun stryd voor de ver drukking goed betaalde baantjes te danken hadden. Maar ineens Is ook het woord „bon zen" als van den aardbodem weggevaagd, misschien omdat de uitvinders van het woord ontdekt hebben, dat het bonzisme ook zyn aantrekkelijke zijaen heeft. Woorden komen, woorden gaan het IJ8selmeer is gestort. Een der omwonen den heeft omstreeks dien tyd een plons ge hoord. De auto is Zaterdagmorgen opgehaald, maar Inzittenden werden niet aangetroffen. Zy zyn ook niet in het LJselmeer gevonden. Men vermoedt dat een Hoornsche ingeze tene, zekere Z., den auto heeft gereden. D» politie zet het onderzoek voort. Zaterdagmorgen in de vroegte heeft zich in e?n woning aan de Veemarkt te Rotterdam een zeer tragische gebeurtenis afgespeeld. Omstreeks 5 uur hoorden de bewoners van het benedenhuis van pand 7 aan de Veemarkt Zuidzyde op de eerste verdieping van dat pand een bons. zy hebben daar toen niet veel aan dacht aan geschonken. Later ln den morgen hébben zy toch eens by hun bovenburen gebeld, omdat zy veronderstelden dat er misschien een zieke was. Zy kregen echter geen gehoor. Toen men omstreeks 10 uur Zaterdagmorgen nog steeds niets van de bovenburen had ge hoord heeft men een familielid gewaarschuwd, waania een broer van de bovenburen naar de Veemarkt is gekomen. Toen hy op zyn bellen geen gehoor kreeg heeft hy ~an de achterrfj''0 een ladder tegen het pand geplaatst, waar langs hy naar binnen is geklommen, n voorkamer vond hy toen de bewoner en ™)n vrouw, de 31-jarige J. H. de W. en de 27-ja' >Se S. de W. G. dood op den grond liggen- beiden met afgesneden hals. Terstond werd de politie en een geneeshee gewaarschuwd. Een wapen is niet gevonden, maar men veronderstelt, dat het mes on een van ('e belde lyken ligt, welke men in ve band met het onderzoek onaangeroerd hee gelaten en De echtgenoot was gemeentewerk m 1 leed den laatsten tyd aan zwaarmoedig^'1 verband met een ernstige ziekte welke on neeselyk was. Dit laatste had hy juist een p dagen tevoren gehoord. d4 Vrydagavond heeft het echtpaar de beide kinderen by de groot-ouders ge>>'a blykbaar waa het dus toen reeds van plaI hand aan zich zelf te slaan. In den loop van den morgen een onderzoek i.igesteld. heeft het parW*

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2