Het monument op het Westplein TOEN DEK. XVIII LUISTERDE... Anna Paulowna Julianadorp Wieringen Callantsoog. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 28 MEI 1 Luisterden wij mee. O, zoo IN alle goede winkels Een sieraad voor Den Helder. Het bezo k van H M. de Koningin aan Den Helder. 300 Meter voor den brand zand te werp»,, en uit te graven, dan moest men korten tijj later vluchten wegena den verstikkende» dikken rook. Intusschen was het een pani sche schrik in de vogelwereld, die hier zeer dicht bevolkt is. Tallooze nesten werden ver- nield, talloos waren de eenden, «talingen" .slobben en fazanten, die door het vuur ge_ dood werden. Het was een jammerlik K(s krysch en geschreeuw van het gevogelte, dat niet te vluchten wist voor dezen verschrik- kelijken vernieler. De brandspuit van Zype verleende even eens assistentie, met man en macht werkte men en had tenslotte na 5 uur werken de voldoening, dat men het vuur meester ge. worden was. Nochtans vertrouwde men de zaak niet en derhalve bleven 15 mannen ge durende de rest van den avond en den nacht waken. Het vuur bleek echter afdoende be streden te zyn. Een groot gedeelte van het duinland, dat door de N. V. Zwanewater gepacht is, werd op 'deze wijze vernield. Het landschap was hier zeer dicht begroeid met heide, terwijl geboomte ala lijsterbessen en meidoorns het fraai versierde. Niets daarvan is overgeble ven, een groote uitgestrekte zwarte vlakte, dat is al! Het aantal vogels, dat omkwam, is by be nadeling niet op te geven, evenmin als het aantal eieren en nesten. Doch dank zij het kordate optreden van de leidende instanties, werd dit gedeelte van Noord-Holland tot Den Helder toe voor een grootere ramp bespaard. De oorzaak van den brand is niet bekend; waarschynlyk heeft men weer te doen met nonchelance van wandelaars of spelen van jongens. ter. Na afloop was het een van de aanwezi gen, die het nog eens overdeed (een beetje beter dan zijn voorganger) en met fiets en al te water raakte, toen hy zich over het primitieve bruggetje naar den kant begaf. Hij werd duchtig en deugdelijk nat; geluk kig betrof het niet zijn beste pak en was de Zondag nog lang genoeg voor een grondige verschooning. weg Mij., Westlandsche Stoomtram Mij., enz., ■zich op terrein begeven, hetwerlc uitsluitend aan de luxe touring-car ondernemingen be hoort. i Er worden door bedryven als hierboven vermeld steeds zulke lage prijs-offertes ge maakt, dat het zelfs voor den leek duidelijk is, dat hier ver onder de normaal geldende pryzen (en dus met verlies) wordt gewerkt. Ook de reisbutpaux, gevestigd in de groote plaatsen van ons land, en welke spoorkaartjes verkoopen, worden sedert enkele jaren dooi de Ned. Spoorwegen gedwongen voor hun excursies met touring-cars uitsluitend A.T.O, wagens te gebruiken. Dit excursie-werk werd voordien op uitnemende wyze en zeer con- curreerend door de plaatselijke touring-car ondernemers verzorgd en is hun nu ontnomen ondanks het feit. dat de A.T.O. wagens groote trajecten leeg moeten afleggen om op de plaats van vertrek te komen en zooals dikwijls werd geconstateerd nog niet voor een derde gedeelte waren bezet, dus een voor de A.T.O. zuiver verlies opleverende exploitatie. Indien men dan in aanmerking neemt, dat genoemde bedrijven op verschillende wijze worden gesubsidieerd door het Rjjk of Ge meente, zouden wij er de aandacht op willen vestigen, dat deze wyze van exploitatie, die wijeen „wilde" exploitatie zouden kunnen noemen en die de gemeenschap veel geld kost, een zeer oneerlijke concurrentie is tegenover de touring-car ondernemers, die niet gesteund worden, integendeel. Hadden dergelijke ondernemingen zich uit sluitend bepaald tot het exploiteeren van „vaste" diensten, dan was het nooit noodig geweest, dat reëele touringcar-ondernemingen zich in broodnood op z.g. wilde diensten wer pen en dit krampachtig trachten vast te houden, teneinde een poging te doen zich voor het hun ontnomen touring-car werk eenign- zins schadeloos te stellen. Wy roepen allen, die invloed kunnen uit oefenen, hiermede op. ons te steunen in dit protest, om te voorkomen, dat onze touring car bedrijven, die aan zoovele tienduizenden een bestaan geven en die via diverse belas tingen zulke groote sommen jaarlyks in de schatkist storten, geheel te gronde gaan. Het Comité door gedupeerden benoemd: G. A. VAN ZETTEN, Rotterdam. B. J. BRILMAN, Enschedé. H. VAN KONINGSBRUGGEN, Den Helder. P. DE GRAAF, Rotterdam. W. VELTMAN, Leeuwarden. Namens het Comité. G. A. VAN ZETTEN van drie kan verwaarloosd worden, zonder dat de anderen daarvan de gevolgen onder vinden. Een jcétting 18 200 aterlc als zÜn zwakste schakel is. Vooral de preventieve werking van het bovenwatermateriaal moet niet gering geschat worden. Deze twee oorzaken, pers en commissies, hebben iets onbevredigends voor de marine. Er zijn by de marine zelf menschen, die in deze de juiste voorlichting kunnen geven. De marine heeft nu meer dan ooit noodig innerlyke rust en de sympathie van de natie, opdat op hechte, onverwoestbare fundamen ten kan worden gebouwd. Geef ons die rust. Schenk ons, dat vertrouwen. Wij zullen, ook al is het met bescheiden middelen, trachten te maken wat er van te maken is. SPELDJESDAG VOOR DE DRANK BESTRIJDING. Wederom komen de drankbestrijders een offertje van de ingezetenen vragen voor de instandhouding van den arbeid, die door het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Hel der" in het algemeen en door de bij haar aangesloten organisaties afzonderlijk verricht wordt. Aangezien de gemeente-subsidie aan het Comité gedaald is tot slechts 100.—, doet het een ernstig beroep op de ingezete nen, het werk dubbel te willen gedenken, opdat de drankbestrijding op dezelfde wijze kan worden blijven uitgevoerd. De gelegen heid, die het publiek hiervoor krijgt, bestaat in het houden van een speldjesdag op Don derdag a.s. (Hemelvaartsdag). Ieder, die zich voor bovengenoemd doel beschikbaar wil stel len en op wier activiteit het Comité by deze een bijzonder beroep doet, wordt uitgenoodigd zich te komen aanmelden Woensdagavond a.s. van 89 uur op de bovenzaal van het Alge meen Tehuis voor Militairen, Spoorstraat. Het Comité vestigt er de aandacht op, dat de opbrengst geheel ten bate komt aan de plaat selijke propaganda en dat de helft hiervan verdeeld wordt over de aangesloten organisa ties, welke bestaan uit roomsch-katholieke, prot.-chr. en neutrale organisaties. PHOHI-UITZENDING VOOR DE K XVUI. Dank voor de goede ontvangst. De commandant van de K XVIII heeft het volgende telegram gezonden aan de Phohi, naar aanleiding van de uitzending van Zater dag j.1.: Hartelijk dank voor de geslaagde uitzending. AUen zeer geroerd. Onvergetelijk oogenblik. De officieren telegrafeerden als volgt: Alles prachtig ontvangen. Hartelijk dank. Compli ment omroepregie. FRISSCHE MORGEN Zondagmorgen pl.m. 914 uur geraakte na bij den Bolweg een ijsco-venter, die op weg was naar het Held. Boys-terrein, en de bocht tekort nam, te water. Hy werd met behulp van hulpvaardige wandelaars op het droge geholpen; zyn ijsvoorraad kwam er vrij goed af, hij zelf stond tot aan de knieën in het wa- Voornoemde vergadering van 12 Mei stond dus in het teeken van opnieuw opmaken van een candidatenlyst voor de a.s. te houden Gemeenteraadsverkiezing, waarop de namen van de drie tegenwoordige functionarissen dus niet meer zouden voorkomen. Hoewel verschillende leden van de afdee- ling, en ook, zooals mag worden veronder steld. vele inwoners niet waren ingenomen met het genomen raadsbesluit, waaraan de S.D.-fractie haar steun verleende, stond men niettemin door het en bloc aftreden der Raadsfractie voor het moeilyke probleem om aanstonds eventueel 2 of 3 geheel nieuwelin gen naar den Gemeenteraad te moeten af vaardigen. Daarby zou dan echter nog ko men, de nog wel het meeste gewicht in de schaal leggende omstandigheid: hoe den vacant-komenden wethouderszetel dan te be zetten Een vooi-stel, waarby aan de tegenwoor dige raadsleden werd verzocht, in de toe komst by in de Gemeenteraadsvergaderingen te nemen belangryke besluiten of beslissin gen. in tegenstelling met wat tot op heden regel was. eerst overleg te plegen niet het bestuur, en, zoo noodig met de leden van de afdeeling. werd aangenomen met byna alge- meene stemmen. Hoewel de zittende leden van de fractie zelfs hiema nog niet erg gecharmeerd ble ken over den gang van zaken werd door hen toch ook wel gevoeld de reeds eerder ge noemde bezwaren. Mede daardoor en, gezien den uitslag van het in stemming gebrachte voorstel, waarby gevoegd de nog al krach tige overreding van de zyde der aanwezige leden, kwamen onze raadsleden tenslotte op hun besluit terug, echter met dien verstande, dat, om eraan te ontkomen dat onze ver tegenwoordiging in den Raad uitsluitend uit nieuwelingen zal bestaan, zij voorloopig nog zitting zouden nemen. In nader overleg nog op te stellen volgorde zullen zy dan echter achtereenvolgens hun zetel beschikbaar stel len voor opvolgende candidaten, waarbij vol doende tyd in acht zal worden genomen voor eiken nieuweling om zich eerst behoorlijk in te werken. Aan aller bezwaar werd dus door dit compromis tegemoet gekomen.' Zooals u allen reeds in de couranten hebt kunnen lezen, aldus de Voorzitter verder, bleef de volgorde der namen op de reed» vastgestelde candidatenlijst hierdoor dus on gewijzigd en luidt thans: 1. S. Kooger. 2 Jn. Wey Pz., 3. L. van Wachendorp v. Rijn. 4. P. de Haan, 5. A. Fruit, 6 T. Blokland. 7. K. ten Boekei Gz., 8 Jb. Mooy, 9. Jb. Bakker Hz., en 10 G. Baken Sz. Voor den heer Kruit, welke geen landarbei der meer ia. werd dus in de plaats gesteld de heer van Rijn, welke thans hierdoor even tueel als vertegenwoordiger der Landarbei ders op zal treden. Tenslotte deelt spr. namens zyn fractie nog mede, dat het gesteunde besluit tot onderzoek naar mogelyke samenvoeging onzer gemeente bij Zype uitsluitend een voorloopig onderzoek betreft en verdere steun hiervoor slechts zal worden gegeven na diepgaand onderzoek, waarbij zoowel de financieele als de moreele zyde van deze quaestie nauwkeu rig zal worden overwogen. Na de rede werden eenige vragen gesteld van ondergeschikten aard en door den spr. beantwoord, waarna sluiting volgde. VERGADERING SCHOOLFEEST - V ERKEN IG1NG. De eenige mededeeling, die de heer Van Balen Blanken na z'n openingswoord aan de aigemeene vergadering van de Schoolfeest- vereeniging had te doen. was: Het bestuur van de R.K. School te Breezand heeft bericht, dat men weer wil deelnemen aan het aige meene schoolfeest. Nadat de secretaris was herkozen en in de bestuursvacature, ontstaan door vertrek, van den heer Verver, was voorzien door benoe ming van den heer Prins, werd op voorstel van het bestuur besloten, het lidmaatschap van de Ned. Jeugdherberg-Centrale weer niet een jaar te verlengen. De vergadering ging eveneens accoord met het bestuurvoorstel, het feest Woensdag 26 Juni op dezelfde wyze te vieren als vorige Jaren. Voor het geval de inkomsten tegen vallen. kreeg de op 7 Juni te houden com missievergadering het recht, een minder kos tend plan te ontwerpen. By de rondvraag vroeg de heer Leyen, of er ook iets aan te doen was, dat de kinderen van de R.K. school te Breezand. die het vorig jaar hun Amsterdamsche reis misten, nu meegingen. Verscheidene leden voerden over deze kwestie het woord. Er werd op gewezen, dat de kinderen de dupe werden van het be sluit van het Schoolbestuur, op de financieele bezwaren en het praktische bezwaar, dit dé' leerlingen al een jaar van school zQn. waar-' tegen het reglement zich verzet en op het feit. dat het moeten missen van deze reis de consequentie is van het besluit van het schoolbestuur. De geheele vergadering wilde over de praktische bezwaren heenstappen en de gelegenheid geven, de reis mee te maken. Met slechts drie stemmen tegen werd daar aan de voorwaarde verbonden, dat het finan cieel bezwaar zóó opgelost moet worden, dat het schoolbestuur, buiten de gewone lijsten om, een bedrag byeen brengt, waaruit de kosten bestreden kunnen worden. De Voor zitter hoopte, dat deze som byeen zou komen en de kinderen dus mee kunnen gaan. De heer Kloosterman was overtuigd, na mens alle katholieke ouders van Breezand te spreken, wanneer hy zyn verheugenis uitte, dat de kinderen van de katholieke school weer aan het feest deelnemen. Hy dankte allen, die daartoe hun medewerking ver-' leenden, inzonderheid het bestuur, en sprak z'n vertrouwen uit, dat de eensgezindheid nooit meer verbroken zou worden. De heer Van Balen Blanken zeide eveneens verheugd te zyn, dat het feest nu weer door de kinderen van alle openbare- en katholieke scholen gevierd zal worden en sloot de ver gadering met een beroep op aller medewer king om aan de noodige financiën te komen. Nu de dag, waarop het monument op het Westplein zal worden ingewyd, met rassche schreden nadert, een historische dag wordt deze vierde Juni voor onze stad! is het oogenblik gekomen om nog eens rustig en objectief eenige beschouwingen aan dit bouw werk te wijden, dat daar thans verrezen is, en de bedoeling en beteekenis er van uiteen te zetten. Want nog maar te veel wordt de klacht gehoord, dat het ons zooveel zal kosten, dat het zoo'n sta-in-den-weg ia, en dcrgelyke meer. In de eerste plaats dit: de gelden waarmede de bouw van dit monument bekostigd is, zyn speciaal voor dit doei byeengebracht door de bekende postzegelactie; het was uitgesloten, dat ze een andere bestemming konden krygen. Blijft dus over de vraag of Den Helder het monument dan maar liever aan een andere plaats had moeten afstaan Hierop kunnen wy antwoorden, dat er tal van steden waren, die, om dit monument te krygen, om het maar eens familiair uit te drukken, „hemel en aarde" bewogen hebben, en dat het slechts aan de energie en het doorzettingsvermogen van be paalde stadgenooten te danken is, dat ten slotte Den Helder de uitverkoren stad werd. Hierby werd uitgegaan van de redeneering, dat onze plaats, krachtens haar traditie en historie, de eenige is. die ernstig voor zoo'n' monument in aanmerking zou kunnen komen. En hierover zal toch zeker by onze bevolking wei geen verschil van meening bestaan. Op de vraag, die men mogclyk pog zou wij len stellen: of een monument als dit te be schouwen is als een aanwinst voor een plaats, is natuurlyk maar één enkel antwoord. En dat is bevestigend. Immers, standbeelden, gebou wen, en monumenten vormen de schoonheid eener stad en het is juist het noodlot van Den Helder geweest, dat men in vroeger dagen die waarheid als een koe steeds weer vergat. Maar de reden, dat velen wat sceptisch en aarze lend tegenover dit monument staan, is ge legen in de overweging, dat het jaarlyks be paalde onderhoudskosten vraagt van de ge meente, Toch gaat. wie aldus redeneert, van een verkeerde praemisse uit. Zuinigheid is goed en zelfs geboden, maar ook ten aanzien van uitgaven, die niet direct door noodzaak geboden worden, maar welker rentabiliteit langs indirecten weg zal komen, heeft een ge meentebestuur verplichtingen. En speciaal Den Helder, dat nog een achterstand van vele jaren op dit gebied heeft in te halen. Laat ons op dit gebied geen struisvogelpoli tiek voeren, doch laten wij eeriyk erkennen: tot voor weinig jaren geleden was in Den Helder niets, totaal niets, dat ook maar eenigs- zins den vreemdeling kon aantrekken. Natuur lyk, natuurlyk, de dyk was er en de zee, ons mooie strand, en dat vergoedde veel. Maar geen gebouwen of monumenten, geen steden schoonheid, zooals men die in andere plaatsen wei kent, trok den vreemdeling naar hier. Dit alles is in de laatste jaren zeer ten gun ste veranderd en bezig te verdwijnen. Wy be hoeven er niet lang over uit te wyden, de nieu we tyd is aan onze stad niet ongemerkt voor- by gegaan; de afsluitdijk bracht hier nieuw vertier en thans mogen wij met vreugde con- stateeren, dat onze stad is opgenomen in het groote verkeer. Dit feit, wy kunnen het zonder pochery of bluf constateeren, legt ons nieuwe verplichtingen op, verplichtingen, die kunnen worden samengevat in de klassieke Fransche spreuk: Noblesse oblige! (Adeldom legt verplichtingen op). Als Den Helder zich tengevolge van lang zame, gestadigen groei, opwerkt uit de on- aanzieilykheid van een vergeten plaatsje in den noordhoek onzer provincie tot een pro vinciestad van niet te miskennen beteekenis, dan ontstaan daardoor automatisch nieuwe, hoogere plichten. Dan dient het zich te presen teeren in nieuwe kleedy, van wat fijner snit dan de onelegantste, die het tot dusver droeg. Het zou onbillyk zijn als wy aan Den Helder gingen verwijten, dat het deze noodzaak niet onder de oogen heeft gezien; integendeel, het heeft zich weten aan te passen en is nog steeds bezig dat te doen op een wijze, die zware finantieele offers noodzakelijk maakt. Op ons, inwoners, rust de plicht die offers zon der morren te dragen: wy allen immers profi- teeren van deze verjonging, wij allen hebben in ons hart schik over onze verjongde en ver nieuwde stad, waar je nu voor je pleizier in rondwandelt. Welnu, en daar staat dan ons nieuwe monu ment op het Westplein als een nieuwe bydrage tot dezen groei en deze uitbreiding der zich verjongende stad. En mogen wij nu mopperen als ook deze „noblesse" ons nieuwe verplich tingen oplegt?... Laat ons dit bouwwerk eens wat nader bezien. We kennen er van den architect P. Kramer nog een in onze stad: het monumentale gebouw in het plantsoen, voor den toenmaligen Bond van Minder Marineper soneel ontworpen en gebouwd. En in dit monument voor het NeUeilaiulsche redding wezen vinden we hetzelfde stoere, krachtige, karakter terug, dat ook dit vroegere werk van dezen architect kenmerkt. Een monu ment als dit is vóór alles symbool en de archi tect heeft in dit nieuwe werk, dat hy daar op het Wéstplein schiep, willen syinboliseeren de zee en den stryd, dien wij voortdurend moeten voeren tegen haar kracht. Ook de beeldhou wer, die er aan medewerkte, heeft dat be grepen: Star, met verbeten mond, met ge spannen blik, staat de roerganger op zyn post: niets ter wereld zal hem beletten zyn plicht te blyven doen tot het uiterste, zich te weer te stellen tegen de kracht der golven. Vriend van de zee. aan haar oever geboren, groot gewor den op haar golven, kan hy zonder haar niet leven. De zee is een deel van zijn bestaan, hy kent al haar nukken, al haar plagen, al haar geheimzinnige krachten. Maar daarmede is hy tegelyk haar meest onverbiddelyke tegenstan der: en al moge het waar zyn, dat, per saldo, als het op leven en dood ging, de zee altyd de sterkste is, de roerganger die daar staat zal stryden tot het bittere einde, hy zal de hem toevertrouwde reddingboot in de veilige haven loodsen óf met haar tenonder gaan... Zie. daar staat ons monument, en het is louter forsche, verbeten wilskracht, wat er uit deze steenen tot ons spreekt. Ach, veel, te veel misschien, heeft de architect moeten offeren aan den moloch van het materialisme: veel moest van het oorspronkeiyke ontwerp verval len omdat de beschikbare gelden niet toelieten dit ontwerp te maken geheel in den geest als de architect het bedoelde. Misschien is dit wel de oorzaak, dat wij nog wel een beetje vreemd tegen dit bouwwerk aankijken; dat wy met name de kroon, waarmee het is voorzien, kri tisch bezien. Maar die kroon behoort symbo lisch by het geheel. En, nu het carillon is aan gebracht en alle belemmeringen weggenomen zyn, voldoet zy beter en vormt meer een ge heel met het monument. De veronderstelling is gewettigd, dat de architect zich de afwerking van het monument aanvankelyk anders had gedacht Laat ons, overigens, eens rustig af wachten, en laten wy straks eens trachten het geheel te overzien. Het is nu nog niet de tyd daarvoor: ons carillon konden wy niet dan in eenige dunne afzonderlyke tonen hooren toen de firma Van den Berg van Heiligerlee bezig was aan het stellen en stemmen der klokken. Het borst beeld van Prins Hendrik kregen wy nog slechts op een reproductie te aanschouwen, het beeld houwwerk is nog verborgen. Met deze beide monumenten krygt Den Helder een bezit, dat menige stad haar be- nydt, en waarvoor, we zeiden het boven reeds, men groote offers had over gehad. Zouden wy dan onzen moreclen plicht niet erkennen en niet met trots en piëteit dit gedenkteeken voor onze oude redders met eenige opoffering onderhouden?Dat wil toch geen enkel inwoner van Den Helder. Hoog staat het daar, symbool van stoere kracht en straks zal het fraaie klokkenspel zyn wysjes over onze stad laten galmen. En de Helderschen zullen komen op hun wan deling, en zullen naar het monument opzien, en zullen ze het niet met zooveel woorden zeggen, maar diep in hun hart zal het gloeien van trots en van waardeering, dat juist Den Helder, de stad der redders, waar een Dorus Rijkers een vorstelykke begrafenis kreeg, waar nog, in kleine, onaanzienlijke huisjes, zyn opvolgers wonen, uitverkoren werd als zetel voor dit monument, dat tot in lengte van dagen de daden dezer mannen zal levend houden! En stilletjes zullen ze tot zichzelf zeggen: 't Is toch fijn, dat we dat hier hebben gekregen! BESPREKING SCHOOLFEEST. Maandagavond had bovengenoemde bespre king plaats in de O. L. School te Juliana dorp. Aanwezig waren 13 personen. By ontsten tenis van een Voorzitter opende de heer I. J. Schroevers niet enkele woorden deze byeen- komst. De secretaris, de heer L. Tigchelaar, leest de notulen, welke worden goedgekeurd. D©v rekening van den penningmeester, den heer Schroevers. was nagezien door de hee rent p- Zeeman en R. Hoogschagen. Eerst genoemde deelt mede. dat alles in orde is lie- yonden. De ontvangsten bedroegen 487.—., de,',uitgaven 376.37. Saldo 110.63. Met dank aan allen onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding ,van de notulen wordt ge vraagd waarom vorig jaar geen gebruik is j gemaakt van de particuliere auto's. Er meld- den zich na gedaan verzoek, te weinig aan. Verder wordt medegedeeld .dat het maken van een reisje niet zooveel kosten met zich brengt, dan een feest op het dorp, en boven dien is het beter voor de kinderen. De Voorzitter zegt. dat ook dit Jaar de uit gaven niet te groot mogen zyn. Voorgesteld wordt met de grooten naar Haarlem en om geving te gaan, met de kleintjes naar Schoorl ca Bergen. Amsterdam komt het volgend jaar aan de beurt; ook Texel komt in be- spreking. Diverse voor- en nadeelen worden I opgesomd en tenslotte biykt, dat het door !den Voorzitter medegedeelde het beste voor .uitvoering vatbaar is en dus daartoe wordt besloten. Opgemerkt wordt om by het aan bieden der ïysten toch weer te vragen wie er zich met zyn auto beschikbaar stelt. Dat er 'dan 9 of 10 moeten zyn of veelvoud daarvan, daar anders het kostenniveau daarmede niet gebaat is. De klassen 14 gaan Dinsdag 18 Juni en ■de overigen Dinsdag 25 Juni op stap. Het bestuur zal een en ander nader regelen. Bij de bestuursverkiezing was aftredend en 'niet herkiesbaar L. Tigchelaar. Na drie stem- •raingen werd gekozen N. Hoornsman, die de ibenoeming aanvaard. In de beide vacatures worden benoemd L. Tigchelaar en A. Hoorns man. De Ïysten worden uitgereikt en op milde gaven gehoopt. Daarna volgt sluiting. Wat Kolonel Helfrich vertelde. UITSLAG CONCOURS. DUINBRAND TE CALLANTSOOG SAML.i «OLGING DER GEi.^ENXLN CALLANTSOOG EN ZIJPE. Uitslag concours Westfriesche Bond van Harmonie en Fanfarecorpsen, gehouden op Zondag 26 Mei J.L te Winkel. 3e afd. Fanfare. „Harmonie", Benningbroek 2e prijs, 128 punten. 2e afd. Fanfare. „Kunst na Arbeid", Aarts woud le prijs, 14614 pnt. Ie afd. Fanfare. „Crescendo", Oude Nie- dorp 2e prys, 12714 pnt. le afd. Harmonie. „Kunstzin", Juliana- dorp 2e prys, 136 pnt.; „Concordia", Bree zand 2e prijs, 129 pnt.; „Apollo", Den Oever le prys, 171 pnt. Afd. Uitmuntendheid Harmonie. „De Een dracht' te Koihorn le prys 167 pt. Afd. Uitmuntendheid Fanfare, „Excelsior". Warder le prys, 129 pnt.; „Eensgezindheid', Heiloo le prijs, 168 pnt.; „Kunst na Arbeid". Grootebroek 2e prijs 120',4 pnt.; „Excelsior", N. Niedorp 2e prys, 128(4 pnt. Eereafd. Harmonie. „Winkels Harmonie le prijs, 164 pnt. Eereafd. Fanfare. „Concordia", Hoogkar- spel le prys, 153 pnt.; „Oefening Kweek Ken nis", Oostwoud le prys, 127 pnt.; „Kunst na Arbeid", Zuid-Scharwoude le prys, 160 P" „Apollo", Den Oever, Wieringen, dir. de heer Joh. van Glabbeek van Den Helder, be haalde op dezen dag van alle corpsen be hoogst aantal punten. Bravo Apollo. Gecombineerde vergadering. Op Zaterdagavond 25 dezer werd in Hotel Ue Laan te Callantsoog een aigemeene ge combineerde ledenvergadering gehouden, uit gaande van de afd. S.D.A.P., Bouwvakarbei ders, Landarbeiders en Varaleden. Aanwezig jwaren 47 personen. De Voorzitter der S.D.A.P. ffdeeling hield daarby een rede, waaraan wij et volgende ontleenen; Deze gecombineerde aigemeene vergade ring wordt gehouden naar aanleiding der op |l2 Mei j.1. op een ledenvergadering der afd. yan de S.D.A.P. gehouden besprekingen en genomen besluiten, zoomede als verklaring tot de aanwezige leden der straks genoemde afdeelingen en de s.d.-kiezers in het alge meen. De op 12 Mei gehouden vergadering Werd gehouden ecnerzyds op verzoek, daar men zich tegenover de kiezers niet verant woord gevoelde om, in verband met het op 18 April j.1. genomen Raadsbesluit tot onder hoek voor mogelijke samenvoeging der Ge meente Callantsoog bij Zijpe, zonder nader gehouden besprekingen met de thans in den Gemeenteraad zitting hebbende leden der afdeeling S. D. A. P., weer als lystaanvoer- deï» uit te komen, en anderzijds door het be danken van alle 3 thans zitting hebbende partijgenooten, welk bedanken verband hield met'de, vooral door geestverwanten op onge paste wyze uitgebrachte critiek, naar aan leiding van voornoemd raadsbesluit, welk be sluit door onze fractie werd beschouwd, en dat ook werkelyk schijnt te zyn, een voor loopig onderzoek zonder meec, Het programma van het Koninklijk bezoek op 4 Juni en de onthulling van liet Monument is opgenomen onder Ijia'.ste berleliten. PROTEST TOURINGCAR-ONDERNEMERS. Het Comité van Actie tegen het in beslag nemen van autobussen en touringcars zond onderstaand adres aan den Minister van Waterstaat en de Kamerleden: In verband met het herhaaldelyk in beslag nemen van autobussen en touring-cars of het laten uitstappen van passagiers op dikwerf voor hen zeer ongunstig gelegen plaatsen, in verband met de groote financieele schaden, die de touring-car ondernemers thans lyden door de maatregelen van ambtenaren en jus titie, protesteeren wij hiermede ernstig na mens alle gedupeerden. Overal wordt steeds weer opnieuw gecon stateerd, dat bedrijven als: A.T.O., Gelder- sche Tram. Maasbuurt Spoorweg, Rotterdam- sche Electrische Tram, Kotterdamsche Tram OPENBARE VERKOOP. Zaterdag 25 Mei j.1. des avonds 8 uur, h in 't Hotel „Centraal" van den heer S. K®3" te Hippolytushoef ten verzoeke van de C00^' Coercnleenbaik alh'er door notaris Obieen openbare verkoop plaats van een perceel wP' land, genaamd „De ElfterkrochL". &'0°, 0.37.80 ha en in eigendom behoorende 38 den heer S. Cz. Everts. Kooper werd de ht- D. Jac.z. Mulder voor 513.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6