3 JUNI 1935. GEMENGD NIEUWS Brutale inbraak te Schiedam. Wat voor weer vandaag? Auto te water gereden. Firmant van Amsterdamsche diamantfirrrfa voortvluchtig. Nieuwe onthullingen over over de bende te Oss. Nagekomen Stadsberichten De aankomst en het ver trek van de Koningin. Julianadorp. scherijboot, die hier in werking te zien is. Dan zijn er de Bosch' koelkasten, die in construc tie afwijken van de bestaande typen schijn werpers op statief, enz. De vertegenwoordiger licht u gaarne in. Stand No. 11, N.V. Nederlandsche Linoleum- fabriek Krommenie Modern opggetrokken, biedt deze stand nagenoeg alles, wat er zooal op het gebied van linoleum, linoleum wassen, brandslangen en diverse soorten zeildoek voorhanden is Voornamelijk vestigen wij de ook de aan dacht op de aanwezige malinine-stoffen, waarin deze bekende N.V. specialiteit is. Stand No. 12, N.V. Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, of beter: K.L.M. Onze populaire nationale luchtvaartmaat schappij heeft hier een groot aantal folders en foto-materiaal opgesteld, welke een idee geven, wat de K.L.M. al zoo te bieden heeft. En dat is nogal wat! En wellicht komt U bij dezen stand tot de conclusie, dat U toch ook eens gevlogen moet hebben met deze uiterst comfortabele machi nes, zij het dan ook maar een kwartier. En deze gelegenheid is er, want op De Kooy kunt U instappen en voor een zeer redelijk bedrag een cruise boven Den Helder 'en omgeving maken. En dat is zeer zeker de moeite waard. Stand No. 13: N.V. Scheepswerken Machine fabriek „Welgelegen" (Harlingen). Deze expositie zal voornamelijk de belang stelling trekken van hen, die direct of zijde lings met de visscherij in betrekking staan. Men kan dezen stand het beste qualificeeren met „De economie in de visschreij", daar de firma zich beijvert, de vischvangst in het al gemeen loonender te maken en wel met meer practische toepassing van materiaal. Men ziet er o.a. een combinatie van de Snorrevaad- methode en de Korvisscherij (de z.g. Snörre- vaad-korlier), waarbij het mogelijk is, op de vischplaatsen óf de eene óf de andere methode naar believen toe te passen. Tenslotte ziet men in het klein het Nieuwedieper model van een motorvlet. Stand No. 14, N.V. Lankhorst Touwfabrie- ken, Sneek. Allerlei soorten visscherijbenoodigdheden liggen hier opgesteld: palingfuiken, netten, touwsoorten, korven, enz. enz. Aardig is aan gegeven in miniatuur, op welke wijze men de haring vangt bij den Afsluitdijk. 15. Over het groote diorama, dat door de visscherij hier is ingericht, schreven wij reeds uitvoerig; onze mededeelingen vereischen evenwel eenige aanvulling. Het Dilorama, dat uitgaat van de afdeeling der tentoonstelling voor visscherij en vissche- rij-onderzoek, stelt het zeegat van Texel voor: een gedeelte van de „Oude Helder" met den dijk en de kerk aan het Westplein, het Marsdiep, Texel, met het witte kerkje van Den Hoorn, een stuk van Texelstroom en varende en aan een steiger gemeerde botters; op den voorgrond een stuk dijkglooiïng en strand. Het doek is belangeloos geschilderd door Leon Senf. Op den steiger en het strand bevinden zich alle voorwerpen, die bij de gar- nalenvisscherij dienst doen: een groote kaar, de kookketel, het schepnet, de zeven, lidjes, enz. Het publiek bekijkt dit diorama vanaf een verhoogd platform, waarop tevens de gar nalen- en vischverkoop plaats vindt. De muurvlakte achter dit platform geeft een collectieschilderijen van visschersvaartuigen te zien, gemaakt dopr den assistent var. den Dienst voor de Zeevisscherij, den heer J. de Veen. Debuitenzij van het platform wordt ge flankeerd door een aantal modellen van vis schersvaartuigen: een schokker, blazer, bom, e.a., afgestaan door verschillende particulie ren. Op het platform geeft een stel diapositie ven een beeld van de ontwikkeling van de garnaal van ei tot volwassen dier. Het geheel is ontstaan door samenwerking van de visscherij, het Visscherijonderzoek, Gemeentewerken en verschillende afdeelingen der Marine: de „Van Speyk", Hr. Ms. Wacht schip", de Werf en het torpedo-atelier, terwijl veel medewerking verleend werd door een der ambtenaren van Waterstaat en verschillende particulieren. Stand No. 16, N.V. Technisch Bureau Hol land Bolinder, Rotterdam. Hier ziet men de bekende Bolinder licht gewicht ruw-oliemotoren, zooals zij gebruikt worden bij een zeer groot deel der plaatselijke visschersvloot. Een drietal typen ziet men op gesteld, terwijl voorts tal van onderdeelen U een idee geven, hoe deze machines opgebouwd worden. 17. De stand van de HollandAmerika- lijn N.V. Deze maatschappij komt met ge rechtvaardigden trots met het model van de „Statendam". Gaarna kunt U daar verschil lende prospecti verkrijgen, welke U een in druk geven van verschillende mooie vacantie- reizen en reisjes. De HollandAmerika Lijn staat bekend als een uitstekende gastvrouw, die het haar passagiers zeer naar den zin weet te maken, niet het minst door het mo derne materiaal. 18. Onderzeedienst en duikbedrflf. Ook hierover hebben wjj reeds geschreven. Een van de voornaamste attracties der ten toonstelling zal wel blijken te zijn het demon- streeren met het Drager-duikvest en het red- dingvest, welke demonstraties iederen dag plaats vinden in dezen stand Onderzeedienst en de moeite van het gadeslaan alleszins waard zijn. Het Drager-duikvest is voornamelijk be stemd voor het verrichten van niet te zware werkzaamheden onder water, terwijl het red- dingvest ten doel heeft het verlaten uit een gezonken onderzeeër mogelijk te maken. Een tweetal duikers daalt af in het daartoe aangebrachte bassin en blijft ten uwen ple- ziere eenigen tijd onder den waterspiegel. Het is mogelijk een half uur gebruik te maken van de toestellen, welke zich in de praktijk reeds als zeer deugdelijk hebben bewezen. Wordt bij het Drager-apparaat de zuurstof door middel van een slang toegevoegd, bij het duikvest heeft dit automatisch plaats, en kan het slachtoffer dit naar wensch steeds sup- pleeren. 19. Een ietwat „griezelige", maar buiten gewoon interessante stand, de luchtbescher ming. Natuurlijk hoorden we enkele dames zeggen: „Wat èng...". Ja, dat is het. Er wordt ons hier een indruk gegeven van de bcschermingsmogelijkheden tegen een der meest angstwekkende bedreigingen van den modernen oorlog. Hoewel de stand ten doel heeft aan te toonen, dat een doelmatige luchtbescherming inderdaad veel ellende kan voorkomen, ontkomt men hier niet aan de mineurstemming, dat desondanks de lucht aanvallen iets vreeselijks moeten zijn. Toch wordt hier ook weer aangetoond, dat men zich niet een te somber beeld daarvan moet schilderen, maar dat door verschillende voor zorgsmaatregelen de veiligheid zeer verhoogd kan worden. Zoo kan men hier allerlei nut tige wenken vinden, die niet alleen de moeite van kennisname waard zijn, maar die eigen lijk iedereen verplicht is te weten, indien hij of zij den zin voor burgerschap en naasteDhulp heeft behouden. En daarom is deze stand ook interessant. Doordat er veel werk aan besteed is krijgt men een welhaast volledig inzicht in de verschillende zijden van dit vraagstuk. belangrijke Stand No. 20, Aviolanda N.V., Papendrecht Het zal dezen stand de komende dagen aan belangstelling wel niet ontbreken, daar men, behalve een collectie luchtfoto's, een compleet Avio-vliegtuig opstelde. Het toestel (Neder- landsch fabrikaat!) is speciaal ingericht voor een grondige opleiding van militaire vliegers. Zij kunnen er van de alpha tot de omega der vliegkunst leeren. Men kan er mee nacht- en blindvliegen, er kan onderricht mede gegeven worden voor het vliegen met een watervlieg tuig, enz. Het toestel, dat een volkomen be trouwbaren indruk maakt, ondervindt waar deering bij tal van instanties, zoowel hier als in het buitenland. 21. De Marine-Luchtvaartdienst! Door dat Den Helder zoo in nauwe verbinding staat met dezen dienst zullen vele Helderschen hier langer blijven toeven, dan elders. Het is hier bekend terrein voor de meesten, doch juist daarom zoo aantrekkelijk. Een tweetal zeer mooie groote diorama's geven een indruk van vredelievender mogelijkheden van het vlieg tuig dan oorlogsvlieguig. Hier wordt in beeld gebracht hoe het vliegtuig dienst kan doen om de menschen te redden, inplaats van hm verderf te zaaien. Hier zijn ook te vinden verschillende modellen van in gebruik zijnde machinetypen, vliegtuigmotoren (waarvan één doorgesneden is en laat zien hoe het van binnen toegaat), verschillende hulpmiddelen bij het vliegwezen in gebruik en een moquette van het vliegkamp Moro Krembangan te Soerabaia. Dit stukje marine in Indië, dat bij velen van onze lezers van nabij gekend wordt, mocht zich begrijpelijk in groote belangstel ling verheugen. 22. Het Historisch Scheepvaartkundig Museum te Amsterdam brengt scheepsmodel len uit de achttiende eeuw, een oude globe en oude kaarten, vergulde, mooi gesneden mast top, roerkoppen en een model van een sluis. 23. De firma O. J. Bosker van Hippolytus- hoef exposeert een tweetal Deutz-scheeps- motoren. De goede hoedanigheden van het Deutz-fabrikaat zijn genoeg bekend, zoodat met de vermelding hiervan wel volstaan kan worden. 24. Het Passage- en Assurantiekantoor Velthuys van den Kanaalweg komt met een keurigen stand uitstekend voor den dag. De achtergrond wordt ingenomen door een reliëf kaart van de lijnen der K.N.I.L.M., de Indi sche Luchtvaart Mij. Verder zijn hier te zien een K.N.S.M.-schip, een Madoereesche Prauw, een model van de „Bloemfontein", het schip van de HollandAmerika-Lijn, dat het vorig jaar draadloos vanuit Zuid-Afrika te Amster dam werd te water gelaten en een groot aan tal brochures ovjr schepen en reizen. Inder daad ontkomt men hier niet aan het verlan gen om eens iets van de wijde wereld te gaén zien. Op honderd en één wijze wordt hier het lied „reizen" gezongen en misschien is dat ook wel de reden, dat deze stand zooveel be zoek heeft en dat reeds kort na de opening van de tentoonstelling verschillende K.L.M.- rondvluchten geboekt konden worden. Zij, die hier hun vacantie-zeereis boeken ontvangen een verrassing. Vooral de K.N.S.M. beweegt zich op dat gebied tegenwoordig als de toon aangevende maatschappij. Er is een gedeelte gereserveerd voor de verzekeringmaatschappij Ned, Lloyd, waarvan het kantoor het agent schap heeft. 25. Het secretariaat van de tentoonstel ling. Hier is voor eventueele gevallen een telefoontoestel beschikbaar. De tentoonstelling zelf heeft het nummer 800. 26. American Petroleum Company. Hier zjjn geëxposeerd Standard Petroleumtoestellen van de „Automaat", smeeroliën en de bijpro ducten als Flit, Molac, Prins huishoudolie, enz. Op het plankier vóór den ingang vindt men een grooten demonstratiewagen, die aantoont het nuttig effect voor het gebruik van de benzinesoort „Esso" tegenover gewone ben zine. Van een en ander is de firma M. A. Grunwald Zoon de vertegenwoordigster. 27. N.V. Nationaal-Kasregisters v/h Cord. H. v. Erk te Amsterdam, vertegenwoordigd door N, M. Meilink te Heiloo. Deze kasregis ters zjjn ook overbekend en worden gepro pageerd onder de leuzen: Redt Uw winst en bewaart Uw persnoeel voor de verleiding. 28. De firma Beemsterboer biedt als bij zonderheid aan Monumentlepeltjes. Deze zijn in twee uitvoeringen verkrijgbaar. Van de opbrengst wordt 10 afgedragen aan de Remavi. Aan het einde van den steel vertoonen de lepeltjes een afbeelding van het Redding monument. Hoofdzakelijk worden hier ten toongesteld medailles en plaquettes. Er is een gipsmodel van de ,,Uiver"-plaquette te zien, waarvan de geldmiddelen door de Nederland sche schooljeugd bijeengebracht werd. Een oorspronkelijke maquette van het Redding monument is hier eveneens te bezichtigen. Bijzonder mooi zijn ook de maquettes der Koninklijke Familie, uitgevoerd in brons. 29. De Gerofabrieken, vertegenwoordigd door de firma Van Willigen, komen met haar bekende fabrikaten Zilmeta en Gerozilver. Een keukenuitrusting om van te watertanden, „door en door vlekvrjj" zal menige huisvrouw hier in verrukking brengen. 30. De Van Berkel's Patent N.V. te Rot terdam toont haar bekende automaten, weeg schalen en vleeschsnijmachines. Steeds worden nieuwe verbeteringen nog aangebracht, zoo dat dit fabrikaat wel het best op dit gebied kan leveren. Overigens is het een tegenvaller voor „den kleinen jongen" als hij hoort, dat de firma vleeschsnijmachines maakt, dit tot het laatste piakje het vleesch of de worst schoon op snijdt. Van een rest-puntje is dus geen sprake meer! 31. De Marinewerf heeft een uitgebreiden stand van reddingmiddelen en werktuigen, die in haar werkplaatsen worden vervaardigd. De vakman vooral kan hier te gast gaan aan allerlei technische bijzonderheden, vergelijkin gen, enz., enz. Genoemd moeten worden het prachtige Java-model, een doorsnede van een Lorraine-vliegtuigmotor en de sextanten en kompassen van de firma Plath uit Hamburg. 32. Van het Roode Kruis behoeven wij niet veel te zeggen, doel en beteekenis is genoeg zaam bekend, en men vindt hier nu een zeer interessantè inzending, weergevend het mo dern ziekenvervoer. Met verschillende voor werpen zal worden gedemonstreerd. 33. Het reddingwezen. Hier komen wij weer op bekend terrein. Er wordt een vol ledig beeld gegeven van de organisatie der Reddingmaatschappijen, benevens alle bij het reddingwezen in gebruik zijnde middelen en hulpmiddelen. Het wippertoestel ie aanwezig de vuurpijl-inrichting sleepzak. zoeklicht installatie, zwemvesten in verschillende uit voeringen, foto's, een mooie maquette van Nederland met de booten, welke in de diverse plaatsen gestationneerd zijn. Enkele keurige schilderijen en een model van een zelfrich- tende reddingboot comp!eteeren dezen belang- wekkenden stand. Bij den ingang van de tentoonstelling is een motorreddingboot met tractor opgesteld. De afdeeling Den Helder der Nederlandsche Padvinders heeft ook een bescheiden, maai heel interessanten stand. O.a. zien wij hier een nooddraagbaar, een miniatuurkampje, - een z.g. shelter, fietsbrancard. padvinderslectuur, een Jacobsladder, enz. De Heldersche Padvin ders zijn in vier wijken ingedeeld, waardoor binnen 20 minuten allen op een punt verza meld kunnen zijn, ingeval van eventueele hulpverleening of iets dergelijks. Wij zijn hiermede aan het eind van ons overzicht gekomen. De tentoonstelling is tot 10 Juni geopend en zeker zal niemand willen verzuimen er een kijkje te gaan nemen. Voor bizonderheden verwijzen wij naar het, reeds meermalen aangehaalde, programma. Witkop's lunchroom maakt bekend, dat iedere 200e bezoeker (ster) recht heeft op een gratis rondvlucht per K.L.M. vliegtuig. De eerste Remavi-avond. Bevre digend bezoek. Drukke uurtjes in het restaurant. Helaas kon de in het officieel programma aangekondigde rondgang van het „Helders Fanfarecorps", wegens het overlijden van een zijner leden, niet doorgaan. De groote stroom eerste bezoekers, die door de muziek, als wijlen den rattenvanger van Hameln, naar het tentoonstellingsgebouw gelokt zou zijn, moest het comité thans ontberen. Het was een prachtige avond. Een waardig besluit van dezen belangrijken Zaterdag, be langrijk voor onze stad, die immers een hoogtij-dag beleefd had. Het platvorm, waar dien middag de minister van Defensie zoo mooi gesproken had, lag daar als een ideaal plekje aan de Buitenhaven, waarin het water, donker tot violet-blauw, kalm, slechts lichtelijk door den adem van den wind beroerd, zijns weegs ging. Nog zagen we de officieren en notabelen met hunne dames gezeten in de gemakkelijke rieten stoelen onder de kleurige fleurige parasols zitten. Doch in werkelijkheid waren 't thans de dames en heeren en enkele jonge paartjes, die verpoosden in den frisschen avondlucht, na de rondwandeling door het gebouw. Het was er zoo heerlijk, daar op het terras en het Stedelijk, onder leiding van den heer Joh. F. Pala, vertolkte zulke heer-, lijke muziek Langzamerhand viel het duister des avonds en werd het wat killer, zoodat een verblijf in het gebouw aanlokkelijker werd dan daar buiten. Intusschen was het bezoek van dezen eersten avond zeer bevredigend geweesttot tien uur werden de meeste plaatskaarten ver kocht, daarna ging 't in veel matiger tempo,: terwijl de aftocht reeds begonnen was. Met de grootste interesse bekeek men de vele interessante inzendingende ontelbare lichtjes aan de verbindingsbalken wierpen een gloed van warm, intiem licht terneder, zoodat alles eens zoo mooi leek als overdag. Evenals des middags hadden de duikdemon- straties weer veel bekijks, met veel ambitie demonstreerden de beide mannen in- en onder het koude, doch ziltachtige nat, Door ver sterkers, op verschillende plaatsen aange bracht, werden lustige, populaire wijsjes In de expositie-ruimte gestooten, die, als altijd, gewillige ooren vonden. j Wij keken eens even in het restaurant en, hadden we er willen zitten, het zou niet dan na groote moeite gelukt zijn, gelooven we, want het was er erg druk. Tusschen al die menschen zagen we burgemeester Driessen heel genoegelijk met den heer De Ridder, 2e secretaris van het comité, zitten causeeren, terwijl wij nog enkele andere leden van het comité opmerkten. De vleugel-dame van Wal- ther Adams zong intusschen, dat „es so schön war", hetgeen wij grif geloofden. De dancing had het om 10 uur nog niet zoo druk, doch dat kan naderhand nog wel gekomen zijn. Summa summarum, kan deze eerste ten- toonsteilingsdag als zeer goed geslaagd hee- ten; vooral ook het weer heeft zich schitte rend gehouden. Toen wij huiswaarts togen stonden de ster ren twinkelend aan den hemel, als een ge weldige toorts stak de Remavi-zuil omhoog, als rekte hij zich den sterren ten groet, ter wijl een lichtend lint, gevormd door de zuilen langs de Buitenhaven, ons den weg naar het hartje der stad weer HARDDRAVERIJ OP DE BUITENHAVEN. „Betty Worthy" eindigt als eerste. Quitta" de sensatie van den dag: In samenwerking met het Remavi-comité had de harddraverjjvereeniging „Draverslust" besloten de courses ditmaal niet te Huisdui nen, maar op de Buitenhaven, bij 't tentoon stellingsgebouw, te houden. Ongeveer 500 bezoekers bleken interesse te hebben in deze ongetwijfeld aantrekkelijke sport en stonden geschaard achter de touwen van de baan, welke zich uitstrekte van de koopvaardijsluizen tot de ingang van de ten toonstelling. De baan van circa 1500 meter was dik met zand bestrooid. Alleen de weers gesteldheid was aanvankelijk (en ook later) niet bijster rooskleurig. Nu en dan viel er wat regen, niet al te veel, gelukkig, en men mag Pluvius dankbaar zijn, dat hij zijn slui zen dien middag niet geheel geopend heeft. De jury bestond uit de volgende heeren Stammes (Anna Paulowna), G. Visser (St. Maartensbrug), Bakker (Wieringen) Koorn (Anna Paulowna) en Terra (Huisduinen). Starter was de heer J. de Wit van Anna Paulowna. Ingeschreven voor deze harddraverij waren de volgende paarden, met respectievelijk èn eigenaar en berijder: 1. „Jade" L, Combree, Amstelveen, L. Com- bree. 2. „Rolls Royd" H. de Vries, id. 3. „Gretchen H." N. J. Zilver, A. Nottelman, 4. „Magowan Jr." H. Hofland, Beverwijk. 5. „Our Dream" B. Bolwijn, id. 6. „Marie P." P. v. Leeuwen, Bakkum, J. v. Leeuwen Sr. 7. „Uilenspiegel" J. v. Leeuwen Jr., Benne- broek, id. 8. „Nordeck" B. Kats, id. 9. „Frances May" H. de Vries, B. Bolwijn. 10. „Gloria Bond" D. Bakker, Amsterdam, J. v. Leeuwen Sr. 11. „Quita" H. Hofland, Beverw., W. Cnoszen. 12. „Lady Bond" A. C. v. d. Veen, Haarlem, J. v. Leeuwen Jr. 13. „Betty Worthy" S. v. d. Oord, id. 14. „Anna Bradford's G." B. Kats, id. 15. „Pinkterton" Mevr. Jacobs, K. Bakker. Na het eerste uitkomen bleven de volgende loopers overRolls Royd, Gretchen H., Marie P., Nordeck, Frances May, Lady Bond, Betty Worthy en Pinkerton. Men was toen reeds in de gelegenheid ge weest de onderlinge kwaliteiten te vergelijken en daarbij bleek dat naar alle waarschijnlijk heid Lady Bond, Nordeck en Betty Worthy favorieten voor een prijs zouden zijn. De sensaties van den dag waren de hier reeds genoemde Betty Worthy welke prachtig reed) en Quitta, zij 't dan op een zeer onaan gename wjjze. In de tweede ronde kwam zij te struikelen over een hoop zand terzijde van de baan, wierp haar berijder W. Cnoszen af en sloeg op hol. Het was een angstig gezicht hoe 't paard en 't wagentje daar voortstoven en 't publiek week geschrokken achteruit. Aan 't einde der baan had men een doek gespannen en hierop vloog Quitta af. Door een noodlottige omstan digheid blies een windvlaag dit juist bij aan komst van 't paard op, dat er in volle vaart onder door vloog. Op de baan hield men z'n hart vast en dacht niet anders, dan dat hier een ernstig ODgeluk zou volgen. Evenwel, door toeschouwers op de brug bij de tentoonstel ling waren bereids waarschuwingen geroepen naar de achter 't doek opgestelden en zoo doende had men zich bijtijds in veiligheid kun nen stellen. Quitta echter vloog onder den auto van de gemeentereiniging en kwam er wonder boven wonder met enkele schaafwonden af. Zij liep echter niet meer mee. Van 't achttal, dat na de pauze uitkwam, wonnen de volgenden: Nordeck (vanPinkerton) Lady Bond (van Marie P.Betty Worthy (van Gretchen H.) en Rolls Royd (van Frances May). Favoriet waren Lady Bond en Betty Worthy en menig klandestien gokje werd dien middag gemaakt. In de finale reuen tenslotte Nordeck en Rolls Royd om den 3en en 4en prijs, Lady Bond en Betty Worthy om den len en 2en. Na magnifiek loopen van vooral Betty Worthy plaatsten de paarden zich als le, Betty Worthy (f 200. 2e. Lady Bond (f 100. 3e. Rolls Royd (50. 4e. Nordeck (f 25. En hierna toog men naar de dancing, alwaar burgemeester Driessen den winnaars de prijzen zou uitrijken. Ook de vice-voorzitter van 't tentoonstellings-comité, de heer Ferwerda was aanwezig. Burgemeester Driessen memoreerde de samen werking der vereeniging met 't tentoonstel- lingscomité en zeide deze op hoogen prijs te stellen. Hjj dankte allen die medegewerkt had den aan de werkzaamheden om de courses te doen slagen en reikte daarna de prijzen uit. Na eenige hartelijke woorden gericht te heb ben tot den oudsten piqueur van Nederland, den populairen heer J. van Leeuwen Sr. („Jantje"!) riep hij den deelnemers een tot weerziens toe. Hierna voerden nog 't woord de heeren Slikker en de Jong, welke laatste mededeelde dat de heer van Leeuwen Sr. een medaille in brons toegekend zou worden. Waarna men nog een uurtje bleef nakouten over de prestaties en sensaties van den dag. DE ZONDAGAVOND. Groote drukte! Gisteravond waren we weer present om eens poolshoogte te nemen; kolossaal wat een verschil met Zaterdagavond. Reeds buiten was het te merken: de heer van Willigen, penningmeester van het Comité liep met de 2 laatste boeken met kaartles naar de kassa, want men was daar plotseling door den ge- heelen voorraad heen. Of er ook bezoekers waren! Binnen was het een bijenkorf, zelfs het gegons ontbrak niet, want de cacafonie van menschelijke en mechanische geluiden leek daar sprekend op. Door de ruime wandel gangen wandelde men langs de verschillen de stands en naar de mededeelingen van ver scheidene bekenden, dien wij spraken, te oof- deelen, viel het geheel zeer in den smaak. Het bleek, dat enkele duizenden reeds c.en bezoek aan de Remavi" gebracht .hadden; elders in dit nummer geven wij de juiste cijfers van het bezoek. De Oranje Harmonie kapel maakte een rondgang door de stad en trok daarmede velen Buitenhavenwaarts terwijl het concert op het terras dezen avond op uitstekende wijze verzorgd werd door de R.K. Muziekvereeniging „Winnubst", o.l.v. den heer H. B. Schenkels. We hebben nog getracht in het cabaret een plaatsje te bemachtigen, doch het was er ei-vol, zoodat onze poging bleef voor wat het was. Wel hoorden we nog even Els en George du Bree, een beschaafd duo, dat stemming wist te maken. Ook de dancing kwam stoelen te kort; hier had men den toegangsprijs ver laagd tot een kwartje, hetgeen ons verstan dig gezien leek! Kortom de geheele Zondagavond heeft zich gekenmerkt door een overdruk bezoek, een verblijdend teeken! Moge het de komende personen bezocht. ENKELE CIJFERS. Bezoek aan Remavi en K.L.M.- vliiehten. Zaterdag werd de tentoonstelling door 1480 personen, gisteren door 4700. In totaal be zochten reeds 6100 personen de Rernavi, het geen beteekent, dat de verrassing van firma Tielemans (voor eiken 50 bezoeker) 122 maal uitgereikt moet worden, terwijl 12 taarten door het Remavi-restaurant uitgereikt wer den (voor elke 500sten bezoeker). Van de K.L.M.-rondvluchten wordt druk ge profiteerd. Zaterdag werd alleen doof een aantal genoodigden en persvertegenwoordi gers gevlogen, terwijl Zondag 115 personen een rondvlucht maakten. De meeste tochtjes waren die van 4.boven Den Helder; er werden 2 grootere trips gemaakt, n.1. 1 naar Wieringen en 1 naar Friesland. De passagiers stapten zonder uitzondering vol enthousiasme uit het vliegtuig, zij hadden allen genoten! Binnenland. Een inbreker gepakt. Zaterdagavond is ingebroken in de n.v. Schiedamsche werktuigen- en machinefabriek aan de Noordvest, directeur J. W. F. M. Koe- nig, waar getracht is de brandkast te forcee- ren. Een van de daders, de 32-jarige stoker op de groote vaart I. C. van K. uit de Rubroek- straat te Rotterdam is gegrepen. De daders hadden zich aan de voorzijde van het pand door middel van een valschen sleutel toegang verschaft en eenmaal binnen, een boor schuin in de deur en het kozijn geschroefd, zoodat de toegang versperd was. Een van de werklieden der fabriek wien last gegeven was 's avonds een motor uit zijn bedrijf te gaan stellen, vond bij zijn komst de deur gesloten. Na deze opengewrongen en zijn werk verricht te hebben, hoorde hij in de stilte van den avond iemand op het dak loopen. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Waarneming verricht in den morgen van 3 Mei Hoogste barometerstand 765.2 te Jan Mayen. Laagste barometerstand 747.6 te Valencia. V erwachting Zwakke tot matige Z.W.-wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Weinig ver andering in temperatuur. Onmiddellijk telefoneerde hij uit de fabriek de politie, die met een aantal mannen de om geving afzette. Genoemde K. had de vlucht genomen, maar bij het overklimmen van een muurtje, liep hij de politie in de armen. Bij onderzoek bleken in de brandkast reeds de noodige gaten geboord te zijn. De inbrekers waren in het bezit van een uitgelezen hoeveelheid werktuigen. De arrestant is pas 8 maanden op vrije voeten na het uitzitten van zijn laatste straf van een jaar. Hij is opgesloten in het hoofd bureau van politie. Reeds eerder is in dezelfde fabriek op soortgelijke wijze ingebroken; toen was de deur vernageld met een houtschroef. De bestuurder verdronken. Gistermorgen om zes uur zagen eenige ar beiders te Aduard, die het nieuwe kanaal aldaar passeerden, dat een auto boven het water uitstak, waarvan de koplichten nog brandden. Zij waarschuwden burgemeester en politie. Bij onderzoek vond men iemand dood achter het stuur zitten. De wagen was ove rigens leeg. Het l(jk werd spoedig op het droge ge bracht en bleek te zijn, dat van den 28-jarigen heer J. P. R., garagehouder te Groningen. Met diamanten ter waarde van 12.000.—. Bij de politie van het bureau Pieter Aertsz- straat te Amsterdam is aangifte gedaan van vermoedelijke oplichting door een der firmanten van een diamantfirma in Amsterdam van f 12 oco. Dit bedrag vertegenwoordigde de waarde van een partij diamanten, waarmede de firmant enkele dagen geleden naar Antwerpen was vertrokken, om haar te verkoopen. Hij is echter niet uit België teruggekeerd, terwijl bovendien gebleken is, dat ook zijn echtgenoote het land heeft ver laten. Het onderzoek door de politie heeft inmid dels uitgewezen, dat de firmant ook in Frankrijk is geweest. Een arrestatie is tot nu toe niet ge schied. Feitenmateriaal tegen „de Brus". Het onderzoek der Kon. Marechaussee te Oss heeft wederom nieuwe onthullingen be treffende de Ossche misdadigersbende opge leverd. Het is thans gebleken, dat v. d. Heuvel, bijgenaamd de Brus, die in verband met den roofoverval te Mariaheide in voorarrest zit, de bende van vuurwapens heeft voorzien. De Brus stond in relatie met wapensmokkelaars, terwijl hij zich zelf ook aan smokkelarij van revolvert, moet hebben schuldig gemaakt. In zijn woning werden geregeld nachtelijke bij eenkomsten gehouden, waar de plannen der Ossche misdadigersbende werden gesmeed. Geraffineerd te werk gegaan. v. d. H„ die zich ook meermalen aan chan tage heeft schuldig gemaakt, placht zoo ge raffineerd te werk te gaan, dat het voor de politie uiterst moeilijk is geweest hem te pakken te krijgen. Wel werd hij verschillende malen wegens strafbare feiten in arrest ge steld, doch telkens moest hij wegens gebrek aan bewijs in vrijheid worden gesteld. Thans zijn echter zooveel bewijzen tegen hem ver zameld, dat hij den dans niet zal ontspringen. Nog een arrestatie. Voorts is ook aan het licht gekomen, dat behalve de assuradeur K. uit Tilburg, thans verblijf houdende in de marechaussee-kazerne te Uden, ook een verzekeringsinspecteur uit Nijmegen de behulpzame hand aan de bende moet hebben geboden. Zijn arrestatie wordt ook verwacht. MARINIER BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zaterdagavond omstreeks zeven uur is in het Voornsche kanaal een marinier der Kon. Marine, waarschijnlijk door kramp bij het zwemmen verdronken. Na twintig minuten dreggen gelukte het de drenkeling aan wal te krijgen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. JONGEN VERDRONKEN BIJ HOEK VAN HOLLAND. Zich te ver in zee gewaagd. Zondagmiddag heeft zich een drietal jon gens uit Rotterdam, t.w. de 12-jarige T. Bar- riel, de 15-jarige G. v. Leeuwen en de 18- jarige E. v. d. Heuvel, te ver in zee gewaagd. Op hun geroep kwam onmiddellijk hulp toe schieten. De heeren J. v. d. Sluis en C. Spek, eveneens uit Rotterdam mochten er in slagen de twee jongsten van het drietal te redden, V. d. Heuvel, de oudste, verdronk jammerlijk. VEEKOOPMAN VERDRONKEN NABIJ LEEUWARDEN. Zondagmorgen werd in de vaart langs den Groninger Straatweg bij Leeuwarden in de nabij heid van de eerste hooge brug door eenige voorbijgangers een pet drijvende gevonden. On middellijk rees het vermoeden, dat hier een on geluk was gebeurd. Het slachtoffer bleek te zijri zekere D de Jong, veekoopman te Rijperkerk. UIT EEN WATERTOREN GEVALLEN. Vrijdagavond is de 19-jarige M. van der L„ die in den watertoren van de jamfabriek aan den Bredaschënweg was geklommen, van een hoogte van ongeveer 15 meter omlaag gestort De jongen bleef liggen op een plat dak. Behal ve een arm- en beenbreuk had hrj een zware hersenschudding opgeloopen. Per auto is nij naar het St. Ignatiusziekenhuis vervoerd, waar hij vannacht aan de gevolgen is overleden. De Koningin zal hedenavond te 6.43 uit Apeldoorn naar Den Helder vertrekken, aan komst alhier te 10.27: H. M. zal in den trein overnachten. De Koningin zal Dinsdagavond te 6.50 uit Uen Helder weder naar Apeldoorn reizen, aankomst aldaar te 9.54. WIJZIGING IN' DE ItOUTE WAARLANGS DE KONINGIN NAAR DEN TREIN TERUGKEERT. Naar aanleiding van het feit, dat H. M. de Koningin eerst met den trein van 18.50 uur onze stad verlaat, is de route, waarlangs Zij naar den Koninklijken trein terugkeert, als volgt gewijzigd: Remavi Buitenhaven Ankerpark Binnenhaven trein. Hare Majesteit dineert in den trein. Er zij hier nog eens op gewezen, dat ten aanzien van de 's morgens te volgen routes het officieel programma, dat aan de tentoon stelling, in den Boekhandel en aan ons kantoor verkrijgbaar is, uitgebreide inlichtingen ver schaft. Men schaffe het zich dus aan! Naar de rondvluchten op „De Kooy". Blijkens een advertentie in dit nummer kan men Woensdag per autobusbus van de Gebr. Koningsbruggen, vanaf 1 uur naar het vlieg kamp „De Kooy" rijden 0.15 per persoon. Zie de route in de advertentie. DE HELDERSCHE COURANT van morgen zal voor een groot deel gewijd zijn aan de Rondvluchten van de K.L.M.. Wij vragen hiervoor speciale aandacht. ZANGCONCOURS TE ALKMAAR. Helder's R.K. Gemengd !»oor behaalt een eersten prijs in den Concertwed strijd en een vierden prijs in den Eere wedstrijd. Het is voor Helders R.-K. Gemengd Koor gisteren een succesvolle dag geweest te Alk maar. Het koor bestaat slechts ruim een jaar en nam voor het eerst deel aan een wedstrijd, In totaal hadden 28 koren ingeschreven voor dit concours, waarvan 4 in de 2de afd. Gem, Koren. Van deze vier behaalde er 1 een derden prijs met 157'/, punt, 2 een tweeden prijs resp, met 186 en 193 punten en alleen Den Helder legde beslag op een eersten prijs met 228'/a punt (minimum aantal punten, noodig om een eersten prijs te behalen, 200), voor het ver plichte koor „Krysanten" van O. Koop 119'/, punt en voor het vrije nummer „Natuur" van A, J. Leewens 109 punten. Voor opvatting werd door beide juryleden 9 toegekend voor allebei de nummers (max. 10), wel een bewijs, dat de opvatting van directeur Leewens zoo goed als volmaakt is. In de eerewedstrijd, waaraan alleen de 1ste prijswinnaars van alle afd. mochten deelnemen, werd de „Marcia Funèbre" van O. Koop met 111 punten beloond. Hierdoor werd het koor. 4de van alle 28 deelnemende vereenigingen .over beide Zondagen van het concours. Een schitterend succes voor de leden eiï vooral voor den volijverigen directeur. „SCHETSEN UIT JUTTERLAND" door Yvel Dlawnurg. In ons nummer van Zaterdag vestigden wij de aandacht op bovengenoemd werkje van onzen medewerker Yvel Dlawnurg, waarvan de geheele netto-winst ten goede komt aan de bekende Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding maatschappen. Het is een smakelijk uit gevoerd boekje, met portretten ei luchtfoto's, dat 30 cent zal worden verkocht. Het zal worden aangebooen op de tentoon stelling bij de stand van Marine Luchtvaart dienst, Kustverliehting en N. en Z.-Holl. Red dingmaatschappij, en is ok verkrijgbaar in den beokhandel en ten onzen kantore. Boven dien zullen enkele colporteurs in deze ge meente het aanbieden. Wij dringen er bij onze lezers op aan om zich allen voor dezen luttelen prijs in het be zit te stellen van dit smakelijk uitgevoerde boekje met schetsen van onze redders, waar mede zij dan tevens het menschlieyende werk steunen der Redding-maatschappij, dat zoo zeer alles sympathie verdient. Koopt dus allen een boekje 30 cent! JAARLIJKS! H UITSTAPJE CHR. JONG. CLUB. Hemelvaartsdag maakte de Chr. Jong club uit Koegras, onder leiding van haar leider Joh. Waasdorp, haar jaarlijksch uitstapje. Dit maal was de reis naar Texel. Met de eerste boot voeren we naar den over kant. Verder per fiets over het eiland. Een C.J.M.V.-er ging als gids mee. Na het eiland in lengte en breedte door kruist te hebben kwamen we aan „de Siufter", Daar werd eenige tijd doorgebracht met eenige spélen, gezameljjk met de Jongensclub uit verschillende dorpen van Texel. Terug ging het door dennenbosschen en langs duinen. Het Baken werd beklommen en hij de fontein snol gerust. Toen weer naar de boot en om half 7 in Den Helder terug. AANRIJDING VAN VRACHTAUTO'S. Zaterdagavond is op den hoek Schoólweg_ Rijksweg een aanrijding gebeurd tusschen da ledige, uit den Schoolweg komende vrachtauto van den heer C. V. en een met ansjovisch beladen vracl t luto komende over den Rijksweg uit de richting Den Helder, welke thuisbehqorde in Huizen. Eerstgenoemde was reeds over het midden van den Rijksweg toen de andere hem aan den achterkant aanreed, doch weinig schade toebracht. Voor de vischautö zag het er echter slechter uit. Blijkbaar is de bestuur der de situatie niet meer meester geweest, kwam na de aanrijding tegen de aldaar staande electrische lantaarn en de handwijzer, welke geheel vernield werden en is toen door zijn vaart en het gewicht van de lading op den berm gekapseisd. Van de in dezen wagen zittende personen, had één een paar ontvellingen aan z'n hoofd, welke door de inmiddels gewaarschuwde arts, de heer J. A. Swaters, werden verbonden. Al spoedig was er ter plaatse tamelijk wat be langstelling van het publiek. Alle maatrege len werden genomen om de zaak zoo spoedig mogelijk op te ruimen. De visch werd op een kleinigheid na weer geborgen en op een in middels gearriveerde auto geladen, zoodat tpr plaatse overbleef de vernielde lantaarn inet de plek waar een en ander over den grond gerammeid was. De politie heeft de zaak in onderzoek en naar men mededeelde was da eigenaar verzekerd.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 3