ENVELOPPEN?} Waarom ik Radio programma LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS Drukkerij De Boem VoGnioéioe gebruik l „Jong Holland snakt naar werk. Het bezuinigingsontwerp. Koers houden Amsterdam-Batavia binnen 15 uur De onbewaakte overwegen. Moordaanslag Drie klappen in één Brand in Groningen Een ongelukkige oefening. Scheepsramp. Groote brand te Moekden De oom uit Alaska Twaalf menschen verdronken. Toeristen in de woestijn omgekomen Een moordaanslag op den president van Uruguay. ACHTTIENJARIGE JONGEN TER DOOD VEROORDEELD uitsluitend ...de zeep der jeugd! De aardbeving in Britsch-Indië. George Weyerhauser terug. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 JUNI *92 De voorbereidingen voor het werkkamp in Oost voorn©» Te Roterdam is een vergadering gehouden van alle comité-s in Zuid-Holland aangesloten bii de Centrale van werkloozenzorg (opge richt op initiatief van den Raad van Neder- landsche kerken voor practisch christendom», alsmede van vertegenwoordigers van Chris telijke Besturenbonden in deze provincie, ter ••ooibereiding van de uitzending van jeugdige werkloozen naar het werkkamp te Oost- voorne. De vergadering werd geleid door den voor zitter van het provinciale comité, ds. F. A. den Boeft. De secretrais der Centrale, de heer •J. Schipper uit Utrecht, gaf een uiteenzetting van de taak der plaatselijke comité's. Hij ving aan met de mededeeling, dat het door de Cen trale gestelde doel. 50.000 bijeen te doen brengen voor tewerkstelling van jeugdige werkloozen in kampen, bereikt is. Spr. bracht dank aan allen, die tot dit resultaat hadden meegewerkt. Het werkkamp te Oostvoorne zal niet zoo als medegedeeld is, op 15 Juni, doch onge veer half Juli worden geopend. Met ingang van dien datum zullen de werkzaamheden een aanvang nemen. Er is plaats voor ongeveer 90 jongens, die zich verbinden gedurende 8 weken in dit kamp te blijven, teneinde arbeid te verrichten ten bate van het algemeen belang. Hun zal een wekelijksche vergoeding van 2 worden ge geven. Ernstige critiek van diverse instanties. Zondag hebben te Utrecht het christelijk na tionaal vakverbond en het r.k. werklieden ver bond, zoo ook S.D.A.P. en N.V.V., vergaderd ter bespreking van het wetsontwerp ter ver laging van openbare uitgaven. De resolutie van het C. N. V. Door het christelijk nationaal vakverbond is met algemeene stemmen een resolutie aan genomen, waarin wordt gezegd, dat het bren gen van evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven van den Staat, volstrekt, noodzake lijk is en erkend dat beperking ook van de staatsuitgaven noodzakelijk is. Evenwel betreurt het C.N.V., dat niet ge lijktijdig met l.et wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven bij de Tweede Ka mer is ingediend een wetsontwerp tot verla ging der vaste lasten en tot het tegengaan van cumulatie van salarissen en pensioenen. Ten aanzien van de voorgenomen verlaging van de salarissen van het personeel in 's Rijks dienst, mag verwacht worden, dat de Regee ring ernstig rekening zal houden met de be langrijke offers door dit personeel in verschil lenden vorm reeds eerder gebracht. Het C.N.V. vertrouwt, dat het voorstel om de uitkeeringen krachtens de Ziekte- en On gevallen wet te verminderen, zal worden te ruggenomen, respectievelijk niet aanvaard. Het Verbond hééft mèt leedwezen kennis genomen van de voorstellen ten aanzien varl de Invaliditeits- en Ouderdomswet. Het oordeel van het R.K. Werklieden verbond. Het R.K. werkliedenverbond heeft een re solutie aangenomen. Hierin zegt het dat, hoe wel de arbeid door de Regeering verricht om de gevolgen van de wereldcrisis voor land en volk zooveel doenlijk te verzachten en het evenwicht in de rijksbegrooting te herstellen, erkenning en waardeering verdient, de resul taten echter van dien arbeid beneden een re delijk minimum blijven en met name de oeco- nomische positie van ons land steeds ongun stiger wordt. Ernstig moet worden getwijfeld aan de juist heid van de door de Regeering gehuldigde oe- conomische inzichten. Indiening van een bezuinigingsontwêrp zon der verder aan ons zoo zwaar getroffen volk eenig perspectief te bieden voor een zij het be scheiden opgang van ons oeconomisch leven, moet als een ernstige psychologische fout wor den aangemerkt. Het ontwerp wordt op verschillende punten gecritiseerd: het is in strjjd met de grondwet, inconsequent en eenzijdig; verschillende wegen en richtingen worden aangegeven: moblilisatie van alle beschikbare krachten om de volks huishouding uit haar verval te heffen, verdere industrialisatie, verhooging der volkswelvaart, bevordering van handel, enz. Tot verdere bestrijding van de enorme werk loosheid, moet uitvoering van groote openbare werken al of niet met steun van een juister in gericht en daardoor vruchtbaarder werkend Werkfonds met groote voortvarendheid en doortastendheid ter hand worden genomen. Alleen door een complex van deze en derge lijke maatregelen kan het streven naar een sluitend budget op den duur met succes be kroond worden. Voor zoover ter dekking van de tekorten pijnlijke offers moeten worden ge bracht. kunnen alleen in het kader van een constructief welvaartsplan die offers redelij kerwijze worden gevraagd. Vergadering van N.V.V. en S.D.A.P. Ook de besturen van Ned. Verbond van Vakvereenigingen en S.D.A.P. hadden een de monstratief congres belegd naar aanleiding van dit wetsontwerp. De voorzitter, de heer K. Vorrink, zeide in zijn openingsrede, dat het kabinet in zijn be zuinigingsplannen den weg der eenzijdige de flatie volgt die onherroepelijk moet voeren tot verhooging der werkloosheid. De heer S. de la Bella Jr. hield vervolgens een inleiding over de bezuinigingen op het hoofdstuk sociale zaken. Van de 77 millioen be sparingen komt voor rekening van sociale za ken namelijk 17 millioen. Worden hierbij nog gevoegd de iO millioen van verlagingen der salarissen en loonen en de 5 nv'Üoen verminde ring van pensioenen en wachtgelden, dan is dat samen eeds 32 millioen. Hij behandelde daarbij de verminderde uit- keering bij de ziekte- en ongevallenwet, de fi nanciering der invaliditeits- en van het ouder- domsfonds, wel renteverlaging, maar niet uit sluitend ten koste van de sociale verzekering, de warenwet (dreigende gevaren van de nieu we voornemens der regeering), en de loons verlaging door inhouding van steun. De heer F. van Meurs besprak de loonen en pensioenen. Hij stelde vast dat het overheids personeel wordt meegezogen naar ongekende diepten en verten. Er ontbreekt iets op Uw disch, Als HAAS' mosterd er niet is!^ De heer Th. Thij3sen behandelde de plannen tot bezuiniging op het onderwijs. Tenslotte oefende de heer ir. J. W. Albarda, de laatste spreker, nog ernstige critiek uit op tal van punten. Herstel van het evenwicht is noodig. maar wij staan vierkant tegenover de methode door het kabinet-Colijh gevolgd. De methode-Colijn is de aanpassing, naar verouderd liberale op vatting. In Engeland en Amerika verminderde de werkloosheid bij stijgende loonen. In Tsjecho- Slowakije. Polen en België vermeerderde zij bij dalende loonen. Alleen door constructieve crisispotitiek, al dus spr., kan Nederland gaandeweg weer om hoogkomen. WERKLOOSHEID IN NEDERLAND. Medio Mei totaal 359.714 personen zonder arbeid. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 6 t.m. 11 Mei het aantal leden van in gevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen be droeg 554.500, van wie 79.000 landarbeiders. In de maanden Mei t.m. November werden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 475.500 verzeker den bedroeg 30 pet. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 27 April 1935 verminderd met 8155, het aantal werkloozen met 8315. Als een donderslag uit helderen hemel. Schrijft de NV R. Crt., zal voor velen in den lande het bericht zijn gekomen, dat de minis ter van oeconomisclie zaken, mr. Steenberghe, het jongste, maar zeker niet het minst mili tante lid van het kabinet-Colijn, is afgetreden. Toch heeft ons dat bericht niet volkomen overrompeld. Want reeds een paar weken ge leden bereikten ons uit Den Haag allerlei vage geruchten omtrent een uitzonderlijke houding, die door den thans afgetreden minis ter in den boezem van het kabinet zou zijn aangenomen en die de homogeniteit in dit ministerie van samenwerking tussclien leden van verschillende partijen zou kunnen scha den. Er werd gemompeld over een halsstarrig aansturen op devaluatie van den gulden, waarmee de jonge minister, wellicht als pleit bezorger van enkele industrieele en andere belangen, het schip van staat uit den vasten koers trachtte te brengen, dien kapitein Colijn en zijn stuurlieden met wel overwogen inzicht en overtuiging hadden uitgezet. De stellige wijze, waarop onze regeering aan de geruchten van den laatsten tijd en de daaruit ontstaande onzekerheid een einde heeft gemaakt, moge voor de internationale speculanten een nieuwe les inhouden om hun verwachtingen over het omlaag halen van den gulden nu maar op te geven. De denkbeelden van den af tredenden mi nister waren „in tegenstelling met de grootst mogelijke meerderheid van het kabinet", a'dus de officieele mededeeling. Men weet nu, dat het kabinet-Colijn, dat wordt aangevuld door prof. dr, ir. H. C. J. H. Gelissen uit Maastricht, van wiens nationale en op het gebied van het geldwezen gezonde inzichten men overtuigd kan zijn, koers zal hóuden. Per vliegtuig door de stratosfeer. De Telegraaf schrijft: Uit de verte hebben wjj in ons land de hardnekkige pogingen van den beroemden Amerikaanschen piloot Wiley Post om record vluchten door de stratosfeer te maken ge volgd, zonder dat eigenlijk voldoende de groote beteekenis van deze experimenten voor de burger-luchtvaart tot ons is doorgedron gen. Douglas en Sikorski, Amerika's meest vermaarde vliegtuigbouwers, hebben on langs in interviews erkend, dat de stra- tosfeervluchten in de zeer nabije toekomst van het grootste gewicht zullen blijken te te zijn en de tijd is niet zoo ver af, dat de machines der luchtvaartmaatschappijen op 10.000 M. hoogte met een snelheid van 800 K.M. per uur door de lucht zullen klieven. AmsterdamBatavia in 15 uur door de stratosfeer zal spoediger verwezenlijkt kunnen worden dan misschien vermoed wordt. Wiley Post heeft in een interview in de Amerikaansche pers zijn stratosfeervluchten nader toegelicht en gewezen op het feit hoe hij met z\jn oude machine, de „Winnie Mas", die op normale hoogte vliegend maximaal 230 K.M. per uur kan halen, in de stratosfeer een snelheid heeft bereikt van 480 per uur, ter wijl hij er zelfs in geslaagd is van Los Ange- les naar Cleveland te vliegen, een afstand van circa 3300 K.M., op bijna 12.000 Meter hoogte, met een gemiddelde snelheid van 450 K.M. per uur. Daadwerkelijk heeft Post aangetoond, dat de snelheid van ieder vliegtuig, vliegend tus schen 12.000 en 17.000 M. hoogte, door de dunne luchtlagen met 50 tot 100% kan wor den opgevoerd. Deze vermeerdere snelheid, welke bijv. voor de Douglas-machines der K. L. M. de uursnel- heid tot minstens 450 K.M. zou kunnen op voeren, zal nóch meerdere paardek rachten van de motoren vereischen, nóch meerdere kosten met zich brengen. Binnenland. Een vrouw door den trein gegrepen hij Wijehen. Ca. half drie passeerde gisterenmiddag dè sneltrein Nijmegen—'s-Hertogenbosch de over weg aan den Teersdijk bij Wychen. Een wiel- rijdster, die den overweg wilde oversteken, heeft waarschijnlijk den naderenden trein niet opgemerkt. Zjj werd gegrepen en een t«pnd meegesleurd. De machinist bemerkte het ge beurde en stopte. De vrouw was onder een der wagens terechtgekomen. Met veel móeitè is de ongelukkige uit haar hachelijke positie bevrijd. Haar beenen waren deerlijk verminkt, aan het gelaat was zij bloedend verwond. Per ziekenauto is zij naar een ziekenhuis overge bracht. Haar toestand wordt hopeloos geachlj. Omtrent haar identiteit tast men in het duister. Vermoedelijk heeft men met een rei zende koopvrouw in parapluies te doen. Zondagavond is te Loon op Zand op den Tilburgschenweg nabij het landhuis Beuken- borch een moordaanslag gepleegd. Omstreeks half negen liepen op dezen weg de 21-jarige jongeman J. van B. en het 21-jarige meisje J. B., beiden uit Kaatsheuvel. Zjj hadden een tijdje met elkaar verkeerd, doch deze omgang was door het meisje verbroken. Telkens opnieuw probeerde de jongeman weer contact met het meisje te- krijgen. Het meisje bleef echter weigeren. Toen zij Zondagavond weer eenig meeningsverschil hadden, hield de jongeman het meisje plotseling zijp revolver vooren schoot haar drie keer in den rug. Voorbij gangers wierpen zich op den dader, daar dgze ook. de "hand aan zichzelf wilde slaan. Zij hielden den jongeman vast, 'totdat de gemeente-pölitié aanwezig was. Hét meisje is per ziekehalitó naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht! haar toestand is zorgwekkend. Zondag reed een meheer met een personen auto in de Brielschelaan alhier. Toen hij de Wolphaertsbocht opreed hoorde hij achter zich in den wagen een klap. Het bleek hem, dat zijn actentasch van de achterbank was gevallen. Hij keerde zich daarop achter het stuur om en begon met zijn rechterhand naar de tasch te visschen. Onmiddeljjk daarop klonk een tweede klap. De wagen was in een bocht blijven doorrijden en daardoor tegen een ge- parkeerden auto gebotst. Deze kreeg daardoor zulk een zet, dat hjj 25 meter verder dwars over het voetpad kwam te staan. En weer klonk een klap. De auto was het trottoir op gereden en tegen lantaarnpaal gebotst. De paal is afgeknapt. Beide auto's zjjn zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Negen kinderen gered. Gisteren nacht, even na 12 uur, is brand uitgebroken in een pand aan de Selweder- straat te Groningen, bewoond door de familie Draaisma. De bewoners, die op het punt ston den naar bed te gaan, konden de 9 kinderen, d.ie boven sliepen, bijtijds in veiligheid bren gen, Het perceel is geheel uitgebrand. iÉen petroleumstel, dat te dicht bij de gordijnen had gestaan, schijnt de oorzaak van den brand te zijn. De schade wordt door verzekering ge dekt. ii- Op het Jac. Marisplein te Hilligersberg is Vrijdag een groote oefening gehouden voor de brandweer. Voor de eerste maal zou de wer king worden beproefd van het verplaatsbare mondstuk, hetwelk geplaatst is aan den top van den Magyrusladder. Dat mondstuk was pas aangeschaft omdat dé druk, die deiho- torspüit op den wateraanvoer uitoefen, groot is, en de manschappen boven op den ladder geposteerd, den straalpjjp niet zouden kunnen hanteeren. Het was trouwens ook voor de eerste maal, dat de motorspuit in koppeling met de Magy rusladder werkte. De leiding werd aangekoppeld, de slang werd- uitgelegd en weldra voerde de motor een straal naar boven van 30 millimeter diameter. Verschillende hoofden begaven zich naar bo ven om getuige ervan te zijn hoe krachtig'de druk was en hoe het water over het nabij ge legen weiland werd uitgestort. Doch plotseling klonk er een krachtig ge roep: Op zij! Op zij! Slechts enkele seconden later dreunde een zware slag: de Magyrusladder was inge-' stort en kwam in zijn val terecht op de motor-' spuit, waarvan de vooruit, de koplampen en andere onderdeelen verbrijzeld werden. Gelukkig bevond zich op dat oogenblik geerf brandweerman op den hoogen post, terwijl zij, die aan den voet van den ladder stonden, zich nog bijtijds uit de voeten konden maken. De opperbrandmeester, die aan den arm gewond is, bevond zich op het oogenblik van het onge luk aan den voet van den ladder. Terwijl hij vluchtte viel hij, en daaraan heeft hij het te danken, dat hij niet ernstiger is getroffen. De oorzaak van het gebeurde ligt naar de meening van deskundigen in het feit, dat de druk die motorspuit uitoefende, te groot is geweest en de top van den ladder dien niet kon verdragen. POLITIE-AGENT PLEEGT VERDUISTERINGEN. De burgemeester van Voorburg heeft aan den 29-jarigen agent van politie M. R„ on-, eervol ontslag verleend wegens gepleegde verduisteringen. R. is naar het huis -van bewaring over gebracht, De verduisteringen hebben geen be-; trekking op gemeente-gelden, doch uitsluitend op die van particulieren. Buitenland. 60 dooden. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat bjj een ge weldigen brand te Moekden 60 personen om het leven zijn gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich 30 soldaten. De brand richtte in het noordelijk deel der stad veel schade aan. Door den brand zjjn 150 families dak loos geworden. Een tramconducteur erft 13 mill. dollar. Een conducteur van de Berljjnsche tram heeft van een onlangs in Alaska overleden oom een vermogen van 13 millioen dollar ge ërfd. De oom was 55 jaar geleden op 18- jarigen leeftijd uit Thüringen naar Alaska vertrokken. De gelukkige erfgenaam heeft zjjn oom nooit gekend. Op de Wolga, bij Jaroslaf, is een ongeluk gebeurd, waarbjj twaalf menschen om het leven zijn gekomen. In de nabijheid van een spoorbrug is een motorboot, waarmede 28 personen werden overgezet, omgeslagen. Slechts zestien der opvarenden gelukte het, zich te redden twaalf personen verdronken. Tot dusverre heeft men nog slechts één lijk kunnen bergen. Het agentschap Tass meldt, dat de bestuur der van de motorboot, die eerst een maand dienst deed, niet het geringste begrip had van het besturen van een' boot. De geredden hebben medegedeeld, dat door de opvarenden van het passeerende schip Birjoesa geen po gingen zijn gedaan om^ de drenkelingen te redden. Kapitein en bootsman van dit schip zjjn in arrest gesteld. Op 22 Mei, aldus meldt Reuter uit Parjjs, waren vier toeristen uit Agadez in Fransch- Afrika per auto naar den Hoggar vertrokken. Toen men na eenige dagen niets meer van hen vernomen had, ging men hen opsporen en na veel moeite vond men den auto op een woestijnpad, dat niet meer gebruikt wordt. Onder den wagen lagen twee der toeristen, broodmager en half waanzinnig van hitte en dorst. De beide anderen hadden getracht te voet ergens heen te gaan, maar waren in de woestijn van dorst omgekomen. Hun lijken zijn gevonden. Het zjjn een 25- jarige Engelsche, weduwe van een vlieger, die een maand geleden gestorven is en een in Zwitserland wonende Engelschman, vader van drie kinderen. 21 menschen verdronken. Reuter meldt uit Wladiwostock Volgens een radiogram uit Ochotsk is het Sovjet-Russische stoomschip Sibir in een hevigen typhoon terecht gekomen en vergaap, waarbjj de 21 leden der bemanning zjjn ver ongelukt. Dezer dagen was gemeld, dat een moord aanslag ontdekt was tegen den president van Brazilië, Vargas, die een bezoek brengt aan de hoofdstad van Uruguay. Hoewel het com plot kon worden verjjdeld, schijnt toch door de inhechtenisneming van een aantal samen zweerders, de atmosfeer nog niet voldoende te zijn gezuiverd, immers Zondag, is te Mon tevideo toch een moordaanslag gepleegd, ech ter niet op den gast, president Vargas, doch op het staatshoofd van Uruguay, president Terra, Omtrent dien aanslag, welke Zondag ge pleegd werd, wordt nader gemeld, dat de dader een zekere Bernardo Garcia is, lid van de onafhankelijk-nationalistische partjj, oud-par lementslid van deze partij en oud-directeur van de spoorwegen. Hij naderde den president op .het oogênblik, dat deze met zijn gast, president Vargas, naar een diner ging. Van zeer nabjj loste hij een revolverschot op den President, waardoor deze licht aan het been werd gewond. Onmiddelljjk stortte Terra zich op den dader en sloeg hem het wapen uit de hand. Garcia trachtte te vluchten, doch werd door de omstanders gegrepen en afgeranseld. Na zijn arrestatie poogde hij zelfmoord te plegen, doch dit mislukte, hij slaagde er slechts in, zich te wonden. Terra is niet ernstig ge wond, in den avond woonde hjj reeds een souper bjj, dat president Vargas op den Bra- ziliaanschen kruiser Sao Paulo aanbood. Moord gepleegd onder invloed van veel oudere minnares. In de Old Baily is Vrijdag een achttien jarige jongen, een zekere Georges Stones, een chauffeur van beroep, ter dood veroor deeld wegens moord op zijn werkgever, Fran- cis Rattenbury, in diens villa te Bourne- mouth. Dit is het voorloopig slot van een tra gische historie, waarin de harttocht een noodlottige rol heeft gespeeld. De jongen was onder den invloed gekomen van mrs. Ratten bury, de vrouw van zijn werkgever, een vrouw, bijna twintig jdar ouder dan de thans veroordeelde. De vrouw werd dan ook ver dacht van medeplichtigheid en heeft zich op deze beschuldiging voor den rechter moeten verantwoorden. Georges Stones heeft hard nekkig geweigerd ook maar een verklaring tegenover den rechter af te leggen; hjj heeft slechts gezegd, dat hij hoegenaamd niets had mede te deelen. Mrs. Rattenbury harerzjjds heeft de schuld geheel op den jongen geladen door te verklaren, dat hjj sterk verslaafd was aan narcotische middelen. Het deskundig onderzoek heeft echter uit gewezen, dat deze beschuldiging geen steek hield, daar de jongen op alle proeven, die zjjn genomen om dit te bewijzen, negatief rea geerde. De rechter heeft in zijn resumé, dat 3V6 uur duurde, van het proces echter duide lijk laten uitkomen, dat er tusschen de vrouw en den jongen een ongeoorloofde en minder waardige liefdesverhouding had bestaan, waarvoor ook bewijzen waren aan te voeren] en dat de vrouw een sterk geestelijk over wicht op den jongen had. Er waren nochtans geen positieve bewijzen, dat de vrouw bij den moord de hand in het spel heeft gehad Even min was komen vast te staan, dat Stones ge krenkt was in zijn geestvermogens tengevol ge van het gebruik van narcotica. De jury die een uur beraadslaagde, vereenigde zich met de aanwijzingen van den rechter en ver^L ^SChUldig Uit' De rechter heeft de veroordeelde echter aanbevolen voor gratie Volgens de jongste berichten zijn bjj de aard beving te Quetta 20.000 menschen om het leven gekomen. Van de Europeanen zijn er on geveer 100 gedood en 200 gewond. Tot dusver zjjn 50 Europeanen en 153 kinderen levend uit de puinhoopen verlost en naar het zieken huis overgebracht. Brand te Quetta. De correspondent van Reuter te Quetta heeft een van de eerste telegrammen verzon den, die van Quetta weer rechtstreeks naar Londen zijn gezonden. Hij be'ricHt hierin, dat de stad Vrijwel geheel is weggevaagd. Van de Europeesehe bewoners zijn éen honderdtal gèdood en ongëvéer 200 ge wond. Naar verder wordt medegedeeld staat de voornaamste bazar van Quetta in brand; de vlammen worden aangewakkerd door den hef- tigen storm. Dè grensstad Tsjaman, ongeveer 100 K.M. ten noordoosten van Quetta. is met den grond gelijkgemaakt. Van Karachi zijn vliegtuigen vertrokken om hulp te brengen aan het geteisterde gebied. De brand op de bazaar dreigt noodlotig te worden voor de vele gewonden, die nog onder het puin bedolven liggen en de reddingsploe gen werken dan ook met verdubbelde kracht om hen te bevrijden. Uit Karachi is gisteren een trein vertrok ken met medicijnen, levensmiddelen en ver pleegsters, die met smart verbeid werd en vanochtend te Quetta verwacht kon worden. Blijkens een bericht uit Simla zijn van het spoorwegpersoneel 20 Europeanen en 100 Indiërs met hun gezinnen bij de aard beving omgekomen. Nader wordt nog gemeld: Een overlevende van de ramp heeft verteld, dat het aantal slachtoffers zoo groot was, dat men op 14 dooden één geredde telde. De kreten en het gejammer van de vrouwen en kinderen waren tevergeefs, omdat de ramp zich over een te groot gebied uitstrekte. In paniek haastten de menschen zich naar het station om de treinen te bestormen, die vertrokken zoodra ze vol waren. En zelfs ln deze verwarring probeerden sommigen nog kaartjes te nemen, maar de loketten waren verdwenen. De heele stad Shikarpur is in rouw, want in ieder huis is er tenminste een slachtoffer. Ook de telegraafkantoren werden bestormd, door hen, die inlichtingen wenschte te krijgen over het lot van hun dierbaren. Men vreest thans voor de voorziening van water en levensmiddelen. Quetta vertoont op het oogenblik het beeld van een groot kerkhof, dat zich nog 7 mijlen naar het zuiden tot Baleli uitstrekt en 7 mijlen naar het noorden tot aan Sariah. Soldaten hebben veldkeukens ingericht, maar de overlevenden schjjnen geen belangstelling voor hun voeding te hebben en geven er den voorkeur aan zich onder de boomen terug te trekken. Volgens sommige berichten zouden de soldaten op een dag 3000 ljjken hebben be- vrijd uit de puinhoopen. Ei schijnt thans ook gevaar voor een cholera-epidemie te bestaan in de verwoeste streek. Kleine brandjes, die hier en daar uit braken, zijn vanzelf uitgegaan. De eenige dagen geleden ontvoerde George Weyerhauser. de zoon van een houtmagnaat te Tacoma, is na betaling van de 200.000 dol lar losgeld door zijn ontvoerders in de buurt van Issaqua 25 mjjl noord-oosteljjk van Taco- ma in vrjjheid gesteld. Na een wandeling van eenige uren kwam hij bjj een boerderjj. De boer ontfermde zich over het kind en waar schuwde de politie. Het was geheel ongedeerd. Een groote politiemacht is thans met de ach ter-volging van de ontvoerders begonnen. Het bericht van de in vrijheid stelling van den knaap heeft in de Vereenigde Staten groote sensatie verwekt. George Weyerhauser deelde de politie op haar vragen mede, dat hij vier dagen lang in een eenzaam huis was gevangen gehouden. Hij vermoedt, dat het huis in de nabijheid van Issaqua ligt. De ontvoerders hadden verschei dene autotochten met hem ondernomen, naar hij meende naar Oregon en Aberdeen. Op deze autotochten had men hem met geblind doekte oogen in een koffer met luchtgaten ge stopt. De politie concludeert uit de voornamen, waarmede de ontvoerders elkaar aanspraken, dat het hier dezelfde bende betreft, die eenige maanden geleden den eigenaar van een groote bierbrouwerij Edward G. Bremer uit St. Paul ontvoerden en. hem eveneens tegen een los geld van 200.000 dollar loslieten. De aan voerders van deze bende zijn de langgezochte Al vin Karpis en Harry Campbell, die op het oogenblik dp plaats van Diljinger als staats vijand no. 1 innemen. DONDERDAG 6 JUNI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg Omroeporkest. 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 De Octophonikers o.l.v. B. Drukker. 12.30 Kovacs Lajos én zijn orkest en gram.pj. I.45 Concert m.m.v. Mr. H. Smedes (tenor), J. de Vente (fluit), E. Veen (piano), H. Stafford (piano-syncopations), E. v. Praag (declamatie) en gram.pl. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 .Sportpraatje H. Hollander. 7.00 De AVRO-Decibels o.l.v. E. Meenk. 7.30 Radio-Volkszang o.l.v. P. C. Poortman. 8.00 Vaz Dias.' 8.05 Gramofoopl. 8.30 „Een hondsche verhandeling", door W. Loeb. 8.50 Disco-nieuws. 9.20 Beethoven's 9de symphonie door het Concertgebouw-orkest o.l.v. Prof. Dr. W. Mengelberg, het Toonkunstkoor, To v. d. Sluys (sopraan), S. Luger (alt). L. v. Tdl- der (tenor) en Th. Denijs (bas). 10.35 Gramofoonpl. II.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 De AVRO-Decibels o.l.v. Eddy Meenk. Huizen, 1875 M. 8.00 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00-» 11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.^5 Morgendienst o.l.v. Ds. G. Ubbink. 10.45 en 11.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gram.pl. 2.00 Cursus Fraaie Handwerken. 3.00 Voor de vrouw. 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing Ds. J. A. van Nie, m.m.v. bariton en orgel. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonpl. 6.00 Pianorecita' J. Couvée. 6.45 Causerie A. Stapelkamp. 7.15 Adj. G. Claeijs: Onze Landdag. 7.30 Weekoverzicht. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orgelconcert L. Blaauw. 9.00 Ouderuurtje. moft 9.30 Kwintet o.l.v. P. v. d. Hurk. (Om l«- Vaz Dias). 10.30 Gramofoonpl.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 2