1 L J J Stadsnieuws I Ook morgen verschijnt de Heldersche Courant. Uitzending van de plechtig heid door de A.V.R.0. In verband met het bezoek van H. M. de Koningin en de ont hulling van het borstbeeld van wijlen het Reddingmonument en Z. K H. Prins Hendrik, zal ook morgen een Heldersche Courant verschijnen. Het advertentieblad, dat eveneens zal uitkomen, zal in de Heldersche Courant worden ingesloten. Beide bladen zullen om 1 uur worden rondbezorgd en aan ons kantoor en bij de depóthouders verkocht worden tegen den prijs van 4 cent. Een Luchtvaart-Suprise Zoekt de K.L.M.-bon. Een Hoogtijdag voor Den helder HELDERSCHE COURft NT VftN DINSDAG 4 JUNI 1935. De plechtige onthulling van het borstbeeld van Z K. H. Prins Hendrik en van het Reddingmonument, zal hedenmiddag van hall drie tot half vier worden uit gezonden door de A.V.R.O. De Koningin in Den Helder gearriveerd. Mooie tanden zijn de aantrekkelijkste bekoring der jeugd LISTER INE TANDPASTA 8 REMAVIADE. TWEEDE BLAD Licht op voor alle voertuigen. Juni Dinsdag 4 Woensdag 5 21.42 uur 21.43 uur STADSBEIAARDIER VAN DEN HELDER. B. en W. hebben in hun vergadering van gisteren de heer Tj. Joh. Dito benoemd tot stadsbeiaardier. -O Teneinde het maken van de schitterende tochtjes met het K.L.M.-vliegtuig; zooveel mo gelijk te animeeren, heeft de Heldersche Courant gemeend, in overleg met de K. L. M. een verrassing voor 350 lezers van onze courant te moeten bieden. In 350 nummers van onze oplaag van vandaag is een bon opgenomen, tegen over reiking waarvan men recht heeft op een K.L.M.-rondvlucht tegen gereduceerden prijs. Men behoeft n.1. op vertoon van dezen bon aan de contróle op het vliegveld „de Kooy" één gulden minder te betalen dan den daar voor uitgetrokken prijs. Hetgeen dus betee- kent, dat men de vlucht, die anders 4. kost, met behulp van den bon voor slechts 3.kan maken. Ziet dus uw courant goed door en let op of één der 350 bonnen erin voorkomt! De „surprise-couranten" zijn geheel willekeurig over de oplaag verspreid zoodat ze in elk deel van de stad terecht kunnen komen. Ook in de oplaag voor de omgeving, als Texel, Wieringen e.d. komen enkele bonnen voor, onze abonné's aldaar verzuimen dus evenmin hun courant „door te snuffelen". Wij wenschen de gelukkige bonnen-bezit ters een prettige vlucht toe; wij hebben er vreugde in, dat wij mogen medewerken om zooveel mogelijk personen het genot te ver schaffen en vlucht boven Den Helder in den prachtigen, veiligen K.L.M.-vogel. SERENADE AAN JANUS KUIPER. Ter gelegenheid van zjjn zestigjarig huwelijksfeest. Op den Kanaalweg in de schaduw van het groote Reddingmonument, dat straks ingewijd zal worden, verzamelden zich gisteravond bi) het huis waar de oud-schipper van de red dingboot, Janus Kuiper, woont, een groot deel van de Heldersche burgerij om den kranigen oud-schipper en zijn oude zeemans bruid hulde te brengen ter gelegenheid dat zjj heden zestig jaar geleden in den echt werden verbonden. Vroolijke wijsjes spelende trok de muziek van het Stedelijk Muziekcorps door de straten in de richting van het Westplein, er achter tal van feestgangers die mede optrokken .naar den ouden menschenredder. Namens de vereeniging Moed, Volharding, Zelfopoffering voerde de voorzitter, de heer van Dok, het woord. Moed, Volharding, Zelf opoffering is de vereeniging van den Blauwen Zeeridder in Den Helder, waar ook Janus Kuiper steeds, ondanks zijn hoogen leeftijd nog altijd adviseerend op den voorgrond treedt. De heer v. Dok verheugde zich er over dat hij hier zoo'n voornaam lid der vereeni ging kon feliciteeren. Hartelijke woorden sprak hij tot den ouden bruidegom en zijn bruid, die eerst zeer onder den indruk, later glunderlachend voor hun deur het vroolijk tooneel gadesloegen. Namens het Heldersche Reddingfonds voer de de heer Levy Grunwa'd het woord. Spreker wees er op, dat zooeven de psalm „Wij dan ken God" van Valerius gespeeld was. Inder daad, wij kunnen God danken, dat Hij u, nadat zoovele gevaren u bedreigd hebben, op de verraderlijke zee, gespaard heeft, om toch in volle gezondheid, naast uwe dappere vrouw, dezen grooten dag, in zulk een, voor het Red dingwezen grooten tijd, te mogen beleven. Janus heeft heden in verband met de vele autoriteiten op reddinggebied, die zich in de stad bevinden, een drukke aanloop gehac Namens het Uitvoerend Comité Oprichting Monument Nederlandsch Reddingwezen com plimenteerde hem in den loop van den dag de voorzitter, burgemeester Driessen, en dc secretaris L. Bandsma. Ook de heer de Booy bracht namens de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, vergezeld van de leden, de heeren Kolster en v. Diest, den dapperen oud-redder een bezoek. Toen zwaaide de muziek af en toen vie en de tonen der klokken van het monument teei cnfijn door de avondlucht. Langs de beide oevers van het Kanaal was het zwart van menschen. De oude redder had wel belang stelling. Ook de heeren Egner en Poll waren ver tegenwoordigd als bestuursleden van het Hel dersche Reddingfonds. De huldiging van Janus Kuiper voi mdc een waardige prelude voor den grooten dag 1 heden. Als een ,onge bruid heeft het zich opgesierd voor haar Koningin. -O Feestvreugde en hl „de stemming. De a.s. inwijding en onthulling ,an haar monumenten. *°g Slefhts weini£e uren scheiden ons als U verechÜnen van de historische gébeurtemssen, die aan net, aan geschiedenis ziidonrmn Helder onvergankelijke blad zijden zullen toevoegen En nu wjj, in den raaien, zij het ietwat killen, Jum-avond ons e en neergezet om u aan den vooravond f er gebeurtenissen nog eenige indrukken te vertolken, nu is daar de eerste en belangrijk ste gedachte, die zich bij ons opdringt: och dat het morgen dat is dus heden zulk weer is! Want het weer is bij gelegenheden als deze de groote, allesbeheerschende factor. Hoog staat daar, in den zomerschen avond, op zijn podium, de heer Leewens, die als een caesar zijn uitgelezen troep zangers, zange ressen en koor beheerscht: welk een ramp ware het, indien straks Jupiter Pluvius dezen heerscherszetel zou innemen! Niet, dat de heer Leewens zich zou laten verdringen van zijn podium, maar de stemming, heel de reeks van feestelijkhedenlaat ons niet langer dóórfantaseeren in deze mineur-toon schaal, maar laat ons hopen op zon en klare, heldere luchten, op zomersche stemming. De stemming komt erin. De vlaggen zijn eruit. Zaterdag en Zondag, door de opening der Remavi, zoo'n beetje (meer aan den „buiten kant" echter), maar Maandagmiddag voor goed, is de feestelijke stemming gekomen. Maandag verschenen de vlaggen, en de oranjestrikjes werden uitgevent, en Maandag middag óók verschenen de menschen, de vroolijke, in afwachting levende mensehen, en bevolkten de straat. En Maandagmiddag kwam ook de jobstijding lielaas, dat H.K.H. Prinses Julana van het bezoek aan Den Hel der moest afzien en Haar Koninklijke Moeder niet zou vergezellen. Jammer voor de zeer velen, die zich juist hiervan veel voorgesteld hadden, die de Ko ningin wèl een- of meermalen, maar de Prinses nog nimmer hadden gezien, en zich daarvan veel hadden voorgesteld. Jammer, maar volkomen begrijpelijk. Ons klimaat is voor wie er geboren „zijn, ge zond, maar het is tevens ruw en het verschil met de Veluwe is enorm, Wij Helderschen hebben daar zoo geen erg in, maar dat de artsen van Hare Koninklijke Hoogheid met dit verschil rekening hielden, is alleszins ver klaarbaar. De ongesteldheid is overigens vol strekt niet ernstig. Maandagmiddag dan, zeiden we, werd het levendig en vroolijk op straat; zeer vele wo ningen hadden de vlag uitgestoken en dit, gevoegd bij het zonnetje, bracht fleurigheid en vertier allerwegen. De laatste preparatieven. Onze weg voert ons ditmaal naar den an deren kant der stad, déér, waar het fraaie monument, dat straks zal worden ingewijd, is verrezen. Wij hebben er al een- en andermaal over geschreven en zullen er niet nogmaals hier iets van zeggen. Maar wel dient een be wonderde blik te worden geslagen op onze oude woonstede, die daar door de zorgen van het gemeentebestuur, zoo coquet en zoo jeugdig zich aanbiedt. ja, ons oude Den Helder waar we hier staan, is in waarheid geen jonge maagd meer: was het niet zoo ongeveer een eeuw geleden, dat hier de eerste huizen ontstonden? Het oude Westplein met het kerkje, ach, we ken den het immers zoo goed als de toegangspoort naar dat kleine visschersplaatsje, met zijn warnet van straten en steegjes. Maar nu! Als een achttienjarige dient het zich aan, geheel nieuw is de uitrusting, waar in het zich vertoont en als een coquette jonge vrouw wiegt het met de heupen en draait zich rond voor den spiegel en de oogen vra gen: hoe zie ik eruit? Wij mannen, hebben als regel niet veel op met die vrouwelijke (jdelheidjes, maar ditmaal staan toch ook wij stil en kijken vol verbazing naar het fraaie, moderne stadspark, dat hier tot stamt kwam. Nieuw zomerjurkje en elegant schoeisel. Vele dagen is de Gemeentereiniging bezig geweest Den Helder op te knappen, het een mooi, nieuw zomerjurkje aan te passen en te zorgen voor een extra Zaterdagsche beurt. Een geheel nieuwe bestrating werd gelegd tot voorbij het Raadhuis, de bermen van het kanaal werden schoongemaakt nieuwe trot toirs aangebracht en moderne lantaarns. Gisterenmiddag werd druk gewerkt aan hét opslaan der tribune. Het tekort aan ruimte is op de meest economische wijze uit gebuit en bij de generale repetitie, die giste renavond plaats had, konden wij ons over tuigen, dat men inderdaad op de meest econo mische wijze gewerkt had. De opstelling van het zangkoor. Het groote koor van zangers en de muziek is, zooals men weet, opgesteld aan de Ka naalwegzijde. Deze plaats is bij uitstek goed gekozen, omdat de huizen van den Kanaal- weg een prachtigen klankbodem vormen voor den zang en de muziek. Bij de generale repe titie konden wij ons daarvan overtuigen: het geluid kwam prachtig door, ook de verhou ding van zang en orkest was goed. Recht daartegenover, op de Kerkgracht- zijde, is de tribune voor Hare Majesteit op geslagen, terwijl verder op, tegenover de kerk, plaatsen voor de genoodigden zijn ge reserveerd. Natuurlijk is het geheele West plein overigens afgezet. Op dezen Maandagmiddag evenwel waren de touwen nog geen beletsel, en zeer velen maakten gebruik van de gelegenheid om een kijkje te nemen en zich op een der banken door het zonnetje te laten koesteren. Deze banken zijn door den dienst der Reiniging in eigen beheer en eigen werkplaats vervaar digd; zij zijn seirlijk, practisch en solide, en menigeen zal er straks verpoozing zoeken. De generale repetitie. Wij spraken hierboven reeds van dc ge™~~ rale repetitie, d.e zeer goed slaagde. Wij moeten er nog een en ander over vertellen. De gebeurtenis trok duizenden toeschouwers, die zich oo Kanaalweg en Kerkgracht vei- drongen. n raam van de omstaande huizen was onbezet gebleven tot op de daken zaten de menschen en luisterden en genoten. Hebben zrj ook, als wij, den grijzen, 60- jarigen dirigent bewonderd: die zich beschei- denlijk siert met het praedicaat „plaatselijk muziekmeester", doch die de nestor is van ons muzikale leven De heer Leewens, vol benijdenswaardige vitaliteit, die als een 18- jarige, het hoog opgeslagen podium beklimt, vanwaar hij met vaste hand en een oog, waar aan niets ontgaat, zijn hoor beheerscht en aanvuurt, ja, het ter overwinning leidt? Heb ben zij ook, ais wij, zóóveel levenskracht en frischheid, benr(d? Hoe fraai klonk het Vlaggelied boe pittig Handels Zegezang! De dirigent zal vanmiddag, als de weers omstandigheden gunstig zijn, eer met zijn werk inleggen. Serenade aan het diamanten echtpaar. Van de gelegenheid was gebruik gemaakt om aan het diamanten echtpaar Janus Kuiper en echtgenoote een serenade te brengen, die klonk als een klok, en die aan moeder Kuiper een traantje van ontroering kostte. Elders in dit nummer vindt men er'meer over. Het carillon en de bespeling. Wij willen dit korte overzicht niet eindigen zonder ons nog eenige oogenblikken bezig te houden met het carillon, dat in het monument is aangebracht. Zoo'n carillon is voor een stad een groote aanwinst; heel deze week is men bezig geweest met het stemmen en stellen der klokken. Later vertellen wij u wel eens een en ander over de techniek, die zeer interes sant is. Thans voorloopig eenige korte tech nische bijzonderheden. Het carillon is, zooals wij reeds zeiden, ver vaardigd door een Nederlandsche fabriek, en wel door de firma A. H. van Bergen, Klokken gieterij te Heiligerlee. Het bestaat uit 30 klokken, waarvan de zware (b'asklokken) onder de hooge (discant klokken) boven in het galmgat zijn aangebracht. Dit galmgat is 15% m van den grond af. Deze klokken loopen van e tot ais (bes), het klavier, waarop ze bespeeld worden, is evenwel ingericht van e tot f. Het carillon is zoowel mechanisch als voor handclavier inge richt. Voor handbespeling is een klavier aan gebracht, waarvan de stoktoetsen in dezelfde volgorde liggen als op een piano. Voor mechanische bespeling wordt een speeltrommel gebruikt met notentoetsen. In dezen trommel zijn meer dan 15.000 gaten ge boord, waardoor er gelegenheid is verschil lende melodieën te spelen. De aandrijving ge schiedt door een electro-motor, die automa tisch op gewenschte tijden in werking treedt Dit mechaniek, waarover we later nog wel eens meer zullen mededeelen, bevindt zich onder in het monument; voor het handklavier moet men een verdieping hooger .Die mecha nische trommel is voorzien van metalen sta ven, die bij de bespeling tuimelaars in wer king brengen, die coi-respondeeren op de klok ken. Brj handbespeling wordt een binnen in de klok hangende klepel in werking ge bracht, bij mechanisch spel zijn het hamer tjes, die tegen de klokken slaan. Wij konden ons van den fraaien klank der klokken reeds persoonlijk overtuigen. Men weet, dat op de Jaarbeurs te Utrecht, dit klokkenspel werd gedemonstreerd, maar men weet wellicht niet, dat van deze bespeling, die ook toen evenals thans zal geschieden, door den bekenden Utrechtschen beiaardier, den heer Wagenaar, plaats had, een geluidsfilm, is opgenomen, die behalve in Nederland, ook reeds in verschillende theaters in Indië werd gegeven. Zoodat de naam onzer stad reeds in breede kringen bekendheid verwierf, dank zij dit carillon. Hare Majesteit zal hedenmiddag, door mid del van een druk op een eleetrischen knop, het sein geven voor den aanvang van de bespe- Jing. Meeresstille urn! glückliche Fahrt! Met deze klassieke spreuk, die we zouden kunnen vertalen met „mooi weer en kalme zee", willen we dit overzicht eindigen. Morgen krijgt u weer een krant vol nieuws: laten wij hopen, dat het moge zijn van het goede soort, zoodat wij het er allen over eens zijn, dat het was: een onvergetelijke dag! Gisterenavond met den gewonen trein van 22.27 uur, waaraan dé conversatie- en slaap wagen van den Koninklijken trein waren ge koppeld, is H. M. de Koningin in Den Helder aangekomen. Daar de officieele ontvangst van de plaatselijke autoriteiten eerst op heden ochtend, kwart voor negen, bepaald was, ging de aankomst zonder eenige formaliteiten of plechtigheden gepaard. Toch waren vele inge zetenen naar het Station gekomen, in de hoop nog een glimp van Hare Majesteti te kunnen opvangen. Deze hoop bleek echter jjdel te zijn, want Hare Majesteit had reeds den slaap wagen opgezocht. Direct na aankomst werden de Koninklijke wagens losgekoppeld en tien minuten later naar het emplacement bij het bassin nabij de Onderzeedienstkazeme gereden. Hier bleven de wagens gedurende den nacht gestation- neerd. Een bewaking was ingesteld, welke uit gevoerd werd door manschappen van de Rijks- veldwacht, regiment kustartillerie en marine. Op het station waren politie- en recherche beambten aanwezig, ordemaatregelen waren getroffen, terwijl onze burgemeester, de heer W. F. G. L, Driessen, de Commissaris van Politie, de heer A. J. v. d. Hoeven «en de inspec teur van politie, de heer J. Helder, mede aan wezig waren. In den trein waren mede ge zeten de admiraal Bauduin en de overste Ellemeet de Jonge, die bij aankomst in de Koninklijke wagens overstapten. In dezen trein zagen we bovendien een hofdame en een dame du palais. Er blijkt langs het geheele spoorwegtraject groote belangstelling voor H M. de Koningin te zijn geweest. Aan alle stations, waarlangs de trein reed, weerklonk gejuich en zwaaide men met zakdoeken. Ove rigens kenmerkte het bijzondere karakter van den passeerenden trein zich door de militaire of politioneele bewaking, die langs het ge heele parcours aanwezig was Gedurende de minuten, dat de trein aan het station wachtte, zette een aantal aanwezigen het „Wilhelmus" in. Bij het passeeren van den overweg, op weg naar het emplacement weerklonk gejuich in het avondlijk duister. Het gevolg van de Koningin bestaat uit mevr. A. van Reigersberg Versluys, geboren baronesse Schimmelpenninck van der Oye, baronesse van Asbeck, vice-admiraal F Bau duin en jhr. W. C. M. de Jonge van Ellerneet, AANVULLENDE MAATREGEL VAN ORDE. De Commissaris van Politie verzoekt ons alsnog te willen vermelden, dat als aanvulling op de reeds gepubliceerde orde-maatregelen nog is bepaald, dat tijdens de tentoonstelling in het Ankerpark het een-richtingverkeer voor alle rijverkeer wordt toegepast van des na middags 2 tot des avonds 10 uur. Het ver keer naar de tentoonstelling moet dus ge schieden via het Ankerpark, terwijl auto's en fietsen enz., die zich van het tentoonstellings terrein stadwaarts begeven, daartoe Buiten haven en Hoofdgracht zullen moeten nemen. DE REDDINGBOOTEN GEARRIVEERD. Ofschoon de tentoonstelling gistermiddag slechts matig bezocht was een stilte, die den nieuwen storm van drukte voorafging! werden we aangenaam verrast door het fleurige gezicht, dat de Binnenhaven bood. Daar toch lagen langs de expositieloods de eerevloot van het Nederlandsch Reddingwezen gemeerd. Het blauw en wit blonk in het hel dere zonlicht, terwijl de bemanning, die slechts zelden onder zulke ideale weers omstandigheden een zeereisje maakt, onder ling een praatje maakte. Zoo ziet men dus, dat we goed weer hebben te verwachten, want anders hadden deze schepen hun standplaatsen zeker niet ver laten. Laten we van het mooie weertje en van deze bijzondere week vooral profiteeren! VERLENGING VAN SLUITINGSUUR. Uit een publicatie in dit nummer blijkt, dat B. en W. het sluitingsuur voor verschillende winkels verlengd hebben tot 10 uur 's avonds, tijdens deze week. Dit afwijkende sluitings uur geldt voor brood-, banketbakkers, suiker werkzaken, chocolade- en sigarenwinkels, en is geldig tot en met Zondagavond. UONCERTEN OP HET CARILLON IN HET REDDINGMONUMENT. Heden, na de onthullingsplechtigheid, zal de beiaardier van den Dom te Utrecht, de heer Wagenaar, het carillon in het Monument be spelen, van kwart voor vier tot kwart voor vijf. Van half negen tot half tien, zal de heer-Tj. Joh. Dito, stadsbeiaardier, eveneens het caril lon bespelen. Het programma daartoe luidt: 1. Wilhelmus Marnix van St. Aldegonde 2. Roeit wakkere schepelingen van het wrak n$ar de kust. Theina met variaties van Tj. Joh, Dito m (Opgedragen aan Burgemeester W. F. G. L. Driessen.) 3 Wie gaat mee over zee. Thema met varia ties van Tj. Joh Dito (Opgedragen aan den heer L. Bandsma, Secretaris-Penningmeester van het Comité tot Oprichting van het Monument Neder landsch Reddingwezen. reddingwezen Monument.) 4. Zeemansliederen. 5. Kinderliedjes Jacob Hamel. 6. Volksi'ederen WIMPELTOCHT „REMAVI". In onze opwekking om aan dezen wimpel- tocht deel te nemen en welke wij in ons blad van gisteren opnamen, was abusievelijk het gironummer weggebleven. Dit is 2905; hopen we, dat vele Heldersche automobilisten hun rijksdaalder zullen sorten als bewijs van deelname. Tot Vrijdag 4 uur a.s. kan men gireeren, daarna kar. men tot 8 uur nog terecht aan het adres van den heer F. Grunwald, Molen- gracht 7. DE OPENING VAN DE REMAVI. Wjj hebben melding gemaakt van de mede werking der Stafmuziek tijdens de officieele opening van de Remavi. Wij moeten aan het geen wij daarover schreven nog het volgende toevoegen: Na de rede van den minister zette de Stafmuziek den Remavi-marsch in, spe ciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd door den kapelmeester, den heer Leistikow, en opgedragen aan het Tentoonstellingscomité. Deze marsch is gecomponeerd op motieven van het bekende „In naam van Oranje, doe open de poort", terwijl in de slotmaten ook het „Wien Neerlands bloed" is verwerkt. Na den inzet „In naam van Oranje", enz., volgt de eigenlijke marsch, terwijl dan de slotmaten (Hij heeft gewonnen de zilvervloot) gedacht zijn op de woorden „Hij is geopend voor vorst en vaderland". DE EERSTE BALLERO'WINNAARS. De heer Kiekenbos krijgt j 100 aan waardebons. Te ongeveer half elf gisteravond werden middels het net van de Heldersche Radio-Cen trale Onderneming de prijzen aan de diverse winnaars in het ballero-kansspel bekend ge maakt. Bij de uitreiking sprak de heer Van Willigen eenige woorden en wees op het op merkelijke feit, dat er reeds direct zoo buiten gewoon goed geworpen was. De gelukkigen, welke dien avond voor het eerst door Fortuna begunstigd werden, waren: 1. de heer Kiekenbos met bon 39, 9921 punten i 100.aan waardebons. 2. Becker, bon 831, 9910 punten, 50.idem. 3. Grande, bon 76. 9802 punten, 10.idem. 4. Riewerts, bon 11, 9491 punten, 10— idem. 5. J. de Haar, bon 836, 9318 punten, 10 id. 6 Witner, bon 827, 9261 punten, 10.idem. 7. Gorter, bon 63, 9241 punten, j 10.idem. 8. Woud, bon 801, 9233 punten, 10.— idem. 9. v. d. Reijden, bon 68, 9001 punten, 10 - id. 10. Riesling, bon 54, 8985 punten, 10.idem. 11. Blokker, bon 812, 8926 punten, 10.— id. 12. Oostheim, bon 67, 8920 punten, 10.id. Tenslotte deelen wij mede, dat zij,, die van deze winnaars Maandagavond niet ter „Re- irlavi" aanwezig waren, hedenavond hun be- Joonlng aldaar kunnen afhalen. Behoudt ze met f Tweemaal per dag Listerine gebruiken is een gewaarborgde verzorging Groote tube 50 cenlt Kleine tube 25 cents 10.000.000 geestdriftige gebruiker over de geheele wereld INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER van 28 Mei tot 4 Juni. Nieuwe zaken. Den Helder: Gebr Jacobs, Molenstraat 48, slagerij. Brandstoffenhandel Brian Doolhof 10. Wijzigingen. Callantsoog Coöp. Zuivelfabriek Koegras" G.A. Be stuurswijziging. Opheffingen. Texel J. P. Dros, De Cocksdorp 125. Handel in brandstoffen, etc. HELDERSCHE RADIO-CENTRALE. De Heldersche Radio-centrale heeft ons verzocht alsnog te willen mededeelen, dat de contributie ook bij het nieuwe net 40 cent blijft. Zij, die zich op de tentoonstelling als abonné opgeven, worden voor slechts een gulden aangesloten. SLUITING GEMEENTEKANTOREN. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de gemeentekantoren vandaag inplaats van om half één reeds te twaalf unr gesloten zijn. DE VAAKDAG OP HET MARSDIEP. Donderdag a.s. is de groote vaardag op het Marsdiep. Het publiek kan dezen tocht medemaken tegen betaling van 0.50. Kaarten moeten van te voren genomen worden aan de loket ten bij het tentoonstellingsgebouw en in het Verkeershuis aan den Kanaalweg. Het programma is als volgt: Om 2 uur n.m. embarkeeren op de stoom schepen 1. Dorus Rijkers, 2. Merkuur, 3. Recherche vaartuig, 4. Stoombetonningsvaar- tuig, 5. de Drente, 6. Esona, 7. s.s. Marsdiep, Texel e.a. Ligplaats bij het Tentoonstellings gebouw. Tijdens de rondvaart, welke pl.m. 2 uur duurt, zullen vliegtuigen en onderzeeboo ten demonstraties geven. Na terugkeer in de haven, reünie in het ten toonstellingsgebouw. EEN INTERESSANT KUNSTWERK. Dat is het model van het bekende admi raalsschip „De Zeven Provinciën" van Michiel Adr.z. de Ruyter, dat is geëxposeerd in de étalage van den heer Van Baaren (Rialto- theater). Het is geheel uit de hand vervaar digd door den heer H. Tilder, van Enkhuizen en zeer natuurgetrouw: een waar kunststuk. Men moet dit beslist gaan zien, het is de moeite waard. Ons compliment voor een der gelijk kunstwerk! VOOR DE DRIEHOEKSMEISJES. Willen de Driehoeksmeisjes er aan denken, dat ook zij hedenmiddag worden verwacht bij de opstelling? Haar plaats is bij de pad vinders. DE SPEELTUIN MARSCH. Begunstigd door mooi wandelweer, had op Hemelvaartsdag de jeugdmarsch, uitgeschre ven door de Speeltuinvereeniging, plaats. Des morgens te elf uur startte vanaf Ket clubhuis der afdeeling Vischmarkt een kleine honderd deelnemers. Aan den marsch namen deel groep 1, tevens hoofdpeleton der afdeeling Vischmarkt groep 2 Padvindsters, 3. Jonge Jutter en 4 Tuindorp. Een heel aardig parcours, lang 20 K.M., was voor dezen marsch uitgezet. Door de stad, langs zee en duin en tenslotte langs de wei den. De rust was vastgesteld in den Theetuin Duinoord. Te drie uur kwamen alle groepen volledig, zon oer een enkelen uitvaller, opgewekt in het clubhuis binnen. Nadat aan alle deelnemers thee en koek was gepresenteerd nam de voor zitter het woord en memoreerde het welslagen va& den marsch, den eersten jeugdmarsch uit geschreven door de Speeltuinvereeniging. Nadat alle deelnemers in het bezit der be looning, diploma in lijst, gesteld waren en bo vendien, alle groepen een groepsprijs, werd de uitslag der extra-prijzen bekend gemaakt door de jury. De le prijs werd behaald door de groep „Padvindsters", 2e pr. door „Vischmarkt", 3e pr. door „Tuindorp" en 4e pr. door de „Jonge Jutter". Na een slotwoord door den voorzitter der organiseerende vereeniging, gingen allen weer huiswaarts. Met succes mag de Speeltuinver eeniging op dezen eersten marsch terugzien. UITZENDING VAN DINERS Dagelijks Billijk tarief. KONIJN, Spoorstraat 08. Telef. 339. Het lichtfeest. Een steek en een ge sprek onder water. In letterleken zin kijken we de oogen uit ons hoofd. Toen de avond over de zee kwam aansche meren, was de Buitenhaven niet meer de Hel dersche Buitenhaven... Het was of je plots in een heel vreemde stad geworpen was... Heel ver en wijdweg zag je in de schaduw van de neervallende donkerte de contouren van schepen en masten, en als een breed zwart lint strekte zich de dam over de geheele leng te van de haven. Maar de Buitenhaven zelf, anders schraal verlicht, baadde nu in een weelde van licht, dat neerklaterde langs de witte lichtmasten over de kinkersteenen die vol geluid waren, van haastig stappende men- schenvoeten. Auto's met hel stralende koplampen gleden over den weg, zelfs toen de duisternis geheel viel, weerkaatsten de groote witte letters van de Kortenaer fel en duidelijk in het vlakke water van de haven en de matrozen, die naar de schepen over het opknerpende grint liepen, teekënden zich helder af. Het was één groot lichtfeest en de bloemen en planten en de bak ken aan de lichtmasten schitterden als baad den zij in heldere zonnestralen, stonden vlam mend rood de bloeiende geraniums tusschen het fijne teere groen der lichtende bladeren. Maar niet alleen buiten, ook op de Remavi zelf was de vreugde van het licht, vooral aan het begin, bij de kustverlichting. Overal lam pen en zwaaiende en draaiende vuurtorens en lichtbakens. Koen Bot demonstreerde zijn reddingboot die net als het bekende looden mannetje altijd weer op zijn pootjes, pardon op zijn kiel terecht kwam. Ook de vlieg- en onderzeedienst trok als een groote magneet. Het leken wel huisjes waarin een waarzegster geheimzinnig de toekomst ontsluierde; die tentjes waarin zoo geheimzin nig de periscopen stonden. Overal waren ze, en allen keken zich de oogen uit het hoofd in letterlijken zin, want ïe oogen der menschen vlogen door het dak en aï heen, en vol verwondering zagen ze de haven, de schepen, de zee, de lichtmasten en de schild wachten. Dat was werkelijk interessant. Toen we voorbij het groote hooge podium kwamen, waarachter het bassin is, waarin de duikers afdaalden, kregen we nu in letterlijken zin een steek onder water, want plot hoorden we: „Hallo, hallo, die meneer, die pennelikker van de Heldersche Courant, wordt beleefd ver zocht, dit keer ten aanschouwe van de heele Remavi bij mij onder water te komen en een partijtje bridge te spelen. Ik heb laatst zoo gezellig met dien meneer met een knijper op onze neus en een kunstslang om onzen nek on der water gewandeld dat ik het graag wil overdoen. Luid vanuit de loudspeakerige telefoon klin ken de woorden door en voor een, door water groenachtig raampje, staat de duiker als een moderne sirene en wenkt mij bij hem te komen. De sergeant geeft mij de telefoon. „Ben vanavond hier „Voor mijn plezier", rijmde ik telefonisch terug, en toen en dat was heel leelrjk van onzen ouden duikcompagnon, toen geeft hij ons zoo, ten aanhoore van het heele publiek, een leelijke steek onder water. „Zit U hem soms te knijpen, ik dacht dat U niet bang was voor een zeetje!" „Niks hoor, telefoneeren we terug. Ik heb genoeg van zeewater. We gaan liever een glas grenadine met een rietje drinken in het res taurant". „Santjes", roept de duiker, ik heb hier groe ne grenadine genoeg om me heen! Het was toch wel leuk dat gesprek onder water, en het publiek had er ook al schik in. Maar het restaurant was nog leuker. Daar zorgde mijnheer Koekenbier dat wij gezellig zaten, en bovendien voor een zacht prijsje mu ziek, zang, grenadine met een rietje en al wat lekker was kregen. En ook hier amuseerde het publiek zich kostelijk, onder het stralende licht met een licht amusant repertoir. De Remavi was den eersten dag „Ein Licht ohne Ende!" P.S. Een kleine opmerking moet ons van het hart: Bij den stand van het Roode Kruis worden vele brancards geëxposeerd. Tot onze verwondering misten wij er de bran card, die een uitvinding van onzen plaats genoot, den heer Frans Winter is. Waar deze brancard in het Tijdschrift der Maat schappij van Geneeskunde, schitterend beoordeeld wordt, en deze vinding van onzen plaatsgenoot door de K.L.M. ove? de halve wereld in gebruik is en overal wordt uitgedragen, hadden wij gemeend, dat deze op de Heldersche REMAVI had behooren te worden binnen gedragen. „HELDERS MANNENKOOR". Zondag a.s. (len Pinksterdag) zal bovenge noemd Mannenkoor deelnemen aan het Groot Nationaal Concours, uitgeschreven door het Mannenkoor „De Joodsche Stem" (dir. Jos. Vranken Jr.) te Den Haag. „Held. Mannen koor" moet voor de eerste maal uitkomen in de le afdeeling. Gezongen wordt als verplicht werk „Ontwaak, schoone Zee" van Isr. J. Olman; koor naar keuze: „De Rots in Zee" van R. Hol, Morgen, Woensdagavond half negen, zal in „Casino" een generale repetitie plaats hebben, waarbij belangstellenden in ons koor gelegen heid krijgen de wedstrijdnummers te hooren. Laten we hopen, dat de heer Leewens, die Zondag jl. zoo'n groot succes te Alkmaar be haalde met het Kath. Gem. Koor, ook nu weer gelauwerd uit den strijd te voorschijn komt. LUILAK 1935. Nog enkele dagen scheiden ons van den ,luilak"-Zaterdag voor Pinksteren. Evenals vorig jaar ligt het in de bedoeling van de Speeltuinvereeniging „Den Helder" om dezen dag met de kinderen van de geheele stad te vieren. Het vorig jaar namen aan de viering van luilak deel, ruim 1200 kinderen. Des morgens, voor dag en dauw, trok men per fiets en te voet, onder gezang en getrom mel de gemeente uit, het vrije veld in, om te genieten van de heerlijke natuur. Ook dit jaar zal iets dergelijks georganiseerd worden. Voor alle kinderen uit de gemeente, zoowel van leden als niet-leden, staat de deelname aan dc luilak-viering open. Wederom zal een fiets en wandeltocht worden ondernomen, met als eindpunt het strand, nabij de Donkere Duinen. Zaterdagmorgen half vier verzamelen, zij, die deelnemen aan de fietstocht, zich op den Speeltuin aan het Tuindorp, vanwaar tc 4 uur, onder leiding van den heer Boogaard wordt gestart.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 5