pr MAAK VAN UW KIND EEN LIGA KIND Anna Paulowna. Wieringen. Texel. De beperking der melkproducten. Legerberichtea htige I 1 het k EEN ZEGEN VOOR UW KIND Julianadorp. Alg. Ver. Boerenleenbank. Politierechter Alk; ar Marineberichten. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 4 JUNI 1935- GX Geel het de heerlijk versterkende •LIGA voeding. Ze h liditverteec baar en lekker. Dui zenden moeder» heb ben er hun Meuten reed» mee groot gebracht en ze gaan trotsch op hen utoere UGA borv Alle wandelaars verzamelen zich te half vier aan de clubhuizen der vier afdeelingea. Jonkerstraat, Hoogstraat. Tuindorp en Bree- straat, Oude Helder. Vandaar wordt gemar cheerd naar het Stationsplein, vanwaar gecen traliseerd. onder leiding van den heer Lücker, wordt vertrokken voor den wandeltocht naar strand en duinen. Door een subsidie ia het mogelijk aan alle deelnemers een tractatie aan te bieden. Vanaf deze plaats doet men een beroep op ouders, verzorgers en onderwijzend personeel, om de kinderen erop te wijzen aan boven staande luilakviering deel te nemen. Moge het, evenals vorig jaar, slagen. Men verwacht dan ook zeer zeker een aantal kin deren, grooter dan vorig jaar. Een aantal oudere kindervrienden worden bij dezen be leefd verzocht, zich dien morgen als leider of leidster bij een der afdeelingea aan te sluiten. WATERSPORTFEESTEN DER H.W.K. OP ZATERDAG AJ3. Inschrijving open voor iedereen. Zooals het officieele programma vermeldt, worden Zaterdag a.s. de groote watersport feesten onder auspiciën van de H.W.N. gehou den. Er bestaat vanaf heden gelegenheid om zich voor deze wedstrijden te doen inschrijven en wel aan de Jachthaven van de H. W. N., bij den heer Smit, Binnenhaven 31, en bij den heer Langerak, Hoofdgracht 45. De inschrij ving sluit Donderdagavond a.s. 8 u. 's avonds. De wedstrijden zijn voor ieder opengesteld, dus ook voor niet-leden van de H.W.N. Zoodat verwacht mag worden, dat velen zich zullen aanmelden om het watersportfeest tot een groot festijn te maken. Het programma ziet er als volgt uit: Behendigheidswedstrijden voor Motorbooten. Steekspel door geroeide vletten met vaste bemanning. Estafette-wedstrijd, gecombineerd zwemmen, zeilen, motorbooten en kano's. Gecostumeerde behendigheidswedstrijden in kano's. KLEINE OORZAKEN. Zondagmiddag reden twee meisjes op één fiets op de Loodsgracht, Bij het passeeren van 'n auto begon de bestuurder van 't rijwiel te slingeren, waardoor de op de bagagedrager zittende jongedame viel en juist te water tuimelde. Een bejaarde heer, die passeerde, wilde hulp verleenen, doch was zoo onge lukkig voorover te vallen en eveneens dren keling te worden. Een ander heer, die te hulp schoot, werd door den eersten redder zoo krampachtig vastgehouden, dat hij zijn even wicht kwijt raakte en ook met zijn Zondag- sche pak in het Heldersche kanaal terecht kwam. Redder nummer drie, die niet lang op zich liet wachten, lukte het tenslotte het drietal onvrijwillige baders op het droge te brengen. CHR. BIBLIOTHEEK. Door bemiddeling van de Chr. Jong.Mann.- Verg. te Julianadorp zijn onderstaande boeken in den loop van den winter uitgegeven en gebruikt. De cijfers geven het aantal weken aan, dat de boeken gebruikt werden. Ontspanningslectuur 396; Radio-telegraphie 9; Breien en versieren van kleeding 26; Tuin kunst en bloementeelt 25; Wiskunde, algebra natuurkunde 14; Economie 6; Vliegmachines,' motoren 17; Groentenkweek, vruchtboomen 8; Pluimvee 8; Boekhouden 30; Gezondheidsleer zelfopvoeding, vormen en manieren 11; Han delskennis 8; Huishouding 5; Waterbouw- Kunae 15. AANBESTEDING. Aanbesteed is het maken van een brug van gewapend beton in den Stoomweg over de Zandvaart, ter vervanging van de bestaande houten brug. Inschrijvers waren: C. Kossen Kz.. Anna Paulowna 4429; Gebr. Boekei. 't Veld (Oude Niedorp) 4390; H. Broersma. Harlingen 3920; G. Koning, Schagen 3374; O. Ham stra, De Rijp 3329; J. Kuipers, Zurich (bij Harlingen) 3220; F. Webeling en C. Dekker, Anna Paulowna en Wieringerwa&rd 2970' G. van der Wal, Den Helder 2709; Gebr! Van Veldhoven, Hoorn f 2360. Het werk is gegund aan de laagste inschrij vers. Gebr. Van Veldhoven, te Hoorn. RIDDER TEUTELINK GEHULDIGD. Tot de 10 oud-militairen van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger, dragers van het Ridder Kruis der Militaire Willemsorde, die Zondag J.1. door de stichting het „Fonds Rid- erdag in Artis te Amsterdam zijn gehul digd, behoorde ook de heer J. H. Teutelink wtJT£hter alhiCr hecr Te«te!mk ver: J2» >aar ge,edon deze bijzondere onder- nassa/ir!»» V°°r verrichtingen tijdens de passaficatie van Atjeh. Opening. Bestuursverkiezing Namens het bestuur en den raad van toe zicht heette de heer G. J. I»vink. directeur der Boerenleenbank, de leden, die Zaterdag avond ter algemeene vergadering in Veerburg waren gekomen, welkom. In zijn openingswoord deelde de Directeur mede. dat een winst gemaakt is van 3998.4- De omzet wordt elk jaar grooter. Steeds meer wordt op de spaarbank gebracht, omdat daarin een veilige belegging wordt gezien. Nadat op voorstel van bestuur en raad van toezicht en na coelichting van den voorzitter twee leden door de vergadering waren gero yeerd, werden de aftredende leden van het bestuur en raad van toezicht en plaatsvervan gende bestuursleden met bijna algemeene stemmen herkozen. Ook de financieele com missie wordt wederom benoemd. Rekening, balans, jaarverslag. De heer M. Cornelissen rapporteerde namens de commissie, die de rekening van 1934 had ge controleerd en alles in orde had bevonden. Aan het eind van het jaar waren er 576 spaarboekjes, 168 voorschotboekjes en 86 boekjes in loopende rekening. Het aantal le den steeg van 368 tot 372. De rekening sluit met een eindcijfer van 1.405.835.25, het eind cijfer van de balans is 863.460.28. Spaarbank: 1 Jan. 1934 was gedeponeerd 612.223.66°. Ingebracht werd 252.061.88, te ruggenomen 213.325.04. Met de bijgeschre ven rente was er op 31 Dec. '34 ter spaarbank 671.254.40» gedeponeerd. Voorschotten. Op 1 Jan. '34 was uitgeleend 283.636.54. Aan 16 personen werd 16950. verstrekt; afgelost is 31239.54. Aan het einde van het jaar was dus nog 269.347 uitgeleend. JLoopende rekeningen. Op 31 Jan. '34 had bank in L. R. te goed 438.382.61. In minde ring ontvangsten schuld 133.207.03». Uitge geven in L. R. 1.124.625.14» en ontvangsten f 1.047.647.90. De bank was 31 Dec. '34 dus in L R. te goed 382.152.82. Na aftrek van alle onkosten bleef aan zui vere winst over 3998.42» en deze geboekt bij de reserve, doet die stijgen tot 31046.03. In *34 werden 3963 posten geboekt met een ont vangst van 2.132.478.14. (In 1933 waren er 3691 posten en 2.308.744.48» ontvangst.) Het bestuur en de raad van toezicht hielden steeds het noodige contact met elkaar en schonken volle aandacht aan de borgstelling voor de uit geleende bedragen, ter verzekering van de vei ligheid van belegging der gelden. Het jaarverslag, onder dankzegging goedge keurd, gaf voorz. aanleiding te wijzen op het toenemende werk van den kassier. Deze wil er geen klerk bijnemen, maar het werk alleen blijven afdoen. Daarom werd een beroep ge daan op de leden zich toch vooral aan de zit tingsuren te houden. Algemeene Vergadering. De voorz. deelde iets mede van het voorzichtig beheer van de centrale, blijkend uit de fonds vorming voor bijzondere omstandigheden en bijzondere doeleinden, naast het reservefonds. De beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering te Utrecht gaf hem ook nog aanlei ding tot eenige opmerkingen. Ais afgevaardigden ter Alg. Vergadering werden benoemd de heeren J. C, Geerligs en G. J. Lovink Jubileum Directeur. Bij de rondvraag deelde de heer Rezelman mede, dat in het afgeloopen jaar het 12% Jaar was geleden, dat de heer Lovink tot directeur werd benoemd. Namens alle leden feliciteerde hij den heer Lovink, bracht hem dank voor al les wat hij in het belang van de bank en dus voor de leden gedaan had en sprak den wensch uit, dat het hem nog vele jarenij gegeven mag zijn z'n krachten aan de Boeren-leenbank te wijden. (Applaus). De heer Lovink dankte voor deze hartelijke woorden. Te veel cijfers. De heer Raap wees er op, dat de leden op de algemeene vergadering een massa cijfers te hooren krijgen van controlecommissie en kas sier, die niet te verwerken zijn. H(j vroeg, of die getallen niet in kleiner omvang kenbaar gemaakt konden worden. Voorzitter zeide voor de grootst mogelijke openbaarheid te zijn. Misschien was een oplos sing een en ander acht dagen voor de alg. ver gadering ter inzage te leggen. De heer Stam mes gaf in overweging een verkorte balans en winst- en verliesrekening op de convocatie, die aan de leden gezonden wordt, te paatsen. Een besluit werd hierover niet genomen. Het be stuur zal er zich dus nog wel over beraden. Gratificatie voor den kassier. Met algemeene stemmen werd een bestuurs voorstel om 200 gratificatie aan den kassier te verleenen, aangenomen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen; (75 mannen en 48 vrouwen). Mw. E. Karreman uit HilUgersberg; A. van Dellen en echtg. uit Kollumerland; J. de Vries en gezin uit Kollumerland; P. de Jong en ge zin uit Doniawerstai; Mw. S. Haanstra uit Heerenveen; K. E. Vlieg en gezin uit Groote- gast; F. Kootstra uit Medemblik; P. H. Bos- ker en gezin uit Leek; R. Hoeksema en gezin uit Usquert; O. Vroom en gezin uit Achtkar- spelen; J. Hoogschagen en gezin uit Den Hel der; G. v. a Heide uit Achtkarspelen; G. Ok- kema en echtgen. uit LeeuwarderadeelM Jansen en gezin uit Den Helder; G. Miedema en gezin uit Wybritesradeel; J. Montsma en gezin uit Dantumadeel; Mw. K. Grin, geb. Blaauboer uit Schagen; Jn. Wit uit Winkel* H Minnema uit OostdongeradeelS. Heres en gezin uit Delfzijl; Mw. M. P. j. Bogers. geb. v. d. Vorst uit Oud en Nieuw Gastel' D Par- ÏÏZZlT* 1111 Rozenbure: P de'Boer uit Oude-Niedorp; B. Miedema en gezin uit Fer- Ni^to^G^ J..Uefhebber en gezin uit Oude- J 'u Beekhuis "it Zuidlaren; A Zuidem» R°CSt 1111 H<*nviiet. B Zuidema en gezin uit Medemblik; M Hillenga uit Termunten; Mw. M. Hillenga geb Bock houdt uit Slochteren; H. y d Meer ei, Uit Koudn m, H. Grin uij ££££«*5 GeerUgs uit Callantsoog; E. Jagersma' uit Marum; J. w. J. Cornelese uit Arnhem. Vertrokken: 23 mannen en 23 vrouwen. A. Ba ving en gezin naar Wildervank- Jn Boon naar Twisk; W. Pathuis en echtgen. naar Nw. Pekela; S. Postma en gezin naar Utin- ten Mi e" Sezia naar Winscho- vr \,^T Wiebrecht naar Schoondijke- M. Mulder naar Sneek; A. van Mook en gezin naar Amsterdam; F. Nicolai en gezin naar Weesp; W. Pathuis Jr. en gezin naar Nw. Pekela; Janke Heins naar Zweeioo; C. P. Vijverberg naar Medemblik; W. de Jong naar Haskerland; L. Drijfhout en gezin naar Doniawerstai; R. Doevendans en gezin naar Norg; J. v. Wijk en echtgen. naar Amster dam; J. H. Korstanje en gezin naar Zoeter- meer; J. A. S. Grin en echtgen. naar Medem blik; Mw. A. H. Bosker naar Naarden. Hippolytushoef BOSKER'S REVUE TEN TWEEDE MALE IN CINEMA DE HAAN. Zondagavond werd deze revue ten tweede male opgevoerd. Hoewel de zaal en het balcon zeer goed bezet waren, kon toch niet ge sproken worden van een uitverkocht huis. Doch gezien het dankbare applaus dat telken male opging, kan wederom van een succes worden gesproken. De „Sonny boy" scène is thans vervallen, daar gebleken is, dat het publiek, behoudens enkele excepties, er niet mee sympatiseerde. Nu de revue zoo'n succes op Wieringen heeft geoogst, gaat zij op tournée. Naar wij ver namen, allereerst naar Veerburg (Anna Paulowna). BURGERLIJKE STAND van 1 t/m 3 Juni '35. GEHUWD: J. S. Dros en A. H. Kuijper. OVERLEDENB. Hopman, 62 i., geh. met J. van Herwaarden. POLITIE. Gevonden: 1 ceintuur. GEMEENTERAAD. De agenda van den raad der gemeente Texel op Donderdag 6 Juni 4935 des na middags te vier uur ten gemoentehuixe. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Begrooting Algemeen Weeshuis voor 1935- Vaststelling kohier hondenbelasting voor 1935. Verordening tot afwijking van de Winkel sluitingswet. Wijziging bouwverordening. Maatregelen ter bevordering bestrijding Groote Narcisvlieg. Vaststelling verordening op de heffing van vergunningsrecht. Bijdrage voor verstrekkingen in naturaaan langdurige werkloozen. Aanbieding rekening N.V. T.E.M. over 1934. Wijziging statuten N.V. T.E.M. Wijziging gemeente-begrooting voor 1934. VERBOUW WINKELZAAK. Door den architect N. Schermer werd Zater dagavond in hotel „Texel" aanbesteed de ver bouw van de winkelzaak der N. V. Goederen handel P. Vlessing. Laagste inschrijvers waren voor timmer werk: P. de Hoogh; metselwerk: L. Bruin Zn.; schilderwerk: D. Toolens; electr. en lood- gieterswerk: J. Agter. Het werk Is gegund. BEST AFGELOOPEN. Zondagmorgen werd in de Binnenburg al hier een zoontje van den heer M. Witte dat op een rijwiel was gezeten aangereden door een auto van elders (bestuurd door Dr. DroSJ.o' De auto reed vrij snel, doch de remmen ble ken uitnemend in orde, zoodat het voertuig onmiddellijk stil stond. Het ongeval liep daar door betrekkelijk goed af. Het ventje werd op de bumpers genomen, en bekwam alleen een lichte verwonding aan het achterhoofd. DERDE GROOTE LAMMEREN MARKT. De lammerenprijs begint gelukkig eenige neiging tot stijgen te vertoonen, wel blijft hij nog beneden peil. doch er werd gemiddeld Maandag 0.75 per stuk meer betaald dan vorige week (de kwaliteit der lammeren was echter ook beter). Deze prijsstijging had een vlugge markt tengevolge. Reeds vroeg in den morgen was een groot deel der aangevoerde dieren verhandeld. De prijs liep van f 4.tot f 7.middenprijs ongeveer f 5.50. Niets bleef onverkocht. Verder werden nog een viertal paarden aangevoerd; de prijzen daarvan varieerden nogal, de duurste ging voor pl.m. 140.—. Nuchtere kalveren waren er weinig; de prijs loopt terug; gemiddeld werd 3.50 per stuk betaald. Fokkalveren: de duurste voor f 22. Negen koeien werden aangevoerd; melk koeien brachten pl.m. f 90.— per stuk op. Een tweetal vette vaarzen deed een goeden prijs, de duurste bijna 200. De varkens op de boerderij brengen 16 tot 17 cent per pond op. Biggen op de markt pl.m. f 11.per stuk. De eierenprij8 aan de veiling bleef vrijwel gelijk aan vorige week. Betaald werd een middenprijs (eieren van 60 K..G) van f 2.05— 2.15 per 100 stuks. Oosterend. EEN 60-JARIGE ECHTVEREENIGING. Op Donderdag 6 Juni a.s. viert het Echtpaar den heer Jac. Keijzer en Mej. H. Keijzer- Boersen, hun 60-jarig huwelijksfeest. Beide oudjes beschikken nog over een zeer goede gezondheid, in leeftijd verschillen ze slechts enkele maanden; beiden zijn 88 jaar oud. Mej. Kejjzer is, ondanks het feit dat ze al meer dan 30 jaar blind is, zeer opgewekt van aardde heer Keijzer is nog zoo kras, dat men hem geenszins zulk een hoogen leef tijd zou geven. Het zal het echtpaar dien dag waarschijnlijk niet aan belangstelling ontbreken Noordzakelijkheid van melk In verband met het feit, dat de rgeling tot beperking van den melksteun op 1 Juni j.1. is in werking getreden, wordt hierbij een overzicht gegeven van de motieven, welke tot het nemen van dit besluit hebben geleid, alsmede van het systeem, volgens hetwelk getracht zal worden tot de zoo hoogst nood zakelijke inkrimping van de melkproductie te geraken. Noodzakelijkheid van melk- producticbeperking. Na het intreden van den crisis-toestand in den landbouw is onze melkveestapel, voordat tot teeltbeperking werd overgegaan, in aantal toegenomen. Aangezien echter een rundvee beperking slechts zeer geleidelijk doorwerkt en de meerdere eerder aangehouden jonge dieren in stijgende mate aan de melkgift gaan deelnemen, is thans een stijging van de melk productie ingetreden. Aangevangen in het laatste kwartaal van het vorig jaar, kan de omvang ervan thans onrustbarend worden ge noemd. Het eindresultaat is. dat ook de zui- Velproductie stijgt. In het bijzonder de boter vertoont week na week een aanmerkelijk hooger productiecijfer dan in de overeenkom stige perioden van 1934. Als wij daarbij dan nog bedenken, dat de exportmogelijkheden naar de voornaamste afnemende landen door tarieven, contingenteeringen en betalings moeilijkheden steeds geringer worden en dat de koopkracht van den binnenlandschen con sument voortdurend daalt, dan is wel duide lijk, dat de vooruitzichten van de melkvee houderij somber moeten worden geoordeeld. Daar komt nog bij, dat de daling van de we reldmarktprijzen der zuivelproducten tot een pngekend laag peil den melkprijs in de laatste (naanden, ondanks de uitkeeringen uit het Landbouw-Crisisfonds, tot ver beneden de productiekosten heeft doen inzakken. Onder deze omstandigheden moet het on toelaatbaar worden geacht zonder meer voort te gaan met het geven van uitkeering over de verwerkte melk. Het is een eisch zoowel in het belang van het algemeen als in dat van de veehouderij, dat een krachtige poging ivorde gedaan om de melk- en zuivelpro- ductie meer in overeenstemming te brengen met de huidige afzetmogelijkheden, zulks te meer, wijl met steeds grooter zekerheid komt vast te staan, dat van een terugkeer der vroegere verhoudingen, althans binnen afzien- baren tijd, geen sprake zal zijn. Overeen komstig de in dezen bestaande opvattingen bij de landbouworganisaties werd besloten om te trachten de melkproductie in te perken. Gepoogd zal thans worden zulks te bereiken met behulp van een gewijzigde melksteun- pegeling. Ingaande 1 Juni zal de steunverlee- iing slechts plaats vinden over een bepaald percentage van de melk daarbij uitgaande van de gemiddelde productie in de beide vooraf gaande kalenderjaren. De eventueel nog ge produceerde overmelk zal ongesteund blijven en indien noodig met een zoodanige afdracht worden belast, dat de geldelijke opbrengst daarvan zeer gering zal zijn. Hierna mogen eenige nadere bijzonderheden volgen van de 1 Juni j.1. in werking getreden nieuwe mëlksteunregeling. Basis der beperking. 3 Juni 1935. Wegenbelasting. J v. O.. Den Helder, 10 boete of 15 dagen- Hendnk K., Den Helder, 10.— boete of 10 dagen; A L Wieringen. 15 of 3 dagen, M. de V., Anna Paulowna. 2 X 10 boete of 2 X 4 dagen. Rijwielbelasting. R. C M., A. Paulowna; Joh. M„ Zijpe; G. O Zijpe; Corn R., Anna Paulowna; Jb. Sch. Schagen; N. J. Sch., Wieringen; Jb. V. Den Helder; H 'G. Z., Den Helder; allen f 5 boete of 1 dag. Dirk H„ Texel, H. W. ten H„ Den He(Jer, J. de J„ Breezand. allen f 5 boete of 1 dag. De beperking van den melksteun wordt j voor de veehouders gebaseerd op de productie in de beide voorafgaande kalenderjaren. Hier bij blijven de hoeveelheden melk, welke niet afgeleverd of niet door den veehouder zelf tot zuivelproducten verwerkt zijn, buiten be schouwing. Dit betreft dus voornamelijk de melk, gebezigd voor veevoederdoeleinden. Ver- der zal de beperking in al die gevallen, waar in dit mogelijk blijkt, berekend worden over de geleverde hoeveelheid melkvet in kg, aan gezien dit feitelijk de eenige juiste basis is, die evenwel helaas niet algemeen doorge voerd kan worden. Gemiddeld percentage der beperking. Het (gemiddeld) beperkingspercentage voor het geheele land i3 vastgesteld op 11%, uit gaande van de gemiddelde melkproductie in de jaren 1933 en 1934, waarbij dan nog een reserve komt van 0.45 met het oog op de toewijzing van melk aan nieuwe ontginnings- bedrijven en voor eventueele tegenvallers. Juister is het dus te zeggen, dat in het eerste beperkingsjaar in totaal gesteund zal worden een hoeveelheid melk, overeenkomende met 1933 en 1934. De vaststelling van dit noodzakelijk geachte beperkingspercentage heeft plaats gevonden op grond van een zoo nauwkeurig mogelijk opgezette raming omtrent de vermoedelijke zuivelpositie in dit jaar en na ernstige over wegingen omtrent de vooruitzichten in den komenden tijd. Bij de beoordeeling van deze beperking moet wel bedacht worden, dat de huidige melkproductie die van voorgaande jaren aan zienlijk overtreft, zoodat voor vele bedrijven en zelfs voor geheele gebieden de beperking aanmerkelijk meer zal dienen te bedragen dan het genoemde percentage. Beperking» jaar. De beperking van den melksteun zal aan vangen op 1 Juni a.s., waardoor het eerste beperkingsjaar zal eindigen uit. Mei 1936. Deze datum is met opzet gekozen teneinde te bereiken, dat het beperkingsjaar met de twee melkrijke maanden April en Mei eindigt. Op deze wijze toch wordt een ongewenschte ver mindering van de voor de meeste streken reeds te geringe wintermelkproductie zooveel mogelijk te voorkomen. Verwacht mag wor den. dat de veehouders, waar een geleidelijke beperking gedurende het geheele jaar prac- tische bezwaren oplevert, maatregelen zullen kunnen treffen om de productie in April en Mei te verlagen. De melksteunbcpcrking per jaar berekend. De melksteunbeperking wordt over een vol jaar berekend en niet over kortere perioden. Dit besluit is genomen op grond van de over weging dat de veehouder zooveel mogelijk vrij gelaten dient te worden in de keuze van het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij de beperking voor zijn bedrijf wil doorvoeren Het aantal factoren toch. dat hierbij voor de verschillende bedrijven van invloed is, is zoo talrgk en zoodanig gevarieerd, om daarbij nog de persoonlijke inzichten der bedrijfslei ders buiten beschouwing te laten, dat het niet wenschelijk geacht moet worden in SÏÏhTÏV: f nooi" Wel IS het een algemeen belang voor de veehouderij, dat de wmtermelkpro; ductie althans niet worde verminderd.M*at regelen om deze eventueel aan te zijn nog in overweging. Differentiatie der melksteunbe perking. In overeenstemming met een daaromtrent gegeven advies door de Centrale Landbouw- Organistaies zal de beperking van den melk steun gedifferenteerd worden toegepast. Zoo zullen b.v. de akkerbouw- en gemengde be drijven sterker worden beperkt dan de speci fieke weidebedrijven. terwijl ook nog weer onderscheid zal worden gemaakt in de be perking van de districten met gelijksoortige bedrijven in dien zin, dat de gebieden in deze districten met bedrijven, die een nieer aan- gepasten kleineren) veestapel hebben, in mindere mate tot de beperking zullen heb ben bij te dragen. Bg de vaststelling der differentiatie tus- schen deze gebieden werd uitgegaan van de zes groepen van landbouwgebieden, die in ons land voorkomen, zijnde: le. Zeeklei met akkerbouw en gemengd bedrijf; 2e. Rivierklei met gemengd bedrijf; 3e. Weidestreken; 4e. Zandgronden; 5e. Veenkoloniën; 6e. Tuinbouwgebieden. Deze groepen zijn weer onderverdeeld in rubrieken, bij welke splitsing met twee fac toren rekening werd gehouden, n.I.: le. het aantal melk- en kalfkoeien per 100 ha. grasland; 2e. de verhouding tusschen het aantal melk- en kalfkoeien in MeiJuni 1930 ten opzichte van het aantal in Juni 1934. Op deze wijze werden de verschillende be perkingspercentages verkregen voor de groe pen van landbouwgebieden en voor de pro vinciën. De vastgestelde beperkingspercentages ver toonen het volgende beeld: 1. Gemiddeld voor het geheele laad: tus schen 11 en 11.45%; 2. Per provincie: van 10.8 tot 17.5 3. Per landbouwgebied: van 7.5 tot 25%; 4. Per gemeente: van 6 tot 30 5. Per bedrijf: van 5 (resp. 2%) tot 40%. Verder werd besloten om de kleine bedrij ven slechts de helft te beperken van de aan soortgelijke grootere bedrijven op te leggen percentages. Een klein bedrgf is in dit ver band een bedrijf met maximaal 3 melk- en kalfkoeien eu maximaal 5 ha grond, terwijl de exploitant zijn hoofdberoep in den land bouw moet hebben, dus landbouwer dan wel land- of tuinbouwarbeider moet zijn. Verdere uitvoering der differentiatie Hierbg spelen een belnagrijke rol de Land- bouw-Crisis-Organisaties der provinciën, die de beperkingen in de provincie distribueeren, waarbij de plaatselijke- of districtscommissies van advies dienen. Zij mogen per gemeente de beperking doen varieeren van 6 tot 30 en per bedrijf van 5 tot 40 Ook mogen zij voorstellen in een uniform beperkte groep gebieden splitsing aan te brengen, terwijl zij mede mogen voor stellen beperking van het eene landbouwge bied naar het andere over te hevelen. De veehouder krijgt mededeeling van de hoeveelheid melkvet resp. melk, die luj ge steund zal krijgen, alsmede van de vastge stelde basisproductie voor zgn bedrijf. Eens per maand en, wanneer het steuncontingent reeds voor een belangrijk gedeelte is geleverd, bovendien tegen het einde per 14 dagen zal aan den veehouder mededeeling worden ge daan van de aan hem toegewezen hoeveelheid te steunen melkvet resp. melk en van de door hem reeds verwerkte of afgeleverde hoeveel heid „steunmelk", opdat door den betrokkene tijdig maatregelen tot beperking der pro ductie kunnen worden getroffen. Stand der werkzaamheden. Momenteel zijn de werkzaamheden inzake de melksteunbeperking zoover gevorderd, dat de opgaven der veehouders verzameld zijn. Eveneens zijn grootendeels binnen de opgaven der zuivelfabrieken omtrent de geleverde hoe veelheden melk. De opgaven der Zuivelcon- tróle-afdeelingen van de Zuivel-Centrale om trent de melkproductie van zelfkazers en zelfkarners worden thans samengesteld. Aan de hand van de voorloopige gegevens wordt thans door de Landbouw-Crisis-Organisaties der provinciën een snellere methode gevolgd om voor de veehouders vast te stellen de to steunen hoeveelheid .melk. Deze snellere vast stelling bleek noodzakelijk, doch zal uiteraard nog geen definitief karakter hebben. Verhoo ging zal in bepaalde gevallen kunnen plaats vinden, vermindering practisch niet, zoodat voorzichtigheid geboden is. De Zuivel-Centrale heeft een bureau „Er kenningen" ingesteld, waar de melkhandelaren in het land buiten het wettelijk aangewezen gebied in het Westen geregistreerd worden. Op 1 Juni zullen de Ifslijtende veehouders en die, welke aan bedoelde slijters en melk inrichtingen melk leveren, zoowel als ge noemde distribuanten gehouden zijn nauw keurig administratie te voeren omtrent de geleverde ontvangen en verkochte melk. De regeling van de contróle op de uitvoering over het geheele land is thans voorbereid. Beperking van het zelfkanten, Teneinde een clandestiene verwerking van de in de toekomst komende ongesteunde over melk zooveel mogelijk tegen te gaan, zal een karnverbod worden uitgevaardigd, waarna in het algemeen slechts die veehouders een ver gunning tot karnen zullen bekomen, die kun nen aantoonen, dat zij dit bedrijf reeds voor de inwerkingtreding van de Crisis-Zuivelwet (10 Juli 1932) uitoefenden of wier bedrijfs omstandigheden tot het verleenen van dispen satie van het verbod aanleiding geven. Wijzigingen In afzet of verwer king van de melk. Het streven is er op gericht om den vee- houders zoovee1 als maar eenigszins mogelgk is hun bedrijfsvrijheid te laten. Het is echter met het oog op het welslagen van de regeting noodzakelijk, dat de wijze van afzet of ver werking van de melk steeds geheel kan wor den gevolgd. In verband daarmede zal dan Ook als een verplichting worden voorgeschre ven. dat van wijzigingen in afzet of verwer- ung, hetzij van de geheele melkproductie, hetzij van een gedeelte daarvan, steeds zoo vlug mogelijk en in ieder geval binnen een week opgave moet worden gedaan aan de af- deeling Zuiveleontröle die het betro':ken be drijf onder toezicht heeft, Contröto op de uitvoering. Deze zal in hoofdzaak berusten bij de Ne- derlandsche Zuivel-Centrale en de uitvoe ringsorganen daarvan, n.1. de z.g. Zuivelcon- tróle-afdeelingen (d.z. de Boter-, Kaas- ea Melkproductencontrolestations) en de Con- sumptiemelkafdeeling van genoemde Cen trale. Daarnaast zal in dezen ook hulp wor den verleend door de afdeeling Technische Contróle van den Centralen Crisis-Contróle- dienst, terwijl de provinciale Landbouw-Crisis- Organisatie hierbij in bepaalde gevallen even eens een rol vervullen. Consumpticinclkleveriiig, De vaststelling van de consumptiemelk- leveringen in het wettelijk aangewezen gebied in het Westen des lands, zoowel in het ver leden als in de toekomst kan met behulp van de aldaar bestaande regeling nauwkeurig ge volgd worden. Voor de vaststelling van dezen vorm van melkafzet in de basisjaren en voor een effec tieve contróle op deze leveringen in de toe komst buiten genoemd wettelijk aangewezen gebied is noodig wettelijke aanwijzing van geheel Nederland als consumptiemelkgebied. Deze aanwijzing zal eerdaags afkomen, ia verband daarmede dienen al diegenen, die zich buiten het wettelijk aangewezen gebied in het Westen des lands bezig houden met den détailhandel in melk, zich ten spoedig ste te richten tot het bureau „Erkenningen" van de Nederlandsche Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84, Den Haag. Afwijkende regeling voor bepaatde gebieden. Bij wijze van proef is goedgevonden, dat voor de geografisch goed afgescheiden gebie den Zeeland, Goeree en Overflakkee en Zuid- Limburg bij de uitvoering der melksteunbe perking een afwijkende regeling wordt toege past Men heeft n.I. den wensch te kennen ge- geven de regeling aldaar toe te passen via de melkkoeien. Voor het boven een zeker vastgesteld aantal gehouden stuks melkvee zal de veehouder een bepaalde afdracht ver schuldigd zijn. Het is niet mogelijk dit in verschillende opzichten minder soepele systeem elders toe te laten. Verdere maatregelen, verband houdende met de melkbeperking. Gelijktijdig met het inwerkingtreden van de melksteunbeperking op 1 Juni 19|35 zat het bedrag van de uitkeering op alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte nielk worden vastgesteld op basis van 2.96 pet. per kg melk met een vetgehalte van 3.2 Deze uitkeering stemt overeen met 77.76 ct. per kg boter en 92.5 ct. per kg melkvet Om de uitkeering voor de boeren bij da geringe hoeveelheid melk, die wordt ge steund, geljjk te doen blijven, zou een verhoo- ging van 2.56 tot 2.88 moeten zijn vastge steld. Daar de uitkeering op 2.96 ct. is be paald, is derhalve een verhooging van den steun aanwezig. Door deze verhooging zuilen de uitgaven van de afdeeling Zuivel van het Landbouw- Crisisfonds de inkomsten gaan overtreffen. De aanwezige reserve, alsmede de z.g. „zuivet- pot" gevormd uit de heffingen op den uitvoer van zuivelproduct naar gecontingeerde lan den, maken dezen maatregel mogelgk. Do noodtoestand in de veehouderij gebiedt thans de reserves aan te tasten. De loop van de inkomsten van het Land bouw-Crisisfonds voor den zuivel en de be- diijfstoestand zullen in de toekomst over een verhooging of verlaging van de uitkeering moeten beslissen. De uitkeering voor de melkveehouderij zou zeker verbeteren, indien men erin slaagde de waarde der ondermelk te verhoogen. Plan nen daartoe zijn bij de Crisis-Zuivel-Centrale in overweging en zullen aan den Minister worden voorgelegd. Vermoedelijk zullen in den loop van den zomer hierover nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Uit het voorgaande moge ten duidelijkste blijken, dat het de Regeering ernst is alles in het werk te stellen om de positie van het veehoudersbedrijf te verbeteren. Daartegen over mag en moet geëischt worden algeheel® en loyale medewerking van alle veehouders om de maatregelen inzake de productiebeper king ten volle te doen slagen. Bij overtredingen zat met alle kracht en volle gestrengheid worden ingegrepen, ten einde te voorkomen, dat de goed willenden ge dupeerd zouden worden door de minder scrupuleuze elementen. Moge in de toekomst blijken, dat de Nederlandsche veehouders ai- gemeen beseffen, dat zg eensgezind achter deze in de eerste plaats in hun belang ge troffen regeling dienen te staan. Met ingang van 3 Juni 1935 zgn aangesteld tot dienstpl. korpl. bij het regiment kust artil lerie de dienstpl. korpl.-tit. J. G. Boet. A. Jongezoon en D. Le Mat. Aan den dienstpl. W. Visser van het regi ment kustartillerie is bij beslissing van den M. v. D. verlenging van uitstel voor de le oefe" ning verteend voor den tijd van een jaar. Dg Kon. Besluit van 18 Mei 1935 no. 97 zg« benoemd en aangesteld bij het regiment kustartilierie tot reserve le luitenant da reserve-tweede-luitenants J. P. N. Quesne van Bruchem en R. Reijers, resp. te rekenen van 1 Januari 1933 en 1 Januari 1934. De dienstplichtige M. A. Marbus van het regt. kustartillerie is overgeplaatst bg het korps luchtdoelartillerie, en is tevens aan hem uitstel van opkomst verleend om in werkelg- ken dienst te komen tot 9 September 1935. Op 17 Juni as. komen voor herhaling'* oefeningen onder de wapenen te Den Helder voor het volgen van een gecomprimeerde# cursus de res. le luitenant mr. C. A. L. Zegers, P. W. Majoor, drs. T. v. d. Brink, mr. H- Winkel, W. G. Reinders, H. W J. Das, F. Boa H. Hendriks en dr. G. C. Dibbetz. HR. MS. „JOIL MAURTTS VAN NASSAU"* Hr. Ms. Johan M au rits van Nassau ia Mei te Curagao aangekomen. DE REIS VAN DE „K XVIII"» Hr. Ms. K XVIH bevond zich 3 Juni 12 uurl 26 gr. 27 Zuid. 59 gr. 3 Oost. Geen bijzonders verder, alles wel.

Heldersche Courant | 1935 | | pagina 6